Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έλληνες είμαστε και θα μαστε...όποιος νόμος και να ισχύει...οι περισσότεροι...στα παλία τους τα παπούτσια..!:p

Και ειμαστε βεβαια υπερηφανοι γιαυτο αφου δεν μας εχει απομεινει και τιποτα για το οποιο μπορουμε να υπερηφανευομαστε.Α συγγνωμη ξεχασα τον φραπε.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμενα μου γεννηθηκε μια απορια sorry κιολας.. :P

snowball δεν βαριεσαι να γραφεις τοσο κατεβατα και τοσο στρωτα γραμμενα?

ποσο χρονο σου περνει για το καθε ποστ?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Και ειμαστε βεβαια υπερηφανοι γιαυτο αφου δεν μας εχει απομεινει και τιποτα για το οποιο μπορουμε να υπερηφανευομαστε.Α συγγνωμη ξεχασα τον φραπε.

Έχουμε επίσης μουζάκα, σουβλάκι, greek καμάκι κλπ κλπ κλπ. :lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους.

Αντιθέτως, προτείνω και υποστηρίζω και τη νομιμοποίηση της αφόδευσης σε δημόσιους χώρους. Στις στάσεις των λεωφορείων, στα τραπεζάκια των εστιατορίων, στα μπαρ δίπλα από τα κοκτέιλς αριστερά από την ταμειακή...

"Ανάγκη" είναι κι αυτή.

... http://www.aparadektoi.gr/smforum/Smileys/default/35.gif

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου γεννηθηκε μια απορια sorry κιολας.. :P

snowball δεν βαριεσαι να γραφεις τοσο κατεβατα και τοσο στρωτα γραμμενα?

ποσο χρονο σου περνει για το καθε ποστ?

 

Στρωμένα τα λες εσύ αυτά; :lol:

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Που και να (προσπαθήσει να) εφαρμοστεί κανένας πιο σοβαρός νόμος εδώ στο Ελλάντα τι έχει να γίνει...ο καθένας θα κάνει ότι του καπνίσει αναλόγως από το πόσο τον συμφέρει ή όχι.Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί πάμε κατά διαόλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, κάνεις πως δεν κατάλαβες τί έγραψα; Δεν είπα πως είμαι υπέρ ΝΟΜΟΥ που επιτρέπει το καπνίσμα ΜΟΝΟ στο σπίτι (Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν). Αν/αφού δεν κατάλαβες, διευκρινίζω: Είμαι υπέρ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ (ακόμα και χρήση μαριχουάνας ή ανάλογης ουσίας) και ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ, ΑΡΚΕΙ να μην βάπτει ΤΡΙΤΟΥΣ.
Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες. Το αποσπάσιμα που παραθέτεις, δεν απευθύνεται σε σένα κι ούτε υπονοεί αυτά που έγραψες τώρα.:vava:

 

Εσύ μπορεί να επιμένεις (φυσικά χωρίς ούτε ένα στοιχείο, αλλά μόνο με ρητορική ασάφεια) ότι δεν ξέρουμε αν το παθητικό κάπνισμα βλάπτει, κόντρα σε ΟΛΟΥΣ, ακόμα και την ίδια την Philip Morris, αλλά εφ' όσον το παθητικό κάπνισμα ΒΛΑΠΤΕΙ ΑΛΛΟΥΣ, τότε είναι ανήθικο να το κάνεις σε ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ δημόσιους χώρους. Για να σε βοηθήσω και πάλι, αν υπήρχε τρόπος να απορροφηθεί ο καπνός άμεσα σ'εναν κλειστό χώρο (πχ με κάποιο θεωρητικά τέλοιο και αθόρυβο σύστημα εξαερισμού), τότε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Αλλά ότι και να γράψω, εσύ θα επιμένεις με την ίδια ρητορική: "Φανατικοί αντικαπνιστές, κτλ."

