Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά έχω 1 μιση βδομάδα το κινητό, του πέρασα και την ν20, το χω ταράξει στο gps k wifi, πολύ ικανοποιημένος κ με το browsing κ ιδίως με το χειρισμό του,ακόμα κ με ένα χέρι τις πιο πολλές φορές (περιμένω βέβαια συμβατές εκδόσεις του garmin k tou nokia sports tracker).

 

Ωστόσο έχω ένα παράξενο πρόβλημα. Συνδέομαι σε όλα τα wifi routers εκτός.. από το δικό μου του σπιτιού! :D Το έχω δοκιμάσει τουλάχιστο με dlink linksys usr fritz netfaster, με όλα μια χαρά, άλλα με κωδικούς άλλα όχι, αλλά με το Speedtouch 585v6 μου αρνείται πεισματικά να συνεργαστεί. Καμία απόκριση πύλης. Μερικές φορές δείχνει να κατεβάζει λιγα δεδομένα στην αρχή (πετυχαίνει ο έλεγχος συνδεσιμότητας στο διαδίκτυο) αλλά πας να ανοίξεις μια σελίδα κ τπτ - καμία απόκριση πύλης. Έχω δοκιμάσει στο ρούτερ wep, wpa, wpa2, χωρίς καθόλου encryption, add new devicew automatically, έβαλα στο τηλ static ip's, συνέχεια το ίδιο. Απ' ότι είδα και στα φόρουμς της νόκια μάλλον κάποια ασυμβατότητα παίζει με τις ρυθμίσεις τους.

 

Τεσπα όχι ότι είναι και κάτι με τρελή σημασία, στο κάτω κάτω από το σπίτι μπαίνω με τον υπολ στο ιντερνετ, αλλά με τσατίζει που αρνείται!! :wacko: Όποια ιδέα ευπρόσδεκτη!

δυστυχώς φίλε δεν υπάρχει ιδέα ούτε λύση. Δε συνδέεται με τίποτα με το συγκεκριμένο ρούτερ, έχω δοκιμάσει τα πάντα κι εγώ (ρεσέτ, αλλαγή firmware, χωρίς κωδικό, με wpa, με wpa2) τίποτα. Δυστυχώς δεν υπάρχει λύσει συνδέεται με όλα τα ρούτερ εκτός από αυτό και δυστυχώς αυτό έχω κι εγώ. Θα δοκιμάσω από βδομάδα με το 585v7 να δω αν συνδεεται να πάρω αυτό. Είναι παράλογο βέβαια αλλά ίσως να είναι κάποια ασυμβατότητα που λες.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δυστυχώς φίλε δεν υπάρχει ιδέα ούτε λύση. Δε συνδέεται με τίποτα με το συγκεκριμένο ρούτερ, έχω δοκιμάσει τα πάντα κι εγώ (ρεσέτ, αλλαγή firmware, χωρίς κωδικό, με wpa, με wpa2) τίποτα. Δυστυχώς δεν υπάρχει λύσει συνδέεται με όλα τα ρούτερ εκτός από αυτό και δυστυχώς αυτό έχω κι εγώ. Θα δοκιμάσω από βδομάδα με το 585v7 να δω αν συνδεεται να πάρω αυτό. Είναι παράλογο βέβαια αλλά ίσως να είναι κάποια ασυμβατότητα που λες.

Να πώ και εγώ με τη σειρά μου ένα θέμα με το ασύρματο νετ!Ενώ έμπαινα κανονικά από ασύρματο δίκτυο καφετέριας,τισ τελευταίες μέρες δεν με αφήνει με τη καμία ομως!!!ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΠΥΛΗΣ μου βγάζει...ενώ από το σπίτι μπαίνω κανονικά...!

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας ευτυχής κάτοχος του 5800 (κόκκινο) εδώ! Το έχω εδώ και περίπου 2 εβδομάδες. Αγορασμένο από το Carphone Warehouse (βρίσκομαι στη Σκωτία) για 220 λίρες. Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, αλλά μια και είναι το πρώτο μου Symbian (τα τελευταία 4 περίπου χρόνια ήμουν με ένα SE Z520i), μερικές ερωτήσεις:

 

1. Πως γίνεται να παίξω ogg αρχεία. Έχω βρει αυτό, αλλά δε μου εγκαθίσταται. Δε συζητάω για το ogg player, το οποίο αν θυμάμαι καλά ούτε αυτό μου εγκαθίσταται. Προτιμώ κάτι όπως το ogg vorbis controller, με άλλα λόγια codec.

