Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχεις συγχρονισμό μεταξύ των 2. Ψάξε τις ρυθμίσεις συγχρονισμού. Οι επαφές σου είναι πάνω στο Google και αυτές; Αν ναι, αυτές συγχρονίζονται εντάξει;

 

Καταρχίν σ ευχαριστώ για την απάντηση. Συγχρονισμό κάνει κανονικα. Αν το γυρίσω να βλέπω το ημερολόγιο ανα μήνα, και γυρνάω εναν εναν μήνα, αν εχει κάποιο γεγονός μου το δείχνει κανονικα. Μόνο όταν πάω στο agenda, που λογικά όπως και όταν το βλεπεις απο web στο pc το ημερολόγιο σου σου δείχνει λίστα με όλα τα γεγονότα, δεν μου δείχνει τίποτα! Κενό!

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις την καλοσύνη να δώσεις ποιες εντολές έδωσες σε όλη τη διαδικασία για αλλαγές radio, fastboot κτλ;

 

Μιας και είχα perfected spl λόγω της επίσημης 1.5 που είχα βάλει, ακολούθησα αρχικά τον οδηγό του Βασίλη για να το ξεκλειδώσω.

 

Στη συνέχεια, ακολούθησα τον οδηγό (Αλλαγή σε radio 6.35.10.18 και SPL 1.76.2007) για αλλαγή του radio, όλα τα βήματα όπως περιγράφονται και έτσι κατέληξα με το ράδιο 6.35.10.18, spl 1.76.2007 και τη recovery του amon_RA.

 

Τέλος εγκατέστησα την rcmagic ως εξής:

  • Κατέβασα την
rcmagic 3.0

  • Μπήκα σε recovery και επέλεξα USB-MS toggle ώστε να αντιγράψω το zip στην κάρτα sd (όχι σε φάκελο αλλά στο / της κάρτας) και στη συνέχεια το home για επιστροφή.

  • Στη συνέχεια έκανα wipe επιλέγοντας Wipe->Wipe data/factory reset

  • Έπειτα επέλεξα Flash zip from sdcard και επέλεξα το αρχείο zip της rcmagic

  • Αφού εγκατασταθεί reboot και welcome to rcmagic...

[http://www.cs.uoi.gr/~gkappes/] - My home place

[http://www.debian.org] - Debian GNU/ Linux

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχα perfected spl λόγω της επίσημης 1.5 που είχα βάλει, ακολούθησα αρχικά τον οδηγό του Βασίλη για να το ξεκλειδώσω.

 

Στη συνέχεια, ακολούθησα τον οδηγό (Αλλαγή σε radio 6.35.10.18 και SPL 1.76.2007) για αλλαγή του radio, όλα τα βήματα όπως περιγράφονται και έτσι κατέληξα με το ράδιο 6.35.10.18, spl 1.76.2007 και τη recovery του amon_RA.

 

Τέλος εγκατέστησα την rcmagic ως εξής:

  • Κατέβασα την
rcmagic 3.0

  • Μπήκα σε recovery και επέλεξα USB-MS toggle ώστε να αντιγράψω το zip στην κάρτα sd (όχι σε φάκελο αλλά στο / της κάρτας) και στη συνέχεια το home για επιστροφή.

  • Στη συνέχεια έκανα wipe επιλέγοντας Wipe->Wipe data/factory reset

  • Έπειτα επέλεξα Flash zip from sdcard και επέλεξα το αρχείο zip της rcmagic

  • Αφού εγκατασταθεί reboot και welcome to rcmagic...

 

εγω παλι τα εκανα οπως λες χωρις την αλλαγη σε radio γιατι ειχα 6.35.χχ

και παλι η καμερα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

May 8 2009,21:02:32

Τα χαρακτηριστικα του κινητου ειναι αυτά και λέω να βάλω την [Rom][NR][32A]RCMagic v3.0 Incl JIT Hebrew RTL reboot menu |Android 2.1 από xda. Έχω διαβάσει το θρεντ απλά επειδή ανησυχώ λίγο μήπως κάνω καμμιά χαζομάρα μπορεί κάποιος να κάνει παράθεση με λινκς ποιους οδηγους απο τον Vman χρειάζομαι προκειμένου να περάσω το Rom ; Φαντάζομαι θέλει σίγουρα αλλαγή RADIO.

