Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να περαστούν τα γενέθλια από τις επαφές στο ημερολόγιο και να προστεθούν πολύ εύκολα, υπενθυμίσεις, βαλε το Βest Birthday.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πηρα και γω εχθες και μεχρι σημερα το ψιλοβαρεθηκα!

Μονο η μεγαλη οθονη αξιζει τελικα ,το ψιλομετανιωσα που εδωσα το Ν95 (τσιλικο με καινουργιες πρωσοψεις!)στην γυναικα μου και κρατησα εγω το 5800!

Δεν λεω, ειναι ομορφο αλλα το touch ειναι καπως δυσχριστο για μενα που εχω μεγαλα δακτυλα, αλλα το μεγαλυτερο ξενερωμα ειναι η καμερα,πω-πω τι αισχος ειναι αυτο ουτε η VGA δεν εχουν τοσο χαλια εικονα!

Κοιταζωντας την τρυπα τις καμερας βλεπω οτι ειναι τουλαζιστον τρεις φορες μικροτερη η διαμετρος απ το Ν95 και απ'οτι προσεξα ειναι μαλλον η ιδια καμερα που φοραει το φθηνουτσικο 3600!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:Πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε την αναβάθμιση?Θα βελτιώσει στοιχεία του κινητού ή όχι?Στο δικό μου έχει την έκδοση V11.0.008 με ημερομηνία 9-12-2008.Μπορώ να κάνω την αναβάθμιση με το PC Suite?Δεν είναι προτιμότερο να κάνουμε ένα back up files και μετά να κ΄ναουμε το update?

 

 

Υ.Γ.Όντως η κάμερα για εσωτερικές λήψεις είναι τραγική.Το Ν73 είναι πολύ ανώτερο αν και τα 2 έχουν την ίδια κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και γω εχθες και μεχρι σημερα το ψιλοβαρεθηκα!

Μονο η μεγαλη οθονη αξιζει τελικα ,το ψιλομετανιωσα που εδωσα το Ν95 (τσιλικο με καινουργιες πρωσοψεις!)στην γυναικα μου και κρατησα εγω το 5800!

Δεν λεω, ειναι ομορφο αλλα το touch ειναι καπως δυσχριστο για μενα που εχω μεγαλα δακτυλα, αλλα το μεγαλυτερο ξενερωμα ειναι η καμερα,πω-πω τι αισχος ειναι αυτο ουτε η VGA δεν εχουν τοσο χαλια εικονα!

Κοιταζωντας την τρυπα τις καμερας βλεπω οτι ειναι τουλαζιστον τρεις φορες μικροτερη η διαμετρος απ το Ν95 και απ'οτι προσεξα ειναι μαλλον η ιδια καμερα που φοραει το φθηνουτσικο 3600!

 

Ρε σεις Xpressmusic ειναι,δεν ειναι για φωτογραφιες,οποτε δεν νομιζω οτι δικαιουμαστε να ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ την καλυτερη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:Πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε την αναβάθμιση?Θα βελτιώσει στοιχεία του κινητού ή όχι?Στο δικό μου έχει την έκδοση V11.0.008 με ημερομηνία 9-12-2008.Μπορώ να κάνω την αναβάθμιση με το PC Suite?Δεν είναι προτιμότερο να κάνουμε ένα back up files και μετά να κ΄ναουμε το update?

 

 

Υ.Γ.Όντως η κάμερα για εσωτερικές λήψεις είναι τραγική.Το Ν73 είναι πολύ ανώτερο αν και τα 2 έχουν την ίδια κάμερα.

Η αναβάθμιση στην έκδοση 20 επιβάλλεται.

Θα δεις μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα/σταθερότητα.

Κανονικά δεν χάνεις κάτι μετά την αναβάθμιση, αλλά ένα backup καλό είναι να γίνεται πάντα.

 

 

Τώρα κάνω την αναβάθμιση.Υπάρχει περίπτωση να χαθεί η ελληνική γλώσσα?

Από πού το πήρες το κινητό.

