Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro 2 (Rhodium)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

QUOTE=gabrielgl;3325492]τελος παντων οποτε ξανα-υποβαλω την ερωτηση μου.

σκεφτομαι να αγορασω το HTC PRO2 γιατι ειναι ενα κινητο που μου εκανε κλικ.

αλλα εχω τους εξης φοβους:

1)σταματησε η παραγωγη του μεσα σε λιγοτερο απο ενα χρονο απο την κυκλοφορια του μηπως το καθιστα ελατωματικο?θα συνεχισει να υπαρχει τεχνικη υποστηριξη-αναβαθμισεις λογισμικου,για αντιμετωπιση bugs και διαφορων αλλων μικροπλροβληματων ή θα παρω ενα Η/Υ τσεπης ο οποιος σε λιγο καιρο θα παρουσιαζει προβληματα στην χρηση και στην συνεργασια με το περιβαλλον ( στο laptop εχω Windows7,υπαρχει θεμα συμβατοτητας επικοινωνιας?)

 

OMG

Ποιος τα είπε όλα αυτά? Μια χαρά πωλείται το κινητάκι. Bugs θα υπάρχουν για μια ζωή, και επίσημα όμως και ακόμη καλύτερα ανεπίσημα το κινητάκι προοδεύει! Μια χαρά παίζει και σε 7. Αν χρειάζεσαι hard keyboard είναι νομίζω η λύση που αναζητάς

 

 

2)μηπως να κατευθυνθω στο DESIRE που τρεχει σε android?γιατι διαβαζω οτι το adroid ειναι πιο αξιοπιστο και πιο αποδοτικο σαν λογισμικο.

 

Μάλλον ισχύουν τα περί android αλλά δεν έχει hard keyboard

 

3)επειδη ομως με εχει κερδισει το pro2 μηπως να περιμενω τα τελη οκτωβρη το desire z που συνδιαζει λογισμικο adroid και εμφανιση pro2?

 

Xmmm δεν το είχα δει αλλά με το ΤΡ2 έχω κακομάθει σε 5 σειρές πληκτρολόγιο(το Ζ έχει 4)! Γενικώς αν δεν υπήρχε το hard keyboard εγώ δε θα ξαναέμπλεκα με τέτοια κινητά!

Έχει λίγο πιο γρήγορο επεξεργαστή αλλά όχι του 1 γίγα, και λίγο παραπάνω μνήμη, η οποία περισσεύει και στο δικό μου!

Από την άλλη το ΤΡ2 έχει πέσει σε τιμή και μτχ ακόμη περισσότερο... Από οθόνη 1/10 της ιντσας διαφορά...

 

4)διαβασα στο forum οτι ολοι λιγο πολυ ειχατε μικροπροβληματα και ξερω οτι οποια συκσευη και να παρω για να την φερω στα μετρα μου και για τις χρησεις μου θα πρεπει να ασχοληθω πολυ δεν θελω ομως να αγορασω κατι και μετα να πεφτω σε αδιεξοδα και να πρεπει σε συντομο χρονικο διαστημα να ξανασκασω λεφτα για να παρω κατι που θα με εξυπηρετη.

σασ ευχαριστω για τον χρονο και για την βοηθεια σασ και συγνωμη αν σασ κουρασα αλλα ειναι το πρωτο μου Post.

 

Όλα αυτά τα κινητά με λογισμικό έχουν τη μανούρα τους αν θες να τα ψάξεις . Κερδισμένος βγαίνεις τελικά αλλά μπορεί να χρειαστεί να ψάξεις και να το παιδέψεις λίγο!

 

 

10 χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποσο περιπου κοστιζει το pro2?και που μπορω να το βρω γιατι στον γερμανο/πλαισιο και μουλτιραμα μου ειπαν οτι εχει μεγαλο χρονο αναμονης
Link to comment
Share on other sites

το θέμα του τόπικ έχει τίτλο ''HTC Touch Pro 2 (Rhodium)''

για συγκρίσεις συσκευών υπάρχουν οι διαξιφισμοί, όπου και μπορείτε να θέσετε τα ερωτήματά σας...

thanks..;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το σχετικό post στο xda-devs, μην μπεις καν στη διαδικασία.

