Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά μία απορία!!!

έχω περάσει τις επαφές μου στο gmail μου από εκεί έκανα συγχρονισμό με το κινητό και τις έχω στο κινητό μου! όλα καλά! τώρα έχω περάσει κάποιες στο κινητό κοιτάω στο gmail αλλά δεν τις έχει περάσει πως μπορώ να τις περνάω αυτόματα?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μία απορία!!!

έχω περάσει τις επαφές μου στο gmail μου από εκεί έκανα συγχρονισμό με το κινητό και τις έχω στο κινητό μου! όλα καλά! τώρα έχω περάσει κάποιες στο κινητό κοιτάω στο gmail αλλά δεν τις έχει περάσει πως μπορώ να τις περνάω αυτόματα?

 

Menu>settings>data synchronization>data synchronization και τσέκαρε όλα τα κουτάκια που έχει εκεί.

 

 

Τότε σε βλέπω με το X10 σε λίγους μήνες

 

Όταν ανακοινώθηκε διάβαζα μα λαχτάρα και θαυμασμό όλα του τα χαρακτηριστηκά σκεπτόμενος πως θα ήθελα να είναι το επόμενο κινητό μου και ξαφνικά φτάνω στο σημείο που έλεγε "Radio: NO"...

Είναι το μόνο πράγμα που μετάνοιωσα στο Magic. Δεν το ξανακάνω.

 

Με τις rom δεν καταλαβαίνω το χαμό που γίνεται παραπάνω. Το ότι τόσο καιρό δεν έχει υπάρξει ούτε μία αναβάθμηση δεν το θεωρώ αρνητικό. Προέρχομαι από symbian που κάθε μήνα έβγαινε καινούρια αναβάθμηση επειδή μέχρι τις 10 πρώτες το κινητό έκανε τα μισά από αυτά που υποσχόταν. Είμαι τόσο ευχαριστημένος με τη σταθερότητα, την ποιότητα, τις επιλογές και τη λειτουργικότητα του κινητού που δε με ενδιαφέρει καμία αναβάθμηση ή custom rom...

 

Όσοι από τους χρήστες του magic χρησιμοποιούν λειτουργικό ubuntu (linux) στο pc να βάλουν σίγουρα στο gnome do τα add on Gmail contacts και Gmail calendar.

Όσοι δεν χρησιμοποιούν ubuntu (linux) να βάλουν επιγόντως...:p:p:p

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Menu>settings>data synchronization>data synchronization και τσέκαρε όλα τα κουτάκια που έχει εκεί.

 

 

 

 

Όταν ανακοινώθηκε διάβαζα μα λαχτάρα και θαυμασμό όλα του τα χαρακτηριστηκά σκεπτόμενος πως θα ήθελα να είναι το επόμενο κινητό μου και ξαφνικά φτάνω στο σημείο που έλεγε "Radio: NO"...

Είναι το μόνο πράγμα που μετάνοιωσα στο Magic. Δεν το ξανακάνω.

 

Με τις rom δεν καταλαβαίνω το χαμό που γίνεται παραπάνω. Το ότι τόσο καιρό δεν έχει υπάρξει ούτε μία αναβάθμηση δεν το θεωρώ αρνητικό. Προέρχομαι από symbian που κάθε μήνα έβγαινε καινούρια αναβάθμηση επειδή μέχρι τις 10 πρώτες το κινητό έκανε τα μισά από αυτά που υποσχόταν. Είμαι τόσο ευχαριστημένος με τη σταθερότητα, την ποιότητα, τις επιλογές και τη λειτουργικότητα του κινητού που δε με ενδιαφέρει καμία αναβάθμηση ή custom rom...

 

Όσοι από τους χρήστες του magic χρησιμοποιούν λειτουργικό ubuntu (linux) στο pc να βάλουν σίγουρα στο gnome do τα add on Gmail contacts και Gmail calendar.

Όσοι δεν χρησιμοποιούν ubuntu (linux) να βάλουν επιγόντως...:p:p:p

 

 

Επιτέλους, κάποιος που αναγνωρίζει τη σταθερότητα του κινητού μας και δεν έχει τρελαθεί στις αναβαθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι σταθερο, αλλα καθως προχωρα η τεχνολογια και το android εξελισεται οι εκδοσεις του επηρεαζουν τις εφαρμογεςπου βγαινουν και σιγα σιγα οι παλιες εκδοσεις δε θα ανταποκρινονται στις απαιτησεις των νεων εφαρμογων και ετσι θα τιθεται στο περιθωριο...

 

οποτε δεν εχει να κανει με τη σταθεροτητα μονο αλλα και με το οτι μενουμε τεχνολογικα πισω. να πω οτι ειναι θεμα hardware που δε μπορουμε να αποκτησουμε τις νεες εκδοσεις να τοδεχτω αλλα μας περιριζει το software

 

καλησπερα παιδες!

 

εχει βαλει κανεις τη cyanogenmod?

