Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To paypal μου εκανε refund στην Moneysafe καρτα μου, αλλα τα λεφτα δεν φαινονται.

 

Εχει κανεις εμπειρια ποτε θα φανουν;

Link to comment
Share on other sites

To paypal μου εκανε refund στην Moneysafe καρτα μου, αλλα τα λεφτα δεν φαινονται.

 

Εχει κανεις εμπειρια ποτε θα φανουν;

 

Δεν εμφανίζονται αμεσως...Λογικα 1-5 μερες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μία φορά που μου έτυχε, ακύρωση παραγγελίας, επιστροφή στο PayPal, και επιστροφή στο λογαριασμό της money safe έγιναν όλα την ίδια ημέρα. Δεν ξέρω όμως αν γίνεται πάντα έτσι ή εμένα μου έγινε αυθημερόν.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια αγορα των 2600 ευρω απο εξω με PayPal.. Εχω συνδεμενη μια ελληνικη κ μια ξενη καρτα..

 

Πως μπορει να γινει με τα λιγοτερα δυνατα εξοδα κ φυσικα παρακαμπτοντας τα cc?

 

Sent from my JY-G5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν έξοδα στις αγορές.

Με όποια κάρτα καταφέρει να περάσει , και ανάλογα τις ανάγκες σου επιλέγεις αν θα χρησιμοποιήσεις την Ελληνική ή την Ξένη.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημ μου ηταν:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6786535#

 

και μου απαντησε:

 

Hello Friend,

Thanks for your fast response,

We will make full refund to you.

but, because of the original paypal account have something wrong,

we can not make refund to you directly.

Could you please help open a case for us on PAYPAL for one set?

the money of another set we will use the new PAYPAL to send money for you.

What do you think of our suggestion?

Sorry for cause such big inconvenience to you.

we hope your understanding and your kindly reply again.

Thanks a lot.

Have a nice day

 

:worry: - βγαζετε εσεις καποιο νοημα? θελει να του δωσω αλλο λογαρισμο? να ανοιξω dispute στο ebay δεν μπορω για την 1η παραγγελια, πως θα βγει ακρη με τον κινεζο βρε παιδια?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ποστάρω και εδώ μιας και πλέον αφορά άμεσα το paypal το οποίο δεν μου τα λέει καθόλου καλά. Dispute λοιπόν για δέμα που δεν ήρθε ποτέ από το vickmall και με την παρότρυνση του ίδιου του καταστήματος .Αφού ανέβασα και στοιχεία το paypal αποφασίζει λέει υπέρ του πωλητή γιατί το δέμα παραδόθηκε :shock::shock::shock:. Ιδου και το tracking number RF391607666SG . Έχει τύχει σε κανένα κάτι παρόμοιο? Μπορώ να το κυνηγήσω με κάποιο τρόπο ή πάνε άκλαυτα τα λεφτά μου?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα η amex συνδέεται κανονικα στο paypal και περνάνε και οι αγορες χωρις προβλημα?

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους!

Εχω κουραστει με αυτη την ιστορια και ειμαι και τελειως ασχετος με μεταφορες χρηματων,αγορες κτλ στο ιντερνετ....

Επιγραμματικα, εχουμε ενα γκρουπακι στο φβ για μια αγγλικη ποδοσφαιρικη ομαδα (ελληνες υποστηρικτες) και αποφασισαμε να βγαλουμε μπλουζακια. Δηλωνουν και καμια 10αρια ατομα απο Αγγλια οτι θελουν μπλουζα.... Εχω paypal το οποιο χρησιμοποιησα μια φορα που μου ζητησε λεφτα ενας φιλος ωστε να παραγγειλουμε το κινητο μου απο Κινα. Για να του στειλω τα λεφτα εβαλα την debit card μου απο Πειραιως. Τωρα λοιπον, ηθελα να πω στα αγγλακια αυτο ειναι το peypal μου βαλτε τα λεφτα εκει μεσα, ωστε μετα εγω να τα βγαλω απο την τραπεζα και να πληρωσω τον τυπο που θα φτιαξει τα μπλουζακια. Μπαινω να συνδεσω paypal με τραπεζικο λογαριασμο και δε το δεχεται, λεει bank declined. Απο την Πειραιως μου ειπαν δεν γινεται λογω καπιταλ κοντρολς...

Ψαχτηκα για απευθειας εμβασμα απο Αγγλια αλλα βγαζει προμηθειες κτλ και ειλικρινα εχω κουραστει, υπαρχει καποιος τροπος να αντιμετωπιστει το θεμα με την paypal;

Και οχι οτι θα βγαλω και λεφτα απο ολη την υποθεση, τοσες μερες τζαμπα τρεχω ουσιαστικα...

Ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους!