Αν είναι ελληνικό, δεν θα τα χάσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω μνμ για product code και παραεισαγωγές..δηλαδή αν εμένα μου φέρουν απο το πλαίσιο κινητό με ξένο product code έχω το δικαίωμα να τους το πάω πίσω και να ζητήσω να μου το αλλάξουν?
Link to comment
Share on other sites

- Οποτε μιλαμε για σοβαρο θεμα. Αν χρησιμοποιειτε την συσκευη για browsing ,οπως εγω και ειναι πολλες οι φορες που αναζητω κατι μεσω google ,η μνημη του τηλεφωνου θα γεμισει μεχρι που θα κολλησει λογω ελλειψης μνημης.

-- Και δεν μιλω για τους σχετικους που θα σβηνουν καθε τοσο την cashe με εξτρα διαχειριστη αρχειων ,αλλα για τους πολλους ανυποψιαστους.

-- Με καποιο τροπο πρεπει να ενημερωθει η Νοκια να το διορθωσει ,ή να βρεθει τροπος να μεταφερεται η cashe στην καρτα μνημης ....( οπως στα PPC με cabακι).

-- Το οξυμωρο ειναι που αν χρησιμοποιησεις τον browser μπορεις να αδειασεις την cashe,αν ομως ανοιξεις τον browser μεσω της αναζητησης ,η cashe ....... δεν αδειαζει :ninja: , και αυτο μπορει να συμβαινει απο το Ε61 :X και ενδεχομενως απο τοτε που μπηκε η αναζητηση.

-- Γι'αυτο εβλεπα να μειωνεται η μνημη απο εκεινη την εποχη και δεν μπορουσα να αντιληφθω τη γινεται και για να την αδειαζω .... κατεφευγα σε φορματ :cry:

- Στο Ε71 αδειαζα την cashe με την χρηση του x-plore ,αφου αγανακτισμενος εψαχνα μεσα στους φακελους του τηλ. να βρω που παει η μνημη και παροτι εσβηνα απο browser την προσωρινη μνημη στην cashe εβρισκα ενα κατεβατω σαβουρα και δεν μπορουσα να εξηγησω πως γινοταν αυτο.

Εισαγωγη:

Χρησημοποιω αγγλικη γλωσσα στο τηλεγωνο γιατι μου τη σπαει να βλεπω ελληνικα σε ξενες συσκευες.

 

Θεμα :σβησιμο μνημης αναζητησης: Πατα search απο κεντρικη οθονη(εγω εκει το εχω το search), Μολις σου ανοιξει ο web broswer(παραδειγμα το google) πατησε το options κατω αριστερα > μετα settings> μετα general> μετα clear search history.

 

Τελος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγινε η αναβάθμιση και πήγαν όλα καλά.Το μόνο που δε λειτουργεί είναι το shortcut 'αναζήτηση' στην αρχική οθόνη.Βγάζει ένα "σφάλμα συστήματος".Κατά τ'άλλα, τα ελληνικά παρέμειναν, φαίνεται αρκετά γρήγορο πλέον.Αύριο θα δοκιμάσω και το ακουστικό.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω μνμ για product code και παραεισαγωγές..δηλαδή αν εμένα μου φέρουν απο το πλαίσιο κινητό με ξένο product code έχω το δικαίωμα να τους το πάω πίσω και να ζητήσω να μου το αλλάξουν?

 

οχι αλλα θα τους το πεις

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγινε η αναβάθμιση και πήγαν όλα καλά.Το μόνο που δε λειτουργεί είναι το shortcut 'αναζήτηση' στην αρχική οθόνη.Βγάζει ένα "σφάλμα συστήματος".Κατά τ'άλλα, τα ελληνικά παρέμειναν, φαίνεται αρκετά γρήγορο πλέον.Αύριο θα δοκιμάσω και το ακουστικό.

