Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

pantos an den me apata i mnimi mou to red dragon to edine doro kai mia efimerida.

 

episis paidia gia opoio diavazei philosophia tsekarete apo ekdoseis poreia, to biblio tou Ballianou suneidisi, glossa kai istoriki zoi: ermineutikes proseggiseis sthn philosofia ton duo teleutaion aionon. anaferei sunoptika kai polu periektika to ergo ton megalon filosofon stin periodo pou anaferei kai o titlos tou.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω πολυ VeCo! λες να τα ξεκινησω με τη σειρα που εκδοθηκαν ή απο το τελευταιο?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ VeCo! λες να τα ξεκινησω με τη σειρα που εκδοθηκαν ή απο το τελευταιο?

 

Λεω να ξεκινήσεις με την τριλογία και να αφήσεις το τελευταίο - και λιγότερο ποιότικό από τα 4 - για το τέλος. Ήτοι, Κόκκινος Δράκος, Η Σιωπή των Αμνών, Χάνιμπαλ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανείς/καμιά που να διάβασε το Liseys story ώστε να μας πει την γνώμη του?

 

εδώ στην Ελλάδα το βλέπω να αργεί κι άλλο (άσχετα αν λέγαν ότι θα κυκλοφορήσει λίγο μετά τις γιορτές)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανείς/καμιά που να διάβασε το Liseys story ώστε να μας πει την γνώμη του?

 

εδώ στην Ελλάδα το βλέπω να αργεί κι άλλο (άσχετα αν λέγαν ότι θα κυκλοφορήσει λίγο μετά τις γιορτές)

 

το χω εδω και καιρο παρει απο αμαζον (αγγλικα) και καθετε, περιμενω να τελειωσω Δαλαι Λαμα "Η τεχνη της ευτυχιας" πρωτα! :lol:

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Α, να αναφέρω και το πολύ γνωστό "Οι πύλες της φωτιάς". Πρόκειται για βιβλίο που αναφέρεται στους αρχαίους Σπαρτιάτες, στον τρόπο ζωής τους και σε όσα έγιναν στις Θερμοπύλες. Highly recommended.

 

Εξαιρετικό βιβλίο. Το έχω κάνει δώρο στους περισσότερους φίλους μου και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους αρέσει το ιστορικό μυθιστόρημα.

 

Γι'αυτό το βιβλίο ο συγγραφέας (Steven Pressfield) τιμήθηκε από την πόλη της Σπάρτης.

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Ριχτε μια βοηθεια πλζ .

 

Εδω κ καμποση ωρα εχω κολλησει κ αδυνατω να θυμηθω τον τιτλο ενος κλασσικου εργου .

 

Ειναι αυτος - ο καθηγητης - ο οποιος βαζει στοιχημα με ενα φιλο του να παρει μια ακαλλιεργητη κοπελα κ να την μορφωσει .

Ο καθηγητης διατεινεται οτι γινεται αυτο κ ο φιλος του οτι δεν μπορει να γινει

Ειναι γραμμενο τον 18ο αι . κ κοντευω να φρικαρω γιατι ενω ο τιτλος του βρισκεται καπου χαμενος κοντα στην επιφανεια δεν μπορω να τον θυμηθω .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες μου θυμίζει το «My Fair Lady», δεν ξέρω όμως αν υπάρχει βιβλίο με αυτόν τον τίτλο ή που να βασίζεται σε αυτό...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ριχτε μια βοηθεια πλζ .

 

Εδω κ καμποση ωρα εχω κολλησει κ αδυνατω να θυμηθω τον τιτλο ενος κλασσικου εργου .

 

Ειναι αυτος - ο καθηγητης - ο οποιος βαζει στοιχημα με ενα φιλο του να παρει μια ακαλλιεργητη κοπελα κ να την μορφωσει .

Ο καθηγητης διατεινεται οτι γινεται αυτο κ ο φιλος του οτι δεν μπορει να γινει

Ειναι γραμμενο τον 18ο αι . κ κοντευω να φρικαρω γιατι ενω ο τιτλος του βρισκεται καπου χαμενος κοντα στην επιφανεια δεν μπορω να τον θυμηθω .

