Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποια πιο ελαφρία από την smoki που να χει sense? thx:)

 

υπαρχει η cleanmagic που ειναι η καθαρη αυθεντικη 2.1 με sense και η rcMagic που ειναι η 2.1 απο τον cappy με χρησιμα κολπακια και overclock σε 710mhz.

Διαβασε τα λιγο και θα δεις ποια σου ταιριαζει.

Και επισης μπορεις να εγκαταστησεις την καθαρη και να βαλεις τον OC Kernel 710 Mhz

απο εδω

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η cleanmagic που ειναι η καθαρη αυθεντικη 2.1 με sense και η rcMagic που ειναι η 2.1 απο τον cappy με χρησιμα κολπακια και overclock σε 710mhz.

Διαβασε τα λιγο και θα δεις ποια σου ταιριαζει.

Και επισης μπορεις να εγκαταστησεις την καθαρη και να βαλεις τον OC Kernel 710 Mhz

απο εδω

 

Η RCmagic είναι αργή. Την έχω εδώ και 1 μήνα. Επίσης η μπαταρία δεν κρατάει πολύ (κάθε μέρα φόρτιση με BT και wi-fi ανοικτό όλη μέρα - αν και δεν σερφάρω καθολου). Η διαθέσιμη εσωτερική μου μνήμη είναι 119ΜΒ με 6-7 προγραμματα εγκατεστημένα. Νομίζω είναι λίγα!

Η Cleanmagic την δοκίμασα εχθές αλλά την έβγαλα αμέσως γιατί δεν κατέβαζε εφαρμογές από το market (πληροφοριακά δεν έχει πολλές ενσωματωμένες εφαρμογές αυτ'η σε αντίθεση με την RCmagic4.2 που έχει πολλές)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μηπως φταει το google πακετακι που δεν μπορω να κατεβασω απο το marcet?

 

Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με το market. Υπομονή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με το market. Υπομονή.

 

λοιπον τελικα αυτο εφταιγε.. θελει το google addon (gapps-mdpi-tiny-20101020-signed.zip).. εγω ειχα ακριβως την προηγουμενη εκδοση.. ολα δουλευουν ρολοι, σταθερη γρηγορη και με ενα σωρο καλουδια!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η RCmagic είναι αργή. Την έχω εδώ και 1 μήνα. Επίσης η μπαταρία δεν κρατάει πολύ (κάθε μέρα φόρτιση με BT και wi-fi ανοικτό όλη μέρα - αν και δεν σερφάρω καθολου). Η διαθέσιμη εσωτερική μου μνήμη είναι 119ΜΒ με 6-7 προγραμματα εγκατεστημένα. Νομίζω είναι λίγα!

Η Cleanmagic την δοκίμασα εχθές αλλά την έβγαλα αμέσως γιατί δεν κατέβαζε εφαρμογές από το market (πληροφοριακά δεν έχει πολλές ενσωματωμένες εφαρμογές αυτ'η σε αντίθεση με την RCmagic4.2 που έχει πολλές)

 

σχετικα με την μνημη τοση εχεις αν θες sense και τα προβληματα του market ειναι γενικοτερα γιατι εγω κατεβαζα μια χαρα

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς αυτή: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811960&page=2

 

Μόλις την έβαλα και τα πρώτα σημάδια είναι εναθαρυντικά. γρήγορη χωρίς το sense και 2.2

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον τελικα αυτο εφταιγε.. θελει το google addon (gapps-mdpi-tiny-20101020-signed.zip).. εγω ειχα ακριβως την προηγουμενη εκδοση.. ολα δουλευουν ρολοι, σταθερη γρηγορη και με ενα σωρο καλουδια!

 

Ρε παιδια εμενα μου βγαζει error και η εγκατασταση γινεται aborted. Ξερουμε τι μπορει να φταιει?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμενα μου βγαζει error και η εγκατασταση γινεται aborted. Ξερουμε τι μπορει να φταιει?

 

ελπιζω να εχεισ παλιο radio k spl φορτωμενα, ετσι?

