Jump to content

Αντιμετωπίσατε πρόβλημα στο 5800;


denom
 Κοινοποίηση

Αντιμετωπίσατε προβλήματα στο 5800?  

676 members have voted

  1. 1. Αντιμετωπίσατε προβλήματα στο 5800?

    • Οχι. Κανένα απολύτως.
    • Ναι. Πρόβλημα στο ακουστικό.
    • Ναι. Πρόβλημα στην οθόνη (καμένο pixel κ.α.).
    • Ναι. Έχει αυτή την μικρή σχισμή.
    • Οχι. Είχε πρόβλημα λογισμικού αλλά λύθηκε με update
    • Ναι. Έχει πρόβλημα λογισμικού και μετά το update.
    • Ναι. Είχε άλλο πρόβλημα ή περισσότερα του ενός.


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 764
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το 5800 εδώ και 3 μήνες και δυστυχώς από την πρώτη μέρα που το πήρα μου κάνει επανεκκινήσεις. Συνήθως κολλάει όταν χρησιμοποιώ τον διακόπτη ξεκλειδώματος. Το θέμα είναι πως μπορεί να το κάνει 3 φορές την μέρα και μπορεί μέσα σε μία εβδομάδα να μην το εμφανίσει ούτε μια φορά. Επειδή δεν με πείραζε τόσο και επειδή πίστευα πως είναι θέμα software δε το κυνήγησα. Έκανα όμως hard format και αναβάθμιση στο τελευταίο firmware και το πρόβλημα επιμένει. :( Σήμερα δυστυχώς μου το εμφάνισε κιόλας την ώρα που μιλούσα :mad:

Έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό σε κανέναν; Αξίζει να μπλέκω με το service της Nokia ή να το αφήσω; Από το service της SE και της LG δεν είχα τις καλύτερες εντυπώσεις και φοβάμαι να μπλέξω πάλι με service.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 5800 εδώ και 3 μήνες και δυστυχώς από την πρώτη μέρα που το πήρα μου κάνει επανεκκινήσεις. Συνήθως κολλάει όταν χρησιμοποιώ τον διακόπτη ξεκλειδώματος. Το θέμα είναι πως μπορεί να το κάνει 3 φορές την μέρα και μπορεί μέσα σε μία εβδομάδα να μην το εμφανίσει ούτε μια φορά. Επειδή δεν με πείραζε τόσο και επειδή πίστευα πως είναι θέμα software δε το κυνήγησα. Έκανα όμως hard format και αναβάθμιση στο τελευταίο firmware και το πρόβλημα επιμένει. :( Σήμερα δυστυχώς μου το εμφάνισε κιόλας την ώρα που μιλούσα :mad:

Έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό σε κανέναν; Αξίζει να μπλέκω με το service της Nokia ή να το αφήσω; Από το service της SE και της LG δεν είχα τις καλύτερες εντυπώσεις και φοβάμαι να μπλέξω πάλι με service.

 

Έχεις βάλει πολλές εφαρμογές? Συνήθως οι επανεκκινήσεις οφείλονται σε λογισμικό..

 

Αφού βάλεις την τελευταία αναβάθμιση κάνε Hard format στη συσκευή και στη κάρτα μνήμης και ξαναδοκίμασε χωρίς να εγκαταστήσεις πολλές εφαρμογές (καλύτερα καμία για να το δοκιμάσεις για ένα διάστημα)..

 

Αν το πρόβλημα υπάρχει ξανά και αν γίνεται με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο τότε πήγαινε στo service..

Link to comment
Share on other sites

εγώ το πρόβλημα που έχω εδώ και καιρό είναι ότι "παγώνει" η οθόνη όταν τερματίζω μιά κλήση που κάνω. πρέπει να το κλείσω και να το ξανανοίξω! έχω κάνει format, hard reset αλλά....ΤΙΠΟΤΑ! καμιά λύση?
Link to comment
Share on other sites

παιδες εγω εχω καπου στους 10 μηνες το 5800 και γενικα λειτουργουσαν ολα ρολοι εκτος απο μερικα κολληματα που θεωρουσα λογικα,με την τελευταια αναβαθμιση ομως αντιμετωπιζω αρκετα προβληματα:

1)το bluetooth δεν λειτουργει(το χω αναφερει και αλλου)

2)η μπαταρια δειχνει οτι ναναι εκει που ειναι στις 5 γραμμες πεφτει ξαφνικα στην 1 κλεινει και οταν ξανανοιξει παει στις 4

3)εκει που μιλαω κλεινει μονο του χωρις λογο

4)το ραδιοφωνο δεν λειτουργει καθολου

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση στην έκδοση 40.0.005 καλό είναι να γίνει ένα hard format καθώς και μορφοποίηση στη κάρτα μνήμης.

Οι οδηγίες που θα χρειαστείς βρίσκονται εδώ: S60 5th Edition Platform FAQ::Πως κάνω format στο κινητό, στην μαζική μνήμη και στη κάρτα μνήμης;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

εκανα hard format φιλε μου δυστιχως...και παλι τα ιδια προβληματα υπαρχουν!ελπιζω να βγει συντομα καινουργιο firmware μπας και λυθουν τα προβληματα...
Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω δεν αποτελούν κοινά προβλήματα.

Μάλλον πρόκειται για προβληματική συσκευή.

Καλύτερα να το πας για service, αν και η κατάσταση με τα Nokia Shops δεν είναι και η πλέον κατάλληλη αυτή τη περίοδο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις,που μπορω να παο να το κοιταξουν?γιατι τα nokia shop δεν ειναι καταλληλα αυτην την περιοδο?εγω το κινητο το χω παρει απο eshop αν παο σε nokia shop θα χρειαστει να χω μαζι μου καμια αποδειξη η δεν μετραει?επισης αν ειναι ευκολο αν υπαρχει κανα λινκ με τα nokia shop να δω πιο ειναι το πιο κοντινο μου ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Βρείτε ένα κατάστημα

 

Όσο για το γιατί δεν είναι και η καταλληλότερη περίοδος... διάβασε από εδώ και κάτω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

το gps δεν δουλεύει...

και όταν μπαίνουν τα ακουστικά ακούγεται μόνο το ένα από τα δυο...

 

ωραία πράγματα...

ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ!!!!!!!!! http://www.tvxs.gr/v4012
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα με τα ακουστικα μπορεις να το λυσεις.menu->μουσικη->ολα τα τραγουδια->μπες μεσα σε ενα τραγουδι->ρυθμισεις->εξισορροπηση και ρυθμισε το οπως θελεις
Link to comment
Share on other sites

Eκτος απο ενα προβλημα με την οθονη που προκαλεσα μονος μου λογο πιεσης το κινητο ειναι αψογο ...κανενα προβλημα!:)

 

Και ουτε ενα update δεν του εχω κανει:)

Link to comment
Share on other sites

παιδες βοηθεια το εγραψα και αλλου,απο απροσεξια μου το κινητο επεσε με αρκετη δυναμη κατω και ενω λειτουργει κανονικα χαλασε η αφη,τι προτεινετε να κανω?που εχει καλο σερβις?ποσο λετε να κοστισει ολη η ιστορια?

 

κανεις παιδες?

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Από την πρώτη ημέρα που το πήρα το κινητό κάνει επανεκκινήσεις σε άσχετες στιγμές (συνήθως όταν ξεκλειδώνω το τηλέφωνο). Παρουσιάζει κανενός άλλου το ίδιο πρόβλημα; Έκανα αναβάθμιση λογισμικού αλλά το πρόβλημα παραμένει. Το θέμα είναι πως δε το κάνει συνέχεια και επειδή κατά τα άλλα το κινητό είναι άψογο δε παίρνω την απόφαση να το αφήσω για service. Ίσως το καλοκαίρι... :(
Link to comment
Share on other sites

Πριν το αφήσεις για service μπορείς να προβείς σε hard format ώστε να διαπιστώσεις εάν πρόκειται για πρόβλημα της συσκευής ή πρόβλημα το οποίο οφείλεται σε κάποια εφαρμογή ή γενικότερα στο software.

