Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολοκλήρωσα πριν από λίγο τη διαδικασία της αναβάθμισης και δε διακρίνω κάποιο πρόβλημα προς το παρόν. Μου φαίνεται και εμένα πιο γρήγορο... Καλό και το mobile dictionary που εγκαταστάθηκε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μολις εκανα αναβαθμιση και σαν να μου φαινεται καπως πιο γρηγορο απο πριν το κινητο. Ελαχιστα αλλα πρεπει να υπαρχει διαφορα. Οσον αφορα την αναζητηση δεν εχω καποιο προβλημα.

 

Να βγει και το changelog να δουμε τι αλλαξε απο την παλια εκδοση. Οποιος το πετυχει πουθενα ας βαλει ενα λινκ

 

στην νοκια εκανες την αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να κανεις αναβαθμιση στην συσκευη σου απευθειας on the air
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

S.O.S λοιπόν μετά την αναβαθμίσει άλλαξε ο κωδικός κλειδώματος μόνος του. Δεν ξέρω πως αλλά άλλαξε ο κωδικός κλειδώματος μόνος του και τώρα δεν μπορώ να τον βρω δεν το έχω ξεχάσει αλλά άλλαξε και το 12345 δεν είναι. SOS τι μπορώ να κάνω τώρα γιατί κάποια στιγμή θα μου χρειαστεί. Παρατήρησα ότι παλιά σε άφηνε να βάλεις μονό αριθμούς και τώρα ξεκάνει με γράμματα.
Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα πριν από λίγο τη διαδικασία της αναβάθμισης και δε διακρίνω κάποιο πρόβλημα προς το παρόν. Μου φαίνεται και εμένα πιο γρήγορο... Καλό και το mobile dictionary που εγκαταστάθηκε.

το λεξικό που το βλέπετε;; μέσα στις εφαρμογές;; περίεργο εμένα δε το έχει όσο κι αν έψαξα...

Και μενα αν πατάω στην αναζητηση σφαλμα συστηματος λέει αλλά απλά κρύβω πλέον τελείως τη συγκεκριμένη μπάρα που ούτως ή αλλως με εκνεύριζε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

S.O.S λοιπόν μετά την αναβαθμίσει άλλαξε ο κωδικός κλειδώματος μόνος του. Δεν ξέρω πως αλλά άλλαξε ο κωδικός κλειδώματος μόνος του και τώρα δεν μπορώ να τον βρω δεν το έχω ξεχάσει αλλά άλλαξε και το 12345 δεν είναι. SOS τι μπορώ να κάνω τώρα γιατί κάποια στιγμή θα μου χρειαστεί. Παρατήρησα ότι παλιά σε άφηνε να βάλεις μονό αριθμούς και τώρα ξεκάνει με γράμματα.

 

Δες το παρακατω link..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2385556#post2385556

 

Δεν ξερω εαν θα καταφερεις κατι γιατι το nss δεν ειναι συμβατο ακομη με το 5800 αλλα δεν χανεις τιποτα εαν δοκιμασεις!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πατησε στην οθονη αναμονης *#0000# Επιλογες\ Αναζητηση Ενημερωσεων.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

επιτυχής η ενημέρωση λογισμικου και έπειτα απο ένα προλυπτηκό hard reset της συσκευής μετά την αναβάθμιση όλα δουλεύουνε ρολόι.

Στην επόμενη αναβάθμιση να ειστε σιγουροι πως θα ασχοληθουνε και την καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας την καλοσύνη να δει άμα έχει αλλάξει και ο κωδικός κλειδώματος που είχε. Έχω σπάσει το κεφάλι μου δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να έγινε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

ουτε κ γω βρισκω το λεξικο πουθενα...

 

Αρχισανε τα οργανα :lol: .Ουτε και γω εχω λεξικο. Πεταει σφαλμα στην αναζητηση, στο μητρωο τα βελακια δεξια αριστερα εχουν παει στις ακρες ( δεν βλεπω κουμπια μεγαλα οπως αναφερθηκε απο αλλους) και καποια εικονιδια εχουν αλλαξει.

 

.. Μηπως πρεπει ,οποιος ποσταρει ,να γραφει και product code;

-- 0578313 - 11.0.008 Γερμανικο. Υπαρχει αλλος με ιδιο κωδικο που δεν δουλευει η αναζητηση; και δεν εχει λεξικο; ...... μηπως εμεις πρεπει να κανουμε hard reset για να δουμε φως;; :confused:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

S.O.S λοιπόν μετά την αναβαθμίσει άλλαξε ο κωδικός κλειδώματος μόνος του. Δεν ξέρω πως αλλά άλλαξε ο κωδικός κλειδώματος μόνος του και τώρα δεν μπορώ να τον βρω δεν το έχω ξεχάσει αλλά άλλαξε και το 12345 δεν είναι. SOS τι μπορώ να κάνω τώρα γιατί κάποια στιγμή θα μου χρειαστεί. Παρατήρησα ότι παλιά σε άφηνε να βάλεις μονό αριθμούς και τώρα ξεκάνει με γράμματα.

