Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ εχθές στις 22:00 αγόρασα κανονικά από eBay μία θήκη μικρής αξίας (5€) με PayPal και Eurobank Visa

Καλό είναι να λέμε από ποια χώρα κιόλας και ποιο μαγαζί.

 

Εγώ χθες από Κινέζικο μαγαζί (Everbuying) δεν πέρασε η alpha bonus world στα 25€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι στην 4η μέρα και ακόμα περιμένω...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω μία ερωτησούλα για τους γνώστες του paypal. Έχω κάνει μία μεταφορά σε λογαριασμό η οποία ακυρώθηκε και ο παραλήπτης έκανε απόρριψη πληρωμής. Είδα ότι μου κρατήθηκαν τα χρήματα και βέβαια δεν τα παρέλαβε κανείς, αλλά δεν φαίνονται ούτε να είναι διαθέσιμα στο υπόλοιπο του paypal, ούτε να έχουν γυρίσει στο λογαριασμό μου. Ξέρετε τί γίνεται σ'αυτή την περίπτωση? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Τα 0,90 από τις ανεπιτυχεις προσπαθειες σας επεστράφησαν ποτε;

Εγω με AplhaBank τα βλεπω δεσμευμενα εδω κ 1,5 μηνα!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα κανονικά από minideal με PayPal συνδεδεμένο σε Πειραιώς. Παράλληλα προσπάθησα για παραγγελία από aliexpress κατευθείαν από την Πειραιώς (δεν υποστηρίζει PayPal το κατάστημα) και δεν με άφησε.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα κανονικά από minideal με PayPal συνδεδεμένο σε Πειραιώς. Παράλληλα προσπάθησα για παραγγελία από aliexpress κατευθείαν από την Πειραιώς (δεν υποστηρίζει PayPal το κατάστημα) και δεν με άφησε.

 

Για το aliexpress μπορεις να κανεις αγορα και στελνεις email στον πωλητη, λες δεν μπορεις να πληρωσεις και να σου δωσει Paypal account που σιγουρα θα εχει για να πληρωσεις, αλλιως ακυρωνεις την παραγγελια, ετσι κανει κοσμος και αγοραζει. Αν ο πωλητης δεν εχει ή δεν δινει Paypal ακυρωνεις και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι επιπλεον?

Μεχρι και τωρα τα χρηματα δεν εχουν επιστρεψει στην καρτα μου. Πρεπει να τα κανω κατι απο το paypal για να μεταφερθουν τα χρηματα στην καρτα μου η γινεται αυτοματα?

 

Υ.γ δεν εκανα παραθεση το μηνυμα του φιλου MINOVG στην σελιδα 398 ,μηνυμα 5969.με συγχωρειτε!

Edited by zeteberk87
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα και εγω επιτυχημενη αγορα με paypal με συνδεδεμενη καρτα Πειραιως χρεωστικη visa , 33 ευρω , ανανεωση συνδρομης δορυφορικου πακετου απο Γερμανια .
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπάθησα σήμερα, γύρω στις 2μμ να αγοράσω 2 θήκες, συνολικής αξίας 15€ περίπου, από ebay, με paypal και δεν την δέχτηκε.

Έχω Eurobank visa gold.

 

Το ίδιο και AliExpress.com απ' ευθείας με τη ίδια visa.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω το ξεχειλώσαμε το θεμα.

Ειναι σαφες πια οτι οπως ειπαν και κάποιοι φιλοι πιο πριν, η επιτυχια αγορας πλεον ειναι θεμα τυχης και αφορα το αν θα σου κατσει η τριπλετα Καρτα - Τραπεζα - ωρα.

Μην λεει ο καθενας την ιστορια του πια.

Δεν εχει νοημα.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω την εικασία ότι όσοι έχουν πρόβλημα δεν οφείλεται σε κάποιο τραπεζικό ημερήσιο όριο αλλά είτε στο είδος της συναλλαγής είτε στο είδος του πωλητή.

Πχ χτες βραδύ και σήμερα πριν από λίγο προσπάθησα να πάρω κάτι πραγματάκια μικρής αξίας από αμερικάνικο ebay, μετά από βρετανό στο ebay.co.uk χωρίς επιτυχία (με χρεωστική πειραιώς μέσω paypal). Χτες όμως κατάφερα να πληρώσω με την ίδια κάρτα fees για το etsy.com (ιρλανδία) ενώ πριν λίγο τελικά μπόρεσα να πάρω τα πραγματάκια που έλεγα από γερμανικό site.

