Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρε αυτό που έχεις και για αβατάρ και θα είσαι οκ !

Όσο για την μπαταρία είναι θέμα χρήσης της συσκευής.

Εγώ για παράδειγμα δεν χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή το d2 σαν κύρια συσκευή και το έχω σε μιαν άκρη. Έχει φτάσει έτσι τις τέσσερις μέρες και θα μπορούσε και πέμπτη αν δεν το πείραζα για κάνα δύο ώρες την μέρα. Χωρίς να ανοίξω gps κλπ....

Πιστεύω σαν κύρια συσκευή να μου έβγαζε άνετα δύο μέρες που για εμένα είναι ικανοποιητικό.

Τώρα αν χρησιμοποιείτε η συσκευή σαν παιγνιδομηχανή ή για σερφάρισμα ή σαν gps τότε σίγουρα αλλάζουν τα όρια και δύσκολα βγάζει την ημέρα.

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΔΕΣ ΕΔΩ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=520312. Το hard spl χρειάζεται για να ξεκλειδώσεις τη συσκευή σου και να περάσεις μια rom που είτε δεν είναι επίσημη είναι δηλ. cooked είτε δεν μπαίνει στη συκευή σου γιατί είναι κλειδωμένη (π.χ έχεις πάρει συσκευή με μαμίσια αγγλική rom και θες να περάσεις ελληνική, όμως με βάση το s/n ή το IMEI της συσκευής αναγνωρίζεται ότι δικαιούσαι μόνο την αγγλική rom). Υπάρχει και η δυνατότητα επαναφοράς στο προηγούμενο εργοστασιακό spl σε περίπτωση που θέλεις να το στείλεις για service γιατί άν το στείλεις με το hard spl δεν αναγνωρίζεται η εγγύηση. Στο παραπάνω site δίνονται αρχεία και οδηγίες.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μία ερώτηση. Επειδή ψάχνομαι για αγορά D2...

Το Ευρωπαικό μοντέλο είναι το HTC Touch Diamond2 T5353 (HTC Topaz 100) ;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μία ερώτηση. Επειδή ψάχνομαι για αγορά D2...

Το Ευρωπαικό μοντέλο είναι το HTC Touch Diamond2 T5353 (HTC Topaz 100) ;

 

Ναι, αυτό είναι.

 

Υ.Γ. Όποιος ενδιαφέρεται για cooked ελληνική, μπορεί να δοκιμάσει την TESS V2.F την οποία την έχει μαγειρέψει πλέον και στα ελληνικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Παιδια λιγη βοηθεια:

Πηγα να σερφαρω με τον opera (του φιλου webvirus) και σε ενα site μου ζητησε flash player να κανω αναβαθμιση ειχε καποια video τα οποια δεν επαιζε....

Εχω το diamond2 expansys δεν το εχω πειραξει εκτος απο αυτα που λεει ο ανωτερω φιλος για την μπαταρια.

Υπαρχει καποιο cab ετοιμο με τον τελευταιο flash player για τοκινητο μας ?

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Όποιος ενδιαφέρεται για cooked ελληνική, μπορεί να δοκιμάσει την TESS V2.F την οποία την έχει μαγειρέψει πλέον και στα ελληνικά. :)

 

Απο χθες το μεσημερι λιγο μετα το μηνυμα σου εβγαλε νεωτερη εκδοση με αρχειακι που εστειλα στον Aman για να διορθωσει το γνωστο timezone bug του Manilla και επισης εχει προσθεσει και το γνωστο cab με τις πολλες πολεις της Ελλαδος για το weather, όπως επίσης διόρθωσε και το shortcut του Google Maps που δεν δουλευε στην πρωτη του προσπαθεια!

Με το που εγκαθισταται την ROM πατε στο Έναρξη->Ρυθμίσεις->Περισσοτερα->Ρολόι & ξυπνητήρι αλλάξτε την ώρα ζώνης σε κάτι άλλο εκτός από αθήνα, πατήστε οκ ξαναμπειτε στο Ρολόι & Ξυπνητήρι διαλέξτε Αθήνα αυτή τη φορά και πλέον το Timezone του WM θα συμφωνεί με το timezone του Manilla.