την εβαλα σημερα αλλα εχω μια απορια με το φωτισμο στο trackball γτ οταν δεχομαι μηνυμα (sms) ή εχω χαμμενη κληση(missed call) δεν αναβοσβηνει το trackball μονο το led πανω που το εχω ρυθμισει να δειχνει διαφορετικα χρωματα για καθε ειδοποιηση

 

δεν δουλευει το trackball οπως στην κανονικη rom;

 

ευχαριστω

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες!

 

εχει βαλει κανεις τη cyanogenmod?

την εβαλα σημερα αλλα εχω μια απορια με το φωτισμο στο trackball γτ οταν δεχομαι μηνυμα (sms) ή εχω χαμμενη κληση(missed call) δεν αναβοσβηνει το trackball μονο το led πανω που το εχω ρυθμισει να δειχνει διαφορετικα χρωματα για καθε ειδοποιηση

 

δεν δουλευει το trackball οπως στην κανονικη rom;

 

ευχαριστω

 

λογικά όχι! ούτε εμένα δουλεύει και δεν έχω βρεί κάποια ρύθμιση! κάτι να ρωτήσω και εγώ έχω την4.2.8 για να κάνω αναβαθμιση στην 4.2.8.1 πως πρέπει να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω την cyanogen 4.2.8. πριν την βαλω εκανα backup με το nandroid, αν κανω restore θα εχω την παλια rom χωρις καμια αλλη διεργασια, σωστα;

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω την cyanogen 4.2.8. πριν την βαλω εκανα backup με το nandroid, αν κανω restore θα εχω την παλια rom χωρις καμια αλλη διεργασια, σωστα;

 

σωστός.... εφαρμογές τα πάντα!!!!

 

Αγαπητοί φίλοι και συμπάσχουμε, είναι γνωστό το πρόβλημα π αντιμετωπίζουμε όλοι με την στάση της εταιρίας απέναντι στις υποχρεώσεις της. Δηλώνω απογοητευμένος αγανακτισμένος και δυστυχώς εξαπατημένος. Προσκαλώ όλους όσους αισθάνονται το ίδιο να συμμετάσχουν στην σύνταξη καταγγελίας σχετικά με την άδικη και απαράδεκτη συμπεριφορά της εταιρίας ACE HELLAS. Η καταγγελία δεν θα περιορίζεται μόνο στο θέμα της αναβάθμισης αλλά και σε άλλα σημαντικά ζητήματα που θίγουν τα δικαιώματα μας σαν καταναλωτές. Προτείνω την δημιουργία ανοιχτού κοινόχρηστου εγγράφου Google με κάποια άτομα από εμάς διαχειριστές περιμένω την γνώμη σας. Έχω ανοίξει ήδη ένα έγγραφο google όποιος θέλει να συμμετέχει στέλνει pm το gmail του!

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να δει καποιος αυτο http://developer.htc.com/google-io-device.html να μας πει τι ακριβως είναι!!!

 

αν καταλαβα καλα είναι αναβάθμιση σε 1.6 απο την Google? αυτό λογικα ειναι το λειτουργικό σκέτο. χωρίς dricers!

Link to comment
Share on other sites

εχω την cyanogenmod 4.2.8 και βλεπω πως υαρχει ενα προγραμμα γιατο κινητο το cm-updater

 

αυτο τι ακριβως κανει;

μπορουμε να εχουμε τα updates που γινονται αντι αο το να παερναμε ξανα τη rom να μπαινουν απο το προγραμμα?

τι αλλο κανει?

 

εχω magic 32A

 

ευχαριστω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

εχω την cyanogenmod 4.2.8 και βλεπω πως υαρχει ενα προγραμμα γιατο κινητο το cm-updater

 

αυτο τι ακριβως κανει;

μπορουμε να εχουμε τα updates που γινονται αντι αο το να παερναμε ξανα τη rom να μπαινουν απο το προγραμμα?

τι αλλο κανει?

 

εχω magic 32A

 

ευχαριστω

και εγω την ίδια απορια εχω!!! αν ξέρεισ κανεισ!!! εγω εχω to cyanogen updater!

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα είναι αναβάθμιση σε 1.6 απο την Google? αυτό λογικα ειναι το λειτουργικό σκέτο. χωρίς dricers!

 

Αυτό είναι για το Google Ion. To Google Ion είναι μια έκδοση του Magic (μοιάζει με την 32Β) που έδωσε δωρεάν η Google το Μαΐο στους developers στο Google IO. Αυτή η έκδοση είναι όμως είναι μόνο για το Google ION το οποίο είναι developer phone και έχει άλλο bootloader από το απλό Magic που κυκλοφορεί στην ελλάδα (και είναι η 32Α)

 

και εγω την ίδια απορια εχω!!! αν ξέρεισ κανεισ!!! εγω εχω to cyanogen updater!

Το cm-updater (cyanogenmod- updater) είναι ένα πρόγραμμα με το οποίο μπορούμε να δούμε αν έχει βγεί κάποιο update, να το κατεβάσουμε και να το εγκαταστήσουμε.