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα απο rcmagic 3.0 γυρισα σε cm 5.0.8. γιατι μου ειχε ενα τρομερο κολλημα σημερα το πρωι και δεν μπορουσα να το χρησιμοποιησω οσα reboot και να εκανα...παντως η 5.0.8. ειναι απ τις ποιο σταθερες για μενα...και με launcher pro plus μαμαει :p:D
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

May 8 2009,21:02:32

Τα χαρακτηριστικα του κινητου ειναι αυτά και λέω να βάλω την [Rom][NR][32A]RCMagic v3.0 Incl JIT Hebrew RTL reboot menu |Android 2.1 από xda. Έχω διαβάσει το θρεντ απλά επειδή ανησυχώ λίγο μήπως κάνω καμμιά χαζομάρα μπορεί κάποιος να κάνει παράθεση με λινκς ποιους οδηγους απο τον Vman χρειάζομαι προκειμένου να περάσω το Rom ; Φαντάζομαι θέλει σίγουρα αλλαγή RADIO.

 

Και εμένα θα με ενδιέφερε αυτό. κάποιος Plz

HTC Saphire 32A (Magic)

Radio:6.35.10.18

SPL:1.76.2007

RCMagic 3.0

Link to comment
Share on other sites

@kegior: Ευχαριστώ για τις οδηγίες φίλε μου. Τελικά είχα βρει τον φοβερό οδηγό του vman για αλλαγή radio. Απλώς έβαλα radio εδώ αυτό που δίνει ο Stock rogers, δλδ το .16 και όχι το .10. Και έκανα και ένα cache wipe επίσης.

 

Εντυπώσεις από εμένα που και εγώ έκανα το πήδημα από Stock αγγλικό 1.5 (ναι υπάρχουν ακόμα τέτοιοι ταλαίπωροι :lol: ):

 

Πρώτα τα μείον

- Βαρύυυυ. Πολύ βαρύ το ρημάδι. Η ελεύθερη μνήμη έπεσε στα 30 Mbytes, από τα 80-90! :blink: Και αυτό αφού ξήλωσα όλα τα παραφερνάλια καιρούς, ρολόγια και το κακό συναπάντημα από τις Home screens.

 

- To startup παίρνει άπειρη ώρα να πάρει

 

- Δεν υπάρχουν pdf/office readers (np, κατεβάζω από market) και google maps (αργγκκκκ)

 

Στα +:

 

+ Επιτέλους έχω συντομεύσεις που καλούν κατευθείαν το τηλέφωνο.

 

+ Επιτέλους έχω dialer που όταν θα πατήσω το "3" θα μου match-άρει λέξεις με "Δ"

 

+ Επιτέλους βασικό functionality, όπως το bluetooth, να παίζει

 

+ Κανένα (δόξα το θεό) κόλλημα μέχρι στιγμής. Ούτε καν FC. Όλα φαίνεται να παίζουν. BT δε δοκίμασα μόνο

Link to comment
Share on other sites

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

May 8 2009,21:02:32

Τα χαρακτηριστικα του κινητου ειναι αυτά και λέω να βάλω την [Rom][NR][32A]RCMagic v3.0 Incl JIT Hebrew RTL reboot menu |Android 2.1 από xda. Έχω διαβάσει το θρεντ απλά επειδή ανησυχώ λίγο μήπως κάνω καμμιά χαζομάρα μπορεί κάποιος να κάνει παράθεση με λινκς ποιους οδηγους απο τον Vman χρειάζομαι προκειμένου να περάσω το Rom ; Φαντάζομαι θέλει σίγουρα αλλαγή RADIO.

 

Και εμένα θα με ενδιέφερε αυτό. κάποιος Plz

 

Παιδιά αρκεί να ακολουθήσετε αυτόν τον οδηγό. Απλά στην ενότητα "Εγκατάσταση της HTC 3.05.401.3 ROM" αντί να χρησιμοποιήσετε το αρχείο HTC_3.05.401.3-signed.zip θα χρησιμοποιήσετε το αρχείο της RCMagic.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... χρειάζομαι τα φώτα σας.....

