Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το bluetooth file transfer δε δουλεύει στην έκδοση 1.5 του Android με Sense UI. Όπως έχει αναφερθεί αρκετές φορές σ'αυτό το thread, το συγκεκριμένο θέμα είναι ένα από τα μειονεκτήματα του Android, το οποίο αναμένεται να λυθεί στην έκδοση 2.1.

 

Σχετικά με τα ringtones. Αρκεί να φτιάξεις στην SD κάρτα σου ένα φάκελο audio. Εκεί φτιάξε 3 φακέλους με τα εξής ονόματα:

  • alarms
  • notifications
  • ringtones

 

Βάζοντας το τραγούδι που θέλεις στο φάκελο ringtones, θα είναι άμεσα διαθέσιμο στις επιλογές ήχου κλήσης. Αντίστοιχα, μπορείς να βάλεις στο φάκελο notifications για SMS, MMS και email και στο alarms για ήχους ξυπνητηριού.

 

Άψογος! Κάτι τελευταίο κύριε vman. Επειδή είμαστε εδώ 2 dummies και θέλουμε να κάνουμε root το magic μήπως μπορείς να ποστάρεις κάποιο λινκ με ελληνικό οδηγό για να μην κάνουμε κάνα brick και τρέχουμε μετά? Έχουμε κολλήσει τρελά με το bluetooth και σε όλα τα sites λένε πώς χρειάζεται να κάνουμε root. Ευχαριστώ πολύ!

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άψογος! Κάτι τελευταίο κύριε vman. Επειδή είμαστε εδώ 2 dummies και θέλουμε να κάνουμε root το magic μήπως μπορείς να ποστάρεις κάποιο λινκ με ελληνικό οδηγό για να μην κάνουμε κάνα brick και τρέχουμε μετά? Έχουμε κολλήσει τρελά με το bluetooth και σε όλα τα sites λένε πώς χρειάζεται να κάνουμε root. Ευχαριστώ πολύ!

 

Πρώτα θα πρέπει να μας πεις τα στοιχεία του κινητού σου (radio και SPL). Εάν έχεις την ελληνική αναβάθμιση (3.05.401.3 με 1.76.0009 SPL και radio 6.35.xx.xx), δεν πρόκειται να δουλέψει το bluetooth.

 

Ρίξε μια ματιά στις FAQs στην πρώτο post του thread.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα πρέπει να μας πεις τα στοιχεία του κινητού σου (radio και SPL). Εάν έχεις την ελληνική αναβάθμιση (3.05.401.3 με 1.76.0009 SPL και radio 6.35.xx.xx), δεν πρόκειται να δουλέψει το bluetooth.

 

Ρίξε μια ματιά στις FAQs στην πρώτο post του thread.

 

Σοβαρά μιλάς??? Αυτή την έκδοση έχω. Έφαγα άκυρο τώρα??? Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε κάτι? Αναγκαστικά περιμένουμε την 2.1?

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς??? Αυτή την έκδοση έχω. Έφαγα άκυρο τώρα??? Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε κάτι? Αναγκαστικά περιμένουμε την 2.1?

 

Υ.Γ. Για τον ήχο κλήσης δουλεύει η συμβουλή που μου δωσες παραπάνω αλλά για τα SMS,MMS (φάκελος notifications) δυστυχώς δεν έγινε κάτι...!

 

Όπως σου είπα παραπάνω, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για το bluetooth. Θα πρέπει να περιμένεις την επόμενη έκδοση.

 

Για τα notifications σ' εμένα δουλεύει κανονικά. Βεβαιώσου ότι έχεις γράψει σωστά το όνομα του φακέλου και ότι ο φάκελος audio (μέσα στον οποίο έχεις τον notifications) είναι απευθείας στην κάρτα και όχι μέσα σε κάποιον άλλο φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα ρε παιδια ας μου πει κανειςωπως θα το κανω να μην μπενει στην κοσμοτε μονο του και να χρεωνομε ευχαριστω κανενα προγραμα gps σπασ. παιζει ξερει κανενας
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα ρε παιδια ας μου πει κανειςωπως θα το κανω να μην μπενει στην κοσμοτε μονο του και να χρεωνομε ευχαριστω κανενα προγραμα gps σπασ. παιζει ξερει κανενας

 

Για να μη χρεώνεσαι, μπορείς να εγκαταστήσεις από το Market το APNdroid.