 

Εγώ απέδειξα πως δεν είμαι φανατικός αντικαπνιστής (με το προηγούμενο παράδειγμα). Εσύ μπορείς να αποδείξεις οτι δεν είσαι φανατικός καπνιστής, απατώντας στο εξής: ΑΝ (ΛΕΩ ΑΝ) ήξερες 1000% ότι το παθητικό κάπνισμα βλάπτει την υγεία, τότε είναι ή δεν είναι ανήθικο να καπνίζεις σε δημόσιους χώρους;

 

Να το γενικεύσω, είναι ή δεν είναι ανήθικο να κάνεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ νόμιμο (ή ηθικό) που όμως όταν το κάνεις σε συγκεκριμένες συνθήκες βλάπτει άλλους (π.χ. η κατανάλωση αλκοόλ ή η χρήση μαριχουάνας όταν οδηγάς);

Δεν τίθεται θέμα για το αν βλάπτει ή όχι, ο καπνός του τσιγάρου (και γενικά ο καπνός).

Βλάπτει, από την στιγμή που δεν είναι κάτι το φυσιολογικό. Ο άνθρωπος όμως δεν πράττει πάντα σύμφωνα με το συμφέρον του, καθημερινά κάνει πράγματα που του κάνουν ζημιά, δεν τίθεται ζήτημα περί ηθικότητας για μένα. Στην Ελλάδα δεν είναι ανήθικο να καπνίζεις, άρα και τα παράγωγά του δεν μπορούν να είναι ανήθικα, από την στιγμή που ο καπνιστής κάνει ζημιά μεγαλύτερη στον εαυτό, δεν θα σκεφτεί τον διπλανό του. Εξάλλου οι ηθικοί κανόνες γέννιουνται και διαμορφώνονται μέσα από την κοινωνία, δεν εισέρχονται από αλλού, ούτε επιβάλλονται με νόμο. Άλλωστε και η ίδια η συμπεριφορά κρίνεται με διαφορετικά κριτήρια, αναλόγως που λαμβάνει χώρα, για παράδειγμα δεν μπορείς να συμπεριφέρεσαι στο σχολείο ή την εκκλησιά, όπως στο γήπεδο.

Έτσι και με το κάπνισμα, δεν μπορείς να καπνίζεις μέσα σε νοσοκομείο γιατί είναι χώρος στον οποίο οι ασθενείς αναρρώνουν. Θα ‘λεγα πως είναι ανήθικο να καπνίζεις σε χώρο που υπάρχουν παιδιά, γέροι, έγκυες.

 

Το μπαρ όμως δεν είναι νοσοκομείο ούτε τα βις βιτάλις, είναι χώρος όπου συνηθίζεται το κάπνισμα από τους θαμώνες, του οι οποίοι το αποδέχονται στην πλειοψηφία τους.

Το να μπει όμως ο κάποιος και να αρχίζει κόβει πρόστιμα στους πελάτες είναι πράγματι ανήθικο. Αυτός ο νόμος δημιουργήθηκε μάλλον για να καταπατείται, κι αφού μπορεί κάποιος να καταπατήσει αυτόν, να καταπατήσει αυτό της ζώνης στο αυτοκίνητο, κι άλλους παράλογους που δεν μου έρχονται τώρα, με αποτέλεσμα να δημιουργείται στο άνθρωπο η εντύπωση και μετά η συνήθεια, πως μπορεί να καταπατεί και άλλους πιο σοβαρούς νόμους, κάτι που οδηγεί την χώρα σε ανομία και το χάος.

 

Παρόλα αυτά θα ήθελα να απαγορευτεί το κάπνισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους και εστίασης (ταβέρνες εστιατόρια, ταχυφαγεία, ζαχαροπλαστεία) όχι όμως και σε κέντρα διασκέδασης. Σε αυτά με προϋποθέσεις οι οποίες θα πρέπει να τηρούνται, για να δίνεται η σχετική άδεια από το κράτος, για να είναι και «καπνιστών» το μαγαζί. :cool:

 

