Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μούφα τα νέα μέτρα τελικά. Εκεί που νόμιζα ότι θα πρόκειται για καθολική απαγόρευση του καπνίσματος σε μαγαζιά και δημόσιους χώρους διαβάζω ότι:

 

- για καταστήματα μέχρι 70τμ θα επιλέγει ο μαγαζάτορας αν θα επιτρέπεται το κάπνισμα ή οχι.

- καταστήματα άνω των 100τμ θα μπορούν να έχουν ειδικά διαμορφωμένο χώρο για καπνιστές (ο οποίος όμως θα πρέπει να είναι χωριστός από το υπόλοιπο μαγαζί).

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=62940132,85155556

 

Στα μπουζουκια κ στα κλαμπ πως θα το κανουν δηλαδη??

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο σημαίνει οτι καπνιστων θα ειναι :

ΟΛΑ τα μικρα μαζαγια μεχρι 70 Τ.Μ ,

τα καζινο και

πολλά μαζαγια που θα μετατραπούν σε "Club καπνιστων" (σαν το καζινο)

και αυτοι που ειναι απο 71 τ.μ εως 120 τ.μ θα "μικραίνουν" τα μαγαζια τους ωστε να πανε στην κλιμακα των 70 τ.μ !! :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαίνει οτι καπνιστων θα ειναι :

ΟΛΑ τα μικρα μαζαγια μεχρι 70 Τ.Μ

 

Aυτός είναι και ο λόγος που διαφωνώ με το 1ο "παράθυρο".

 

Στα μπουζουκια κ στα κλαμπ πως θα το κανουν δηλαδη??

 

Στα club γίνεται εύκολα αν χωρίσεις το χώρο. Στα μπουζούκια δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ, αυτες οι ρυθμισεις, εγω εχω την εντυπωση οτι θα ειναι επιβλαβεις και για τα εσοδα των μαγαζιων. Και εξηγω: Αν επιβαλονταν σε ολα τα μαγαζια να ειναι πληρως μη καπνιστων, ο κοσμος δεν θα ειχε επιλογη παρα να παει σε μαγαζι οπου θα απαγορευονταν το καπνισμα (δεν φανταζοναι να πιστευει καποιος οτι οι καπνιστες θα σταματουσαν πλεον να βγαινουν απο το σπιτι τους).

 

Με αυτα τα παραθυρακια ομως, οι καπνιστες θα γεμιζουν το μερος του μαγαζιου οπου θα επιτρεπεται το καπνισμα (αναγκαζοντας και τους υπολοιπους να πηγαινουμε μαζι τους), και το υπολοιπο 80% θα ειναι ψιλοαδειο. Το ιδιο θα ωφεληθουν και τα μικρα καταστηματα, σε σχεση με τα μεγαλυτερα που θα ειναι κοντα τους. :(

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Στα club γίνεται εύκολα αν χωρίσεις το χώρο. Στα μπουζούκια δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο τρόπο.

 

Στα μπουζούκια το κάπνισμα θα επιτρέπεται μόνο πάνω στην πίστα, :lol:

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

- για καταστήματα μέχρι 70τμ θα επιλέγει ο μαγαζάτορας αν θα επιτρέπεται το κάπνισμα ή οχι.

- καταστήματα άνω των 100τμ θα μπορούν να έχουν ειδικά διαμορφωμένο χώρο για καπνιστές (ο οποίος όμως θα πρέπει να είναι χωριστός από το υπόλοιπο μαγαζί).

και για καταστήματα 70-100τμ τί γίνεται;:D

 

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την λογική. Αντί να απαγορεύουν στα μικρά μαγαζιά το κάπνισμα, στα οποία με μερικά τσιγάρα ντουμανιάζει ο χώρος, τους δίνουν το ελεύθερο να διαλέξουν. :wacko:

 

Άλλο περίεργο είναι πως, τα μετράνε με τετραγωνικά από την στιγμή που ο καπνός διαχέεται στον χώρο.:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

εγω το βρισκω θετικο... απ'τη μια θα αναγκαστουν να ελαττωσουν αν οχι κοψουν το καπνισμα οι καπνιστες και απ'την αλλη αυτοι που δεν καπνιζουν δεν θα δεχονται ολο τον καπνο ετσι... γιατι σκεψου και ολους αυτους που εχουν καποιο προβλημα υγειας:(...
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν συμφωνω με αυτο και σαφως και δε θα επιλεξω να πηγαινω σε καταστηματα οπου δε θα μπορω να καπνιζω.

