Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro 2 (Rhodium)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΕΧΩ ΤΟ HTC PRO2 ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ FREE APLICATIONS. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΙΣΕΙ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@billiskont

 

Σε καλωσορίζω στο Myphone,

και θελώ να σε ενημερώσω ότι

δεν γράφουμε με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις,

και το απαγορεύουν οι κανονισμοί του forum.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΕΧΩ ΤΟ HTC PRO2 ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ FREE APLICATIONS. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΙΣΕΙ;

 

Για εφαρμογές συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=83

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παιδιά, μόλις πριν 1 εβδομάδα αγόρασα ένα htc touch pro 2 (μάλλον από τα τελευταία της αγοράς)..!Έχω ένα ψιλοπροβληματάκι..και θα ήθελα τις συμβουλές σας..από την πρώτη ημέρα που το αγόρασα..κάποιες στιγμές ενώ έχω ανοίξει έναν φάκελο π.χ. μηνύματα..ξαφνικά με πετάει στις επαφές..ή ξαφνικά μου ανοίγει τις ειδοποιήσεις..δεν το κάνει έντονα αλλά το κάνει..το πήγα πριν 2 ημέρες στο κατάστημα από το οποίο το πήρα με το σκεπτικό της αντικατάστασης επειδή το έχω μόλις 1 εβδομάδα..αλλά μου είπαν ότι θα πρέπει να περιμένω περίπου 1-2 μήνες για να παραλάβω νέα συσκευή..γιατί δεν υπάρχουν πια στην αγορά..οπότε πήγα και το πήρα πίσω και του έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με την ελπίδα ότι θα λυθεί το πρόβλημα. Πιστεύετε ότι με την επαναφορά μπορεί να λυθεί..ή μήπως είναι κάτι πιο σοβαρό και θα τρέχω να βρω λύση..? Και κάτι ακόμα..αν έκανα αναβάθμιση λογισμικού από το site της htc..θα λυνόντουσαν μια και καλή τα προβλήματα μου..? Διάβασα ότι με την τελευταία ROM (2.07.482.2) υπάρχουν κάποια προβλήματα..με την προηγούμενη αναβάθμιση (1.86.482.1) υπάρχουν τα ίδια προβλήματα..?ή μήπως τελικά είναι προτιμότερο να αφήσω το τηλέφωνο μου ως έχει με τα wm 6.1....?

 

Ευχαριστώ πολύ..

 

Αν με την επαναφορά των ρυθμίσεων δεν σου κάνει πρόβλημα το κρατάς. Αν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, καλύτερα να περιμένεις όσο χρειαστεί για άλλη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ..Athanaso77! Να ρωτήσω κάτι ακόμα..? Αν του κάνω αναβάθμιση και περάσω καινούργια ROM..υπάρχει πιθανότητα να λυθούν τα όποια προβλήματα..? Αν και διάβασα μέσα στο topic ότι με την 2.07 ROM τα παιδιά αντιμετωπίζουν προβλήματα..αν έβαζα την 1.86.482.1..?

 

Ευχαριστώ Πολύ..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όταν λες "τα όποια" προβλήματα εννοείς κάτι διαφορετικό από αυτά που ανέφερες παραπάνω; Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να δοκιμάσεις βέβαια;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ..Athanaso77! Να ρωτήσω κάτι ακόμα..? Αν του κάνω αναβάθμιση και περάσω καινούργια ROM..υπάρχει πιθανότητα να λυθούν τα όποια προβλήματα..? Αν και διάβασα μέσα στο topic ότι με την 2.07 ROM τα παιδιά αντιμετωπίζουν προβλήματα..αν έβαζα την 1.86.482.1..?

 

Ευχαριστώ Πολύ..

 

φίλε με την 1.86 θα έχεις πολλά Screen of Death, δηλαδή να κολλάει με μαύρη οθόνη!

