Jump to content

Αντιμετωπίσατε πρόβλημα στο 5800;


denom
 Κοινοποίηση

Αντιμετωπίσατε προβλήματα στο 5800?  

676 members have voted

  1. 1. Αντιμετωπίσατε προβλήματα στο 5800?

    • Οχι. Κανένα απολύτως.
    • Ναι. Πρόβλημα στο ακουστικό.
    • Ναι. Πρόβλημα στην οθόνη (καμένο pixel κ.α.).
    • Ναι. Έχει αυτή την μικρή σχισμή.
    • Οχι. Είχε πρόβλημα λογισμικού αλλά λύθηκε με update
    • Ναι. Έχει πρόβλημα λογισμικού και μετά το update.
    • Ναι. Είχε άλλο πρόβλημα ή περισσότερα του ενός.


Recommended Posts

Αρχίσαμε πάλι τα ίδια:( Πάω χθες να κανω απεγκατασταση του try handy shell και δεν εμπαινε στις εγκατεστημενες εφαρμογες με τιποτα. (κολλημα απο το "ληγμενο'' handy αραγε?) Αφου προσπαθησα 3-4 φορες χωρις αποτελεσμα ειπα να αφαιρεσω την καρτα μνημης μπας και δω αποτελεσμα. Αφου την αφαιρεσα με τη γνωστη και ''ασφαλη'' διαδικασια βλεπω πως χαθηκαν παλι οι συντομευσεις της αρχικης οθονης, δεν εμπαινε στις επαφες κλπ. Το εχω ξαναπαθει αλλες 3 φορες ομως τοτε ενω εκλεινα και ξανανοιγα το κινητο, εστω και για λιγο λειτουργουσε το πληκτρολογιο κι ετσι εβαζα τον κωδικο για format και ολα καλα. Τωρα εχει μουλαρωσει :p και δεν καταλαβαινει τιποτα:mad: Προσπαθησα και με τον αλλο τροπο πατωντας ταυτοχρονα πρασινο-κοκκινο-καμερα-on off αλλα και παλι τιποτα. Δεν ειναι χακαρισμενο, και δεν του εχω κανει αναβαθμηση. Καμμια ιδεα πριν το πεταξω απ' το παραθυρο ή πριν να τρεχω στη νοκια? :lol::p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις το τελευταίο firmware?

Αν όχι κάνε αναβάθμιση λογισμικού και στο καπάκι Hard Format σε συσκευή και κάρτα μνήμης.. (Προσοχή να έχει κάνει back up ότι χρειάζεσαι γιατί θα χαθούν όλα τα δεδομένα μετά το Format)

Ίσως σου διορθώσει τα προβλήματα με BT και δίκτυο..

 

Περί αναβάθμισης λογισμικού και Hard Format-Μορφοποίησης μπορείς να βρείς στο S60 5th Edition Platform FAQ

 

Οφειλω να πω οτι εκανα οτι μου ειπες και εως τωρα τα πραγματα φαινονται μια χαρα...thanks zef!

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε πάλι τα ίδια:( Πάω χθες να κανω απεγκατασταση του try handy shell και δεν εμπαινε στις εγκατεστημενες εφαρμογες με τιποτα. (κολλημα απο το "ληγμενο'' handy αραγε?) Αφου προσπαθησα 3-4 φορες χωρις αποτελεσμα ειπα να αφαιρεσω την καρτα μνημης μπας και δω αποτελεσμα. Αφου την αφαιρεσα με τη γνωστη και ''ασφαλη'' διαδικασια βλεπω πως χαθηκαν παλι οι συντομευσεις της αρχικης οθονης, δεν εμπαινε στις επαφες κλπ. Το εχω ξαναπαθει αλλες 3 φορες ομως τοτε ενω εκλεινα και ξανανοιγα το κινητο, εστω και για λιγο λειτουργουσε το πληκτρολογιο κι ετσι εβαζα τον κωδικο για format και ολα καλα. Τωρα εχει μουλαρωσει :p και δεν καταλαβαινει τιποτα:mad: Προσπαθησα και με τον αλλο τροπο πατωντας ταυτοχρονα πρασινο-κοκκινο-καμερα-on off αλλα και παλι τιποτα. Δεν ειναι χακαρισμενο, και δεν του εχω κανει αναβαθμηση. Καμμια ιδεα πριν το πεταξω απ' το παραθυρο ή πριν να τρεχω στη νοκια? :lol::p

 

Τι εννοείς με το "έχει μουλαρώσει"? Δηλαδή δεν ανοίγει το κινητό?