2. Ο μόνος τρόπος για να γράφω στα ελληνικά είναι να αλλάξω το product key και να περάσω το ελληνικό firmware;

3. Κατά πόσο ασφαλή είναι τα σπασμένα προγράμματα και γενικότερα οι χακιές που έχετε αναφέρει; Ελπίζω να μην είναι όπως τα κρακς σε windoze που συνήθως γεμίζουν τον υπολογιστή με ένα σωρό worms, trojans και κάθε λογής spyware... :down:

4. Πήγα να κάνω αναβάθμιση στην 20 με NSU, αλλά δε μου τη βγάζει. Μου δείχνει ως διαθέσιμη την 11.0.009 (έχω την 11.0.008). Τι παίζει; Μήπως φταίει το βρετανικό product key; Εν τω μεταξύ το NSU δε μου φαίνεται και πολύ σόι. Πήγα να κάνω το update, και μου έβγαζε συνεχώς πως έχανε τη σύνδεση με το κινητό, βγάλε καλώδιο, μπαταρία, κτλ και ξαναπροσπάθησε. Τα έπαιξα!!! :scared: Ευτυχώς το κινητό δεν έπαθε τίποτα...

5. Έχω βάλει άλλο wallpaper από αυτό του theme, αλλά στις κλήσεις φαίνεται στο κέντρο της οθόνης αυτό του theme, και από πίσω αυτό που έχω ορίσει εγώ. Μικρό το κακό, αλλά διορθώνεται; Και μια και είπα για themes: Έχουμε ακόμα πρόβλημα με τα themes; Πήρε το μάτι μου σε κάποια site (το έχετε γράψει κι εσείς εδώ στο αντίστοιχο thread) ότι μερικά themes ήταν προβληματικά και το πρόβλημα διορθωνόταν μόνο με το phoenix.

 

Αυτές οι μέχρι τώρα απορίες. Κατά τ' άλλα κανένα πρόβλημα, πέρα από αυτό με τη σχισμή. Να χτυπήσω ξύλο με το ακουστικό όλα καλά για την ώρα! Γενικά πολύ ευχαριστημένος! Φοβερή ποιότητα ήχου και από το μεγάφωνο και από τα ακουστικά (δε χρησιμοποιώ τα μαμά, αλλά κάποια AKG κλειστού τύπου που είχα και για το iRiver H340). H οθόνη αφής όλα τα λεφτά! :up: Καμία σχέση με ότι ήξερα μέχρι τώρα!! Σε γενικές γραμμές όλα καλά με τη συσκευή... :up:

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς φίλε δεν υπάρχει ιδέα ούτε λύση. Δε συνδέεται με τίποτα με το συγκεκριμένο ρούτερ, έχω δοκιμάσει τα πάντα κι εγώ (ρεσέτ, αλλαγή firmware, χωρίς κωδικό, με wpa, με wpa2) τίποτα. Δυστυχώς δεν υπάρχει λύσει συνδέεται με όλα τα ρούτερ εκτός από αυτό και δυστυχώς αυτό έχω κι εγώ. Θα δοκιμάσω από βδομάδα με το 585v7 να δω αν συνδεεται να πάρω αυτό. Είναι παράλογο βέβαια αλλά ίσως να είναι κάποια ασυμβατότητα που λες.

 

Καλημερα. Κανενα προβλημα με το δικο μου 585v6 απολυτως. Μπαινει μια χαρα. Και με κλειδωμα και με ξεκλειδωμα. Δεν ξερω τι μπορει να φταει σε σας;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως βρέθηκε λύση!! :) :)

Σ' αυτό το blog με τον απίθανο τίτλο!

 

http://whyiseverytitletaken.blogspot.com/2008/11/nokia-n85-wifi-no-gateway-reply.html

 

Το quos φαίνεται πως προκαλούσε πρόβλημα. Δοκίμασα τη λύση (απαιτείται να συνδεθείς στο speedtouch μέσω telnet) και συνδεόμουν κανονικά! Βέβαια ίσως δν είναι για όλους το ίδιο πρόβλημα, πχ κάποιοι μπορεί να μην έχουν βάλει "add new device automatically".

 

 

tolisco: θα ήταν ενδιαφέρον να δεις ποια έκδοση firmware έχεις στο speedtouch, η δική μου "προβληματική" είναι η 7.4.3.2.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως βρέθηκε λύση!! :) :)

Σ' αυτό το blog με τον απίθανο τίτλο!

