Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ sardas & vman Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω.:thanks: συνηθισμένος από τηλ. windows mobile εγκατέστησα σχεδόν αμέσως task killer με μέτρια αποτελέσματα . Από όταν τον απεγκατέστησα είναι σαν να χρησιμοποιώ άλλο λειτουργικό. Και πάλι ευχαριστώ :yahoo:

 

Τι είναι το sappimg.zip ;

 

Το vman ευχαριστησε κι εγω απο αυτον το εμαθα:lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H goldcard δεν είναι μόνο για το κλείδωμα της Vodafone. Είναι για την παράκαμψη του CID check (ανεξάρτητα ROM) και για την εγκατάσταση unsigned ROMs. Για να δουλέψει στην τελευταία περίπτωση, θα πρέπει η ROM και το SPL που εγκαθίσταται να είναι πιο καινούρια (higher version) από αυτήν που υπάρχει στο κινητό.

 

Bασιλη, υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να φτιαξω goldcard επειδη εχω ηδη κλειδωμενο spl?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Bασιλη, υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να φτιαξω goldcard επειδη εχω ηδη κλειδωμενο spl?

 

Όχι, δεν έχει να κάνει με το SPL. Goldcard θα μπορούσες να φτιάξεις και σε Windows Mobile κινητό. Ουσιαστικά το κινητό χρησιμοποιείται, για να βρούμε το CID της κάρτας με την εντολή:

adb shell cat /sys/class/mmc_host/mmc1/mmc1:*/cid

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ρωτήσω παιδιά και εγώ κάτι...Έχω βάλει την rom την αναβαθμισμένη απο http://magic-tips.blogspot.com/2010/01/root-htc-magic-3054013.html εδώ του vman..ολα τέλεια μια χαρά ευχαριστημένος είμαι..Μόνο έχω ένα μικρό πρόβλημα..Μια φορα κάθε δυο μέρες περίπου..Μπορεί και κάθε μέρα πετάει ένα μήνυμα force restart και δεν μπορει να ξεκινήσει ξανά το λειτουργικό..

και αναγκασστικά η μόνη λύση είναι να το κλείσω το κινητό και να το ξανά ανοίξω...Τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και κάθε μέρα πετάει ένα μήνυμα force restart και δεν μπορει να ξεκινήσει ξανά το λειτουργικό..

 

Γράψε ακριβώς το μήνυμα που σου βγάζει και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες το εμφανίζει. Δεν κατάλαβα τι εννοείς, όταν λες ότι δεν μπορεί να ξεκινήσει ξανά το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μοθ το ξαναβγάλει θα σου το πω γιατί δεν το θυμάμαι απ'έξω...Αυτο που ενοώ πάντως είναι οταν πχ απο το taskiller κλείσουμε το HTC Sense δεν είναι σαν αρχίζει απο την αρχή το λειτουργικό??εεε αυτό κάνει και σε εμένα απο μόνο του..Με την διαφορά βέβαια ότι δεν ξαναξεκινάει αλλά βγα΄ζει συνέχεια το ίδιο μήνυμα...Θα σε ενημερωσω μόλις γίνει..
Link to comment
Share on other sites

Οταν μοθ το ξαναβγάλει θα σου το πω γιατί δεν το θυμάμαι απ'έξω...Αυτο που ενοώ πάντως είναι οταν πχ απο το taskiller κλείσουμε το HTC Sense δεν είναι σαν αρχίζει απο την αρχή το λειτουργικό??εεε αυτό κάνει και σε εμένα απο μόνο του..Με την διαφορά βέβαια ότι δεν ξαναξεκινάει αλλά βγα΄ζει συνέχεια το ίδιο μήνυμα...Θα σε ενημερωσω μόλις γίνει..

 

Τα προβλήματά σου ξεκινάνε από το γεγονός ότι χρησιμοποιείς task manager και κλείνεις εφαρμογές και διεργασίες που δεν πρέπει να κλείσεις. Μία από αυτές είναι το HTC Sense. Κλείνοντάς αυτό ή και άλλες διεργασίες δεν είναι σα να κάνεις restart το λειτουργικό. Ουσιαστικά το αποσταθεροποιείς και μετά θα ήταν περίεργο να μη σου βγάζει forced close, όταν πας να τρέξεις εφαρμογές. Ρίξε μια ματιά εδώ κι εδώ. Επίσης, κάνε μια αναζήτηση στο thread. To θέμα του task manager έχει συζητηθεί αρκετές φορές.

