Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρω, την έχω τη θήκη, αλλά το χοντραίνει και θέλω να το έχω γυμνό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιείτε το κινητό με, ή χωρίς θήκη;

Το καπάκι από πίσω γρατσουνιέται εύκολα;

Ανταλλακτικό καπάκι πού μπορώ να βρω στην Ελλάδα;

 

Mε θηκη παντα. Το κακαπακι πισω γεμιζει πολλες γρατζουνιες θα το καταλαβεις με τον καιρο. Ανταλλακτικο βρισκεις στο expansys και στο ebay.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. Έχει κανείς υπόψην του αν υπάρχει εφαρμογή με χάρτες εκτός του Google Maps το οποίο είναι εγκατεστημένο ήδη στο κινητό, η οποία να υπόστηρίζει και πλοήγηση με φωνητικές οδηγίες; Εϊχα το Νοκια 5800, του είχα περάσει το Garmin το οποίο φυσούσε... Κάποιο αντίστοιχο για το Magic??

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που εδωσες η καρτα ειναι class 2 και θα ειναι λιγο εως αρκετα αργη στο διαβασμα και στο γραψιμο. Καλυτερα να παρεις μια με class 4 και πανω.

 

Το ότι είναι High Capacity δε μας πειράζει ε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. Έχει κανείς υπόψην του αν υπάρχει εφαρμογή με χάρτες εκτός του Google Maps το οποίο είναι εγκατεστημένο ήδη στο κινητό, η οποία να υπόστηρίζει και πλοήγηση με φωνητικές οδηγίες; Εϊχα το Νοκια 5800, του είχα περάσει το Garmin το οποίο φυσούσε... Κάποιο αντίστοιχο για το Magic??

Ευχαριστώ πολύ

 

Sygic Mobile Maps, iGo, Navigon, Ndrive, Destinator. Δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλο. Αν έρθει το Android 2.1 θα έχουμε κανονική πλοήγηση και από το google maps.

Το περίεργο (για μένα τουλάχιστον) είναι πως από τη στιγμή που θα ανοίξω το gps το κινητό πιάνει δορυφόρους σε 15 δεύτερα το πολύ αν βλέπω ουρανό.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο (για μένα τουλάχιστον) είναι πως από τη στιγμή που θα ανοίξω το gps το κινητό πιάνει δορυφόρους σε 15 δεύτερα το πολύ αν βλέπω ουρανό.

 

καλημερα

 

λογικο ειναι γτ υποβοηθιεται απο τις κυψελες του δικτυου σου οποτε βρισκει πολυ γρηγορα που εισαι ;)

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!! Στα προγραμματα GPS που αναφερονται παρα πανω, οι χαρτες και η πλοηγηση ειναι στα ελληνικα ???

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!! Στα προγραμματα GPS που αναφερονται παρα πανω, οι χαρτες και η πλοηγηση ειναι στα ελληνικα ???

:thanks:

 

Χρησιμοποιώ το Ndrive και επιβεβαιώνω τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το ότι είναι High Capacity δε μας πειράζει ε;

 

Η συσκευή υποστηρίζει κανονικά όλες τις high capacity κάρτες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή υποστηρίζει κανονικά όλες τις high capacity κάρτες.

 

Για άλλη μια φορά σ'ευχαριστώ Γιάννη! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής δύο πράγματα:

(1) Δεν βρήκα την εφαρμογή Skype στο Android Market, από που αλλού μπορού να την κατεβάσω; Κατέβασα όμως το Fring. Πως μπορώ μέσα από το Fring να καλέσω σε άλλο λογαριασμό του Skype; Γίνεται αυτό ή πρέπει να καλώ μόνο σε άλλους λογαριασμούς fring; Επίσης, το add-on skype μέσα από το fring τί ακριβώς είναι; Πάω να το ενεργοποιήσω αλλά δεν συνδέεται πουθενά. Γράφει subscribing..., αλλά δεν προχωράει με τίποτα.

