Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την δοκίμασε κάποιος??

 

Εγώ μόλις την έβαλα... αν και παιδεύτηκα αρκετά θα έλεγα... Ίσως επειδή δεν διάβαζα αναλυτικά τις οδηγίες..!! :lol:

 

Οι χάρτες φαίνονται μια χαρά..! βασικά.. πρέπει να βγω έξω και να το ελέγξω.. στο σπίτι καλά είναι αφού υπάρχει και το ασύρματο..!! :p Καλύτερη αίσθηση στην αφή..

 

Πλοήγηση δεν έχω δοκιμάσει ακόμα... το πρωί με το καλό..!!

 

Να θυμάστε ότι αφού εγκαταστήσετε την νέα version θα πρέπει πρώτα να τρέξετε την εφαρμογή (χωρίς να περάσετε τους χάρτες γιατί θα τους διαγράψει..) να μπείτε στο " η θέση μου" και κατεβάσετε μερικά δεδομένα του χάρτη (μέσω ασυρμάτου βέβαια για να μην χρεωθούμε..) και έπειτα,αφού κλείσετε το πρόγραμμα, με την σουίτα της ovi (ovi suite - εγώ έχω την 2.2.1.23) να περάσετε εκ νέου τους χάρτες , την φωνή κλπ.

 

Προς το παρών όλα καλά, εκτός από 1-2 κολλήματα του χάρτη που αναγκάστηκα να κλείσω και να ανοίξω το κινητό.

 

Περισσότερα αύριο..!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την δοκίμασε κάποιος??

 

Εγώ μόλις την έβαλα... αν και παιδεύτηκα αρκετά θα έλεγα... Ίσως επειδή δεν διάβαζα αναλυτικά τις οδηγίες..!! :lol:

 

Εγώ κατέβασα απ το Nokia Beta labs το αρχείο .sis που δίνει, το εγκατέστησα και φαινόταν στη διαχείρηση εφαρμογών πως ήταν εγκατσεστημένο. Αλλά ξεκινώντας με το εικονίδιο χάρτες μου άνοιγε η παλαιά μου έκδοση 3,03 λες να θέλει να περάσω την 3.04 και μετά την 3.06;

 

Edit : τελικά συνέδεσα το κινητό με ovi suite, πήγα στους χάρτες χωρίς καμια αλλη επιλογή ξεκίνησα την εγκατάσταση και πήρε τα updates που ήθελε. Αμέσως μετά με συνδεδεμένο το τηλέφωνο στο ovi suite ξανακατέβασα το χάρτη.

Edited by mikelangelo
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Διαφορετική και αρκετά εντυπωσιακή η νέα έκδοση με καινούριες επιλογές. Η ενημέρωση για την κίνηση εξακολουθεί να μην λειτουργεί.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη διαπίστωση.. Για κάποιο λόγο δεν επιλέγει την καλύτερη διαδρομή.. για παράδειγμα.. από Άρτα για Αθήνα, με βάζει να πάω από Πρέβεζα!! :blink: το ίδιο φυσικά γίνετε και στην ιστοσελίδα - Χάρτες Ovi... ενώ στο κινητό άργησε λίγο για να βγάλει την διαδρομή...
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα τον χαρτη της Ελλαδας για το Ε66 αλλα ο χαρτης ειναι με λατινικους χαρακτηρες, δεν υπαρχει με ελληνικα?:worry:
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίστηκε από ότι είδα και η αποτύπωση της κίνησης του αυτοκινήτου σε σχέση με τον βορρά. Μπορούμε να επιλέξουμε πλέον βορρά σταθερό στον χάρτη ή την διεύθυνση του αυτοκινήτου σταθερη στον χάρτη κατά την κίνηση, όπως στους πρώτους χάρτες.
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίστηκε από ότι είδα και η αποτύπωση της κίνησης του αυτοκινήτου σε σχέση με τον βορρά. Μπορούμε να επιλέξουμε πλέον βορρά σταθερό στον χάρτη ή την διεύθυνση του αυτοκινήτου σταθερη στον χάρτη κατά την κίνηση, όπως στους πρώτους χάρτες.

πως ρυθμιζεται αυτο ρε παληκαρια?

Link to comment
Share on other sites

Όταν επιλέξεις την οδήγηση, βγάζει κάτω αριστερά μία πυξίδα. Με επιλογή ή αποεπιλογή της πυξίδας, το βελάκι του αυτοκινήτου τοποθετείται είτε παράλληλα με τον δρόμο είτε κινούμενο αλλάζοντας κατεύθυνση σε σχέση με τον σταθερό βορρά.
Link to comment
Share on other sites

Τους εχει δοκιμασει κανενας??Αξιζει να τους βα;λουμε η να περιμενουμε για την κανονικη εκδοση??
Link to comment
Share on other sites

Τους εχει δοκιμασει κανενας??Αξιζει να τους βα;λουμε η να περιμενουμε για την κανονικη εκδοση??