 

Pygmalion - George Bernard Shaw

 

πανω στο οποιο βασιστηκε βεβαιως βεβαιως και το My Fair Lady. ;)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Για το ''Darkly Dreaming Dexter'' του Jeff Lindsay, τι λέτε? :confused:

Είναι το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η σειρά ''Dexter'', που προβαλλόταν η 1η της σεζόν μέχρι πριν από λίγο καιρό στην Αμερική.Στην Ελλάδα απ' ότι κατάλαβα μετά από σχετικό ψάξιμο το βιβλίο καθ' εαυτό υπάρχει μόνο στα αγγλικά.

 

 

-Γνωρίζει κάποιος αν πρόκειται να εκδοθεί και στα ελληνικά?

 

-Μπορεί επίσης any1 που το έχει διαβάσει να μου πει αν είναι ευανάγνωστο και για κάποιον που δεν είναι native speaker της γλώσσας[...και ετοιμάζεται να δώσει για proficiency:p...], γιατί έχω την αμυδρά υποψία ότι θα πάει άκλαυτο μαζί με τα υπόλοιπα στο πάνω μέρος της βιβλιοθήκης...:O

Link to comment
Share on other sites

Για το ''Darkly Dreaming Dexter'' του Jeff Lindsay, τι λέτε? :confused:

Είναι το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η σειρά ''Dexter'', που προβαλλόταν η 1η της σεζόν μέχρι πριν από λίγο καιρό στην Αμερική.Στην Ελλάδα απ' ότι κατάλαβα μετά από σχετικό ψάξιμο το βιβλίο καθ' εαυτό υπάρχει μόνο στα αγγλικά.

 

 

-Γνωρίζει κάποιος αν πρόκειται να εκδοθεί και στα ελληνικά?

 

-Μπορεί επίσης any1 που το έχει διαβάσει να μου πει αν είναι ευανάγνωστο και για κάποιον που δεν είναι native speaker της γλώσσας[...και ετοιμάζεται να δώσει για proficiency:p...], γιατί έχω την αμυδρά υποψία ότι θα πάει άκλαυτο μαζί με τα υπόλοιπα στο πάνω μέρος της βιβλιοθήκης...:O

 

Tα έχω διαβάσει και τα δύο αρκετό καιρό πριν. Δες εδώ

 

Τώρα γι'αυτά που ρωτάς: Κυκλοφορεί ήδη και στα ελληνικά από τις εκδόσεις Αnubis με τίτλο "Τα Σκοτεινά Όνειρα του Ντέξτερ" και κοστίζει γύρω στα 14€ αν θυμάμαι καλά.

 

Το αγγλικό όμως είναι ευανάγνωστο. Η γλώσσα δεν είναι ιδιαίτερα απαιτιτική και γενικότερα νομίζω πως κάποιος που έχει lower μπορεί άνετα να κάτσει και να το διαβάσει με μεγάλη ευκολία.

 

Προσωπικά περιμένω με αγωνία το τρίτο βιβλίο με τον Dexter, το Dexter In The Dark που θα κυκλοφορήσει τον Ιούλιο.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες, ρώτα! ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Hannibal Rising δεν ήταν και το καλύτερο της σειράς. Είχε όμως μερικές καλές σκηνές και έδινε κάποιες πολύ σημαντικές εξηγήσεις, για το πως ο Hannibal έγινε αυτό που είναι.

 

Προτείνεται σίγουρα σε όλους του fans, αλλά και σε όσους ενδιαφέρονται να μάθουν τι κρύβεται πίσω από το μύθο του "λατρεμένου" καννίβαλου...

 

What do you think, VeCo?

 

Το τελείωσα χθες το βραδάκι. Μετριότατο, συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες. Γενικά μου έδωσε την εντύπωση «αρπαχτής»...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα το τελευταίο βιβλίο του Steven Pressfield "The Afghan Campaign" (ελληνική απόδοση: "Ματωμένη Εκστρατεία").

