Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει να εχει αναφερθει πολλες φορες το θεμα αλλα ειναι μικρη ερωτηση:

πως γινεται να στελνω μικρα(οχι ολα μεγαλα)ελληνικα γραμματα με handcent και htc_ime mod?

 

Είτε μικρά γράφεις είτε κεφαλαία, από τη στιγμή που είναι ελληνικοί χαρακτήρες στον παραλήπτη θα πάνε κεφαλαία. Δεν είναι θέμα κινητού ούτε πληκτρολογίου, είναι θέμα ελληνικών.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα μετα απο καιρο..

 

το Magic με 2,1 εχει αναφορα παραδοσης στα μηνυματα ?

(και αν πουλαει κανεις το magic μεχρι 100 ευρο pm me.)

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρίες κανείς απο την 6.1-RC του Cyanogen; Είμαι στην 5.0.8 και με την προσθήκη του Launcherpro εχω πλέον ένα ταχύτατο i-phone like UI. Νομίζετε οτι αξίζει μια αναβάθμιση; Ένας λόγος θα ήταν η προσθήκη FM Radio. Το έχει δοκιμάσει κανείς και δουλεύει;
HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρίες κανείς απο την 6.1-RC του Cyanogen; Είμαι στην 5.0.8 και με την προσθήκη του Launcherpro εχω πλέον ένα ταχύτατο i-phone like UI. Νομίζετε οτι αξίζει μια αναβάθμιση; Ένας λόγος θα ήταν η προσθήκη FM Radio. Το έχει δοκιμάσει κανείς και δουλεύει;

 

κοιτα εγω ημουνα και στην 5.0.8,μετακυλησα στη CM 6 και τωρα CM 6.1-RC. Έχοντας πλήρη εικόνα,βαλτην αφοβα,εμενα το κινητο ειναι μετα απο πολυ καιρο στα τόσο καλα του...ουτε κολληματα οπως με τις προηγουμενες και ειδικα με τη CM6,βεβαια ειναι κάτι καθαρα υποκειμενικό,αλλα εγω μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα εως παρα πολύ ευχαριστημένος :) Επισης,παρατηρησα μια παραπανω αντοχη της μπαταρίας στη νέα ROM (CM 6.1)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Είτε μικρά γράφεις είτε κεφαλαία, από τη στιγμή που είναι ελληνικοί χαρακτήρες στον παραλήπτη θα πάνε κεφαλαία. Δεν είναι θέμα κινητού ούτε πληκτρολογίου, είναι θέμα ελληνικών.

φιλος να σε διορθωσω! γινεται, αλλα θα περιοριστεις στους 70 χαρακτηρες στο καθε μηνυμα.. δτο Handcent υπαρχει αυτη η επιλογη (settings-send messages-lacale suport greek sms mode dissabled).. μικρα ελληνικα αλλα 70 χαρακτηρες..

 

 

Με το FM Radio;

 

magic με fm radio? καπου σε χανω! :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το port της T-Mobile με 2.2.1. Επί του παρόντος έχω εγκατεστημένη την RCMagic v.3.0 αλλά όχι με sense. Προτίμησα ADW Launcher για να ελαφρώσει λίγο.

 

Μερικές ερωτήσεις προς vman, tass0s, και σε όποιον έχει δοκιμάσει και τις 2 εκδόσεις:

1) Είναι πολύ πιο γρήγορη η T-Mobile;

 

2) Βρίσκω εξαιρετικά εύχρηστο το dialer του sense στην RCMagic. Ο dialer στη T-mobile σου εμφανίζει επαφές που ταιριάζουν καθώς πληκτρολογείτε;

 

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι ελληνικό το interface. Πολλοί αναφέρονται στο morelocale, αλλά αν καταλαβαίνω σωστά, με το morelocale αλλάζεις ανάμεσα στα locale που έχει μέσα το firmware. Αν λ.χ. το T-mobile 2.2.1 δεν έχει ελληνικά, τότε το Morelocale είναι άχρηστο. Έτσι είναι;

 

(Έχω ρωτήσει τον porter της t-mobile 2.2.1 αν ενδιαφέρεται/μπορεί να βγάλει multilanguage έκδοση του firmware, όποιος θέλεις ας ποστάρει στο σχετικό thread υπέρ του εγχειρήματος :) )

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει παρακαλώ. μου λένε φίλοι μου οτι όταν τους στέλνω sms φτάνει το μήνυμα σε τετραγωνάκια και άλλους διάφορους χαρακτήρες.