ηδη το κανω σε καποιους χωρους.

καταρχην σε ενα καταστημα με κινητα η ηλεκτρικα,απο video games μεχρι οτιδηποτε αν δεν καπνιζω δεν μπορω και να διαλεξω,κολλημα το ξερω,αλλα ετσι ειμαι.

το καλο ειναι οτι επειδη ξερουν τι πελατης ειμαι και τι τζιρο αφηνω καθε χρονο πως δε μου χουν κανει παρατηρηση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά διαφορά δηλαδή επί της ουσίας με τις τωρινές ρυθμίσεις?

Και τι είναι αυτό με τα 70 τμ? :wacko:

Στους μικρούς χώρους δεν θα πρεπε κανονικά να απαγορευθεί εντελώς?

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

πίστεψε κανείς οτι θα απαγορευόταν το τσιγάρο στην ελλάδα?

εγώ γέλασα απο την πρώτη στιγμή που το διάβασα.

κ εδώ που τα λέμε,εγώ σε όλες τις ευρωπαικές χώρες που έχω επισκεφθεί παντού κάπνιζα.ακόμα κ εκεί που απαγορευόταν εντελώς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

πίστεψε κανείς οτι θα απαγορευόταν το τσιγάρο στην ελλάδα?

εγώ γέλασα απο την πρώτη στιγμή που το διάβασα.

κ εδώ που τα λέμε,εγώ σε όλες τις ευρωπαικές χώρες που έχω επισκεφθεί παντού κάπνιζα.ακόμα κ εκεί που απαγορευόταν εντελώς.

 

Δεν ξέρω ποιές ευρωπαικές χώρες έχεις επισκευθεί, αλλά σε Ελβετία, Γαλλία, Ιταλία και Αγγλία που επισκέπτομαι συχνά, δεν μπορείς με τίποτα να καπνίσεις εκεί που απαγορεύεται.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιές ευρωπαικές χώρες έχεις επισκευθεί, αλλά σε Ελβετία, Γαλλία, Ιταλία και Αγγλία που επισκέπτομαι συχνά, δεν μπορείς με τίποτα να καπνίσεις εκεί που απαγορεύεται.

αγγλία κάπνιζα παντού τον προηγούμενο χρόνο καθώς ζούσα εκεί (κυρίως λονδίνο-νιουκάστλ).

κι όταν λέω παντού,εννοώ εκεί που κυκλοφορούσα εγώ (καζίνο,κλαμπάκια,τρένα,εστίες)

στα μόνα που δεν μπορούσα να καπνίσω ήταν π.χ. εστιατόρια (όχι όλα),μετρό,αντε και στο πανεπιστήμιο.

γαλλία μια απο τα ίδια,καθώς ήταν ενδιάμεσος προσδιορισμός μου.

στην ιταλία δυσκολευόμουν πιο πολύ,λόγω του οτι -όποτε άναβα τσιγάρο έρχονταν άλλοι,ακόμα κ καπνιστές κ μου έλεγαν να το σβήσω,γιατί είναι παράνομο.

μια φορά με έπιασαν στο αεροδρόμιο στο μιλάνο,στις κυλιόμενες αλλά δεν μου έκοψαν πρόστιμο-απλή παρατήρηση απο εναν καραμπινιέρο που κάπνιζε.

ελβετία δεν γνωρίζω-δεν έχω πάει ποτέ.

ολλανδία που επισκεπτόμουν συχνά,κάπνιζα όπου ήθελα είτε είχε έιτε δεν έιχε απαγορευτική σήμανση.γερμανία πήγαινα μόνο σε μέρη καπνιστών-οπότε κ εκεί δεν είχα πρόβλημα.τα ίδια στην αυστρία.

απο οτι κατάλαβα το πιο δύσκολο μέρος για να σκάσεις τσιγαράκι είναι τα αεροδρόμια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

κι όταν λέω παντού,εννοώ εκεί που κυκλοφορούσα εγώ (καζίνο,κλαμπάκια,τρένα,εστίες)

 

Kάπνιζες μέσα στο τρένο και θες να μου πεις ότι δεν αντιμετώπισες κανένα πρόβλημα;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, κουβέντα να γίνεται...

