Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια αντιμετωπιζω ενα προβληματακι με το diamond2

Το πηρα απο expansys και μεσα στο κουτακι του ειχε ενα ανταπτορακι για να μετρατρεπει τον φορτιστη τον αγγλικο καταλληλο για τις ελληνικες μπριζες.

Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να καταλαβω πως κουμπωνει αυτο το ανταπτορακι....

και πιστευω πως μου εχουν βαλει λαθος ανταπτορακι..

Για δεστε το στις παρακατω φωτο και πεστε μου οσοι απο σας πηρατε απο expansys ειναι το ιδιο και αν ναι πως κουμπωνει.????

 

http://img43.imageshack.us/img43/7644/p70114303.th.jpg

http://img40.imageshack.us/img40/9153/p70114314.th.jpg

http://img39.imageshack.us/img39/8818/p70114332.th.jpg

 

Ακριβως το ιδιο ειχαν στειλει και σε μενα. Αυτο το ανταπτορακι ΟΣΟ και να προσπαθησεις ΔΕ μπαινει στο φορτιστη. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να του κανεις ζημια. Πηγαινε και παρε ενα που να δεχεται αγγλικη πριζα απο τη μια μερια και να βγαζει ελληνικη απο την αλλη απο οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρικων για να κανεις τη δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα και απο εμενα.

Την Παρασκευη πηρα και εγω το καινουριο γκατζετακι.

Εχω καποιες ερωτησεις που μπορει να εχουν απαντηθει,αλλα μετα το διαβασμα των 10 πρωτων σελιδων με ανουσιες μαχες για το ποιο ειναι καλυτερο το sybian ή τα windows κλπ κουρατικα και λεω να τις ρωτησω τωρα.

1, Πως μπορω να μεταφερω τις επαφες μου απο το N82?

2,Τ ο Bluetooth ειναι μονο για συνδεση με τα handsfree?με συσκευες δεν συνδεεται?

3, Γρηγορη προσβαση στο Wi-Fi και στο Bluetooth δεν υπαρχει?

4, Ελληνικα στο μενου μπαινουν?

5, Γινεται η μεταβαση απο τα windows 6.1 στα 6,5 και εχει καποιο νοημα να γινει αυτη η μεταβαση?

6, Οταν προσπαθω να σκρολαρω προς τα κατω το μενου και σερνω πανω κατω το δαχτυλο μου επιλεγεται καποιο προγραμμα και ανοιγει χωρις να θελω.Υπαρχει καποιο μυστικο στο "χαιδεμα"?

 

Αυτα προς το παρον.Αν προκυψει κατι αλλο θα ξαναρωτησω.

Θα ειμαι ευγνωμων αν καποιος μπορει να απαντησει.

 

ΥΓ: για τον φιλο με τον μετασχηματιστη.Ο ανταπτορας μπαινει συρταρωτος μεσα τον μετασχηματιστη

 

Καλοριζικο!

 

1. Κανε συγχρονισμο με το Outlook απο το Ν82 στο pc και μετα συνδεσε το TD2 και ξανακανε συγχρονισμο.

 

2. Το bluetooth συνδεεται με ολες τις συσκευες, τι νομιζες οτι πηρες? iphone? :p

 

3. Πιασε το τηλεφωνο στο χερι σου και συρε το δαχτυλο σου πανω στην οθονη απο τα αριστερα προς τα δεξια. Θα σε βγαλει στην καρτελα των ρυθμισεων. Εκει πατας επικοινωνιες και εχεις (μεταξυ αλλων) WiFi και bluetooth να τα κανεις οτι θες.

 

4. Ελληνικα στο μενου μπαινουν με καποιο registry tweak που εχει αναφερθει σε προηγουμενη σελιδα. Ριξε μια ματια και θα το βρεις αλλα για να το αλλαξεις χρειαζεσαι εναν registry editor οπως τον Resco π.χ

 

5. Η μεταβαση σε wm 6.5 γινεται και επισημα απο την htc με δωρεαν αναβαθμιση. Τωρα για το αν αξιζει η οχι δε μπορω να απαντησω γιατι ειναι υποκειμενικο το θεμα. Ριξε μια ματια στις διαφορες και αν σου αρεσει καντη!