Οδηγίες θα βρεις στο S60 5th Edition FAQ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τις επανεκκινήσεις τις κάνει από την πρώτη ημέρα και έκανα βλακεία που δεν το πήγα από την αρχή πίσω για αντικατάσταση. Hard reset έχω ήδη κάνει όταν αναβάθμισα το firmware, αλλά δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει. Δε βλέπω να το γλιτώνω τελικά. Αν ήμουν βέβαιος πως θα το διορθώσουν θα το πήγαινα άμεσα, αλλά πολύ αμφιβάλω. Συνήθως κάνουν απλά μια αναβάθμιση και ένα hard reset. Ή λένε πως δεν εντόπισαν τίποτα (λες και έχεις την διάθεση να πας χωρίς λόγο το κινητό σου για service).
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εδώ και μια βδομάδα το τηλέφωνο δεν μου κρατάει καθόλου μητρώο κλήσεων.. (αν πχ έχω μια αναπάντητη μου πετάει μήνυμα "1 αναπάντητη κλήση" κ όταν πατάω να την δω το μητρώο είναι άδειο.. το ίδιο και με εισερχόμενες και εξερχόμενες) Επίσης στο ίδιο ακριβώς διάστημα εμφανίστηκε άλλο ένα κουλό να μην μου έρχονται τα εισερχόμενα μηνύματα αν δεν στείλω πρώτα κάποιο εγώ.. δηλαδή αν κάποιος μου στείλει σήμερα ένα sms (αν και σ' αυτόν πηγαίνει κανονικά αναφορά παράδοσης) εμένα θα μου έρθει μόλις στείλω κάποιο μήνυμα.. 1-2-3 μέρες μετά, δεν έχει σημασία.. μόλις φύγει το μήνυμά μου απ τα εξερχόμενα τότε θα μου εμφανιστεί το εισερχόμενο sms.. Κανείς καμιά ιδέα? έχει ξανακουστεί κάτι τέτοιο? να δοκιμάσω format? τα φώτα σας please :happy:
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου θα δοκιμαζα format στην συσκευη και format στην καρτα μνημης. Εαν θελεις κατεβασε το μητρωο σε λιγοτερες ημερες για να δεις αν στρωσει. Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις κατι για τα μηνυματα..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 1 χρονο περιπου μπορω να πω πως ειμαι απολυτα ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες!

εκτος απο την σχισμη τελευταια ενω το εχω φορτισμενο ξαφνικα μετα απο 10-15ωρες παρατηρησα πως ειχε σβησει απο μπαταρια ενω στην οθονη εδειχνε full,την πρωτη φορα δεν εδωσα σημασια αλλα το εκανε σιγουρα 2-3 φορες ακομη....σκεφτομαι να αλλαξω μπαταρια αν το ξανακανει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από την πρώτη ημέρα που το πήρα το κινητό κάνει επανεκκινήσεις σε άσχετες στιγμές (συνήθως όταν ξεκλειδώνω το τηλέφωνο). Παρουσιάζει κανενός άλλου το ίδιο πρόβλημα; Έκανα αναβάθμιση λογισμικού αλλά το πρόβλημα παραμένει. Το θέμα είναι πως δε το κάνει συνέχεια και επειδή κατά τα άλλα το κινητό είναι άψογο δε παίρνω την απόφαση να το αφήσω για service. Ίσως το καλοκαίρι... :(

 

Φίλε axel12p,

 

Έχω το 5800 από το καλοκαίρι του 2009. Άρχισα να αντιμετωπίζω ΆΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, με τις επανεκκινήσεις σε άσχετες στιγμές, κυρίως τη στιγμή που το ξεκλειδώνεις, και φυσικά κάθε πρωί το κινητό βρισκόταν "κολημένο", και δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως ξυπνητήρι κ.λπ.

 

Έχω δώσει το κινητό για service 2 φορές, και μου το επέστρεψαν ακριβώς στην ίδια κατάσταση. Έχω αγοράσει καινούρια κάρτα δεδομένων, αλλά και αυτό δεν έκανε τίποτα. Επίσης, έχω δοκιμάσει διαφορετικές κάρτες SIM, και έχω κάνει "άπειρες" φορές επαναφορά των αρχικών ρυθμίσεων + διαμόρφωση της κάρτας.

