Jump to content

Μηνύματα από 5ψήφιους αριθμούς υπηρεσιών


deadp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ότι θυμάμαι το είχαμε ψάξει σε όμοιο θέμα στην ενότητα της Wind, εδώ.

Στην ουσία διαπιστώσαμε πως μπορεί να γίνει εγγραφή χωρίς επιβεβαίωση με sms.

 

Προσωπικά πιστεύω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με τον χρήστη να έχει πατήσει κάποιο πλήκτρο για επιβεβαίωση, απλά χωρίς να το έχει πάρει χαμπάρι. Μπορεί να είναι σε διάφορες σελίδες ακόμα και κάτι σαν διαφημιστικό που να πατηθεί κάτι καταλάθος.

 

Δεν πιστεύω πως έχει να κάνει με τον πάροχο(να συμμετέχει σε αυτό). Ωστόσο θα έβρισκα καλή ιδέα αντί να υπάρχει η επιλογή της φραγής για όποιον το επιθυμεί, να είναι εξ ορισμού σε φραγή τα συγκεκριμένα 5ψήφια (υπηρεσίες πολυμεσικής πληροφόρησης) και να έχει ο συνδρομητής τη δυνατότητα να τα "ανοίγει" αν το επιθυμεί.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

Δεν θυμάμαι να πάτησα κάποιο περίεργο πλήκτρο πρόσφατα σε συνδυασμό με τον αριθμό του κιν. μου. Ίσως κάτι κατά λάθος να έχει γίνει. Πάντως σήμερα δεν έχω λάβει κάτι.

Άυριο πρωί θα κάνω φραγή στα 5ψήφια και περιμένω να δω τι θα μου γράψει η ΕΕΤΤ και αυτοί που μου στείλαν τα μηνύματα. Θα ενημερώσω σχετικά.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Ενημερώνω για το πρόβλημά μου.

 

Δευτέρα πρωί έκανα φραγή στα εισερχόμενα 5ψήφια. Μου είπανε χοντρικά 2 ευρώ το μήνυμα αν έχω χρεωθεί τελικά.

 

Την Δευτέρα μου απάντησε μέσω e-mail η εταιρία που φαίνεται να είναι υπεύθυνη για τα μηνύματα. Μου είπε να δώσω στοιχεία λογ/σμού και το ποσό θα πιστωθεί άμεσα εντός 7 ημερών.

 

Μου έγραψε και η ΕΕΤΤ και μου είπε ότι έχουν λάβει την καταγγελία.

 

Νομίζω ότι θεωρητικά είναι καλυμμένος εκτός αν για κάποιο λόγο δεν πιστωθεί το ποσό, οπότε θα επανέλθω.

 

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις σωστές συμβουλές τους.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγατε να απενεργοποιήσετε τα πενταψήφια, έκανε η υπάλληλος λες και δεν θέλουν να τα κόψετε;

Πήγα και με ρωτούσε γιατί να τα κόψω κτλ... Δεν επέμεινε, αλλά μου φάνηκε λίγο περίεργο.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω για οσους ενδιαφερονται και φυσικα για οσους δεν δινουν την πρεπουσα σημασια στο θεμα.

Ειχα χρεωθει αυτα τα 2,5 ευρω περιπου απο το 54600, 2 φορες..ενω ειχα στειλει 11 στο 1256 (φοιτητικο whats up το νουμερο μου). Αρα αν δεν διαγραφεις απο την υπηρεσια τους οι χρεωσεις θα συνεχιζονται κανονικα ας εχεις κανει φραγη στα 5 ψηφια..διοτι εμενα μου ηρθε και 3η χρεωση. Φυσικα πηρα αμεσως τηλ την Δευτερα σε ενα 2155002935 που ειναι νουμερο της υποτιθεμενης εταιρειας και τους τα ειπα χαρτι και καλαμαρι..οτι δεν εχω αποδεχτει κανενα αιτημα και κανεναν ορο και οτι δεν εχω καταχωρησει το νουμερο μου πουθενα, μου τα μασουσαν φυσικα αλλα οταν απαιτησα να μου πουν την ip του υπολογιστη που αποδεχτηκα την συμμετοχη μου και οτι θα κανω καταγγελιες κλπ... εκει αλλαξαν ολα, και με διεγραψαν απο την υπηρεσια φυσικα και μετα απο λιγο με πηραν τηλεφωνο και μου εδωσαν και καρτα ανανεωσης χρονου ομιλιας των 10 ευρω!!(ενω μου ειχαν φαει 7,5)!!!

