Jump to content

Μηνύματα από 5ψήφιους αριθμούς υπηρεσιών


deadp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να είστε καλα που θίξατε αυτό το θέμα.

 

Επειδή και εγώ έπεσε θύμα αυτής της απάτης, πήρα την εξυπηρέτηση πελατών του παρόχου μου και έβαλα φραγή σε ολα τα ειςερχομενα μηνύματα απο πενταψήφια νούμερα.

 

Για να δούμε τώρα, τι θα γίνει? θα μου ξανά στείλουν τέτοια μηνύματα απο τις διαφημιστικές / μάρκετινγκ εταιρεις ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΚΑΝΑΛΑΡΧΗ ?

Διότι αν μου ξανά στείλουν θα φάνε πόρτα. Χε χε χε.

 

;)

 

Το ίδιο έκανα κι εγώ με Cosmote.

PROLAB Digital Photo Printing & Finishing ::: http://www.prolab.gr

Dastart cafe Thessaloniki ::: http://www.dastart.com - http://www.facebook.com/dastart.cafe/

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 266
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου ήρθε sms από το 54666.

 

http://shoopadoo.com/gr/t&c.html

 

Μην τυχόν και κάνετε εγγραφή,παιδιά!

Θα σας τσακίσει την κάρτα για πλάκα...δεν θα μείνει ούτε € μέσα.

Αν κάνατε λάθος να εγγραφείτε,στείλετε STOP στο 54433.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τέτοιες απάτες μόνο στην χώρα μας συνεχίζουν και υπάρχουν...Σήμερα λαμβάνω τον λογαριασμό μου και επειδή ήταν λίγο πιο μεγάλη η χρέωση τον κοίταξα αναλυτικά..Συγκεκριμένα υπήρχε μια χρέωση 9€ περίπου από SMS σε υπηρεσία τρίτων.

Σε τηλέφωνο μου στην Cosmote μου λένε ότι δεν μπορούν να δουν από ποιόν είναι και ότι αν θέλω να δω θα πρέπει να κάνω υπογεγραμμένη δήλωση σε κατάστημα..Στο Online σύστημα που έχει φαίνονται μόνο οι εξερχόμενες κλήσεις...Ευτυχώς είχα κρατήσει κάποια μηνύματα από το 54422 και 54666 που μου είχαν έρθει στις 6/8 στις 20:00 και έλεγε σχετικά με κάτι Online παιχνίδια....

Η cosmote μου έδωσε μόνο ένα τηλέφωνο το 2111885485 για να επικοινωνήσω με την εταιρία telebox!

Μου το σηκώνει μια κυρία και μου λέει στις 6/8 19:59 βάλατε το τηλέφωνο σε μια υπηρεσία στο Internet....

Της λέω εκείνη την ώρα ήμουν σε καφετέρια ,μακριά από υπολογιστή και δεν έχω και παιδάκια να κάνουν κάτι τέτοιο...

Της ζήτησα να μου στείλει IP του υπολογιστή που έγινε αυτό και μέρος. Με το που το άκουσε αυτό μου λέει να προβούμε σε αμφισβήτηση του χρέους και μου ζήτησε email για να συνεχίσουμε την επικοινωνία μας...

Εν κατακλείδι αν δεν είχα δει τον λογαριασμό κάποιος θα είχε βγάλει τζάμπα 9€ επί εκατοντάδες ανυποψίαστους..

Αν δεν είχα κρατήσει τα μηνύματα θα έπρεπε να πηγαίνω στην cosmote να χάσω μια μέρα

Αν ήμουν κανένας παππούς ακόμη θα μου έλεγε παπάτζες ότι το κινητό μου έφταιγε που είχε Ιο!!!

Η ίδια η Cosmote ενώ ξέρει για την απάτη δεν με προστάτευσε παρά μόνο όταν ήταν αργά...

Δυστυχώς είμαστε στην Χώρα της Λαμογιάς...

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες δει τον λογαριασμό θα ήσουν μείον 9 ευρώ.