Το κινητό δεν το έχω πειράξει καθόλου. Το έχω περίπου 8μήνες και μου το κάνει τώρα τελευταία, οχι απο την αρχή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
magic με fm radio? καπου σε χανω! :lol::lol:

 

Συμφωνώ. Αλλά με χάνεις επειδή μάλλον δεν διάβασες αυτό που διάβασα εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3371817#post3371817

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το port της T-Mobile με 2.2.1. Επί του παρόντος έχω εγκατεστημένη την RCMagic v.3.0 αλλά όχι με sense. Προτίμησα ADW Launcher για να ελαφρώσει λίγο.

 

Μερικές ερωτήσεις προς vman, tass0s, και σε όποιον έχει δοκιμάσει και τις 2 εκδόσεις:

1) Είναι πολύ πιο γρήγορη η T-Mobile;

 

2) Βρίσκω εξαιρετικά εύχρηστο το dialer του sense στην RCMagic. Ο dialer στη T-mobile σου εμφανίζει επαφές που ταιριάζουν καθώς πληκτρολογείτε;

 

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι ελληνικό το interface. Πολλοί αναφέρονται στο morelocale, αλλά αν καταλαβαίνω σωστά, με το morelocale αλλάζεις ανάμεσα στα locale που έχει μέσα το firmware. Αν λ.χ. το T-mobile 2.2.1 δεν έχει ελληνικά, τότε το Morelocale είναι άχρηστο. Έτσι είναι;

 

(Έχω ρωτήσει τον porter της t-mobile 2.2.1 αν ενδιαφέρεται/μπορεί να βγάλει multilanguage έκδοση του firmware, όποιος θέλεις ας ποστάρει στο σχετικό thread υπέρ του εγχειρήματος :) )

 

1) Δεν μπορώ να πω ότι είναι πιο γρήγορη. Η αίσθησή μου είναι ότι βρίσκεται περίπου στο ίδιο επίπεδο από την άποψη της ταχύτητας.

 

2) Υπάρχει ο dialer one στο market που κάνει ακριβώς αυτό που ζητάς.

 

Ισχύει αυτό που γράφεις για το morelocale. Η ενσωμάτωση μια γλώσσας είναι αρκετά επίπονη και χρονοβόρα. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο δεν ασχολήθηκα, αν και γνωρίζω πως γίνεται.

 

Συμφωνώ. Αλλά με χάνεις επειδή μάλλον δεν διάβασες αυτό που διάβασα εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3371817#post3371817

 

Το HTC Magic δεν έχει FM radio ενσωματωμένο. Προφανώς, ο φίλος που το ανέφερε παραπάνω μπερδεύτηκε από την ενσωμάτωση του FM radio για το Nexus one, που έγινε χάρη στον intersectRaven από το xda.

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν μπορώ να πω ότι είναι πιο γρήγορη. Η αίσθησή μου είναι ότι βρίσκεται περίπου στο ίδιο επίπεδο από την άποψη της ταχύτητας.

 

2) Υπάρχει ο dialer one στο market που κάνει ακριβώς αυτό που ζητάς.

 

Ισχύει αυτό που γράφεις για το morelocale. Η ενσωμάτωση μια γλώσσας είναι αρκετά επίπονη και χρονοβόρα. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο δεν ασχολήθηκα, αν και γνωρίζω πως γίνεται.

 

 

 

Το HTC Magic δεν έχει FM radio ενσωματωμένο. Προφανώς, ο φίλος που το ανέφερε παραπάνω μπερδεύτηκε από την ενσωμάτωση του FM radio για το Nexus one, που έγινε χάρη στον intersectRaven από το xda.

 

εγω της t-mobile μου φενοταν τερμα σφαιρα, ισως γιατι ειναι απολυτος stock χωρις περαιτερω ρυθμισεις για καλυτερη επιδοση η κατι που θα το βαραινει.