(2) Πως μπορώ να βάλω στο mail, lογαριασμό από το windowslive της Microsoft; Στην επιλογή παροχέα e-mail, τι βάζω; Microsoft Exchange ActiveSync ή Άλλο (POP3/IMAP); Εκεί στα στοιχεία που θέλει (Διακομιστής POP, Θύρα διακομιστή κ.α.) τι βάζω;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο ερώτημά σου:

 

POP server: pop3.live.com (Port 995)

POP SSL required? Yes

User name: Your Windows Live ID, for example yourname@hotmail.com

Password: The password you usually use to sign in to Hotmail or Windows Live

SMTP server: smtp.live.com (Port 25 or 587)

Authentication required? Yes (this matches your POP username and password)

TLS/SSL required? Yes

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής δύο πράγματα:

(1) Δεν βρήκα την εφαρμογή Skype στο Android Market, από που αλλού μπορού να την κατεβάσω; Κατέβασα όμως το Fring. Πως μπορώ μέσα από το Fring να καλέσω σε άλλο λογαριασμό του Skype; Γίνεται αυτό ή πρέπει να καλώ μόνο σε άλλους λογαριασμούς fring; Επίσης, το add-on skype μέσα από το fring τί ακριβώς είναι; Πάω να το ενεργοποιήσω αλλά δεν συνδέεται πουθενά. Γράφει subscribing..., αλλά δεν προχωράει με τίποτα.

(2) Πως μπορώ να βάλω στο mail, lογαριασμό από το windowslive της Microsoft; Στην επιλογή παροχέα e-mail, τι βάζω; Microsoft Exchange ActiveSync ή Άλλο (POP3/IMAP); Εκεί στα στοιχεία που θέλει (Διακομιστής POP, Θύρα διακομιστή κ.α.) τι βάζω;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

 

το skype σταματησε να ασχολειται με αναπτυξη εφαρμογων σε περιβαλλον java οποτε και android.Οσο για το fring εγω κανω κανονικα κλησεις στις επαφες μου του skype,αντιθετως εχω προβλημα με τις επαφες του msn

Edited by sardas

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

Εντάξει με το λογαριασμό windowslive, λειτουργεί πλέον.

Εντάξει και με το fring και Skype, το ενεργοποίησα. Εγώ μέσω fring μπορώ να καλέσω τις skype επαφές μου, όμως θα μπορούν οι skype επαφές μου από το pc τους να με καλέσουν στο fring; Νομίζω όχι, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

Εντάξει με το λογαριασμό windowslive, λειτουργεί πλέον.

Εντάξει και με το fring και Skype, το ενεργοποίησα. Εγώ μέσω fring μπορώ να καλέσω τις skype επαφές μου, όμως θα μπορούν οι skype επαφές μου από το pc τους να με καλέσουν στο fring; Νομίζω όχι, έτσι δεν είναι;

 

φιλε μου εμενα με καλουν κανονικα

 

edit:ο cyanogen στο twitter του λεει οτι σε λιγο καιρο θα βγαλει eclair rom για dream/magic αφου πλεον λυθηκε το προβλημα του βιντεο

Edited by sardas

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς μεγάλες ευχαριστίες στον vman (Βασίλη) για τις κατατοπιστικότατες οδηγίες με τις οποίες έβαλα τη ROM CursorSense 0.9.1.

Ερώτηση: Πως θέτω τώρα ένα mp3 σαν incoming call (ringtone) που παιδεύομαι και δεν μπορώ να βρω πως ...

 

Οκ το βρήκα, πάλι από το vman, είναι το thread http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3137837#post3137837

Edited by saked
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

ειχα πει πριν μερικες μερες οτι θα επικοινωνησω με email με την HTC για να δω μηπως υπαρχει τροπος να γυισω ειτε στην αρχικη εκδοση χωρις το sense ui ειτε να ξεκλειδωθει καπως το κινητο γιαν α μπορεσω να εχω το κινητο οπως θελω εγω, με οτι rom δλδ εγω θελω και να δουλευει το bluetooth...

 

η απαντηση που πηρα ηταν ενα κακογραμμενο τυπικο email που ελεγε οτι για τυχον βοηθεια να δω στις αναβαθμισεις στο site στο support.

 

Δλδ δεν μπηκε καν στο κοπο να αναλυσει-διαβασει το email και να δει γτ θελω αλλαγη rom και αν εχω την τελευται rom εγκατεστημενη.

 

Απο support δυστυχως η HTC ειναι πολυ πισω και δεν σεβεται καθολου τους πελατες της....

 

Δεν μπαινει καν στον κοπο να απαντησει με ενα απλο email αλλα απλα εχει ενα μνμ που δεν εχει τπτ να προσφερει απο αποψη εξυπηρετησης

 

Φυσικα ξανα-εστειλα ως reply νεα απαντηση αυτη τη φορα πιο σκληρη και περιμενω απαντηση

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

ειχα πει πριν μερικες μερες οτι θα επικοινωνησω με email με την HTC για να δω μηπως υπαρχει τροπος να γυισω ειτε στην αρχικη εκδοση χωρις το sense ui ειτε να ξεκλειδωθει καπως το κινητο γιαν α μπορεσω να εχω το κινητο οπως θελω εγω, με οτι rom δλδ εγω θελω και να δουλευει το bluetooth...