Θα ανέβαζα και την τιμή του πακέτου στα 10 ευρώ για να αποτρέψω τους εφήβους να τρώνε το χαρτζιλίκι στα τσιγάρα. Να καπνίζουν αυτοί που έχουν τα χρήματα και για να φτιάχνουν την υγεία τους στα νοσοκομεία, αν ήμουν σοβαρό κράτος που θέλει να προστατέψει τους πολίτες από το κάπνισμα, κι όχι να ανεβάζω την ποσότητα ναρκωτικών για προσωπική χρήση και προβάλλοντας σποτς με δυο άτομα που μαλώνουν. Δεν νομίζω πως θα υπήρξε αντίδραση από τους καπνιστές όταν φαίνονται ειλικρινείς οι προθέσεις του κράτους να προστατέψει τους πολίτες της, από την κακή αυτή συνήθεια. :(

 

Και που σε, δεν είμαι φανατικός καπνιστής, ούτε καν καπνιστής θα ‘λεγα.;)

 

 

Kαι τι προτείνεις ακριβώς; Να μη δίνουμε καμία σημασία στις επιστημονικές έρευνες επειδή καμία έρευνα δεν είναι τέλεια;

Θα ήθελα να δημοσιοποιούνται οι έρευνες όχι μόνο τα αποτελέσματα.

Δηλαδή μόνο εγώ είμαι τόσο καχύποπτος? Σου φαίνεται νορμάλ η

αιτία θανάτου = παθητικό κάπνισμα 38,000 νεκροί?

Σε ποια ηλικία? Υπό ποιες συνθήκες?

 

Διαφωνώ με την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους.

Αντιθέτως, προτείνω και υποστηρίζω και τη νομιμοποίηση της αφόδευσης σε δημόσιους χώρους. Στις στάσεις των λεωφορείων, στα τραπεζάκια των εστιατορίων, στα μπαρ δίπλα από τα κοκτέιλς αριστερά από την ταμειακή...

"Ανάγκη" είναι κι αυτή.

... http://www.aparadektoi.gr/smforum/Smileys/default/35.gif

Αν δεν διαθέτει χώρους για την ανάγκη το μαγαζί, εννοείται πως θα κάνεις την ανάγκη σου όπου να’ ναι. :D Δεν θα έρθει όμως το κράτος να μου κόψει πρόστιμο 300 ευρώ επειδή έκανα την ανάγκη μου στο ταμείο δίπλα, αλλά στον ιδιοκτήτη του καταστήματος που δεν έχει ειδικό χώρο γι’ αυτές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν διαθέτει χώρους για την ανάγκη το μαγαζί, εννοείται πως θα κάνεις την ανάγκη σου όπου να’ ναι. :D Δεν θα έρθει όμως το κράτος να μου κόψει πρόστιμο 300 ευρώ επειδή έκανα την ανάγκη μου στο ταμείο δίπλα, αλλά στον ιδιοκτήτη του καταστήματος που δεν έχει ειδικό χώρο γι’ αυτές.

Με τη διαφορά ότι το χέσιμο δεν είναι βλαβερό για την υγείς των γύρω ανθρώπων, όπως το παθητικό κάπνισμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δημοσιοποιούνται οι έρευνες όχι μόνο τα αποτελέσματα.

Δηλαδή μόνο εγώ είμαι τόσο καχύποπτος? Σου φαίνεται νορμάλ η

αιτία θανάτου = παθητικό κάπνισμα 38,000 νεκροί?

Σε ποια ηλικία? Υπό ποιες συνθήκες?

 

Φυσικά και δημοσιοποιούνται! Αυτό είναι το πόιντ της επιστημονικής έρευνας. Ξέρεις πως δημοσιεύεται ένα επιστημονικό paper; Περνάει από ανώνυμο peer review το οποίο είναι το πιο δημοκρατικό και αξιοκρατικό σύστημα που μπορεί να υπάρξει. Όσοι αμφισβητούν την επιστημονική μεθοδολογία, απλά δεν ξέρουν πως λειτουργεί (και όπως έχω πει σε άλλα θρεντς, οφείλεται στο τρύπιο εκπαιδευτικό μας σύστημα, ειδικά όσον αφορά τις επιστήμες).

