Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε ευχαριστω πολυ vman.θα ηθελα επισης και μια ενημερωση με το gprs γιατι μου ειπαν πως χρειαζεται να κατεβασω καποιο προγραμμα

 

Δεν ξέρω αν αντί για gprs, εννοείς το GPS. Εκτός από το google maps το οποίο υπάρχει ήδη στο κινητό (απαιτεί σύνδεση στο internet, για να δουλέψει), υπάρχουν και διάφορες εμπορικές εφαρμογές (Sygic, Ndrive κλπ). Για θέματα εφαρμογών είναι καλύτερο να απευθυνθείς στο αντίστοιχο thread.

 

Το gprs είναι τρόπος σύνδεσης στο internet μέσω του κινητού. Είναι αντίστοιχο της dial-up σύνδεσης στο PC, ενώ το 3G αντίστοιχο της aDSL. Το gprs δε χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα, για να δουλέψει. Αρκεί να κάνεις τις ρυθμίσεις που σου είπα προηγουμένως. Καλό είναι να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα, όπως το Netcounter, το οποίο μετράει τον όγκο των δεδομένων που κατεβάζεις (για να μην ξεπεράσεις το πακέτο που έχεις και υποστείς υψηλές χρεώσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πες τα στοιχεία του κινητού σου (radio, SPL), για να σου πω τι μπορείς να κάνεις. Εάν δοκιμάσεις αυτά που σου είπα παραπάνω και δε γίνει κάτι, πιθανότατα θα χρειαστεί να φτιάξεις μια goldcard. Με αυτή μέσα στο κινητό θα τρέξεις το RUU και εκτός απροόπτου θα εγκατασταθεί η ελληνική αναβάθμιση.

 

Ευχαριστώ, δούλεψε μια χαρά τελικά, όπως είχες πει ξανα-κατέβασα το αρχείο και εγκαταστάθηκε κανονικά. Άρχισε να μου αρέσει κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

Soft reset θα το σκευτω να κανω γιατι βαριεμαι να ξαναπερναω εφαρμογες κτλ...

Κατι αλλο...Οταν κανω install μια εφαρμογη απο το marke,υπαρχει περιπτωση αυτη την εφαρμογη να την βρω καπου στη μνημη μου? σαν executable αρχειο δηλαδη,και να μπορω να το ξανακανω install μετα απο ενα reset χωρις να την ξανακατευαζω?????

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο...Οταν κανω install μια εφαρμογη απο το marke,υπαρχει περιπτωση αυτη την εφαρμογη να την βρω καπου στη μνημη μου? σαν executable αρχειο δηλαδη,και να μπορω να το ξανακανω install μετα απο ενα reset χωρις να την ξανακατευαζω?????

 

Για να κάνεις κάτι τέτοιο, υπάρχει η εφαρμογή Titanium Backup (πιθανώς και άλλες). Βέβαια, αυτή και άλλες του είδους της απαιτούν πρόσβαση root. Αν το κινητό σου είναι rooted, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις, για να επαναφέρεις το backup που θα πάρεις πριν το soft reset. Όμως, με αυτόν τον τρόπο αναιρείς το λόγο για τον οποίο κάνεις soft reset. Αυτός είναι, να απαλλαγείς από κάποιες εφαρμογές ή σφάλματα που μπορεί να προκαλούν τη δυσλειτουργία την οποία θέλεις να διορθώσεις. Δηλαδή, σε αυτήν την περίπτωση είναι δώρον άδωρο να κάνεις soft reset και στη συνέχεια να επαναφέρεις τις ίδιες εφαρμογές και ρυθμίσεις που μπορεί να προκάλεσαν το πρόβλημα αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το MyBackup (επί πληρωμή βέβαια) κάνει backup και τις εφαρμογές χωρίς να χρειάζεται να είναι rooted το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το MyBackup (επί πληρωμή βέβαια) κάνει backup και τις εφαρμογές χωρίς να χρειάζεται να είναι rooted το κινητό.

