Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μια μικρή παρατήρηση: το Magic είναι πολύ πιο όμορφο από το Hero!

 

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά γούστα είναι αυτά... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπήκα στο market μέσω υπολογιστή για να χαζέψω λίγο και είδα τα εξής χαρακτηριστικά στο google maps:

 

New features: * Search by voice * Transit & walking directions * Business details and reviews * Latitude Updates Also includes: * My Location * Business listings * Driving directions * Traffic * Street View

 

Αυτό το transiet & walking directions δεν σημαίνει λίγο πολύ οτι λειτουργεί σαν destinator; Γιατί σαν χάρτης το maps είναι πολύ καλός και αν παρέχει πλοήγηση... :) ακόμα καλύτερος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το transiet & walking directions δεν σημαίνει λίγο πολύ οτι λειτουργεί σαν destinator; Γιατί σαν χάρτης το maps είναι πολύ καλός και αν παρέχει πλοήγηση... :) ακόμα καλύτερος

 

Όχι αυτό είναι να σου δίνει πληροφορίες ποια λεωφορία, τραμ, μετρό κτλ. να πάρεις και προς τα που να περπατήσεις (αγνοόντας δλδ. μονοδρόμους κτλ.).

Πληροφορίες όμως για τα μέσα μαζικής μεταφοράς ντεν έκει ακόμα για το ελλάντα... :p

Link to comment
Share on other sites

Απορίες: 1)Το Hero έχει multitouch. Αυτό είναι χαρακτηριστικό του Sense UI, το οποίο αν περαστεί στο Magic, θα γίνει και αυτό multitouch;;

2)Υπάρχει η οποιαδήποτε πληροφορία πότε θα κυκλοφορήσει το Android 2.0, αν θα υποστηρίζει multitouch και αν θα μπορούμε να το εγκαταστήσουμε στο Magic;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και αποα μενα ,μολις το εχω και εγω στα χερια μου ,αυτο που δεν μπορω να κανω ειναι να βαλω της επαφες μου μεσα στο gmail ! πως κανω export file απο Microsoft outlook για να κανω inport απο gmail ? δεν μου δεινει αλλη επιλογη εκτος απο pst. αχειο ?

και αυτο δεν το δεχεται το gmail !!!

και κατι τελευταιο , ρυθμισεις για vodafone 3G υπαρχουνε ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και αποα μενα ,μολις το εχω και εγω στα χερια μου ,αυτο που δεν μπορω να κανω ειναι να βαλω της επαφες μου μεσα στο gmail ! πως κανω export file απο Microsoft outlook για να κανω inport απο gmail ? δεν μου δεινει αλλη επιλογη εκτος απο pst. αχειο ?

και αυτο δεν το δεχεται το gmail !!!

και κατι τελευταιο , ρυθμισεις για vodafone 3G υπαρχουνε ?

 

Καλορίζικο, εγώ στο Microsfot Outlook 2003 αν πάω File>Import and Export μου ανοίγει ένα παραθυράκι που του επιλέγω "Export to a file", έπειτα επιλέγεις Microsoft Excel και στο τέλος ποιό item θέλεις να κάνεις export. Τώρα το πως το διαβάζει το Gmail και αν θέλει λίγο μαγείρεμα άγνωστο για μένα.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Μερικα συμπερασματα μετα απο εκτενη χρηση του Magic:

 

Τα καλα

 

1. μεγαλη οθονη με τελεια αποκριση

2. γρηγορο λειτουργικο, αρκετα παραμετροποιησιμο

3. καλη κατασκευη (τουλαχιστον σαν αισθηση)

 

τα κακα

 

1. αναγκαστικη διαχειριση του τηλεφωνου μεσω google (συγχρονισμο με outlook κανει μονο τις επαφες και αυτες τις κανει λαθος (δεν ειναι στην σωστη σειρα). Για συγχρονισμο email, απλα ξεχαστε το !

2. λειπουν πολλες αυτονοητες εφαρμογες απο το τηλεφωνο, οπως οι σημειωσεις

3. το GPS ειναι σχεδον αχρηστο αφου δεν υπαρχουν εφαρμογες πλοηγησης (ξερω θα πειτε οτι θα βγουν αλλα καποιος που ερχετε απο windows mobile, θα απογοητευθει φοβερα)

4. δεν υπαρχει φωνητικη κληση (αν ειναι δυνατον !)

