Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα μου βγαζει : Mozilla/5.0 (Linux; U; Android

RCMagicv2.1_v3.0; en-gr; HTC Magic Build/

ERE27) AppleWebKit/530.17 (KHTML, like

Gecko) Version/4.0 Mobile Safari/530.17

και το adsl.gr/forum μου το δείχνει όπως δειχνεις την εικόνα στο xda

Οκ, δουλεύει το κόλπο αν επισκεφτείς πρώτα την κεντρική σελίδα του site ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον θελω να πω ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στον vman !!!

μετα απο μια λαχταρα που ειχα με το magic μου τελικα ολα καλα και το κινητο βασιλη δουλευει μια χαρα!

του εβαλα rcmagic v3 δουλευουν ολα τελεια ! τα παντα! δεν κολαει πουθενα οπως την γνησια .

Link to comment
Share on other sites

Οκ, σημερα ασχοληθηκαν με το "προβλημα" ενω ειμαι στο σπιτι. Απο wifi το βιντεο κανει κανονικα download στο κινητο. Απο 3g/hsdpa το βιντεο δεν κατεβαινει! Ουτε φλας, ουτε τπτ. Ειναι κατι που προγανως δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω, ισως φταιει καποια δικη μου ρυθμιση, αλλα σιγουρα δεν ειναι θεμα os ή συσκευης. :blink:

 

Ενδεικτικο βιντεο:

 

Αναζητηση στο magic με keywords "to megatherion". Λογικα θα ειναι το πρωτο βιντεο που θα σου/σας βγαλει. Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

 

Τίποτα φίλε μου, τι ευχαριστάς! Λοιπον το βιντεάκι το δοκίμασα και μου το παίζει κανονικα. Με cyanogen 6 (2.2 android) Τώρα τί φταίει δεν μπορώ να πώ...μαλλον υπάρχουν πιο ειδικοί για αυτο! (κι εγώ νεότατος είμαι μη νομίζεις)

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

εχω ενα μικρο θεμα με το market μου..εχω την εργοστασιακη 1.5 με sense ui.

Σημερα παρατηρησα οτι οταν μπαινω στην εφαρμογη και διαλεξω μια κατηγορια πχ επικοινωνια, μου εμφανιζει πολλες φορες την ιδια εφαρμογη οπως το handcent 10 φορες, μετα το facebook αλλες 10 σε ολες τις γλωσσες,χωρις εικονιδιο στα περισσοτερα. Εκανα αρκετες φορες restart αλλα τιποτα. Εσβησα cache και οτι μπορουσα να κανω αλλα τιποτα..εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω?

Ευχαριστω..

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Οκ, σημερα ασχοληθηκαν με το "προβλημα" ενω ειμαι στο σπιτι. Απο wifi το βιντεο κανει κανονικα download στο κινητο. Απο 3g/hsdpa το βιντεο δεν κατεβαινει! Ουτε φλας, ουτε τπτ. Ειναι κατι που προγανως δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω, ισως φταιει καποια δικη μου ρυθμιση, αλλα σιγουρα δεν ειναι θεμα os ή συσκευης. :blink:

 

Ενδεικτικο βιντεο:

 

Αναζητηση στο magic με keywords "to megatherion". Λογικα θα ειναι το πρωτο βιντεο που θα σου/σας βγαλει. Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

 

Και εγώ το αντιμετωπίζω το συγκεκριμένο πρόβλημα. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με την σύνδεση στο ίντερνετ. Όπως είδες, με το wifi το παίζει ενώ με το 3g όχι. Πιθανόν να λύνεται αν το ξαναβάλεις να το παίξει (σε εμένα πιάνει κάποιες φορές).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και μια βδομάδα περίπου έβαλα την cyanogen 6. Όλα καλά αλλά δεν υπάρχει εγκατεστημένο το google maps. οι υπόλοιπες εφρμογές (gmail,talk ) υπάρχουν και δουλεύουν κανονικά. Αλλα το google maps δεν μου το εμφανίζει ούτε στο market αλλά και από το apps brain που δοκίμασα πάλι στο market που με πάει δεν το βρίσκει....

 

Καμιά ιδέα κανείς? είναι θέμα με την cyanogen 6 ή κάτι άλλο παίζει?

 

Ευχαριστώ

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Κανω αυτο το post μονο και μονο για να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την rcmagic ν3.0 φορωντας adw launcher...ενω οταν το τρεχα με το sense ολο reloading ητανε...
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Κανω αυτο το post μονο και μονο για να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την rcmagic ν3.0 φορωντας adw launcher...ενω οταν το τρεχα με το sense ολο reloading ητανε...