 

η απαντηση που πηρα ηταν ενα κακογραμμενο τυπικο email που ελεγε οτι για τυχον βοηθεια να δω στις αναβαθμισεις στο site στο support.

 

Δλδ δεν μπηκε καν στο κοπο να αναλυσει-διαβασει το email και να δει γτ θελω αλλαγη rom και αν εχω την τελευται rom εγκατεστημενη.

 

Απο support δυστυχως η HTC ειναι πολυ πισω και δεν σεβεται καθολου τους πελατες της....

 

Δεν μπαινει καν στον κοπο να απαντησει με ενα απλο email αλλα απλα εχει ενα μνμ που δεν εχει τπτ να προσφερει απο αποψη εξυπηρετησης

 

Φυσικα ξανα-εστειλα ως reply νεα απαντηση αυτη τη φορα πιο σκληρη και περιμενω απαντηση

Ευχομαι να εχεις καλυτερη τυχη τη δευτερη φορα, αν και δεν το βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τόσο απελπισμένος...τέλειο χρυσό το htc magic αλλά το θεματάκι με την internal memory είναι απαράδεκτο.Η μόνη λύση είναι root και Apps to SD.Αλλά...Έλα μου ντε που μου κάναν update οι π........ς από εκεί που το αγόρασα και τώρα έχω perfected SPL.Ψάχνω σαν τρελός να βρω ΚΑΤΙ...Ώστε να κάνω root,αλλά ΜΗΔΕΝ #@$#!%!$@#...Ggggrrrrrrrrr!!Λοιπόν http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=530492 εδώ εχέι αυτό το θεματάκι.Τι θα μου κάνει αυτο??ΟΧΙ ROOT ΠΑΝΤΩΣ(αν καταλαβα καλά,ΕΤΣΙ?)Για root το magic δίνουν tutorial για 1.76.ΧΧΧΧ..Που λογικά σημαίνει..ΦΙΛΕ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΤΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΑΛΛΑ,παντού λένε 1.76.0009 ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.ΤΠΤ!!!:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Sygic Mobile Maps, iGo, Navigon, Ndrive, Destinator. Δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλο. Αν έρθει το Android 2.1 θα έχουμε κανονική πλοήγηση και από το google maps.

 

Υπάρχει κανένα από αυτά σπασμένο; Όλα είναι trial.. και επίσης έχουμε ιδέα πότε έρχεται το Android 2.1;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει κανένα από αυτά σπασμένο; Όλα είναι trial..

 

Δεν μας επιτρέπεται να διακινούμε ή να συζητάμε για παράνομο λογισμικό δημόσια στο forum. Οφείλουμε να είμαστε πιο διακριτικοί λοιπόν. Ευχαριστώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τόσο απελπισμένος...τέλειο χρυσό το htc magic αλλά το θεματάκι με την internal memory είναι απαράδεκτο.Η μόνη λύση είναι root και Apps to SD.Αλλά...Έλα μου ντε που μου κάναν update οι π........ς από εκεί που το αγόρασα και τώρα έχω perfected SPL.Ψάχνω σαν τρελός να βρω ΚΑΤΙ...Ώστε να κάνω root,αλλά ΜΗΔΕΝ #@$#!%!$@#...Ggggrrrrrrrrr!!Λοιπόν http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=530492 εδώ εχέι αυτό το θεματάκι.Τι θα μου κάνει αυτο??ΟΧΙ ROOT ΠΑΝΤΩΣ(αν καταλαβα καλά,ΕΤΣΙ?)Για root το magic δίνουν tutorial για 1.76.ΧΧΧΧ..Που λογικά σημαίνει..ΦΙΛΕ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΤΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΑΛΛΑ,παντού λένε 1.76.0009 ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.ΤΠΤ!!!:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:

 

εχουμε νεοτερα ! υπομονη μεχρι αυριο !

http://forum.android.com.pl/showthread.php?t=10908

Link to comment
Share on other sites

Υπήρξε αναφορά σε ένα πολωνικό forum ότι βρέθηκε η λύση για το perfected SPL 1.76.0009. Είναι ένα RUU αρχείο (test signed - προφανώς έχει διαρρεύσει από την HTC), το οποίο εγκαθιστά το SPL 1.76.0008. H ROM είναι ήδη rooted κι αυτό επιτρέπει την εγκατάσταση custom Recovery ROM κι έπειτα του engineering SPL 1.76.2007. Η έκδοση της συγκεκριμένης ROM είναι η 3.05.401.1, δηλαδή είναι η ίδια με την επίσημη ελληνική 3.05.401.3 (το τελευταίο ψηφίο είναι απλά θέμα περιοχής και όχι ενδεικτικό της έκδοσης). Έλεγξα τα CID του RUU και διαπίστωσα ότι είναι απόλυτα συμβατά με το CID του ελληνικού Magic. Κατά συνέπεια, μπορείτε να τρέξετε το RUU χωρίς να χρειαστεί να φτιάξετε goldcard.