Αρα μην τους χαριζετε ουτε 1 ευρω απο τα λεφτα σας παιδια..οι ανθρωποι εκμεταλλεύονται οσους δεν το κυνηγήσουν ή δεν το παρουν χαμπαρι..και οτι αρπαξουν..εδω εχουμε να κανουμε με κανονικη ληστεια!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, και εγώ παθών πριν από λίγο!

Μου σκάσανε απανωτά 3 sms από το 54422 (βλ. πιο κάτω) και μετά 2 από το 54666.

 

Κατόπιν αυτού μου έστειλε η Vodafon προειδοποιητικό μήνυμα: Σας ενημερώνουμε οτι με βάση με τις χρεώσεις του λογαριασμού σας, ενδέχεται να έχετε εγγραφεί σε χρεώσιμη υπηρεσία SMS μέσω τρίτων εταιριών. Εαν δεν επιθυμείτε να την διατηρήσετε,στείλτε STOP στους πενταψήφιους αριθμούς από τους οποίους λαμβάνετε τα SMS. Για πληροφορίες http://bit.ly/1emgaPa

 

Το θέμα είναι οτι εγώ δεν εγγράφηκα ποτέ σε κάτι τέτοιο!

 

To 54422 μου έστειλε το εξής 3 φορές (άρα 3 χρεώσεις!):

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΑΣ HTTP://WAPIMO.COM/?P=TOKENS;U=306946xxxxxx;C=SB209;AFF=FREEK

Σημειώνω οτι έβαλα xxxxxx στον υπόλοιπο αριθμό μου. Αυτό το AFF=FREEK στο τέλος είναι μάλλον ο κωδικός του affiliate αλλά πού να τον βρώ;

 

Και το 54666 μου έστειλε:

ΔΩΡΕΑΝ SMS: ΒΑΛΕ ΤΟ PIN 52480 ΣΤΟ WEBPAGE ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΤΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ DRAGONFLYM. 24.80ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ. TELEBOX

 

Kαι ένα δεύτερο:

DRAGONFLY, ΣΥΝΔΡΟΜΗ: 24.80ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ, TELEBOX ΒΘ:2155002935. ΔΙΑΓΡΑΦΗ:ΣΤΕΙΛΕ STOP DRAGON ΣΤΟ 54422

 

Έστειλα STOP στο 54422 και μου ήρθε μήνυμα οτι με διαγράψανε. Το θέμα είναι οτι για να γίνει διαγραφή πρέπει πρώτα να γίνει εγγραφή. Και δεν έκανα καμία εγγραφή πουθενά τις τελευταίες μέρες εκτός από κάποιο hosting που πήρα από Αμερική που δεν έχει καμία σχέση.

 

Το θέμα είναι ποιος δίνει τα κινητά μας σε αυτούς τους λωποδύτες! Θα πάρω αύριο Vodafon και μετά το 2155002935 να τους διαλύσω! Άκους εκεί Dragon! Θα τους πλακώσω σε στύλ Double Dragon!!!