 

Και ειχε προειδοποιηση να αφαιρεσεις ολους τους κωδικους....

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κ γω την αναβαθμιση κ ολα δουλευουν ρολοι πλην της αναζητησης κατι που ετσι κ αλλιως ηθελα να αφαιρεσω απο την αρχικη οθονη! Ουτε εγω βρηκα το λεξικο! Με την καμερα επισης ολα οκ οσον αφορα την λειτουργεια της 2ης καμερας κ δεν εχασα κανενα μου αρχειο με την αναβαθμιση! Πιστευω σε καθε αναβαθμιση ολο κ πιο πολλα προβληματα θα διορθωνονται κ ολοι λιγο πολυ θα ειμαστε ευχαριστημενοι!
Link to comment
Share on other sites

Αρχισανε τα οργανα :lol: .Ουτε και γω εχω λεξικο. Πεταει σφαλμα στην αναζητηση, στο μητρωο τα βελακια δεξια αριστερα εχουν παει στις ακρες ( δεν βλεπω κουμπια μεγαλα οπως αναφερθηκε απο αλλους) και καποια εικονιδια εχουν αλλαξει.

 

.. Μηπως πρεπει ,οποιος ποσταρει ,να γραφει και product code;

-- 0578313 - 11.0.008 Γερμανικο. Υπαρχει αλλος με ιδιο κωδικο που δεν δουλευει η αναζητηση; και δεν εχει λεξικο; ...... μηπως εμεις πρεπει να κανουμε hard reset για να δουμε φως;; :confused:

 

0578313 Γερμανικό; Εμένα είναι 0559395 από Ελλάδα και με την αναβάθμηση μου πέρασε το Λεξικό, και η αναζήτηση δεν βγάζει σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

πλέον στην επιφάνεια με τις συντομεύσεις σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις αν θα φαίνονται

α) συντομεύσεις

β) αναζήτηση

γ) μουσική

δ) ραδιόφωνο

ε) ημερολογιο

Νομίζω το πιο σπαστικό ήταν αυτό δε μπορούσες να βγάλεις την αναζήτηση ενώ πλέον μπορείς ακόμα μπορείς να αφήσεις άδεια την αρχική οθόνη αλλά να σε ενημέρωνει για τη μουσική που παίζει ή για το ημερολόγιο. Σούπερ η συγκεκριμένη αλλαγή

 

Αυτό πως και δε το σχολίασε κανένας; γινόταν και πριν;; γιατί όταν είχα ρωτήσει ειχα πάρει την απάντηση οτι η γραμμή αναζήτηση δε φεύγει ούτε μα χακάρισμα του κινητού.

 

Επίσης ψάχνοντας το κινητό για τα αποτελέσματα της αναβάθμισης ανακάλυψα πράγματα που γίνονταν και δεν ήξερα... Μέχρι τώρα επειδή όλοι λέγατε ότι στην έκθεση τις φώτο και τα βίντεο τα βλέπεις πάντα χύμα και δε μπορείς να τις βλέπεις σε φακέλους δεν είχα προσέξει ότι το κινητό σου δίνει τη δυνατότητα να δημιουργήσεις φακέλους και να περάσεις μέσα φώτο ή βίντεο ταξινομημένα. Οπότε απλά έφτιαξα φακέλους και ταξινόμησα έτσι τις φώτο μου μια χαρά όταν μπαίνω μέσα δε βλέπω το χάος αλλά φακέλους. Πως και δε το είχε αναφέρει κανένας αυτό κι εγώ νόμιζα ότι πάντα έτσι χύμα θα ναι εικόνες και βίντεο αν δε το έβλεπα στο manual θα έλεγα ότι μπήκε με την αναβάθμιση. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ο φάκελος βέβαια δε φαίνεται μετά στη κάρτα μνήμης είναι εικονικός;;

 

 

ΥΓ: λεξικό ούτε εγώ έχω με ελληνικό blue 5800, τι ακριβώς λεξικό ειναι;;

ΥΓ2: hitech με το standar θέμα δε σου εμφανίζει τα μεγάλα εικονίδια στο μητρώο;; γιατί με τα αλλα θέματα όντως δε τα εμφανίζει

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως και δε το σχολίασε κανένας; γινόταν και πριν;; γιατί όταν είχα ρωτήσει ειχα πάρει την απάντηση οτι η γραμμή αναζήτηση δε φεύγει ούτε μα χακάρισμα του κινητού.