 

αξιζει και με το παραπανω. καμια σχεση με το παλιο προγραμμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αξιζει και με το παραπανω. καμια σχεση με το παλιο προγραμμα

αξιζει και με το παραπανω.(χωρις να εχω δουλεψει αλλο προγραμμα)αν κρινω απο τοτε που ειχα το ν82 και ειχε απο πολεις μονο Θεσσ. Λαρισ.Αθηνα Ηρακλειο αντε και καμια ακομα(να φανταστειτε δεν ειχε Καστορια).εκεινο που πρεπει να βελτιωθει ειναι η αναζητηση.αν γραψεις λαθος δρομο την πατησες.θα επρεπε να σε ρωταει:εννοεις αυτο κλπ.τελος παντων πιστευω για σχετικα τζαμπα αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

αξιζει και με το παραπανω.(χωρις να εχω δουλεψει αλλο προγραμμα)αν κρινω απο τοτε που ειχα το ν82 και ειχε απο πολεις μονο Θεσσ. Λαρισ.Αθηνα Ηρακλειο αντε και καμια ακομα(να φανταστειτε δεν ειχε Καστορια).εκεινο που πρεπει να βελτιωθει ειναι η αναζητηση.αν γραψεις λαθος δρομο την πατησες.θα επρεπε να σε ρωταει:εννοεις αυτο κλπ.τελος παντων πιστευω για σχετικα τζαμπα αξιζει.

 

Μαλλον ειχες πολυ παλια εκδοση στο Ν82.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα τον χαρτη της Ελλαδας για το Ε66 αλλα ο χαρτης ειναι με λατινικους χαρακτηρες, δεν υπαρχει με ελληνικα?:worry:

 

Μάλλον έχεις το τηλέφωνό σου στα αγγλικά.

Δοκίμασε να αλλάξεις τη γλώσσα του τηλεφώνου στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το μενου? Το μενου ειναι στα Ελληνικα και στην αναζητηση στο nokia maps γραφω στα ελληνικα ομως ο χαρτης γραφει τις πολεις με λατινικους χαρακτηρες.:worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλοί οι νέοι χάρτες, αλλά εκείνο το σ τελικό που βγάζει μάτι, είναι τόσο δύσκολο να το διορθώσουν πιά;
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που ανοίγω το πρόγραμμα 3.06 κάνει restart το κινητό..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλοί οι νέοι χάρτες, αλλά εκείνο το σ τελικό που βγάζει μάτι, είναι τόσο δύσκολο να το διορθώσουν πιά;

 

Είναι Beta έκδοση οι χάρτες. Ας ελπίσουμε ότι στην τελική μορφή τους θα έχει διορθωθεί αυτό το bug

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που εβαλα την 3.06, βαζω εναν προορισμο στην οδηγηση, αρχιζει και κανει πλοηγηση και σε καποια φαση ξαφνικα μου βγαζει ενα μηνυμα "μνημη πληρης.κλειστε καποιες εφαρμογες και ξαναδοκιμαστε" και σταματαει την πλοηγηση. (δεν κλεινει εντελως το προγραμμα, απλα κοβει την πλοηγηση)

καμια βοηθεια?ευχαριστω

Original Against the Machine
Link to comment
Share on other sites

Είναι beta έκδοση παιδιά, λογικό να έχει προβλήματα.

Προσωπικά επειδή θέλω αξιοπιστία στην πλοήγηση, δεν το πειράζω μέχρι να βγει τελική έκδοση.

 

@Τεο, σε μένα όταν έχω το τηλέφωνο στα αγγλικά μου βγάζει τους ελληνικούς χάρτες με λατινικούς χαρακτήρες, και όταν το έχω στα ελληνικα, μου τους βγάζει στα ελληνικα. Τι να πω; άβυσσος η ψυχή της νοκια...

Link to comment
Share on other sites

Τους εχει δοκιμασει κανενας??Αξιζει να τους βα;λουμε η να περιμενουμε για την κανονικη εκδοση??

 

Καλύτερα να περιμένεις την τελική έκδοση.. Έχει ακόμα ψιλοπροβλήματα.. πχ σε μένα δεν μπορώ να επιλέξω περπάτημα.. ενώ έχει σήμα και βαζω ένα σημειο στα 500 - 600 μέτρα δεν μου κάνει πλοήγησει.. περιμένει να σχεδιάσει την διαδρομή.. όπως επείσης στην οδήγηση πέρνει αρκετή ώρα να βγάλει την μεγάλη διαδρομή.. καλύτερα να περιμένεις όταν βγει η κανονική έκδοση..

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να περιμένεις όταν βγει η κανονική έκδοση..

 

σιγουρα η τελικη εκδοση θα ειναι πολυ καλυτερη και πιο σταθερη. προσωπικα δεν κρατηθηκα και την εβαλα. εχει καποια ψιλοπροβληματακια αλλα οχι τιποτα σοβαρο. παρολες τις προσωρινες ατελειες την θεωρω εξαιρετικη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, έχω ξανακάνει την ίδια ερώτηση χωρίς να λάβω κάποια απάντηση ή χωρίς να βρω κάτι μετά από ψάξιμο.

Έχω πρόβλημα με την αναζήτηση, δεν έχω βρει πουθενά κάποιον αναλυτικό οδηγό για το πώς ακριβός πρέπει να γίνεται η αναζήτηση. Χρειάζεται πάντα το νούμερο της οδού; Χρειάζεται κώμα μετά από την οδό και πριν την πόλη;

Γιατί όταν μου δείχνει μια οδό 5 φορές πάντα γράφει Αθήνα και όχι τον Δήμο που βρίσκεται η οδός π.χ. Περιστέρι :worry:

Link to comment
Share on other sites

Η αναζήτηση είναι για τους περισσότερους το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτης της εφαρμογής.Και για μένα ένας βασικός λόγος που δεν το χρησιμοποιώ είναι αυτό.

Όταν θα αποφασίσει η ΝΟΚΙΑ να ασχοληθεί σοβαρά με το συγκεκριμένο θέμα, θα το ξαναδοκιμάσω πιο εντατικά.

 

Στο μεταξύ υπάρχουν και άλλα πολύ καλά προγράμματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...