Τηλέφωνα:

Xperia Z1 Compact

Xperia Z (

Link to comment
Share on other sites

Σε σύνδεση Vodafone, είχα παρόμοιο περιστατικό με τίς χρεώσεις των SMS απο το 54222 Telebox, αρχικά απευθύνθηκα στήν ίδια την Vodafone για να ρωτήσω ποιός είχε κάνει εγγραφή στις εκάστοτε υπηρεσίες απο το νούμερο μου και να μου δώσουν ακριβή ημερομηνία εγγραφής στις υπηρεσίες.

Η απάντηση ήταν οτι δέν είναι αρμόδια η ίδια εταιρεία και πρέπει να στείλω τη λέξη STOP.

Έγινε καταγγελία ηλεκτρονικά στην EETT, και σε διάρκεια 1,5 μήνα έγινε επιστροφή του ποσού που είχα χρεωθεί.(85-90 ευρώ)

Εάν θυμάμαι η χρέωση ήταν 2 ευρώ/SMS.

Άραγε ποιοί δίνουν τους αριθμούς μας?΄Δυστυχώς δέν υπάρχει έλεγχος!!

Επιπλέον έγινε φραγή Sms/Κλησεων σε όλα τα πενταψήφια νούμερα.

Edited by meletis_m
Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο εβδομάδες έρχονται τρια μηνύματα από 19015, στο οποίο παρεμπιπτόντως δεν είχα κάνει ποτέ εγγραφή, και με χρεώνουν 6+ ευρώ.Την άλλη μέρα στέλνω στη φόρμα επικοινωνίας της wind (έχω Q) αίτημα να μου γνωστοποιήσουν τον αριθμό που μου τα έστειλε, επειδή τα είχα σβήσει κατευθείαν.Την επόμενη εβδομάδα έρχεται άλλο ένα μήνυμα (άλλο δίευρο).Κάνω φραγή και σήμερα μου στέλνουν ένα απαντητικό mail από τη Wind όπου μου γνωστοποιούν ότι μου πίστωσαν όλο το ποσό, περίπου 9 ευρώ, στο λογαριασμό μου.Με δεδομένο ότι δεν είχα προβεί σε καμιά άλλη ενέργεια θεωρώ την αντιμετώπιση της εταιρίας πολύ επαγγελματική στην περίπτωσή μου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο βοήθεια σας παρακαλω μου ήρθε χθες μήνυμα ότι έχω εγγραφεί σε μια υπηρεσία με χρέωση 2.08 ευρώ χωρίς εγώ να έχω εγγραφεί (το βλέπω άμεσα το μήνυμα) μετά έρχεται και δεύτερο που λέει να στείλω STOP στο 19... δεν θυμααι στέλνω και μετα μου λέει ότι έχω αφαιρέσει την εγγραφή. Χρεωθηκα???

Ξέρετε μήπως? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο βοήθεια σας παρακαλω μου ήρθε χθες μήνυμα ότι έχω εγγραφεί σε μια υπηρεσία με χρέωση 2.08 ευρώ χωρίς εγώ να έχω εγγραφεί (το βλέπω άμεσα το μήνυμα) μετά έρχεται και δεύτερο που λέει να στείλω STOP στο 19... δεν θυμααι στέλνω και μετα μου λέει ότι έχω αφαιρέσει την εγγραφή. Χρεωθηκα???

Ξέρετε μήπως? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ναι φιλε εχεις χρεωθει εαν εισαι συνδρομητης τηε κοσμοτε μπορειις να κανεις αιτημα παραπονων μεσω της φορμας επικοινωνιας στο σιτε για να σου τα πιστωσουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

και μένα μου έστειλε η TELEBOX μηνύματα με το έτσι θέλω ενώ μάλιστα οδηγούσα. Εβαλα φραγή μέσω vodafone, έκανα παράπονο και μου επέστρεψαν τα 6 ευρώ.

