Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

SAPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.76.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-6.35.08.29

 

δυστυχως σ αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω, το δικό μου ειναι 32β και ειναι διαφορετικη διαδικασια. περιμενουμε κάποιον πιο έμπειρο να απαντήσει

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να διαβάσεις όλες τις σελίδες. Αρκεί να πας στο πρώτο post, όπου υπάρχουν FAQ που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις τι συμβαίνει. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αρκετοί εδώ έχουν αρνητικές εμπειρίες, λόγω βιασύνης. Προτού κάνεις οτιδήποτε, βεβαιώσου ότι έχεις καταλάβει τις διαδικασίες που απαιτούνται, ώστε να μην καταλήξεις με κινητό τούβλο.

 

Στο δια ταύτα. Το κινητό σου έχει το perfected SPL 1.76.0009. Για να μπορέσεις να βάλεις την official 2.1 ROM (της Rogers), θα χρειαστεί να το ξεκλειδώσεις. Υπάρχουν δύο τρόποι. Αυτός που αναφέρω στο blog μου και ο παρακάτω που σκέφτηκα πρόσφατα (δεν πρόλαβα να γράψω στο blog), για να ξεκλειδώσω δύο Magic που έπεσαν στα χέρια μου:

 

  • Κατέβασε το αρχείο και αποσυμπίεσέ το στην κάρτα σου
  • Εγκατέστησε το UniversalAndroot-1.6.2-beta.apk στο κινητό (με τον Astro file manager ή οποιαδήποτε εφαρμογή χρησιμοποιείς, για να εγκαθιστάς apks) και τρέξ' το
  • Επέλεξε να μην εγκατασταθεί το Superuser και πάτησε το root. Σε μερικά δευτερόλεπτα θα έχει ολοκληρωθεί
  • Εγκατέστησε από το market τον ROM Manager και στη συνέχεια τρέξ' τον
  • Επέλεξε FlashClockworkMod recovery (θα χρειαστεί να είσαι συνδεμένος στο internet). Εάν στο σημείο αυτό συναντήσεις δυσκολίες (δεν εγκατασταθεί η recovery), πες μου, και θα γράψω τις εντολές που χρειάζεται να γράψεις σε command prompt.
  • Σβήσε το κινητό και μπες στη recovery (Home+Power)
  • Επέλεξε το "Install zip from sdcard" και στη συνέχεια το update-hboot-1762007-signed.zip από την κάρτα σου. Ακολούθησε τις οδηγίες στην οθόνη (θα χρειαστεί να κάνεις reboot από το menu) και το κινητό σου θα ξεκλειδώσει και θα έχει το 1.76.2007 SPL που σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις άλλες ROM.

Μετά θα πρέπει να κατεβάσεις τη 2.1 ROM που θέλεις (πολλοί προτιμούν την RCMagic v3.0. Η διαδικασία εγκατάστασης επιγραμματικά είναι η εξής:

  • μπαίνεις στη recovery
  • backup->nandroid backup
  • wipe data/factory reset->wipe data και wipe Dalvik cache
  • install zip from sd card και επιλέγεις το αρχείο της ROM που έχεις αποθηκεύσει στην κάρτα SD

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε FlashClockworkMod recovery (θα χρειαστεί να είσαι συνδεμένος στο internet). Εάν στο σημείο αυτό συναντήσεις δυσκολίες (δεν εγκατασταθεί η recovery), πες μου, και θα γράψω τις εντολές που χρειάζεται να γράψεις σε command prompt.

 

Μου βγάζει κάποιο error σχετικό με privileges...

 

 

Για να σώσω contacts, sms' και να τα περάσω πάλι μετά πρέπει να κάνω κάτι;

Edited by theo251
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο ειδα πως το magic με την rcmagic v3 η καμερα δουλευει χωρις κανενα προβλημα μονο με αγγλικα !

αν βαλεις ελλινηκα δεν δουλευει η καμερα!

βασιλη τι λες? τι γνωμη εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο ειδα πως το magic με την rcmagic v3 η καμερα δουλευει χωρις κανενα προβλημα μονο με αγγλικα !

αν βαλεις ελλινηκα δεν δουλευει η καμερα!

βασιλη τι λες? τι γνωμη εχεις ?

 

μια χαρα δουλευει σε μενα

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει κάποιο error σχετικό με privileges...

