Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαίνεις στη recovery και κάνει nandroid restore κι έτσι επαναφέρεις το backup που έκανες και κατά συνέπεια γυρνάς στην παλιά σου ROM.

Επειδή έβαλα την Τ-mobile 2.2.1 άλλαξα και ράδιο και spl.Πρέπει να τα αλλάξω πάλι και μετά να πάω recovery έτσι?Γιατί η παλιά ρομ έιχε το 6.35 και τώρα έχω 3.22.Και ένα τελευταίο στην Τ-mobile δεν δουλέυει το μπλέ δόντι,στον Cyanogen v6.1.0-rc1 δουλέυει?Αν ξέρεις?Ευχαριστώ και πάλι γιατί μου έκανες το κινητό σαν καινούργιο!Να σε καλά.

 

 

Εγκατέστησες το port file; Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες. Μπαίνεις σε fastboot; Μπαίνεις σε recovery;

 

Επειδή έβαλα την Τ-mobile 2.2.1 άλλαξα και ράδιο και spl.Πρέπει να τα αλλάξω πάλι και μετά να πάω recovery έτσι?Γιατί η παλιά ρομ έιχε το 6.35 και τώρα έχω 3.22.Και ένα τελευταίο στην Τ-mobile δεν δουλέυει το μπλέ δόντι,στον Cyanogen v6.1.0-rc1 δουλέυει?Αν ξέρεις?Ευχαριστώ και πάλι γιατί μου έκανες το κινητό σαν καινούργιο!Να σε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανες wipe ή update απο την 6; Εγω έκανα update και συμπεριφερόταν τελείως αλλοπρόσαλλα.

 

χεχ,ναι ξεχασα να το αναφερω αυτο πως αρχικα πηγα να κανω την καφριλα με update και καταλαβαινεις τί πηρα κι εγω, ε και μετα ειπα να κανω wipe και να τελειωνουμε κι ας μην ειχα κανει καποια backup που θελα

 

Αλλα μετα το κινητο πηγε αρκετα σφαιρα,οποτε νταξ αμβλυνθηκε ο εκνευρισμος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έβαλα την Τ-mobile 2.2.1 άλλαξα και ράδιο και spl.Πρέπει να τα αλλάξω πάλι και μετά να πάω recovery έτσι?Γιατί η παλιά ρομ έιχε το 6.35 και τώρα έχω 3.22.Και ένα τελευταίο στην Τ-mobile δεν δουλέυει το μπλέ δόντι,στον Cyanogen v6.1.0-rc1 δουλέυει?Αν ξέρεις?Ευχαριστώ και πάλι γιατί μου έκανες το κινητό σαν καινούργιο!Να σε καλά.

 

Εάν βάλεις τη Cyanogen, δε χρειάζεται να ξαναπεράσεις radio και SPL, γιατί χρειάζεται τα ίδια με την T-mobile. Απλά, θα μπεις σε recovery και θα κάνεις τα παρακάτω:

  • nandroid backup
  • wipe data και wipe Dalvik cache
  • Flash zip from sd card (για τη ROM, το google add-on και το port file)

 

Όπως είπε και ο Γιάννης προηγουμένως, το bluetooth δουλεύει κανονικά στην T-mobile αλλά και στη Cyanogen 6.1. Αυτό που βρήκα είναι ότι, όταν πάω να κάνω pairing με PC (δοκίμασα με Ubuntu), πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία από το PC, γιατί διαφορετικά δε δουλεύει. Βέβαια, αυτό μπορεί να είναι ιδιοτροπία του bluetooth dongle που έχω ή του λειτουργικού και όχι της Cyanogen.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά έβαλα την CM6.1 RC1 αλλά μου φαίνεται πιο αργή από την 6 που είχα πριν. Έκανα τα πάντα wipe πριν την βάλω...
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δουλεύει.

 

To σύνδεσες κανονικά με άλλο κινητό?Εμένα μου έβγαλε δύο κωδικούς 1234 ή 0000 για να γίνει η σύνδεση, τους πατησα και τον ένα και τον άλλο, και δεν συνδεθηκα.Μαλον θα ξαναδοκιμάσω με άλλο κινητο να δω.