 

Αν δεν είναι rooted το κινητό, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το market enabler, για να μπορείς να αγοράζεις εφαρμογές. Κατά συνέπεια, δεν μπορείς να αγοράσεις και χρησιμοποιήσεις το MyBackup. Από την άλλη, δε νομίζω ότι μπορεί να κάνεις backup αρχεία συστήματος, χωρίς να έχεις πρόσβαση root.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο καταλαβαίνω το market υπάρχει για ευκολία παρά για να ελέγχει τη διανομή των εφαρμογών. Πολλές επί πληρωμή εφαρμογές μπορείς να τις αγοράσεις από τις σελίδες των εταιρειών που τις παράγουν και να τις εγκαταστήσεις με ένα file manager.

 

Backup πάντως τις εφαρμογές τις έχω κάνει με το MyBackup σε μη rooted magic αλλά δεν έχω δοκιμάσει να τις ανακτήσω. Η σελίδα του προγράμματος:

http://www.rerware.com/MyBackup/default.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλημερα :)

 

θα μπορουσες φιλε να πεις ποιο λειτουργικο εχεις, ποια rom? την επισημη της HTC η καποια αλλη με η χωρις senseUI?

 

Επίσημη 1.5 ελληνική απο την HTC με sense UI.

 

Mαλλον δεν το εχεις συνδεδεμενο με bt ολη μερα...

 

ΒΤ γενικά κλειστό, σε αυτό έχεις δίκιο. Το χρησιμοποιώ μία στο τόσο όταν θα μπω στο αυτοκίνητο για πολύ ώρα και θα ξέρω πως θα πρέπει να μιλήσω. Επίσης, wifi κλειστό εκτός του σπιτιού, και 3g/gprs είτε μόνιμα ανοιχτό, είτε το κλείνω και το ανοίγω για όποτε θέλω να μπω στο ιντερνετ. ΑΛΛΑ, και εκεί θεωρώ πως είναι το μεγαλύτερο θέμα, δεν υπάρχει τίποτα που να εχω αφησει να κανει sync συνεχεια και οποτε θελει. Εν ολιγοις, το κινητο δε μπαινει καθε λιγο και λιγακι απο μονο του στο ιντερνετ. Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

ΒΤ γενικά κλειστό, σε αυτό έχεις δίκιο. Το χρησιμοποιώ μία στο τόσο όταν θα μπω στο αυτοκίνητο για πολύ ώρα και θα ξέρω πως θα πρέπει να μιλήσω. Επίσης, wifi κλειστό εκτός του σπιτιού, και 3g/gprs είτε μόνιμα ανοιχτό, είτε το κλείνω και το ανοίγω για όποτε θέλω να μπω στο ιντερνετ. ΑΛΛΑ, και εκεί θεωρώ πως είναι το μεγαλύτερο θέμα, δεν υπάρχει τίποτα που να εχω αφησει να κανει sync συνεχεια και οποτε θελει. Εν ολιγοις, το κινητο δε μπαινει καθε λιγο και λιγακι απο μονο του στο ιντερνετ. Αυτα...

 

Το ξερω γι αυτο στο ειπα. Γενικα το bt τραβαει πολυ μπαταρια.:( Το εχω πολλες ωρες συνδεδεμενο με το ακουστικο. Σε δοκιμες που εκανα με κλειστο bt ειδα μεγαλη διαφορα στη μπαταρια!Απ οτι φαινεται ειναι πολυ ενεργοβορο.

Link to comment
Share on other sites

Το πορτ της eclair rom ισχυει ακομα; πως παει;
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω γι αυτο στο ειπα. Γενικα το bt τραβαει πολυ μπαταρια.:( Το εχω πολλες ωρες συνδεδεμενο με το ακουστικο. Σε δοκιμες που εκανα με κλειστο bt ειδα μεγαλη διαφορα στη μπαταρια!Απ οτι φαινεται ειναι πολυ ενεργοβορο.

 

Μήπως το έχεις ανιχνεύσιμο; Το broadcasting του bluetooth είναι αυτό που τραβάει μπαταρία γενικά, όχι το ίδιο το link με το ακουστικάκι, ειδικά αν είναι καινούργιο (το ακουστικό)...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις ανιχνεύσιμο; Το broadcasting του bluetooth είναι αυτό που τραβάει μπαταρία γενικά, όχι το ίδιο το link με το ακουστικάκι, ειδικά αν είναι καινούργιο (το ακουστικό)...