 

Προσπαθώ να απενεργοποιήσω το internet στο τηλεφωνο μου. Έχω 100mb από την wind, αλλά με χαλάει που μπαίνει από μόνο του....

 

Μπήκα και άλλαξα το APN από μόνος μου (πρόσθεσα κείμενο), το έσωσα, αλλά μόλις βγώ από το μενού το έχει επαναφέρει από μόνο του.

 

Στη συνέχεια κατέβασα το ΑΡΝDroid. Όποια επιλογή και να έβαλα, το ΑΡΝ μου δεν άλλαζε....

 

Δεν έχω κάνει καμία αλλαγή στο λειτουργικό μου ακόμα (είμαι ανάμεσα στην επίσημη Ελληνική και το rcmagic). Υπάρχει περίπτωση να παίρνει το ΑΡΝ μου από την Wind σε realtime????

 

Κατέβασα τουλάχιστον το 3gwatchdog και ετσι ξέρω που στέκομαι... αλλά δεν θα μπορώ να το απενεργοποιήσω αν φτάσω τα 100mb...΄

 

έχει κανείς αυτό το πρόβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... χρειάζομαι τα φώτα σας.....

 

Προσπαθώ να απενεργοποιήσω το internet στο τηλεφωνο μου. Έχω 100mb από την wind, αλλά με χαλάει που μπαίνει από μόνο του....

 

Μπήκα και άλλαξα το APN από μόνος μου (πρόσθεσα κείμενο), το έσωσα, αλλά μόλις βγώ από το μενού το έχει επαναφέρει από μόνο του.

 

Στη συνέχεια κατέβασα το ΑΡΝDroid. Όποια επιλογή και να έβαλα, το ΑΡΝ μου δεν άλλαζε....

 

Δεν έχω κάνει καμία αλλαγή στο λειτουργικό μου ακόμα (είμαι ανάμεσα στην επίσημη Ελληνική και το rcmagic). Υπάρχει περίπτωση να παίρνει το ΑΡΝ μου από την Wind σε realtime????

 

Κατέβασα τουλάχιστον το 3gwatchdog και ετσι ξέρω που στέκομαι... αλλά δεν θα μπορώ να το απενεργοποιήσω αν φτάσω τα 100mb...΄

 

έχει κανείς αυτό το πρόβλημα;;

 

Γιατί δεν κατεβάζεις το quick settings από το μάρκετ να την ανοίγω κλείνεις οπότε θέλεις ;

 

Απο Samsung Galaxy S με Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μιά ερώτηση (που μάλλον θα φανεί χαζή, αλλα είμαι άσχετος!)

τι διαφορα υπάρχει απο μια έκδοση cyanogen rom και το cyanogen mod?

Δηλαδή είναι διαφορετικά πραματα ή απλά το cyanogen mod είναι απλά η rom του cyanogen με android 2.2?

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς το ίδιο. Απλά, Cyanogen είναι ο developer και Cyanogedmod το όνομα της ROM. Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς το ίδιο. Απλά, Cyanogen είναι ο developer και η Cyanogedmod το όνομά της ROM.

 

Σ ευχαριστώ. Είδες είχα δίκιο τελικά οτι θα ηταν χαζη η ερωτηση !!

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αρκεί να ακολουθήσετε αυτόν τον οδηγό. Απλά στην ενότητα "Εγκατάσταση της HTC 3.05.401.3 ROM" αντί να χρησιμοποιήσετε το αρχείο HTC_3.05.401.3-signed.zip θα χρησιμοποιήσετε το αρχείο της RCMagic.

 

Ευχαριστουμε για την βοηθεια. Υπαρχει περιπτωση να χαλασουμε τελειως το κινητο αν κανουμε κατι λαθος; Γιατί θυμάμαι ότι κάτι έλεγες για το SPL ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει radio και SPL στο κινητό μου πολλές φορές, χωρίς να συμβεί το παραμικρό. Υπάρχουν και άλλοι που την πρώτη φορά που το δοκίμασαν, κατέστρεψαν το κινητό τους. Από αυτούς που έχουν επικοινωνήσει μαζί μου, 9 στους 10 το έπαθαν γιατί δεν ακολούθησαν με προσοχή τις οδηγίες.