 

Οφειλω να πω οτι εκανα οτι μου ειπες και εως τωρα τα πραγματα φαινονται μια χαρα...thanks zef!

Για αυτό είμαστε εδώ :happy:

Υ.Γ. zaf είναι όχι zef :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια, μετα την αναβαθμιση της συσκευης στην εκδοση 40 δε με αφηνει να κανω εγκατασταση η απεγκατασταση εφαρμογων καθως μου λεει οτι η εφαρμογη εγκαταστασης εκτελειτε ηδη. Του εκανα restore backup οπως διαβασα καπου αλλα εχει κανει backup μετα την αναβαθμιση αρα...

Επισης δεν εχω καποιο προγραμμα task manager οποτε δε μπορω να την κανω kill... Καμια αλλη ιδεα???? Ευχαριστω

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "έχει μουλαρώσει"? Δηλαδή δεν ανοίγει το κινητό?

Εννοώ ότι όσες φορές κι αν προσπάθησα να κάνω hard format πατώντας ταυτόχρονα τα 4 πλήκτρα αυτό άνοιγε απλώς και τίποτα παραπάνω. Τώρα όλα ok. Το πήγα στη nokia, πέρασαν και την 40 και για την ώρα πετάει :)

Εννοείτε πως έκανα και φορμάτ στην κάρτα μνήμης πριν γιατί αυτή τελικά το δημιούργησε το πρόβλημα.

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Γεια, μετα την αναβαθμιση της συσκευης στην εκδοση 40 δε με αφηνει να κανω εγκατασταση η απεγκατασταση εφαρμογων καθως μου λεει οτι η εφαρμογη εγκαταστασης εκτελειτε ηδη. Του εκανα restore backup οπως διαβασα καπου αλλα εχει κανει backup μετα την αναβαθμιση αρα...

Επισης δεν εχω καποιο προγραμμα task manager οποτε δε μπορω να την κανω kill... Καμια αλλη ιδεα???? Ευχαριστω

Κάνε hard format και μορφοποίηση της κάρτας μνήμης!

Επιβάλλεται μετά από αυτή την αναβάθμιση.

Οδηγίες υπάρχουν στο FAQ της ενότητας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα οντως πολυ καλο κινητο εγω αντιμετωπιζα το προβλημα με τις ... 'οριζοντιες γραμμες στην οθονη' σημερα το πηγα στα κεντρικα και μου ειπαν οτι σε μια εβδομαδα θα ειναι οκ ..

για να δουμε.. κατα τα αλλα ειμαι ικανοποιημενος,α και κατι μικροπροβληματα κανα κολυμα και τετοια αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες .(που κανυν ομως τον πρωταθλητη :D:D)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάνε hard format και μορφοποίηση της κάρτας μνήμης!

Επιβάλλεται μετά από αυτή την αναβάθμιση.

Οδηγίες υπάρχουν στο FAQ της ενότητας.

 

Μαλιστα οκ ευχαριστω ελπιζω να φτιαξει και να μη μεινω χωρις εφαρμογες ...:D

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε hard format και μορφοποίηση της κάρτας μνήμης!

Επιβάλλεται μετά από αυτή την αναβάθμιση.

Οδηγίες υπάρχουν στο FAQ της ενότητας.

 

Λυνεται πολυ πιο ευκολα, δεν ειναι η λυση παντα το φορματ.

