Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείται θα επικοινωνήσεις μαζί τους για να ξεκαθαριστεί το θέμα. Πρώτα όμως θα έλεγα να πας στο resolution center να δεις τι οδηγίες έχει εκεί.

Please go to the Resolution Centre for more information on what you need to do.

Φλασιά: Το μήνυμα του paypal σου ήρθε με εμαιλ? Μήπως είναι καμιά απάτη?

Link to comment
Share on other sites

Φλασιά: Το μήνυμα του paypal σου ήρθε με εμαιλ? Μήπως είναι καμιά απάτη?

 

Μπα δε νομίζω γιατί μου εκτός απο το email που μου ήρθε μου το βγάζει αυτό το μήνυμα και στην αρχική σελίδα μόλις κάνω login στο PayPal!

Τέλος πάντων τους έστησα Mail να δω τι θα μου πουν :blink:

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω διαβάσει, πέρα από τις περιπτώσεις που έχουν -αυτόν ή άλλο- συγκεκριμένο λόγο, το σύστημά τους κάνει και τυχαίους (ως προς την επιλογή του ποιος λογαριασμός θα ελεγχθεί) ελέγχους/ταυτοποιήσεις. Οπότε το μόνο που μπορώ εγώ να σκεφτώ αφού λες ότι δεν έχεις έσοδα, είναι ότι απλά "σου 'λαχε". Αν είναι όντως έτσι, ο θεός κι η ψυχή τους γιατί χρησιμοποιούν ως αιτιολογία το ίδιο μήνυμα με την περίπτωση που αφορά τα έσοδα...
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια ερώτηση που είμαι σίγουρος θα έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλά δεν έχω χρόνο για αναζήτηση σε τόσες σελίδες...

Συνδέετε τον λογαριασμό μισθοδοσίας σας με το paypal ή κάποιον άλλον καταθέσεων ??

Υπάρχει λόγος να μπω σε τέτοια διαδικασία ή τσάμπα κόπος ??

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια ερώτηση που είμαι σίγουρος θα έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλά δεν έχω χρόνο για αναζήτηση σε τόσες σελίδες...

Συνδέετε τον λογαριασμό μισθοδοσίας σας με το paypal ή κάποιον άλλον καταθέσεων ??

Υπάρχει λόγος να μπω σε τέτοια διαδικασία ή τσάμπα κόπος ??

Εγώ έχω συνδέσει χρεωστική κάρτα που είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό μισθοδοσίας. Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να συνδέσεις και οποιονδήποτε λογαριασμό, άρα και μισθοδοσίας, αλλά έχω την εντύπωση πως εάν έχεις κάρτα ανάληψης, visa/MasterCard είναι καλύτερα να συνδέσεις αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι μπορείς...Αυτό που λέω είναι να μην συνδέσω το λογαριασμό μισθοδοσίας μη τυχόν και γίνει καμιά στραβή και να ανοίξω έναν καταθέσεων και μέσω web banking να μεταφέρω χρήματα από τον μισθοδοσίας στον καταθέσεως και από εκεί να κάνω αγορές μέσω paypal.Στην ουσία το ερώτημα είναι αν αξίζει τον κόπο να κάνω κάτι τέτοιο ή τσάμπα ταλαιπωρία ?? (από άποψη ασφάλειας των χρημάτων καθαρά το λέω)
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι μπορείς...Αυτό που λέω είναι να μην συνδέσω το λογαριασμό μισθοδοσίας μη τυχόν και γίνει καμιά στραβή και να ανοίξω έναν καταθέσεων και μέσω web banking να μεταφέρω χρήματα από τον μισθοδοσίας στον καταθέσεως και από εκεί να κάνω αγορές μέσω paypal.Στην ουσία το ερώτημα είναι αν αξίζει τον κόπο να κάνω κάτι τέτοιο ή τσάμπα ταλαιπωρία ?? (από άποψη ασφάλειας των χρημάτων καθαρά το λέω)

 

ΟΛΑ, γίνονται με το δικό σου οκ.

 

Κι εγω μισθοδοσίας εχω. Αν δεν κανω αγορα η οτιδηποτε αλλο, δεν τραβαει λεφτα.

 

Επισης, δεν χρειαζεται να βαλεις μεσα στην paypal χρηματα. Κανεις τις αγορες που θελεις και εκει παει η paypal και τραβαει το αναλογο ποσο μεσα απο την καρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ, γίνονται με το δικό σου οκ.

 

Κι εγω μισθοδοσίας εχω. Αν δεν κανω αγορα η οτιδηποτε αλλο, δεν τραβαει λεφτα.

 

Επισης, δεν χρειαζεται να βαλεις μεσα στην paypal χρηματα. Κανεις τις αγορες που θελεις και εκει παει η paypal και τραβαει το αναλογο ποσο μεσα απο την καρτα σου.

 

Ευχαριστώ.Θα ακολουθήσω αυτό τον δρόμο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.Θα ακολουθήσω αυτό τον δρόμο !!!