 

6. Βασικα ειναι θεμα συνηθειας αλλα μπορεις να αλλαξεις την ευαισθησια του TF3D βαζοντας καποιο προγραμμα οπως το HDTweak που εχει ΑΠΕΙΡΕΣ ρυθμισεις για το τηλεφωνο.

 

Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

χωρις να χασω τα ελληνικα... :confused:

 

παιδια παιζει κανενα καινουριο firmware που να βελτιωνει καθολου την καμερα και τον ηχο κλησης?

 

Όχι, επίσημη αναβάθμιση από την Ace δεν έχει βγει ακόμα.

 

Υ.Γ. Παρήγγειλα αυτό το screen protector τελικά από ebay.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Παρήγγειλα αυτό το screen protector τελικά από ebay.

 

Φιλε μου αν καταλαβα καλα ειναι οπως το φιλμ κρυσταλλων που βαζουμε στο αυτοκινητο.

Το ερωτημα ειναι,πως το βγαζεις?

 

Επισης το ρισκαρεις με την υγρασια?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν καταλαβα καλα ειναι οπως το φιλμ κρυσταλλων που βαζουμε στο αυτοκινητο.

Το ερωτημα ειναι,πως το βγαζεις?

 

Επισης το ρισκαρεις με την υγρασια?

 

Δεν ξέρω αν είναι σαν τα φιλμ κρυστάλλων που βάζουμε στο αυτοκίνητο, αλλά στα FAQ λέει:

 

Q: Will it leave sticky residue if removed?

 

A: No.

 

Τι να ρισκάρω με την υγρασία; δεν σε καταλαβαίνω. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεο λεει οτι πρεπει να το βρεξεις με σαπουνονερο.Ρισκαρεις να βαλεις υγρο στο κινητο σου?

Επισης λεει οτι δεν αφηνει λεκεδες οταν βγει.Δεν λεει πως βγαινει

 

edit:Δεν σου λεω οτι ειναι μαπα το προστατευτικο,απλα ειναι ευλογες αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεο λεει οτι πρεπει να το βρεξεις με σαπουνονερο.Ρισκαρεις να βαλεις υγρο στο κινητο σου?

Επισης λεει οτι δεν αφηνει λεκεδες οταν βγει.Δεν λεει πως βγαινει

 

edit:Δεν σου λεω οτι ειναι μαπα το προστατευτικο,απλα ειναι ευλογες αποριες.

 

Που είναι αυτό το βίντεο και δεν μπορώ να το βρω; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο!

 

1. Κανε συγχρονισμο με το Outlook απο το Ν82 στο pc και μετα συνδεσε το TD2 και ξανακανε συγχρονισμο.

 

2. Το bluetooth συνδεεται με ολες τις συσκευες, τι νομιζες οτι πηρες? iphone? :p

 

3. Πιασε το τηλεφωνο στο χερι σου και συρε το δαχτυλο σου πανω στην οθονη απο τα αριστερα προς τα δεξια. Θα σε βγαλει στην καρτελα των ρυθμισεων. Εκει πατας επικοινωνιες και εχεις (μεταξυ αλλων) WiFi και bluetooth να τα κανεις οτι θες.

 

4. Ελληνικα στο μενου μπαινουν με καποιο registry tweak που εχει αναφερθει σε προηγουμενη σελιδα. Ριξε μια ματια και θα το βρεις αλλα για να το αλλαξεις χρειαζεσαι εναν registry editor οπως τον Resco π.χ

 

5. Η μεταβαση σε wm 6.5 γινεται και επισημα απο την htc με δωρεαν αναβαθμιση. Τωρα για το αν αξιζει η οχι δε μπορω να απαντησω γιατι ειναι υποκειμενικο το θεμα. Ριξε μια ματια στις διαφορες και αν σου αρεσει καντη!

 

6. Βασικα ειναι θεμα συνηθειας αλλα μπορεις να αλλαξεις την ευαισθησια του TF3D βαζοντας καποιο προγραμμα οπως το HDTweak που εχει ΑΠΕΙΡΕΣ ρυθμισεις για το τηλεφωνο.

 

Ελπιζω να βοηθησα!