Πηγαινε εφαρμογες, διαχειρηση εφαρομογων, καρτα μνημης, επιλογες, αφαιρεση καρτας μνημης και πατα οκ.

Λυθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Λυνεται πολυ πιο ευκολα, δεν ειναι η λυση παντα το φορματ.

Πηγαινε εφαρμογες, διαχειρηση εφαρομογων, καρτα μνημης, επιλογες, αφαιρεση καρτας μνημης και πατα οκ.

Λυθηκε.

Δυστυχως δε με προλαβες.... και το χειροτερο ειναι οτι με την 40 δεν μπορω να κανω Hack ακομα οποτε... οχι μονο δε μπορω να βαλω εφαρμογες αλλα εχασα και τις προηγουμενες.........:(:(;);)

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα οντως πολυ καλο κινητο εγω αντιμετωπιζα το προβλημα με τις ... 'οριζοντιες γραμμες στην οθονη' σημερα το πηγα στα κεντρικα και μου ειπαν οτι σε μια εβδομαδα θα ειναι οκ ..

για να δουμε.. κατα τα αλλα ειμαι ικανοποιημενος,α και κατι μικροπροβληματα κανα κολυμα και τετοια αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες .(που κανυν ομως τον πρωταθλητη :D:D)

 

Κι εγω το εδωσα σημερα για αλλαγη οθονης αλλά σε Nokia Shop γιατι δεν με βολευουν τα κεντρικα και μου ειπαν να υπολογιζω κανενα μηνα...

θα κανω υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Λυνεται πολυ πιο ευκολα, δεν ειναι η λυση παντα το φορματ.

Πηγαινε εφαρμογες, διαχειρηση εφαρομογων, καρτα μνημης, επιλογες, αφαιρεση καρτας μνημης και πατα οκ.

Λυθηκε.

Δεν ισχυρίστηκε κανείς πως είναι πάντα η λύση το format. Απεναντίας!

Αλλά η αναβάθμιση 40.χχ με τις μεγάλες αλλαγές που επέφερε δυστυχώς επιβάλει το hard format στις περισσότερες των περιπτώσεων που έχουν παρατηρηθεί.

 

 

το χειροτερο ειναι οτι με την 40 δεν μπορω να κανω Hack ακομα οποτε... οχι μονο δε μπορω να βαλω εφαρμογες αλλα εχασα και τις προηγουμενες.........:(:(;);)

Και το πιστοποιητικό τι το έχεις...

Υπεγραψέ τες με το κλασσικό τρόπο και έπειτα εγκατέστησέ τες στη συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το εδωσα σημερα για αλλαγη οθονης αλλά σε Nokia Shop γιατι δεν με βολευουν τα κεντρικα και μου ειπαν να υπολογιζω κανενα μηνα...

θα κανω υπομονη

 

 

πολυς καιρος φιλε μου σου εβγαζε και εσενα τις οριζοντιες γραμμες στην οθονη ε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυρίστηκε κανείς πως είναι πάντα η λύση το format. Απεναντίας!

Αλλά η αναβάθμιση 40.χχ με τις μεγάλες αλλαγές που επέφερε δυστυχώς επιβάλει το hard format στις περισσότερες των περιπτώσεων που έχουν παρατηρηθεί.

 

 

 

Και το πιστοποιητικό τι το έχεις...

Υπεγραψέ τες με το κλασσικό τρόπο και έπειτα εγκατέστησέ τες στη συσκευή.

 

Ναι οκ δε κατηγορησα κανενα σιγουρα το χρειαζοταν αλλα δεν ειχα δει οτι δεν εχει βγει το Hack ακομα τεσπα εκανα sing τις πιο βασικες... για τις υπολοιπες θα περιμενω ευχαριστω...!!:)

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ δε κατηγορησα κανενα σιγουρα το χρειαζοταν αλλα δεν ειχα δει οτι δεν εχει βγει το Hack ακομα τεσπα εκανα sing τις πιο βασικες... για τις υπολοιπες θα περιμενω ευχαριστω...!!:)

 

Δε βρίσκω το λόγο να περιμένεις πάντως, εφόσον δεν ξέρουμε αν και πότε θα βρεθεί νέος τρόπος να hackάρονται οι συσκεύες με νεότερο λογισμικό, και δε βλάπτει πουθενά η ψηφιακή υπογραφή! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Nεο προβλημα.