 

http://whyiseverytitletaken.blogspot.com/2008/11/nokia-n85-wifi-no-gateway-reply.html

 

Το quos φαίνεται πως προκαλούσε πρόβλημα. Δοκίμασα τη λύση (απαιτείται να συνδεθείς στο speedtouch μέσω telnet) και συνδεόμουν κανονικά! Βέβαια ίσως δν είναι για όλους το ίδιο πρόβλημα, πχ κάποιοι μπορεί να μην έχουν βάλει "add new device automatically".

 

 

tolisco: θα ήταν ενδιαφέρον να δεις ποια έκδοση firmware έχεις στο speedtouch, η δική μου "προβληματική" είναι η 7.4.3.2.

 

Παντως γενικα να ξερεις οτι τα speedtouch ισως ειναι απο τα καλυτερα ρουτερ που κυκλοφορουν στο εμποριο....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω 1 μιση βδομάδα το κινητό, του πέρασα και την ν20, το χω ταράξει στο gps k wifi, πολύ ικανοποιημένος κ με το browsing κ ιδίως με το χειρισμό του,ακόμα κ με ένα χέρι τις πιο πολλές φορές (περιμένω βέβαια συμβατές εκδόσεις του garmin k tou nokia sports tracker).

 

Ωστόσο έχω ένα παράξενο πρόβλημα. Συνδέομαι σε όλα τα wifi routers εκτός.. από το δικό μου του σπιτιού! :D Το έχω δοκιμάσει τουλάχιστο με dlink linksys usr fritz netfaster, με όλα μια χαρά, άλλα με κωδικούς άλλα όχι, αλλά με το Speedtouch 585v6 μου αρνείται πεισματικά να συνεργαστεί. Καμία απόκριση πύλης. Μερικές φορές δείχνει να κατεβάζει λιγα δεδομένα στην αρχή (πετυχαίνει ο έλεγχος συνδεσιμότητας στο διαδίκτυο) αλλά πας να ανοίξεις μια σελίδα κ τπτ - καμία απόκριση πύλης. Έχω δοκιμάσει στο ρούτερ wep, wpa, wpa2, χωρίς καθόλου encryption, add new devicew automatically, έβαλα στο τηλ static ip's, συνέχεια το ίδιο. Απ' ότι είδα και στα φόρουμς της νόκια μάλλον κάποια ασυμβατότητα παίζει με τις ρυθμίσεις τους.

 

Τεσπα όχι ότι είναι και κάτι με τρελή σημασία, στο κάτω κάτω από το σπίτι μπαίνω με τον υπολ στο ιντερνετ, αλλά με τσατίζει που αρνείται!! :wacko: Όποια ιδέα ευπρόσδεκτη!

Δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι επικοινωνίας. Το αναφέρει ως "Channel" αν θυμάμαι καλά μέσα στις ρυθμίσεις του ασύρματου δικτύου στο router σου. Απο 1 που είναι default, βάλτο 5 ή 6 για παράδειγμα και λογικά θα παίξει. Εμένα τουλάχιστον έτσι έπαιξε (στο 585v7 όμως)

Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως βρέθηκε λύση!! :) :)

Σ' αυτό το blog με τον απίθανο τίτλο!

 

http://whyiseverytitletaken.blogspot.com/2008/11/nokia-n85-wifi-no-gateway-reply.html

 

Το quos φαίνεται πως προκαλούσε πρόβλημα. Δοκίμασα τη λύση (απαιτείται να συνδεθείς στο speedtouch μέσω telnet) και συνδεόμουν κανονικά! Βέβαια ίσως δν είναι για όλους το ίδιο πρόβλημα, πχ κάποιοι μπορεί να μην έχουν βάλει "add new device automatically".

 

 

tolisco: θα ήταν ενδιαφέρον να δεις ποια έκδοση firmware έχεις στο speedtouch, η δική μου "προβληματική" είναι η 7.4.3.2.

 

Θα το δω το απογευμα και θα ενημερωσω:)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο μένα!πλέον είμαι και εγώ κάτοχος του NOKIA 5800 και για πρώτη φορά κάτοχος NOKIA κινητού, με Symbian λειτουργικό.

Έχω λοιπόν να σας κάνω 2 βασικές ερωτήσεις,γιατι δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα μηνύματα του post.

