Jump to content

[Symbian^1 (ex. S60 5th Ed.)] Hacks & Patches


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχω ROMpatcher τι κανω τωρα?

δν μπορω να κανω το τελευταιο βημα με τα patches ποθ λεει

 

Ας απαντησει καποιος plz

Edited by kouris93
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 978
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω ενα νοκια 5800 με v.40 και εκανα χθες ενα flashing....

ακολουθησα αυτα τα βηματα απο εδω

http://www.tube5800.com/nokia-5800-v40-hack-now-available-get-those-unsigned-apps-now/ και εδω

http://forum.dailymobile.se/index.php/topic,17251.msg168441.html#msg168441

αλλα το τελευταιο βημα που λεει με τα patches δεν μπορω να το κανω και επισης με το flashing δν περαστηκε ο ROMpatcher... τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

που θα το βρω?

Κάνε μια αναζήτηση στο Google και θα το βρεις. Δεν είναι δύσκολο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα νοκια 5800 με v.40 και εκανα χθες ενα flashing....

ακολουθησα αυτα τα βηματα απο εδω

http://www.tube5800.com/nokia-5800-v40-hack-now-available-get-those-unsigned-apps-now/ και εδω

http://forum.dailymobile.se/index.php/topic,17251.msg168441.html#msg168441

αλλα το τελευταιο βημα που λεει με τα patches δεν μπορω να το κανω και επισης με το flashing δν περαστηκε ο ROMpatcher... τι να κανω?

 

..ο φάκελος του firmware πόσα αρχεία έχει μέσα? Είμαι σίγουρος που έχει 7!

Πρέπει να έχει 8 οπότε κάπου έχεις κάνει λάθος με τις μετονομασίες και τα copy/paste.

Απο τα αρχεία που κατέβασες με το Navifirm, μετονόμασε το RM356_40.0.005_023_xxx_U01.uda.fpsx σε RM356_40.0.005_003_U302.uda.fpsx

Αφού κάνεις αυτό, αντέγραψε στον ίδιο φάκελο το RM356_40.0.005_023_xxx_U01.uda.fpsx που κατέβασες απο την σελίδα (δεν είναι το ίδιο με αυτό που κατέβασες απο Navifirm, απλά έχουν το ίδιο όνομα)

 

Όταν τελικά καταλήξεις με 8 αρχεία και προχωρήσεις στο flashαρισμα, τότε θα έχει μπει στο κινητό και το ROMpatcher :)

 

..μετά στην κάρτα μνήμης του κινητού θα φτιάξεις το φάκελο patches και μέσα θα βάλεις τα 2 αρχεία (Install Server RP και Open4All RP) που κατέβασες.

Τελος, θα ανοίξεις το ROMpatcher, θα πατήσεις τα 2 αρχεία να γίνουν πράσινα, θα επιλέξεις auto και είσαι έτοιμος!

 

ΥΓ Κάθε φορά που κάνεις restart το κινητό σου θα πρέπει να ξαναπατάς τα αρχεία στο ROMpatcher να γίνονται πράσινα..

Edited by subneo
Link to comment
Share on other sites

μα το εχω κανει αυτο και εχει 8 αρχεια μεσα....

 

..το RM356_40.0.005_023_xxx_U01.uda.fpsx πόσα ΚΒ είναι?

Link to comment
Share on other sites

δν τον βρισκω πουθενα τον ROMpatcher στο κινητο μου ομως...

 

89 ειναι....

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

89 ειναι....

 

..κοίτα... αποσυμπιεσμένο θα πρέπει να είναι κάπου 325ΚΒ.

Αυτό είναι που θα κάνει όλη τη δουλειά.

Βάλτο στον φάκελο και ξανά flash.

Link to comment
Share on other sites

μα κατσε δλδ τι εννοεις να κανω?

 

παιδια τα καταφερα και το εσπασα επιτελους....σας ευχαριστω ολους.....

Edited by kouris93
Link to comment
Share on other sites

Θα σας παραθέσω τον τροπο με τον οποιο θα hackαρετε το Ν97 RM-505 v21.0.045 το μαυρο μοντελο με Product Code: 0576375. Το θεμα ειναι οτι το Hack αυτο δεν χανεται μετα απο ενα Hard reset (Format).

