Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:rolleyes: - 1 ευρω κρατανε οσο να τα στειλεις στον λογαριασμο του paypal ή παραπανω ? παντως απο καταστημα σε Ελλαδα που μου γυρισε λογω μη αποθεματος σε κατι που ηθελα αν θυμαμαι μου κρατησε η Εθνικη τραπεζα 4 ευρω (!)

 

3€ θα χρεωθείς προμήθεια αν ζητήσεις να μπουν στην ΕΤΕ (μειώθηκε ελαφρώς από 4 σε 3€ τους τελευταίους μήνες). Εισερχόμενο έμβασμα στην Πειραιώς είναι χωρίς προμήθεια για ποσά μέχρι 15€. Γενικά δεν συμφέρει να τραβάς σε Ελληνικούς λογαριασμούς μικροποσά από το Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά αφορούσε κωδικό για ξεκλείδωμα συσκευής.Ο κωδικός δεν στάλθηκε ποτέ και σε επικοινωνία με τον πωλητή, αυτός ακύρωσε την αγορά.Στο Paypal πουθενά δεν λέει η ήρθε email ότι έγινε refund, γράφει ότι η συναλλαγή ακυρώθηκε και (Canceled The seller canceled this payment, and the money has been returned to your account.)Στο paypal που έστειλα email απλά ήρθε ένα κατεβατό με με γενικές οδηγίες χρήσης του paypal.

Αμα απαντουσες στο e-mail που σε στελνουν τοτε θα λαβεις απαντηση απο υπαλληλο και οχι απο bot :p

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν συμφέρει να τραβάς σε Ελληνικούς λογαριασμούς μικροποσά από το Paypal.

 

:) - ευχαριστω πολυ για την ενημερωση (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3,80€ στο balance.

Κανω αγορα 18€ και τα χρεωνει ολα στην συνδεδεμενη καρτα.

Κανονικα δεν θα επρεπε πρωτα να χρησιμοποιησει τα 3,80 και να παρει τα υπολοιπα μεχρι τα 18 απο την καρτα ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα καιρο να μπω στο paypal και τωρα που μπηκα οταν παω στην καρτα μου λεει confirm credit card , παταω αλλα μου ζηταει εναν 4 ψηφιο αριθμο κια εχει μια photo με 1234 . τι αριθμο ζηταει δεν μπορω να καταλαβω.
Link to comment
Share on other sites

Εχω 3,80€ στο balance.

Κανω αγορα 18€ και τα χρεωνει ολα στην συνδεδεμενη καρτα.

Κανονικα δεν θα επρεπε πρωτα να χρησιμοποιησει τα 3,80 και να παρει τα υπολοιπα μεχρι τα 18 απο την καρτα ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Αν έχεις βάλει τη μετατροπή συναλλάγματος να την κάνει η Τράπεζα και αγοράζεις σε διαφορετικό νόμισμα από αυτό που έχεις στο balance τραβάει μόνο από κάρτα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πληρωμές paypal χωρίς εντολή

Tο paypal με εχει χρεωσει δυο φορες αυτοματα, χωρις να το πατησω. Hταν μηδεν το υπολοιπο και μολις εβαλα λεφτα πηρε μονο του. Μία για συνδρομή του spotify, ειχα πληρωσει μια φορα και οταν εληξε με χρεωσε απο μονο του και μία πληρωμη στο ebay που δεν ηθελα να το πληρωσω αλλα τα πηρε.

Ειναι καμια ρυθμιση που πρεπει να κανω ή αλλαξε πολιτική;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλει τη μετατροπή συναλλάγματος να την κάνει η Τράπεζα και αγοράζεις σε διαφορετικό νόμισμα από αυτό που έχεις στο balance τραβάει μόνο από κάρτα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Αυτο πρεπει να ειναι.

Αγορα σε δολαρια, υπολοιπο σε ευρω.

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα καιρο να μπω στο paypal και τωρα που μπηκα οταν παω στην καρτα μου λεει confirm credit card , παταω αλλα μου ζηταει εναν 4 ψηφιο αριθμο κια εχει μια photo με 1234 . τι αριθμο ζηταει δεν μπορω να καταλαβω.