 

Το θέμα όμως είναι ότι η πρακτική αυτή ειναι απατεωνίστικη και με αυτόν τον τρόπο κάποιοι βγάζουν λεφτά σε βάρος μας και εις βάρος των γονιών μας και των φίλων μας και καθενός ο οποίος δεν μπορεί να αντιδράσει άμεσα για αυτό και έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ όπου με τα πολλά μου δώσανε (και καλά) το IP με το οποίο μπήκα στην ιστοσελίδα και είπαν ότι επιβεβαίωσα με αποστολή κωδικού PIN την συνδρομή μου, το οποίο φυσικά ποτέ δεν έκανα.

 

Εδώ όμως παίζεται η κολοκυθιά. Ενας ενας δεν μπορεί να κάνει κάτι. Αν μαζευτούμε πολύ θα αναγκαστεί η ΕΕΤΤ να το ψάξει περισσότερο (ελπίζω) και ίσως καταφέρουμε να πάψουμε τέτοιες πρακτικές.:angry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια καλησπερα.Και εμενα παρολλο που εχω wind αλλα και φιλοι με vofafone το εχουν παθει... Εμενα απο αρχες δεκεμβριου με εστειλαν 5 sms αν και απο το πρωτο τα μπλοκαρα στο κινητο χωρις να δωσω σημασια και χρεωθηκα 20 ευρω παρακαλω.. απο αυτο το 54422 πηρα την εταιρια μου εκανα φραγη στα 5 ψηφια και ειναι λεει απο την εταιρια TELEBOX που εδρευει στην κυπρο και αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας και δεν εκανες εσυ αυτην την ενεργοποιηση..!!! :wacko::wacko: Κπου διαβασα οτι πρεπει να στηλεις και μηνυμα σε αυτο το νουμερο για STOP αλλα με διαβεβαιωσε η WIND οτι δεν χρειαζεται...Ειναι αραγε τοση σαπηλα ερε παιδια ελεος... Το εχουν παθει κιαλλοι αυτο..?? Φτανει η φραγη απο την εταιρια κινητης η οχι ??? :mad::mad:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε ένα νούμερο που δεν είχα σκοπό παλιότερα να χρησιμοποιήσω, είχα δοκιμάσει να γραφτώ για πείραμα σε κάτι τέτοιο τότε που το ψάχναμε. Δεν είχα υπόλοιπο και δεν χρέωσε τίποτα. Είχα στείλει και το stop για διαγραφή.

Πρόσφατα αποφάσισα να το δουλέψω περιστασιακά, και πήρα την εταιρεία πρωτού βάλω κάρτα και ζήτησα να γίνει φραγή στα 5ψήφια. Έκανα ανανέωση κανονικά, και 1 μήνα τώρα δεν έχω δει κάποια χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!

Μου ηρθε μηνυμα απο το 54578 και απο καθαρη βλακεια μου το ανοιγω μηχανικα πριν διαβασω τα λιγα που γραφει πριν το ανοιξει κανεις και με πεταει σε ιστοσελιδα που προλαβαινω και διαβαζω ενεργοποιηση ..εμοιαζε να πατησεις κατι για να ενεργοποιηθει και προλαβα και διαβασα συνδρομητικη κλπ κλπ 6 ευρω ανα βδομαδα και το κλεινω κατευθειαν και σκεφτομαι ...τη βλακεια εκανα αλλα την γλιτωσα αφου δεν πατησα ενεργοποιηση. Εσυ εισαι που το λες μετα απο λιγο ηρθε μηνυμα που δεν ανοιξα ,αλλα ελεγε ..ο κωδικος σας ειναι : κι ειχε ενα νουμερο. Τι κανουμε τωρα ?

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να μπει ο κωδικός στη σελίδα για να ενεργοποιηθεί.

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο θα πρότεινα να πας σε κάποιο κατάστημα της εταιρείας ή να τηλεφωνήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών και να ζητήσεις φραγεί στα 5ψήφια sms.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πολυ απλο ηταν ! Απο την εξυπηρετηση πελατων μου κανανε φραγη εισερχομενων πενταψηφιων μηνυματων που ειναι με χρεωση.Πρεπει να χρεωθηκα μονο δυο ευρω και κατι ψιλα απο το μήνυμα που μου ηρθε.