Το μονο που χρειαζεστε ειναι να κατεβασαιτε ολα τα αρχει απο το navifirm συμφωνα με το Product Code και θα αντικαταστησετε το αρχειο με το ονομα RM-505_21.0.045_prd.rofs2.V09, με το αρχειο που θα κατεβασαιτε απο το παρακατω link -----> http://www.megaupload.com/?d=D6XYZLZN

Στη συνεχεια το μονο που μενει ειναι να γινει το flashaρισμα με το Phoenix η με το JAF. Σε μενα δουλεψε κανονικα και δεν εχω κανενα προβλημα. Δοκιμασα και το format αλλα το hack δεν χαθηκε.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Δεν γνωριζω αν δουλευει με το ασπρο Ν97 γιατι εχει διαφορετικο Product Code αλλα πιστευω οτι το συγκεκριμενο hackαρισμενο αρχειο ειναι το ιδιο και στα δυο μοντελα.

 

Το κανετε φυσικα με δικο σας ρισκο και δεν ευθυνομαι εγω για τυχον προβλημα!

Edited by GeorgeX21
Αλλαγή link
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το software update του n97..

Έχω στο κινητό μου το version 11.0.021 και το έχω hackarι με το hellOX με rom patcher.

Θα ήθελα να το κανω update στην καινούρια version. Τι πρέπει να κανω ? Να σβήσω το hack πρώτα ή δεν το επειρεάζει καθόλου το update? Διαβασα σε ένα άλλο forum ότι αν κανω update και έχω το rom patcher εγκατεστημένο θα μου δημιουργίσει πρόβλημα και εκτώς από αυτό, αν κανω μετά hard format ώστε να το σβήσω, δεν θα σβηστεί και δεν θα μπορέσω να ξαναhackαρω το κινητό.. Τι πρέπει να κάνω ώστε να γίνει το update άφοβα? θα μπορέσω μετά να hackarw την καινούρια ? Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το software update του n97..

Έχω στο κινητό μου το version 11.0.021 και το έχω hackarι με το hellOX με rom patcher.

Θα ήθελα να το κανω update στην καινούρια version. Τι πρέπει να κανω ? Να σβήσω το hack πρώτα ή δεν το επειρεάζει καθόλου το update? Διαβασα σε ένα άλλο forum ότι αν κανω update και έχω το rom patcher εγκατεστημένο θα μου δημιουργίσει πρόβλημα και εκτώς από αυτό, αν κανω μετά hard format ώστε να το σβήσω, δεν θα σβηστεί και δεν θα μπορέσω να ξαναhackαρω το κινητό.. Τι πρέπει να κάνω ώστε να γίνει το update άφοβα? θα μπορέσω μετά να hackarw την καινούρια ? Ευχαριστώ :)

 

Καταρχάς... Σε ποιο forum τα διάβασες αυτά;;; :p:lol:

Τα πράγματα έχουν ως εξής: το firmware του N97, μέχρι και την έκδοση 12, ήταν hackable με την απλή εγκατάσταση της εφαρμογής HelloOX.

Από την 20 και έπειτα το HelloOX δε μπορεί πλέον να hackάρει τη συσκεύη.

ΟΜΩΣ! αν βρίσκεται κανείς σε προηγούμενη της 20 έκδοση και έχει το HelloOX, τότε μετά το update η συσκεύη παραμένει hackαρισμένη, με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Απλά αν μετά την αναβάθμιση γίνει hard format, τότε δε μπορεί να επανεγκατασταθεί το HelloOX.

Σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζει το HelloOX -και οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή for that matter- τη διαδικασία του update.

Πρόσφατα, ανακαλύφθηκε νέος τρόπος hackαρίσματος, μέσω flashing της συσκεύης με cooked ROM.