Μια άλλη ρύθμιση που κάνω πάντα είναι σχετική με τα MMS όπου η HTC έχει σαν όριο τα 100ΚΒ ενώ πλέον (νομίζω όλα τα ελληνικά δύκτια) έχουν όριο τα 300ΚΒ / MMS!

Αυτά και επιτέλους μια τέλεια γρήγορη σταθερή Ελληνική ROM. Ευχαριστούμε AMAN!

 

Έβγαλε και 3η έκδοση Ελληνικής ROM με Manilla 2.1 ΑΨΟΓΗ ROM!!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καποιο Skin για το ραδιοφωνο που να εμφανιζει ολες τις μνημες η εστω να χει καποιο βελακι να τις αλλαζω,γιατι ειναι τελειως εκνευριστικη η διαδικασια να αλλαξω αποθηκευμενο σταθμο μετα την 6η μνημη.

 

Μιας και το βρηκα απανταω μονος μου για οποιον αλλο το χρειαστει.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=531600

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως καποιος γνωριζει γιατι δεν αναγνωριζει τα ονοματα στην αναφορα απαντησης στα sms. Στα εισερχομενα οπως και στις κλησεις τα αναγνωριζει κανονικα , αλλα στις αναφορες απαντησης οχι. Το Diamond 1 το εκανε σωστοτατα!

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,παιδιά!Εχω το diamond 2 και μου έχουν σπάσει τα νεύρα επειδή δεν μπορώ να βάλω internet..ξερει κανείς να μου πει τις ρυθμίσεις για τα 40 mb internet δωρεάν είτε της cosmote είτε της wind για να τις περάσω χειροκίνητα; εχω ελληνική συσκευή. ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Όσο για την αποστολή αρχείων γίνεται με το file explorer που εχει η συσκευή προεγκατεστημένο

Ούτε από εκεί γίνεται αποστολή. Βρες καμιά λύση ΠΑΟΚ είσαι...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,παιδιά!Εχω το diamond 2 και μου έχουν σπάσει τα νεύρα επειδή δεν μπορώ να βάλω internet..ξερει κανείς να μου πει τις ρυθμίσεις για τα 40 mb internet δωρεάν είτε της cosmote είτε της wind για να τις περάσω χειροκίνητα; εχω ελληνική συσκευή. ευχαριστώ πολύ!

 

Οι ρυθμισεις για wind plus

 

 

Έναρξη (Start) ->

Ρυθμίσεις (Settings) ->

καρτέλα Συνδέσεις (Connections tab) ->

Συνδέσεις (Connections) ->

καρτέλα Για προχωρημένους (Advanced tab) ->Επιλογή δικτύου (Select Networks) -> Νέο (New) ->

καρτέλα Γενικά (General tab) ->

Όνομα: Wind Plus ->

καρτέλα Modem (Modem tab) ->

Νέο (New) ->

Όνομα: Wind Plus

Επιλέξτε modem (Select a modem): Γραμμή Κιν. Τηλ (GPRS) (Cellular Line (GRPS, 3G)) ->

Επόμενο (Next) ->

Όνομα σημείου πρόσβασης (Access Point Name): gwap.b-online.gr ->

Επόμενο (Next) ->

Όνομα χρήστη (username): wap ->

Κωδικός (password): wap ->

Τομέας (Domain): αφήστε το κενό ->

Τέλος (Finish) ->

καρτέλα Ρυθμίσεις proxy (Proxy Settings tab) ->

Τσεκάρετε το Αυτό το δίκτυο συνδέεται στο Διαδίκτυο (This network connects to the Internet) ->

Τσεκάρετε Aυτό το δίκτυο χρησιμοποιεί proxy server για να συνδεθεί στο Διαδίκτυο (This network uses a proxy server to connect to the Internet) ->

Διακομιστής proxy (Proxy server): 192.168.200.10 ->

Για προχωρημένους (Advanced) ->

HTTP: Διακομιστής (server): 192.168.200.10, Θύρα (Port): 9401 ->

WAP: Διακομιστής (server): 192.168.200.10, Θύρα (Port): 9401 ->

Ασφαλές WAP (Secure WAP): Διακομιστής (server): 192.168.200.10, Θύρα (Port): 9401 ->

Socks: Διακομιστής (server):192.168.200.10, Θύρα (Port):1080 ->

OK (τρεις φορές μέχρι να βγείτε και πάλι στις συνδέσεις) ->

Πρέπει τώρα στην πρώτη καρτέλα (Tasks) να λέει Wind Plus ->

Κλείνετε όλα και κάνετε ένα soft reset.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ούτε από εκεί γίνεται αποστολή. Βρες καμιά λύση ΠΑΟΚ είσαι...