5. δεν εχει ελληνικα

6. μπαταρια αμφιβολου διαρκειας (δεν νομιζω να κρατησε σε κανεναν 2 μερες τουλαχιστον)

7. χωρις internet, το τηλεφωνο ειναι μισο. Κοροιδευαμε το iphone ε? καλα να παθουμε)

8. θελετε καποιο λεξικο στο κινητο σας? μονο με internet

9. call block ? τι ειναι αυτο ? υπαρχει προγραμμα ? τσουκ.

 

αυτα προς το παρον. Ολα τα παραπανω συμπερασματα ειναι καθαρα προσωπικες μου εκτιμησεις ,δεν θελω να προσβαλω κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, εγώ στο Microsfot Outlook 2003 αν πάω File>Import and Export μου ανοίγει ένα παραθυράκι που του επιλέγω "Export to a file", έπειτα επιλέγεις Microsoft Excel και στο τέλος ποιό item θέλεις να κάνεις export. Τώρα το πως το διαβάζει το Gmail και αν θέλει λίγο μαγείρεμα άγνωστο για μένα.

το βγαζω και εγω σε excel αλλα τιποτα !

δεν τοκανει inport ! τωρα δεν ξερω τη μαγειρεμα θελει !

Link to comment
Share on other sites

το βγαζω και εγω σε excel αλλα τιποτα !

δεν τοκανει inport ! τωρα δεν ξερω τη μαγειρεμα θελει !

 

λοιπον θα το κανεις export σε comma separated file και μετα πολυ ευκολα θα πας στο gmail σου, στα contacts και θα πατησεις δεξια το import...:D

Link to comment
Share on other sites

Μερικα συμπερασματα μετα απο εκτενη χρηση του Magic:

 

 

 

τα κακα

 

1. αναγκαστικη διαχειριση του τηλεφωνου μεσω google (συγχρονισμο με outlook κανει μονο τις επαφες και αυτες τις κανει λαθος (δεν ειναι στην σωστη σειρα). Για συγχρονισμο email, απλα ξεχαστε το !

2. λειπουν πολλες αυτονοητες εφαρμογες απο το τηλεφωνο, οπως οι σημειωσεις

3. το GPS ειναι σχεδον αχρηστο αφου δεν υπαρχουν εφαρμογες πλοηγησης (ξερω θα πειτε οτι θα βγουν αλλα καποιος που ερχετε απο windows mobile, θα απογοητευθει φοβερα)

4. δεν υπαρχει φωνητικη κληση (αν ειναι δυνατον !)

5. δεν εχει ελληνικα

6. μπαταρια αμφιβολου διαρκειας (δεν νομιζω να κρατησε σε κανεναν 2 μερες τουλαχιστον)

7. χωρις internet, το τηλεφωνο ειναι μισο. Κοροιδευαμε το iphone ε? καλα να παθουμε)

8. θελετε καποιο λεξικο στο κινητο σας? μονο με internet

9. call block ? τι ειναι αυτο ? υπαρχει προγραμμα ? τσουκ.

 

αυτα προς το παρον. Ολα τα παραπανω συμπερασματα ειναι καθαρα προσωπικες μου εκτιμησεις ,δεν θελω να προσβαλω κανεναν.

Σχετικά με τα αρνητικά, στο market έψαξες;

Για το αρνητικό 2. Προσωπικά βρήκα πολλές notepad εφαρμογες στο market, και έχω βάλει το OI notepad.

3. To andnav2 το κατέβασες; Είναι free, αλλά δεν έχει καλούς χάρτες για την ελλάδα και απαιτεί internet.

4. Φωνητική κλήση ίσως εμφανιστεί με το donut, προς το τέλος της χρονιάς.

5. Ελληνικά έχει, ελληνικό μενού δεν έχει ακόμη, και 99% θα υποστηριχθούν πλήρως σύντομα (ως το τέλος της χρονιάς). Δες το Greek Input Method στο market.