 

Θεματολογία: "Μέσα από την αφήγηση του Μαντίθεου, ενός νεαρού στρατιώτη του πεζικού στο στρατό του Μ. Αλεξάνδρου, η "Ματωμένη Εκστρατεία" διερευνά τις προκλήσεις, στρατιωτικές και ηθικές, τις οποίες αντιμετωπίζουν ο Αλέξανδρος και ο στρατός του καθώς βρίσκονται αντιμέτωποι με μια πρωτόγνωρη μορφή πολέμου. Ένας επιθετικός στρατός της Δύσης, με ουμανιστικά ιδεώδη, συγκρούεται με τους άγριους λαούς της Ανατολής, που είναι αποφασισμένοι να υπερασπιστούν με κάθε θυσία τις εστίες τους. Ένα νεαρό αγόρι γίνεται άντρας μέσα στη φρίκη του πολέμου, γνωρίζει τις χαρές και τις λύπες του έρωτα, αντιμετωπίζει τη φρίκη των αντιπάλων, των συμπολεμιστών του, αλλά και τη δική του..."

 

Το θεωρώ το πιο "αδύναμο" ιστορικό μυθιστότημα του συγγραφέα, αρκετά χαμηλότερα από τον πήχη που έθεσε το αριστουργηματικό έπος "Gates Of Fire" (ελληνική απόδοση: "Πύλες Της Φωτιάς").

 

Η αφήγηση ομοιάζει με "στρατιωτικό ημερολόγιο", κοιλά γρήγορα χωρίς αναλυτικές περιγραφές (όπως υπάρχουν στα προηγούμενα βιβλία), η γλώσσα είναι απλή και λιτή (δεν πρέπει να φταίει η μετάφραση) και γενικότερα δίνει την αίσθηση "προχειρόγραμμένου" βιβλίου.

 

Διαβάζεται όμως εύκολα (και γρήγορα) και περιγράφει από διαφορετική οπτική γωνία την εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου (στο προηγούμενο βιβλίο "Alexander: The Virtues of War", η εκστρατεία περιγράφεται από τον ίδιο τον Αλέξανδρο).

 

Για όσους δεν γνωρίζουν τον συγγραφέα, προτείνω να μην ξεκινήσουν από αυτό το βιβλίο.

 

Απογοητεύτηκα με τα γραφόμενά σου, καθώς έχω όλα του τα βιβλία και αυτό ήταν το επόμενο που σκόπευα να πάρω (το έχω κάνει ήδη δώρο). Παρόλα αυτά σκοπεύω να το αποκτήσω (και διαβάσω) και θα γράψω εντυπώσεις. Απλά το καθυστερώ, λόγω του ότι ξεκίνησα μία τριλογία του Wilbur Smith για τη ζωή στην αρχαία Αίγυπτο.

 

Ούτε οι Άνεμοι Πολέμου, που πραγματεύονται τον Αλκιβιάδη, μου είχαν κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Αν κάποιος δεν έχει διαβάσει S. Pressfield επιβάλεται να ξεκινήσει με τις "Πύλες της Φωτιάς" και να συνεχίσει με τις "Τελευταίες Αμαζόνες".

 

Υ.Γ. έχω επικοινωνήσει με τον Pressfield μέσω e-mail και είναι στα πλάνα του να επισκεφτεί τη χώρα μας κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον....;)

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρότερος αδερφός του Ιησού, ο Τζες, είναι ένας μοντέρνος θεάνθρωπος που έχει όλα τα φόντα να κάνει μεγάλη καριέρα ως Σωτήρας – είναι πάνσοφος, πανάγαθος, πανέμορφος και πανσπάταλος. Ο Θεός τού δίνει εντολή να κατέβει στη Γη και να λύσει το επικοινωνιακό πρόβλημα των ανθρώπων – να τους απαλλάξει δηλαδή από την ιδιωτική τηλεόραση και τις πιστωτικές κάρτες...

 

Φάδερ ημών

 

 

 

O Τζες μαζεύει δώδεκα εντυπωσιακές μαθήτριες κι αρχίζει να περιπλανιέται στην υφήλιο διδάσκοντας μεγάλες αλήθειες για την ψηφιακή ευσέβεια, το θρησκευτικό μάνατζμεντ και το ντιζάιν εσωτερικών κόσμων, φιλοδοξώντας να εντάξει δυναμικά τη θρησκεία στο γήινο λάιφ στάιλ. Οι παγκόσμιες ισορροπίες ανατινάσσονται και η ιστορία του πολιτισμού ξαναγράφεται – ψηφιακά αυτή τη φορά.