 

 

 

Ευχαριστώ, τέλος καλό όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

τελος παντων οποτε ξανα-υποβαλω την ερωτηση μου.

σκεφτομαι να αγορασω το HTC PRO2 γιατι ειναι ενα κινητο που μου εκανε κλικ.

αλλα εχω τους εξης φοβους:

1)σταματησε η παραγωγη του μεσα σε λιγοτερο απο ενα χρονο απο την κυκλοφορια του μηπως το καθιστα ελατωματικο?θα συνεχισει να υπαρχει τεχνικη υποστηριξη-αναβαθμισεις λογισμικου,για αντιμετωπιση bugs και διαφορων αλλων μικροπλροβληματων ή θα παρω ενα Η/Υ τσεπης ο οποιος σε λιγο καιρο θα παρουσιαζει προβληματα στην χρηση και στην συνεργασια με το περιβαλλον ( στο laptop εχω Windows7,υπαρχει θεμα συμβατοτητας επικοινωνιας?)

2)μηπως να κατευθυνθω στο DESIRE που τρεχει σε android?γιατι διαβαζω οτι το adroid ειναι πιο αξιοπιστο και πιο αποδοτικο σαν λογισμικο.

3)επειδη ομως με εχει κερδισει το pro2 μηπως να περιμενω τα τελη οκτωβρη το desire z που συνδιαζει λογισμικο adroid και εμφανιση pro2?

4)διαβασα στο forum οτι ολοι λιγο πολυ ειχατε μικροπροβληματα και ξερω οτι οποια συκσευη και να παρω για να την φερω στα μετρα μου και για τις χρησεις μου θα πρεπει να ασχοληθω πολυ δεν θελω ομως να αγορασω κατι και μετα να πεφτω σε αδιεξοδα και να πρεπει σε συντομο χρονικο διαστημα να ξανασκασω λεφτα για να παρω κατι που θα με εξυπηρετη.

σασ ευχαριστω για τον χρονο και για την βοηθεια σασ και συγνωμη αν σασ κουρασα αλλα ειναι το πρωτο μου Post.

 

1) Ποιοτικά είναι το καλύτερο κινητό που έχω χρησιμοποιήσει στη ζωή μου, σε καμία περίπτωση δεν το λες ελαττωματικό. Η επίσημη υποστήριξη σε επίπεδο λογισμικού έχει σταματήσει προ πολλού γιατί όλοι τρέχουν για το android στην HTC. Ευτυχώς υπάρχει άφθονη υποστήριξη και ανάπτυξη στο xda dev, αλλά όπως και να το κάνεις τα WM6 έχουν πεθάνει.

 

2) Να περιμένεις το Desire Z

 

3) βλέπε 2

 

4) Δε νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις προβλήματα, κάνει αυτά που υπόσχεται πάρα πολύ καλά, και σε τομείς όπως ποιότητα κατασκευής, σήμα, ποιότητα ήχου κλήσης είναι άπιαστη συσκευή. Από την άλλη όμως δεν θα έδινα 420 ευρώ που το πουλάνε εδώ για μια συσκευή με νεκρό λειτουργικό, ιδιαίτερα όταν το Desire Z θα παίζει γύρω στα 500.

 

Θα έλεγα να βρεις κάποιο μεταχειρισμένο από ebay.co.uk, γύρω στα 200, αλλιώς πάρε καινούριο Desire Z.

Link to comment
Share on other sites

Το stock του Πλαισίου δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο, αλλά όντως κι εγώ θα πήγαινα σε μτχ μέχρι 250(ανάλογα με τα αξεσουάρ:άλλο να στο δώσει κάποιος σε καλή προς αρκετά καλή κατάσταση με τα ακουστικά του και το φορτιστή του, και άλλο να στο δώσει σε κατάσταση βιτρίνας, (καλή ώρα του δικού μου)με σιλικονάτη θήκη γύρω γύρω, screen protector από το πρώτο δευτερόλεπτο, καβάτζα άλλα αχρησιμοποίητα(και mirror look), το καλώδιο tvout(που η κ@λο HTC το χτυπάει) και δε συμμαζεύεται...