 

θα σε γελάσω... :lol::lol::lol:

Μήπως στην συσκευή που πας να στείλεις υπάρχουν παλιές ρυθμίσεις pairing με το κινητό σου και εκεί σκαλώνει η διαδικασία? Δοκίμασες να στείλεις σε άλλη συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

βρε webvirus καλα να περνας στη σαμο.

εγω ημουν σχεδον ολο τον αυγουστο εκει και cosmote ειχε πολυ καλο σημα και μαλιστα 3G σχεδον σε ολο το νησι.

αξιοποιηθηκαν στο φουλ τα 500 mb του data plan

 

σε ευχαριστω. στο αεροδρομιο ειμαι τωρα επιστρεφω. εγω εχω vodafone. ημουν στο 0,01 της πληθυσμιακης καλυψης της vodafone :)

 

οσο για το φιλο πιο πανω που ψαχνοταν μεταξυ diamond 1 and diamond 2, να σου πω πως το μονο κοινο που εχουν ειναι το ονομα. το 2 ειναι φοβεροοοο

Link to comment
Share on other sites

θα σε γελάσω... :lol::lol::lol:

Μήπως στην συσκευή που πας να στείλεις υπάρχουν παλιές ρυθμίσεις pairing με το κινητό σου και εκεί σκαλώνει η διαδικασία? Δοκίμασες να στείλεις σε άλλη συσκευή?

 

Δεν είναι θέμα του αλλού τηλεφώνου. Δεν υπάρχει καν η επιλογή αποστολής μέσω bluetooth!!! Πριν την αναβάθμιση, αν θυμάμαι καλά, δεν υπήρχε πρόβλημα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα του αλλού τηλεφώνου. Δεν υπάρχει καν η επιλογή αποστολής μέσω bluetooth!!! Πριν την αναβάθμιση, αν θυμάμαι καλά, δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

Πλακα με κανεις???:lol::lol::lol:

Δηλαδή στον File Explorer του τηλεφώνου, αν πιέσεις παρατεταμένα σε ένα ερχείο, δεν υπάρχει η επιλογή "Μεταβίβαση αρχείου" ή "Beam file" στα αγγλικά?:what:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Οι επιλογές είναι μέσω mms, mail κάτι ακόμα (δεν το έχω τώρα στα χέρια μου) Όχι όμως μέσω bluetooth.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Οι επιλογές είναι μέσω mms, mail κάτι ακόμα (δεν το έχω τώρα στα χέρια μου) Όχι όμως μέσω bluetooth.....

 

Λοιπόν επειδή μπλέξαμε τα μπούτια μας... :lol::lol::lol:

παρε ενα βίντεο για το πως γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, να ρωτησω κατι και εγω, κατεβασα το goldfish ξερετε το προγραμα που περναει το ψαρακι απο την οθονη αλλα δεν μου δουλεψε καλα, μηπως υπαρχει κατι παρομοιο με αυτο; ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

.......

Μια άλλη ρύθμιση που κάνω πάντα είναι σχετική με τα MMS όπου η HTC έχει σαν όριο τα 100ΚΒ ενώ πλέον (νομίζω όλα τα ελληνικά δύκτια) έχουν όριο τα 300ΚΒ / MMS!

.......

 

Διαβασα αυτο το πολυ ενδιαφερον με την αναβαθμιση απο τα 100 στα 300ΚΒ / ΜΜS και αλλαξα τη ρυθμιση που υπαρχει στα επιλογες των MMS.

Επειτα εστειλα μια φωτο γυρω στα 280ΚΒ και η αλλη συσκευη την ελαβε κανονικα.

Στη συνεχεια πηγε να μου στειλει μια φωτο περιπου στα 250ΚΒ και ενω ξεκινησα να λαμβανω μου εβγαλε ενα μηνυμα λαθους, λεγοντας οτι το μηνυμα ειναι μεγαλυτερο απο τον μεγιστο ογκο που εχω ορισει να λαμβανω.