 

Τέτοια προβλήματα μπορεί να έχεις και από προβληματικές εφαρμογές. Όπως κι αν έχει, δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να διορθωθεί με ένα hard reset.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματά σου ξεκινάνε από το γεγονός ότι χρησιμοποιείς task manager και κλείνεις εφαρμογές και διεργασίες που δεν πρέπει να κλείσεις. Μία από αυτές είναι το HTC Sense. Κλείνοντάς αυτό ή και άλλες διεργασίες δεν είναι σα να κάνεις restart το λειτουργικό. Ουσιαστικά το αποσταθεροποιείς και μετά θα ήταν περίεργο να μη σου βγάζει forced close, όταν πας να τρέξεις εφαρμογές. Ρίξε μια ματιά εδώ κι εδώ. Επίσης, κάνε μια αναζήτηση στο thread. To θέμα του task manager έχει συζητηθεί αρκετές φορές.

 

Τέτοια προβλήματα μπορεί να έχεις και από προβληματικές εφαρμογές. Όπως κι αν έχει, δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να διορθωθεί με ένα hard reset.

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου...Λοιπόν μου το έκανε..Βγάζει Sorry,The process system has stopped unexpectedly.Please try again.. Πατάς οκ και προσπαθει να ξαναφορτοσει αλλά δεν γίνετε και στο ξαναβγάζει..Θα σβήσω το task killer και ελπιζω να μην το ξανακάνει..Απο άλλες εφαρμογές δεν έχω πολλές...Και όλες είναι γνωστές..Πυξίδα,ένα κομπιουτεράκι,το my tracks,net counter,apndroid,astro...Δεν νομίζω να φταίει κάποια απο αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει να κάνει με το SPL. Goldcard θα μπορούσες να φτιάξεις και σε Windows Mobile κινητό. Ουσιαστικά το κινητό χρησιμοποιείται, για να βρούμε το CID της κάρτας με την εντολή:

adb shell cat /sys/class/mmc_host/mmc1/mmc1:*/cid

 

δηλαδη θα μπορουσα να βρω το cid της καρτας και απο το card reader? και αν ναι, πως?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα μπορουσα να βρω το cid της καρτας και απο το card reader? και αν ναι, πως?

 

Είχα ψάξει πριν από καιρό, εάν μπορεί να γίνει αυτό, αλλά δεν είχα βρει κάτι. Διαφορετικά θα το ανέφερα στον οδηγό για τη δημιουργία goldcard. Φυσικά, αυτό θα είχε αξία για κάποιον που δεν έχει android ή windows mobile κινητό. Εσύ που έχεις, μπορείς να βρεις το CID με την παραπάνω εντολή και ακολουθώντας τον οδηγό.

 

PS: Δυστυχώς, ο μόνος σίγουρος τρόπος, για να πεις ότι μια goldcard λειτουργεί, είναι εκ του αποτελέσματος. Από τη στιγμή που δε γνωρίζουμε αν το sappimg.zip που έφτιαξα δουλεύει, δεν μπορείς να πεις ότι οι goldcard που έχεις φτιάξει δε δουλεύουν. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι. Εάν υπάρξει κάποια δοκιμασμένη και 100% αποτελεσματική μέθοδος για το ξεκλείδωμα του 1.76.0009 SPL, η οποία απαιτεί goldcard, το ξαναβλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Ενδιαφέρομαι για το κινητό αυτό αλλά έχω κάποια διλλήματα.

Διάβασα πολλές σελίδες από το thread αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει σε απαντήσεις στα εξής ερωτήματα:

-Τελικά πόσο κρατάει η μπαταρία του για μέτρια χρήση;

-Η κάμερα του είναι ικανοποιητική; Δε χρειάζεται να αντικαταστήσει τη φωτογραφική μου αλλά όταν τη χρειαστώ θα έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα ή τζάμπα θα την τραβήξω τη φωτογραφία;

-Η υποστήριξή του από την HTC σας φαίνεται ικανοποιητική ή να προτιμήσω κάτι άλλο;

-Αξίζει να αγοράσει κανείς αυτό το κινητό τώρα ή θεωρείται ξεπερασμένο τεχνολογικά;

-Τέλος, όσοι το έχετε ήδη, το προτείνετε? Και αν όχι γιατί;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Ενδιαφέρομαι για το κινητό αυτό αλλά έχω κάποια διλλήματα.