 

Το Παρίσι μετατρέπεται σε μοντέρνους Αγίους Τόπους, το Hotel Ritz σε μια άνετη και λειτουργική φάτνη, ενώ ο Τζωρτζ Μπους θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για Ηρώδης. Τελικά ο μικρότερος θεάνθρωπος εξελίσσεται στον απόλυτο σταρ. Δίνει συνεντεύξεις στην τηλεόραση, φωτογραφίζεται για την Vogue και ερωτεύεται μια ασήμαντη πιτσιρίκα.

 

Ο Πανάγαθος στον ουρανό παθαίνει εγκεφαλικό μ' όλ' αυτά που συμβαίνουν «εκεί κάτω», ανακαλύπτοντας με τρόμο το αυτονόητο: ότι όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, ολόκληρο το σύμπαν κάνει την πάπια! – και ότι με το σταυρό στο χέρι δεν καταφέρνεις πλέον τίποτα αν ο σταυρός δεν είναι Cartier...

 

Σειρά:

Σύγχρονο ελληνικό μυθιστόρημα

Συγγραφέας:

Βουράκης Μάνος

Τίτλος:

Φάδερ ημών

Πρώτη έκδοση:

20/02/2006

ISBN: 960-410-417-9

Barcode: 9789604104178

Κωδικός: 0612

Σελίδες: 457

Λιανική τιμή: 18, 00 €

Εκδοτική: Ωκεανίδα

--------

 

Παραθετω και καποιες γνωμες που βρηκα στο διαδικτυο :

 

"...Άπαιχτη η χρήση των αφηρημένων εννοιών ως χρηστικά αντικείμενα..." (http://www.oceanida.gr/demo/index.php?op=modload&modname=Books&action=booksview&bookid=471&language=)

 

"...Απολαυστική κοινωνική και θεολογική σάτυρα που θίγει με ανατρεπτική γραφή, λεξιλόγιο και

ξεκαρδιστικό χιούμορ πολλά ..."

"...Θέλω λοιπόν, απ’ αυτό το βήμα, να καταγγείλω τις εκδόσεις Οξύ που αντί να μεταφράσουν κανένα βιβλίο του μαγκιόρου Ελληνοαμερικάνου George Pelecanos, που γράφει αστυνομικές ιστορίες για αντροπαρέες στην Ουάσιγκτον (εχουν μεταφραστει μονο 4 απο τα 11 βιβλια του), κάθονται και βουτιούνται στον βούρκο του εναλλακτικού pulp-trash-underground-metacool και δίνουν φράγκα για να εκδώσουν αυτό.

Ναι, είναι αυτός που φοβάστε που έχει εναν σκύλο gay..." (http://ptyelodoxeio.blogspot.com/)

 

"...Μάνος Βουράκης, Φάδερ ημών, Ωκεανίδα 2005

 

 

Πολύς λόγος από στόμα σε στόμα για ένα βιβλίο με το οποίο δεν ασχολήθηκαν οι κριτικοί. Το πιο πιθανό είναι ότι οι τελευταίοι δεν φοβήθηκαν τη μήνιν του Χριστόδουλου, αλλά –απ’ όσο μπορώ να έχω γνώμη ως Πατριάρχης- προβληματίστηκαν για μερικά κύρια γνωρίσματα της λογοτεχνικής(;) του γραφής. Το βιβλίο στην ουσία αποτελεί μία διασκευή της Καινής Διαθήκης με αναφορά σε μια επανάληψη της Πρώτης Παρουσίας από μια Δεύτερη. Ο Βουράκης φτιάχνει μια εκσυγχρονισμένη εκδοχή του Χριστιανισμού χρησιμοποιώντας κοφτερή γλώσσα, ιδιαίτερο τρέχοντα λόγο, έξυπνα τεχνάσματα και ευφάνταστες συλλήψεις που κρατούν ζωντανό το ενδιαφέρον του αναγνώστη. Τα δύο μεγάλα ωστόσο μειονεκτήματά του είναι: α) η ιστορία είναι μια κινηματογραφική αμερικανιά προτεσταντικού τύπου που φαίνεται όχι μόνο στα ονόματα αλλά και στο κλίμα της παγκοσμιοποίησης, η οποία μετατρέπει τα πάντα σε μια παρωδιακή κομεντί (θυμίζει Whoopee Goldberg) και β) η απουσία πλοκής είναι εμφανής, καθώς τα γεγονότα δεν συνδέονται με άλλο τρόπο μεταξύ τους παρά μόνο με την αντιστοιχία τους με αυτά της Αγίας Γραφής.