 

Σπασμένα προγράμματα και links δε θα βρεις εδώ. Οι όροι χρήσης του myphone.gr απαγορεύουν ρητά κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάτι για το GPS. Τα apps Ndrive & Copilot πως ακριβώς λειτουργούν? Θέλω να πω, χρεώνεσαι κανονικά χρησιμοποιώντας το GPS ή δεν υπάρχει καθόλου χρέωση?

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνουμε όλοι την ανυπομονησία όλων να κάνουν το magic τους να δουλέψει όπως το θέλουν, αλλά λίγο σεβασμός στη προσπάθεια και τη βοήθεια που δείχνουν όσοι σας απαντάνε. Ρίξτε πρώτα μια ματιά σε αυτό το αναθεματισμένο πρώτο ποστ και τον οδηγό του vman. Είναι κρίμα να λέμε τα ίδια ξανά και ξανά.:!:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Απο την ημερα που εκανα την αναβαθμιση με την επισημη rom εχω χασει την δυνατοτητα περιστροφης της οθονης. Εχει καποιος το ιδιο προβλημα με εμενα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Απο την ημερα που εκανα την αναβαθμιση με την επισημη rom εχω χασει την δυνατοτητα περιστροφης της οθονης. Εχει καποιος το ιδιο προβλημα με εμενα?

 

Κάνε soft reset. Κατά πάσα πιθανότητα θα λυθεί το πρόβλημά σου. Εάν δε δουλέψει αυτό, θα πρέπει να το στείλεις στο service.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εχω το εξης προβλημα,

Εγκατεστησα την τελευταια official HTC ROM για το Magic.

 

Το Τηλεφωνο ειναι στα Αγγλικα με επιλογη στο Input Method Ελληνικα.

 

Οι επαφες στον καταλογο ειναι στα Ελληνικά.

 

Το περιεργο ομως ειναι οτι ο dialer ενω δειχνει Ελληνικους χαρακτηρες στα κουμπια, δεν κανει αναζητηση στα ονοματα των επαφων.

 

Αν γυρισω τη γλωσσα του τηλεφωνου στα Ελληνικα ,o dialer εχει Αγγλικους χαρακτηρες στα κουμπια ΑΛΛΑ ψαχνει κανονικά τα ονοματα στις επαφες.

 

Θελω το Τηλεφωνο να ειναι με Αγγλικα Menu αλλα ο Dialer να μπορει να να ψαχνει ελληνικες επαφες , γινεται αυτο ???

Link to comment
Share on other sites

Κάνε soft reset. Κατά πάσα πιθανότητα θα λυθεί το πρόβλημά σου. Εάν δε δουλέψει αυτό, θα πρέπει να το στείλεις στο service.

 

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα !! Πριν κανω την αναβαθμιση στα ελληνικα ειχα τον "προσανατολισμο" . τωρα δεν δουλευει ενω ειναι τικαρισμενο !!!

Πρεπει να παει για service ή εινια θεμα λογισμικου και να περιμενουμε την 2.1 ?(ασχετο αλλο ποτε θα βγει??)

Link to comment
Share on other sites

Με ένα reset θα στρώσει και το δικό σου λογικά. Η 2.1 για το Magic θεωρητικά θα εμφανιστεί στο τελος του 2ου τριμήνου του 2010.
Link to comment
Share on other sites

Με ένα reset θα στρώσει και το δικό σου λογικά. Η 2.1 για το Magic θεωρητικά θα εμφανιστεί στο τελος του 2ου τριμήνου του 2010.

 

Πληροφοριακα εκανα soft reset οπως προτεινε ο vman χωρις αποτελεσμα. Αντε παλι στην Ace...

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ερωτηση:

 

εχω μια εικονα jpg. μπορώ να την βαλω ολοκληρη σαν φοντο ??

 

απο τις ριθμισεις στα μενου μου βγαζει να κανω ενα μερος της.

 

υπαρχει να την βαλω ολοκληρη??

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα post έχω καταλήξει στο οτι το magic - android είναι ένα ημιτελές κινητό τηλέφωνο

με πολλά θέματα (αν οχι προβλήματα) τα οποία επιλύονται με πολλά τρικ και αρκετό χρόνο...

Πως είναι δυνατόν ένα κινητό τηλέφωνο αυτής της κατηγορίας (από την μαμά του) :

να έχει προβλήματα αναζήτησης στις επαφές?

