Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα

 

εδω και λιγες ημερες ειμαι και εγω κατοχος ενοςhtc magic

και θα ηθελα να ρωτησω

1 θα υπαρξει android 2.1 για το magic

2 εχω δει πολλα forum να αναφερουν μια μια νεα rom( VillainROM 3.4)

μπορει να μπει αυτη η εκδοση σε ελληνικο magic ομως θα παραμεινη η ελληνικη γλωσσα

 

1. Δεν υπαρχει κατι επισημο για το magic απο την htc. Καποιοι παροχοι στην Αμερικη λενε οτι θα δωσουν μια αναβαθμηση σε eclair αλλα κοντα στα μεσα του 2010.

2. H rom του villain ειναι για hero οχι για magic αν και εχει βγει καποιο port. Οσο για την γλωσσα απο οτι θυμαμαι νομιζω οτι εχει Ελληνικα. Ολες οι ρομ που ειναι βασισμενες στο eclair ειναι λιγο unstable και εχουν αρκετα bug.

 

Kαλο ειναι να διαβασεις το faq πριν κανεις οποιδηποτε εγκατασταση για να δεις τι spl,radio εχεις και τι πρεπει να κανεις πριν βαλεις μια νεα rom.

 

Λοιπόν μπήκα στο fastboot

 

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT 1.76.0009 (SAPP10000)

RADIO-6.35.08.29

DEC 8 2009, 17:38:48

 

 

Στο wifi συνδεεται κανονικα....

 

Δεν μπορω να βγω απο το fastboot

 

Για να βγεις απλως πατα το menu.

Εχεις perfect spl αρα δεν μπορεις να βαλεις custom rom διοτι ειναι κλειδωμενο προς το παρων το spl σου.

Οσο για το wifi δεν μπορω να σε βοηθησω.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το οτι δεν μπορω να βάλω custom Rom,τι είναι ?? πρακτικα τι σημαινει ???

 

 

το spl ξεκλειδωνεται ???

 

αν διαβάσεις το blog του vman θα δεις....

δεν μπορείς να βάλεις; κάποια άλλη ROM ώς που να ξεκλειδώσεις.... ακόμα δεν γίνεται!

ξεκίνα..........

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Λοιπόν μπήκα στο Blog, εχω αρχισει και διαβαζω.. Εχω ψιλοχαθει διότι είναι το πρώτο μου smartphone... τελος παντων πως βλεπούμε οτι είναι perfected SPL ?, επίσης απο οτι καταλαβά με την διαδικασία goldcard. ξεπερνιέται το συγκεκριμένο πρόβλημα...

 

 

Συγνωμη που ρωτάω συνεχώς απλα φοβαμαι μην καταστρέψω το κινητο μου.... :):):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Λοιπόν μπήκα στο Blog, εχω αρχισει και διαβαζω.. Εχω ψιλοχαθει διότι είναι το πρώτο μου smartphone... τελος παντων πως βλεπούμε οτι είναι perfected SPL ?, επίσης απο οτι καταλαβά με την διαδικασία goldcard. ξεπερνιέται το συγκεκριμένο πρόβλημα...

 

Συγνωμη που ρωτάω συνεχώς απλα φοβαμαι μην καταστρέψω το κινητο μου.... :):):):)

 

Αν διαβάσεις τις FAQs που έχω γράψει στο πρώτο post αυτού του thread, θα δεις ότι το SPL 1.76.0009 που έχει το κινητό σου είναι perfected. Δυστυχώς (ή ευτυχώς για άλλους), δεν υπάρχει σε αυτή τη φάση τρόπος να ξεκλειδώσει. Η goldcard δε δουλεύει στην προκειμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λογος να το ξεκλειδώσω ?

 

Για την εγκατάσταση custom ROMs και για να αποκτήσεις πρόσβαση root.