 

 

Έκανα και εγώ εγκατάσταση το HDTeak και όντως έχει άπειρες ρυθμίσεις αλλά μου δημιουργουσε πρόβλημα στο tab settings ,communications (στο μενού του tf3d). Η default ρύθμιση του td2 μέσω του tf3d είναι να κάνεις κλικ δεξιά στην επίλογή π.χ. wifi και να ενεργοποιείς- απενεργοποιείς το wifi και αν έκανες κλικ στο κέντρο σε πήγαινε στις ρυθμίσεις (για bluetooth, wifi κ.α).

Μόλις έκανα εγκατάσταση το HDTeak (χωρίς να πειράξω τπτ από τις ρυθμισεις που αφορούν το tf3d αλλά μόνο τα recomended) μου άλλαξε αυτή την επιλογή και πλέον κάνεις κλικ οπουδήποτε στο tab που λέει π.χ. wifi και απλά το ενεργοποιεί-απενεργοποιεί, πράγμα που δεν είναι από μόνο του αρνητικό, αλλά τις 2 τελευταίες επιλογές (για microsoft direct push και data connection) μου τις εμφάνιζε είτε μαύρες (ενώ όλα τα άλλα είναι άσπρα) είτε με πολλά "παράσιτα" και αν πέρναγες το δάκτυλο από πάνω έμεναν πράσινα (μόνο οι 2 τελευταίες επιλογές). Σε εμένα τουλάχιστον κάνοντας απεγκατάσταση το HDTeak το πρόβλημα δεν διορθώθηκε, και δυστυχώς δεν είχα back up πρίν από το HDTeak οπότε αναγκάστηκα και έκανα hard reset.

Αν θέλετε να κάνετε ρυθμίσεις στο td2 μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Advanced_Configuration_Tool_v3.3. Αυτό προς το παρόν πειράζοντας μόνο τις ρύθμισεις που λέει recomended δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα.

 

Ξέρει κανείς τι ακριβώς κάνει η ρύθμιση που λέει (αν θυμάμαι καλά) enable - disable obex στις επιλογές για bluetooth μέσω του Advanced_Configuration_Tool_v3.3;

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΞΗΓΕΙΣ - ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ εγκατάσταση το HDTeak και όντως έχει άπειρες ρυθμίσεις αλλά μου δημιουργουσε πρόβλημα στο tab settings ,communications (στο μενού του tf3d). Η default ρύθμιση του td2 μέσω του tf3d είναι να κάνεις κλικ δεξιά στην επίλογή π.χ. wifi και να ενεργοποιείς- απενεργοποιείς το wifi και αν έκανες κλικ στο κέντρο σε πήγαινε στις ρυθμίσεις (για bluetooth, wifi κ.α).

Μόλις έκανα εγκατάσταση το HDTeak (χωρίς να πειράξω τπτ από τις ρυθμισεις που αφορούν το tf3d αλλά μόνο τα recomended) μου άλλαξε αυτή την επιλογή και πλέον κάνεις κλικ οπουδήποτε στο tab που λέει π.χ. wifi και απλά το ενεργοποιεί-απενεργοποιεί, πράγμα που δεν είναι από μόνο του αρνητικό, αλλά τις 2 τελευταίες επιλογές (για microsoft direct push και data connection) μου τις εμφάνιζε είτε μαύρες (ενώ όλα τα άλλα είναι άσπρα) είτε με πολλά "παράσιτα" και αν πέρναγες το δάκτυλο από πάνω έμεναν πράσινα (μόνο οι 2 τελευταίες επιλογές). Σε εμένα τουλάχιστον κάνοντας απεγκατάσταση το HDTeak το πρόβλημα δεν διορθώθηκε, και δυστυχώς δεν είχα back up πρίν από το HDTeak οπότε αναγκάστηκα και έκανα hard reset.

Αν θέλετε να κάνετε ρυθμίσεις στο td2 μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Advanced_Configuration_Tool_v3.3. Αυτό προς το παρόν πειράζοντας μόνο τις ρύθμισεις που λέει recomended δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα.