να έχει προβλήματα εναλλαγής- χρήσης γλωσσών

να μην στέλνει αρχεία μέσω BT?

να μην έχει συμβατό βύσμα ακουστικών?

να μην έχει βασικές εφαρμογές πχ σημειωματάριο, λεξικο

να εχει gps και να μην έχει αξιοπρεπείς χάρτες (ή καθόλου χάρτες) μετά απο τόσο καιρό?

να έχει προβήματα στην μεταφορά των επαφών?

Δεν αναφέρω την έλλειψη καλής φωτό ή ραδιοφώνου γιατί δεν μπορούν να είναι αυτά κριτήρια ενός καλού κινητού.

Κατηγορούσαμε την κλειστή και ακριβή apple για το iphone, αλλά και η google φαίνεται οτι

μας δίνει μια συσκευή με σκοπό εμείς να τη δοκιμάσουμε και να την αναβαθμίσουμε...Μην ξεχνάμε οτι πρόκειται περί κινητού τηλεφώνου....

Κρίμα γιατί το magic εχει άπαικτο χειρισμό πλοήγηση και εμφάνιση και η παραμετροποίηση της

αρχικής οθόνης είναι σούπερ... Κρίμα γιατί είναι από τα λίγα κινητά που συναρπαζουν (και ας έχει ουδετερο σχεδιασμό).

Κρίμα γιατί περίμενα περισσότερα από την αγαπημένη μου google (φανατικός οπαδός πολλά χρόνια τώρα)....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα post έχω καταλήξει στο οτι το magic - android είναι ένα ημιτελές κινητό τηλέφωνο

με πολλά θέματα (αν οχι προβλήματα) τα οποία επιλύονται με πολλά τρικ και αρκετό χρόνο...

Πως είναι δυνατόν ένα κινητό τηλέφωνο αυτής της κατηγορίας (από την μαμά του) :

να έχει προβλήματα αναζήτησης στις επαφές? Μετά από λίγες μέρες, και μετά από λίγη εξάσκηση ούτε που θα το παρατηρείς. Πόσα κινητά υπάρχουν που δεν είχαν τα ελληνικά γράμματα πάνω στο πληκτρολόγιο;

να έχει προβλήματα εναλλαγής- χρήσης γλωσσών Εγώ δεν έχω δεί κάτι τετοιο μετά από 3 μήνες χρήσης..

να μην στέλνει αρχεία μέσω BT? Ένα απλό πρόγραμμα από το Μάρκετ σου λύνει το πρόβλημα..

να μην έχει συμβατό βύσμα ακουστικών? μια χαρά είναι τα δικά του ακουστικά και αν θες να πάρεις άλλα βάζεις αντάπτορα... Μικρός συμβιβασμός...

να μην έχει βασικές εφαρμογές πχ σημειωματάριο, λεξικο Το Μάρκετ σου λύνει το πρόβλημα...

να εχει gps και να μην έχει αξιοπρεπείς χάρτες (ή καθόλου χάρτες) μετά απο τόσο καιρό? Υπάρχουν πολλά προγράμματα GPS για να διαλέξεις...

να έχει προβήματα στην μεταφορά των επαφών?

Δεν αναφέρω την έλλειψη καλής φωτό ή ραδιοφώνου γιατί δεν μπορούν να είναι αυτά κριτήρια ενός καλού κινητού.

Κατηγορούσαμε την κλειστή και ακριβή apple για το iphone, αλλά και η google φαίνεται οτι

μας δίνει μια συσκευή με σκοπό εμείς να τη δοκιμάσουμε και να την αναβαθμίσουμε...Μην ξεχνάμε οτι πρόκειται περί κινητού τηλεφώνου....

Κρίμα γιατί το magic εχει άπαικτο χειρισμό πλοήγηση και εμφάνιση και η παραμετροποίηση της

αρχικής οθόνης είναι σούπερ... Κρίμα γιατί είναι από τα λίγα κινητά που συναρπαζουν (και ας έχει ουδετερο σχεδιασμό).

Κρίμα γιατί περίμενα περισσότερα από την αγαπημένη μου google (φανατικός οπαδός πολλά χρόνια τώρα)....