 

Αν ακολουθήσεις ευλαβικά τις οδηγίες, ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο. Ωστόσο, πράγματι υπάρχει κίνδυνος, όταν πειράζεις το SPL.

 

Στο xda υπάρχει ένα προγραμματάκι (RadioSwitcher) που βοηθάει στην αλλαγή του radio και του SPL (ουσιαστικά έχουν αυτοματοποιήσει τη διαδικασία και αντί να δίνεις τις εντολές χειροκίνητα, αυτό γίνεται μέσω του προγράμματος). Δεν το έχω χρησιμοποιήσει (προτιμώ την command line), αλλά απ' όσο έχω διαβάσει είναι αξιόπιστο. Θα πρέπει στο PC σας να έχετε εγκατεστημένη τη Java.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει radio και SPL στο κινητό μου πολλές φορές, χωρίς να συμβεί το παραμικρό. Υπάρχουν και άλλοι που την πρώτη φορά που το δοκίμασαν, κατέστρεψαν το κινητό τους. Από αυτούς που έχουν επικοινωνήσει μαζί μου, 9 στους 10 το έπαθαν γιατί δεν ακολούθησαν με προσοχή τις οδηγίες.

 

Αν ακολουθήσεις ευλαβικά τις οδηγίες, ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο. Ωστόσο, πράγματι υπάρχει κίνδυνος, όταν πειράζεις το SPL.

 

Στο xda υπάρχει ένα προγραμματάκι (RadioSwitcher) που βοηθάει στην αλλαγή του radio και του SPL (ουσιαστικά έχουν αυτοματοποιήσει τη διαδικασία και αντί να δίνεις τις εντολές χειροκίνητα, αυτό γίνεται μέσω του προγράμματος). Δεν το έχω χρησιμοποιήσει (προτιμώ την command line), αλλά απ' όσο έχω διαβάσει είναι αξιόπιστο. Θα πρέπει στο PC σας να έχετε εγκατεστημένη τη Java.

 

πολυ χρησιμο προγραμματακι, και recovery μπορεις να flashareis και να κανεις wipe οτι θες σε δευτερολεπτα ολα...:yahoo:

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να συμπαθήσω τελικά το HTC Sense στο RCRogers... Φοβερό bloat και εξαιρετικά ασυνεπές user interface. Κοιτάζω τώρα για το CM 5.0.8. Ερωτήσεις (και πάλι):

 

1) Είναι stock android, καθαρό δλδ; Αν δεν είναι, μην κάνετε τον κόπο να απαντήσετε στα επόμενα :)

 

2) Σταθερότατη; Παίζουν τα ΠΑΝΤΑ;

 

3) Πόση μνήμη σας μένει ελεύθερη περίπου. Είναι πιο γρήγορη από 2.1 Sense;

 

Γενικά εδώ, RCRogers ή CM 5.0.8 για κάποιον που δε γουστάρει το sense;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να συμπαθήσω τελικά το HTC Sense στο RCRogers... Φοβερό bloat και εξαιρετικά ασυνεπές user interface. Κοιτάζω τώρα για το CM 5.0.8. Ερωτήσεις (και πάλι):

 

1) Είναι stock android, καθαρό δλδ; Αν δεν είναι, μην κάνετε τον κόπο να απαντήσετε στα επόμενα :)

 

2) Σταθερότατη; Παίζουν τα ΠΑΝΤΑ;

 

3) Πόση μνήμη σας μένει ελεύθερη περίπου. Είναι πιο γρήγορη από 2.1 Sense;

 

Γενικά εδώ, RCRogers ή CM 5.0.8 για κάποιον που δε γουστάρει το sense;

 

η rmagic ειναι η επισημη 2.1 sense για το magic με root και busybox και διαφορα αλλα πραματακια απ'τον cappy.Ειπε καποια στιγμη θα βγαλει και την επισημη καθαρη μονο με root de-odexed για να κανουμε και push αλλα ακομα...

2)παιζουν ναι τα παντα αφου ειναι drivers για το magic...αλλα σταθερη πολλη δεν μου φανηκε ειχε διαφορα fc's και προβληματα που δεν μου αρεσαν...