 

Έχουμε παραθέσει ΤΟΣΑ λινκς. Ένα να ακολουθήσεις, θα καταλήξεις εκεί που θες. Το θέμα είναι ότι μου φαίνεται ότι δεν θες να ψάξεις, αλλά προτιμάς να θεωρείς τα νούμερα 'περίεργα'. Φυσικά είναι περίεργα, μέχρι να κάνεις εσύ την έρευνα.

 

Θα σου υπενθυμίσω ότι μέχρι σχετικά πρόσφατα, δεν είχαμε αποδείξεις ότι το κάπνισμα βλάπτει. Αν έλεγες σε κάποιον ότι μπορεί να προκαλέσει καρκίνο, καρδιοαγγειακά προβλήματα, birth defects, κτλ., δεν θα του φαινόταν 'νορμαλ'. Περάσαμε από χίλιες έρευνες, χίλια κύματα, την Philip Morris να προσπαθεί να κουκουλώσει τα αποτελέσματα και φτάσαμε στο σημείο να μην υπάρχει καμία αμφισβήτηση.

 

Σου προτείνω να ψάξεις και να βρεις τις σχετικές δημοσιεύσεις, αφού έχεις αμφιβολίες για το πως λειτουργεί η επιστήμη.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα ‘λεγα πως είναι ανήθικο να καπνίζεις σε χώρο που υπάρχουν παιδιά, γέροι, έγκυες.

 

Τώρα το πρόσεξα αυτό. ΓIATI είναι ανήθικο;

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορά ότι το χέσιμο δεν είναι βλαβερό για την υγείς των γύρω ανθρώπων, όπως το παθητικό κάπνισμα. ;)

Μπορεί να τα πατήσεις, να γλιστρήσεις, να πέσεις και να σπάσεις το κεφάλι σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρόσεξα αυτό. ΓIATI είναι ανήθικο;

 

Οι λόγοι είναι προφανείς. Για τα παιδιά και τις έγκυες επειδή βρίσκονται πάνω στην ανάπτυξή τους και δεν γνωρίζουν ή δεν μπορούν να το αποφύγουν. Οι γέροι τώρα γιατί έχουν ήδη αδύναμο οργανισμό και πιθανών προβλήματα υγείας.

Έτσι είναι η ηθική, σχετική. Σε άλλες περιοχές δεν θεωρείται ανήθικο για παράδειγμα να παίρνεις γυναίκα 10 χρονών και να έχεις το δικαίωμα να την λιθοβολήσεις δημόσια.

 

Όσοι αμφισβητούν την επιστημονική μεθοδολογία, απλά δεν ξέρουν πως λειτουργεί (και όπως έχω πει σε άλλα θρεντς, οφείλεται στο τρύπιο εκπαιδευτικό μας σύστημα, ειδικά όσον αφορά τις επιστήμες).

Δεν αμφισβητώ την μεθοδολογία αλλά αυτούς που την λειτουργούν και φυσικά θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό, και όχι μόνο το δικό μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι είναι προφανείς. Για τα παιδιά και τις έγκυες επειδή βρίσκονται πάνω στην ανάπτυξή τους και δεν γνωρίζουν ή δεν μπορούν να το αποφύγουν. Οι γέροι τώρα γιατί έχουν ήδη αδύναμο οργανισμό και πιθανών προβλήματα υγείας.

 

Ενω εγω που ειμαι 25 αποκλειεται να εχω προβληματα υγειας, ή αποκλειεται το καπνισμα του διπλανου μου να μου προκαλει προβληματα (πχ ασθμα, πονοκεφαλο, βηχα, ξηροφθαλμια) ;

 

Καυ κυριως πες οτι δεν εχω. Πρεπει να αποκτησω; Ή επειδη μπορω να μην βγω σε μερος οπου καπνιζουν ( = να μεινω σπιτι μου) δεν ειναι ανηθικο, και ειναι ηθικο να με κανει η κοινωνια παρια της επειδη ΔΕΝ καπνιζω;

 

Μπερδευτηκα!

