Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oταν αποθηκευεις ενα βιντεο απο το youtube, και το βαζεις στην καρτα μετα αν θελεις να το παιξεις σου ζηταει συνδεση διακομιστη. Μηπως γινεται να παιζει με wi-fi?;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mπορει να γινει μονο με την βοηθεια καποιας εφαρμογης. Απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει ακομη τετοια εφαρμογη συμβατη με την συσκευη μας. Για να εισαι 100% σιγουρος μπορεις να ρωτησεις στο επισημο θεμα των εφαρμογων.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι στο site της nokia υπάρχουν 2 διαθέσιμες 'σουίτες' για το κινητό μας. Ποια είναι προτιμότερη, η 'Ovi Suite' ή η 'PC Suite'; Για να τις έχουν και τις 2 δίπλα δίπλα υποθέτω ότι πρέπει η μία να συμπληρώνει εν μέρει την άλλη, ποια και γιατί να προτιμήσω δεδομένων των χαρακτηριστικών του δικού μας κινητού;
Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

τα έχω πάρει τρελα....το εχώ παραγγειλει απο το προηγούμενο Σάββατο στη vodafone και μου λένε σήμερα οτι θα το έχω τέλος του μήνα!έλεος...κάλα φταίει και η alpha copy αλλά η vodafone δεν εξασφαλίζεται καθόλου????
Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

τα έχω πάρει τρελα....το εχώ παραγγειλει απο το προηγούμενο Σάββατο στη vodafone και μου λένε σήμερα οτι θα το έχω τέλος του μήνα!έλεος...κάλα φταίει και η alpha copy αλλά η vodafone δεν εξασφαλίζεται καθόλου????

Μην τα παίρνεις καθόλου

Να παρακαλάς να το πάρεις τέλος του μήνα που θα έρθουν καινούργιες παρτίδες.

Πολλοί που βιαστήκαμε την πατήσαμε

Link to comment
Share on other sites

Μην τα παίρνεις καθόλου

Να παρακαλάς να το πάρεις τέλος του μήνα που θα έρθουν καινούργιες παρτίδες.

Πολλοί που βιαστήκαμε την πατήσαμε

 

Σιγα μωρε,την πατησαμε,εμενα την σχισμη εχει μονο,και μαλιστα βλεποντας μου φανηκε παραξενο που τοσο πολυ σας πειραξα,μαλιστα η σχισμη δεν μπορει να ανοιξει αλλο μια κ την κρατανε βιδες,απλα λογο της καμερας (αν βγαλει το καπακι της μπαταριας κ δεις) η μια βιδα δεν ειναι τερμα στην γωνια,κ γιαυτο υπαρχει αυτη η σχισμη.

Link to comment
Share on other sites

τα έχω πάρει τρελα....το εχώ παραγγειλει απο το προηγούμενο Σάββατο στη vodafone και μου λένε σήμερα οτι θα το έχω τέλος του μήνα!έλεος...κάλα φταίει και η alpha copy αλλά η vodafone δεν εξασφαλίζεται καθόλου????

Υπάρχει γενικότερη έλλειψη παντού. Πλαίσιο-Multirama-Vodafone δεν υπάρχει τίποτα. Το ψάχνει ενας φίλος, εχει φάει τον κόσμο και δε μπορεί να το βρει πουθενά.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μωρε,την πατησαμε,εμενα την σχισμη εχει μονο,και μαλιστα βλεποντας μου φανηκε παραξενο που τοσο πολυ σας πειραξα,μαλιστα η σχισμη δεν μπορει να ανοιξει αλλο μια κ την κρατανε βιδες,απλα λογο της καμερας (αν βγαλει το καπακι της μπαταριας κ δεις) η μια βιδα δεν ειναι τερμα στην γωνια,κ γιαυτο υπαρχει αυτη η σχισμη.

 

 

Φίλε αν εσύ γουστάρεις να αγοράζεις πράγματα με κατασκευαστικό λάθος πρόβλημα σου.

Εγώ και κάποιοι άλλοι ευτυχώς δεν το ανεχόμαστε

Και είπα πολλοί την πάτησαν όχι όλοι.

Σε μένα η ρωγμή όχι μόνο φαινόταν μέρα νύχτα αλλά είχε αρχίσει να επεκτείνεται

Link to comment
Share on other sites

4 ερωτήσεις (σόρι εάν έχουν ξαναπαντηθεί)

 

α. τι πραγματική αυτονομία έχει; (βλέπω 400h αρα κανα 4αρι μέρες γεμάτες; )

 

β. τι SAR έχει; Εχει τιμή στο Nokia Sar site 0.97 αλλά για σκέτο 5800 βλέπω.

 

γ. μέχρι στιγμής ποια τα προβλήματά του;

 

δ. η οθόνη αφής δουλεύει σωστά ή σπάει νεύρα; (είδα μερικά βίντεος και είχε μερικά θεματάκια)

 

Είναι ελκυστική αγορά αλλά διστάζω ακόμα λόγω του πολύ καλού Ν82 μου.