 

To σύνδεσες κανονικά με άλλο κινητό?Εμένα μου έβγαλε δύο κωδικούς 1234 ή 0000 για να γίνει η σύνδεση, τους πατησα και τον ένα και τον άλλο, και δεν συνδεθηκα.Μαλον θα ξαναδοκιμάσω με άλλο κινητο να δω.

 

τελικά δούλεψε!:lol:χα χα.κατι ακομα δεν συνχρονίζομαι όμως με το htc sync 2.0.40 ουτε με το 3.0.5 ξέρει κανείς φίλος να μου πεί?

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To σύνδεσες κανονικά με άλλο κινητό?Εμένα μου έβγαλε δύο κωδικούς 1234 ή 0000 για να γίνει η σύνδεση, τους πατησα και τον ένα και τον άλλο, και δεν συνδεθηκα.Μαλον θα ξαναδοκιμάσω με άλλο κινητο να δω.

 

Ναι και μετέφερα τα αρχεία που ήθελα. (Δεν το πέτυχα με την πρώτη αλλά ο επιμένων νικά!)

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τελικά δούλεψε!:lol:χα χα.κατι ακομα δεν συνχρονίζομαι όμως με το htc sync 2.0.40 ουτε με το 3.0.5 ξέρει κανείς φίλος να μου πεί?

 

Σου δίνει την επιλογή να κάνεις συγχρονισμό; Δε θυμάμαι αν η T-Mob έχει το sync; Όπως κι αν είναι, απενεργοποίησε το USB debugging και ξαναπροσπάθησε να συγχρονίσεις.

Link to comment
Share on other sites

όσοι βάλατε cyanogen 6.1,φροντίστε να κάνετε 2 βασικα για να δείτε το τηλεφωνάκι σας γρήγορο όσο πρίν!

 

1. uninstall τον πάναργο DWH launcher. Αντι αυτού προτιμήστε τον πολύ καλύτερο και γρήγορο zeam

2. (για ασφάλεια) απεγκατάσταση του rom manager και μακρια! μην διανοηθείτε να αλλάξετε το amon-ra recovery με το clockwork όπως σας προτείνει...θα μπλέξετε...

Link to comment
Share on other sites

2. (για ασφάλεια) απεγκατάσταση του rom manager και μακρια! μην διανοηθείτε να αλλάξετε το amon-ra recovery με το clockwork όπως σας προτείνει...θα μπλέξετε...

 

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Όσες φορές εγκατέστησα την clockwork recovery, δεν είδα το παραμικρό πρόβλημα και στην τελική νομίζω ότι τόσο η recovery όσο και ο launcher είναι θέμα προτίμησης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Όσες φορές εγκατέστησα την clockwork recovery, δεν είδα το παραμικρό πρόβλημα και στην τελική νομίζω ότι τόσο η recovery όσο και ο launcher είναι θέμα προτίμησης.

 

να γίνω βεβαίως...

στο xda-devs έχουν αναφερθεί πολλά brickαρίσματα με το clockwork. Πρόβλημα ενδέχεται να υπάρξει επίσης όταν θες να γυρίσεις πίσω στο amon ra. Εαν το κάνεις αυτό μέσω του rom manager υπάρχει πιθανότητα να κολλάει το boot στον boot loader (παθών).

 

όσο για τον launcher ,δεν βρήκα κάτι εντυπωσιακό σε αυτόν του cm6 παρα μόνο οτι είναι εξαιρετικά βαρύς και χωρίς προφανή λόγο.

Link to comment
Share on other sites

να γίνω βεβαίως...

στο xda-devs έχουν αναφερθεί πολλά brickαρίσματα με το clockwork. Πρόβλημα ενδέχεται να υπάρξει επίσης όταν θες να γυρίσεις πίσω στο amon ra. Εαν το κάνεις αυτό μέσω του rom manager υπάρχει πιθανότητα να κολλάει το boot στον boot loader (παθών).