Οι εκατοντάδες ανυποψίαστοι δεν επηρεάστηκαν καθόλου από το ότι είδες τον λογαριασμό σου.,

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες απάτες μόνο στην χώρα μας συνεχίζουν και υπάρχουν...Σήμερα λαμβάνω τον λογαριασμό μου και επειδή ήταν λίγο πιο μεγάλη η χρέωση τον κοίταξα αναλυτικά..Συγκεκριμένα υπήρχε μια χρέωση 9€ περίπου από SMS σε υπηρεσία τρίτων.

Σε τηλέφωνο μου στην Cosmote μου λένε ότι δεν μπορούν να δουν από ποιόν είναι και ότι αν θέλω να δω θα πρέπει να κάνω υπογεγραμμένη δήλωση σε κατάστημα..Στο Online σύστημα που έχει φαίνονται μόνο οι εξερχόμενες κλήσεις...Ευτυχώς είχα κρατήσει κάποια μηνύματα από το 54422 και 54666 που μου είχαν έρθει στις 6/8 στις 20:00 και έλεγε σχετικά με κάτι Online παιχνίδια....

Η cosmote μου έδωσε μόνο ένα τηλέφωνο το 2111885485 για να επικοινωνήσω με την εταιρία telebox!

Μου το σηκώνει μια κυρία και μου λέει στις 6/8 19:59 βάλατε το τηλέφωνο σε μια υπηρεσία στο Internet....

Της λέω εκείνη την ώρα ήμουν σε καφετέρια ,μακριά από υπολογιστή και δεν έχω και παιδάκια να κάνουν κάτι τέτοιο...

Της ζήτησα να μου στείλει IP του υπολογιστή που έγινε αυτό και μέρος. Με το που το άκουσε αυτό μου λέει να προβούμε σε αμφισβήτηση του χρέους και μου ζήτησε email για να συνεχίσουμε την επικοινωνία μας...

Εν κατακλείδι αν δεν είχα δει τον λογαριασμό κάποιος θα είχε βγάλει τζάμπα 9€ επί εκατοντάδες ανυποψίαστους..

Αν δεν είχα κρατήσει τα μηνύματα θα έπρεπε να πηγαίνω στην cosmote να χάσω μια μέρα

Αν ήμουν κανένας παππούς ακόμη θα μου έλεγε παπάτζες ότι το κινητό μου έφταιγε που είχε Ιο!!!

Η ίδια η Cosmote ενώ ξέρει για την απάτη δεν με προστάτευσε παρά μόνο όταν ήταν αργά...

Δυστυχώς είμαστε στην Χώρα της Λαμογιάς...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου! Αυτή η κατάσταση είναι τραγική απλά αλλά φταίμε κι εμείς γιατί τους δίνουμε τροφή για να τα κάνουν!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κι εγω επεσα θυμα...μιλησα με κοσμοτε, μου βαλανε φραγη σε ολα τα 5ψηφια νουμερα, μου ειπανε να στειλω μνμ στο 54422 με την λεξη stop, με χρεωση κανονικου σου μου σου...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Αμα εχω πανω απο 1 5ψηφια στο κινητο μου , βασικα εχω 3 υπηρεσιες αλλα σε καποιες εχω γραφτει 2,3 φορες τοτε αν πατησω ΣΤΟΠ εκει που λεει θα ισχυει για ολα?? Αν παρω την κοσμοτε θα με βοηθησει ή τσαμπα θα παρω? Εν τω μεταξυ εχω να βαλω καρτα πολυ καιρο σε αυτο το κινητο, Αν το διαγραψω και αλλαξω νουμερο θα χρωσταω αυτα τα λεφτα?? Σορρυ για τις χαζες ερωτησεις..ελπιζω καποιος ομως να μου απαντησει. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Κάεσε την εξυπηρέτηση πελατών και ζήτησε φφραγή στα 5ψήφια .

Μετά μπορεις να βάλεις κάρτα.

Δεν θα σου πάρει χρήματα από το παρελθόν. Δεν χρωστάς τίποτα όταν έχεις μηδενικό υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πως σταματάμε τα μηνύματα,για το Cosmote Quiz? Από 19199 ,ήρθε sms. :blink:

 

edit:

 

"Αν δεν επιθυμείς να λαμβάνεις ενημερωτικά, στείλε τη λέξη STOP ή ΣΤΟΠ δωρεάν στο 19545 ή επικοινώνησε με τη γραμμή εξυπηρέτησης καλώντας 1222 χωρίς χρέωση από κινητό COSMOTE".