 

PS: Ελπίζω να κατάλαβες ότι δεν μπορείς να το ξεκλειδώσεις, ακόμα κι αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το magic μου λεει:

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0014

CPLD-12

RADIO -3.22.23.18

SEP 2 2009

 

Μπορω να πετρασω καποια ΡΟΜ και με ποιον οδηγο? Διαβασα τις οδηγιες στο μπλογκ αλλα δεν καταλαβαινω ποιον απο ολους τους τροπους ακολουθω. Τη τελευταια εκδοση με senseUI μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

εχω βάλει τη vmasense 0.2 και δεν μπορώ να βγάλω τη δόνηση από το πληκτρολόγιο,μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.. με την μαμα rom το είχα κάνει αλλα δεν ξέρω δεν κάνω τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πετρασω καποια ΡΟΜ και με ποιον οδηγο? Διαβασα τις οδηγιες στο μπλογκ αλλα δεν καταλαβαινω ποιον απο ολους τους τροπους ακολουθω. Τη τελευταια εκδοση με senseUI μπορω να βαλω?

 

To 1.33.0014 SPL που έχει το κινητό σου είναι perfected. Ωστόσο, μπορεί να ξεκλειδώσει. Γι' αυτό θα χρειαστεί να φτιάξεις μια goldcard και να περάσεις το αρχείο 2.53.707.2_-_sappimg.zip που αναφέρεται στην ενότητα "Επαναφορά SPL" του παραπάνω οδηγού.

 

Από εκεί κι έπειτα μπορείς να βάλεις όποια custom ROM θέλεις περιλαμβανομένης και της επίσημης ελληνικής με Sense UI.

 

@vold

Πηγαίνεις Ρυθμίσεις -> Τοπικές ρυθμίσεις & κείμενο -> Touch input -> Εισαγωγή κειμένου και ξετσεκάρεις το "Δόνηση κατά την πληκτρολόγηση" στο Άλλες ρυθμίσεις.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ρε παίδες: Το Vodafone Magic δεν έχει Sense officially έτσι δεν είναι; Υπάρχει official fw upgrade (μάλλον RUU) το οποίο να περιλαμβάνει το Sense για VF Magic; Γενικότερα, (παρόλο που δεν είναι ο σωστός χώρος και μέρος καθότι όλοι γουστάρουν τα πειράγματα) θέλω όσο πιο official πράγματα, εξού και οι ερωτήσεις... Δυστυχώς, no time to play around... :O :( :cry:

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ρε παίδες: Το Vodafone Magic δεν έχει Sense officially έτσι δεν είναι; Υπάρχει official fw upgrade (μάλλον RUU) το οποίο να περιλαμβάνει το Sense για VF Magic; Γενικότερα, (παρόλο που δεν είναι ο σωστός χώρος και μέρος καθότι όλοι γουστάρουν τα πειράγματα) θέλω όσο πιο official πράγματα, εξού και οι ερωτήσεις... Δυστυχώς, no time to play around... :O :( :cry:

 

Δεν υπάρχει για το Vodafone Magic RUU το οποίο να περιλαμβάνει το Sense UI. Και κατά πάσα πιθανότητα δεν πρόκειται να υπάρξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Υπάρχει τρόπος να κατεβάσουμε στη μνήμη του κινητού τα attachments που μας στέλνουν στο gmail από την εφαρμογή του κινητού? Πρέπει να εγκαταστήσουμε κάτι ή μπορούμε μόνο αν μπούμε από τον browser του κινητού?
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση που μπορει να φανει αφελης..Επειδη την αλλη βδομαδα ειναι να παρω κινητο,εχω καποιες ερωτησεις για το magic.Διαβαζοντας το τοπικ βλεπω συνεχεια συζητησεις για διαφορετικες version του android,update κλπ.Καταλαβαινω οτι εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα,για αρκετους εχει ενδιαφερον να δοκιμαζουν καινουργια πραγματα κλπ.

Αλλα για μενα που δεν εχω κανενα ενδιαφερον να κανω φορματ,update κλπ,απλα θελω ενα λειτουργικο ομορφο(οπως ειναι το android),το οποιο δεν θα εχει σοβαρα bugs και θα μπορω να εγκαταστησω λιγες εφαρμογες(για gps,καποιο app για τον καιρο,κανα media player για ταινιες),ειναι αυτο που χρειαζομαι?Τι λετε?

Και περαν του λειτουργικου,η μπαταρια ποσες μερες σας κραταει?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση που μπορει να φανει αφελης..Επειδη την αλλη βδομαδα ειναι να παρω κινητο,εχω καποιες ερωτησεις για το magic.Διαβαζοντας το τοπικ βλεπω συνεχεια συζητησεις για διαφορετικες version του android,update κλπ.Καταλαβαινω οτι εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα,για αρκετους εχει ενδιαφερον να δοκιμαζουν καινουργια πραγματα κλπ.