 

Αχ, ρε Ελλαδάρα με τα γνωστά σου μέτρα/νόμους γιαλαντζί... :mad:

 

Πάντως, εγώ παρέα που δεν σέβεται την υγεία και την ζωή μου και που θα απαιτήσει να πάμε στο τμήμα των καπνιστών, εύκολα την παρατάω, και ας μείνω εγώ και η γυναίκα μου στο τέλος...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Kάπνιζες μέσα στο τρένο και θες να μου πεις ότι δεν αντιμετώπισες κανένα πρόβλημα;; :confused:

στο τρένο απο λονδίο-νιουκαστλ εκεί που καθόμαστε ως συνήθως είχε μόνο έλληνες (ανάμεσα στα βαγόνια) κ όταν έφευγε ο ελεγκτής όλοι κάπνιζαν.όχι μόνο εγώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ εντύπωση μου έκανε το Σάββατο που είχα πάει σε ένα εμπορικό κέντρο για ψώνια κ μπαίνω στο κατάστημα VARDAS και βλέπω 2 τύπισες να καπνίζουν μέσα στο καταστημά , ε όπως καταλαβαίνετε άναψα κ εγω τσιγάρο.. Πολύ εντυπωση μου εκανε παντως...
Link to comment
Share on other sites

αγγλία κάπνιζα παντού τον προηγούμενο χρόνο καθώς ζούσα εκεί (κυρίως λονδίνο-νιουκάστλ).

κι όταν λέω παντού,εννοώ εκεί που κυκλοφορούσα εγώ (καζίνο,κλαμπάκια,τρένα,εστίες)

στα μόνα που δεν μπορούσα να καπνίσω ήταν π.χ. εστιατόρια (όχι όλα),μετρό,αντε και στο πανεπιστήμιο.

γαλλία μια απο τα ίδια,καθώς ήταν ενδιάμεσος προσδιορισμός μου.

στην ιταλία δυσκολευόμουν πιο πολύ,λόγω του οτι -όποτε άναβα τσιγάρο έρχονταν άλλοι,ακόμα κ καπνιστές κ μου έλεγαν να το σβήσω,γιατί είναι παράνομο.

μια φορά με έπιασαν στο αεροδρόμιο στο μιλάνο,στις κυλιόμενες αλλά δεν μου έκοψαν πρόστιμο-απλή παρατήρηση απο εναν καραμπινιέρο που κάπνιζε.

ελβετία δεν γνωρίζω-δεν έχω πάει ποτέ.

ολλανδία που επισκεπτόμουν συχνά,κάπνιζα όπου ήθελα είτε είχε έιτε δεν έιχε απαγορευτική σήμανση.γερμανία πήγαινα μόνο σε μέρη καπνιστών-οπότε κ εκεί δεν είχα πρόβλημα.τα ίδια στην αυστρία.

απο οτι κατάλαβα το πιο δύσκολο μέρος για να σκάσεις τσιγαράκι είναι τα αεροδρόμια.

 

Και όλα αυτά που περιγράφεις τα θεωρείς σωστά?!?Καλώς ή κακώς έκανες κάτι που απαγορεύεται σε όλες αυτές τις χώρες που περιγράφεις και απλά δεν πλήρωσες το πρόστιμο που συνηθίζεται και το οποίο το έχω δει με τα μάτια μου να κόβεται σε Ιταλό που άναψε τσιγάρο στο τρένο από Manchester Piccadilly προς Manchester Airport το καλοκαίρι που μας πέρασε..

 

Πολυ εντύπωση μου έκανε το Σάββατο που είχα πάει σε ένα εμπορικό κέντρο για ψώνια κ μπαίνω στο κατάστημα VARDAS και βλέπω 2 τύπισες να καπνίζουν μέσα στο καταστημά , ε όπως καταλαβαίνετε άναψα κ εγω τσιγάρο.. Πολύ εντυπωση μου εκανε παντως...

 

Πολύ εντύπωση μπορεί να σου έκανε αλλά δεν παρέλειψες να ανάψεις και εσύ ένα...:X

 

 

on topic Αυτό που λέει για τα μαγαζιά 70 τμ αναφέρεται για παράδειγμα σε καφετέριες που δεν μπορούν να χωρίσουν τον χώρο και έτσι καλούνται οι ιδιοκτήτες του να αποφασίσουν αν θα είναι μαγαζί καπνιστών ή μη καπνιστών...

 

Προσωπικά δεν καπνίζω και καταλαβαίνω την ανάγκη του άλλου να καπνίσει (είτε αυτό είναι θέμα συνήθειας, μαγκιάς, εξάρτησης κτλ) αλλά κάποιες φορές για να μην πω όλες δεν μπορώ να καταλάβω και να εξηγήσω τι φταίω να αναπνέω τον καπνό του άλλου..