Παντως περιμενω να βγει kitchen για το magic οπως στο legend, desire κτλ για να "μαγειρευει" ο καθενας οτι θελει χωρις κοπο...

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,θα ηθελα να ρωτησω κατι..εχω το htc magic και μπαινω συχνα στο ιντερνετ,εχω κατεβασει και την εφαρμογη fbook κτλ κτλ...θελω να μου απαντησει καποιος,αν χρειαζομαι καποιο αντιβιωτικο για το τηλεφωνο!να μπορω να το σκαναρω μηπως και υπαρχει καποιος ιος!

φιλικα,

αγγελος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,θα ηθελα να ρωτησω κατι..εχω το htc magic και μπαινω συχνα στο ιντερνετ,εχω κατεβασει και την εφαρμογη fbook κτλ κτλ...θελω να μου απαντησει καποιος,αν χρειαζομαι καποιο αντιβιωτικο για το τηλεφωνο!να μπορω να το σκαναρω μηπως και υπαρχει καποιος ιος!

φιλικα,

αγγελος

Το Android είναι ένα Linux λειτουργικό. Ως γνωστόν το Linux είναι το λιγότερο ευάλωτο λειτουργικό όσον αφορά τους ιούς. Βέβαια, άν επιμένεις, υπάρχουν στο market προγράμματα antivirus.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
θελω να μου απαντησει καποιος,αν χρειαζομαι καποιο αντιβιωτικο για το τηλεφωνο!να μπορω να το σκαναρω μηπως και υπαρχει καποιος ιος!

 

Μέχρι σήμερα δεν έχει κριθεί απαραίτητη η χρήση τέτοιου είδους προγραμμάτων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καποιες μέρες μου βγαζει προbλημα (Νο Service).

Μετα απο λιγο επανερχετε και συνδεετε κανονικα στην Cosmote.

Το αγορασα απο γερμανια και ειναι vodafone branded και γιαυτο η επισημη αντιπροσωπια δεν το δεχετε για ελεγχο.

Μπορει καποις φιλος- φίλη να βοηθισει? Ξερει κανεις καποιον για Θεσσαλονικη ?

 

 

Thanks

:cry:

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καποιες μέρες μου βγαζει προbλημα (Νο Service).

Μετα απο λιγο επανερχετε και συνδεετε κανονικα στην Cosmote.

Το αγορασα απο γερμανια και ειναι vodafone branded και γιαυτο η επισημη αντιπροσωπια δεν το δεχετε για ελεγχο.

Μπορει καποις φιλος- φίλη να βοηθισει? Ξερει κανεις καποιον για Θεσσαλονικη ?

 

 

Thanks

:cry:

:cry:

 

Δοκίμασες να κάνεις hard reset;

Link to comment
Share on other sites

Υπήρξε αναφορά σε ένα πολωνικό forum ότι βρέθηκε η λύση για το perfected SPL 1.76.0009. Είναι ένα RUU αρχείο (test signed - προφανώς έχει διαρρεύσει από την HTC), το οποίο εγκαθιστά το SPL 1.76.0008. H ROM είναι ήδη rooted κι αυτό επιτρέπει την εγκατάσταση custom Recovery ROM κι έπειτα του engineering SPL 1.76.2007. Η έκδοση της συγκεκριμένης ROM είναι η 3.05.401.1, δηλαδή είναι η ίδια με την επίσημη ελληνική 3.05.401.3 (το τελευταίο ψηφίο είναι απλά θέμα περιοχής και όχι ενδεικτικό της έκδοσης). Έλεγξα τα CID του RUU και διαπίστωσα ότι είναι απόλυτα συμβατά με το CID του ελληνικού Magic. Κατά συνέπεια, μπορείτε να τρέξετε το RUU χωρίς να χρειαστεί να φτιάξετε goldcard.

 

Οι παρακάτω οδηγίες προϋποθέτουν ότι έχετε ήδη εγκαταστήσει το AndroidSDK και το HTC Sync (δείτε τις FAQ στο πρώτο post).