 

Aλλαξε την γλωσσα απο ελληνικα σε αγγλικα και παλι ελληνικα , κανε επαναεκκινηση και θα ειναι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

έκανα την αναβάθμιση μέσω nokia PC Suite και εβαλε χθες το πρωι την 20.με γεματη μπαταρια.σημερα το πρωι μου βγαζει το μηνυμα οτι η μπαταρια εξαντλειται αφου η σταθμη της εχει πεσει στο ενα κουτακι.με την 11 που ειχα κρατουσε πανω απο 3 μερες.μηπως τελικα με την αναβαθμιση το καναμε χειροτερο?
Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται και πολύ φυσιολογικό.

 

 

@tolisco

 

Thanx pal!!!

 

Και μενα στην αρχη δεν μου φαινοταν λογικο , αλλα για να το ειπε καποιος εδω μεσα και να το επιβεβαιωσε καποιος δευτερος παει να πει οτι επιασε. Ε, γι αυτο και στο προτεινα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ακουστικό πάλι τα ίδια μετά την αναβάθμιση.

 

Tα προβληματικά ακουστικά αντικαθίστανται από την Nokia.

Τα ακουστικά που 'φοράνε' είναι της Philips!

Link to comment
Share on other sites

Η φωνή έρχεται και φεύγει σταδιακά..Μόνο με το bluetooth σώζεται η κατάσταση.Πόση ώρα παίρνει να σου το φτιάξουν σε ΝΟΚΙΑ shop?
Link to comment
Share on other sites

Η φωνή έρχεται και φεύγει σταδιακά..Μόνο με το bluetooth σώζεται η κατάσταση.Πόση ώρα παίρνει να σου το φτιάξουν σε ΝΟΚΙΑ shop?

 

 

Δεν παίρνει πολύ χρόνο η αλλαγή ακουστικού, αλλά εξαρτάται από την δουλειά που θα έχει το service.

Link to comment
Share on other sites

Eχτές το βράδυ πήγα να φορτίσω, διότι τελείωσε η μπαταρία φυσιολογικά και έσβησε.

Μόλις έβαλα τον φορτιστή στο 5800, άναψαν τα πλήκτρα και ο αισθητήρας επάνω δεξιά (η οθόνη έμεινε σβηστεί) και άρχισε να σφυρίζει... έβγαλα μετά τον φορτιστή και έσβησαν τα πλήκτρα και ο αισθητήρας... βάζω ξανά τον φορτιστή, ανάβει κανονικά η οθόνη με την ένδειξη της φόρτισης και ανάβω την συσκευή, όπου μου ζητάει ημερομηνία και ώρα... έκανε δηλαδή reset! Mετά φόρτισε κανονικά και τώρα ok.

Συνέβη σε κανένα αυτό; Μήπως το έκανε επειδή ήταν άδεια τελείως η μπαταρία;

Eγώ τόσα χρόνια σε κανένα Νokia δεν το συνάντησα.

 

 

Στο δικό μου σε ανάλογη περίπτωση έχασα τα μηνύματα. Μόνο τα μηνύματα και μου έκανε τρομερή εντύπωση. Δεν ξέρω αν έκανε reset δεν πρόσεξα απλά όταν το άνοιξα είχα χάσει τα μηνύματα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ρωτώ για να γνωρίζουν όλοι όσοι ετοιμάζονται να πάρουν 5800 πως να το τσεκάρουν.

 

Είναι δηλαδή όπως όταν δεν έχει σήμα και κάνει διακοπές ή απλά ανεβαίνει και κατεβαίνει η φωνή στο ακουστικό; Δεν μπορείς δηλαδή να ακούσεις τι λέει ο συνομιλητής καθόλου και θέλει bluetooth; Kάποιοι είπαν και για ένα θόρυβο, έχεις κάτι τέτοιο; Το πρόβλημα το είχες από την αρχή ή σου παρουσιάστηκε στην πορεία;

Ας μας πουν και κάποιοι που είχαν το πρόβλημα.

 

Δεν νομίζω να παίρνει πολύ χρόνο η αλλαγή ακουστικού, αλλά εξαρτάται από την δουλειά που θα έχει το service.