 

Ψάχνοντας στο δίκτυο, βρήκα και άλλους που αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα. Το πρόβλημα ΜΑΛΛΟΝ οφείλεται στο ότι οι επαφές της μπαταρίας του τηλεφώνου δεν εφάπτονται καλά με τις αντίστοιχες επαφές στην πλευρά του τηλεφώνου. Η λύση η οποία προτείνεται, είναι η παραμόρφωση των επαφών στην πλευρά της μπαταρίας, ώστε να γίνεται πιο σταθερή επαφή.

 

Ψάξε στο δίκτυο, και δές και το βιντεάκι

 

Εγώ, κάνοντας την παραπάνω διαδικασία, και τοποθετόντας και μικρά κομμάτια χαρτί γύρω από τη μπαταρία προκειμένου να γίνει πιο σταθερή και να μην κουνιέται, κατάφερα να έχω ήδη τρείς μέρες το κινητό χωρίς επανεκκίνηση. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι...

 

Επισημαίνω ωστόσο πως το πρόβλημα μπορεί και να μη λυθεί με τον παραπάνω τρόπο, και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να θεωρείται ο "ενδεδειγμένος" τρόπος. Απλά, είναι κάτι που (φαίνεται πως) δούλεψε στην περίπτωσή μου.

 

Καλή τύχη, Δημήτρης

Edited by jim_1979
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω ενα 5800 εδω και 2 μηνες και ειμαι αφανταστα ευχαριστημενος. Ενα πρωι λοιπον παω να το ανοιξω και να μην ανοιγει με τιποτα. Στην ουσια ανοιγει, βγαζει το λογοτυπο της νοκια και παραμενει ετσι. Δεν κανει τιποτα αλλο. Δεν κλεινει παλι πια αλλα μονο αν του βγαλω την μπαταρια. Αυτη η διαδικασια γινεται 7-8 φορες και τοτε ισως δεηθει και ανοιξει. Απο τοτε το τ/φ δεν το κλεινω με τον φοβο οτι ισως την επομενη φορα δεν ανοιξει καθολου.....! Τι να φταιει αραγε ? Καποιο προγραμα, η μπαταρια, κατι αλλο ? Αν κανω soft ΄΄η hard reset θα λεισω το προβλημα ? Και αν τα κανω ΧΑΝΩ τιποτα απ τις επαφες μου και τα προγραματα που εχω εγκαταστησει ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.:)

Θα σου πρότεινα να κάνεις format και στην κάρτα και στο τηλέφωνο.Πληροφορίες μπορείς να βρείς στο faq:Πως κάνω format στο κινητό, στην μαζική μνήμη και στην κάρτα μνήμης;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

καμια φορα αργει να αλλαξει η οθονη απο καθετα σε οριζοντια, σαν να μην λειτουργει καλα ο αισθητηρας κινησης. αλλα απο οτι διαβαζω το αντιμετωπιζουν αρκετοι αυτο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα βοήθεια σχετικά με το πρόβλημα που έχει η συσκευή μου (Nokia 5800 Xpress music). Εδώ και πολύ καιρό το τηλέφωνο κάνει επανεκκινήσεις συνέχεια, αρκετές φορές σβήνει και ενώ το σήμα δείχνει δυνατό βγαίνει εκτός δικτύου. Να πω ότι έχω δοκιμάσει τα πάντα, hard format, soft format, format στην κάρτα μνήμης, επανεγκατάσταση firmware κλπ. Επειδή τπτ από αυτά δεν δούλεψε το πήγα σε τεχνικό, ο οποίος μου είπε ότι οι επανεκκινήσεις οφείλονται σε ιό και τα σβησίματα σε μια επαφή που είχε στραβώσει. Τέλος πάντων το παίρνω και μετά από λίγες μέρες ξανά τα ίδια... Επανέλαβα φορμαρίσματα, εανεγκατάσταση κλπ αλλά δε λέει να στρώσει. Μάλιστα εγκατέστησα και το kaspersky mobile το οποίο όσες φορές σκάναρε το τηλέφωνο δε βρήκε τίποτα. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει ή είχε ανάλογα προβλήματα και βρήκε άκρη να βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...