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ενω εγω που ειμαι 25 αποκλειεται να εχω προβληματα υγειας, ή αποκλειεται το καπνισμα του διπλανου μου να μου προκαλει προβληματα (πχ ασθμα, πονοκεφαλο, βηχα, ξηροφθαλμια) ;

 

Καυ κυριως πες οτι δεν εχω. Πρεπει να αποκτησω; Ή επειδη μπορω να μην βγω σε μερος οπου καπνιζουν ( = να μεινω σπιτι μου) δεν ειναι ανηθικο, και ειναι ηθικο να με κανει η κοινωνια παρια της επειδη ΔΕΝ καπνιζω;

 

Μπερδευτηκα!

 

Τα ίδια και τα ίδια θα λέμε τώρα?

Για να έχεις βήχα πονοκέφαλο, ξηροφθαλμία θα πρέπει μέσα να έχει ντουμάνι. Κι εγώ, ακόμα κι όταν κάπνιζα, είχα αυτά τα προβλήματα. Συμφωνώ μαζί σου. Γι' αυτό λέω να ξεχωρίσει η ήρα απ’ το σιτάρι. Έχω πάει σε μαγαζιά που υπάρχει ευχάριστη ατμόσφαιρα παρόλο που κάπνιζαν μέσα (τα ρούχα βέβαια παίρνουν μια ελαφριά οσμή:D)

 

Τι άλλο να πω…

 

Να κάνουν τα μαγαζιά να είναι εναλλάξ ανά μέρα, καπνιστών και μη.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και τα ίδια θα λέμε τώρα?

Για να έχεις βήχα πονοκέφαλο, ξηροφθαλμία θα πρέπει μέσα να έχει ντουμάνι. Κι εγώ, ακόμα κι όταν κάπνιζα, είχα αυτά τα προβλήματα. Συμφωνώ μαζί σου. Γι' αυτό λέω να ξεχωρίσει η ήρα απ’ το σιτάρι. Έχω πάει σε μαγαζιά που υπάρχει ευχάριστη ατμόσφαιρα παρόλο που κάπνιζαν μέσα (τα ρούχα βέβαια παίρνουν μια ελαφριά οσμή:D)

 

Τι άλλο να πω…

 

Να κάνουν τα μαγαζιά να είναι εναλλάξ ανά μέρα, καπνιστών και μη.:p

 

1) Αυτα τα ανεφερα ως προς τη δικη σου αποψη οτι ειναι ανηθικο να καπνιζει καποιος μπροστα σε ηλικιωμενους και παιδια γιατι εχουν ιατρικα προβληματα. Και σου απαντησα: Και εγω μπορει να εχω προβληματα (ηδη) ή να μου δημιουργηθουν καποια. Δεν ειναι ανηθικο να καπνιζει καποιος μπροστα μου;

 

2) Προσωπικα βηχα δεν εμφανιζω σχεδον ποτε οσο και να καπνιζουν, ξηροφθαλμια εμφανιζω σε μερη οπου οντως υπαρχει ντουμανι. Πονοκεφαλο ομως εμφανιζω παντα, ειτε ο αλλος καπνιζει διπλα μου ειτε αν απλα υπαρχει ενας που καπνιζει 2 μετρα μακρια. :( Ειμαι κατι σαν ανιχνευτης καπνου! :p Αν υπαρχει σε μια μικρη ακτινα, το καταλαβαινω απο τη ζαλαδα. Για τη μωρωδια δε η οποια πρεπει να υπαρχει στα ρουχα μου καθε φορα που βγαινω, δεν το συζηταω...:cry:

 

Αυτα ειναι προσωπικα για μενα. Οπως καταλαβαινεις λοιπον, θεωρητικα μπροστα μου ειναι ανηθικο να καπνιζει καποιος. Δεν μπορουν ομως να το ξερουν ολοι αυτο, σιγουρα δεν μπορω να ειμαι ο τρομπας που θα βγαινω εξω και θα βγαζω διαγγελμα "σταματηστε να καπνιζετε", και ακομα και να το κανα αυτο, παλι δεν θα σταματουσαν ολοι.