1)Screen Protector που μπορώ να βρώ?Έχω ψάξει αρκετά,αλλά τίποτα ακόμα...:(

2)Για να λειτουργήσει το GPS του κινητού τι χρειάζεται?Μόνο το κατάλληλο λογισμικό,όπως πχ Garmin κλπ, ή χρειάζεται και κάποια έξτρα συσκευή GPS?

Συγνώμη για τις ερωτήσεις (ίσως να είναι χαζές!), αλλά το manual της συσκευασίας δεν είναι και το πιο αναλυτικό.Σε αφήνει με πολλά ερωτηματικά.....:(

 

Υ.Γ.Πάντως η συσκευή τα σπάει!!!!!:):):):)

Link to comment
Share on other sites

1. Πολυ καλο screen protector ειναι της ZAGG για εμενα.(Περισσοτερα στο επισημο θεμα για τα αξεσουαρ)

2. Οχι δεν χρειαζεσαι τιποτα απο ολα αυτα που λες απλος να εισαι σε εξωτερικο χωρο(Υπαρχει εγκατεστημενο το Nokia Maps 2.0 στο κινητο οποτε το Garmin ειναι "προερετικο" προγραμμα).(Περισσοτερα στο επισημο θεμα για το Garmin).

Link to comment
Share on other sites

1. Πολυ καλο screen protector ειναι της ZAGG για εμενα.(Περισσοτερα στο επισημο θεμα για τα αξεσουαρ)

2. Οχι δεν χρειαζεσαι τιποτα απο ολα αυτα που λες απλος να εισαι σε εξωτερικο χωρο(Υπαρχει εγκατεστημενο το Nokia Maps 2.0 στο κινητο οποτε το Garmin ειναι "προερετικο" προγραμμα).(Περισσοτερα στο επισημο θεμα για το Garmin).

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.:)Το screen protector της ZAGG το έχεις δοκιμάσει στο 5800?Απο ιντερνετ το παρήγγειλες?

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας ευτυχής κάτοχος του 5800 (κόκκινο) εδώ! Το έχω εδώ και περίπου 2 εβδομάδες. Αγορασμένο από το Carphone Warehouse (βρίσκομαι στη Σκωτία) για 220 λίρες. Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, αλλά μια και είναι το πρώτο μου Symbian (τα τελευταία 4 περίπου χρόνια ήμουν με ένα SE Z520i), μερικές ερωτήσεις:

Καλορίζικο.

 

1. Πως γίνεται να παίξω ogg αρχεία. Έχω βρει αυτό, αλλά δε μου εγκαθίσταται. Δε συζητάω για το ogg player, το οποίο αν θυμάμαι καλά ούτε αυτό μου εγκαθίσταται. Προτιμώ κάτι όπως το ogg vorbis controller, με άλλα λόγια codec.

Τι να εγκαταστήσεις από εκεί. Δεν δίνει κάποιο αρχείο εγκατάστασης, μόνο το source code έχει.

 

2. Ο μόνος τρόπος για να γράφω στα ελληνικά είναι να αλλάξω το product key και να περάσω το ελληνικό firmware;

Ναι, αλλά το πρόγραμμα που χρησιμοποιούσαμε γι αυτή τη δουλειά δεν αναγνωρίζει ακόμη το 5800, οπότε θα πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή.

Αλλιώς γίνεται και με το Phoenix να του κάνεις αναβάθμιση με το ελληνικό firmware, αλλά αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ καλύτερα άστο διότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να καταστήσεις τη συσκευή σου τούβλο.

Τέλος με μια επίσκεψη σε Nokia Shop, θα σου περάσουν τα ελληνικά κάνοντας και αναβάθμιση, αλλά με το αντίτιμο των 15€.

 

 

3. Κατά πόσο ασφαλή είναι τα σπασμένα προγράμματα και γενικότερα οι χακιές που έχετε αναφέρει; Ελπίζω να μην είναι όπως τα κρακς σε windoze που συνήθως γεμίζουν τον υπολογιστή με ένα σωρό worms, trojans και κάθε λογής spyware... :down:

Είναι απόλυτα ασφαλή.

Δεν υπάρχουν worms, trojans και ό,τι άλλο για τα κινητά μας.

Φυσικά καμιά φορά με τόσες σπασμένες εφαρμογές που θα περάσεις με το καιρό μπορεί να δημιουργηθούν μικροπροβλήματα, αλλά με ένα hardformat θα είσαι οκ.

