Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βαck up χρειαζεται οταν γινεται αναβαθμιση μεσω FOTA?

 

Παντα. :rolleyes:

6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολυ περιεργα μας τα λεει το κιν.

Εβγαλα πριν την μπαταρια και τιποτα.

Μετα εβγαλα μπαταρια και σιμ και ανοιξε. Και τωρα που ξαναεβαλα τη σιμ τιποτα παλι.

 

Δν παμε καλα.

 

ε μονη λυση χωρις σιμ, κανε hard format..

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο από τη Vodafone σχετικά με το θέμα που είχα αναφέρει και μου είπαν ότι:

 

 

 

Μου πρότειναν είτε να μου δώσουν άλλη συσκευή 5800 ή όποιο άλλο κινητό θέλω! Σκέφτομαι να πάρω το Ε71 τελικά και να ξεμπλέξω...

Τι λέτε...;;;

Το πρόβλημα δεν είναι μια μικρή σχισμούλα

Το πρόβλημα είναι όταν είναι εμφανής μέρα - νύχτα όπως στο δικό μου, με τάσεις να μεγαλώσει

Παιδιά που το πήρανε αργότερα αναφέρουν ότι η σχισμή ίσα που φαίνεται το βράδυ.

Οπότε εγώ στην θέση σου ( ελπίζω σύντομα γιατί το έστειλα πίσω ) θα έπαιρνα ένα καινούργιο 5800.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια χαρά μπήκε η αναβάθμιση και υπάρχει διαφορά σίγουρα στην ταχύτητα. Σαφώς πιο γρήγορο, ειδικά στον browser κάνει μπαμ η διαφορά.

 

Μια μικρή αισθητική διαφορά είναι το dial pad που πριν φαινόταν κάπως θολό. Περισσότερα αργότερα.

 

Πάντως επιβεβαιώνω ότι στο update δεν χάνει κάτι.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Βαck up χρειαζεται οταν γινεται αναβαθμιση μεσω FOTA?

Δεν είναι αναγκαίο, γιατί δεν θα χάσεις τίποτα από το τηλεφωνό σου, αλλά για να είσαι ήσυχος κράτα ένα backup.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ε μονη λυση χωρις σιμ, κανε hard format..

 

Θυμισε μου πως το κανω! :P

6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όταν το ανοίγω πάλι πρέπει να μπω το μενού και να βγω για να δω την αρχική οθόνη. Αλλά αυτοί στην Νοκια δεν πάνε καλά έκαναν τραγικό λάθος , έβγαλαν την δυνατότητα που υπήρχε και κάναμε μεταφορά καρτελών δηλαδή τώρα δεν μπορείς να πας στο μητρώο και να δεις την αναλυτική λίστα όπως παλιά μιας και δεν μπορείς να αλλάξεις καρτέλα.

Ακόμα η περιστροφή έγινε πολύ αργή σε σχέση με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι μια μικρή σχισμούλα

Το πρόβλημα είναι όταν είναι εμφανής μέρα - νύχτα όπως στο δικό μου, με τάσεις να μεγαλώσει

Παιδιά που το πήρανε αργότερα αναφέρουν ότι η σχισμή ίσα που φαίνεται το βράδυ.

Οπότε εγώ στην θέση σου ( ελπίζω σύντομα γιατί το έστειλα πίσω ) θα έπαιρνα ένα καινούργιο 5800.

 

Τι κακό είναι ότι όλα έχουν το πρόβλημα, είτε με μικρή είτε με μεγάλη σχισμή και δυστυχώς έχει την τάση να ανοίγει! Φίλος μου το πήγε στη ΝΟΚΙΑ για να του το φτιάξουν και μετά άνοιξε πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όταν το ανοίγω πάλι πρέπει να μπω το μενού και να βγω για να δω την αρχική οθόνη.

 

Τι εννοείς?

 

Αλλά αυτοί στην Νοκια δεν πάνε καλά έκαναν τραγικό λάθος , έβγαλαν την δυνατότητα που υπήρχε και κάναμε μεταφορά καρτελών δηλαδή τώρα δεν μπορείς να πας στο μητρώο και να δεις την αναλυτική λίστα όπως παλιά μιας και δεν μπορείς να αλλάξεις καρτέλα.

 

Εδώ έχουν όντως κάνει μεγάλη μπούρδα. Μέχρι την 11 έπαιζε κανονικά τώρα το χάλασαν και μιλάμε για μεγάλο bug.

 

EDIT: Το θέμα φταίει!!! Προφανώς κάτι αλλάξαν που επηρεάζει το θέμα. Με το θέμα που έχει μέσα δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

 

Ακόμα η περιστροφή έγινε πολύ αργή σε σχέση με πριν.