Εάν πατήσεις confirm, θα σου χρεώσει την κάρτα που έχεις βάλει με 1 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Μετά από μία ή δύο ημέρες, θα ελέγξεις τις κινήσεις της κάρτας σου και θα δεις στην χρέωση από το PayPal, δίπλα έναν τετραψήφιο αριθμό. Θα τον γράψεις στο PayPal εκεί που σου λέει confirm και έτσι θα γίνει η επαλήθευση της κάρτας σου. Εάν χρησιμοποιείς e-banking μπορείς να βρεις εκεί τον τετραψήφιο αριθμό, διαφορετικά θα ζητήσεις από την τράπεζα να σου δώσει την κίνηση της κάρτας σου. Νομίζω ότι δεν πρέπει να περάσουν πολλές ημέρες (δεν ξέρω πόσες) από τη στιγμή που θα επιλέξεις confirm μέχρι τότε που θα γράψεις τον τετραψήφιο αριθμό.

 

Edit:Επειδή πριν από λίγο έκανα και εγώ verification της χρεωστικής mastercard, η χρέωση για την επαλήθευση είναι 1,50 ευρώ, το οποίο επιστρέφεται μετά από λίγες ημέρες.

Edited by giachtas
Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα καταλαβα! η καρτα ηταν prepaid visa και δεν ειχα και υπολοιπο μεσα αποτι θυμαμε οποτε δεν θα πηρε ουτε και το 1 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Μία σημαντική ερώτηση αν ξέρει κάποιος. Έχω ένα eshop και με κάθε αγορά το paypal κρατά προμήθεια. Εγώ για παράδειγμα, πουλώ προϊόν 100ευρώ, ενώ στο balance φτάνουν 95ευρώ λόγο της προμήθειας των 5ευρώ του paypal (οι τιμές είναι ως παράδειγμα).

Εγώ όμως κόβω απόδειξη/τιμολόγιο 100ευρώ για τον πελάτη μου.

 

Δεν θα έπρεπε κανονικά το paypal να μου στέλνει με κάθε αγορά κάποια απόδειξη ή τιμολόγιο για την προμήθεια που κράτησε;

 

Ευχαριστώ σε όποιον απαντήσει

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το ανέφερες, πόσο κρατάει πραγματικά;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευρώ 3,4 % για ευρωζώνη 3,9% για εκτός . 5% για Ισραήλ Βραζιλία Ινδία και μερικές ακόμα χώρες

Σε κάθε συναλλαγή επιπλέον 0,35 ευρω

Αν κάνεις πάνω από 10,000 είσπραξη για 2 μήνες το τιμολόγιο μειώνεται σε 2,9- 1,9

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, γιατί είχα ακούσει ακόμα πιο τρελά νούμερα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω λογαριασμο pockee(πρόσφατο) και εχω επιστροφη καποια χρηματα συμφωνα με μνμ απο το picked. Εκανα κανονικα την κατάθεση μου ηρθε μνμ οτι κατατέθηκαν στο λογαριασμο μου στο PayPal αλλα δενφαινεται τιποτ. Μπαίνουν στο balance?Τι κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Εχω λογαριασμο pockee(πρόσφατο) και εχω επιστροφη καποια χρηματα συμφωνα με μνμ απο το picked. Εκανα κανονικα την κατάθεση μου ηρθε μνμ οτι κατατέθηκαν στο λογαριασμο μου στο PayPal αλλα δενφαινεται τιποτ. Μπαίνουν στο balance?Τι κανω λαθος?

 

Ναι στο balance μπαίνουν.Μήπως πρέπει να αποδεχτείς την πληρωμη;Βλεπεις την πληρωμη στο ιστορικο του paypal?

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο balance μπαίνουν.Μήπως πρέπει να αποδεχτείς την πληρωμη;Βλεπεις την πληρωμη στο ιστορικο του paypal?

 

Οχι μονο οι αγορές μου υπαρχουν γι αυτο απορω

Link to comment
Share on other sites

Εχω λογαριασμο pockee(πρόσφατο) και εχω επιστροφη καποια χρηματα συμφωνα με μνμ απο το picked. Εκανα κανονικα την κατάθεση μου ηρθε μνμ οτι κατατέθηκαν στο λογαριασμο μου στο PayPal αλλα δενφαινεται τιποτ. Μπαίνουν στο balance?Τι κανω λαθος?