Μου φαίνεται πως είδες με κακό μάτι το Magic. Είχα iphone από την έκδοση1.0 μέχρι την 3.1.2 είχα και 3g και 2g. Το iphone είχε πολύ περισσότερα προβλήματα από το Magic συν το ότι έχει διπλάσια τιμή και έχει περιορισμένες δυνατότητες σε ορισμένους τομείς... Το Magic είναι καλύτερο από το iphone από πολλές απόψεις... Το magic έχει κάποια μικρά προβλήματα που λύνονται ή τα συνιθίζεις αλλά και πάλι δεν είναι τραγικά προβλήματα όπως πχ ΝΟΚΙΑ και Sony Ericcson...
Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ερωτηση:

 

εχω μια εικονα jpg. μπορώ να την βαλω ολοκληρη σαν φοντο ??

 

απο τις ριθμισεις στα μενου μου βγαζει να κανω ενα μερος της.

 

υπαρχει να την βαλω ολοκληρη??

 

Οι διαστάσεις της εικόνας θα πρέπει να είναι 640x480, για να φαίνεται σωστά. Οπότε, πριν τη βάλεις στο κινητό, κάνε στο PC crop ή stretch και στο τέλος resize στα 640x480, για να φαίνεται όπως θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εχω το εξης προβλημα,

Εγκατεστησα την τελευταια official HTC ROM για το Magic.

 

Το Τηλεφωνο ειναι στα Αγγλικα με επιλογη στο Input Method Ελληνικα.

 

Οι επαφες στον καταλογο ειναι στα Ελληνικά.

 

Το περιεργο ομως ειναι οτι ο dialer ενω δειχνει Ελληνικους χαρακτηρες στα κουμπια, δεν κανει αναζητηση στα ονοματα των επαφων.

 

Αν γυρισω τη γλωσσα του τηλεφωνου στα Ελληνικα ,o dialer εχει Αγγλικους χαρακτηρες στα κουμπια ΑΛΛΑ ψαχνει κανονικά τα ονοματα στις επαφες.

 

Θελω το Τηλεφωνο να ειναι με Αγγλικα Menu αλλα ο Dialer να μπορει να να ψαχνει ελληνικες επαφες , γινεται αυτο ???

 

Τελικα ο Dialer παιζει με ελληνικα οταν το τηλεφωνο ειναι γυρισμενο στα Αγγλικά ???:worry::worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο Dialer παιζει με ελληνικα οταν το τηλεφωνο ειναι γυρισμενο στα Αγγλικά ???:worry::worry::worry:

 

Το δοκίμασες και είδες ότι δε δουλεύει. Δεν υπάρχει πουθενά κάποια ρύθμιση, για να το αλλάξεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624411

 

Ειναι καθολου αξιολογη αυτη vman?Tην εχεις δει καθολου?

Θα ψαχτεις καθολου οταν βγει η 2.1 η "επισημη" για το magic?

Link to comment
Share on other sites

Mολις σημερα μου ηρθαν τα screen protector που ειχα παραγγειλει απο ebay. Eντυπωσεις παρα πολυ καλες! Κυριως δεν επηρεαστηκε καθολου η αποκριση στην αφη. Στην εφαρμογη τα εκανα λιγο μανταρα αλλα λογικο μιας και ηταν η πρωτη φορα. Ευτυχως ηταν χωρις κολλα οποτε οταν χρειαστηκε να το ξεκολλησω και να το ξαναβαλω δεν αφησε υπολειμματα μονο λιγο αερα στις γωνιες οποτε οκ.
Link to comment
Share on other sites

Θ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624411

 

Ειναι καθολου αξιολογη αυτη vman?Tην εχεις δει καθολου?

Θα ψαχτεις καθολου οταν βγει η 2.1 η "επισημη" για το magic?

 

Αυτή η ROM είναι για 32Β Magic. Εννοείται ότι θα ασχοληθώ, όταν βγει η 2.1.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα τελευταί μου κάνει κάτι μαγκιές το syncing του gmail.

Έρχεται mail, σκάει notification, το διαβάζω αλλά μετά όποτε μπω στο gmail το βλέπω unread. Επίσης αν δεν το διαβάσω από το pc μπαίνω μετά στο κινητό και λέει πάνω ότι έχω 1 unread αλλά το μήνυμα το βλέπω διαβασμένο!

Πολύ παράξενα πράγματα...παλιότερα δουλεύανε όλα ok...χρησιμοποιώ cyanogenmod.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο να με συμβουλέψει κάπως; Στη χειρότερη μάλλον θα κάνω φρέσκια εγκατάσταση της rom...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...