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

και με την 2.07 έλεγαν τα παιδιά (στην προηγούμενη σελίδα) ότι έχουν παρόμοια προβλήματα..οπότε προτείνεται να αφήσω την υπάρχουσα ROM και να μην προχωρήσω σε αναβάθμιση..?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα έλεγα ότι αν έχεις όντως πρόβλημα με τη συσκευή σου, μπορείς να αναβαθμίσεις μιας και όπως προείπα παραπάνω δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Είτε έτσι είτε αλλιώς, μπορείς να το στείλεις στο service. Αν θες τη γνώμη μου, επέστρεψε το και πάρε ένα HD2.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πάρα πολύ η συσκευή μου..και δεν θα την αλλάζα ούτε με το HD2. Μετά το hard reset..νομίζω πως λειτουργεί μια χαρά..τουλάχιστον προς το παρόν!Πάντως από ότι καταλαβαίνω κάποια αξιόπιστη ROM για να αναβαθμίσω την συσκευή μου..τουλάχιστον από το επίσημο site της htc..δεν υπάρχει..σωστά..?
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κάτι το οποίο με έχει προβληματίσει λίγο ως προς το touch pro 2..στο οποίο φαντάζομαι θα μπορούν να μου απαντήσουν μόνο οι κάτοχοι της συσκευής. Κατά την διάρκεια μιας κλήσης προφανώς ακουμπώντας το μάγουλο μου στη συσκευή ανοίγω τις ειδοποιήσεις...δεν υπάρχει τρόπος να το αποφεύγω αυτό..? Κάποιο κλείδωμα της οθόνης ίσως..κατά την διάρκεια της κλήσης..?
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κάτι το οποίο με έχει προβληματίσει λίγο ως προς το touch pro 2..στο οποίο φαντάζομαι θα μπορούν να μου απαντήσουν μόνο οι κάτοχοι της συσκευής. Κατά την διάρκεια μιας κλήσης προφανώς ακουμπώντας το μάγουλο μου στη συσκευή ανοίγω τις ειδοποιήσεις...δεν υπάρχει τρόπος να το αποφεύγω αυτό..? Κάποιο κλείδωμα της οθόνης ίσως..κατά την διάρκεια της κλήσης..?

 

Η οθόνη σου θα έπρεπε να κλείνει αυτόματα όταν το πλησιάζεις στο πρόσωπο σου χρησιμοποιώντας το proximity sensor. Ας μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει πως (επαν)ενεργοποιείται αυτή η λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Κλείνει αυτόματα...το έχω παρατηρήσει...απλά κάποιες φορές..μου ανοίγει τις ειδοποιήσεις..μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος..?
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα HTC Touch Pro 2 από expansys.com.gr (το περιμένω μέσα στην εβδομάδα) και έχει επάνω την ROM Windows Mobile® 6.1 Professional για να βάλω την WM6.5 Greek ;; πρέπει να

1) hard-spl στη συσκευή μου.

2) Περνάω την α) επιλογή Rom 2.07.482.2 – η β) επιλογή ROM version 1.86.401.0 γ) επιλογή από (b16b).

3) Ποια rom με προτείνεται;;;

 

Προσπαθώ να κατεβάσω την Rom 2.07.482.2 από htcpedia.com (αλλά) Δεν είναι δυνατή η εμφάνιση της σελίδας. Έχουμε κάποιο άλλο link;;;

 

ευχαριστώ.

Edited by mal
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αγόρασα ένα HTC Touch Pro 2 από expansys.com.gr (το περιμένω μέσα στην εβδομάδα) και έχει επάνω την ROM Windows Mobile® 6.1 Professional για να βάλω την WM6.5 Greek ;; πρέπει να

1) hard-spl στη συσκευή μου.

2) Περνάω την α) επιλογή Rom 2.07.482.2 – η β) επιλογή ROM version 1.86.401.0 γ) επιλογή από (b16b).

3) Ποια rom με προτείνεται;;;

 

1) Ναι.

2) Μετά το hard-spl περνάς όποια rom θέλεις επίσημη ή όχι.

3) Αυτό το αφήνω στην κρίση σου, όλες δουλεύουν κανονικά.

 

Προσπαθώ να κατεβάσω την Rom 2.07.482.2 από htcpedia.com (αλλά) Δεν είναι δυνατή η εμφάνιση της σελίδας. Έχουμε κάποιο άλλο link;;;

 

http://shipped-roms.com/shipped/Rhodium/RUU_Rhodium_S2_HTC_ELL_2.07.482.2_Radio_Rhodium_4.49.25.91_Signed_Ship.exe

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι.

2) Μετά το hard-spl περνάς όποια rom θέλεις επίσημη ή όχι.

3) Αυτό το αφήνω στην κρίση σου, όλες δουλεύουν κανονικά.

 

 

 

http://shipped-roms.com/shipped/Rhodium/RUU_Rhodium_S2_HTC_ELL_2.07.482.2_Radio_Rhodium_4.49.25.91_Signed_Ship.exe

Ευχαριστώ

 

μόλις τελείωση η αναβάθμιση για την rom κάνουμε απαραίτητα hard reset;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ

 

μόλις τελείωση η αναβάθμιση για την rom κάνουμε απαραίτητα hard reset;

 

Απαραίτητα όχι, ενδείκνυται όμως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κοίτα, αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το σχετικό post στο xda-devs, μην μπεις καν στη διαδικασία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τις official ρομ στην άκρη. Ο δικός μας Β16Β κάνει πολύ καλή δουλειά, αν και πλέον εδώ και καιρό δεν έχει ΤΡ2. Τσεκάρετε συχνά πυκνά το thread του στο xda

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=612214

και το blog του.