κανε wipe, και φλασαρε τη ρομ, το port, και το google addon...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να εχεισ παλιο radio k spl φορτωμενα, ετσι?

κανε wipe, και φλασαρε τη ρομ, το port, και το google addon...

 

Το παλιο εχω (3.22). Τωρα εχω την cm6. Ξεκιναει το instalation και καπου εκει που λεει verifying μου γεμιζει 2 οθονες errors και μου κανει abort.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Το παλιο εχω (3.22). Τωρα εχω την cm6. Ξεκιναει το instalation και καπου εκει που λεει verifying μου γεμιζει 2 οθονες errors και μου κανει abort.

 

xmm τι να σε πω.. το μονο που μπορω να φανταστω ειναι μιπως εγινε καποιο λαθος στο κατεβασμα? και δεν ειναι σωστο το zip αρχειακι? δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο...

αν δεν βαριεσαι ξανακατεβασε το! και ευχομαι να τα καταφερεις :P

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

xmm τι να σε πω.. το μονο που μπορω να φανταστω ειναι μιπως εγινε καποιο λαθος στο κατεβασμα? και δεν ειναι σωστο το zip αρχειακι? δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο...

αν δεν βαριεσαι ξανακατεβασε το! και ευχομαι να τα καταφερεις :P

 

Το δοκίμασα και αυτό και δεν κατάφερα κάτι. Ευχαριστώ πάντως.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Στη cm 6.1 υπάρχει πουθενά widget να μπλοκάρει το 3g-2g κ να επιλέγεις σύνδεση μόνο μέσω wifi?

 

widget οχι..

η κατεβαζεισ εσυ widget απο το market Η το κλεινεις απο τις ρυθμισεις μονιμα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς αυτή: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811960&page=2

 

Μόλις την έβαλα και τα πρώτα σημάδια είναι εναθαρυντικά. γρήγορη χωρίς το sense και 2.2

 

Αυτή θέλω να δοκιμάσω αλλά δεν μου κάνει το παλιό radio. :(

Στο σπίτι μου είχα πάντα χάλια λήψη και με το παλιό και με το νέο radio. Ωστόσο με το νέο - νέο radio που ήρθε με την 2.1 της Rogers μπορώ και μιλάω κανονικά χωρίς διακοπές και σπασίματα!

Link to comment
Share on other sites

Στη cm 6.1 υπάρχει πουθενά widget να μπλοκάρει το 3g-2g κ να επιλέγεις σύνδεση μόνο μέσω wifi?

 

 

cyanogenmod settings --> User interface --> widget buttons --> "Toggle 2G/3G"

 

και θα βγαίνει στα νέα κουμπακια που προστέθηκαν στον notification drawer.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να κανω μια ερωτηση εχω κατεβασει απο το μαρκετ την εφαρμογη handcent για τα μηνυματα αλλα οταν μου ερχεται μηνυμα ερχεται 2 φορες μια στο handcent κ μια στο βασικο υπαρχει καποιοσ τροπος να αποκλεισουμε το βασικο κ να δουλευει μονο το handcent
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να κανω μια ερωτηση εχω κατεβασει απο το μαρκετ την εφαρμογη handcent για τα μηνυματα αλλα οταν μου ερχεται μηνυμα ερχεται 2 φορες μια στο handcent κ μια στο βασικο υπαρχει καποιοσ τροπος να αποκλεισουμε το βασικο κ να δουλευει μονο το handcent

 

Θα μπεις στο μενού των μηνυμάτων και θα απενεργοποιήσεις την ειδοποίηση

 

 

Sent from another Galaxy.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για τη 2.1 ROM της Rogers χωρίς τα πολλά πειράγματα και bugs της RCMagic. Εννοείται ότι για την εγκατάστασή της πρέπει να έχετε radio της σειράς 6.35. Ο developer έφτιαξε δύο βασικές ROM στις οποίες μπαίνουν, ανάλογα με τις ανάγκες σας, διάφορα πρόσθετα. Η μία ROM είναι αυτή που ονομάζει BASE και περιλαμβάνει μόνο Αγγλικά και Γαλλικά, ενώ η δεύτερη είναι η ML (από το multilanguage) και περιλαμβάνει και άλλες γλώσσες (δεν ξέρω αν έχει τα Ελληνικά, αλλά πιθανολογώ ότι έχει - ας το επιβεβαιώσει κάποιος που έβαλε ή θα βάλει την ML). Και οι δύο έχουν Apps2SD.