 

Η φωνή έρχεται και φέυγει σαν κάποιος να γυρίζει το κουμπί της έντασης.Αυξομείωση κανονική.Με το bluetooth κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα υπήρχε από την αρχή.Χθες έκανα την αναβάθμιση στην 20 κι ενώ όλα πήγαν καλά, το πρόβλημα στο ακουστικό δε διορθώθηκε.Μετά την αναβάθμιση, η επιλογή 'αναζήτηση' στη κεντρική οθόνη, απέκτησε ένα αρκετά μεγάλο μενού.Αν το επιλέξω μου βγάζει αναλυτικά σε ποιο τομέα του τηλεφώνου θα ήθελα να κάνω την αναζήτηση(πχ κατάλογοσ, μηνύματα, φωτογραφίες κλπ.).Πραγματικά πολύ καλή προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει κανεις ποιο ειναι το καλυτερο σεταρισμα για να κανουμε μια ταινια avi σε mp4 και με ποιον μετατροπαια ?
Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να λέει πίσω από τη μπαταρία για να είναι ελληνικό?Δε νομίζω να εννοείς τη χώρα κατασκευής, έτσι?

0559395 για το μπλε.

0559299 για το κόκκινο.

 

 

Διαβάζω μνμ για product code και παραεισαγωγές..δηλαδή αν εμένα μου φέρουν απο το πλαίσιο κινητό με ξένο product code έχω το δικαίωμα να τους το πάω πίσω και να ζητήσω να μου το αλλάξουν?

Εφόσον δεν αναφέρεται πουθενά πως δεν είναι επίσημης εισαγωγής με αποτέλεσμα να χάσεις τα ελληνικά μετά από αναβάθμιση, έχεις κάθε δικαίωμα να ζητήσεις αντικατάσταση με ελληνικής εισαγωγής alpha copy.

 

 

έκανα την αναβάθμιση μέσω nokia PC Suite και εβαλε χθες το πρωι την 20.με γεματη μπαταρια.σημερα το πρωι μου βγαζει το μηνυμα οτι η μπαταρια εξαντλειται αφου η σταθμη της εχει πεσει στο ενα κουτακι.με την 11 που ειχα κρατουσε πανω απο 3 μερες.μηπως τελικα με την αναβαθμιση το καναμε χειροτερο?

Δεν είναι λογικό αυτό.

Κάνε hard format στη συσκευή και μορφοποίηση στη κάρτα μνήμης. Φυσικά πριν, πάρε το απαραίτητο back up.

 

 

Το ακουστικό πάλι τα ίδια μετά την αναβάθμιση.

Αναμενόμενο να υπάρχει το πρόβλημα και μετά την αναβάθμιση διότι δεν πρόκειται για software πρόβλημα, αλλά για hardware.

Πήγαινε να σου το αλλάξουν όπως είπαν και τα άλλα μέλη.

 

 

Αν ξερει κανεις ποιο ειναι το καλυτερο σεταρισμα για να κανουμε μια ταινια avi σε mp4 και με ποιον μετατροπαια ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2657413#post2657413

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει κανεις ποιο ειναι το καλυτερο σεταρισμα για να κανουμε μια ταινια avi σε mp4 και με ποιον μετατροπαια ?

 

Οτι πιο απλό, γρήγορο κ κυρίως freeware :D

http://dailymobile.se/2009/01/16/guide-how-to-convert-a-movie-to-your-nokia-5800/

how-to-convert-a-movie-to-your-nokia-5800

Link to comment
Share on other sites

Οτι πιο απλό, γρήγορο κ κυρίως freeware :D

http://dailymobile.se/2009/01/16/guide-how-to-convert-a-movie-to-your-nokia-5800/

how-to-convert-a-movie-to-your-nokia-5800

 

Συγνωμη να ρωτησω και κατι ακομα?και τους υποτιτλους πως τους βαζουμε στην ταινία?και επισης εκτος απο το converter Μπορειτε να προτεινετε και ενα καλο player?Ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...