 

Θέλοντας και μη το μέτρο θα ισχύσει γιατί πρόκειται για ευρωπαική νομοθεσία που τελευταίοι και καταιδρωμένοι--εξού και οι 6 μήνες νωρίτερα που θα ξεκινήσει-πρέπει να εντάξουμε άρα είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι θα εφαρμοστεί..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

on topic Αυτό που λέει για τα μαγαζιά 70 τμ αναφέρεται για παράδειγμα σε καφετέριες που δεν μπορούν να χωρίσουν τον χώρο και έτσι καλούνται οι ιδιοκτήτες του να αποφασίσουν αν θα είναι μαγαζί καπνιστών ή μη καπνιστών...

 

Θέλοντας και μη το μέτρο θα ισχύσει γιατί πρόκειται για ευρωπαική νομοθεσία που τελευταίοι και καταιδρωμένοι--εξού και οι 6 μήνες νωρίτερα που θα ξεκινήσει-πρέπει να εντάξουμε άρα είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι θα εφαρμοστεί..

 

Μα τι να ισχύσει αν αποφασίσουν όλοι (πχ) οι ιδιοκτήτες καφετεριών μέχρι 70τμ να το κάνουν καπνιζόντων, μια τρύπα στο νερό θα έχει γίνει.

 

Το ότι δε μπορείς σε ένα μικρό (μέχρι 70τμ) μαγαζί να χωρίσεις το χώρο το καταλαβαίνω. Το ΓΙΑΤΙ πρέπει να χωριστεί ο χώρος δεν έχω καταλάβει όταν στη συντριπτική πλειοψηφία των χωρών που εφαρμόζεται το μέτρο πρόκειται για ΚΑΘΟΛΙΚΗ απαγόρευση του καπνίσματος κι όχι ημίμετρα του στυλ να υπάρχει ειδικός χώρος για τους καπνιστές κτλ. Ο μόνος χώρος για τους καπνιστές είναι έξω

Link to comment
Share on other sites

Θέλοντας και μη το μέτρο θα ισχύσει γιατί πρόκειται για ευρωπαική νομοθεσία που τελευταίοι και καταιδρωμένοι--εξού και οι 6 μήνες νωρίτερα που θα ξεκινήσει-πρέπει να εντάξουμε άρα είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι θα εφαρμοστεί..

 

Λογω της ευρωπαικης νομοθεσιας θα ισχυσει ο νομος. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα εφαρμοστει και πρακτικα ομως, δυστυχως. ;)

 

Προσωπικα, διαβαζοντας ολοκληρο το νομο, θεωρω οτι μαλλον τελικα θα ειναι αποτυχια, γιατι δινοντας καποιες διεξοδους σε καταστηματα και τους πελατες τους, δεν θα αλλαξει η νοοτροπια κανενος εκ των δυο. Ουτε οι πελατες θα αρχισουν να καταλαβαινουν οτι ή θα πρεπει να καπνιζουν εξω στο κρυο ή καθολου (αρα να αρχισουν παραλληλα να ελαττωνουν και το καπνισμα τους), ουτε οι κατασηματαρχες θα θεωρησουν οτι ειναι ολοι στην ιδια μοιρα, αφου καποια μαγαζια θα ειναι μονο καπνιστων, ενω τα δικα τους διαχωρισμενα (αρα και "ριγμενα").

 

Τελικα πιθανως να επικρατησει η "μαγκικη" νοοτροπια, του "αναβω τσιγαρο και τι θα μου κανεις", "εχω αναψει τσιγαρο και σε αεροδρομιο και σε τραινο και δεν αφαγα προστιμο", "ειδα και τον αλλον να καπνιζει οποτε τι εγινε αν καπνισω και εγω", και αλλα τετοια...δημοκρατικα! :(

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν συμφωνω με αυτο και σαφως και δε θα επιλεξω να πηγαινω σε καταστηματα οπου δε θα μπορω να καπνιζω.

ηδη το κανω σε καποιους χωρους.

καταρχην σε ενα καταστημα με κινητα η ηλεκτρικα,απο video games μεχρι οτιδηποτε αν δεν καπνιζω δεν μπορω και να διαλεξω,κολλημα το ξερω,αλλα ετσι ειμαι.