Βασικα παλιο αλλα τωρα που χρησιμοποιησα τη βιντεοκληση εγινε εμφανες.

Στην δευτερη καμερα λοιπον, οταν δουλευει η οθονη και υπαρχει φως, στο τριτο της τεταρτημοριο εμφανιζεται μια φωτεινη σχισμη, κατι που επηρρεαζει τις φωτο και τη βιντεοκληση.

Αυτο δεν φαινεται ιδιαιτερα στις φωτογραφιες αλλα ειδικα στον συνομιλητη σου κατα τη βιντεοκληση ειναι εμφανεστατο.

Εκανα συγκριση με δυο 5800 φιλων οπου η καμερα παραμενει ολομαυρη κατα το διαστημα που το κινητο εχει φως.

Εσφιξα τις βιδες με αστερακι αλλα παραμενει, οποτε ειμαι για Nokia shop.

Καταραμενη Νοκια....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμοφρουμίτες καλησπέρα σας. :)

Αγόρασα εχθές το Nokia 5800 από τη Media Markt. Από αυτά που διάβασα πρόκειται μάλλον για παραεισαγωγή, καθώς η συσκευασία περιέχει λευκή ταινία ασφαλείας και ο κωδικός που γράφει κάτω από τη μπαταρία είναι 0587482. Ωστόσο είχε μέσα κανονικά ελληνικό εγχειρίδιο και επίσης έκανα αναβάθμιση στην έκδοση 40 μέσω του PC Updater και τα ελληνικά παρέμειναν.

 

Ωστόσο η συσκευή από την πρώτη στιγμή έχει ένα πάρα πολύ εκνευριστικό ελάττωμα. Τα πλαστικά της τρίζουν. Καινούρια συσκευή και πατώντας σε 2 συγκεκριμένα σημεία τα πλαστικά τρίζουν. Το ένα είναι στην περιοχή που είναι το κόκκινο ακουστικό, και το άλλο στο σημείο της οθόνης πάνω από τα Slots της SIM και της SD κάρτας. Είναι κάτι που με εκνευρίζει απίστευτα. Το πρόβλημα της σχισμής δεν υπάρχει.

 

Τι μπορώ να κάνω; Το καλύπτει αυτό η εγγύηση; Με ενοχλεί πάρα πολύ. Το παλιό μου τηλέφωνο το είχα 3 χρόνια και τέτοιο πρόβλημα δεν παρουσίασε ποτέ. Δεν έχω ξεπεράσει τα 30 λεπτά χρόνου ομιλίας ούτε τις 7 ημέρες. Πάω στη Media Markt ή σε Nokia Shop; Έχει κανείς εμπειρία από τέτοιου είδους πρόβλημα; Το είδα να αναφέρεται αλλά δεν είδα κανέναν να λέει αν έκανε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.ειμαι κατοχος ενος 5800 και προχτες εκανα αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση.μετα απο αυτο εβαλα και καποια θεματακια.τωρα το προβλημα ειναι το εξης!οταν εχω εισερχομενη κληση μου βγαζει δυο βελακια,το ενα λεει απαντηση,το αλλο λεει ξεκλειδωμα.παταω αυτο που λεει απαντηση αλλα δεν κανει τιποτα και αναγκαζομαι να παταω το κουμπακι.να σημειωσω οτι δεν βγαζει ουτε το αθορυβο οπως πρωτα.να φταιει καποιο θεμα που εβαλα?να κανω κανενα reset μηπως ξελαμπικαρει?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.ειμαι κατοχος ενος 5800 και προχτες εκανα αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση.μετα απο αυτο εβαλα και καποια θεματακια.τωρα το προβλημα ειναι το εξης!οταν εχω εισερχομενη κληση μου βγαζει δυο βελακια,το ενα λεει απαντηση,το αλλο λεει ξεκλειδωμα.παταω αυτο που λεει απαντηση αλλα δεν κανει τιποτα και αναγκαζομαι να παταω το κουμπακι.να σημειωσω οτι δεν βγαζει ουτε το αθορυβο οπως πρωτα.να φταιει καποιο θεμα που εβαλα?να κανω κανενα reset μηπως ξελαμπικαρει?