Εγω θα σου μιλήσω για το δικό μου κινητό το οποίο αγόρασα πριν 1.5 μήνα, πριν ακόμα κυκλοφορήσει επίσημα στην Ελλάδα από την vodafone και από άλλα καταστήματα. Λοιπόν το δικό μου μπλε 5800 δεν έχει κανένα πρόβλημα, απολύτως, ούτε με κουμπιά κάμερας, ούτε με το ακουστικό, ούτε κολλήματα και γενκά δεν έχει τίποτα απ όσα αναφέρονται εδώ μέσα τον τελευταίο καιρό. Το μόνο που έχει είναι η σχισμή αλλλά ούτε καν την βλέπεις. Δεν την είχα πάρει καν χαμπάρι μέχρι που το διάβασα εδώ. Η σχισμή δεν δημιοργεί κανένα απολύτως πρόβλημα. Αυτό ακριβώς που συμβαίνει είναι αυτό που είπε ο φίλος Poloman5800. Υπάρχει το κενό γιατί σε εκείνο το σημείο υπάρχει η κάμερα, ο αισθητήρας για να σβήνει η οθόνη όταν πραγματοποιείται μια κλήση και η βίδα είναι πιο κάτω απ ότι είναι στις άλλες γωνίες.

Η μπαταρία μου κρατάει από 1 μέρα εώς 2 αλλά με πάρα πολύ χρήση. Αν το αφήσεις και δεν το ακουμπάς θα κρατήσει και 3 μέρες.

Η οθόνη είναι παρα πολύ καλή και δεν κολλάει καθόλου απο την στιγμή που θα μάθεις να την δουλευεις σωστα. Το πιο καλό απ ολα είναι οτι δεν χρειαζεται γραφίδα για να την λειτουργείς, ολα γινονται ανετα κ γρηγορα με το δαχτυλο, μερικες εφαρμογές θελουν γραφιδα οπως ειναι το xplore για παραδειγμα.

Το κινητό για εμένα είναι μια παρα πολύ καλη αγορά για τα λεφτά του. Ειναι πολυ σταθερη στις λειτουργίες του, δεν μου εχει κολλησει ποτε όσο και αν το πιεσα. Μια φοά το κόλλησα εγω με ενα θέμα κ του πέρασε το firmware ξανα ο nervous. :D

Το πρόβλημα τις συσκευής είναι οτι δεν έχει καλή κάμερα η οποια μαλλον θα γίνει καλυτερη με επόμενες αναβαθμίσεις και θα σου φανει πολύ χαλια απο την στιγμη που εχεις Ν82, απλα θα σε ξενερωσει. αυτο που εχει να ζηλεψει απο το Ν82 ειναι η καμερα κ η ελευθερη RAM των 90ΜΒ, για μπαταρία δεν μιλαω γιατι εχουν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικα χαρακτηρηστικα και δεν συγκρίνονται.

Αυτά από εμένα, είναι καθαρά δική σου επιλογή η αγορά του και θα σου προτεινα πρωτα να το δεις απο κοντα και μετα να το αγορασεις. Εγώ έτσι έκανα και πάντα έτσι κανω με τα κινητά μου. Σπάνια ακούω τι λενε οι αλλοι και απλα κρατάω αυτα που λένε και περιμενω να τα διαπιστώσω στην πράξη με βάση την δική μου συσκευή και την δική μου χρήση που του κάνω.

 

Υ.Γ. Σόρρυ για το μεγάλο ποστ και ελπιζω να σε καλύψει και να μην σε κουράσει.:D

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Την "σημείωση" που λες οτι δεν έχει τίποτα, δεν στην έστειλε η Vodafone αλλά η Nokia. Η Vodafone απλά έκανε τον μεσάζοντα και παρέλαβε το κινητό, για να το παραδώσει στο service της Alpha Copy. Απο τη στιγμή που το service το έβγαλε ΟΚ, τι ακριβώς περίμενες να κάνει η Vodafone?

 

στο κινητο εγινε ελεγχος απο το service της vodafone και ειναι εξουσιοδοτημενο απο αλφα κοπυ.Η αλφα κοπυ δεν δινει αντικατασταση σε 7 μερες 30 λεπτα.ειναι απειροελαχιστο στην αρχη.το κακο ειναι οτι επεκτεινεται και οτι σε περιπτωση που παρει υγρασια απο εκει ποιος διασφαλιζει την εγγυηση μου που θα ακυρωθει?

Link to comment
Share on other sites

Χθες το έστειλα για αντικατάσταση, σήμερα μου ήλθε το καινούριο (άψογοι στο Multirama, για να λέμε και τα καλά). Το "κενό" υπαρκτό, αλλα πολυυυ μικρότερο απο το προηγούμενο, ίσα που το καταλαβαίνει κανείς. Τέσταρα τα συνηθισμένα προβλήματα (bluetooth, leds, παράλληλες γραμμές οθόνης, κτλ...) και όλα οκ. Προς το παρών τουλάχιστον... Για να δούμε...