 

4. Πήγα να κάνω αναβάθμιση στην 20 με NSU, αλλά δε μου τη βγάζει. Μου δείχνει ως διαθέσιμη την 11.0.009 (έχω την 11.0.008). Τι παίζει; Μήπως φταίει το βρετανικό product key; Εν τω μεταξύ το NSU δε μου φαίνεται και πολύ σόι. Πήγα να κάνω το update, και μου έβγαζε συνεχώς πως έχανε τη σύνδεση με το κινητό, βγάλε καλώδιο, μπαταρία, κτλ και ξαναπροσπάθησε. Τα έπαιξα!!! :scared: Ευτυχώς το κινητό δεν έπαθε τίποτα...

Πιθανών να μην είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση για το δικό σου product code.

Εδώ υπάρχει η λίστα με μερικά από αυτά.

 

5. Έχω βάλει άλλο wallpaper από αυτό του theme, αλλά στις κλήσεις φαίνεται στο κέντρο της οθόνης αυτό του theme, και από πίσω αυτό που έχω ορίσει εγώ. Μικρό το κακό, αλλά διορθώνεται; Και μια και είπα για themes: Έχουμε ακόμα πρόβλημα με τα themes; Πήρε το μάτι μου σε κάποια site (το έχετε γράψει κι εσείς εδώ στο αντίστοιχο thread) ότι μερικά themes ήταν προβληματικά και το πρόβλημα διορθωνόταν μόνο με το phoenix.

Αλλάζει αν πας στις Ρυθμίσεις > Προσωπικό > Θέματα > Εικόνα κλήσης > Καμιά.

Αυτό που διάβασες ήταν ένα κόλλημα το οποίο οφειλόταν σε μη συμβατό θέμα.

Το phoenix χρησιμοποιήθηκε για να επαναφέρει τη συσκευή λόγω του ότι δεν γνωρίζαμε τον συνδυασμό πλήκτρων με τον οποίο κάνεις hard format τη συσκευή ενώ είναι κλειστή.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Το screen protector της ZAGG το έχεις δοκιμάσει στο 5800?Απο ιντερνετ το παρήγγειλες?

Ναι, από internet.

Δες το αντίστοιχο θέμα για περισσότερα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως βρέθηκε λύση!! :) :)

Σ' αυτό το blog με τον απίθανο τίτλο!

 

http://whyiseverytitletaken.blogspot.com/2008/11/nokia-n85-wifi-no-gateway-reply.html

 

Το quos φαίνεται πως προκαλούσε πρόβλημα. Δοκίμασα τη λύση (απαιτείται να συνδεθείς στο speedtouch μέσω telnet) και συνδεόμουν κανονικά! Βέβαια ίσως δν είναι για όλους το ίδιο πρόβλημα, πχ κάποιοι μπορεί να μην έχουν βάλει "add new device automatically".

 

 

tolisco: θα ήταν ενδιαφέρον να δεις ποια έκδοση firmware έχεις στο speedtouch, η δική μου "προβληματική" είναι η 7.4.3.2.

Φίλε με έσωσες μετά από ένα μήνα προσπαθειών και τι δεν είχα κάνει πια επιτέλους συνδέθηκα με το speedtouch! Aυτό έφταιγε τελικά. Ευχαριστούμε πολύ!

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Επειδή έχει γίνει ένας πανικός με αυτό το τηλεφωνάκι και επειδή οι παραεισαγωγές (και χωρίς ελληνικά στη συσκευή μάλιστα) έχουν πάρει και δώσει... Τι made in είναι τα τηλέφωνα που έχετε? Hungury ας πούμε από Νόκια σόπ?
Iphone 3GS 16G, Nokia 5800ΧΜ και...ενίοτε...ταχυδρομικό περιστέρι:pig:[/b]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Επειδή έχει γίνει ένας πανικός με αυτό το τηλεφωνάκι και επειδή οι παραεισαγωγές (και χωρίς ελληνικά στη συσκευή μάλιστα) έχουν πάρει και δώσει... Τι made in είναι τα τηλέφωνα που έχετε? Hungury ας πούμε από Νόκια σόπ?

Εμένα ναι και νομίζω όλοι αυτό έχουν αναφέρει.

