Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο ακριβώς είναι ό,τι λογαριασμό κι αν συνδέσεις. Δεν κάνεις αγορές με το λογαριασμό κατευθείαν έτσι κι αλλιώς. Πρέπει να στείλεις λεφτά από λογαριασμό προς το Paypal balance. Λύση ανάγκης δηλαδή που είναι ξεπερασμένη πια και ασύμφορη σε πολλές περιπτώσεις.

Δηλαδη εαν στειλω σε αλλον λογαριασμο μου στο paypal (γυναικας μου) 100 ευρο ποσο θα μου παρουν,3.75%,δλδ 3,75 ευρο??

Link to comment
Share on other sites

3,40% + 0,35 = 3,75 ενώ με εξερχόμενο έμβασμα θα πληρώσεις μόνο 1ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Από ποια τράπεζα γίνεται το γρηγορότερο top up?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν στειλω σε αλλον λογαριασμο μου στο paypal (γυναικας μου) 100 ευρο ποσο θα μου παρουν,3.75%,δλδ 3,75 ευρο??

 

Εάν το paypal της γυναίκας σου έχει χρήματα στο balance, μπορείς να τα στείλεις άμεσα και ανέξοδα στο δικό σου ή σε άλλο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το paypal της γυναίκας σου έχει χρήματα στο balance, μπορείς να τα στείλεις άμεσα και ανέξοδα στο δικό σου ή σε άλλο paypal.

Οχι αυτο ειναι το θεμα,iban εβαλα στις γυναικας μου τον λογαριασμο,αρα απο την γυναικα μου μπορω να στελω στο δικο μου paypal λογαριασμο-balance?

Eαν στειλω 100 ευρο ποσο θα μου κρατησουν?1 ευρο η 3.75?

Ασχετος ειμαι για αυτο και τοσο πολυ το ψαχνω......:p

Link to comment
Share on other sites

Αν το στείλεις από πιστωτική θα σου κρατήσουν 3,75

Από Ελληνική τράπεζα με έμβασμα από e-banking θα σου κρατήσει 1 ευρώ η τράπεζα και το paypal τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Αν το στείλεις από πιστωτική θα σου κρατήσουν 3,75

Από Ελληνική τράπεζα με έμβασμα από e-banking θα σου κρατήσει 1 ευρώ η τράπεζα και το paypal τίποτα

Οχι φιλε να στειλω απο τον λογαριασμο της γυναικας μου στο paypal (που εβαλα το iban)με send money η κατι τετοιο αυτο εννοω,οχι απο πιστωτικη.

Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ λοιπόν

 

Μπα δεν...........πηγα στον λογαριασμο της γυναικας μου στο palypal (που εβαλα το iban της τραπεζας,eurobank),εκανα send money στο δικο μου λογαριασμο,εβαλα εννοειται το δικο μου email,αλλα δεν εγινε τιποτα.Μηπως δεν εκανα κατι καλα?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν...........πηγα στον λογαριασμο της γυναικας μου στο palypal (που εβαλα το iban της τραπεζας,eurobank),εκανα send money στο δικο μου λογαριασμο,εβαλα εννοειται το δικο μου email,αλλα δεν εγινε τιποτα.Μηπως δεν εκανα κατι καλα?:wacko:

 

Μπλέκεις δύο διαφορετικές μεθόδους φορτώματος του balance.

Έχοντας συνδέσει ΙΒΑΝ σε ένα λογαριασμό paypal μπορείς να φορτώσεις το balance με έμβασμα στέλνοντας τα χρήματα στο λογαριασμό της Deutsche Bank (τα στοιχεία στα έχει δώσει). Η προμήθεια που θα πληρώσεις στην τράπεζα (με e-banking) είναι 1€ επιλέγοντας SHA (shared).

Με τις μεθόδους Request/Send Money θα πληρώσεις προμήθεια στο paypal 3,4%+0,35€ αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπλέκεις δύο διαφορετικές μεθόδους φορτώματος του balance.

Έχοντας συνδέσει ΙΒΑΝ σε ένα λογαριασμό paypal μπορείς να φορτώσεις το balance με έμβασμα στέλνοντας τα χρήματα στο λογαριασμό της Deutsche Bank (τα στοιχεία στα έχει δώσει). Η προμήθεια που θα πληρώσεις στην τράπεζα (με e-banking) είναι 1€ επιλέγοντας SHA (shared).

Με τις μεθόδους Request/Send Money θα πληρώσεις προμήθεια στο paypal 3,4%+0,35€ αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει.

Ναι φιλε τνχ,εαν μπορεις να μου πεις τι και πως να το κανω για το 1ο σεναριο που λες μεσω web μην τρεχω σε τραπεζες για να κανω εμβασματα θα με βοηθησεις πολυ,ειπαμε ειμαι γκαγκα στο σπορ.......:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις e-banking και τα στοιχεία του λογαριασμού σου στη Deutsche Bank (τα βρίσκεις στο paypal), μπορείς εύκολα να συμπληρώσεις τα πεδία και να στείλεις το έμβασμα (τα χρήματα θα πιστωθούν σε 1-2 εργάσιμες μέρες και εάν στείλεις 100€ πρέπει να έχεις 101€ στο λογαριασμό σου).