Από ποιον σου ήρθε μήνυμα ότι κατατέθηκαν τα χρήματα, από PayPal η από pockee?. Κανονικά ερχεται και από τα 2 όταν μπούνε στο PayPal. Μήπως απλά σου ήρθε μήνυμα ότι θα γίνει η κατάθεση στο PayPal? Γιατί από τη στιγμή που κάνεις κατάθεση στο pockee περνάνε κάποιες μέρες μέχρι να στα βάλουν στο PayPal. Σε κάθε περίπτωση, μπορείς μέσα από την εφαρμογή να μιλήσεις online με το help αύριο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,προσπαθω να παραγγειλω απο vickmall μια συσκευη και στην επιλογη πληρωμης επιλεγω debit card αλλα συνεχως με πεταει μεσω paypal και με ακριβοτερη τιμη απο τα δικα του rates!πως μπορω να το αποφυγω?εχω λογαριασμο στο pay pal αλλα μου βγαζει ακριβοτερη την αγορα και για αυτο δεν θελω να παω μεσω αυτου...καμια συμβουλη??ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,προσπαθω να παραγγειλω απο vickmall μια συσκευη και στην επιλογη πληρωμης επιλεγω debit card αλλα συνεχως με πεταει μεσω paypal και με ακριβοτερη τιμη απο τα δικα του rates!πως μπορω να το αποφυγω?εχω λογαριασμο στο pay pal αλλα μου βγαζει ακριβοτερη την αγορα και για αυτο δεν θελω να παω μεσω αυτου...καμια συμβουλη??ευχαριστω

Δηλαδή τι rates βλέπεις;

Το PayPal το αφήνεις να κάνει μέσω τράπεζας την μετατροπή. Τότε θα έχεις τις καλές τιμές.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι rates βλέπεις;

Το PayPal το αφήνεις να κάνει μέσω τράπεζας την μετατροπή. Τότε θα έχεις τις καλές τιμές.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ενω η τιμη του προιοντος ειναι απο το σαιτ 219 δολλαρια και το σαιτ το μετατρεπει σε 198ευρω...το paypal το χρεωνει 206 ευρω!!δεν μπορω να παρω το rate που μου δινει το σαιτ σαν πωλητης?

Link to comment
Share on other sites

ενω η τιμη του προιοντος ειναι απο το σαιτ 219 δολλαρια και το σαιτ το μετατρεπει σε 198ευρω...το paypal το χρεωνει 206 ευρω!!δεν μπορω να παρω το rate που μου δινει το σαιτ σαν πωλητης?

 

Βαζει την προμήθεια του paypal για μετατροπή απο δολλαρια σε ευρω.Αν ειχες revolut θα μπορούσες να γλυτώσεις αυτη την χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Βαζει την προμήθεια του paypal για μετατροπή απο δολλαρια σε ευρω.Αν ειχες revolut θα μπορούσες να γλυτώσεις αυτη την χρέωση.

εχω!!ποια επιλογη ομως θα βαλω οταν μου δινει το σαιτ μονο paypal or westernunion ..?

Link to comment
Share on other sites

ενω η τιμη του προιοντος ειναι απο το σαιτ 219 δολλαρια και το σαιτ το μετατρεπει σε 198ευρω...το paypal το χρεωνει 206 ευρω!!δεν μπορω να παρω το rate που μου δινει το σαιτ σαν πωλητης?

 

1. Ο πωλητής πουλάει σε $ αλλά έχει και ένα μετατροπέα για να καταλαβαίνει ο αγοραστής την τιμή στην αξία του νομίσματός του. Δεν μπορείς να αγοράσεις σε €.

 

2. Το paypal έχει ρυθμίσει να κάνει αυτό τη μετατροπή με ισοτιμία που είναι χειρότερη από εκείνη που χρησιμοποιούν οι τράπεζες, δηλαδή των οργανισμών Visa/MasterCard που εκδίδουν τις κάρτες. Μπορείς να αλλάξεις τη ρύθμιση και η μετατροπή να γίνεται από την τράπεζα, αν πας εδώ και επιλέξεις "Bill me ..."

 

3. Με τη Revolut θα έχεις καλλίτερη ισοτιμία μετατροπής όταν θα πάρει χρήματα από το balance που έχεις σε €.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...