Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα.

Μετα απο αναμονη 2 μηνων περιπου απο μια παραγγελια που ειχα κανει,και ενω ειχα στειλει mail στον πωλητη αρκετες φορες για την εξελιξη της,αλλα αυτος μου απαντουσε αραια και που οτι εχει σταλλει,αποφασισα να του κανω dispute.

Αμεσα μου απαντησε ζητωντας συγνωμη κ.λ.π, οτι θα στειλει αλλο και θα το παραλαβω μεχρι την αλλη Παρασκευη.

Επρεπε δηλαδη να τον τσιτωσω για να δω φως!

τελος παντων!

Θαθελα να ρωτησω το εξης:Αν οντως μου ερθει, μετα θα πρεπει να κλικαρω το "Close this dispute" λογικα ναι?

χρειαζεται κατι αλλο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

σημερα ελαβα αυτο το μηνυμα.

γνωριζει καποιος αν οντως ειναι απο paypal?

Dear Customer,

Your account has been limited because we've reviewed your account activity and as your payment processor, we need to better understand your business and the products or services you are providing to your customers.

This account limitation will affect your ability to:

send money

withdraw money

What to do next

Please log in to your PayPal account and provide the requested information before November 27, 2015 through the Resolution Center. If we don't receive the information before this deadline or we notice additional significant changes in your account activity, your account access may be further limited.

Log In Now

Thank you for your understanding and cooperation. If you need further assistance, please click Contact at the bottom of any PayPal page.

Sincerely,

PayPal

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απλά το κανεις delete.Δεν είναι από το paypal

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

@knkonnou

 

Το μήνυμα φαίνεται ότι απευθύνεται σε κάποιον που δέχεται χρήματα στο λογαριασμό του είτε από πωλήσεις είτε από εμβάσματα. Εάν αυτό ανταποκρίνεται στο προφίλ σου, δεν το αγνοείς, κατ΄αρχάς. Επιπλέον, εάν δεν έχει κάποιο link που να σε προτρέπει να πατήσεις και να σε ψυλιάζει ότι δε είναι γνήσιο, και πάλι δεν το αγνοείς.

 

Στη θέση σου, πριν από κάθε κίνηση και απόφαση, θα έμπαινα στο λογαριασμό μου (μέσω του paypal.com και όχι από κάποιο άλλο link) και θα έλεγχα στο Resolution Center, όπως σου λέει, αν υπάρχει κάποιο θέμα (case) ή μήνυμα ή οτιδήποτε άλλο. Παράλληλα, θα πρέπει να υπάρχει αντίστοιχο μήνυμα και μέσα στο λογαριασμό σου, αν είναι πραγματικό.

 

Πέρα απ' αυτές τις πρώτες κινήσεις, μπορείς να στείλεις μήνυμα μέσω Help και να τους στείλεις αντίγραφο αυτού που έλαβες για να απαντήσουν αν είναι γνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι από το Paypal!

Χρησιμοποίησες μήπως αρκετές φορές το request money φίλε @knkonnou τον τελευταίο καιρό;

 

Πρόλαβε και απάντησε ο φίλος!:D Ας διαγραφεί παρακαλώ!

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από το PayPal. Το PayPal πάντα αναφέρει ονοματεπώνυμο και όχι dear customer. Το σβήνεις και δεν ασχολείσαι.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπετε dear customer ή dear το μέιλ σας το σβήνετε, είναι phishing. Το PayPal πάντα γράφει το ονοματεπώνυμο που έχετε δηλώσει.
Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπετε dear customer ή dear το μέιλ σας το σβήνετε, είναι phishing. Το PayPal πάντα γράφει το ονοματεπώνυμο που έχετε δηλώσει.

 

Δεν είναι από το PayPal. Το PayPal πάντα αναφέρει ονοματεπώνυμο και όχι dear customer. Το σβήνεις και δεν ασχολείσαι.

Έτσι ακριβώς.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

πηγα να κανω μια μικρη αγορα 9 ευρω μεσω paypal και χρεωστικης ομως η αγορα δεν εγινε (Denied) τα 9 ευρω ομως τα πηραν απο το λογαριασμο μου, επειδη ειμαι λιγο ασχετος με paypal αγορες μου λετε πως και ποτε επιστρεφονται αυτα στην καρτα μου.
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

πηγα να κανω μια μικρη αγορα 9 ευρω μεσω paypal και χρεωστικης ομως η αγορα δεν εγινε (Denied) τα 9 ευρω ομως τα πηραν απο το λογαριασμο μου, επειδη ειμαι λιγο ασχετος με paypal αγορες μου λετε πως και ποτε επιστρεφονται αυτα στην καρτα μου.

 

 

Τα χρήματα δεν τα πήραν αλλά δεσμεύτηκαν αυτόματα όταν έκανες την παραγγελία.

Αφού αυτή ακυρώθηκε, θα αποδεσμευτούν σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέω πιστωτική visa στη Paypal, κατά την επιβεβαίωση της κάρτας το 1,5 euro επιστρέφεται στη κάρτα ξανά, ή στο balance?
Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα δεν τα πήραν αλλά δεσμεύτηκαν αυτόματα όταν έκανες την παραγγελία.

Αφού αυτή ακυρώθηκε, θα αποδεσμευτούν σε λίγες μέρες.

ευχαριστω για την απαντηση, να ρωτησω κατι ακομα μηπως το ξερουμε, εκανα και αγορα χωρις paypal απευθειας με χρεωστικη σε γνωστο site ομως στο site μου εβγαλε (Payment Declined) αν και εχω αγορασει ξανα απο εκει,το θεμα ειναι οτι τα χρηματα της παραγγελιας παλι δεν υπαρχουν στο λογαριασμο μου, ποιος τα δεσμευσε αυτα το site η η τραπεζα? και ποτε επιστρεφονται ευχαριστω και παλι!