 

παει πολυ καλα το κινητο με rcmagic v3 ;) :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και μια βδομάδα περίπου έβαλα την cyanogen 6. Όλα καλά αλλά δεν υπάρχει εγκατεστημένο το google maps. οι υπόλοιπες εφρμογές (gmail,talk ) υπάρχουν και δουλεύουν κανονικά. Αλλα το google maps δεν μου το εμφανίζει ούτε στο market αλλά και από το apps brain που δοκίμασα πάλι στο market που με πάει δεν το βρίσκει....

 

Καμιά ιδέα κανείς? είναι θέμα με την cyanogen 6 ή κάτι άλλο παίζει?

 

Ευχαριστώ

Έχουν αφαιρέσει εφαρμογές από το gapps (εξού και το όνομα tiny) και έχουν βάλει ουσιαστικά μόνο αυτές που δε μπορείς να βρεις στο μαρκετ...δυστυχώς εμείς δε βλέπουμε το maps όμως (δεν έχω καταλάβει αν φταίει ότι είμαστε στην Ελλάδα ή το ότι φοράμε 2.2 σε magic)

 

Για να το βάλεις η πιο εύκολη λύση που ξέρω είναι να κατεβάσεις από το market μια εφαρμογή που λέγεται "My Market" και σου δίνει δυνατότητα να κάνεις browse το market σα να είσαι σε άλλη χώρα-εταιρία κινητής κλπ...

Το αλλάζεις σε ότι θες από τις ρυθμίσεις (εγώ πχ έχω βάλει T-mobile USA) και εκεί θα βρεις το maps και θα το κατεβάσεις και θα κάνεις και update κανονικά, απλά θα πρέπει να ψάχνεις μόνος σου αν υπάρχει κάποιο update...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι επειδή το κινητό ξαναέβγαλε πρόβλημα με την μπαταρία και παει στη μαμα Vodafone για αντικατάσταση ο οδηγος του Βασίλη λέει για το radio επαναφορά μέσω το nandroid backup θα επιστρέψω και στο παλιό μου SPL??
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι επειδή το κινητό ξαναέβγαλε πρόβλημα με την μπαταρία και παει στη μαμα Vodafone για αντικατάσταση ο οδηγος του Βασίλη λέει για το radio επαναφορά μέσω το nandroid backup θα επιστρέψω και στο παλιό μου SPL??

 

Ποιο SPL και radio έχεις; Εάν έχεις το 1.33. 0009, τότε με nandroid restore θα γίνει η δουλειά σου. Ωστόσο, το nandroid restore από μόνο του δεν επαναφέρει το αρχικό radio και SPL.

 

Ο πιο ασφαλής τρόπος να επαναφέρεις το κινητό στην εργοστασιακή κατάσταση, είναι τρέχοντας το RUU της Vodafone, που μπορείς να κατεβάσεις από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου, τι ευχαριστάς! Λοιπον το βιντεάκι το δοκίμασα και μου το παίζει κανονικα. Με cyanogen 6 (2.2 android) Τώρα τί φταίει δεν μπορώ να πώ...μαλλον υπάρχουν πιο ειδικοί για αυτο! (κι εγώ νεότατος είμαι μη νομίζεις)

 

Σε ευχαριστω διοτι σπαταλησες λιγο χρονο απο τη ζωη σου για μια χαζομαρα. Ειναι ανουσιο, αλλα ενδιαφερθηκες :)

 

Και εγώ το αντιμετωπίζω το συγκεκριμένο πρόβλημα. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με την σύνδεση στο ίντερνετ. Όπως είδες, με το wifi το παίζει ενώ με το 3g όχι. Πιθανόν να λύνεται αν το ξαναβάλεις να το παίξει (σε εμένα πιάνει κάποιες φορές).

 

"...αν το ξαναβαλει να το παιξει..."

Τι ακριβως εννοεις; Να κανω ρισετ; Να αποσυνδεθω και να ξανασυνδεθω; Να επιμεινω μεχρι να γινει κοκκινο απο το κακο του :lol:; Δεν το επιασα σορι :) Αν μπορεις διευκρινισε. Δεν ειναι δα σοβαρο θεμα, αλλα τωρα πια ειμαι περιεργος. Ευχαριστω κι εσενα επειδη μοιραζεσαι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ την καλύτερη & σταθερότερη λύση για upgrade του Magic από original 1,5.

 

Απ' ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα η καλύτερη & σταθερότερη λυση είναι η RCMagic Rogers V3.