Μπαινω να συνδεσω paypal με τραπεζικο λογαριασμο και δε το δεχεται, λεει bank declined. Απο την Πειραιως μου ειπαν δεν γινεται λογω καπιταλ κοντρολς...

 

Στέλνεις μήνυμα με το πρόβλημα στο Resolution Center του Paypal, ή ακόμα καλύτερα και γρηγορότερα (την πρώτη επιλογή δεν τη συνιστώ εγώ), παίρνεις τηλέφωνο στο Paypal και σου συνδέουν τον λογαριασμό που θέλεις. Αυτό συμβαίνει σε όλους εδώ και 1 χρόνο και λύνεται όπως σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω βαλει την καρτα μου αλλα οχι τον τραπεζικο λογαριασμο οπως προειπα, υπαρχει περιπτωση απευθειας να παω να κανω αναληψη αυτο το ποσο μεσω ΑΤΜ και μετα να μου εμφανισει ως συναλλαγη οτι αυτα τα χρηματα ηταν απο το paypal;

Ισως αυτο να μην εχει λογικη, αλλα ενας φιλος επιμενει οτι γινεται. Επειδη και καλα η καρτα της οποιας τα στοιχεια εχουν καταχωρηθει στην paypal ειναι ηδη συνδεδεμενη με τον δικο μου τραπεζικο λογαριασμο επομενως αυτοματα μπορω να κανω την αναληψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι να πω δεν ξερω, μπηκα πριν λιγο ξανα, για 18η-20η φορα πηγα να βαλω τραπεζικο λογαριασμο και ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ. Μη με ρωτατε γιατι, δε γνωριζω. Δεν πηρα τηλεφωνο ουτε εστειλα μηνυμα, εκανα την ιδια διαδικασια με τις προηγουμενες 15 φορες και τωρα φαινεται οτι ειναι οκ. Βεβαια κατω απο τον τραπεζικο λογαριασμο λεει CHECKING αλλα νομιζω ισως ειναι τυπικο το θεμα (θελω να ελπιζω δλδ :D:D )

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω βαλει την καρτα μου αλλα οχι τον τραπεζικο λογαριασμο οπως προειπα, υπαρχει περιπτωση απευθειας να παω να κανω αναληψη αυτο το ποσο μεσω ΑΤΜ και μετα να μου εμφανισει ως συναλλαγη οτι αυτα τα χρηματα ηταν απο το paypal;

Ισως αυτο να μην εχει λογικη, αλλα ενας φιλος επιμενει οτι γινεται. Επειδη και καλα η καρτα της οποιας τα στοιχεια εχουν καταχωρηθει στην paypal ειναι ηδη συνδεδεμενη με τον δικο μου τραπεζικο λογαριασμο επομενως αυτοματα μπορω να κανω την αναληψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι να πω δεν ξερω, μπηκα πριν λιγο ξανα, για 18η-20η φορα πηγα να βαλω τραπεζικο λογαριασμο και ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ. Μη με ρωτατε γιατι, δε γνωριζω. Δεν πηρα τηλεφωνο ουτε εστειλα μηνυμα, εκανα την ιδια διαδικασια με τις προηγουμενες 15 φορες και τωρα φαινεται οτι ειναι οκ. Βεβαια κατω απο τον τραπεζικο λογαριασμο λεει CHECKING αλλα νομιζω ισως ειναι τυπικο το θεμα (θελω να ελπιζω δλδ :D:D )

 

Για να τραβηξεις λεφτα απο το paypal πρεπει να πανε στον τραπεζικο σου λογαριασμο.. διοτι η καρτα σου ειναι συνδεμενη με λογαριασμο.Πιθανοτατα στο paypal θα βλεπεις το status uncorfirmed στον λογαριασμο πιθανοτα γιατι δεν εχεις κανει μεχρι τωρα τραβηγμα απο το πειπαλ στο λογαριασμο σου.Και μενα ετσι ειναι μεχρι και σημερα μιας και κανω μονο αγορες δεν εχω τραβηξει ποτε λεφτα σε τραπεζικο λογαριασμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα δω τι θα γινει μολις γινει το confirm του τραπεζικου μου λογαριασμου στο paypal και αν οντως μπορω να σηκωσω λεφτα και θα ενημερωσω! Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Link to comment
Share on other sites

Θα δω τι θα γινει μολις γινει το confirm του τραπεζικου μου λογαριασμου στο paypal και αν οντως μπορω να σηκωσω λεφτα και θα ενημερωσω! Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

 

Ανοησίες λέει ο φίλος σου. Σε καμία περίπτωση δεν σηκώνονται λεφτά από το Paypal κατευθείαν με τις συνδεδεμένες κάρτες. Οι κάρτες συνδέονται για να πληρώνεις και μόνο. Οτισήποτε έχεις στο Paypal balance, για να το τραβήξεις πρέπει να κάνεις withdraw σε τραπεζικό λογαριασμό που έχεις (υποχρεωτικά) συνδέσει στο Paypal.