 

Θα διαφωνήσω, η περιστροφή είναι ταχύτατη.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όταν το ανοίγω πάλι πρέπει να μπω το μενού και να βγω για να δω την αρχική οθόνη. Αλλά αυτοί στην Νοκια δεν πάνε καλά έκαναν τραγικό λάθος , έβγαλαν την δυνατότητα που υπήρχε και κάναμε μεταφορά καρτελών δηλαδή τώρα δεν μπορείς να πας στο μητρώο και να δεις την αναλυτική λίστα όπως παλιά μιας και δεν μπορείς να αλλάξεις καρτέλα.

Ακόμα η περιστροφή έγινε πολύ αργή σε σχέση με πριν.

 

Η ειναι εντελως χαζοι η εμας δουλευουν..

Παντως εμενα αυτο με το μητρωο ειναι οκ!

6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Παλι τα ιδια. Παλι πηγα να κανω ανακτηση κ τωρα το κιν παλι δν δουλευει. :@
6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?

 

 

 

Εδώ έχουν όντως κάνει μεγάλη μπούρδα. Μέχρι την 11 έπαιζε κανονικά τώρα το χάλασαν και μιλάμε για μεγάλο bug.

 

EDIT: Το θέμα φταίει!!! Προφανώς κάτι αλλάξαν που επηρεάζει το θέμα. Με το θέμα που έχει μέσα δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

 

 

 

Θα διαφωνήσω, η περιστροφή είναι ταχύτατη.

 

Δεν ξέρω άλλα εγώ που έχω sim Vodafone κάθε φορά που το ανοίγω πρέπει να πατήσω το κουμπί του μενού και μετά έξοδος κολλάει στο μενού της Vodafone. Όντως το θέμα έφταιγε άδικα τους κατηγόρησα . Για την περιστροφή δεν επιμένω αλλά μου φάνηκε λίγο πιο αργή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω άλλα εγώ που έχω sim Vodafone κάθε φορά που το ανοίγω πρέπει να πατήσω το κουμπί του μενού και μετά έξοδος κωλύει στο μενού της Vodafone. Αν δείτε πάλι υπάρχει εκείνη η λίστα στο μητρώο αλλά δεν μπορούμε να αλλάξουμε καρτέλα όπως παλιά . Για την περιστροφή δεν επιμένω αλλά μου φάνηκε πιο αργή.

 

το ιδιο προβλημα εχω κ εγω με καινουργια σιμ της βονταφον,λογικα καπου τρωει κολλημα εκει που βγαζει το μυνημα "welcome to vodafone".

περασα την v 20.0.012 ολα καλα μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

@kos, gbil Για να καταλάβουμε και εμείς που δεν έχουμε περάσει την αναβάθμιση μπορείτε ν' ανεβάσετε ένα screenshot ώστε να δούμε τι ακριβώς θέλετε να πείτε?

 

Όσοι κάνατε αναβάθμιση μέσω FOTA είχατε Ελληνικό product code? Αν υπάρχει κάποιος που έχει 5800 αλλά δεν έχει το Ελληνικό product code μπορεί να μου πει αν έχασε τα Ελληνικά μετά από αναβάθμιση μέσω FOTA?

 

Ευχαριστώ πολύ!

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα εχω κ εγω με καινουργια σιμ της βονταφον,λογικα καπου τρωει κολλημα εκει που βγαζει το μυνημα "welcome to vodafone".

περασα την v 20.0.012 ολα καλα μεχρι τωρα.

 

Αυτό έχει αναφερθεί και πιο παλιά ότι το κάνει λόγω του welcome message της Voda.

 

@kos, gbil Για να καταλάβουμε και εμείς που δεν έχουμε περάσει την αναβάθμιση μπορείτε ν' ανεβάσετε ένα screenshot ώστε να δούμε τι ακριβώς θέλετε να πείτε?

 

Αν αναφέρεσαι σε αυτό που γράφτηκε για το μητρώο τελικά δεν ισχύει, απλά συμβαίνει όταν χρησιμοποιείς άλλο θέμα από το default με την v20 δεν μπορείς να αλλάξεις tab. Απλά επιλέγεις το default θέμα και λειτουργεί κανονικά.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

@kos, gbil Για να καταλάβουμε και εμείς που δεν έχουμε περάσει την αναβάθμιση μπορείτε ν' ανεβάσετε ένα screenshot ώστε να δούμε τι ακριβώς θέλετε να πείτε?