 

Υπάρχει καποιο link με αναλυτικές οδηγίες για την εγκατάσταση της RCMagic Rogers βήμα βήμα από την αρχή ?

 

Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο? (βασικά με ενδιαφέρει να είναι σταθερό χωρίς πολλά κολλήματα).

 

 

Τα στοιχεία για το magic μου είναι:

 

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.76.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-6.35.08.29

Dec 8, 2009

 

 

Ευχαριστώ,

 

Bart

Link to comment
Share on other sites

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-OFF H

HBOOT-1.76.2007 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-6.35.10.18

Αυτά τα απέκτησα με την πολυτιμη βοήθειά σου από το magic tips! με το RUU της Vodafone δεν θα αποκτήσω perfected SPL? εγω πρέπει υποτίθεται να το επιστρέψω με το κανονικό Android που είχε Χωρίς το Sense...

+1 Στον οδηγό για Gogers απλά να την δοκιμάσεις εσυ Βασίλη γιατί εσένα ξέρουμε εσένα επιστευόμαστε!!

Link to comment
Share on other sites

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-OFF H

HBOOT-1.76.2007 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-6.35.10.18

Αυτά τα απέκτησα με την πολυτιμη βοήθειά σου από το magic tips! με το RUU της Vodafone δεν θα αποκτήσω perfected SPL? εγω πρέπει υποτίθεται να το επιστρέψω με το κανονικό Android που είχε Χωρίς το Sense...

+1 Στον οδηγό για Gogers απλά να την δοκιμάσεις εσυ Βασίλη γιατί εσένα ξέρουμε εσένα επιστευόμαστε!!

 

Πιθανότατα θ' αποκτήσεις το 1.76.0009 SPL ούτως ή άλλως, από τη στιγμή που θα πάει στο service. Ακόμα κι έτσι το συγκεκριμένο SPL ξεκλειδώνει. Πέρα από τον οδηγό για το ξεκλείδωμα που υπάρχει στο blog, έχω βρει μία ακόμη μέθοδο (με το universalandroot) που δεν απαιτεί να τρέξεις RUU, στο οποίο κολλάνε οι περισσότεροι. Απλά, πρέπει να βρω το χρόνο να την καθαρογράψω.

 

Εάν θέλεις να βάλεις το 1.33.0009 SPL και το 3.22 radio η διαδικασία υπάρχει στο blog μου. Ρίξε μια ματιά και, αν έχεις πρόβλημα, το συζητάμε.

 

Όσο για τη Rogers, την έχω ήδη στο κινητό μου. Μόνο που είναι η stock την οποία έχω προσαρμόσει για Ευρώπη (χωρίς της εφαρμογές της Rogers) και η οποία πηγαίνει πολύ καλά και με ανέλπιστα οικονομική διαχείριση της μπαταρίας. Το κακό είναι ότι δεν έχω βρει το χρόνο να προσθέσω τα ελληνικά στο μενού, ώστε να την ανεβάσω εδώ. Για ελληνικό πληκτρολόγιο, βολεύομαι με το HTC_IME mod από το xda.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, φλασαρα την 5.0.8 του Cyanogen και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ταχύτατη, πλούσια και σταθερή. Ειχα ενδοιασμούς να αφήσω την σιγουριά της εργοστασιακής 1.5 αλλά τελικά άξιζε τον κόπο. Δεν χάνεις τα Google apps και έχεις στη διαθεση σου όλες τις καινούργιες εφαρμογές που δεν τρεχουν στο 1.5. Στην αρχή μου φαινόταν βουνό, αλλά τελικά διαβασμα χρειαζεται και search για να μην γινει καμια στραβή...
HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Βασίλη για την άμεση απάντηση γράψε λίγο το link για το SPL 1.33.0009 πρέπει να το φτιάξω ο΄πως το αγόρασα για να μην "ψιλιαστουν" τίποτα αν και το θεωρώ χαζό οι ελληνικές εταιρίες να μας έχουν παρατήσει με την 1.5 γιατί το aftersales είναι τελικά μεγάλη υπόθεση στα κινητα~!!
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τελικά την rcmagic v3 και στα μηνυματα τοσο με το htc input οσο και με το htc_ime input παρατηρω οτι στελνει 60 ποσους χαρακτηρες .. μετα χρεωνει δευτερο μηνυμα. Γνωριζει κανεις κατι για αυτο ;
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Βασίλη για την άμεση απάντηση γράψε λίγο το link για το SPL 1.33.0009 πρέπει να το φτιάξω ο΄πως το αγόρασα για να μην "ψιλιαστουν" τίποτα αν και το θεωρώ χαζό οι ελληνικές εταιρίες να μας έχουν παρατήσει με την 1.5 γιατί το aftersales είναι τελικά μεγάλη υπόθεση στα κινητα~!!