 

Επίσης dj εγώ βλέπω καινούρια builds να βγαίνουν συνέχεια. Πώς το εννοείς ότι έχει σταματήσει η εξέλιξη των 6.Χ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης dj εγώ βλέπω καινούρια builds να βγαίνουν συνέχεια. Πώς το εννοείς ότι έχει σταματήσει η εξέλιξη των 6.Χ?

 

Συνέχεια όμως. Γνωρίζω 5 διαφορετικά windows mobile development branched που βγάζουν καινούργιο build ανά εβδομάδα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το stock του Πλαισίου δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο, αλλά όντως κι εγώ θα πήγαινα σε μτχ μέχρι 250(ανάλογα με τα αξεσουάρ:άλλο να στο δώσει κάποιος σε καλή προς αρκετά καλή κατάσταση με τα ακουστικά του και το φορτιστή του, και άλλο να στο δώσει σε κατάσταση βιτρίνας, (καλή ώρα του δικού μου)με σιλικονάτη θήκη γύρω γύρω, screen protector από το πρώτο δευτερόλεπτο, καβάτζα άλλα αχρησιμοποίητα(και mirror look), το καλώδιο tvout(που η κ@λο HTC το χτυπάει) και δε συμμαζεύεται...

 

Επίσης dj εγώ βλέπω καινούρια builds να βγαίνουν συνέχεια. Πώς το εννοείς ότι έχει σταματήσει η εξέλιξη των 6.Χ?

Έχεις δει κάποια σοβαρή ποιοτική εφαρμογή να κυκλοφορεί τον τελευταίο χρόνο? Ούτε εκδόσεις για να διατηρήσουν συμβατότητα με νέα builds δε βγάζουν πολλοί developers. Πλέον ούτε άχρηστα freewares δεν κυκλοφορούν, καθώς όλοι ασχολούνται με το Android.

 

Από αυτή την άποψη το λέω νεκρό, το να βγει ένα νέο minor build δεν αλλάζει και τίποτα.

 

Το μόνο πράγμα που κινείται στα Windows Mobile τον τελευταίο χρόνο είναι οι Custom ROMs που και αυτές πλέον έχουν μειωθεί αρκετά, και σε αυτές που ήταν όντως καλές μπαίνουν τα πιο πρόσφατα πακέτα χωρίς να αλλάζουν πολλά.

 

Έβγαλε και η Microsoft τις ανακοινώσεις για τα Windows Phone 7 (έλλειψη multitasking, απουσία SDHC κτλ) και αποτελείωσε την ήδη ετοιμοθάνατη κοινότητα των WM6.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εντούτοις η ποικιλία και οι επιλογές που υπάρχουν στα wm δεν υπάρχει πουθενά όσον αφορά τα προγράμματα πλοήγησης. Και δεν μιλάω για το παρελθόν αλλά και για τις καινούργιες εκδόσεις τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ζω σε άλλο πλανήτη κα δεν έχω πάρει χαμπάρι τι παίζεται (αν κι έχω πει ότι θα ήθελα το ΤΡ@ με αντρόιντ και 1 γίγα επεξεργαστή)

Τι σου λείπει από το TP@?

ακριβώς όμως.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι αυτό

"Έχεις δει κάποια σοβαρή ποιοτική εφαρμογή να κυκλοφορεί τον τελευταίο χρόνο? Ούτε εκδόσεις για να διατηρήσουν συμβατότητα με νέα builds δε βγάζουν πολλοί developers. Πλέον ούτε άχρηστα freewares δεν κυκλοφορούν, καθώς όλοι ασχολούνται με το Android.

 

Από αυτή την άποψη το λέω νεκρό, το να βγει ένα νέο minor build δεν αλλάζει και τίποτα.

 

Το μόνο πράγμα που κινείται στα Windows Mobile τον τελευταίο χρόνο είναι οι Custom ROMs που και αυτές πλέον έχουν μειωθεί αρκετά, και σε αυτές που ήταν όντως καλές μπαίνουν τα πιο πρόσφατα πακέτα χωρίς να αλλάζουν πολλά.