Διάβασα πολλές σελίδες από το thread αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει σε απαντήσεις στα εξής ερωτήματα:

-Τελικά πόσο κρατάει η μπαταρία του για μέτρια χρήση;

-Η κάμερα του είναι ικανοποιητική; Δε χρειάζεται να αντικαταστήσει τη φωτογραφική μου αλλά όταν τη χρειαστώ θα έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα ή τζάμπα θα την τραβήξω τη φωτογραφία;

-Η υποστήριξή του από την HTC σας φαίνεται ικανοποιητική ή να προτιμήσω κάτι άλλο;

-Αξίζει να αγοράσει κανείς αυτό το κινητό τώρα ή θεωρείται ξεπερασμένο τεχνολογικά;

-Τέλος, όσοι το έχετε ήδη, το προτείνετε? Και αν όχι γιατί;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

 

- Μία μέρα και κάτι

- Στις περισσότερες περιπτώσεις τσάμπα θα τη βγάλεις (προσωπική άποψη). Εντάξει, αν είναι μέρα σε εξωτερικό χώρο και βγάλεις κάτι που δεν κινείται θα είναι μια χαρά φωτογραφία κινητού.

- Δεν ξέρω, δεν έχει χρειαστεί

- Εξαρτάται. Αν έχεις να δώσεις 500 πάρε nexus ή desire που έρχεται. Αν όχι πάρε το magic. Σίγουρα τα αξίζει τα λεφτά του.

- Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος γιατί καλύπτει άψογα τις δικές μου ανάγκες και ναι το προτείνω. Απλά σε θέματα τεχνολογίας πάντα θα βγαίνει το κάτι παραπάνω. Παράπονο δεν έχω από το κινητό, αλλά όλα εξαρτώνται από τις δικές σου ανάγκες.

Edited by Boss82
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...αυτο με την μπαταρία με προβληματισε μόνο..τα άλλα τα δέχομαι αλλά το ξέρω ότι θα μου σπάσουν τα νεύρα αν χρειάζεται να το φορτίζω συνέχεια..grrrr
Link to comment
Share on other sites

Είχα ψάξει πριν από καιρό, εάν μπορεί να γίνει αυτό, αλλά δεν είχα βρει κάτι. Διαφορετικά θα το ανέφερα στον οδηγό για τη δημιουργία goldcard. Φυσικά, αυτό θα είχε αξία για κάποιον που δεν έχει android ή windows mobile κινητό. Εσύ που έχεις, μπορείς να βρεις το CID με την παραπάνω εντολή και ακολουθώντας τον οδηγό.

 

PS: Δυστυχώς, ο μόνος σίγουρος τρόπος, για να πεις ότι μια goldcard λειτουργεί, είναι εκ του αποτελέσματος. Από τη στιγμή που δε γνωρίζουμε αν το sappimg.zip που έφτιαξα δουλεύει, δεν μπορείς να πεις ότι οι goldcard που έχεις φτιάξει δε δουλεύουν. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι. Εάν υπάρξει κάποια δοκιμασμένη και 100% αποτελεσματική μέθοδος για το ξεκλείδωμα του 1.76.0009 SPL, η οποία απαιτεί goldcard, το ξαναβλέπεις.

 

Ναι δεν αντιλεγω αλλα απ τη στιγμη που δημιουργω την goldcard, δεν θα πρεπε να την ανοιγει κανονικα απο το card reader? Εμενα δεν την αξοιγει αλλα μου λεει οτι θελει format... συμπερασμα οτι δεν εχει γινει σωστα η διαδικασια...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αντιλεγω αλλα απ τη στιγμη που δημιουργω την goldcard, δεν θα πρεπε να την ανοιγει κανονικα απο το card reader? Εμενα δεν την αξοιγει αλλα μου λεει οτι θελει format... συμπερασμα οτι δεν εχει γινει σωστα η διαδικασια...

 

Αυτό δεν κατάλαβες. Εάν σου ζητήσει να γίνει format, σίγουρα δεν έχει πετύχει. Δεν ισχύει το αντίθετο. Δηλαδή, αν δε σου ζητήσει να γίνει format, δε σημαίνει ότι 100% θα δουλέψει. Γι' αυτό ανέφερα παραπάνω, ότι ο μοναδικός τρόπος, για να βεβαιωθείς ότι δούλεψε είναι εκ του αποτελέσματος.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγόρασα το Magic. Η πρώτη εντύπωση είναι πάρα πολύ καλή.. Ωστόσο εχώ ενα μικρό προβληματάκι θέλω να πιστεύω.