το καλο ειναι οτι επειδη ξερουν τι πελατης ειμαι και τι τζιρο αφηνω καθε χρονο πως δε μου χουν κανει παρατηρηση

Δυστυχώς εξαιτίας ανθρώπων με νοοτροπία σαν και τη δική σου δεν πρόκειται ποτέ να βελτιωθούμε σαν χώρα.Έχω λεφτά -> αφήνω πολλά χρήματα στο μαγαζί -> δεν τολμούν να μου κάνουν παρατήρηση γιατί θα με χάσουν από πελάτη.Το ότι με τα λεφτά κάνεις ότι θες σε αυτή τη χώρα είναι γνωστό.Τουλάχιστον μη το γράφεις κιόλας γιατί προκαλείς.

Link to comment
Share on other sites

Σταθερή αξία στον βίο του Έλληνα. Η ευθύνη είναι πάντα κάτι που αφορά τους άλλους, ποτέ εμάς προσωπικά.
Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά που περιγράφεις τα θεωρείς σωστά?!?Καλώς ή κακώς έκανες κάτι που απαγορεύεται σε όλες αυτές τις χώρες που περιγράφεις και απλά δεν πλήρωσες το πρόστιμο που συνηθίζεται και το οποίο το έχω δει με τα μάτια μου να κόβεται σε Ιταλό που άναψε τσιγάρο στο τρένο από Manchester Piccadilly προς Manchester Airport το καλοκαίρι που μας πέρασε..

 

 

 

Πολύ εντύπωση μπορεί να σου έκανε αλλά δεν παρέλειψες να ανάψεις και εσύ ένα...:X

 

 

on topic Αυτό που λέει για τα μαγαζιά 70 τμ αναφέρεται για παράδειγμα σε καφετέριες που δεν μπορούν να χωρίσουν τον χώρο και έτσι καλούνται οι ιδιοκτήτες του να αποφασίσουν αν θα είναι μαγαζί καπνιστών ή μη καπνιστών...

 

Προσωπικά δεν καπνίζω και καταλαβαίνω την ανάγκη του άλλου να καπνίσει (είτε αυτό είναι θέμα συνήθειας, μαγκιάς, εξάρτησης κτλ) αλλά κάποιες φορές για να μην πω όλες δεν μπορώ να καταλάβω και να εξηγήσω τι φταίω να αναπνέω τον καπνό του άλλου..

 

Θέλοντας και μη το μέτρο θα ισχύσει γιατί πρόκειται για ευρωπαική νομοθεσία που τελευταίοι και καταιδρωμένοι--εξού και οι 6 μήνες νωρίτερα που θα ξεκινήσει-πρέπει να εντάξουμε άρα είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι θα εφαρμοστεί..

Αφού το επετρεπαν γιατι να παραλειψω αφου ειμαι καπνιστρια...?! Εντυπωση μου εκανε γιατι ποτε ως τωρα δεν εχω ξαναδει να καπνιζουν σε καταστημα ρουχων κ μαλιστα σε γνωστο καταστημα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εξαιτίας ανθρώπων με νοοτροπία σαν και τη δική σου δεν πρόκειται ποτέ να βελτιωθούμε σαν χώρα.Έχω λεφτά -> αφήνω πολλά χρήματα στο μαγαζί -> δεν τολμούν να μου κάνουν παρατήρηση γιατί θα με χάσουν από πελάτη.Το ότι με τα λεφτά κάνεις ότι θες σε αυτή τη χώρα είναι γνωστό.Τουλάχιστον μη το γράφεις κιόλας γιατί προκαλείς.

 

Δε φταιει μόνο αυτός (ως πελάτης) αλλά και οι μαγαζάτορες που προκειμένου να μη χάσουν τον παρά δεν του λένε τίποτα. Αν όλοι το τηρούσαν δε θα μπορούσε να κάνει και τίποτα - και τι να κάνει, να πάει στο διπλανό μαγαζί αφού και εκεί θα του το απαγόρευαν;;

Link to comment
Share on other sites

Η χαρά του αντι(παθητικού)καπνιστή είναι αυτό το topic τελικά. Αν θέλανε να κάνουν ένα σωστό μέτρο αν και ρατσιστικό, αυτό θα ήταν να κάνουν ξεχωριστά μαγαζιά που θα απαγορεύεται το κάπνισμα εντελώς. Οπως τα starbucks που αν δεν είχαν το take away θα είχαν κλείσει στην Ελλάδα καιρό τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...