 

To 1.33.0009 μπορείς να το βρεις εδώ.

 

Εβαλα τελικά την rcmagic v3 και στα μηνυματα τοσο με το htc input οσο και με το htc_ime input παρατηρω οτι στελνει 60 ποσους χαρακτηρες .. μετα χρεωνει δευτερο μηνυμα. Γνωριζει κανεις κατι για αυτο ;

 

Κατέβασε και εγκατέστησε το HTC_IME mod. Μετά ακολούθησε τις οδηγίες εδώ. Αφού κάνεις τα παραπάνω, επέλεξε ως μέθοδο εισόδου το HTC_IME mod και θα είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Το htc_ime mod το εχει ηδη μεσα η ROM και με τις οδηγιες που εστειλες πραγματι δουλευει με 160 χαρακτηρες.Αυτο που παρατηρησα βεβαια ειναι οτι χωρις να κανω αυτα που εστειλες αν εβαζα στο Locale ελληνικα τοτε χωρις καμμια αλλαγη υποστηριζε 160 χαρακτηρες αν ομως στο Locale εβαζα english(greece) τοτε δεν υποστηριζε τους 160 χαρακτηρες.Τωρα με τις οδηγιες σου εχω στο Locale english(greece) και γραφω με 160 χαρακτηρες
Link to comment
Share on other sites

7. Στη συνέχεια επιλέξτε το "Flash zip from sdcard" κι έπειτα το "update.Engineering-SPL-HBOOT-1.33.2010-signed.zip". Ακολουθήστε τις οδηγίες που εμφανίζονται στην οθόνη (πατήστε το πλήκτρο "Home"), για να ολοκληρωθεί η αλλαγή του SPL.

8. Επιστρέψτε στην αρχική οθόνη πατώντας το πλήκτρο "Πίσω" κι εκεί επιλέξτε "Reboot". Θα γίνει επανεκκίνηση και το κινητό θα εκκινήσει κανονικά.

Βασίλη αντέγραψα ακριβώς τις πολύτιμες οδηγίες σου απλά στη θέση του SPL-HBOOT-1.33.2010-signed.zip εγω θα βαλω αυτο από το λίνκ πιο πάνω σωστα?? Λογικά μετά απο την αλλάγη του SPL θα μπει το security στο on σωστα??

Υ.Γ. Περιμένουμ επώς και πώς όταν βρείς χρόνο να κάνεις δικό σου mod για ελληνικό RC Magic!!!!! Πρέπει να κάνουμε καμιά μάζωξη για κουβέντα στη θεσσαλονίκη μου φαίνεται!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

μπορει καποιος να βοηθησει ?

 

Εχω εδω και καποιες μέρες πρόβλημα με το κινητο μου. Πολλες φορες δειχνει οτι δεν μορει να πιάσει το σημα της cosmote. Κανω restart και καποιες φορες δουλευει και καποιες οχι. Ετσι στα καλα καθουμενα.... δεν ξερω τι παιζει ... Ο Γερμανος λεει ¨Αφηστε το στο service και θα δουμε ....

 

Μηπως εχει συναντίσει καποιος φιλος παρομοιο προβλημα και βρηκε ΛΥΣΗ ?

να στε καλα

:O

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

μπορει καποιος να βοηθησει ?

 

Εχω εδω και καποιες μέρες πρόβλημα με το κινητο μου. Πολλες φορες δειχνει οτι δεν μορει να πιάσει το σημα της cosmote. Κανω restart και καποιες φορες δουλευει και καποιες οχι. Ετσι στα καλα καθουμενα.... δεν ξερω τι παιζει ... Ο Γερμανος λεει ¨Αφηστε το στο service και θα δουμε ....

 

Μηπως εχει συναντίσει καποιος φιλος παρομοιο προβλημα και βρηκε ΛΥΣΗ ?

να στε καλα

:O

 

 

κι απο δω τα ιδια...βεβαια σημερα παρατηρουσα οτι ναι μεν δεν ειχε καμια μπαρα σημα( Cosmote επισης, σημα καμπανα κλπ), αλλα την κληση τη λαμβανα,οπως και τα sms που στειλα εσταλησαν απευθειας...ειμαι με Froyo cm ;)

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν μπορω να βαλω στο magic μου την πρωτη εκδοση της 1.5 που δεν ειχε καν ελληνικα??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...