 

Oχι δεν το εχω ανιχνευσιμο. Ουτως η αλλως για 2 λεπτα μενει στο ανιχνευσιμο (εργοστασιακη ρυθμιση). Το ακουστικο ειναι ενα SE HBH PV702.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος περί τίνος πρόκειται η αναμενόμενη έκδοση Android 2.0? Έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος περί τίνος πρόκειται η αναμενόμενη έκδοση Android 2.0? Έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι.

 

Εκτός από την πολυαναμενόμενη λειτουργία ανταλλαγής αρχείων μέσω bluetooth, υπάρχουν και δευτερεύουσες αλλαγές, για τις οποίες μπορείς να διαβάσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι επίσημη και για τα Vodafone Magic?

 

Δεν ξέρουμε καν αν θα βγει γενικά. Το μόνο που υπάρχει είναι μια αναφορά σε αυτό από μια Καναδική εταιρεία κινητής (Rogers) η οποία είπε πως θα βγάλει την 2.1 για τους πελάτες της σε συνεργασία με την HTC.

 

Προσωπικά θέλω την 2.1 γιατί την απαιτούν κάποιες ενδιαφέρουσες εφαρμογές για να λειτουργήσουν, για παράδειγμα τα νέα google maps με navigation ή τα google goggles (αυτά θέλουν 1.6 ή καλύτερο).

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι επίσημη και για τα Vodafone Magic?

 

Η google έχει αναφέρει ότι όλα τα υπάρχοντα Android κινητά, θα αναβαθμιστούν στην έκδοση 2.1. Βέβαια, δεν ξέρω πόσο δεσμευτικό είναι αυτό για τις εταιρείες πχ HTC, Motorolla, Vodafone. Ωστόσο, όταν υπάρξει αναβάθμιση για το Magic της Rogers (που είναι βέβαιο καθώς το έχουν δηλώσει επίσημα και η Rogers και η HTC), θα είναι εύκολο όσοι δεν έχουν perfected SPLs που δεν ξεκλειδώνουν (βλπ 1.76.0009) να την εγκαταστήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βλεπω ολα τα video απο το youtube?

Υπαρχει καποιο προγραμμα απο market που βοηθαει την κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απεκτησε προσφατα απο th wind το magic κι αν ναι ποσο κοστισε,γιατι οι τυποι θα με τρελλανουν

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!! Μπορεί να μην εχω ξαναστείλει μύνημα, αν και είμαι πολύ καιρό στο forum, παρ΄όλα αυτά μελέτησα τις οδηγίες του Vman :up:

(συγχαρητήρια για τους οδηγούς και για την βοήθεια) λόγω του οτι είχα παραγείλει το Magic με επιδότηση απο Vodafone. Το περίμενα μια εβδομάδα. Χτες είδα οτι το είχαν αποσύρει απο την ιστοσελίδα τους και δυστυχώς σήμερα σε επικοινωνία μαζί τους, μου ειπαν πως δεν θα διατίθετε πλέον στην αγορά απο την HTC. :(

Η Vodafone αυτη τη στιγμή δεν έχει καμία συσκευή με Android (ίσως ετοιμάζονται να φέρουν τίποτα καινούργιο π.χ Legent). Αυτά προς ενημέρωση σας.

Τα λέμε!! :yinyang:

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω για ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα:

Μου λέει αρκετός κόσμος ότι δεν του πηγαίνουν σωστά τα sms που στέλνω, αλλά βγαίνουν αλαμπουρνέζικα... Έχετε αντιμετωπίσει εσείς παρόμοιο πρόβλημα; Το κινητό έχει την τελευταία επίσημη έκδοση της HTC με το Sense UI για το 1.5, και στέλνω μεσω τοθυ default προγράμματος sms. Το μήνυμα είναι μάξιμουν 152 χαρακτήρες ακριβώς, οπότε Unicode δε πρέπει να είναι... Τι διάολα συμβαίνει όμως; Α! Και το περίεργο είναι πως δεν συμβαίνει σε όλες τις συσκευές που το στέλνω, ενώ οι ίδιες συσκευές κανονικά λαμβάνουν απο οδπουδήποτε αλλού! Any ideas...?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να ποστάρει κάποια stable rom, χωρίς Sense UI, με Eclair γραφικά; Έχω βρει κάποιες, αλλά είναι για MyTouch 3G και προφανώς δε δουλεύουν, τις βάζω και το κινητό κολλάει στο Vodafone Logo.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...