 

 

Πατριάρχης Φώτιος

3.7.2006 ... (http://vivliocafe.blogspot.com/2006_07_01_archive.html) "

 

Η δικη μου γνωμη... καλο βιβλιο με πολυ γελιο και σαρκασμο... ο τυπος δεν ειναι συγγραφεας... ειναι παραγωγος ΛΕΞΕΩΝ! :lol:

 

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συστήνω ανεπιφύλακτα το <<Λουλούδια Από Ατσάλι>> του Θωμά Ι. Πετρολιάγκη από τις εκδόσεις <<Ελληνικά Γράμματα>> για τους fan της Πολεμικής Αεροπορίας και όχι μόνο:)
Link to comment
Share on other sites

Χθες επιτελους τελειωσα το βιβλιο Οχτώ ώρες του David Morrell, ειναι μια περιπετεια που σε κραταει μεχρι και την τελευταια σελιδα καρφωμενο, με πολλες ανατροπες μαλιστα, το τελειωσα μεσα σε 2 μερουλες, σε οποιους αρεσουν τετοιου ειδους βιβλια το προτεινω. :)

Link to comment
Share on other sites

Το Άγιο αίμα και το Άγιο Γκράαλ

 

http://www.protoporia.gr/protoporia/assets/books/9602564555.jpg

 

Αμέτρητους ανθρώπους έχει συναρπάσει μέχρι σήμερα η ιστορία ενός Γάλλου κληρικού του 19ου αιώνα, ο οποίος ανακάλυψε στο ορεινό χωριό του στους πρόποδες των Πυρηναίων κάτι το οποίο του επέτρεψε να αποκτήσει και να ξοδέψει μια τεράστια περιουσία.

 

Το παραμύθι αρχίζει με κάποιον κρυμμένο θησαυρό και έπειτα μεταμορφώνεται σε πρωτοφανή ιστορική αστυνομική έρευνα -μια σύγχρονη αναζήτηση του θρυλικού Γκράαλ, η οποία επιστρέφει σε χρόνια περασμένα μέσα από αποκρυφιστικές και κρυπτογραφημένες περγαμηνές, μυστικές εταιρείες, τους Ναϊτες Ιππότες, τους Καθαρούς αιρετικούς του 12ου και 13ου αιώνα και μια δυναστεία σκοτεινών Γάλλων βασιλέων που εκθρονίστηκαν πριν από 1300 χρόνια.

 

Συγγραφέας: Lincoln, Henry, Leigh, Richard, Baigent, Michael

Εκδότης: Εξάντας

Έτος Έκδοσης: 2000

 

Αν και λιγο παλιο λεω την Τριτη να παω να το παρω, νομιζω πως πρεπει να ειναι πολυ ενδιαφερον! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και λιγο παλιο λεω την Τριτη να παω να το παρω, νομιζω πως πρεπει να ειναι πολυ ενδιαφερον! ;)

 

Είναι πράγματι.

 

 

Αυτόν τον καιρό διαβάζω το «Καταραμένο Παιχνίδι» ("The Damnation Game"), του Clive Barker, ενός από τους καλύτερους συγγραφείς βιβλίων τρόμου. Το βιβλίο είναι εξαιρετικό, όπως και το προηγούμενο του που είχα διαβάσει («Τα Μυστικά της Βαβυλώνας»).

 

Μόλις το τελειώσω, θα αναφέρω την πλήρη κριτική μου.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

To oποίο πρέπει να είναι και από τα πιο παλιά βιβλία του Barker,ε;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

To oποίο πρέπει να είναι και από τα πιο παλιά βιβλία του Barker,ε;

 

Χμ, όντως... Όπως φαίνεται από τη βιβλιογραφία του μέσα στο βιβλίο, είναι το πρώτο του, μετά την συλλογή διηγημάτων που «τον ανέδειξε»...

 

Πάντως είναι πράγματι εξαιρετικός συγγραφεύς...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...