 

Υπόδειγμα συμπλήρωσης των πεδίων για την Eurobank θα βρεις ΕΔΩ (post 7551) και για την ΕΤΕ ΕΔΩ (post 7818).

 

Πάντως, πρέπει να γνωρίζεις ότι το φόρτωμα του balance και οι αγορές από το εξωτερικό με χρήματα από αυτό, δεν είναι η καλλίτερη λύση γιατί αφενός δεν έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς τις συνδεδεμένες κάρτες πλέον αφετέρου οι αγορές σε συνάλλαγμα γίνονται με τις ασύμφορες ισοτιμίες του paypal.

 

Από το τέλος του 2915 οι περισσότεροι στράφηκαν στις λύσεις των καρτών του εξωτερικού (Revolut, Leupay).

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε τνχ,εαν μπορεις να μου πεις τι και πως να το κανω για το 1ο σεναριο που λες μεσω web μην τρεχω σε τραπεζες για να κανω εμβασματα θα με βοηθησεις πολυ,ειπαμε ειμαι γκαγκα στο σπορ.......:lol:

 

Όπως σου απάντησαν ήδη, δεν κάνεις κανένα send σε άλλο λογαριασμό Paypal. Το balance του ίδιου του Paypal που σύνδεσες το ΙΒΑΝ φορτώνεις. Και δεν τρέχεις στην τράπεζα για αυτό. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις e-banking (αν δεν έχεις επιβάλλεται να ανοίξεις και για πολλούς άλλους λόγους πλέον) και να κάνεις το έμβασμα μέσω αυτού με προμήθεια 1€. Αλλιώς οι προμήθειες είναι εντελώς ασύμφορες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάτι στο eBay? χθες αγόρασα apo Κινα μέσω paypal (προπληρωμένη eurobank) μικρoποσό. Edited by lzrs21lz
Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάτι στο eBay? χθες αγόρασα apo Κινα μέσω paypal (προπληρωμένη eurobank) μικρoποσό.

Eτυχε............:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω, σήμερα, 2 αγορές μέσω paypal / virtual prepayed card, όλα καλά.

Η μια αγορά 18 ευρώ, η άλλη 57. Κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω, σήμερα, 2 αγορές μέσω paypal / virtual prepayed card, όλα καλά.

Η μια αγορά 18 ευρώ, η άλλη 57. Κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Το τι αγόρασες και από ποιόν το αγόρασες παίζει ρόλο μόνο. Όχι το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάτι στο eBay? χθες αγόρασα apo Κινα μέσω paypal (προπληρωμένη eurobank) μικρoποσό.
Ακουγεται οτι εχουν απελευθερωθεί οι αγορές, τωρα δν ξερω σε ποιον βαθμο ισχυει αυτο, ελπιζω τουλαιχιστον. παντως την κυριακή εμενα δν μου περασαν δυο συναλλαγες.
Link to comment
Share on other sites

Το τι αγόρασες και από ποιόν το αγόρασες παίζει ρόλο μόνο. Όχι το ποσό.

Κίνα. Εργαλειο και γκατζετια! Μέχρι πριν λιγες μέρες δεν περνούσαν. Δεν ξέρω τι αλλά κάτι αλλαξε.

 

EDIT: Πριν 5 λεπτά πήρα πάλι απο Κίνα (τι περίεργο) ενα εργαλείο πάλι, στα 23€. Κανένα πρόβλημα. Paypal με virtual prepayed master.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κίνα. Εργαλειο και γκατζετια! Μέχρι πριν λιγες μέρες δεν περνούσαν. Δεν ξέρω τι αλλά κάτι αλλαξε.

 

EDIT: Πριν 5 λεπτά πήρα πάλι απο Κίνα (τι περίεργο) ενα εργαλείο πάλι, στα 23€. Κανένα πρόβλημα. Paypal με virtual prepayed master.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

 

Τα εργαλεία νομίζω περνούσαν ούτως ή άλλως. Για τα "γκατζέτια" είναι λίγο πιο δύσκολο. Σε κάθε περίπτωση από χθες το μεσημέρι κυκλοφόρησε η παρακάτω πληροφορία (και στο λινκ που δίνω και σε άλλο φόρουμ):

http://www.petrolheads.gr/viewtopic.php?p=285925

Αφορά εσωτερική ενημέρωση για την τράπεζα Πειραιώς όπως λέει. Εφόσον ισχύει εξηγεί το γιατί σας πέρασαν οι αγορές σας.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εξηγείται! Μάλιστα!

Thanks!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

εχθές ρώτησα σε κατάστημα της Πειραιώς ,απο 2 Αυγούστου ανοίξανε οι αγορές σχεδόν στα πάντα εκτός από κάτι κατηγορίες όπως στοιχηματισμού ,κοσμημάτων και άλλες 3-4 που δεν θυμάμαι,

ενδυση υποδιση ηλεκτρονικων αγορων οικιακης χρησης καλυντικων και δεν συμαζευεται ανοιχτες ολες

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μπορει καποιος να μου πει πως επιλεγουμε απο καρτα να τραβαει χρηματα το paypal

 

με το νεο λουκ του paypal μας δυσκολεψανε τη ζωη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...