 

Μια απορία βρε παίδες. Πώς βλέπω τον τρόπο με τον οποίο συνδέομαι στο Wi-Fi? Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να μπαίνω μέσω gprs? Όταν μπαίνεται μέσω Wi-Fi, πάνω δεξιά σας δείχνει και τα kb που κατεβάζει?

Link to comment
Share on other sites

Χθες το έστειλα για αντικατάσταση, σήμερα μου ήλθε το καινούριο (άψογοι στο Multirama, για να λέμε και τα καλά). Το "κενό" υπαρκτό, αλλα πολυυυ μικρότερο απο το προηγούμενο, ίσα που το καταλαβαίνει κανείς. Τέσταρα τα συνηθισμένα προβλήματα (bluetooth, leds, παράλληλες γραμμές οθόνης, κτλ...) και όλα οκ. Προς το παρών τουλάχιστον... Για να δούμε...

 

Μια απορία βρε παίδες. Πώς βλέπω τον τρόπο με τον οποίο συνδέομαι στο Wi-Fi? Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να μπαίνω μέσω gprs? Όταν μπαίνεται μέσω Wi-Fi, πάνω δεξιά σας δείχνει και τα kb που κατεβάζει?

 

Δεν νομίζω. Δεν μπορώ να το τσεκάρω γιατί το έστειλα πίσω, αλλά όταν έμπαινα στο wi-fi μου έδειχνε μόνο την κεραιούλα πάνω δεξιά.

Μόνο στο gps μου έβγαζε μετρητή mb που κατεβάζω

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο για την κεραιούλα ήθελα να ακούσω! Απλώς φοβήθηκα μήπως μπαίνοντας wi-fi χρεωνόμουν με gprs:)

 

Πάντως δίπλα απο την μπάρα που γεμίζει καθώς φορτώνει η σελίδα, δείχνει και τα kb που κατεβαίνουν

Link to comment
Share on other sites

ϊσως επειδή είχα όπερα να μην το παρατήρησα

Μάλλον το έχει για την περίπτωση που μπαίνεις από gprs να ξέρεις τι σου γίνεται, και απλώς μένει και με το wi-fi

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω οτι μου περισεύει και ένα κουπόνι με τον κωδικό για κατέβασμα μουσικών κομματιών (κράτησα το παλιό που έστειλα για αντικατάσταση και είχε και ένα το νέο κινητό :) ). Εαν ξέρει και θέλει κάποιος να το χρησιμοποιήσει, ας μου πει να του στείλω των κωδικό
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως κανουμε φορματ στη καρτα..?

Πας Διαχείρηση αρχείων μπαίνεις στο εικονίδιο της κάρτας μνήμης και μετά πατάς Επιλογές > Επιλογές κάρτας μνήμης > Μορφοποιήση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το screen protector. Το έχει πάρει κανείς να μας πει εντυπώσεις; Υπάρχει κάτι άλλο από Ελλάδα;

Έχω ένα ζήτημα με το συγχρονισμό. Δεν μπορώ να συγχρονίσω, να περάσω τις επαφές μου στον υπολογιστή. Με του που κάνω τι ρυθμίσεις θέλω και πατήσω συγχρονισμός, μου βγάζει ότι ένα σφάλμα προέκυψε και διακόπηκε ο συγχρονισμός. Καμία ιδέα του τι μπορεί να φταίει;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

τα ledakia ποτε λειτουργουν...?δν τα εχω δει αναμμενα ποτε μεχρι τωρα..

Για ποιά LED λες?

 

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το screen protector. Το έχει πάρει κανείς να μας πει εντυπώσεις; Υπάρχει κάτι άλλο από Ελλάδα;

 

Δεν νομίζω ότι έχει screen protector η συγκεκριμένη θήκη. Μάλλον είναι προστατευτική θήκη για το υπόλοιπο κινητό..

Link to comment
Share on other sites

τα ledakia ποτε λειτουργουν...?δν τα εχω δει αναμμενα ποτε μεχρι τωρα..

Πήγαινε στην βιντεοσκόπηση και πριν πατήσεις έγγραφη επέλεξε ένα εικονίδιο με μια λάμπα. Έτσι τα led θα είναι αναμμένα στην λήψη.

Link to comment
Share on other sites

Στο gps η φωνητικη καθοδηγηση , ειναι στα Ελληνικα?

Και αν οχι υπαρχει τροπος , να γινει?

Μαλλον οχι! Ε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο gps η φωνητικη καθοδηγηση , ειναι στα Ελληνικα; Και αν οχι υπαρχει τροπος , να γινει; Μαλλον οχι! Ε?

 

Φυσικά και είναι στα ελληνικα. Αν η συσκευή δεν είναι ελληνική και δεν έχει φορτωμένους χάρτες ελλάδας και φωνητικές οδηγίες, τότε τα περνάς πολύ εύκολα με το Μaploader.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, όσους τόλμησαν να φτιάξουν μόνοι τους το ακουστικό που δεν ακούγεται καλά, είναι πολύ παράτολμο;;;

 

Μην πάω να το φτιάξω και το χαλάσω.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...