 

Γραφή SMS

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.σημερα πήρα την κοσμοτε και γίναμε μπίλιες.εδω και 3 μήνες μου έρχονται κάτι λογαριασμοί στο θεό.130.100 και σήμερα μου έστειλε η κοσμοτε ότι οφείλω 210 ευρο. Πήρα τηλέφωνο και μόνο που δεν μπήκα μέσα στο ακουστικό. Μου είπε ότι έχω γραφτεί κάπου και μου στέλνουν πενταψ μνμ. Της είπα ότι δεν γραφτηκα πουθενά . Άκρη δεν έβγαλα .Μόνο μου είπε ότι μου κάνει φραγή στο 5ψηφια. Αύριο θα πάω από την κοσμοτε και θα γίνει γίνει μάχη .Δεν σέβονται καθόλου των πελάτη .Κανόνικα θα έπρεπε να ενημερώσει για διαφημίστηκα. Και κάτι άλλο πρίν ένα μήνα ξανά πήρα τηλέφωνο και δεν με ενημέρωσε για τέτοιου είδους μνμ. Να κάνω κάτι άλλο ;;; Πραγματικά τα έχω πάρει άσχημα. Edited by nikosz75013
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

τα 5ψήφια μηνύματα έχουν ένα όριο γύρω στα 25 ευρώ τον μήνα αν δεν κάνω λάθος. Για να σου έρθει λογαριασμός 210 ευρώ ή είσαι γραμμένος σε 7-8 διαφορετικές υπηρεσίες ή κάτι άλλο συμβαίνει .
Link to comment
Share on other sites

τα 5ψήφια μηνύματα έχουν ένα όριο γύρω στα 25 ευρώ τον μήνα αν δεν κάνω λάθος. Για να σου έρθει λογαριασμός 210 ευρώ ή είσαι γραμμένος σε 7-8 διαφορετικές υπηρεσίες ή κάτι άλλο συμβαίνει .

 

Δεν ξέρω τώρα πήγα στην κοσμοτε έκανα κάτι σαν καταγγελία για τα νούμερα αυτά και μου είπε το παιδί ότι μπορεί να πιστωθούν τα χρήματα μου.θα με πάρουν τηλέφωνο .

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι δεν μπορεί να είναι 210 ευρώ από 5 ψήφια . Ίσως να έχεις και άλλες χρεώσεις. Θα ήθελα να δεις λίγο τον λογαριασμό και να μας πεις πόσα είναι από 5ψήφια , γιατί δεν έχει συμβεί σε κανέναν να χρεώσουν τόσο υψηλό ποσό. Από κει και πέρα καλό είναι όλοι να βάλουμε φραγή σε αυτούς τους αριθμούς , εγώ το έχω ήδη κάνει.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να επιτρέπετε να γίνετε αυτή η αλητεία από κάποιους.

 

Εχτές έλαβε δύο μήνυμα ένα από τα εταιρικά νούμερα της εταιρίας μου, και από ότι με ενημέρωσε η Vodafone έχω χρεωθεί περίπου 7€...

 

Από το πρωί βρίζω τη Vodafone και μετά άρχισα να βρίζω και μια κοπελίτσα σε ένα νούμερο 2152151797. Η εταιρία που μου έκανε εμένα το κολπάκι είναι η εξής:

 

ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΕΠΕ με ΑΦΜ _________

Ο υπεύθυνος επικοινωνίας είναι κάποιος _______ _____________ και η εταιρία έχει έδρα το Επιστημονικό και Τεχνολογικό Πάρκο στο Ηράκλειο Κρήτης. Με λίγο ψάξιμο στο Internet βρήκα και ένα ακόμα σταθερό 2810314127.