 

Υ.Γ. Το "checking" που βλέπεις στο λογαριασμό σημαίνει "λογαριασμός όψεως/τρεχούμενος".

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ένα αντικείμενο στο eBay που θέλω, στα 240.

Ρώτησα τον πωλητή για καλύτερη τιμή και είπε 200€ εκτός eBay, με Paypal.

 

Είναι αξιόπιστος (700+ αξιολογήσεις), αλλά δεν ξέρω αν θα είμαι κομπλέ σε πρόβλημα σε προσωπική συναλλαγή με PAYPAL.

Τι λέτε;

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ένα αντικείμενο στο eBay που θέλω, στα 240.

Ρώτησα τον πωλητή για καλύτερη τιμή και είπε 200€ εκτός eBay, με Paypal.

 

Είναι αξιόπιστος (700+ αξιολογήσεις), αλλά δεν ξέρω αν θα είμαι κομπλέ σε πρόβλημα σε προσωπική συναλλαγή με PAYPAL.

Τι λέτε;

 

Unleashed by my M1 NOTE

Μπορεις να κανεις την συναλλαγη και μεσα απο το paypal σου φτιαχνει ενα Invoice και σου το στελνει να το πληρωσεις και ετσι εισαι καλυμενος με το invoice

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαλησπερα σε ολους!

Εχω κουραστει με αυτη την ιστορια και ειμαι και τελειως ασχετος με μεταφορες χρηματων,αγορες κτλ στο ιντερνετ....

Επιγραμματικα, εχουμε ενα γκρουπακι στο φβ για μια αγγλικη ποδοσφαιρικη ομαδα (ελληνες υποστηρικτες) και αποφασισαμε να βγαλουμε μπλουζακια. Δηλωνουν και καμια 10αρια ατομα απο Αγγλια οτι θελουν μπλουζα.... Εχω paypal το οποιο χρησιμοποιησα μια φορα που μου ζητησε λεφτα ενας φιλος ωστε να παραγγειλουμε το κινητο μου απο Κινα. Για να του στειλω τα λεφτα εβαλα την debit card μου απο Πειραιως. Τωρα λοιπον, ηθελα να πω στα αγγλακια αυτο ειναι το peypal μου βαλτε τα λεφτα εκει μεσα, ωστε μετα εγω να τα βγαλω απο την τραπεζα και να πληρωσω τον τυπο που θα φτιαξει τα μπλουζακια. Μπαινω να συνδεσω paypal με τραπεζικο λογαριασμο και δε το δεχεται, λεει bank declined. Απο την Πειραιως μου ειπαν δεν γινεται λογω καπιταλ κοντρολς...

Ψαχτηκα για απευθειας εμβασμα απο Αγγλια αλλα βγαζει προμηθειες κτλ και ειλικρινα εχω κουραστει, υπαρχει καποιος τροπος να αντιμετωπιστει το θεμα με την paypal;

Και οχι οτι θα βγαλω και λεφτα απο ολη την υποθεση, τοσες μερες τζαμπα τρεχω ουσιαστικα...

Ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντησεις

Καποιος απο την παρεα δεν εχει ενεργο paypal για να τα στειλουν σε αυτον?και μετα να τα παρεις εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια & καλο μηνα .

Στις 15/5/16 παραγγειλα ενα Lenovo απο MiniDeal , με λιγα λογια εχω τσεκαρι το τρακ ναμπερ και εχει φυγει απο Σιγκαπουρι 20/5/16. Μεχρι και σημερα που το παρακολουθω δεν δειχνει κατι αλλο απο Σιγκαπουρη , καμιά ενεργεια , ουτε απο ΕΛΤΑ!!!

 

Εψαξα στα ΕΛΤΑ το νουμερο και δειχνει οτι εχει φυγει απο Σιγκαπουρη το δεμα και δεν γραφει κατι αλλο??

Τσεκαρα το post office Σιγκαπουρης και λεει οτι εχει σταλει για Ελλαδα στις 20/5/16 , δεν ειναι πολλες η ημερες;; Δεν επρεπε να το ειχα παρει;;;;;;

Εχω μιλησει με MiniDeal μεσω email ,και το μονο που μου λενε ειναι να κανω υπομονη ακομα μερικες μερες , 45 ημερες υπομονη κανω:O:O .

Νομιζω πως εχει χαθει το πακετο μου παιδια...βαρεθηκα να περιμενω τοσο πολυ.

 

Εκανα και μια καταγγελια στο Paypal γιατι νομιζω οτι το δεμα μου εχει χαθει.

 

Το Paypal μου εγραψε μεχρι 13/7/16 εαν δεν τους ενοχλησω θα κλεισει η υποθεση.