Αλλα για μενα που δεν εχω κανενα ενδιαφερον να κανω φορματ,update κλπ,απλα θελω ενα λειτουργικο ομορφο(οπως ειναι το android),το οποιο δεν θα εχει σοβαρα bugs και θα μπορω να εγκαταστησω λιγες εφαρμογες(για gps,καποιο app για τον καιρο,κανα media player για ταινιες),ειναι αυτο που χρειαζομαι?Τι λετε?

Και περαν του λειτουργικου,η μπαταρια ποσες μερες σας κραταει?

 

Μια χαρά είναι και από τη μαμά του και αν δεν έχεις όρεξη για τέτοια πράγματα καλύτερα να μην το πειράξεις.

Μπαταρία μιάμιση μέρα.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Υπάρχει τρόπος να κατεβάσουμε στη μνήμη του κινητού τα attachments που μας στέλνουν στο gmail από την εφαρμογή του κινητού? Πρέπει να εγκαταστήσουμε κάτι ή μπορούμε μόνο αν μπούμε από τον browser του κινητού?

 

Λεωνίδα, απ' ότι έχω καταλάβει, μπορείς να κατεβάσεις attachments απευθείας από την εφαρμογή. Βέβαια, εξαρτάται από το είδος του επισυναπτόμενου αρχείου. Για παράδειγμα μου έχει τύχει να κατεβάσω αρχείο doc, αλλά να μην μπορώ να κατεβάσω ένα rar. Σίγουρα ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για τέτοιου είδους αρχεία είναι μέσω browser.

Link to comment
Share on other sites

Στο astro file manager έχει μια επιλογή για files types download, κάτι τέτοιο. Ενώ κάποια στιγμή δεν μπορούσα να κατεβάζω pdf γιατί δεν είχα pdf viewer, αφού το ενεργοποίησα δεν έβγαζε σφάλμα
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω Micro SD Κάρτα Μνήμης Transflash και ειμαι αναμεσα σε 8GB και 16 GB, ποια επιλογη λετε οτι είναι καλύτερη ??
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όποια θέλεις εσύ ανάλογα με τη χρήση και τις απαιτήσεις σου. Ενημερωτικά, όσο πιο μεγάλο είναι το class σε μια κάρτα τόσο πιο γρήγορη είναι από θέμα ανάγνωσης/εγγραφής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος να μου δώσει τις απαραίτητες ρυθμίσεις MMS, GPRS, Internet κ.λ.π. του Magic για την Q Telecom ?

 

Ευχαριστώ,

 

Bart

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος να μου δώσει τις απαραίτητες ρυθμίσεις MMS, GPRS, Internet κ.λ.π. του Magic για την Q Telecom ?

 

Ευχαριστώ,

 

Bart

Από το site της Q:

Όνομα Προφίλ: Q Internet

APN: myq

Διακομιστής μεσολάβισης: (κενό)

Πόρτα: (κενό)

Αρχική σελίδα: (κενό)

Όνομα χρήστη: (κενό)

Κωδικός πρόσβασης: (κενό)

 

Οι παρακάτω ρυθμίσεις δεν αναφέρονται στο site. Για το MNC δεν είμαι σίγουρος. Αν δε δουλέψει το default που είναι 05, ξεκίνησε τις δοκιμές (Cosmote είναι 01, Wind 10 και Vodafone 05)

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: default

 

Για τα MMS:

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ MULTIMEDIA

 

ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ - Q-MMS

APXΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ - http://mms.myq.gr

ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΗΣ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗΣ - 192.168.080.134

ΠΟΡΤΑ ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΗ - 9201 ή 8080 (εξαρτάται από την συσκευή)

 

ΦΟΡΕΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ - GPRS

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΦΟΡΕΑ

ΣΗΜΕΙΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ GRPRS - q-mms.myq.gr

ΤΥΠΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ - ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ

ΟΝΟΜΑ ΧΡΗΣΤΗ - (ΚΕΝΟ)

ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ - (ΚΕΝΟ)

ΕΙΔΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ - permanent/ security off

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...