 

Από ότι καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα, δεν νομίζω πως υπάρχει καν κάποια σελίδα που μπορεί κάποιος να εγγραφεί. Απλά μάλλον αυτοί ψάχνουν και δοκιμάζουν τηλέφωνα που να μπορούν να χρεώνουν.

 

Νομίζω ο μόνος τρόπος να γλυτώσει κάποιος από την αλητεία είναι να ζητήσει φραγή από τα 5-ψήφια νούμερα, και να ελπίζει ότι σε μερικά χρόνια δεν θα βγει κανένα 6-ψήφιο που θα χρεώνει περισσότερο.

Edited by Mark_K
προσωπικά στοιχεία
Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι στο prosms.gr που πουλάει στην χοντρική (ας το πω έτσι) sms προς τρίτους για προωθηση προϊόντων υπηρεσιών κλπ τα οποία δεν χρεώνουν τον τελικό αποδέκτη. Καμμία σχέση με τις εταιρείες με τα 5ψήφια που συζητάμε. Παράδειγμα: έχω πιτσαρία π.χ. και στέλνω sms με αποστολέα την επωνυμία της επιχείρησης προς τους πελάτες μου για τις παραγγελίες και για προσφορές. Τα sms τα αγοράζω μαζικά από το prosms και πληρώνω εγώ και όχι ο πελάτης μου.

Edit μετα απο το μήνυμα του twin που ακολουθεί φαίνεται οτι η εν λόγω εταιρεία έχει επεκταθεί στα 5ψηφια (βασικά γκουγκλαρα το 2810... για να βρω στοιχεία)

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως μου έρχεται SMS από το 54034 "ΤO PIN ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ EXTRAMOBI ΕΙΝΑΙ: xxxx ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΧΡ:2.08Ε Χ 3SMS= 6.24E/ΕΒΔ. EXTRAMOBI"

Το οποίο SMS δε διέγραψα άμεσα, αλλά εκ παραδρομής άνοιξα και διάβασα.

Δεν είχα μπει σε καμιά ιστοσελίδα και φυσικά το pin αυτό δεν το συμπλήρωσα πουθενά!

Παρόλα αυτά σε ένα λεπτο μου έρχεται 2ο SMS από το 54034 "ΕΓΓΡΑΦΗΚΕΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ EXTRAMOBI BY ZUTTOGAMES ΔΙΑΓΡΑΦΗ: STOP ZAPPS ΣΤΟ 54033 ΧΡΕΩΣΗ 2.08ΕΧ3SMS= 6.24E/ΕΒΔ. (SUPPORT@ZUTTOGAMES.COM/2152151797)"]

Πριν προλάβω να κάνω οτιδήποτε σε 2 λεπτά μου έρχονται άλλα 3 SMS από το 54033 με συνδέσμους για ...να απολαύσω το περιεχόμενο από την EXTRAMOBI....!!

Έγινε άμεση επικοινωνία με τη WIND η οποία έκανε φραγή των συγκεκριμένων 5ψήφιων αριθμών και μου είπαν πως δεν πρόκειται να μου έρθουν άλλα μηνύματα από αυτούς.

Όσον αφορά πιθανές χρεώσεις από τα ήδη απεσταλμένα μου είπαν πως θα το δούμε μετά την έκδοση του λογαριασμού....

 

Κάλεσα έπειτα από όλα αυτά το 2152151797 για να δω ποια εταιρεία είναι ώστε να κάνω καταγγελία και στην ΕΕΤΤ, το οποίο σε ηχογραφημένο μήνυμα έλεγε Σάιτεκ (μάλλον Cytec) και πως η υποστήριξη λειτουργεί 9:30-17:30.