 

Μπορω να κανω κατι αλλο παιδια ???

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα κινητο απι το ebay και μου εστειλαν λαθος χρωμα.

ενημερωνων τον πωλητη και δεν μου απανταει επι μια εβδομαδα.

μολις ανοιξα request μεσω ebay ,ξαφνικα ξυπνησε...

εκτοτε μου ζητησε αρχικα καποιες φωτο ως αποδειξη.

τους τις εστειλα.

μετα μου εστειλε ξανα email ζητωντας ποιο καθαρες φωτο γιατι δεν εβλεπε που ειναι το λαθος χρωμα.

τωρα μου ξανα ζηταει τις ιδιες φωτο .

μαλλον δεν περιμενε να μην εχω πεταξει την συσκευασια που εχει ολα του τα στοιχεια επανω καθως επισης και το οτι η συκευασια που εχει επανω τα ιμει και το χρωμα να συμβαδιζουν με το πισω μερος του κινητου οπου αναγραφει τα ιδια ιμει.

το θεμα ειναι οτι ο #$#$%#$%$# κινεζος αρχισε να με νευριαζει.

ποια ειναι η διαδικασια μεσω paypal?

γιατι μεσω ebay δεν βλεπω φως...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα κινητο απι το ebay και μου εστειλαν λαθος χρωμα.

ενημερωνων τον πωλητη και δεν μου απανταει επι μια εβδομαδα.

μολις ανοιξα request μεσω ebay ,ξαφνικα ξυπνησε...

εκτοτε μου ζητησε αρχικα καποιες φωτο ως αποδειξη.

τους τις εστειλα.

μετα μου εστειλε ξανα email ζητωντας ποιο καθαρες φωτο γιατι δεν εβλεπε που ειναι το λαθος χρωμα.

τωρα μου ξανα ζηταει τις ιδιες φωτο .

μαλλον δεν περιμενε να μην εχω πεταξει την συσκευασια που εχει ολα του τα στοιχεια επανω καθως επισης και το οτι η συκευασια που εχει επανω τα ιμει και το χρωμα να συμβαδιζουν με το πισω μερος του κινητου οπου αναγραφει τα ιδια ιμει.

το θεμα ειναι οτι ο #$#$%#$%$# κινεζος αρχισε να με νευριαζει.

ποια ειναι η διαδικασια μεσω paypal?

γιατι μεσω ebay δεν βλεπω φως...

Φίλε μου μέσω eBay θα είναι πολύ πιο γρήγορη η διαδικασία. Ανοίγεις case, περιγράφεις τι έγινε όπως και έκανες, αν δεν βρεθεί λύση κάνεις escalate και μέσα σε 3 εργάσιμες θα βρεθεί λύση. Απλώς θα χρειαστεί να στείλεις πίσω το κινητό, εκτός και αν τα βρείτε με partial refund.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μέσω eBay θα είναι πολύ πιο γρήγορη η διαδικασία. Ανοίγεις case, περιγράφεις τι έγινε και μέσα σε 3 εργάσιμες θα βρεθεί λύση. Απλώς θα χρειαστεί να στείλεις πίσω το κινητό, εκτός και αν τα βρείτε με partial refund.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

δεν προλαβαινω να στειλω τιποτε πισω καθως θα λειψω απο το σπιτι για 3 βδομαδες οποτε θελω να μου κανει partial refound.

κατι που το ειπε εξαρχης απο μονος του.

αλλα ...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν προλαβαινω να στειλω τιποτε πισω καθως θα λειψω απο το σπιτι για 3 βδομαδες οποτε θελω να μου κανει partial refound.

κατι που το ειπε εξαρχης απο μονος του.

αλλα ...

Και με PayPal η ίδια είναι η διαδικασία και αν αρνηθεί partial refund πάλι πρέπει να το στείλεις πίσω. Επίσης από τη στιγμή που έχεις ανοιχτό case στο eBay νομίζω δεν γίνεται να μπλέξεις και paypal.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πως εξηγείται το γεγονός ότι με ένα λογαριασμό PayPal συνδεδεμένο με χρεωστική Πειραιώς μπορώ να αγοράσω κανονικά ενώ με λογαριασμό συνδεδεμένο με χρεωστική alpha bank μου βγάζει άκυρο; θέλω να πάρω μια απλή θήκη ταμπλετ.

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160626/109c7d860e26cf692fd67f127bae671a.jpg

 

Πουλάω μια παλιά τραπεζαρία της γιαγιάς στην χρυσή ευκαιρία περίπου χίλια ευρώ και μου απάντησε αυτή η κυρία μέσω του email .ενδιαφέρεται χωρίς να την δει! Είναι δυνατόν; σας φαίνεται για μουφα;

 

Sent from my ZP952 using Tapatalk

 

Διάβασε ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...