"

μου φαίνεται υπερβολικό και ανακριβές. Δε λέω, το android μαμάει, αλλά όχι και άχρηστα τα 6.5

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είπα τη λέξη άχρηστα. Και εγώ Touch Pro 2 χρησιμοποιώ ακόμα για βασικό τηλέφωνο και είμαι υπερευχαρηστημένος. Η αλήθεια είναι όμως ότι τα WM έχουν πεθάνει, όσο και αν με στενοχωρεί αυτό καθώς είμαι φανατικός χρήστης τους από το 2005.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η αλήθεια είναι όμως ότι τα WM έχουν πεθάνει,

 

Επιμένεις εσύ αλλά επιμένω και εγώ. :rolleyes:

 

Μπορεί να πεθάνουν πιο γρήγορα από τα υπόλοιπα. Στην παρούσα φάση όμως εξακολουθούν να είναι ζωντανά και να μην έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα υπόλοιπα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.. Είμαι καινούργιος στο forum :O και αυτό μάλιστα είναι και το πρώτο μου post! Καλώς σας βρήκα δλδ! :) Λοιπόν... Δεν είμαι μόνο καινούργιος στο forum αλλά επίσης και στην χρησιμοποίηση smartphones.. Εδώ και αρκετό καιρό σκεφτόμουν να πάρω κάποιο και πέρασαν πολλές σκέψεις από το μυαλό μου για διάφορα (iPhone 3GS, HTC Desire, HTC HD mini, Sony Ericsson Vivaz Pro) αλλά μιας και ήθελα κάτι και με slide up πληκτρολόγιο που να κάνει tilt η οθόνη κατέληξα στον διακαή πόθο μου για εδώ και πάνω από ένα χρόνο από την ώρα που το είδα το HTC Touch Pro2.. Το πήρα από φίλο σε πάρα πολύ καλή τιμή για την χρήση που είχε το κινητό (το κινητό το έχω στα χέρια μου 4 μέρες και ο φίλος το είχε πάρει πριν από 1μιση βδομάδα περίπου με απόδειξη αγοράς από κατάστημα της Wind, με άλλα λόγια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ!) και ήδη μετά από κάποιες μέρες παρατήρησα κάτι που με παραξένεψε.. Στην "Αρχική" που μου δείχνει την ώρα, μου "κολλάει" το ρολόι! :confused: Δλδ.. Πάω να κοιτάξω την ώρα π.χ. και να είναι περίπου μετά τις 10 το βράδυ και μου δείχνει 6 το απόγευμα! :wacko: Πατάω παρατεταμένα στην οθόνη και στο μενού που μου ανοίγει μου δείχνει κανονικά στην πόλη μου την ώρα που θα έπρεπε να μου δείχνει και στην αρχική.. Αν πατήσω πίσω και πάω πάλι στην αρχική μου δείχνει πάλι την "κολλημένη" ώρα ενώ για να μου την αλλάξει στην αρχική πρέπει να ξαναμπω στο μενού, να επιλέξω μια άλλη πόλη, να βγω στην αρχική και να ξανακάνω το ίδιο διαλέγοντας την πόλη μου πάλι.. Δεν ξέρω αν είναι κάτι κλασσικό αυτό στα Touch Pro2.. Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή..

 

Υ.Γ.: Να επισημάνω επίσης ότι στο κινητό δεν έχω πειράξει ΤΙΠΟΤΑ! Τις επαφές μου έχω βάλει μόνο ακόμα.. Ούτε προγράμματα ούτε μνήμες ούτε τίποτα ακόμα..

 

Υ.Γ. 2: Χίλια συγγνώμη για το μακροσκελές post μου..

スターレット
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όταν το πήρες από το φίλου σου έκανες hard reset; Πήγαινε και στις πληροφορίες και δες ποια rom φοράει. Ίσως χρειαστεί να περάσεις καινούργια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανα hard reset.. Χρειαζόταν κανονίκα, ε; :worry:

Διορθώθηκε το προβληματάκι.. Απλά το έκλεισα και το ξανάνοιξα και τώρα είναι κομπλέ.. Ευχαριστώ πολύ! :)

 

Υ.Γ.: Οποιαδήποτε συμβουλή-καθοδήγηση καλοδεχούμενη!