 

 

Για να σώσω contacts, sms' και να τα περάσω πάλι μετά πρέπει να κάνω κάτι;

 

Για να σώσεις contacts ή θα κάνεις συγχρονισμό με Gmail (αυτό είναι το πιο εύκολο) ή θα κατεβάσεις κάποια εφαρμογή από το market που κάνει export στην κάρτα. Για τα SMS μπορείς να χρησιμοποιήσεις το SMS Backup+ που ανεβάζει τα SMS σου στο λογαριασμό Gmail, αλλά δεν μπορείς να τα ξαναπεράσεις στο κινητό. Μια τρίτη λύση είναι το myphoneexplorer (μόνο για windows) με το οποίο μπορείς να κάνεις και τα δύο (backup SMS και επαφών).

 

Εάν δε σου δούλεψε η παραπάνω μέθοδος, τότε θα χρειαστεί να καταφύγεις είτε στη λύση που υπάρχει στο blog μου, είτε στα παρακάτω. Θα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει το AndroidSDK και τους drivers για το Magic, για να δουλέψει αυτό.

 

Θα χρειαστεί να έχεις κάνει αυτό που σου είπα παραπάνω με το UniversalAndRoot.

  • Στη συνέχεια κατέβασε το επισυναπτόμενο αρχείο και κάνε extract στο φάκελο tools του AndroidSDK
  • Αποθήκευσε τη ROM του Amon_RA και το 1.76.2007 SPL στην κάρτα SD
  • Άνοιξε command prompt, πήγαινε στον παραπάνω φάκελο (AndroidSDK\tools) και δώσε μία μία τις παρακάτω εντολές:

adb shell
su
mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
cd /system
chmod 777 bin
exit
exit
adb push flash_image /system/bin
adb shell
su
cd /system/bin
chmod 777 flash_image
flash_image recovery /sdcard/recovery-RA-hero-v1.6.2.img

  • Μπες σε recovery (home+power) και από εκεί με "Flash zip from sd card" εγκατέστησε το update-hboot-1762007-signed.zip ακολουθώντας τις οδηγίες στην οθόνη.

 

Μετά απ' αυτό ακολούθησε τις οδηγίες που σου έγραψα παραπάνω για την εγκατάσταση της 2.1 ROM.

λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο ειδα πως το magic με την rcmagic v3 η καμερα δουλευει χωρις κανενα προβλημα μονο με αγγλικα !

αν βαλεις ελλινηκα δεν δουλευει η καμερα!

βασιλη τι λες? τι γνωμη εχεις ?

 

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τα ελληνικά. Ίσως είναι κάποια εφαρμογή που εγκαθιστάς.

Link to comment
Share on other sites

Για να σώσω contacts, sms' και να τα περάσω πάλι μετά πρέπει να κάνω κάτι;

 

Εγω για τα sms χρησιμοποιω το sms backup and restore απο market..

κανει backup ανα οσες ωρες θελεις εσυ στην καρτα μνημης, και τα επαναφερεις αν τα σβησεις οποτε θελεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βασιλη πολυ εξυπνη η ιδεα σου πιστευω μεγαλη λυση για αυτους με perfected SPL απλά δώσε μας τα φώτα σου και το σχόλιο σου για την RC MAGIC και αν βρήκες εύκολο τρόπο για 160 χαρακτήρες ελληνικους σε SMS κλπ !!!!
Link to comment
Share on other sites

βασιλη πολυ εξυπνη η ιδεα σου πιστευω μεγαλη λυση για αυτους με perfected SPL απλά δώσε μας τα φώτα σου και το σχόλιο σου για την RC MAGIC και αν βρήκες εύκολο τρόπο για 160 χαρακτήρες ελληνικους σε SMS κλπ !!!!

 

Η λύση υπάρχει και βρίσκεται εδώ. Αναφέρεται στο forum του Hero, αλλά δουλεύει δοκιμασμένα και στο Magic. Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Handcent που έχει ρύθμιση για Ελληνική γλώσσα στα SMS (θα πρέπει να το επιλέξεις), αλλά επειδή είχα ήδη το HTC_IME mod, δεν ξέρω αν πράγματι δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση υπάρχει και βρίσκεται εδώ. Αναφέρεται στο forum του Hero, αλλά δουλεύει δοκιμασμένα και στο Magic. Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Handcent που έχει ρύθμιση για Ελληνική γλώσσα στα SMS (θα πρέπει να το επιλέξεις), αλλά επειδή είχα ήδη το HTC_IME mod, δεν ξέρω αν πράγματι δουλεύει.