6. Η μπαταρία είναι ένα θέμα, δυστυχώς, αν και δεν πιστεύω ότι είναι χειρότερη από το iPhone, άσε που αλλάζει και εύκολα.

7. Χρειάζεται data plan αν θέλει κανείς να το αξιοποιήσει, αν και κατά τη γνώμη μου αυτό τελικά θα γίνει για όλα τα κινητά σε 2-3 χρόνια, ακόμη και για τα πιο ταπεινά.

8. Λεξικό ελληνικό εννοείς;

9. Υπάρχει το callerid, αλλά ένα μεγάλο μέρος των δυνατοτήτων του αφορά την αμερική.

 

Γενικά πάντως θέλω να πω ότι το κινητό τηλέφωνο ουσιαστικά μεταλλάσεται σε κινητό τερματικό για το internet, το οποίο θα έχει και δυνατότητα να τηλεφωνεί.

Link to comment
Share on other sites

Απορίες: 1)Το Hero έχει multitouch. Αυτό είναι χαρακτηριστικό του Sense UI, το οποίο αν περαστεί στο Magic, θα γίνει και αυτό multitouch;;

2)Υπάρχει η οποιαδήποτε πληροφορία πότε θα κυκλοφορήσει το Android 2.0, αν θα υποστηρίζει multitouch και αν θα μπορούμε να το εγκαταστήσουμε στο Magic;

 

1. Ακόμα και το G1 έχει multi-touch αλλά είναι απενεργοποιημένο από τη ROM, λόγω διαμάχης της Google με την Apple (η τελευταία υποστηρίζει ότι είναι αποκλειστική πατέντα της). Αν ψάξεις στο xda-developers υπάρχουν custom roms με ενεργοποιημένο το multitouch στον browser ;)

 

2.Δεν ξέρω πότε θα κυκλοφορήσει το 2.0, ελπίζω πολύ πριν το τέλος του χρόνου και είμαι 90% σίγουρος ότι θα "ανοίξει" το multitouch για όλες τις συσκευές με Android της HTC.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα νέο πρόβλημα...

 

Επειδή είμαι και λίγο βιαστικός από τη φύση μου, το παρήγκειλα το κινητό αμέσως από wind. Δυστυχώς δεν το πήρα σήμερα στα χέρια μου. Μάλλον αυτό θα γίνει αύριο η τη Δευτέρα, ανάλογα με τα αποθέματα.

Επειδή ο τυπάρας στο μαγαζί είναι κάπως περίεργος... θα το φέρει κατάστημα γερμανός (από cosmote και θα μου το δώσει.... ότι να'ναι, απλώς αύριο θεωρητικά θα το έχει)

Όμως ο επέμενε να μη μου το πουλήσει επειδή δεν έχει ελληνικό μενού είπε ότι είναι κλειδωμένο (δεν ανέφερε ως προς ποιο παράγοντα...), δε θα με καλύπτει η εγγύηση της HTC καθώς η επίσημη κυκλοφορία είναι στις 17-Jul.., δε θα έχει φορτωμένους χάρτες μέσα.

 

Οπότε δε ξέρω και τι να περιμένω.. Από τη δική σας εμπειρία, τα παραπάνω σας "λένε" τίποτα?

 

(Εγώ με το μυαλό μου υπέθεσα πως αν προσπαθήσω να το κάνω update, όπως έκανα σε όλα τα παλιά μου smartphones, όλα αυτά "παιρνιούνται" μέσα by default...)

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Άντε, με το καλό τότε να κυκλοφορήσει το donut, γιατί απογοητεύτηκα μετά την παρουσίαση του Hero... Νιώθω ότι βιάστηκα με το Magic και την πάτησα...
Link to comment
Share on other sites

2.Δεν ξέρω πότε θα κυκλοφορήσει το 2.0, ελπίζω πολύ πριν το τέλος του χρόνου και είμαι 90% σίγουρος ότι θα "ανοίξει" το multitouch για όλες τις συσκευές με Android της HTC.

 

Άντε, με το καλό τότε να κυκλοφορήσει το donut, γιατί απογοητεύτηκα μετά την παρουσίαση του Hero... Νιώθω ότι βιάστηκα με το Magic και την πάτησα...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα νέο πρόβλημα...