3)-

αν δεν γουσταρεις sense βουρ για cm...κι εγω επεστρεψα παλι σε cm γιατι μου εκανε ενα τρομερο κολλημα και δεν μπορουσα να κανω τπτ...και με launcher pro plus ειναι μουρλια

 

Υ.Γ. Εβαλε κανεις την smoki x???

Edited by tass0s
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να συμπαθήσω τελικά το HTC Sense στο RCRogers... Φοβερό bloat και εξαιρετικά ασυνεπές user interface. Κοιτάζω τώρα για το CM 5.0.8. Ερωτήσεις (και πάλι):

 

Γιατί δε δοκιμάζεις να εγκαταστήσεις το adw launcher από το market? Θα αντικαταστήσει τον default launcher του sense και θα αποκτήσει άλλη αίσθηση το magic σου...

[http://www.cs.uoi.gr/~gkappes/] - My home place

[http://www.debian.org] - Debian GNU/ Linux

Link to comment
Share on other sites

@tass0s: Σόρυ φίλε μου, ίσως να σε μπερδεψα. Έχω ήδη εγκατεστημένη την RCMagic και οι 3 ερωτήσεις που έκανα αφορούσαν το CM 5.0.8 και όχι το RCMagic. Μπορείς (εσύ ή κάποιος άλλος με CM 5.0.8) να απαντήσεις τις ακόλουθες ερωτήσεις μου για το CM 5.0.2:

1) Είναι stock android, καθαρό δλδ; Αν δεν είναι, μην κάνετε τον κόπο να απαντήσετε στα επόμενα

 

2) Σταθερότατη; Παίζουν τα ΠΑΝΤΑ;

 

3) Πόση μνήμη σας μένει ελεύθερη περίπου; Κάτω από 60-70; Πάνω;

Πάντως το RCMagic είναι θεοαργό. Πατάω να βγει ο dialer και περιμένω 1-2 δευτερόλεπτα. Το ίδιο με το άνοιγμα SMS. Η αγγλική εργοστασιακή 1.5 (χωρίς sense) δούλευε ρουκέτα και το ίδιο η RAV 1.6.3...

Γιατί δε δοκιμάζεις να εγκαταστήσεις το adw launcher από το market? Θα αντικαταστήσει τον default launcher του sense και θα αποκτήσει άλλη αίσθηση το magic σου...

Καλή ιδέα, θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα, θα το δοκιμάσω.

Πολύ καλύτερο, το έχω κάνει ήδη default αφού έσφαξα αχρείαστες οθόνες κτλ. Μπορούσα να μην εγκαταστήσω καθόλου το ADW, αλλά κάπως να φορτώσω το "καθαρό" Google interface (έστω και αν ο dialer λ.χ. θα είναι σε Sense);

Link to comment
Share on other sites

Οk, στην RCRogers 3 έχω αντικαταστήσει το ultra-bloat του sense με το ADW Launcher από market. Αισθητή βελτίωση στην ταχύτητα, αλλά θα πρέπει να πετσοκόψετε κάποια πράγματα, λ.χ. πολλές οθόνες, κάποιες α-λα Nexus επιλογές κοκ.

 

Μοιάζει με το stock google και αν και πάει να το παίξει εφετζίδικη, ευτυχώς δεν το παρακάνει.

 

Την ψάχνω ανάμεσα σε CM 5 και 6.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εάν κάποιος έχει CM 6, θα μπορούσε να δοκιμάσει αυτόν τον kernel ΑΦΟΥ ΠΑΡΕΙ ΠΡΩΤΑ NANDROID BACKUP ?

http://tinyurl.com/3alwwhb

Αυξάνει την ευαισθησία του touch input, το τηλέφωνο ακούει με πολύ ελαφρά αγγίγματα (κάτι σαν το desire/nexus).

Περιμένω feedback :)

Link to comment
Share on other sites

@tass0s: Σόρυ φίλε μου, ίσως να σε μπερδεψα. Έχω ήδη εγκατεστημένη την RCMagic και οι 3 ερωτήσεις που έκανα αφορούσαν το CM 5.0.8 και όχι το RCMagic. Μπορείς (εσύ ή κάποιος άλλος με CM 5.0.8) να απαντήσεις τις ακόλουθες ερωτήσεις μου για το CM 5.0.2:

 

ε τοτε δεν απαντω γιατι einai stock...αλλα με launcher pro μουρλια

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...