 

Ξέρει κανείς τι ακριβώς κάνει η ρύθμιση που λέει (αν θυμάμαι καλά) enable - disable obex στις επιλογές για bluetooth μέσω του Advanced_Configuration_Tool_v3.3;

 

Πρωτη φορα το ακουω αυτο που λες! Εμενα δεν εχει κανενα τετοιο προβλημα με το HDTweak. Καλο ειναι παντως να παιρνεις ενα backup πριν εγκαταστησεις οποιοδηποτε προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτό το βίντεο και δεν μπορώ να το βρω; :wacko:

 

http://www.youtube.com/watch?v=eRkllHUXLqg

Στο site της εταιρειας

 

Ευχαριστώ για το link. Κάτι τέτοιο δεν αναφέρεται πουθενά στη σελίδα πώλησης στο ebay! :mad:

 

Τους έστειλα mail για να το διευκρινίσουν και αν ισχύει (που θα ισχύει) θα ακυρώσω την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

η ρυθμιση για ελληνικα στο tf3d εχει αναφερθει σε καποια σελιδα απο τον gmarvel.

εψαξα ενα σωρο σελιδες επειδη την χρειαστηκα για μενα ,και επειδη καποιοι ρωτησαν νωριτερα αλλα κανεις δεν θυμοταν,

ειναι η εξης:

HKCU-MUI-Curlang δινουμε τιμη 408 αντι για 409 κανουμε 1-2 restart και το αγγλικο diamond εξελληνιζεται σε μεγαλο βαθμο.

δουλευει και στην 6.5 ρομ του tom codon η οποια για οσους ψηνονται ειναι στα σημεια ακομα καλυτερη απο την official 6.1

Link to comment
Share on other sites

εχει HDtweak & diamondtweak εδω http://montecristoff.webs.com/.

ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο για το topaz

 

Το HD Tweak έχω βάλει. Δεν ξέρω αν κάνει και το Diamond tweak.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να ρωτήσω έχουν βγεί επίσημα τα win Mobile 6.5 για το Diamond2? Και αν ναι που μπορούμε να πάμε για να κάνουμε την αναβάθμιση?

Το Touchflo 3d θα το κατεβάσουμε απο κάπου για να το περάσουμε στα νέα win mobile ή κατα κάποιο μαγικό τρόπο θα συνεχίσει να υπάρχει?

Θα μπορέσουμε να βάλουμε την καινούρια έκδοσή του Touchflo 3d (2.5) κάποια στιγμή?

OnePlus 6T
Link to comment
Share on other sites

η ρυθμιση για ελληνικα στο tf3d εχει αναφερθει σε καποια σελιδα απο τον gmarvel.

εψαξα ενα σωρο σελιδες επειδη την χρειαστηκα για μενα ,και επειδη καποιοι ρωτησαν νωριτερα αλλα κανεις δεν θυμοταν,

ειναι η εξης:

HKCU-MUI-Curlang δινουμε τιμη 408 αντι για 409 κανουμε 1-2 restart και το αγγλικο diamond εξελληνιζεται σε μεγαλο βαθμο.

δουλευει και στην 6.5 ρομ του tom codon η οποια για οσους ψηνονται ειναι στα σημεια ακομα καλυτερη απο την official 6.1

 

να κανω μια ερωτηση αν ξερει κανενας απο σας ....

εκανα την αλλαγη στη registry για να γινει ελληνικο το tf3d και ολα καλα.

Παρατηρησα ομως πως και στο HKEY_LOCAL_MACHINE---->MUI---->SysLang εχει την τιμη 409

Αν την αλλαξω και αυτη σε 408 τι γινεται???

Το εχει δοκιμασει κανεις???

 

Επισης αν ξερει κανενας ας απαντησει στην ερωτηση του φιλου Arnaki2000 σχετικα με την αναβαθμιση σε 6.5 (ποτε? που? πως?) και αν μπορουμε να βαλουμε την καινούρια έκδοσή του Touchflo 3d (2.5) (υπαρχει? κυκλοφορησε? , που μπορουμε να την βρουμε? και αν οχι ποτε αναμενεται?)

Link to comment
Share on other sites

supermarie τα 6.5 επισημα δεν ξερουμε ποτε θα τα δωσει η htc.

απο οσο ξερω και το νεο manilla δεν εχει κυκλοφορησει στο xda

Link to comment
Share on other sites

οπως ολα τα cab.