Edited by vasileios13
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Δείτε λύση στο θέμα, γιατί δεν αξίζει ούτε ένα ευρώ να το χαρίσετε στους απατεώνες με το απλά να κάνετε φραγή από τον πάροχο ή να στέλνετε μήνυμα με STOP.

Βασίζονται σε αυτό, γιατί οι καταγγελίες τους καίνε, και αν καταφέρουν και κρατήσουν έστω από τους μισούς χρήστες έστω μικρά ποσά, η μπίζνα βγαίνει μια χαρά...

 

Αρχικά η καταγγελία και το πρόστιμο από την ΕΕΤΤ (780.620€).

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/apofaseis_epi_akroaseon/2010/AP579-070_2010.pdf

 

Μαθαίνετε από τον πάροχο το όνομα της εταιρείας που σας χρεώνει.

ΠΧ http://www.telebox.gr/services.html (αλλάζουν ονόματα συνεχώς λόγω καταγγελιών)

 

Στέλνετε email ή τηλέφωνο με απειλή για καταγγελία και άρνηση γνώσης της χρέωσης.

πχ. http://www.telebox.gr/index.html

 

Θα σας απαντήσουν θετικά γιατί ξέρουν ότι είναι απάτη.

 

Απαιτήστε να έρθει επιταγή ή ποσό με ταχυδρομείο, και αποφύγετε άλλους τρόπους.

Εμείς τα πήραμε όλα και άμεσα.

 

Στο τέλος κάντε και μια καταγγελία και στην ΕΕΤΤ και συνήγορο του πολίτη, μήπως και φάνε και άλλα πρόστιμα και τελικά όντως δεν τους συμφέρει να το συνεχίζουν αυτό κοροιδεύοντας αγνώμονες και ωχαδερφιστές που δεν ασχολούνται παραπάνω.

 

Μπορείτε να δείτε ενεικτική συνομιλία σχετική παρακάτω.

---------------------------------------------------------------------

Εγώ πηρά τα χρήματα μου πίσω, καθώς με είχαν χρεώσει παραπάνω από 30€. Καταρχήν, ζητήστε από την εταιρία σας να κάνει (δωρεάν) φραγή στα εισερχόμενα μηνύματα από πενταψήφιους αριθμούς και μετά στείλτε e-mail στο support@telebox.gr. Παρακάτω, εχω προσθέσει όλα τα e-mails που αντάλλαξα μαζί τους.

 

Subject: Re: Μήνυμα

Εχοντας πάντα ως γνώμονα την καλύτερη εξυπηρέτηση των συνδρομητών, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο συνεργάτης μας που διαχειρίζεται την υπηρεσία, μετά από προτροπή μας, θα προβεί σε πίστωση του ποσού που απορρέει από τη χρήση της υπηρεσίας.

 

Παρακαλούμε όπως μας αποστείλετε τα πιό κάτω στοιχεία για να τα μεταβιβάσουμε στο συνεργάτη μας για να προβεί στη διαδικασία της πίστωσης:

 

Ονοματεπώνυμο κατόχου λογαριασμού:

 

IBAN λογαριασμού: G..

 

Παρακαλώ επιβεβαιώστε γραπτώς με απάντηση στο παρόν.

 

Με εκτίμηση,

Ομάδα Υποστήριξης Telebox

support@telebox.gr

On 08/12/2014 17:19, wrote:

 

Καλησπέρα,

Στις 21/10 έλαβα πράγματι τεσσερα SMS από το 54422. Και τα τέσσερα στάλθηκαν στις 20.31. Φυσικά τα SMS αυτά υπάρχουν ως αποδεικτικά στοιχεία, αποθηκευμένα στη συσκευή μου και κανένα απο αυτά δεν περιέχει το υποτιθέμενο pin. Με το e-mail που μου στείλατε και την επιβεβαίωση απο τον πάροχο μου (cosmote) οτι δέχτηκα μονο αυτά τα τέσσερα μηνύματα στις 21/10, προχωράω σε καταγγελία στην ΕΘΝΙΚΉ ΕΠΙΤΡΟΠΉ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΊΩΝ, με την οποία έχω ήδη επικοινωνήσει.