 

Εύρεση του CID της κάρτας SD (προαιρετικό βήμα, αλλά συνιστώ να το κάνετε)

 

Για λόγους ασφαλείας προτείνω να κάνετε την παρακάτω διαδικασία πριν ξεκινήσετε την εγκατάσταση του RUU. Θα χρειαστεί εφόσον πάει κάτι στραβά και πρέπει να φτιάξετε goldcard. Καλό είναι να το κάνετε για όλες τις κάρτες SD που έχετε, γιατί δεν μπορεί κάποιος εκ των προτέρων να γνωρίζει ποια θα δουλέψει ως goldcard.

 

  1. Βάλτε την κάρτα SD στο κινητό.
  2. Κάντε backup της κάρτας στο PC.
  3. Πηγαίνετε στο Settings -> SD and Phone storage και επιλέξτε το "Unmount SD card".
  4. Επιλέξτε το "Format SD card".
  5. Ανοίξτε ένα τερματικό (command prompt) και πληκτρολογείστε:

cd C:\androidsdk\tools
adb shell cat /sys/class/mmc_host/mmc1/mmc1:*/cid

 

Θα εμφανιστεί ένας κωδικός τον οποίο πρέπει να σημειώσετε πχ στο notepad και να φυλάξετε.

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΤΕ ΟΤΙ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ.

 

Ξεκλείδωμα του perfected SPL

 

Η διαδικασία είναι η εξής:

 

  1. Κατεβάστε το RUU (mirrors), τη Recovery ROM του Amon_Ra (mirror) (είναι η έκδοση για Hero) και το eng SPL 1.76.2007 (mirrors).
  2. Αντιγράψτε τα δύο τελευταία στην κάρτα SD (απευθείας στην κάρτα και όχι σε κάποιον φάκελο).
  3. Συνδέστε το Magic στο PC και τρέξτε το RUU που κατεβάσατε (αυτό απαιτεί να έχετε ήδη εγκατεστημένο και σε λειτουργία το HTC Sync - το εικονίδιο του να γίνεται πράσινο, όταν συνδέεται το κινητό).
  4. Ακολουθήστε τον οδηγό και αφήστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία της εγκατάστασης της καινούριας ROM (περίπου 10 λεπτά).
  5. Αφού ολοκληρωθεί η εκκίνηση του κινητού, ανοίξτε ένα τερματικό (command prompt) και γράψτε τις παρακάτω εντολές:
    adb shell
    flash_image recovery /sdcard/recovery-RA-hero-v1.6.2.img
    


    Δεν υπάρχει ένδειξη στην οθόνη ότι έγινε κάτι. Απλά εμφανίζεται το commant prompt (#).

  6. Mόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία, σβήστε το κινητό, αποσυνδέστε το από το PC και στην συνέχεια μπείτε σε recovery mode (Home+Power).
  7. Χρησιμοποιώντας το "Flash zip from sd card" κάντε εγκατάσταση του engineering 1.76.2007 SPL (
    update-hboot-1.76.2007-signed.zip) και ακολουθήστε τις οδηγίες στην οθόνη που σας ζητούν να κάνετε επανεκκίνηση.
  8. Τέλος, θα επιστρέψετε αυτόματα στο menu της recovery. Κλείστε το κινητό σας και είστε έτοιμοι.

 

Μετά απ' αυτό μπορείτε να εγκαταστήσετε οποιαδήποτε custom ROM θέλετε (προσοχή να είναι για τη σωστή έκδοση radio και SPL).

 

εγώ είχα perfect spl 1.76.0009 έκανα τα βήματα ένα ένα αλλά στο βήμα που λες για να βάλεις τερματικό και την εντολή μου έβγαλε not allout με αποτέλεσμα το ράδιο 6.35..08.29 και spl1.76.0008,δοκίμασα να δω recovery αλλα μου βγαζη ενα τρίγωνο με ενα ερωτιματικό και ενα κινητο.Yπάρχει τρόπος να αλλάξει το spl και αν ναι πως? αναλυτικά ομως σε παρακαλώ γιατι ειμαι μπούφος μ΄αυτα σ΄ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα perfect spl 1.76.0009 έκανα τα βήματα ένα ένα αλλά στο βήμα που λες για να βάλεις τερματικό και την εντολή μου έβγαλε not allout με αποτέλεσμα το ράδιο 6.35..08.29 και spl1.76.0008,δοκίμασα να δω recovery αλλα μου βγαζη ενα τρίγωνο με ενα ερωτιματικό και ενα κινητο.Yπάρχει τρόπος να αλλάξει το spl και αν ναι πως? αναλυτικά ομως σε παρακαλώ γιατι ειμαι μπούφος μ΄αυτα σ΄ευχαριστώ πολύ.