 

Η διαδικασία εγκατάστασης είναι η γνωστή από άλλες ROM:

 

  • Κατεβάζετε το αρχείο της ROM που σας ενδιαφέρει (BASE ή ML) και το αποθηκεύετε στην κάρτα SD. Κάνετε το ίδιο και για τα πρόσθετα. Θα πρέπει να προσέξετε, γιατί κάποια προορίζονται μόνο για τη BASE, άλλα μόνο για την ML και άλλα είναι κοινά και για τις δύο.
  • Σβήνετε το κινητό και μπαίνετε σε recovery με Home+Power.
  • Κάνετε nandroid backup.
  • Στη συνέχεια κάνετε wipe (data και Dalvik cache)
  • Με "Flash zip from sd card" εγκαθιστάτε το αρχείο της ROM (BASE ή ML) και στη συνέχεια το πρόσθετα που θέλετε.
  • Κάνετε επανεκκίνηση και είστε έτοιμοι.

 

OFFTOPIC

Παρεμπιπτόντως, στη 2.2 της T-mobile που έχω τώρα στο κινητό μου, η διαθέσιμη μνήμη προς χρήση αμέσως μετά την εγκατάσταση είναι γύρω στα 280 MB.

 

έχω παλία recovery, την RA-magic32A-6.35-v1.5.2.Μπορώ με αυτήν την recovery να ακολουθήσω αυτήν την διαδικασία?? ή θα πρέπει να την αναβαθμίσω και εαν ναι πώς??

 

Ευχαριστώ

HTC Saphire 32A (Magic)

Radio:6.35.10.18

SPL:1.76.2007

RCMagic 3.0

Link to comment
Share on other sites

έχω παλία recovery, την RA-magic32A-6.35-v1.5.2.Μπορώ με αυτήν την recovery να ακολουθήσω αυτήν την διαδικασία?? ή θα πρέπει να την αναβαθμίσω και εαν ναι πώς??

 

Ευχαριστώ

 

Μπορείς κανονικότατα. Εάν θέλεις να εγκαταστήσεις πιο καινούρια recovery, κατέβασε αυτό το αρχείο, αποθήκευσέ το στο φάκελο tools του AndroidSDK και δώσε από command prompt τις παρακάτω εντολές:

 

fastboot erase recovery
fastboot flash recovery recovery-RA-magic+-v1.7.0.1.img

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο forum. Καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στο πρώτο post, όπου θα βρεις πληροφορίες για τα βασικά.

 

Η ROM στην οποία παραπέμπεις, δεν μπορεί να εγκατασταθεί απευθείας στο Magic, γιατί προορίζεται για 32B κινητά. Αντ' αυτής σου προτείνω αυτήν εδώ. Ωστόσο, για να φτάσεις να την εγκαταστήσεις, θα χρειαστεί πρώτα να ξεκλειδώσεις το SPL σου κι έπειτα ν' αλλάξεις radio και SPL. Αφού κάνεις τα παραπάνω, θ' ακολουθήσεις τις οδηγίες εδώ (Για όσους έχουν radio της σειράς 3.22.x.x), χρησιμοποιώντας τα αρχεία της ROM που σου πρότεινα (ROM file, port file).

 

όταν τρέχω αυτό το RUU (για να ξεκλειδώσω SPL) μου βγάζει "ΣΦΑΛΜΑ [131]: ΣΦΑΛΜΑ ID ΠΕΛΑΤΗ"... μάλλον επειδή το κινητό μου είναι από το Χονγκ Κονγκ. Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο αρχείο να τρέξω αντί γι' αυτό; και αν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό και με άλλα αρχεία οπότε πείτε μου τι να κάνω και σε αυτήν την περίπτωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...