 

Έλαβα πολλά SMS συνολικά από τους δύο πενταψηφιους αριθμούς σας και απαιτώ την άμεση επιστροφή όλου του ποσού που με χρεωσατε.

 

Το Iban του λογαριασμού μου σε περίπτωση που που αλλάξετε γνώμη είναι

• IBAN: ……………………………..

 

Υ.Γ. Θα ενημέρωσω επίσης την ΕΕΤΤ ότι τα στοιχεία που μου δώσατε μέσω e-mail, μου τα δώσατε και τηλεφωνικά, χωρίς πρώτα να επιβεβαιώσετε αν πρόκειται περί του πραγματικού κατόχου του τηλεφωνικού αριθμού. (Νόμος περί προσωπικών δεδομένων;;)

 

--From: Telebox Support GR

Date: December 8, 2014 at 12:22:25 GMT+2

To: <@hotmail.com>

Cc: Telebox Support GR

Subject: Re: Μήνυμα

Καλησπέρα σας,

 

Ο κάτοχος του κινητού 69… εγγράφηκε στην υπηρεσία του συνεργάτη μας BUKUGAMES στις 21/10/2014 και ώρα 20:31 μέσω ιστοσελίδας: (βλ. συνημμένο έγγραφο ιστοσελίδας). Οι όροι χρήσης της ιστοσελίδας καθώς και τα μηνύματα επιβεβαίωσης εγγραφής, τον ενημερώνουν για τη φύση και τις χρεώσεις της υπηρεσίας. Η υπηρεσία προσφέρει περιεχόμενο για κινητά, και παρέχεται από συνεργάτη μας του εξωτερικού.

Ο κάτοχος του κινητού 6…. αιτήθηκε εγγραφής στην υπηρεσία εισάγοντας το νούμερό του στην ιστοσελίδα όταν του ζητήθηκε. Η επιβεβαίωση της επιθυμίας του για εγγραφή πραγματοποιήθηκε με αποστολή μοναδικού αριθμού επιβεβαίωσης (PIN) σε αυτόν, μέσω ενός SMS χωρίς χρέωση, τον οποίο ο κάτοχος του κινητού διάβασε και εισήγαγε στην ιστοσελίδα όταν του ζητήθηκε.

 

Όπως επιβάλλουν οι κανονισμοί, το πρώτο μήνυμα που αποστάλθηκε στο 6…. μετά την εγγραφή του στην υπηρεσία, τον καλοσώρισε σε αυτήν και ανέφερε ξανά τους όρους χρήσης της, καθώς και το κόστος των μηνυμάτων που θα ακολουθήσουν.

 

Να σημειώσουμε οτι η διαδικτυακή διεύθυνση (IP address) που χρησιμοποίηθηκε από τον κάτοχο του 69 κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του στην ιστοσελίδα και την εγγραφή του ήταν η9… (πάροχος Ίντερνετ:OTENET)

Ομάδα Υποστήριξης Telebox

On 28/11/2014 22:32, wrote:

Προς υπεύθυνους,

 

Την Παρασκευή 21/11/2014 έλαβα το εξης μήνυμα στο κινητό μου τηλέφωνο: ΔΩPEAN MHNYMA: EIΣTE ΣYNΔOMHTHΣ ΣTHN YΠHPRΣIA BUKUGAMES 2.07EYPΩ/MNM,12MNM/MHNA, TELEBOX ΔIAΓPAΦH:ΣTEIΛE STOP BUKU ΣTO 54422 BΘ: THΛ: 2111885489.

 

Προηγουμένως έλαβα και άλλα μηνύματα από την υπηρεσία σας.

 

Ο αριθμός του τηλεφώνου μου είναι ….

Προσπάθησα να επικοινώνησω μαζί σας, αλλά φυσικά απαντάειενα ηχογραφημένο μήνυμα.

 

Ποτε δε έγινα συνδρομητής στην υπηρεσία σας. Σε περίπτωση που υποστηρίζετε το αντίθετο, απαιτώ να μου το αποδείξετε.