 

Όσοι κάνατε αναβάθμιση μέσω FOTA είχατε Ελληνικό product code? Αν υπάρχει κάποιος που έχει 5800 αλλά δεν έχει το Ελληνικό product code μπορεί να μου πει αν έχασε τα Ελληνικά μετά από αναβάθμιση μέσω FOTA?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Δικό μου λάθος με το θέμα της Νοκια δεν υπάρχει πρόβλημα. Συγγνώμη για την παραπληροφόρηση.:O

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει αναφερθεί και πιο παλιά ότι το κάνει λόγω του welcome message της Voda.

 

 

 

Αν αναφέρεσαι σε αυτό που γράφτηκε για το μητρώο τελικά δεν ισχύει, απλά συμβαίνει όταν χρησιμοποιείς άλλο θέμα από το default με την v20 δεν μπορείς να αλλάξεις tab. Απλά επιλέγεις το default θέμα και λειτουργεί κανονικά.

επειδή κι εγώ δεν έχω πιάσει τι ακριβώς μιλάμε, όταν έχεις άλλο θέμα εκτός από το κλασικό νοκια δε μπορείς να αλλάξεις tab παντού ή μόνο στο μητρώο;; και όταν λέμε tab εννοούμε να πάς από τις εισερχόμενες στις εξερχόμενες ή από τους μετρητές στο γενικό μητρώο; δεν εμφανίζει το βελάκι που πατάμε δηλαδή;; σε κανένα θέμα;; σε άλλες εφαρμογές μπορεις να κάνεις κανονικά εναλλαγή;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Όσοι περάσατε την νέα V 20.0.012 προστέθηκε GPS geotagging στην camera;

Επίσης όσοι περάσατε το νέο update έχετε το ελληνικό product code 0559395 (blue);

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πλέον μια επιλογή "προβολή στοιχείων gps" :)

επίσης τώρα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και την δεύτερη κάμερα της βιντεοκλήσης.

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Όσοι περάσατε την νέα V 20.0.012 προστέθηκε GPS geotagging στην camera;

Επίσης όσοι περάσατε το νέο update έχετε το ελληνικό product code 0559395 (blue);

 

Ναι αυτό με το GPS το έβαλαν ακόμα έχει και την δυνατότητα πλέον και να χρησιμοποιήσεις την δεύτερη κάμερα.

Δυστυχώς πάλι τα ίδια σε εμένα δεν αρχίζει η κάμερα με το πλαϊνό κουμπί στην αρχή ήταν εντάξει. Ναι Ελληνικό product code κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, όπως ευχαριστώ και το άλλο παιδί που παρατήρησε ότι είναι θήκη. Εγώ, screen protector ψάχνω. Για θήκη χρησιμοποιώ αυτήν που είχε το κουτί (το μόνο που με νευριάζει στη θήκη, είναι ότι όταν είμαι σε θορυβώδες περιβάλλον και το έχω πάνω σε τραπέζι - π.χ. καφετέριας - επειδή δεν ακούγεται ο ήχος της κλήσης, αναγκάζομαι να το αφήνω να προεξέχει λίγο της θήκης, ώστε να μην καλύπτεται ο αισθητήρας, γιατί διαφορετικά δε φωτίζεται).

Δικό μου ήταν το λάθος, που πέρασα τη θήκη για screen protector. Πώς το έκανα αυτό; Ούτε και εγώ το κατάλαβα. :wacko:

Νομίζω πως αν το βάλεις σε αθόρυβο προφίλ τότε φωτίζει και μέσα στη θήκη ;)

Λέω νομίζω γιατί αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το δοκιμάσω..

Δοκίμασε το πάντως..;)

 

Όσοι περάσατε την νέα V 20.0.012 προστέθηκε GPS geotagging στην camera;

 

Σύμφωνα με αυτό το Link New firmware for 5800 XpressMusic - 20.0.012

Ναι προστέθηκε.

Link to comment
Share on other sites

επειδή κι εγώ δεν έχω πιάσει τι ακριβώς μιλάμε, όταν έχεις άλλο θέμα εκτός από το κλασικό νοκια δε μπορείς να αλλάξεις tab παντού ή μόνο στο μητρώο;; και όταν λέμε tab εννοούμε να πάς από τις εισερχόμενες στις εξερχόμενες ή από τους μετρητές στο γενικό μητρώο; δεν εμφανίζει το βελάκι που πατάμε δηλαδή;; σε κανένα θέμα;; σε άλλες εφαρμογές μπορεις να κάνεις κανονικά εναλλαγή;

 

Αυτό ακριβώς, προφανώς κάτι άλλαξαν που 'έσπασε' τα θέματα για την ώρα.

 

Σε όσες εφαρμογές δοκίμασα συμβαίνει αυτό οπότε απλά για την ώρα χρησιμοποιείτε το default θέμα.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...