το περνας στην καρτα μνημης και με ενα file explorer πας πανω του και το κανεις τικ

μετα αυτο αρχιζει την εγκατασταση.

θα επιλεξεις την μνημη της συσκευης οταν σε ρωτησει που να το εγκαταστησει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εβλεπα ενα βιντεακι απο you tube μεσω wifi απο το κινητο και παρατηρησα πως η πισω πλευρα (νομιζω ειναι η μπαταρια συγκεκριμενα απο την ταχεια αποφορτηση της) του ζεστενεται υπερβολικα.

Το εχει παρατηρησει κανενας αλλος;

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΞΗΓΕΙΣ - ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ...
Link to comment
Share on other sites

Μετα το ξενερωμα που εφαγα απ το Apple ειπα να παρω το διαμαντακι.

Το βρηκα στο http://www.d-click.gr στα 485 ευρω αφου πρωτα ειχα δει το εξωφρενικο 700+ στο multirama.

Μια ερωτηση αφου ακομα φορτιζει.Μπορω να περασω με καποιο τροπο το καινουργιο destinator που ειναι ολο 3d και δειχνει ρεαλιστικα τα κτηρια κ.λ.π.?

Link to comment
Share on other sites

Μετα το ξενερωμα που εφαγα απ το Apple ειπα να παρω το διαμαντακι.

Το βρηκα στο http://www.d-click.gr στα 485 ευρω αφου πρωτα ειχα δει το εξωφρενικο 700+ στο multirama.

Μια ερωτηση αφου ακομα φορτιζει.Μπορω να περασω με καποιο τροπο το καινουργιο destinator που ειναι ολο 3d και δειχνει ρεαλιστικα τα κτηρια κ.λ.π.?

 

Μη στειλεις ΡΜ, πες το σε ολους μας... Εγω εχω βαλει το 7.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σήμερα μου ήρθε η θήκη σιλικόνης από το pdair. Την είχα παραγγείλει στις 29 Ιουνίου.

Έχει καλή αίσθηση, αν και θα την ήθελα αρκετά πιο "σφιχτη" πάνω στο κινητό.

Κάτι άλλο τώρα. Βρήκα σε αυτό το review του diamond 2 στο site της modaco έναν πολύ όμορφο μετρητή μπαταρίας.

Το λίνκ για το προγραμματάκι καθώς και φωτό από τον μετρητή είναι αμέσως μετά τις φωτό του diamond 2 στο review και κάτω από τις 2 πρώτες παραγράφους του software.

Το μόνο αρνητικό που του βρήκα είναι πως στο task manager v3.1 δείχνει ότι απασχολεί ενα 8-9% του επεξεργαστή (τουλάχιστον αυτό φαίνεται) σε μόνιμη βάση, αλλά δεν χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου ram.

Θα έχει μεγάλες επιπτώσεις αυτό στην μπαταρία;

 

++ Σε εμένα τουλάχιστον όταν έχω εγκατεστημένο (γιατί δεν είδα αν επιλογή να το ανοιγοκλείνω χειροκίνητα) και το κινητό είναι κλειδωμένο-σε αναμονή απενεργοποιείται η ειδοποίηση με ήχο και δόνηση για τα εισερχόμενα sms++

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΞΗΓΕΙΣ - ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σήμερα μου ήρθε η θήκη σιλικόνης από το pdair. Την είχα παραγγείλει στις 29 Ιουνίου.

Έχει καλή αίσθηση, αν και θα την ήθελα αρκετά πιο "σφιχτη" πάνω στο κινητό.

QUOTE]

 

Γεια χαρά, και γω το ίδιο πρόβλημα έχω, πήρα μια από το Amazon και με το που την φόρεσα την έβγαλα πάλι γιατί δεν μου άρεσε...Πολύ χαλαρότητα! :)

 

Κάτι άλλο:

Κάνω connect το Bluetooth και μιλάω μια χαρά στο τηλ. Όταν όμως πάω από skype να μιλήσω den χρησιμοποιεί το Bluetooth αλλα το mic/ακουστικό του κινητού. Καμια ιδέα? Έψαξα λίγο στο settings του mobile-skype αλλα δεν έχει επιλογή sound devices όπως έχει στο κανονικό pc-skype...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...