Έχω συμβουλευθεί δικηγόρο και την υπηρεσία προστασίας καταναλωτή. Σε περίπτωση που με έχετε ήδη χρεώσει για τις υποτιθέμενες υπηρεσίες σας, απαιτώ την επιστροφή όλου του ποσού στον τραπεζικό λογαριασμό μου: Διαφορετικά θα κινηθώ νομικά.

 

---------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Εγω την πατησα με την Buogorno = Gamifive ως εξης:

απο τις 7 Αυγουστου με χρεώνουν 2,5€ καθε βδομαδα! ερχεται 24 /8 ο λογαρισμος παιρνω 13888 δεν ξερουν τιποτα.Παω Cote στο καταστημα κ μου βαλαν φραγη στα 5ψηφια!

ελεος ! Μετα απο 1 μηνα σχεδον με παιρνει ενας κος απο Cote και μου λεει να παρω ΕΓΩ στην bojourno να με διαγραψουν!

Εντωμεταξυ εχω χρεωθει απο 7/8 μεχρι 23/8 2,5€ καθε εβδομαδα!!!

Θελω να κανω αρνηση χρεωσης στο λογαριασμό μου σε οποιαδηποτε εταιρια και μου λεει το κανει για διευκολυσνη η Cote!!!

Δλδ εγω πως θα προστατευτω απο ενδεχομενη χρεωση

Και πως χρεωνουν τον κοσμο 2,5 € / βδομαδα χωρις sms και χωρις καμια συγκαταθεση;;;

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Θα προστατευθείς αν διαβάσεις το ακριβώς από πάνω μήνυμα το οποίο ειναι πολύ διάφωτιστικό.
Link to comment
Share on other sites

Θα προστατευθείς αν διαβάσεις το ακριβώς από πάνω μήνυμα το οποίο ειναι πολύ διάφωτιστικό.

μα εμενα ουτε sms ηρθε ουτε sms εστειλα!

εγινε ολο απο το internet! εκει ειναι το αξιοπεριεργο!

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μα εμενα ουτε sms ηρθε ουτε sms εστειλα!

εγινε ολο απο το internet! εκει ειναι το αξιοπεριεργο!

Με αυτή την εταιρεία την έχω πατήσει κι εγώ... Μου έφαγαν κανά 20αρικο μέχρι να τους πάρω χαμπάρι. Κι εμένα δεν μου ερχόταν κανένα μηνυμα... Το ανακάλυψα ζητώντας αναλυτική κατάσταση, που βγήκε μετά από 20μέρες από την Cosmote... Μέχρι τότε τα λεφτά χάνονταν από την κάρτα κανονικά! :X

Αφού τους πήρα τηλέφωνο και τους ****** (2106241808) με διέγραψαν άμεσα από την υπηρεσία και στην επιμονή μου να μάθω πως μπήκα στην υπηρεσία, μου είπαν να ρωτήσω τον πάροχό μου. Οπότε σίγουρα έχει ευθύνη και η Cosmote! Έχω υποψία ότι κάτι γίνεται με την εφαρμογή τους, γιατί οι χρεώσεις άρχισαν μόλις την εγκατέστησα στο android κινητό μου.

Edited by impreza_sti
Οφείλουμε να εκφραζόμαστε κόσμια
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λαμβάνω μηνυμα από 54970 οτι εχω εγγραφεί σε υπήρεσια με σεξι βιντεο. 3μνμ 2,08*3 = 6,24 εβδομαδιαως. Διαγραφή ΣΤΟΠ 19015 .

 

 

Στελνω αμέσως stop στο 19015.

Δεν κάνει τίποτα και μου ερχονται 3 απανωτα sms και φυσικά μου τρώει χρήματα.

Στο καπάκι μου στέλνει μηνυμα οτι εχω διαγραφεί από την υπηρεσία.

 

 

Να βρισω την wind;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνω μηνυμα από 54970 οτι εχω εγγραφεί σε υπήρεσια με σεξι βιντεο. 3μνμ 2,08*3 = 6,24 εβδομαδιαως. Διαγραφή ΣΤΟΠ 19015 .

 

 

Στελνω αμέσως stop στο 19015.

Δεν κάνει τίποτα και μου ερχονται 3 απανωτα sms και φυσικά μου τρώει χρήματα.