Προαιρετικά, αν έχουμε Magic 32 A μπορεί να κατεβάσει και το kernel port file και να το εγκαταστήσει και αυτό. Για περισσότερες λεπτομέρειες εδώ :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=592377

 

Δείτε το κομμάτι που λέει για το CM-UPDATER

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

μμμ με λιγα λογια μας γλιτωνι απο τον κοπο να συνδεομαστε με τον υπολογιστη να περναμε στη καρτα μνημης τη νεα rom να μπαινουμε σε fastboot και να κανουμε εγκατασταση τα αρχεια. τα κανει μονο του.

 

για επιβεβαιωση, εκει που λεει:

4. Download the newest Cyanogen ROM from the ROM section. Choose Apply Now.

This will reboot to recovery and flash the newest cyanogenmod. Then apply the previously downloaded port file.

Enjoy!

 

Then apply the previously downloaded port file.

 

εννοει οτι απο τις επιλογες αφου τελειωσει η γκατασταση της rom θα παμε να βαλουμε και το 2ο αρχειακι για να δουλεψει στα δικα μας κινητα (32Α) σωστα;

 

ευχαριστω για τη βοηθεια

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως καποιος απο εσας μπορειτε να κανετε ενα ελληνικο οδηγο για root ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=260043

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα πρόβλημα είχα βάλει πρίν 2 μέρες την cyanogen 4.2.8.1 πριν καμία ώρα προσπάθησα να μπώ σε λειτουργία fastboot να περάσω την γνήσια και μου βγάζει αυτό.

κολλάει το κινητό κάνει περίπου ένα τέταρτο και μετά λέει οτι δεν έγινε... ξέρει κανείς τι παίζει? δεν κάνει reboot και μένει στην αρχική οθόνη όταν πατάμε το πίσω και το power!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν πεταω κοτσανα,μου ειχε συμβει αυτο παλια,πριν κανα διμηνο σε καποιους απο τους πειραματισμους μου με το κινητο. Δεν το ξαναεψαξα τωρα αλλα εχω την υποψια οτι δεν εχεις περασμενο το recovery.img στο c:\android\tools
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε ή για την ακριβεια τσεακρε οτι εχεις μεσα στο σωστο folder το recovery.img οπως λεει κια ο απο πανω.

 

παντως εγω γυρισα κανονικα στην αρχικη rom με recovery.img και μετα με backup

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω γιατί μπήκα κανονικά μετα την εγκατάσταση έκανα backup την νέα ROM. δεν ξέρω.

χτες πέρασα την ενημέρωση 4.2.8.1. μήπως φταίει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε ή για την ακριβεια τσεακρε οτι εχεις μεσα στο σωστο folder το recovery.img οπως λεει κια ο απο πανω.

 

παντως εγω γυρισα κανονικα στην αρχικη rom με recovery.img και μετα με backup

 

μπορεί κάποιος να μου δώσει μία εικόνα του φακέλου android και του φακέλου tools?

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου δώσει μία εικόνα του φακέλου android και του φακέλου tools?

 

ορίστε μια εικονα των φακελων :)

Link to comment
Share on other sites

A να κανω κι εγω μια ερωτηση με τη σειρα μου. Εχω τη 4.2.8 και καθοτι υπαρχει θεμα με τα μηνυματα (στα αλλα κινητα πανε ακαταλαβιστικα με αλλους χαρακτηρες και η 4.2.8.1 το λυνει το προβλημα,θα πρεπει να περιμενω για το πορτ σε 32Α ε? Δεν εχει βγει ακομη και συνηθως δεν αργει να βγει
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα τον φάκελο ενός φίλου πού δουλεύει σε αυτόν. Αλλά σε μένα τα ίδια! Μου πρότεινε να κάνω ένα φορματ μήπως φταίει το PC τώρα δεν μου αναγνωρίζει το κινητό όταν πατάω adb devices… μου γράφει waiting for devices!

Τι πρέπει να κάνω? Αυτή την στιγμή έχω πάνω την cyano 4.2.8.1

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα τον φάκελο ενός φίλου πού δουλεύει σε αυτόν. Αλλά σε μένα τα ίδια! Μου πρότεινε να κάνω ένα φορματ μήπως φταίει το PC τώρα δεν μου αναγνωρίζει το κινητό όταν πατάω adb devices… μου γράφει waiting for devices!

Τι πρέπει να κάνω? Αυτή την στιγμή έχω πάνω την cyano 4.2.8.1

 

Το waiting for devices στο βγαζει οταν εχεις συνδεσει το κινητο με το pc (την καρτα μνημης) και το βλεπει σα σκληρο(οταν το εχεις κανει mount δηλαδη). Σε καθε αλλη περιπτωση απλα δεν εχει ξεκινησει ο deamon και συνηθως ξεκινει μετα το adb devices. Αντι να κανεις format γιατι δεν ξαναεγκαθιστας το SDK?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...