Ενδεχομένως το ebay σαν ebay να έχει πρόβλημα (να είναι "σημαδεμένο" κατά κάποιο τρόπο από τις τράπεζες λόγω μεγάλου όγκου αιτήσεων πληρωμής).

 

PS: σε σχετική ερώτηση στην υποστήριξη της Πειραιώς o υπάλληλος μου είπε ότι εξαρτάται από τον συνδυασμό είδους/ύψους συναλλαγής

Edited by oxygene
Link to comment
Share on other sites

Εχετε αναρτησει ενα οδηγο για αγορες απο κινα? (κοιταξα λιγες σελιδες πισω χωρις να βρω κατι)
Link to comment
Share on other sites

Εχετε αναρτησει ενα οδηγο για αγορες απο κινα? (κοιταξα λιγες σελιδες πισω χωρις να βρω κατι)

 

Ναι υπάρχουν 2

 

Αγορές από το εξωτερικό

 

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα

 

Γενικά είσαι εντελώς offtopic...:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παιζει να ανοιξε τελικα το paypal!

Περασα και γω παραγγελία, vickmall, Eurobank prepaid

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στις 9/9 πρόσθεσα μια mastercard debit της ΕΤΕ στο paypal και σε 5 λεπτά που μου στάλθηκε ο 4ψηφιος κωδικος και είδα από το ebanking, την έκανε verify και το 1,5 που κρατάει επιστράφηκε στο balance. Βλέπω όμως στο ebanking ότι τότε χρεώθηκαν στην κάρτα και 0,89€ (1$ υποθέτω) με αιτιολογία "MAIL ORDER PAYPAL" . Είχα καιρό να προθέσω κάρτα στο paypal και δεν θυμάμαι. Αυτά επιστρέφονται μετά από ένα μήνα νομίζω; Στο ebanking δεν φαίνονται σαν κίνηση του λογαριασμού αλλά σαν δέσμευση μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι κι εγώ ο άσχετος...?

Εγώ που δεν έχω paypal, μπορώ να δημιουργήσω τώρα λογαριασμό paypal και να προσθέσω μια debit Πειραιώς ή με όλα αυτά δεν μπορώ πλέον?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι κι εγώ ο άσχετος...?

Εγώ που δεν έχω paypal, μπορώ να δημιουργήσω τώρα λογαριασμό paypal και να προσθέσω μια debit Πειραιώς ή με όλα αυτά δεν μπορώ πλέον?

βεβαιως και μπορεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

EKTAKTO, εκανα send money, 150$ σε αλλο λογαριασμο paypal, με eurobank visa, βλεπω οτι η τραπεζα με χρεωνει 2,77ευρω για "εξοδα συναλλαγματος", βαζω φυσικα την μετατροπη να την κανει η τραπεζα και οχι το paypal, τελικα ομως αν στα 150$ εχουμε χρεωση 2,77ευρω για την μετατροπη, τοτε καλυτερα να αφησουμε το paypal να την κανει, εχει κανεις κατι παρομοιο σε εμπειρια?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα αγορά με paypal από ebay (mastercard alpha πρώην σίτυ) άκυροοοοοοοο. Το ίδιο και στη βετ365.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

[/color]EKTAKTO, εκανα send money, 150$ σε αλλο λογαριασμο paypal, με eurobank visa, βλεπω οτι η τραπεζα με χρεωνει 2,77ευρω για "εξοδα συναλλαγματος", βαζω φυσικα την μετατροπη να την κανει η τραπεζα και οχι το paypal, τελικα ομως αν στα 150$ εχουμε χρεωση 2,77ευρω για την μετατροπη, τοτε καλυτερα να αφησουμε το paypal να την κανει, εχει κανεις κατι παρομοιο σε εμπειρια?

Η προμηθεια διαφερει απο τραπεζα σε τραπεζα. Πως προκύπτει το 2.77?. Ίδια τραπεζα εμένα στη χρεωστική έχει προμήθεια συναλλάγματος 2.5€ ανεξαρτητως ποσού, εκτος και αν αυξηθηκε. Στην prepaid εχειμπρομηθεια 1.25%. Μην την ψάχνεις, με μετατροπή απο PayPal η προμήθεια είναι παντα μεγαλύτερη, ειδικά οσο αυξάνεται το πόσο. Για μικρά ποσά Ίσως συμφερει μερικές φορές αλλα και παλι αυτο εξαρταται απο τραπεζα σε τραπεζα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...