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Περνάμε δύσκολη περίοδο με τα CC, χωρίς να έχουμε προηγούμενη εμπειρία.

Τα καταστήματα περνάνε με κωδικούς και περιγραφή ειδών πώλησης σε κάθε τράπεζα και είναι προφανές ότι το ίδιο κατάστημα μπορεί να γίνεται αποδεκτό από μια τράπεζα και όχι από άλλο. Θα μπορούσα να περιγράψω και πολλούς άλλους λόγους, για τους οποίους απορρίπτονται κάποιες αγορές.

 

Σε ότι αφορά στα χρήματα, όπως έγραψα στο προηγούμενο post, κάθε φορά που δίνουμε μια παραγγελία το ποσό δεσμεύεται από τον πωλητή στην τράπεζα για να το διασφαλίσει. Εάν, στη συνέχεια, για οποιονδήποτε λόγο, ακυρωθεί η παραγγελία, το ποσό δεν αποδεσμεύεται αυτόματα αλλά σε μερικές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται ρε παιδια, εγω να εχω προσπαθησει να κανω εμβασμα top up (εχω συνδεδεμενη καρτα) απο 12 του μηνα και να εχω φαει πορτα (ακυρωση-δεν πηγε το εμβασμα ποτε-φαινεται απο 12 του μηνα επιασε το μηνιαιο πλαφον η τραπεζα και τελος),

και αλλοι να μου λενε οτι προχτες εκαναν απευθειας με τις καρτες τους αγορες απο το amazon?

Δηλαδη εγω στις 12 Νοεμβρη, εφαγα ακυρο,

και αλλοι στις 25 Νοεμβρη κανονικα αγορασαν με τις καρτες τους απο εξωτερικο;

Link to comment
Share on other sites

Τα λες λίγο μπερδεμένα.

Έμβασμα, για top up στο paypal, και συνδεδεμένη κάρτα είναι ασύμβατες έννοιες.

Μήπως εννοείς με request/send money ή κάτι άλλο;

Αλλά και οι αγορές από το amazon τι σχέση έχει με τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται ρε παιδια, εγω να εχω προσπαθησει να κανω εμβασμα top up (εχω συνδεδεμενη καρτα) απο 12 του μηνα και να εχω φαει πορτα (ακυρωση-δεν πηγε το εμβασμα ποτε-φαινεται απο 12 του μηνα επιασε το μηνιαιο πλαφον η τραπεζα και τελος),

και αλλοι να μου λενε οτι προχτες εκαναν απευθειας με τις καρτες τους αγορες απο το amazon?

Δηλαδη εγω στις 12 Νοεμβρη, εφαγα ακυρο,

και αλλοι στις 25 Νοεμβρη κανονικα αγορασαν με τις καρτες τους απο εξωτερικο;

 

Για 2-3 μέρες υπήρχε πρόβλημα και μπλόκαραν όλα τα εμβάσματα. Μετά άνοιξαν πάλι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

σημερα ελαβα αυτο το μηνυμα.

γνωριζει καποιος αν οντως ειναι απο paypal?

Dear Customer,

Your account has been limited because we've reviewed your account activity and as your payment processor, we need to better understand your business and the products or services you are providing to your customers.

This account limitation will affect your ability to:

send money

withdraw money

What to do next

Please log in to your PayPal account and provide the requested information before November 27, 2015 through the Resolution Center. If we don't receive the information before this deadline or we notice additional significant changes in your account activity, your account access may be further limited.

Log In Now

Thank you for your understanding and cooperation. If you need further assistance, please click Contact at the bottom of any PayPal page.

Sincerely,

PayPal

 

ευχαριστω

 

Είναι μούφα και σβήσε το αμέσως.Μη διανοηθείς να κάνεις log in μέσα απο τον σύνδεσμο του email. Θα πέσεις θύμα κλοπής. Η Paypal δε λέει ποτέ dear customer. Λέει πάντα το όνοματεπώνυμό σου. Μπες στο site της paypal και διάβασε περί τέτοιων email.

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου το στειλανα το μουφα μηνυμα.διαγραφη αμεσως

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την κάρτα revolut στο paypal. Για να επαληθεύσει έκανε την κλασική χρέωση.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν μου επέστρεψε τα χρήματα, μου επέστρεψε 1λίρα αγγλίας αλλά μου έφαγε περίπου 90σεντ του ευρώ , τα οποία φαίνονται κανονικά σαν χρέωση του paypal και δεν μου τα επιστρέφει!

Εντάξει είναι ούτε ενα ευρώ χρέωση αλλά γιατί να τους τα χαρίσω. Καλύτερα να ψωνίσω κανα τζίτζιλο και να μου τα φάνε οι κινέζοι.

Ξέρει κανείς τι να κάνω;

Edited by liras
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα κράτησε για την προσθήκη της κάρτας και θα σου τα επιστρέψουν σε περίπου 10 μέρες
Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν το ήξερα αυτό. Επειδή μου φάνηκε περίεργο που επέστρεψαν μόνο ένα μέρος της κράτησης της επαλήθευσης.
Η μία λίρα κρατήθηκε για την επαλήθευση και τα 0,90 κρατήθηκαν για την προσθήκη κάρτας. Και γενικά ότι add/edit card, add/edit address κάνεις, θα σου κρατάει 0,90. Σίγουρα πάντως όλες τις κρατήσεις τις επιστρέφει απλώς τη μία την επιστρεφει γρήγορα και την άλλη μετά από 10-20 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...