Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα junglist, για ποια άλλα προγράμματα λες, το Google Maps για παράδειγμα δεν είναι τόσο καλό και καθυστερεί πολύ να κάνει zoom in-out.

Το ότι η NOKIA δεν έχει πάρει το πράγμα με την πλοήγηση στα σοβαρά δεν με καλύπτει, θα με κάλυπτε ίσως αν δεν είχα αγοράσει συσκευή που να ονομάζεται NAVIGATOR ένας από τους λόγους που πείρα το 6710 Navigator είναι και η πλοήγησή του, έτσι ώστε να μην χρειάζομαι δεύτερη συσκευή για τον ίδιο λόγο.

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ γιά να βρώ μία διεύθυνση, δίνω οδό, κενό, αριθμό, κενό, πόλη ή περιοχή (το Αθήνα ας πούμε είναι πολύ γενικό και πιθανόν να σου κατεβάσει όλους τους δρόμους με το ίδιο όνομα). Συνήθως δουλεύει έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Μια καπως πιο ειδικη ερωτηση απο μενα σχετικα με την εφαρμογη. Γνωριζει κανεις ποιας εταιρειας τους χαρτες χρησιμοποιει η νοκια για την Ελλαδα (navteq, teleatlas κλπ) ? Κι επισης καθε ποτε ανανεωνεται η βαση δεδομενων του χαρτη οπως στα αλλα προγραμματα (μια φορα το εξαμηνο ή καθε τριμηνο πχ) ? Thanks.
Link to comment
Share on other sites

εγω απλα να προσθεσω οτι αν κανεις λαθος ορθογραφικο απλα δεν σου βγαζει τιποτα.αν γραψω ακαδιμιας αντι γαι ακαδημιας κανονικα επρεπε να λεει:εν. ακαδημιας και τοτε εσυ να πεις ναι εννοω ακαδημιας,και να σου βρει τον δρομο που ψαχνεις.Εντωμεταξυ σαν να πηρε το ματι μου κατι τετοιο σε δρομο του εξωτερικου με σκοπο την διαφημηση της συγκεκριμενης εκδοσης χαρτων αλλα στους Ελληνικους δεν γινεται.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα junglist, για ποια άλλα προγράμματα λες, το Google Maps για παράδειγμα δεν είναι τόσο καλό και καθυστερεί πολύ να κάνει zoom in-out.

Το ότι η NOKIA δεν έχει πάρει το πράγμα με την πλοήγηση στα σοβαρά δεν με καλύπτει, θα με κάλυπτε ίσως αν δεν είχα αγοράσει συσκευή που να ονομάζεται NAVIGATOR ένας από τους λόγους που πείρα το 6710 Navigator είναι και η πλοήγησή του, έτσι ώστε να μην χρειάζομαι δεύτερη συσκευή για τον ίδιο λόγο.

Ηλίας

Μιλάω για τα Sygic, Garmin, Navigon, Destinator, Route66 και πόσα άλλα που κυκλοφορούν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος για μενα που εβαλα την beta εκδοση και δεν ειμαι ευχαριστημενος να γυρισω στην προηγουμενη?
Original Against the Machine
Link to comment
Share on other sites

με απεγκατασταση επανέρχεσαι στην 3.03
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος για μενα που εβαλα την beta εκδοση και δεν ειμαι ευχαριστημενος να γυρισω στην προηγουμενη?

Απλά περνάς από πάνω την έκδοση που θες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

http://img823.imageshack.us/img823/2931/scr000003g.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Γιατι το κάνει αυτο ρε παιδιά;;; Δεν μου εμφανίζει ολες τις περιοχες....( εχει εντοπισει δορυφορους) θα ανεβασω αλλες 2

 

http://img221.imageshack.us/img221/4554/scr000004.jpg http://img541.imageshack.us/img541/5012/scr000005v.jpg

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Με το OVI suite.

 

Ενας αλλος τροπος ειναι να κατεβασεις το nokia map loader απο την σελιδα της νοκια.εμενα με εξυπηρετει ποιο πολυ απο το ΟVI δοκιμασετο δεν χανεις τιποτα.