 

όσο για τον launcher ,δεν βρήκα κάτι εντυπωσιακό σε αυτόν του cm6 παρα μόνο οτι είναι εξαιρετικά βαρύς και χωρίς προφανή λόγο.

 

Προσωπικα παντως ειχα βαλει την clockwork μεσα απο το rom manager και μετα ξαναγυρισα σε amon ra. Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα. Τα μπρικαρισματα που λες ηταν σιγουρα απο αυτο? Μηπως ηταν καποια εκδοση dev?

Link to comment
Share on other sites

να γίνω βεβαίως...

στο xda-devs έχουν αναφερθεί πολλά brickαρίσματα με το clockwork. Πρόβλημα ενδέχεται να υπάρξει επίσης όταν θες να γυρίσεις πίσω στο amon ra. Εαν το κάνεις αυτό μέσω του rom manager υπάρχει πιθανότητα να κολλάει το boot στον boot loader (παθών).

 

όσο για τον launcher ,δεν βρήκα κάτι εντυπωσιακό σε αυτόν του cm6 παρα μόνο οτι είναι εξαιρετικά βαρύς και χωρίς προφανή λόγο.

 

Καταρχήν, θα πρέπει να δώσεις links, για να βγάλουμε κι εμείς τα δικά μας συμπεράσματα. Δε το λέω με διάθεση αντιπαράθεσης, αλλά στο xda έχω δει πολλές φορές απεγνωσμένους χρήστες που λένε ότι το κινητό τους είναι bricked, όταν δε φορτώνει το λειτουργικό, ενώ μπορεί να μπει σε fastboot. Όταν λέμε ότι ένα κινητό είναι brick, εννοούμε ότι το κινητό μπορεί να επισκευαστεί μόνο με επέμβαση στο hardware (JTAG, αλλαγή motherboard κλπ). Από την εμπειρία μου όταν κάτι πάει στραβά, σε πολλές περιπτώσεις είναι από λάθος ή παράβλεψη του χρήστη.

 

Το να γίνει brick ένα κινητό από flash μιας recovery είναι απίθανο. Εάν γίνει brick κατά το flash ενός SPL με τη χρήση μιας recovery, δε σημαίνει ότι φταίει η recovery. Επίσης, το flash της recovery δεν πειράζει το boot partition και κατ' επέκταση ούτε αυτό από μόνο του μπορεί να βάλει σε boot loop το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνει την επιλογή να κάνεις συγχρονισμό; Δε θυμάμαι αν η T-Mob έχει το sync; Όπως κι αν είναι, απενεργοποίησε το USB debugging και ξαναπροσπάθησε να συγχρονίσεις.

 

Oχι δεν έχει επιλογή για συγχρονισμό vman, σου βγάζει δύο επιλογές 1.ενεργο usb,2.απενεργοποίηση usb debugging.Θα δοκιμάσω και θα απαντήσω.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ρε παίχτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Έχω κάποιες ερωτήσεις να κάνω.Εχώ τη 6.0 του cyanogen και θέλω να κάνω OC τον CPU.Το θέμα είναι πως ο kernel που έχει αρχικά δεν υποστηρίζει παραπανω απο 576 νομιζω, οπου και εκει το έχω. Εβαλα εναν αλλον kernel για 710 και το κινητο έμεινε στο ANDROID. Εκανα restore και ολα good. Νομιζω πως έχει να κάνει με το οτι το htc magic ειναι EB1 και ο kernel που έβαλα δεν ειναι.Βρηκα αυτο το site http://droidbasement.com/db-blog/?p=1230 αλλά και παλι δεν ξερω αμα να το βάλω η οχι. Δευτερον θελω τα app που εχω στο συστημα μου να ειναι default και μοναδικα!ΔΛΔ εχω το handcent και θελω να βγαλω το message.apk που εχει ο cyanogen ή να βγαλω το Lockscreen και να βαλω ενα δικο μου.Εννοειται χωρις να υπαρχει το αλλο απο κατω.ετσι χαιρω πολυ!!! :P :P