 

Ξαναπροσπάθησε. Αφού έχεις το 1.76.0008 SPL, έχεις κάνει το πιο δύσκολο κομμάτι. Γράψε ακριβώς το σημείο στη οποίο κόλλησες και ακριβώς το σφάλμα που σου βγάζει.

 

γεια σας παιδιά. πότε θα κυκλοφορήσει το android 2.2 και αν υπάρχει τρόπος να περάσω το flash player 10.1?

 

Δεν υπάρχει κάποια πληροφορία (και θεωρώ εξαιρετικά απίθανο) να βγει επίσημο 2.2 με Sense UI για τα Magic μας. Ωστόσο, μπορείς να εγκαταστήσεις τη 2.2 που βγήκε για το Magic της T-mobile ή τη ROM του Cyanogen η οποία επίσης είναι 2.2. Εάν είδες πολλές άγνωστες λέξεις στην προηγούμενη πρόταση, ρίξε μια ματιά στο πρώτο post και στις τελευταίες 20-30 σελίδες του thread κι, αν έχεις οποιαδήποτε απορία, ευχαρίστως να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με την εφαρμογη μηνυματων handcent γραφω με μικρα πεζα γραμματα αλλα τα στελνει με κεφαλαια καμια ιδεα κανενας?

 

Υ.Γ.θα ηθελα να ευχαριστησω τους VOYAGER13 , TASSOS K VMAN που μας βοηθανε ακομα κ στα πιο απλα πραγματα ....

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με την εφαρμογη μηνυματων handcent γραφω με μικρα πεζα γραμματα αλλα τα στελνει με κεφαλαια καμια ιδεα κανενας?

 

Υ.Γ.θα ηθελα να ευχαριστησω τους VOYAGER13 , TASSOS K VMAN που μας βοηθανε ακομα κ στα πιο απλα πραγματα ....

 

πραγματικα αυτο ουτε εγω το εχω καταλαβει, καποια στιγμη ειχα στειλει ωρεα και καλα με μικρα αλλα το επομενο μυνημα ηταν στα κεφαλαια...:wacko:

 

P.S. απο sense roms εκτος απο capy εχει κανεις δοκιμασει cleanmagic και magic fusion να μου πει ποια φενοταν γρηγορη αρκετα χωρις sense reloads?

Edited by tass0s
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με την εφαρμογη μηνυματων handcent γραφω με μικρα πεζα γραμματα αλλα τα στελνει με κεφαλαια καμια ιδεα κανενας?.

 

πραγματικα αυτο ουτε εγω το εχω καταλαβει, καποια στιγμη ειχα στειλει ωρεα και καλα με μικρα αλλα το επομενο μυνημα ηταν στα κεφαλαια...:wacko:

 

Το ξαναπα ρε παιδες στην προηγουμενη σελιδα!

γινεται, αλλα θα περιοριστεις στους 70 χαρακτηρες στο καθε μηνυμα.. δτο Handcent υπαρχει αυτη η επιλογη

(settings-send messages-(locale suport) greek sms mode- dissabled).. μικρα ελληνικα αλλα 70 χαρακτηρες..

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναπα ρε παιδες στην προηγουμενη σελιδα!

γινεται, αλλα θα περιοριστεις στους 70 χαρακτηρες στο καθε μηνυμα.. δτο Handcent υπαρχει αυτη η επιλογη

(settings-send messages-(locale suport) greek sms mode- dissabled).. μικρα ελληνικα αλλα 70 χαρακτηρες..

 

ααααχα, αυτο δεν το ξερα

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...