 

Θα πρέπει να γίνουν πολλές καταγγελίες στην ΕΕΤΤ ώστε αυτή να κινηθεί νομικά και πάλι εναντίον τους (δείτε στη σελίδα 6 το πρόστιμο από την ΕΕΤΤ (780.620€) λινκ: http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/apofaseis_epi_akroaseon/2010/AP579-070_2010.pdf

Edited by Mark_K
«Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες όχι όμως και στους ανθρώπους»
Παν μέτρον ΆΡΙΣΤΟΝ !
Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι στο prosms.gr που πουλάει στην χοντρική (ας το πω έτσι) sms......

 

Μάλλον δεν πουλάει και πολύ και είπανε να το γυρίσουν στην απατεωνιά....

 

Ακριβώς το μήνυμα που πήρε ο Twin έλαβε το εταιρικό μου νούμερα. Δεν ξέρω, και δεν έχω χρόνο να ψάξω πως γίνονται η καταγγελίες στην ΕΕΤΤ, αλλά εάν είναι κάτι εύκολο ενημερώστε με πως γίνεται για να το κάνω.

 

... (δείτε στη σελίδα 6 το πρόστιμο από την ΕΕΤΤ (780.620€) λινκ: http://www.eett.gr/opencms...9-070_2010.pdf

 

Φτιάξε το Link σου γιατί δεν δουλεύει.

Edited by hab
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν πουλάει και πολύ και είπανε να το γυρίσουν στην απατεωνιά....

 

Ακριβώς το μήνυμα που πήρε ο Twin έλαβε το εταιρικό μου νούμερα. Δεν ξέρω, και δεν έχω χρόνο να ψάξω πως γίνονται η καταγγελίες στην ΕΕΤΤ, αλλά εάν είναι κάτι εύκολο ενημερώστε με πως γίνεται για να το κάνω.

 

 

 

Φτιάξε το Link σου γιατί δεν δουλεύει.

 

http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam

 

Θα πρέπει όμως πρώτα να επικοινωνήσεις με τον πάροχο και να δεις αν θα πάρεις μια απάντηση.

Απ'οτι εχω καταλάβει , όπως έγινε και σε μένα, σου επιστρέφουν αυτά τα μικρο-ποσά αλλά βασίζονται στο γεγονός ότι κάποιοι δεν θα μπουν καν στην διαδικασία.

Παρ'όλα αυτά ειναι σημαντικό να γίνει η καταγγελία στην ΕΕΤΤ προκειμένου να τονίσεις ότι ενώ δεν είχες μπει πουθενά και ενώ δεν χρησιμοποιήσες το pin χρεώθηκες!

Πρέπει να το κάνουμε πιο μαζικά όμως αυτό για να δούμε φως και να τους κόψουμε.

Edited by Mark_K
«Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες όχι όμως και στους ανθρώπους»
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον πάροχο, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν άφησα την υπεύθυνη να μιλήσει και πολύ. Θα την κάνω πάντως την καταγγελία.

 

Η Vodafone με ενημέρωσε πως θα μου πιστώσει το ποσό, αλλά το θέμα δεν είναι τι γίνεται με εμένα. Το θέμα είναι αυτό που λες εσύ και ότι είναι προφανές ότι αυτή η εταιρία απλά ξεκινάει και σε χρεώνει χωρίς λόγο.

 

Βέβαια το πιο περίεργο από όλα δεν είναι μόνο αυτό, αλλά το όλο πλαίσιο με τα 5-ψήφια, που από ότι φαίνεται μπορούν να ενεργοποιηθούν και να χρεώνουν απλά με μια εισαγωγή του τηλεφωνικού αριθμού σε μια ιστοσελίδα. Δηλαδή ξέρω εγώ το νούμερο κάποιου, το εισάγω και αρχίζει να χρεώνεται.... Και για να το πάμε και παραπέρα, έχω την εταιρία με το 5-ψήφιο και κάθομαι και εισάγω τηλεφωνικά νούμερα στην ιστοσελίδα μου για να βγάζω χρήματα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...