οποια βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Έχω κάποιες ερωτήσεις να κάνω.Εχώ τη 6.0 του cyanogen και θέλω να κάνω OC τον CPU.Το θέμα είναι πως ο kernel που έχει αρχικά δεν υποστηρίζει παραπανω απο 576 νομιζω, οπου και εκει το έχω. Εβαλα εναν αλλον kernel για 710 και το κινητο έμεινε στο ANDROID. Εκανα restore και ολα good. Νομιζω πως έχει να κάνει με το οτι το htc magic ειναι EB1 και ο kernel που έβαλα δεν ειναι.Βρηκα αυτο το site http://droidbasement.com/db-blog/?p=1230 αλλά και παλι δεν ξερω αμα να το βάλω η οχι. Δευτερον θελω τα app που εχω στο συστημα μου να ειναι default και μοναδικα!ΔΛΔ εχω το handcent και θελω να βγαλω το message.apk που εχει ο cyanogen ή να βγαλω το Lockscreen και να βαλω ενα δικο μου.Εννοειται χωρις να υπαρχει το αλλο απο κατω.ετσι χαιρω πολυ!!! :P :P

οποια βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη!!!

 

απο τα bugs αυτουνου του kernel αυτο δεν μοιαζει πολυ καλο: -After unplugging from USB, please reboot to prevent excessive battery drain. *This is being worked on.αλλα ειναι και του pershoot ισως αν εβρισκες εναν .34 να ηταν ποιο σταθερος...

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

απο τα bugs αυτουνου του kernel αυτο δεν μοιαζει πολυ καλο: -After unplugging from USB, please reboot to prevent excessive battery drain. *This is being worked on.αλλα ειναι και του pershoot ισως αν εβρισκες εναν .34 να ηταν ποιο σταθερος...

 

 

Ποιον Kernel να βάλω για oc??θα δουλεψει το κινητό η πάλι restore θα κανουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ποιον Kernel να βάλω για oc??θα δουλεψει το κινητό η πάλι restore θα κανουμε..

 

αυτον που διαλεξες εκει που λεει 32Α

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

αυτον που διαλεξες εκει που λεει 32Α

 

Εγκατέστησα τον kernel και τωρα εχω 615 max..προς το παρον όλα καλα!!!ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν έχει επιλογή για συγχρονισμό vman, σου βγάζει δύο επιλογές 1.ενεργο usb,2.απενεργοποίηση usb debugging.Θα δοκιμάσω και θα απαντήσω.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ρε παίχτη!

 

Έριξα μια ματιά στα αρχεία της ROM και δε βρήκα τα στοιχεία εκείνα που χρειάζονται για να δουλέψει το htc sync. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για συχρονισμό. Εναλλακτικά, μπορώ να προτείνω το myphoneexplorer, το οποίο ίσως είναι γνωστό σε όσους είχαν SE κι εδώ κι ένα μήνα είναι διαθέσιμο και στους κατόχους κινητών με Android.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιά ROM μου προτείνετε για μέγιστη διάρκεια μπαταρίας. Έχω την T-mobile 2.2 και δε μου κρατάει πάνω από μέρα και χωρίς να ακουμπάω το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιά ROM μου προτείνετε για μέγιστη διάρκεια μπαταρίας. Έχω την T-mobile 2.2 και δε μου κρατάει πάνω από μέρα και χωρίς να ακουμπάω το κινητό.

 

σιγουρα?εμενα με ελαφρια χρηση εφτανε και 3 μερες...μηπως αλλαξες την ρυθμιση να μενει το wi-fi ανοιχτο οταν ειναι σε sleep?μηπως εχεις ενα προγ. που τρεχει και στην τρωει ολη?

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιά ROM μου προτείνετε για μέγιστη διάρκεια μπαταρίας. Έχω την T-mobile 2.2 και δε μου κρατάει πάνω από μέρα και χωρίς να ακουμπάω το κινητό.

 

Πόσες μέρες έχουν περάσει από τότε που έκανες εγκατάσταση;

Εκανες διαγραφή στατιστικής μπαταρίας πριν το flashing?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...