Άρα, αν είσαι στην 11 και δε θέλεις να μπλέξεις με flashing, κάνε hard format, εγκατέστησε το HelloOX και μετά προχώρησε σε update. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Καμια καλή cooked για 5800 με ελληνικά έχει κυκλοφορήσει?(δεν καίγομαι και ιδιάτερα,εμένα έμεινε χακαρισμένο στην v40 :p)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι είναι κουραστικό,αλλα επειδή είμαι μπερδεμένος, με ολους αυτούς τους τρόπους h****** ος ,θα ήταν εύκολο να μου πει κάποιος, με τι τρόπο μπορώ να κάνω απλά sign εφαρμογές για το Ν97(v21.0.045)??Οσο κι αν προσπάθησα ακρη δεν έβγαλα ;)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.:)

Καταρχάς χρειάζεται να βγάλεις πιστοποιητικό για την συσκευή σου.Περισσότερα στο ανάλογο θέμα: [ΕΠΙΣΗΜΟ] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed

Ο πιο απλός τρόπος για να κάνεις sign εφαρμογές είναι να υπογράφεις κάθε μία ξεχωριστά από τον υπολογιστή.Αν θες να κάνεις απευθείας εγκατάσταση από το κινητό σου τότε θα πρέπει να το κάνεις hack.Επειδή μέχρι στιγμής για την έκδοση λογισμικού που έχεις στην συσκευή σου η λύση του helloOX2 δεν δουλεύει θα πρέπει να καταφύγεις σε φλασάρισμα της συσκευής,λίγο ριψοκίνδυνη διαδικασία αν κάποιος δεν είναι απόλυτα σίγουρος για τα βήματα που θα ακολουθήσει.Λίγα ποστ πιο πίσω αναφέρεται η διαδικασία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αναλυτικοτατος αδηγος για το flash και εαν το χρησιμοποιησεις δεν υπαρχει προβλημα...

 

edit:συμφωνα με αυτο http://forum.dailymobile.se/index.php/topic,9674.0.html

ειναι δυνατο να hackαρουμε την v40 χωρις flash.λετε να ειναι δυνατον?

Edited by Mitcoc
Link to comment
Share on other sites

Βρήκε κανείς καμιά moddarismeni έκδοση της 40 με ελληνικά?

Ή υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλεις την γλώσσα μετά μόνος σου?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εαν ψαξεις στο Ζ θα δεις κατι αρχεια με επεκταση .r54 αυτα ειναι τα αρχεια της ελληνικης γλωσσας. Εαν εχεις τον χρονο μπορεις να τα βρεις ολα και να τα αντικαταστησεις με τα αρχεια καποιας αλλης γλωσσας που δεν χρειαζεσαι. Μπορεις απλος να προσθεσεις τα ελληνικα αρχεια και και γραψεις στο Z:\ resource\ Bootdata\ languages.txt τον αριθμο 54 για να φορτωνουν με την εκκινηση.

 

Παλιοτερα ειχα ψαξει το θεμα αλλα δεν προχωρησα γιατι το 5800 μου ηταν ελληνικο και δεν χρειαζοταν. Εαν αποφασισεις να ασχοληθεις.. Καλη επιτυχια :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν ήδη μονταρισμένες σε πολλές γλώσσες και με ελληνικά.

Οπότε είναι θέμα δοκιμής πλέον.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις hackara την version 21.0.45 για το άσπρο N97 χωρίς να έχω κάνει ξανά hack την συσκευή από τότε που την αγόρασα στα προηγούμενα firmwares.Ήταν επιτυχής και όλα πήγαν ομαλά.Ακολύθησα την διαδικασία όπως μου έιπαν οι πιό έμπειροι εδω μέσα.Το μόνο που δεν γνωρίζω είναι αν μετά απο Hard Format θα έχω ακόμα το hack ή αν σβηστεί διότι μετά την εγκατάσταση των Ovi Maps έμεινα με 35MB στην C: Γνωρίζει κανείς;Παρ'ολα αυτά το κινητό λειτουργεί κανονικά όσο αφορά την ανταπόκριση

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αναλυτικοτατος αδηγος για το flash και εαν το χρησιμοποιησεις δεν υπαρχει προβλημα...

 

edit:συμφωνα με αυτο http://forum.dailymobile.se/index.php/topic,9674.0.html

ειναι δυνατο να hackαρουμε την v40 χωρις flash.λετε να ειναι δυνατον?

 

Αυτό είναι λίγο αρχαίο..

Αν εξαιρέσεις τα 3 τελευταία post τα άλλα είναι σχεδόν ένα χρόνο πίσω..:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...