Στο καπάκι μου στέλνει μηνυμα οτι εχω διαγραφεί από την υπηρεσία.

 

 

Να βρισω την wind;

 

Βρίσε την όπως κάνω και εγώ όλη μέρα σήμερα, αλλά θα χρειαστεί να πας από εκεί για τη φραγή.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά χαρά

Κι εμένα σήμερα που στειλανε σε Q από το 19015 με το εξής :"NEA SEXY VIDEO. HTTP://BABESGR.COM/?PIN=PV072116" με χρέωσαν 2.5€.

Έστειλα STOP All(με χρέωση 0.11€) σαν απάντηση και μου απάντησαν από τον αριθμό 54970 "EXETE ΔIAΓPAΦEI AΠO TO A1BABESSTORE.COM"

Πήρα την Q και μου πλοκάραν και τα 2 πενταψηφια.

Ανάθεμα και αν είχα στείλει μήνυμα κάπου..... Έχω να στείλω sms κάτι χρόνια.

Η χώρα του ότι να ναι πάλι...

Edited by telson71
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Μου ήρθαν και μένα σήμερα κατά τις 8.00 το βράδυ 2 sms από το 54222 και ένα από το 54666.

 

Στη συνέχεια sms από Vodafone ότι έχω εγγραφεί σε υπηρεσίες sms και να στείλω stop XXXXX ώστε να καταργήσω την συνδρομή.

 

Για φραγή δεν μπόρεσα να το κάνω γιατί η εταιρική εξυπηρέτηση πελατών ανοίγει Δευτέρα πρωί.

 

Έχω ήδη στείλει e-mail σε ΕΕΤΤ και telebox (φαίνεται να έχουν έρθει από αυτούς τα sms).

 

Ήθελα να ρωτήσω αν όντως ισχύει το STOP ΧΧΧΧΧ ώστε να σταματήσουν τα sms ή δεν δουλεύει; Χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη ενέργεια;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μου ήρθαν και μένα σήμερα κατά τις 8.00 το βράδυ 2 sms από το 54222 και ένα από το 54666.

 

Στη συνέχεια sms από Vodafone ότι έχω εγγραφεί σε υπηρεσίες sms και να στείλω stop XXXXX ώστε να καταργήσω την συνδρομή.

 

Για φραγή δεν μπόρεσα να το κάνω γιατί η εταιρική εξυπηρέτηση πελατών ανοίγει Δευτέρα πρωί.

 

Έχω ήδη στείλει e-mail σε ΕΕΤΤ και telebox (φαίνεται να έχουν έρθει από αυτούς τα sms).

 

Ήθελα να ρωτήσω αν όντως ισχύει το STOP ΧΧΧΧΧ ώστε να σταματήσουν τα sms ή δεν δουλεύει; Χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη ενέργεια;

 

Ευχαριστώ.

Το ιδιο ακριβως και σε εμενα στις 22:42 μου ηρθαν τα ιδια ακριβως μηνυματα απο το 54600 και 54666 και με χρεωσε 2,5 ευρω μην πω τιποτα βραδιατικα..και φυσικα δεν λειτουργει τωρα κανενα τηλεφωνικο κεντρο. Τι βηματα ακολουθουμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως κάνατε στο internet πριν σας έρθουν τα μηνύματα ;
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,

 

Εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω δώσει το κινητό μου σε κάποιο σάιτ περίεργο.

 

Απλά σήμερα εγκατέστησα στο smart phone μου την εφαρμογή my Alpha Wallet της Alpha Bank και κατά την δημιουργία λογ/σμου για την εν λόγω εφαρμογή έδωσα νούμερο κινητού.

 

Θέλω να πιστεύω ότι είναι τυχαίο το γεγονός και δεν έχει σχέση με την εφαρμογή της Alpha Bank...

 

Από εκεί και πέρα ήδη έστειλα STOP 54666 και μου ήρθε μήνυμα ότι διαγράφτηκα πλέον από όλες τις υπηρεσίες της εταιρίας. Στο 54422 έστειλα STOP αλλά δεν έγινε τίποτα.