Από αυτόν ξεκίνησα και πραγματικά από τους λίγους του τουμπανιάζει τις ρομ του και το κινητό παραμένει σφαίρα.

Για να το διασαφηνίσουμε όμως αυτό, παίδες, θα πρέπει να το έχετε λειτουργήσει μαμά πρώτα το κινητό και μετά να δοκιμάσετε κάποια πειραγμένη ρομ. Το κινητάκι μας, αν και δε θα το αλλάξω (μέχρι να βγει android, με hard keyboard και >1GHz επεξεργαστή) είναι αργούτσικο. Το HD2 πάει πολύ καλύτερα και λίγο ως πολύ, οι σεφ μας, χρησιμοποιούν τα ίδια κόλπα σε εμάς και στο HD2. Οπότε προσέχουμε για να έχουμε (πόρους και ταχύτητα).

 

Και προχωράμε.

Ηλίας δοκίμασε κάποια lockscreen μήπως κάνει τη δουλειά που θέλεις. Τώρα τελευταία ακούω πολύ καλά λόγια για το S2U2 . Θα το δοκιμάσω όπου να' ναι. Είναι αλήθεια ότι έχω αντιληφθεί το κινητό να ανάβει όταν μιλάω, αλλά αυτό θα συμβεί όταν το έχω λίγο απομακρύνει από το αυτί μου! Προσωπικά το αφήνω ή το τοποθετώ στην τσέπη μου και μιλάω συνήθως από bluetooth (χρησιμοποιώ το hd2proximityscreenOff που σβήνει την οθόνη μόλις κάτι πλησιάσει τον αισθητήρα!). Ή μπορείς οταν το πλησιάζεις στο αυτί σου να πατάς το Off από πάνω με το δάκτυλό σου.

Από άποψη ρομ.

Πρότασή μου.

Μείνετε σε 21ΧΧΧ δομές.

Δε χρειάζεστε συνεχείς αλλαγές στη Ρομ. εκτός και αν έχετε bug και μία νέα έκδοση υπόσχεται επίλυση.

Recomended RADIO

Version: 4.49.25.91

ή και νεότερη.

Όσο λιγότερα γραφικά τόσο πιο γρήγορο κινητό.

Δεν έχει σημασία με πόση ραμ ξεκινάμε μετά την αρχική εγκατάσταση ή μετά από ένα soft/hard reset. Σημασία έχει πώς διαχειρίζεται τη ραμ το κινητάκι. Αν την τρώει γρήγορα, όσα και να σας εξοικονομήσει ο σεφ, την πατήσατε. Κατά βάση, η διαχείρηση μνήμης είναι θέμα Μικρομαλακής και σεφ. Όταν βρείτε καλή ρομ, μείνετε εκεί...

hspl

Δε βλεπω το πρόβλημα

[[[[[[[http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=550540

Flashing via ActiveSync with USB

1. Download HardSPL and extract to an empty folder

2. Synch Phone with PC in Windows Mobile!!! It has to be connected to activesync or WMDC via USB cable and it must not be in Flight/Airplane mode (i.e. radio should be on)

3. NEW: Internet access is required as the program checks online for updates and license

4. Run Rhodium-HardSPL_V2_00R3.exe on PC, make sure it's launched from a local drive (not through network drive, etc.). XP requires Admin logon and Vista/Windows 7 will automatically prompt to allow it to run in Admin mode, allow it. If you get an AntiVirus warning please ignore it, it contains no harmful code (just used a packer to compress it)

5. Follow steps as prompted in the HardSPL program. If this is the first run of HardSPL on a device after Hard Reset, you must select Automatic Flash Mode (first button in Welcome Screen)

6. It will ask you to wait while it prepares for the flashing, press OK

7. Now it should go through without any error messages, if one does pop up then follow the instructions included in the error text. If no specific instruction is shown then ask for help in the thread, but this should not ever occur (as this means a really fatal error occurred)

8. At this point the phone hopefully went to a black screen (reporting version as 1.01.C-SSPL only using "info 7" in mtty), this is the SSPL version, which is temporary. Then RUU will instantly launch

9. NOTE: When RUU says it will Hard Reset do not worry, it is not going to do that. Also when it says the flash will take 10 minutes ignore that, it will only take a minute or so

10. SPL flashes, device automatically reboots, job done

 

*Go into BootLoader Mode (do a Soft Reset while holding the "volume down" key on the left side of the device. Keep holding the "volume down" key until you see tricolour screen which is the bootloader mode, then release it) and verify the screen shows 0.85.OliNex, which is the HardSPL version*

 

NOTE1: This is unsigned HardSPL. No limitations on flashing ROMs (except of course some Radio roms). Also this has overwrite protection against HTC RUU's overwriting HSPL with a stock one. See steps in the Original thread about how to reflash stock SPL.