 

Εδω στο γηπεδο βγαζουν ανακοινωση οτι οι αθλητες δεν μπορουν να παιξουν μπασκετ και παρακαλουν τους φιλαθλους να σταματησουν να καπνιζουν, και ακομα και κατα τη διαρκεια της ανακοινωσης συνεχιζουν να καπνιζουν αδιαφοροι (καλα, για μετα δεν το συζηταω). Αυτο δεν ειναι ανηθικο;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι έχουν αποκτήσει πρόβλημα απο το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους? Να σηκώσουν το χέρι μόνο οι ετοιμοθάνατοι.......
Link to comment
Share on other sites

Πόσοι έχουν αποκτήσει πρόβλημα απο το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους? Να σηκώσουν το χέρι μόνο οι ετοιμοθάνατοι.......

Ξηροφθαλμια,τσουξιμο στα ματια,βηχας,κρισεις ασθαματος κλπ σου φτανουν.Εκτος αν θεωρεις οτι καποιος πρεπει να πεθανει απο το παθητικο καπνισμα και υστερα να διαμαρτυρηθει.Επσιης διαφορες παθησεις επιβαρυνονται απο το παθητικο καπνισμα.Εσυ εχεις διαλεξει το τροπο που θελεις να πεθανεις ασε και τον αλλο να διαλεξει το τροπο που θελει να πεθανει.Καλη χρονια με υγεια σου ευχομαι.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτα τα ανεφερα ως προς τη δικη σου αποψη οτι ειναι ανηθικο να καπνιζει καποιος μπροστα σε ηλικιωμενους και παιδια γιατι εχουν ιατρικα προβληματα. Και σου απαντησα: Και εγω μπορει να εχω προβληματα (ηδη) ή να μου δημιουργηθουν καποια. Δεν ειναι ανηθικο να καπνιζει καποιος μπροστα μου;

 

2) Προσωπικα βηχα δεν εμφανιζω σχεδον ποτε οσο και να καπνιζουν, ξηροφθαλμια εμφανιζω σε μερη οπου οντως υπαρχει ντουμανι. Πονοκεφαλο ομως εμφανιζω παντα, ειτε ο αλλος καπνιζει διπλα μου ειτε αν απλα υπαρχει ενας που καπνιζει 2 μετρα μακρια. :( Ειμαι κατι σαν ανιχνευτης καπνου! :p Αν υπαρχει σε μια μικρη ακτινα, το καταλαβαινω απο τη ζαλαδα. Για τη μωρωδια δε η οποια πρεπει να υπαρχει στα ρουχα μου καθε φορα που βγαινω, δεν το συζηταω...:cry:

 

Αυτα ειναι προσωπικα για μενα. Οπως καταλαβαινεις λοιπον, θεωρητικα μπροστα μου ειναι ανηθικο να καπνιζει καποιος. Δεν μπορουν ομως να το ξερουν ολοι αυτο, σιγουρα δεν μπορω να ειμαι ο τρομπας που θα βγαινω εξω και θα βγαζω διαγγελμα "σταματηστε να καπνιζετε", και ακομα και να το κανα αυτο, παλι δεν θα σταματουσαν ολοι.

 

Εδω στο γηπεδο βγαζουν ανακοινωση οτι οι αθλητες δεν μπορουν να παιξουν μπασκετ και παρακαλουν τους φιλαθλους να σταματησουν να καπνιζουν, και ακομα και κατα τη διαρκεια της ανακοινωσης συνεχιζουν να καπνιζουν αδιαφοροι (καλα, για μετα δεν το συζηταω). Αυτο δεν ειναι ανηθικο;

Εδω καπνιζουν σε παιδοτοπους και θα σεβαστουν τους αθλητες;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι έχουν αποκτήσει πρόβλημα απο το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους? Να σηκώσουν το χέρι μόνο οι ετοιμοθάνατοι.......