 

Έχω συνδεθεί με το ασύρματο δικτύο του σπιτιού μου, Προσπαθώ να συνδεθώ στο gmail και μου βγάζει το εξής μήνυμα:

 

Δεν είναι δυνατη η δημιουργία αξιόπιστης σύνδεσης δεδομένων σε αυτο τον διακομιστή.

 

Αυτο ενδέχεται να είναι προσωρινό πρόβλημα ή η κάρτα Sim να μην είναι διαθέσιμηα για υπηρεσίες δεδομένων..

 

Παρακαλω την βοήθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο forum. Εάν είχε δουλέψει προηγουμένως κανονικά το κινητό σου, τότε ίσως είναι κάποιο παροδικό πρόβλημα, όπως άλλωστε σου λέω και το μήνυμα σφάλματος, το οποίο θα λυθεί με μια επανεκκίνηση.

 

Εάν μετά την επανεκκίνηση το πρόβλημα συνεχίζεται, γράψε ξανά να δούμε τι άλλο μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα επνεκκινηση,καμμια διαφορά και το δοκίμασα σε 2 διαφορετικά ασύρματα δίκτυα.

 

Σε ιστοσελίδες μπορείς να μπεις με τον browser;

 

EDIT

Ποια ROM έχεις;

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Οχι ούτε σε σελίδες, τίποτα ..

 

 

Αυτο με την μνήμη Rom που το βλέπω ??? το κινητο παντως ειναι το μαύρο , όχι vodafone Brand..

Link to comment
Share on other sites

Οχι ούτε σε σελίδες, τίποτα ..

 

 

Αυτο με την μνήμη Rom που το βλέπω ??? το κινητο παντως ειναι το μαύρο , όχι vodafone Brand..

 

Για την rom απλα πας στα settings και μετα επιλεγεις about phone οπου βλεπεις το firmware version.

 

Για spl, mobo και radio κλεινεις το κινητο σου και μετα πατας ταυτοχρονα το κουμπι με την ενδειξη πισω και το power button. Το κινητο θα μπει σε fastboot mode με αυτον τον τροπο. Εκει αναγραφονται ολα. Κανε ενα post τι γραφει εκεινη η οθονη για να σε βοηθησουμε.

 

Oσο για το προβλημα με το wlan εχεις κανει σωστα την συνδεση. Σου βγαζει πανω ενδειξη οτι εισαι συνδεδεμενος?

 

καλο ειναι να διαβασεις το FAQ που εχει κανει ο vman καθως περιεχει πολυ χρησιμες πηροφοριες. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2698595#post2698595

Edited by manom18x

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκα στο fastboot

 

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT 1.76.0009 (SAPP10000)

RADIO-6.35.08.29

DEC 8 2009, 17:38:48

 

 

Στο wifi συνδεεται κανονικα....

 

Δεν μπορω να βγω απο το fastboot

Edited by Pantm83
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

εδω και λιγες ημερες ειμαι και εγω κατοχος ενοςhtc magic

και θα ηθελα να ρωτησω

1 θα υπαρξει android 2.1 για το magic

2 εχω δει πολλα forum να αναφερουν μια μια νεα rom( VillainROM 3.4)

μπορει να μπει αυτη η εκδοση σε ελληνικο magic ομως θα παραμεινη η ελληνικη γλωσσα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

εδω και λιγες ημερες ειμαι και εγω κατοχος ενοςhtc magic

και θα ηθελα να ρωτησω

1 θα υπαρξει android 2.1 για το magic

2 εχω δει πολλα forum να αναφερουν μια μια νεα rom( VillainROM 3.4)

μπορει να μπει αυτη η εκδοση σε ελληνικο magic ομως θα παραμεινη η ελληνικη γλωσσα

 

αυτή η έκδοση δεν είναι επίσημη.

μπορεί να μπεί! αφού πρώτα αλλάξεις radio και spl.

για πληροφορίες μπορείς να δείς εδώ.

πριν κάνεις κάτι διάβασε την πρώτη σελίδα! και δες τι radio και spl έχεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...