 

NOTE2: Anyone having USB problems with the device after it enters SSPL mode, download SSPL-Manual-Rhodium.exe, copy it to the phone and run it. Once the screen has gone black, run the HardSPL package on the PC and select Manual Flash option.

*IMPORTANT* Make sure that the USB cable is plugged in and device is synched to Windows Mobile even if doing manual method.

 

NOTE3: Do not use this RUU for anything other than SPL flashing (i.e. hardspl or stock spl restore)!!! Nothing other than SPL's made by Olinex team (using OliNex custom cert, which is not public) will flash to make SSPL more secure. If you want to flash another rom then use shipped RUU or Rhodium customRUU if you want to flash cooked ROM.

 

Ελληνιστί, περιληπτικά.

Κατεβάζεις (δε θα βάλω λινκς εδώ) το hspl.

Συγχρονίζεις το κινητό σου με usb (το κινητό κανονικά ανοικτό να δουλεύει)

Τρέχεις το Rhodium-HardSPL_V2_00R3.exe

Ακολουθείς οδηγίες, Επιλέγεις Automatic Flash Mode.

Όταν τελειώσει η διαδικασία, έχεις ένα κινητό έτοιμο για φλασάρισμα αλλά χωρίς ρομ.

Οπότε καλά θα κάνεις να την έχεις ήδη κατεβάσει.

Για να την περάσεις (επειδή το κινητό σου πλέον δε θα δουλεύει(θα είναι απλά αναμμένο), θα κρατήσεις πατημένο το volume down ενώ με το άλλο χέρι θα κάνεις reset με τη γραφίδα στο μικρό κουμπάκι. Όταν κάνεις αυτήν την κίνηση μπαίνει σε bootloader mode και τρέχεις τότε από τον υπολογιστή σου το εκτελέσιμο της ρομ που κατέβασες.

Εννοείται ότι το καλώδιο δεν το αγγίζεις όση ώρα τα μηχανήματα κάνουν τα δικά τους.

]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
O Κωνσταντίνος όντως έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και έχει δώσει ζωή στο rom cooking της εν λόγω συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ενημερωτικά... τα greeklish απαγορεύονται και μηνύματα γραμμένα κατά αυτό τον τρόπο διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων οποτε ξανα-υποβαλω την ερωτηση μου.

σκεφτομαι να αγορασω το HTC PRO2 γιατι ειναι ενα κινητο που μου εκανε κλικ.

αλλα εχω τους εξης φοβους:

1)σταματησε η παραγωγη του μεσα σε λιγοτερο απο ενα χρονο απο την κυκλοφορια του μηπως το καθιστα ελατωματικο?θα συνεχισει να υπαρχει τεχνικη υποστηριξη-αναβαθμισεις λογισμικου,για αντιμετωπιση bugs και διαφορων αλλων μικροπλροβληματων ή θα παρω ενα Η/Υ τσεπης ο οποιος σε λιγο καιρο θα παρουσιαζει προβληματα στην χρηση και στην συνεργασια με το περιβαλλον ( στο laptop εχω Windows7,υπαρχει θεμα συμβατοτητας επικοινωνιας?)

2)μηπως να κατευθυνθω στο DESIRE που τρεχει σε android?γιατι διαβαζω οτι το adroid ειναι πιο αξιοπιστο και πιο αποδοτικο σαν λογισμικο.

3)επειδη ομως με εχει κερδισει το pro2 μηπως να περιμενω τα τελη οκτωβρη το desire z που συνδιαζει λογισμικο adroid και εμφανιση pro2?

4)διαβασα στο forum οτι ολοι λιγο πολυ ειχατε μικροπροβληματα και ξερω οτι οποια συκσευη και να παρω για να την φερω στα μετρα μου και για τις χρησεις μου θα πρεπει να ασχοληθω πολυ δεν θελω ομως να αγορασω κατι και μετα να πεφτω σε αδιεξοδα και να πρεπει σε συντομο χρονικο διαστημα να ξανασκασω λεφτα για να παρω κατι που θα με εξυπηρετη.

σασ ευχαριστω για τον χρονο και για την βοηθεια σασ και συγνωμη αν σασ κουρασα αλλα ειναι το πρωτο μου Post.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...