 

Από την telebox μου στείλανε αυτοματοποιημένο μήνυμα και μου είπανε να στείλω το κιν. μου και θα διερευνηθεί το θέμα. Θέλω να πιστεύω ότι θα επιστραφεί το ποσό έστω και ειναι 6 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

τόσο στην Vodafone όσο και στην cosmote δεν χρειάζεται να στείλεις πλέον μήνυμα. Γράφεσθε αυτόματα από το internet πατώντας αποδοχή. Οι εταιρείες στέλνουν το νούμερο σου κατευθείαν στις εταιρείες που σε χρεώνουν . Τα έχει γράψει απόλυτα κατανοητά ο Mark_K αν θέλει ας τα επαναλάβει για να ενημερωθεί ο κόσμος για το πώς γίνεται πλέον η χρέωση.

Πολλοί μάλιστα που έχουν κλείσει τα 5ψήφια πατάνε για πλάκα αποδοχή πιστεύοντας ότι δεν υπάρχει τρόπος να χρεωθούν ... αλλά χρεώνονται.

Συνήθως ανοίγουν παράθυρα σε site ενηλίκων . Ή και χωρίς παράθυρο. Γι αυτό ακριβώς ρώτησα τι ακριβώς κάνατε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα δεν θυμάμαι να έχω κάνει κάτι "περίεργο" τις τελευταίες μέρες.

Δηλ. αν εγώ έχω το κιν. του κολλητού μου και το δώσω χύμα σε κάποια περίεργη φόρμα, θα μπλέξει αυτός; Το βρίσκω περίεργο...

Δευτέρα πρωί παίρνω και την εξ. πελατών για φραγή στα 5ψήφια.

Έχω ένα μνμ από το 54222 που μιλάει για χρέσωη 20+ ευρώ ανά μήνα. Αν και έστειλα 'stop' στο 54222 δεν έλαβα επιβεβαίωση.

Έχω λάβει επιβεβαίωση 54666 ότι με έχουν διαγράψει από όλες τις υπηρεσίες. Απλά δεν ξέρω αν εννοεί και το 54222.

Αν έχω νέα από βδομάδα θα ξαναγράψω. Σας ευχαριστώ.

 

 

Βασίλη αν θες παρέθεσε το λινκ του φίλου που γράφει τι παίζει γενικώς. Δεν το βρήκα σε αυτό το νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι το είχαμε ψάξει σε όμοιο θέμα στην ενότητα της Wind, εδώ.

Στην ουσία διαπιστώσαμε πως μπορεί να γίνει εγγραφή χωρίς επιβεβαίωση με sms.

 

Προσωπικά πιστεύω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με τον χρήστη να έχει πατήσει κάποιο πλήκτρο για επιβεβαίωση, απλά χωρίς να το έχει πάρει χαμπάρι. Μπορεί να είναι σε διάφορες σελίδες ακόμα και κάτι σαν διαφημιστικό που να πατηθεί κάτι καταλάθος.

 

Δεν πιστεύω πως έχει να κάνει με τον πάροχο(να συμμετέχει σε αυτό). Ωστόσο θα έβρισκα καλή ιδέα αντί να υπάρχει η επιλογή της φραγής για όποιον το επιθυμεί, να είναι εξ ορισμού σε φραγή τα συγκεκριμένα 5ψήφια (υπηρεσίες πολυμεσικής πληροφόρησης) και να έχει ο συνδρομητής τη δυνατότητα να τα "ανοίγει" αν το επιθυμεί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , σε εμενα ηρθε μηνυμα 21/10 απο τον αριθμο 54970.

με ευχαριστουσαν για την εγγραφη μου στο rhydelbabes και θα ειναι 3 μηνυματα την εβδομαδα των 2 ευρω.αν θελω να στειλω στοπ για διαγραφη.

επειδη ηταν το νουμερο καρτα δεν εδωσα πολυ σημασια ( αν ηταν στην συνδεση μπορει να ειχα πανικοβληθει:lol:) και το αφησα ετσι . και 28/10 και σημερα εβαλα καρτα , δεν μου εχουν τραβηξει ουτε 1 ευρω. βεβαια πηγα και εκανα μια φραγη στα 5ψηφια για να μην μου ξαναστειλουν.

δεν ξερω τι ακριβως κομπινα ειναι αυτη ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...