 

Δουλευει οντως το handcent, αυτο χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να εγακαταστησω μια εφαρμογη(οχι απο market) και ολο μου λεει οτι δεν μπορω να ο δω και πρεπει να ελευθερωσω χωρο...καπου το ειχα ξαναδιαβασει αυτο το προβλημα αλλα δεν το βρισκω
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται το πλαισιο εχει το μαγικο στα 192 ευρω

 

Στο Plaisio Καλαμαριας δεν υπήρχε διαθεσιμότητα. Μόνο σε κάποια καταστήματα και για λίγα κομμάτια ήταν η ενημέρωση.

HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι για το market enabler...

 

Βολεύει πολύ από ότι είδα σε σχέση με μια εναλλακτική που είχα χρησιμοποιήσει (My Market)

Μέχρι στιγμής έχω κατεβάσει μόνο free εφαρμογές (που δε θα έβλεπα στο κανονικό μαρκετ) και κάνει κανονικά updates κλπ.

Η ερωτήσεις είναι: Μπορώ και να αγοράσω; Χρησιμοποιώ google checkout; Πρέπει να το ρυθμίσω πρώτα με την πιστωτική μου; Εκεί δηλώνω Greece κανονικά;

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτήσεις είναι: Μπορώ και να αγοράσω; Χρησιμοποιώ google checkout; Πρέπει να το ρυθμίσω πρώτα με την πιστωτική μου; Εκεί δηλώνω Greece κανονικά;

 

Η απάντηση είναι ναι σε όλα τα παραπάνω. Καλό είναι από το account σου στο Google να προσθέσεις την κάρτα σου στο Google Checkout και μετά να ξεκινήσεις τη διαδικασία για αγορά από το Market. Μερικές εφαρμογές σου δίνουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις Paypal εκτός market φυσικά. Αν θέλεις μία συγκεκριμένη εφαρμογή, ψάξε μήπως παρέχει αυτή τη δυνατότητα. Εάν θέλεις, γενικά, ν' αγοράζεις εφαρμογές τότε ρύθμισε το Google Checkout.

Link to comment
Share on other sites

εβαλε κανεις rcmagic v5.0?την εβαλα εγω και πιστευω οτι ειναι πολυ καλη, μονο ενα reloading εκανε το sense οση ωρα το χω και ηταν σε μεγαλο κολημα.
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

εβαλε κανεις rcmagic v5.0?την εβαλα εγω και πιστευω οτι ειναι πολυ καλη, μονο ενα reloading εκανε το sense οση ωρα το χω και ηταν σε μεγαλο κολημα.

 

 

Δεν είναι δύσκολο να την βάλουμε ε? Εγώ έχω την V3.0, θέλω να πω ότι δεν αλλάζω ραδιο και σπλ απλά την βάζω μέσα στην SD και την τρεχώ απο recovery ε?

HTC Saphire 32A (Magic)

Radio:6.35.10.18

SPL:1.76.2007

RCMagic 3.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο να την βάλουμε ε? Εγώ έχω την V3.0, θέλω να πω ότι δεν αλλάζω ραδιο και σπλ απλά την βάζω μέσα στην SD και την τρεχώ απο recovery ε?

 

κανε nandroid backup, wipe και μετα flash zip και εισαι ετοιμος

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

κανε nandroid backup, wipe και μετα flash zip και εισαι ετοιμος

 

 

ευχαριστώ πολύ

HTC Saphire 32A (Magic)

Radio:6.35.10.18

SPL:1.76.2007

RCMagic 3.0

Link to comment
Share on other sites

το είδατε αυτό? mytouch 3g gets 2.2

το mytouch δεν ειναι το htc magic απλα branded t-mobile? δηλαδη κατι θα βγει κι απ αυτο το Update, ε? :rolleyes:

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

το είδατε αυτό? mytouch 3g gets 2.2

το mytouch δεν ειναι το htc magic απλα branded t-mobile? δηλαδη κατι θα βγει κι απ αυτο το Update, ε? :rolleyes:

 

Πολυ ενδιαφερον! Προς τα τελη του μηνα απ οτι καταλαβα θα αρχισουν οι πρωτες αναβαθμισεις, αν ισχυει το αρθρο. Πιο πολυ βεβαια θα ψηνομουν να εδινε η htc τον κωδικα του 2.1 για τις συσκευες της...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...