 

Aφού σε χαλάει, γιατί πίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι έχουν αποκτήσει πρόβλημα απο το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους? Να σηκώσουν το χέρι μόνο οι ετοιμοθάνατοι.......
Aφού σε χαλάει, γιατί πίνεις;
Τι ψάχνεις τώρα; Do not feed the troll:

Η χαρά του αντι(παθητικού)καπνιστή είναι αυτό το topic τελικά.

Να σας πω κάτι? επειδή μου σπάσατε νεύρα θα καπνίζω όπου και όσο γουστάρω. Ας με κάνουν ban. Δεν σας μπορώ άλλο. Αυτό σας πειράζει και τίποτα άλλο στον κόσμο? Πόσα άλλα καταστρέφουν την υγεία σας? Σε μας θα την πείτε? Οξω! Οποιος θέλει ας έρθει να μουν την πεί. Σε απάντηση κάποιου τσαμπουκά σε αυτό το topic. Και να σας πω και το άλλο? Ω, ποια έκπληξη, δεν θα εφαρμοστει κι αυτό το μέτρο στην Ελλάδα. Αμαν πια. Η χαρα του αντιπαθητικου αντικαπνιστη έγινε το topic
Quiz: Βρείτε την φράση που επαναλαμβάνεται... :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι έχουν αποκτήσει πρόβλημα απο το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους? Να σηκώσουν το χέρι μόνο οι ετοιμοθάνατοι.......

 

καλη χρονια !

εμεις είμαστε ολοι απο τους κλασικούς ελληνες , δηλ. οταν είμαστε με την παρεα μας δεν μιλαμε (δεν λεμε οτι μας ενοχλει το τσιγάρο) και βγαίνουμε ΚΑΝΟΝΙΚΑ μαζι τους , και οταν εφαρμοστή ο νομος θα τρέχουμε πισω απο τους καπνιστες φιλους μας για να βρουν που επιτρέπεται να καπνίσουν για να κατσουν ολοι μαζι αγαπημενα ! :wacko:

 

με εξαίρεση 2%οο !

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν θεωρεις οτι καποιος πρεπει να πεθανει απο το παθητικο καπνισμα και υστερα να διαμαρτυρηθει.

 

Στην Ελλάδα ετσι είναι. Πρέπει να έχουμε θύμα για να γίνει κάτι. Με το κάπνισμα βέβαια χλωμό γιατί δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι έφταιγε το κάπνισμα. Μπορεί να έφταιγε μια μαύρη γάτα που είδε το πρωί. Πρέπει πρώτα να εξαλειφθούν οι μαύρες γάτες και μετά να ασχοληθούμε με το κάπνισμα γιατί οι μαύρες γάτες είναι πιο βλαβερές από το τσιγάρο

Link to comment
Share on other sites

Aφού σε χαλάει, γιατί πίνεις;

 

Τι ψάχνεις τώρα; Do not feed the troll:

 

Quiz: Βρείτε την φράση που επαναλαμβάνεται... :p

Σε χάλασε που σε χαρακτήρισα αντιπαθητικό? Μπορώ να έχω γνώμη νομίζω και ασε τα κουίζ και τις εξυπνάδες
Link to comment
Share on other sites

Ξηροφθαλμια,τσουξιμο στα ματια,βηχας,κρισεις ασθαματος κλπ σου φτανουν.Εκτος αν θεωρεις οτι καποιος πρεπει να πεθανει απο το παθητικο καπνισμα και υστερα να διαμαρτυρηθει.Επσιης διαφορες παθησεις επιβαρυνονται απο το παθητικο καπνισμα.Εσυ εχεις διαλεξει το τροπο που θελεις να πεθανεις ασε και τον αλλο να διαλεξει το τροπο που θελει να πεθανει.Καλη χρονια με υγεια σου ευχομαι.
Εχεις κατεβεί στο κέντρο? Τα ίδια συμπτώματα θα έχεις. Τι κάνεις γιαυτό? Δεν ξαναπάς?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...