 

Επισης, το καλυτερο που εχεις να κανεις αν δεν το εχεις κανει η δεν το εχεις, ειναι να βγαλεις και ebanking. Ειναι must οταν εχεις paypal και αγοραζεις και μεσω ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Το web Banking το έχω ενεργοποιήσει από την πρώτη μέρα,προσφέρει πολλές ευκολίες!!!

Τώρα σε σχέση με αυτά που συζητάμε δεν ξέρω τί μπορεί να προσφέρει ....

Link to comment
Share on other sites

Το web Banking το έχω ενεργοποιήσει από την πρώτη μέρα,προσφέρει πολλές ευκολίες!!!

Τώρα σε σχέση με αυτά που συζητάμε δεν ξέρω τί μπορεί να προσφέρει ....

Με το web Banking μπορείς να παρακολουθείς και να έχεις άμεση εικόνα του λογαριασμού σου. Ακόμη και στην περίπτωση που ανέφερες, να ανοίξεις έναν άλλο λογαριασμό και από εκεί να πραγματοποιείς τις πληρωμές για τις αγορές σου στο Ebay, το E-Banking, κατά τη γνώμη μου, θα σου γίνει απαραίτητο. Θα μπορείς έτσι να μεταφέρεις χρήματα από το λογαριασμό μισθοδοσίας στον άλλο λογαριασμό, για να κάνεις την αγορά και δεν θα χρειάζεται να τρέχεις στην τράπεζα, ή στο ΑΤΜ για να κάνεις τη μεταφορά. Επίσης θα μπορείς να βλέπεις άμεσα την όποια αγορά κάνεις στο PayPal. Σε περίπτωση που αναφέρθηκε με τον κωδικό ενεργοποίησης μιας κάρτας στο PayPal, που στέλνει για την επιβεβαίωση της κάρτας, μέσω E-Banking μπορείς να δεις άμεσα τον κωδικό και να τον καταχωρήσεις στο αντίστοιχο σημείο στο PayPal. Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να πας στην τράπεζα και να ζητήσεις την ανάλυση του λογαριασμού, ή να περιμένεις να σου έρθει ταχυδρομικώς.

Edited by giachtas
Link to comment
Share on other sites

Με το web Banking μπορείς να παρακολουθείς και να έχεις άμεση εικόνα του λογαριασμού σου. Ακόμη και στην περίπτωση που ανέφερες, να ανοίξεις έναν άλλο λογαριασμό και από εκεί να πραγματοποιείς τις πληρωμές για τις αγορές σου στο Ebay, το E-Banking, κατά τη γνώμη μου, θα σου γίνει απαραίτητο. Θα μπορείς έτσι να μεταφέρεις χρήματα από το λογαριασμό μισθοδοσίας στον άλλο λογαριασμό, για να κάνεις την αγορά και δεν θα χρειάζεται να τρέχεις στην τράπεζα, ή στο ΑΤΜ για να κάνεις τη μεταφορά. Επίσης θα μπορείς να βλέπεις άμεσα την όποια αγορά κάνεις στο PayPal. Σε περίπτωση που αναφέρθηκε με τον κωδικό ενεργοποίησης μιας κάρτας στο PayPal, που στέλνει για την επιβεβαίωση της κάρτας, μέσω E-Banking μπορείς να δεις άμεσα τον κωδικό και να τον καταχωρήσεις στο αντίστοιχο σημείο στο PayPal. Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να πας στην τράπεζα και να ζητήσεις την ανάλυση του λογαριασμού, ή να περιμένεις να σου έρθει ταχυδρομικώς.

 

Ωραίος,το θέμα με τον κωδικό ενεργοποίησης δεν το γνώριζα,πραγματικά σημαντικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να πας στην τράπεζα και να ζητήσεις την ανάλυση του λογαριασμού, ή να περιμένεις να σου έρθει ταχυδρομικώς.

Όχι, σε αντίθετη περίπτωση, απλά *παίρνει τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών* της τράπεζας του και ζητάει τον 4ψήφιο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σε αντίθετη περίπτωση, απλά *παίρνει τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών* της τράπεζας του και ζητάει τον 4ψήφιο.

 

βασικα πηγα στη τραπεζα και δεν ηξεραν τι αριθμο 4ψηφιο να μου δωσουν.τους ειπα να μου δωσουν κωδικους για web banking και μου εδωσαν ενα χαρτι με εναν 8ψηφιο αριθμο.λογικα με αυτον κανω ετσι?

ακυρον τον πηρα τηλεφωνικα....τωρα παμε για web banking

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Αγόρασα ένα κινητό από το To2c.com και την επόμενη μέρα κατέβασε την τιμή κατά 5$.Τους ζήτησα λοιπόν και το δέχτηκαν να μου επιστρέψουν τα 5$ μιας και δεν είχαν προλάβει να μου στείλουν.Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ μου είπαν ότι μου επέστρεψαν τα χρήματα μέσω paypal α) Το paypal δεν μου έστειλε μήνυμα για refund όπως άλλες φόρες β)Τα χρήματα δεν έχουν μπει στον λογαριασμό μου αν και έχουν περάσει 7 ήμερες. Αυτή ήταν η απάντηση του To2c.com στο ερώτημα μου για την επιστροφή τον 5$

we asked the paypal to refund you, maybe you can wait for them or contact them?

Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει για το πως μπορώ να στείλω email στο paypal και να τους ρωτήσω γιατί όπου και αν έψαξα μόνο dispute μου δίνει την δυνατότητα να κάνω.

Καμια βοηθεια ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

μου επέστρεψε το geekbuying 10 δολάρια για τα έξοδα αποστολής που έστειλα το κινητό πίσω. Αρχές Μαρτίου το paypal μου τα δέσμευσε για 21 μέρες, περάσαν και σήμερα μου λεει οτι μπορώ να τα χρησιμοποιήσω, αλλά είναι στο paypal balance,

ξέρει κανείς πως μπορώ να τα μεταφέρω στην κάρτα ή στον λογαριασμό; αν μείνουν εκεί μπορώ να τα χρησιμοποιήσω; (έχω προσθέσει και τραπεζικό αριθμό στο paypal)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

αν μείνουν εκεί μπορώ να τα χρησιμοποιήσω;

Στην επόμενή σου αγορά θα τραβήξουν χρήματα πρώτα από το paypal balance. Άφησέ τα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατι το παυπαλ ειναι κλειστά απο το πρωι;;;;;;;

 

Μπαινω κανονικα,Εκανα και αγορα σημερα.Που υπαρχη προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατι το παυπαλ ειναι κλειστά απο το πρωι;;;;;;;

 

Tι εννοείς είναι "κλειστό"; Εγώ προ ολίγου μια χαρά έκανα login, πληρωμή κλπ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και συγνωμη αν εχει ξανα αναφερθει παλια αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω ολο το φορουμ,

1 ) Ειχα παλια ενα λογαριασμο pay pall με αύλη προπληρωμενη καρτα απο την τραπεζα πειραιως και ανα τακτα χρονικα διαστηματα αλλαζα την καρτα , εχω πολυ καιρο να το χρησιμοποιησω διοτι δεν γνωριζα οτι μπορω να χρησιμοποιησω την χρεωστικη μου καρτα για αγορες μεσω ιντερνετ , απο τοτε δεν το ξανα χρησιμοποιησα , αλλα επειδη εκανα αγορα χρονου ομιλιας μεσω του vodafone.gr με καρτα alpha bank και μου εβγαζε προβληματα και μου δεσμευε το ποσο η τραπεζα και δεν εμπαινε ποτε η καρτα ανανεωσης , τωρα ηθελα να γραψω την νεα καρτα του ατμ στον λογαριασμο μου πηγα να την βαλω και μου ελεγε οτι πρεπει να κανω verify , δεν καταλαβα παταγα και συνεχεια μου εβγαζε το ιδιο μυνημα και οτι θα μου χρεωσει την καρτα μου 1,50 ευρω δεν καταλαβα και τελικα δεν μπορεσα να το κανω τι πρεπει να κανω; .

2) Εκανα λογαριασμο στον πατερα μου και χρησιμοποιησα μια αλλη καρτα ατμ που ειχα στο ονομα μου και μπορεσα κανονικα να βαλω , ( μονο η μαεστρο της εθνικης δεν μου την επαιρνε ) , τελος παντων εκανα λογαριασμο και δηλωσα την καρτα του ατμα και χρεωσε την καρτα 1,02 ευρω, και χρειαστηκε να προστεσω ξανα το 1,02 ευρω για να μπορεσω να κανω την συνναλαγη . Τελος παντων τωρα τα 1,02 ευρω θα μου επιστρεφουνε σε 24 ωρες ή οχι; αφορα μονο τα 1,50 ευρω ; .

Επισης να βαλω χρηματα σε λογαριασμο τραπεζης για να μπουνε στην pay pall δεν συμφερει ετσι δεν ειναι; .

Τελος η pay pall σε τι συνναλαγες παιρνει προμηθεια;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα σήμερα αίτηση για verification της κάρτας (ALPHA BANK)

Μου έχει στις προβλέψεις 3 χρεώσεις (1,5 - 1,02 - 1,02)

Έχετε υπόψη σε πόσες μέρες γίνεται η χρέωση από paypal??

Να φανταστώ θα επιστραφούν αυτά τα ποσά μετά το verification ??

Link to comment
Share on other sites

Και τα 1,50 και τα 1,02 επιστρέφονται μετά απο καμιά δεκαριά μέρες. Δεσμεύονται για να γίνει verification της κάρτας, του λογαριασμού της τράπεζας κλπ.

Το pp κρατάει προμήθεια συναλλάγματος όταν πληρώνεις σε ξένο νόμισμα. Μπορείς όμως να το ρυθμίσεις να μην κάνει αυτό τη μετατροπή αλλά η τράπεζά σου που γενικά συμφέρει γιατί έχει μικρότερη προμήθεια. Αν η τράπεζά σου έχει ελάχιστο ποσό προμήθειας τότε για μικρά ποσά αγορών ενδεχομένως να σε συμφέρει να αφήνεις το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...