 

Επειδή είμαι και λίγο βιαστικός από τη φύση μου, το παρήγκειλα το κινητό αμέσως από wind. Δυστυχώς δεν το πήρα σήμερα στα χέρια μου. Μάλλον αυτό θα γίνει αύριο η τη Δευτέρα, ανάλογα με τα αποθέματα.

Επειδή ο τυπάρας στο μαγαζί είναι κάπως περίεργος... θα το φέρει κατάστημα γερμανός (από cosmote και θα μου το δώσει.... ότι να'ναι, απλώς αύριο θεωρητικά θα το έχει)

Όμως ο επέμενε να μη μου το πουλήσει επειδή δεν έχει ελληνικό μενού είπε ότι είναι κλειδωμένο (δεν ανέφερε ως προς ποιο παράγοντα...), δε θα με καλύπτει η εγγύηση της HTC καθώς η επίσημη κυκλοφορία είναι στις 17-Jul.., δε θα έχει φορτωμένους χάρτες μέσα.

 

Οπότε δε ξέρω και τι να περιμένω.. Από τη δική σας εμπειρία, τα παραπάνω σας "λένε" τίποτα?

 

(Εγώ με το μυαλό μου υπέθεσα πως αν προσπαθήσω να το κάνω update, όπως έκανα σε όλα τα παλιά μου smartphones, όλα αυτά "παιρνιούνται" μέσα by default...)

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη.

 

εφοσον θα το παρει απο Γερμανο, αυτο σημαίνει cosmote, αρα θα ειναι HTC version και μαυρο. Ελληνικά ΔΕΝ θα εχει οπως και κανενα android λειτουργικό (για την ωρα).

17 Ιουλίου δε ξερω τι ειναι... Αυτός ξερει???:lol::lol:

Το τηλέφωνο πωλείται απο την περασμένη εβδομάδα ξεκλείδωτο απο καταστήματα της Cosmote. Τα μόνα που ΙΣΩΣ να ειναι κλειδωμενα, αν και εχω τις αμφιβολίες μου, ειναι τα ασπρα Vodafone Branded...

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμη... υποστηρίζεται τίποτα σε terminal με ssh, bash script και όλα τα καλούδια του linux??????? (ακόμη καλύτερα μπορώ να του φορτώσω κάποια διανομή debian και να είναι dual boot? :) :) :)

 

και γενικότερα όσο κλειδωμένο και αν είναι, δε μπορώ να το ξεκλειδώσω μόνος μου, ή έστω αργότερα να το πάω για ξεκλείδωμα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και αποα μενα ,μολις το εχω και εγω στα χερια μου ,αυτο που δεν μπορω να κανω ειναι να βαλω της επαφες μου μεσα στο gmail ! πως κανω export file απο Microsoft outlook για να κανω inport απο gmail ? δεν μου δεινει αλλη επιλογη εκτος απο pst. αχειο ?

και αυτο δεν το δεχεται το gmail !!!

και κατι τελευταιο , ρυθμισεις για vodafone 3G υπαρχουνε ?

 

και αυτο πηρες ρε θηριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????:X:(

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

εφοσον θα το παρει απο Γερμανο, αυτο σημαίνει cosmote, αρα θα ειναι HTC version και μαυρο. Ελληνικά ΔΕΝ θα εχει οπως και κανενα android λειτουργικό (για την ωρα).

17 Ιουλίου δε ξερω τι ειναι... Αυτός ξερει???:lol::lol:

Το τηλέφωνο πωλείται απο την περασμένη εβδομάδα ξεκλείδωτο απο καταστήματα της Cosmote. Τα μόνα που ΙΣΩΣ να ειναι κλειδωμενα, αν και εχω τις αμφιβολίες μου, ειναι τα ασπρα Vodafone Branded...

 

Οπότε με άλλα λόγια θα μου δώσουνε το HTC branded (το "καλό" :)) και μετά θα μπορέσω να του εφαρμόσω τα πάντα?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με άλλα λόγια θα μου δώσουνε το HTC branded (το "καλό" :)) και μετά θα μπορέσω να του εφαρμόσω τα πάντα?