 

Σημειωση:Πριν ξαναπερασεις τους καινουριους χαρτες διεγραψε τους παλιους.σου εχει κουμπι επιλογης στο nokia map loader

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.Έχω το χ6 ,μέσα έχει τον χάρτη 3.04(278) και συνέχεια μου βγάζει ότι δεν μπορεί να υπολογίσει τη διαδρομή.Μπορεί κάποιος να μου πει τί γίνετε;

Το map loader τί είναι; στο κινητό το εγκαθιστούμε ή στο pc; Πρέπει οποσδήποτε πρώτα να διαγράφουμε τους παλιούς χάρτες ; γιατί εγώ τους αναβάθμισα μέσα από το τηλέφωνο χωρίς να διαγράψω πρώτα τον παλιό.

Edited by manthosx6
Link to comment
Share on other sites

Δες στη πρώτη σελίδα.

Υπάρχει οδηγός για το πως περνάς νέους χάρτες.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.Έχω το χ6 ,μέσα έχει τον χάρτη 3.04(278) και συνέχεια μου βγάζει ότι δεν μπορεί να υπολογίσει τη διαδρομή.Μπορεί κάποιος να μου πει τί γίνετε;

Το map loader τί είναι; στο κινητό το εγκαθιστούμε ή στο pc; Πρέπει οποσδήποτε πρώτα να διαγράφουμε τους παλιούς χάρτες ; γιατί εγώ τους αναβάθμισα μέσα από το τηλέφωνο χωρίς να διαγράψω πρώτα τον παλιό.

 

Το 3.04(278) δεν ειναι οι χαρτες αλλα η εκδοση της εφαρμογης χαρτες.Μπες στο

 

http://www.nokia.gr/support/software/maps/download

 

 

κατεβασε το nokia map loader, κανε το εγκατασταση στον υπολογιστη σου (κανε το και ενημερωση αν σου ζητησει) συνδεσε το κινητο σου σε λειτουργια pc suite και βαλε τους χαρτες ελλαδα απο την ευρωπη και απο τις φωνες τα ελληνικα γυναικα.

Link to comment
Share on other sites

http://img808.imageshack.us/img808/912/scr000004q.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img541.imageshack.us/img541/7361/scr000005mq.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Παιδιά συνεχίζω να αντιμετοπίζω αυτο το προβλημα.. ξαναεγκαέστισα τους χάρτες αλλα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συνεχίζω να αντιμετοπίζω αυτο το προβλημα.. ξαναεγκαέστισα τους χάρτες αλλα τίποτα...

 

Έτσι όπως τα παραθέτεις στις φωτό, δείχνει να έχουν κατέβει στοιχεία των χαρτών μέσω wi-fi ή wap.

Κατέβασες το χάρτη απ το pc μέσω του ovi?

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα κάνω μία τελευταία προσπάθεια γιατι έχω την εντήπωση οτι κάτι έκανα λάθος και θα ενημερώσω.....σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον..
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να κατεβάσω τους χαρτες.... Στην αρχή κατεβαίνουν κανονικα στη πορεία όμως αντι να μειώνεται ο χρονος για να τελειωσει το κατέβασμα, αυξάνεται....τωρα που σας τα γράφω αυτα εχει κολίσει στο 5,7 % και 3h 47 λεπτα και όλο και ανεβαίνει...
Link to comment
Share on other sites

αν δεν είναι πρόβλημα της δικής σου σύνδεσης θα έκανα το εξής στη θέση σου. Θα έσβηνα το φάκελο cities απ την κάρτα μνήμης για να περαστούν όλα απ την αρχή
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

λιγο offtopic απλα πιστευω οτι στη τελευταια εκδοση πεταει το συστημα...

πλεον κλειδωνει για πλακα και φυσικα εννοω χωρις την υποβοηθηση αλλα με σκετο κλειδωμα gps...

μιλαμε για ελαχιστα δευτερολεπτα...

προφανως υπηρξε βελτιστοποιηση του αλγοριθμου υπολογισμου και ευχομαι ακομα καλυτερα στο μελλον!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βγει έκδοση που να περνάει το πρόγραμμα στην κάρτα μνήμης, δεν πρόκεται να το περάσω..;)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα ουτε σκεφτηκα το συγκεκριμενο θεμα που αναφερεις για το ovi..

ολα τα αλλα ναι τα εχω περασει εκει αλλα αυτο το θεωρρησα δεδομενο να παει εκει και μαλιστα δεν ειχα λογο για το αντιθετο μιας και χωραγε ανετα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...