 

 

Η γραμμή αναζήτησης μπορούσε να αφαιρεθεί και απο πριν

 

Τώρα σχετικά με το λεξικό, βρήκα ένα στην βοήθεια (κεντρικό μενού), αλλα όταν το πάτησα μου έβγαλε το σφάλμα:O

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω χθες το πηρα το κινητο και θελω να μαθω αν δουλευει το gps και με αλλο προγραμμα ας πουμε garmin η destinator εννοειτε free?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως και δε το σχολίασε κανένας; γινόταν και πριν;; γιατί όταν είχα ρωτήσει ειχα πάρει την απάντηση οτι η γραμμή αναζήτηση δε φεύγει ούτε μα χακάρισμα του κινητού.

 

Επίσης ψάχνοντας το κινητό για τα αποτελέσματα της αναβάθμισης ανακάλυψα πράγματα που γίνονταν και δεν ήξερα... Μέχρι τώρα επειδή όλοι λέγατε ότι στην έκθεση τις φώτο και τα βίντεο τα βλέπεις πάντα χύμα και δε μπορείς να τις βλέπεις σε φακέλους δεν είχα προσέξει ότι το κινητό σου δίνει τη δυνατότητα να δημιουργήσεις φακέλους και να περάσεις μέσα φώτο ή βίντεο ταξινομημένα. Οπότε απλά έφτιαξα φακέλους και ταξινόμησα έτσι τις φώτο μου μια χαρά όταν μπαίνω μέσα δε βλέπω το χάος αλλά φακέλους. Πως και δε το είχε αναφέρει κανένας αυτό κι εγώ νόμιζα ότι πάντα έτσι χύμα θα ναι εικόνες και βίντεο αν δε το έβλεπα στο manual θα έλεγα ότι μπήκε με την αναβάθμιση. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ο φάκελος βέβαια δε φαίνεται μετά στη κάρτα μνήμης είναι εικονικός;;

 

 

ΥΓ: λεξικό ούτε εγώ έχω με ελληνικό blue 5800, τι ακριβώς λεξικό ειναι;;

ΥΓ2: hitech με το standar θέμα δε σου εμφανίζει τα μεγάλα εικονίδια στο μητρώο;; γιατί με τα αλλα θέματα όντως δε τα εμφανίζει

 

Είναι Αγγλοελληνικό λεξικό. Κατεβάζεις από την ΝΟΚΙΑ τα Ελληνικά και έχεις Ελληνο-Αγγλικό & Αγγλο-Ελληνικό λεξικό.

Link to comment
Share on other sites

http://dailymobile.se/2009/02/09/nokia-5800-firmware-hits-200012/

 

Ανεπισημο βεβαια,αλλα ειδα καποια που δεν παρατηρησε κανενας εδω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκλήρωσα την αναβάθμιση! Δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα πριν την αναβάθμιση και τώρα με την καινούργια το κινητό απλά πετάει!!!! Απίστευτη ταχύτητα στο μενού!

 

Α και κάτι που είδα: στο 0 έβαλαν το σηματάκι (i) για την εφαρμογή web!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/8920_Nokia_5800_firmware_update_to_.php

-------------------------------------------------

 

Οσο αφορα το welcome note της voda προσεξα το εξης: Αφου εκανα την αναβαθμηση (20.0.12) αν δεν πιεσεις το ok στο welcome note δεν δουλευει το κουμπι της καμερας και δεν μπαινει στην αρχικη οθονη παρα μονο αν πατησεις το μεσαιο κουμπι του menu. Αν ομως πατησεις οκ στην αρχη που σου βγαζει το μηνυμα τοτε μπαινει κανονικα στην αρχικη οθονη και δουλευουν ολα τελεια.:)

 

-----------------------------------------------------

Οσοι εχουν το προβλημα με το search α κανουν backup πρωτα και μετα hard reset και ολα θα ειναι ενταξει.:)

-------------------------------------------------

Το touch screen εχει βελτιωθει αισθητα:)

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω χθες το πηρα το κινητο και θελω να μαθω αν δουλευει το gps και με αλλο προγραμμα ας πουμε garmin η destinator εννοειτε free?

 

Για το 5800 το destinator δεν υπαρχει ακομα, ενω και το garmin (εχει αναφερθει σε προηγουμενο post) υπαρχει αλλα δεν ειναι 100% ετοιμο λειτουργικα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...