 

ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ RESET!!!

Δεν πρέπει να το πατήσεις, αλλά να σύρεις το δάχτυλό σου πάνω στη γραμμή που λέει "Απάντηση" για να απαντηθεί η κλήση! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.ειμαι κατοχος ενος 5800 και προχτες εκανα αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση.μετα απο αυτο εβαλα και καποια θεματακια.τωρα το προβλημα ειναι το εξης!οταν εχω εισερχομενη κληση μου βγαζει δυο βελακια,το ενα λεει απαντηση,το αλλο λεει ξεκλειδωμα.παταω αυτο που λεει απαντηση αλλα δεν κανει τιποτα και αναγκαζομαι να παταω το κουμπακι.να σημειωσω οτι δεν βγαζει ουτε το αθορυβο οπως πρωτα.να φταιει καποιο θεμα που εβαλα?να κανω κανενα reset μηπως ξελαμπικαρει?

 

το αθορυβο ειναι απενεργοποιημενο γιατι αν συρεις το δαχτυλο στο "ξεκλειδωμα" τοτε το κανει αθορυβο αυτοματα και εχεις το προηγουμενο μενου...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα. Έχω ένα 5800 μπλε απο oteshop λιγοτερο από 6 μήνες. Τον τελευταίο καιρό μου εμφανίζει το εξής: Σε άσχετες στιγμές τα χρώματα τις οθόνης αρχιζουν να σκοτεινιάζουν μεχρι να μαυρίσει εντελώς. Μετά κάνει επανεκκίνηση χωρίς να ζητήσει pin. Αυτό μπορεί να συμβεί και δέκα φορές σε μια μέρα. Πολλές φορές το βρίσκω σβηστό και πρέπει να βγάλω τη μπαταρία για να ξεκινήσει. Καμιά ιδέα για το τι παίζει?
sklavos:)
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα. Έχω ένα 5800 μπλε απο oteshop λιγοτερο από 6 μήνες. Τον τελευταίο καιρό μου εμφανίζει το εξής: Σε άσχετες στιγμές τα χρώματα τις οθόνης αρχιζουν να σκοτεινιάζουν μεχρι να μαυρίσει εντελώς. Μετά κάνει επανεκκίνηση χωρίς να ζητήσει pin. Αυτό μπορεί να συμβεί και δέκα φορές σε μια μέρα. Πολλές φορές το βρίσκω σβηστό και πρέπει να βγάλω τη μπαταρία για να ξεκινήσει. Καμιά ιδέα για το τι παίζει?

 

αναβαθμιση του λογισμικου εχεις κανει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από sklavos

Φίλοι μου καλησπέρα. Έχω ένα 5800 μπλε απο oteshop λιγοτερο από 6 μήνες. Τον τελευταίο καιρό μου εμφανίζει το εξής: Σε άσχετες στιγμές τα χρώματα τις οθόνης αρχιζουν να σκοτεινιάζουν μεχρι να μαυρίσει εντελώς. Μετά κάνει επανεκκίνηση χωρίς να ζητήσει pin. Αυτό μπορεί να συμβεί και δέκα φορές σε μια μέρα. Πολλές φορές το βρίσκω σβηστό και πρέπει να βγάλω τη μπαταρία για να ξεκινήσει. Καμιά ιδέα για το τι παίζει?

 

αναβαθμιση του λογισμικου εχεις κανει?

 

ναι φίλε μου. και update και hard format. τιποτα ομως.

sklavos:)
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...