スターレット
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλό είναι αυτό να το κάνεις κάποια στιγμή για να στήσεις τη συσκευή από την αρχή και να ξέρεις ακριβώς τι έχεις κάνει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Ευχαριστώ πολύ... Με την πρώτη ευκαιρία που θα έχω λίγο χρόνο θα το κάνω.. :)
スターレット
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλους! Επειδή μετά από 1,5 χρόνο με το πολύ γλυκούλι Jade, νιώθω έντονα τη στέρηση του πληκτρολογίου του παλιού Kaizer μου, σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του Touch Pro 2, και αφού διάβασα όλο το topic, θα ήθελα την εμπειρία σας πάνω σε ένα θέμα που είναι εξαιρετικής σημασίας για μένα.

 

Χρησιμοποιώ πολύ το κινητό για να ακούω mp3 με τα ενσύρματα ακουστικά RC E100 (http://www.htc.com/hk-en/product/accessory/headset_rc-e100.html) τα οποία εδώ και 3 χρόνια πρώτα με το Kaizer και τώρα με το Jade, τα έχω βολευτεί απόλυτα καθότι μου προσφέρουν άμεση πρόσβαση στην αλλαγή κομματιών, έντασης ήχου καθώς και των κλήσεων, όλα σε ένα χειριστήριο. Δεν με ενδιαφέρουν ασύρματα Bluetooth και λοιπές λύσεις. Όμως ένας φίλος μου είχε αγοράσει το Diamond 2 και το συγκεκριμένο χειριστήριο χειριζόταν τις φωνητικές κλήσεις, όχι όμως τον music player της συσκευής. :(

 

Στο Touch Pro 2 θα δουλεύει σωστά το RC E100; Πως μπορώ να το μάθω πριν αγοράσω τη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλους! Επειδή μετά από 1,5 χρόνο με το πολύ γλυκούλι Jade, νιώθω έντονα τη στέρηση του πληκτρολογίου του παλιού Kaizer μου, σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του Touch Pro 2, και αφού διάβασα όλο το topic, θα ήθελα την εμπειρία σας πάνω σε ένα θέμα που είναι εξαιρετικής σημασίας για μένα.

 

Χρησιμοποιώ πολύ το κινητό για να ακούω mp3 με τα ενσύρματα ακουστικά RC E100 (http://www.htc.com/hk-en/product/accessory/headset_rc-e100.html) τα οποία εδώ και 3 χρόνια πρώτα με το Kaizer και τώρα με το Jade, τα έχω βολευτεί απόλυτα καθότι μου προσφέρουν άμεση πρόσβαση στην αλλαγή κομματιών, έντασης ήχου καθώς και των κλήσεων, όλα σε ένα χειριστήριο. Δεν με ενδιαφέρουν ασύρματα Bluetooth και λοιπές λύσεις. Όμως ένας φίλος μου είχε αγοράσει το Diamond 2 και το συγκεκριμένο χειριστήριο χειριζόταν τις φωνητικές κλήσεις, όχι όμως τον music player της συσκευής. :(

 

Στο Touch Pro 2 θα δουλεύει σωστά το RC E100; Πως μπορώ να το μάθω πριν αγοράσω τη συσκευή;

στη σελιδα που παραθετεις υπαρχει το touch pro 2 στη λιστα των συμβατων συσκευων παντως

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

στη σελιδα που παραθετεις υπαρχει το touch pro 2 στη λιστα των συμβατων συσκευων παντως

 

Σωστά αλλά στην ίδια ιστοσελίδα αναφέρει και ως συμβατή συσκευή το Diamond 2 αλλά στου γνωστού μου δεν δούλευε. :mad: Απ' ότι έχω καταλάβει για να δουλέψει το χειριστήριο, θα πρέπει η συσκευή να έχει την αυτόνομη εφαρμογή της HTC για την αναπαραγωγή των mp3 (ονομάζεται "Διαχείριση Μουσικής" στο μενού εφαρμογών), αφού μόνο αυτή μπορεί να χειριστεί και όχι τον media player των windows ή τον core player. Στο Diamond 2 αυτή η εφαρμογή δεν υπήρχε, το ψάξαμε μαζί. Στο Touch Pro 2 υπάρχει; :worry: Μήπως έχει να κάνει με τα windows 6.1 και 6.5; :wacko:

Edited by Stratilatis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...