 

Ρε παιδια θα σκασω. Οσο και να εψαξα, η μονη επιλογη που βρηκα ειναι αυτη που λεει οριο αποστολης το οποιο εβαλα στα 300.

Πιο συγκεκριμενα πηγα στα Μηνυματα/Μενου/Επιλογες MMS/Καρτελα Διακομιστες/επελεξα το προφιλ Cosmote MMS/και εθεσα το οριο αποστολης στα 300.

 

btw την Εκδοση WAP την εχω στο 2. Ετσι πρεπει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ενεργοποίησα χθες (για πρώτη φορά) υπηρεσία data. Συγκεκριμένα την Web & Mail της Wind. Έχω μια ερώτηση όμως. Στις ρυθμίσεις του Wi-Fi έχω βάλει συγκεκριμένη IP από το τοπικό δίκτυο. Όταν παω όμως να μπω ιντερνετ μέσω του Web & Mail δεν έχω ιντερνετ. Διαπίστωσα ότι όταν αλλάξω τις ρυθμίσεις του Wi-Fi σε αυτόματη απόδοση IP από το ρούτερ, τότε έχω ιντερνετ μέσω του Web & Mail. Έτσι όμως δεν θα μου δουλέυει το τοπικό δίκτυο μιας και δεν θέλω να ενεργοποιήσω το DHCP στο ρούτερ.

 

Αυτά τα δύο είναι αλληλοεξαρτόμενα; :wacko:

 

Θέλω να έχω συγκεκριμένη IP στο Wi-Fi και να μπορώ παράλληλα να χρησιμοποιώ χωρίς να αλλάζω κάθε φορά ρυθμίσεις και το Web & Mail. Γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ενεργοποίησα χθες (για πρώτη φορά) υπηρεσία data. Συγκεκριμένα την Web & Mail της Wind........

 

......Θέλω να έχω συγκεκριμένη IP στο Wi-Fi και να μπορώ παράλληλα να χρησιμοποιώ χωρίς να αλλάζω κάθε φορά ρυθμίσεις και το Web & Mail. Γίνεται;

 

Για ρίξε μια ματιά εδω μήπως και βρεις τίποτα.

Αναφέρει κάποιος χρήστης ακριβώς την ίδια συμπεριφορά την οποία φαίνεται να λύνουν με ενα cabακι. Βασικά είναι για το Diamond αλλα πιστεύω οτι θα απίξει

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω την εκδοση 21042.1.6.1 εχει ελληνικη rom κανονικα και δεν μοθ εχει παροθσιασει προβληματα και ειναι της ace.τωρα δεν ξερω υπαρχει καμια αναβαθμιση καλυτερη η θα εχω προβληματα? η καμια αναβαθμιση για το touch flow? απλα δεν ξερω πολυ καλα αγγλικα και δυσκολευομαι να ψαξω στο xda developers αν μπορει καποιοσ να με βαλει σε ενα δρομο θα του ημουν ευγνωμον

 

συγνωμη η εκδοση rom μου ειναι 1.40.482.2 (49069) ELL

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω την εκδοση 21042.1.6.1 εχει ελληνικη rom κανονικα και δεν μοθ εχει παροθσιασει προβληματα και ειναι της ace.τωρα δεν ξερω υπαρχει καμια αναβαθμιση καλυτερη η θα εχω προβληματα? η καμια αναβαθμιση για το touch flow? απλα δεν ξερω πολυ καλα αγγλικα και δυσκολευομαι να ψαξω στο xda developers αν μπορει καποιοσ να με βαλει σε ενα δρομο θα του ημουν ευγνωμον

 

Φιλε κατσε με τη ROM που εισαι. ;)

 

Μια χαρα παει.

 

Κατα την αποψη μου, η αλλαγη ROM ηταν επιβεβλημενη στα παλιοτερα PPC που ηταν με πολυ ασθενεστερους επεξεργαστες, και που επαιζε τεραστιο ρολο μια ελαφρυτερη ROM.

Αυτο το τηλεφωνακι ηδη πεταει. Ειδικα εφοσον δεν αισθανεσαι 100% σιγουρος για το τι να κανεις δε βλεπω λογο για πειραματα.

 

Απλα ψαξε και βρες ποια προγραμματακια θα μπορουσαν να σου φανουν χρησιμα, περασε τα και εισαι ΟΚ. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...