 

Αλήθεια αυτό το ρημάδι το εικονικό πληκτρολόγιο που βγαίνει σε πολλές εφαρμογές πως το απενεργοποιούμε;; κάτι θυμόμουν που πηγαίναμε στη διαχείριση εφαρμογών αλλά τώρα με την v20 δε βλέπω κάτι;; το έβγαλαν;; γιατί βγαινει σε πολλές άκυρες εφαρμογές ακόμα και σε αυτές που παίζουν κανονικά touch

 

ΕDIT: Το βρήκα πρέπει να μπεις στις εγκατεστημενες εφαρμογές και να πατήσεις σε αυτή που θες επιλογές και εκεί να επιλέξεις να μην εμφανίζεται το εικονικό πληκτρολόγιο. αλλά δε το χει σε όλες, έτσι πχ το touch piano μου βγαζει πληκτρολόγιο ενώ παίζει touch

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια αν αλλάξω την SDHC λέτε να κλειδώσει το gps στο δικό μου; Ή μήπως θα δώσω άδικα τα λευτά;

Καμία σχέση!

Λεφτά για πέταμα!

 

Παιδιά έχετε μπερδέψει τη βούρτσα με τη χτένα..

Λοιπόν..

Κάποιες απλές πληροφορίες για το GPS.

To GPS είναι τα αρχικά του global positioning system (Σύστημα παγκόσμιου εντοπισμού θέσης)

Όταν λέμε ότι ένα κινητό έχει GPS εννοούμε ότι έχει ένα δέκτη (κεραία) ο οποίος πιάνει και το σήμα (μικροκύματα) κάποιων ειδικών δορυφόρων και μετά απο υπολογισμούς σου δίνει τη θέση σου σε γεωγραφικό μήκος και πλάτος.

Το πόσο γρήγορα θα κλειδώσει εξαρτάται από το πόσο καλή οπτική επαφή έχει ο δέκτης (κινητό τηλέφωνο) με 3 τουλάχιστον δορυφόρους (όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα).

Συνεπώς όσο πιο ανοιχτός είναι ο χώρος και όσο πιο καλός είναι ο καιρός τόσο καλύτερο σήμα από περισσότερους δορυφόρους.

Όσο καλύτερο σήμα τότε πιο γρήγορος εντοπισμός θέσης και μεγαλύτερη ακρίβεια στον υπολογισμό τη θέσης.

Το θέμα είναι καθαρά hardware (δέκτης συσκευής) και δεν έχει καμιά σχέση με την SD memory stick.

Αν υπάρχει πρόβλημα τότε είναι στη συσκευή..

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα ητανε να υπηρχε κανα εξαρτηματακι που να προσθετε εξωτερικη κεραια για το gps
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,για όποιον ενδιαφέρεται για screen protector,είχα αγοράσει παλιά από το multirama με 10 euro 5 ζελατίνες αρκετά μεγάλες που τις κόβεις στο μέγεθος που θες.Πολύ καλό.Την Παρασκευή πήγα να ξαναγοράσω εδώ από Ηράκλειο Κρήτης,αλλά είχαν τελειώσει,και ο υπάλληλος μου είπε ότι θα φέρουν σύντομα.Πολύ καλή τιμή και πολύ καλή ποιότητα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει τύχει σε κάποιον να έχει google maps εγκατεστημένους και να πάει να ανοίξει ένα ZIP αρχείο μέσα από το Εφαρμογές -> Διαχειρ. Αρχ. ;;

Αν δοκιμάσω να ανοίξω οτιδήποτε ZIP μου ανοίγει το google maps...

Τρελό δεν είναι;;;

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα ητανε να υπηρχε κανα εξαρτηματακι που να προσθετε εξωτερικη κεραια για το gps

 

Μπορείς να βάλεις εξωτερικό bluetooth GPS.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Επειδή έχει γίνει ένας πανικός με αυτό το τηλεφωνάκι και επειδή οι παραεισαγωγές (και χωρίς ελληνικά στη συσκευή μάλιστα) έχουν πάρει και δώσει... Τι made in είναι τα τηλέφωνα που έχετε? Hungury ας πούμε από Νόκια σόπ?

 

Απο που το βλεπω???

(ειναι το πρωτο μου νοκια και μενα βλεπετε...)

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμάσω να ανοίξω οτιδήποτε ZIP μου ανοίγει το google maps...

Τρελό δεν είναι;;;

 

Δοκίμασε να το ανοίξεις με το Χ-plore.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά, μπορώ να περάσω στο κινητό μόνο τον χάρτη της Ελλάδας και όχι όλης της Ευρώπης? Δεν θέλω να χάσω 1,3GB από την κάρτα μνήμης και στο Nokia Map Loader που εγκαταστάθηκε απο το mini cd του κινητού, δεν έχω όπως παλιά την επιλογή κάθε χώρας ξεχωριστά αλλά όλης της Ευρώπης. Σας ευχαριστώ.
iPhone 11
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...