 

τι ακριβως θελεις να του εφαρμόσεις? Η rom της HTC ειναι η complete με ms exchange, quickoffice και 288ΜΒ μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι από κοντα κι εγώ σήμερα (στη vodafone)...μέχρι τώρα χάζευα βίντεο...

Μου άρεσε πάρα πολύ αλλά πιστεύω ότι αν το πάρω θα ενθουσιαστώ όταν χαθώ στον κόσμο του μαρκετ...νομίζω αυτή είναι η "μαγεία" του :) Μπήκα και έβαλα μια εφαρμογή και είδα ότι παίζουν πάρα πολλά free...

 

Τα μόνα που με ξένισαν είναι το πληκτρολόγιο όπου έκανα πολλά λάθη και η έλλειψη μούλτιτατς (επειδή είχα συνιθίσει να παίζω με διάφορα iphones που πέφτανε στα χέρια μου)

 

Για το πληκτρολόγιο εσείς που το έχετε καιρό τι λέτε; Συνιθίζεις;

 

Μάλλον θα το πάρω με πρόγραμμα data από cosmote. Τα 1,5GB του i-35 αρκούνε πιστεύετε; (Φυσικά όταν μπορώ θα συνδέω wifi...)

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το πάρω με πρόγραμμα data από cosmote. Τα 1,5GB του i-35 αρκούνε πιστεύετε; (Φυσικά όταν μπορώ θα συνδέω wifi...)

 

...και περισσεύουν!

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως θελεις να του εφαρμόσεις? Η rom της HTC ειναι η complete με ms exchange, quickoffice και 288ΜΒ μνημη.

 

παλαιότερα είχα στα χέρια μου το nokia N810 (δεν θα το χαρακτήριζες κινητό... καθώς δεν είχε slot για sim, ωστόσο ήταν είναι mini netbook το οποί είχε πάνω μια διανομή maemo (OS 2008) με πολλά opensource πράγματα και επιπλέον είχε και terminal και φυσικά ένα αρκεα όμορφο και εύχρηστο περιβάλλον. Βέβαια το καλύτερο κομμάτι του ήταν πως μπορουσα να κάνω εγκατάσταση κάποια διανομή linux στην SD HC κάρτα και στο άνοιγμα να bootarei ανάλογα με το ποιο OS διαλέγω. Το δεύτερο (και μόνο) μείον που ανακάλυψα στην πορεία, είναι το γεγονός ότι δεν έχει μεγάλη διάρκεια ζωής η μπαταρία για αυτά που προσφέρει. (για την περίοδο που το είχα μικρό το κακό...)

 

Μερικά τέτοια χαρακτηριστικά ήθελα να βρώ και στο magic (μιας και είναι linux based) θέλω σίγουρα να έχει terminal και να μπορώ να χειρίζομαι το μηχάνημά μου με ssh, και σίγουρα να είναι διαθέσιμη η συσκευή για developing καθώς με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να κάνω κάποια εφαρμογή για αυτό.

 

Αυτά για την ώρα.. λοιπόν γιατρέ?:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσεις το Android sdk από το android.com , θα δεις ότι έχει οδηγίες για το πως μπορείς να συνδεθείς με το κινητό μέσω adb shell. Η υποστήριξη είναι δηλαδή μαμίσια. Μπορείς να γράψεις πολύ εύκολα εφαρμογή με το sdk, και κάποιοι από εμάς το έχουν κάνει ήδη.
Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσεις το Android sdk από το android.com , θα δεις ότι έχει οδηγίες για το πως μπορείς να συνδεθείς με το κινητό μέσω adb shell. Η υποστήριξη είναι δηλαδή μαμίσια. Μπορείς να γράψεις πολύ εύκολα εφαρμογή με το sdk, και κάποιοι από εμάς το έχουν κάνει ήδη.

 

ναι... προφανώς... ωστόσο για την περίπτωση που θα μου δώσουν ενα κλειδωμένο? (ρωτάω λόγω ανισυχίας καθώς δε μου έτυχε ποτέ περίπτωση όπου θα πρέπει να ξεκλειδώσω τη συσκευή- μη γνωρίζοντας τι και πως)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...