 

Οι παρακάτω οδηγίες προϋποθέτουν ότι έχετε ήδη εγκαταστήσει το AndroidSDK και το HTC Sync (δείτε τις FAQ στο πρώτο post).

 

Εύρεση του CID της κάρτας SD (προαιρετικό βήμα, αλλά συνιστώ να το κάνετε)

 

Για λόγους ασφαλείας προτείνω να κάνετε την παρακάτω διαδικασία πριν ξεκινήσετε την εγκατάσταση του RUU. Θα χρειαστεί εφόσον πάει κάτι στραβά και πρέπει να φτιάξετε goldcard. Καλό είναι να το κάνετε για όλες τις κάρτες SD που έχετε, γιατί δεν μπορεί κάποιος εκ των προτέρων να γνωρίζει ποια θα δουλέψει ως goldcard.

 

  1. Βάλτε την κάρτα SD στο κινητό.
  2. Κάντε backup της κάρτας στο PC.
  3. Πηγαίνετε στο Settings -> SD and Phone storage και επιλέξτε το "Unmount SD card".
  4. Επιλέξτε το "Format SD card".
  5. Ανοίξτε ένα τερματικό (command prompt) και πληκτρολογείστε:

cd C:\androidsdk\tools
adb shell cat /sys/class/mmc_host/mmc1/mmc1:*/cid

 

Θα εμφανιστεί ένας κωδικός τον οποίο πρέπει να σημειώσετε πχ στο notepad και να φυλάξετε.

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΤΕ ΟΤΙ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ.

 

Ξεκλείδωμα του perfected SPL

 

Η διαδικασία είναι η εξής:

 

  1. Κατεβάστε το RUU (mirrors), τη Recovery ROM του Amon_Ra (mirror) (είναι η έκδοση για Hero) και το eng SPL 1.76.2007 (mirrors).
  2. Αντιγράψτε τα δύο τελευταία στην κάρτα SD (απευθείας στην κάρτα και όχι σε κάποιον φάκελο).
  3. Συνδέστε το Magic στο PC και τρέξτε το RUU που κατεβάσατε (αυτό απαιτεί να έχετε ήδη εγκατεστημένο και σε λειτουργία το HTC Sync - το εικονίδιο του να γίνεται πράσινο, όταν συνδέεται το κινητό).
  4. Ακολουθήστε τον οδηγό και αφήστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία της εγκατάστασης της καινούριας ROM (περίπου 10 λεπτά).
  5. Αφού ολοκληρωθεί η εκκίνηση του κινητού, ανοίξτε ένα τερματικό (command prompt) και γράψτε τις παρακάτω εντολές:
    adb shell
    flash_image recovery /sdcard/recovery-RA-hero-v1.6.2.img
    


    Δεν υπάρχει ένδειξη στην οθόνη ότι έγινε κάτι. Απλά εμφανίζεται το commant prompt (#).

  6. Mόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία, σβήστε το κινητό, αποσυνδέστε το από το PC και στην συνέχεια μπείτε σε recovery mode (Home+Power).
  7. Χρησιμοποιώντας το "Flash zip from sd card" κάντε εγκατάσταση του engineering 1.76.2007 SPL (
    update-hboot-1.76.2007-signed.zip) και ακολουθήστε τις οδηγίες στην οθόνη που σας ζητούν να κάνετε επανεκκίνηση.
  8. Τέλος, θα επιστρέψετε αυτόματα στο menu της recovery. Κλείστε το κινητό σας και είστε έτοιμοι.

 

Μετά απ' αυτό μπορείτε να εγκαταστήσετε οποιαδήποτε custom ROM θέλετε (προσοχή να είναι για τη σωστή έκδοση radio και SPL).

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

αψογος ο vman !!!

 

δουλευει αψογα !

 

SHAPPHIRE PVT 32A ENG S-OFF H

HBOOT-1.76.2007 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-6.35.08.29

Aug 21 2009, 18:19:15

Edited by vman
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Βάσει του παραπάνω οδηγού που θα χρησιμοποιήσω τώρα, ποια Custom Rom 2.1 θα μπορούσα να βάλω; Εχω της Cosmote(έκδοση κινητού).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...