Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το διαβασα μεχρι την μεση πολυ κουραστικο.το σταματισα

 

Δεν θα το έλεγα σε καμία περίπτωση κουραστικό. Η πιο ταιριαστή λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι «ανούσιο»... Παρ' όλα αυτά έχω ως πολιτική μου να μην αφήνω ατέλειωτο ένα βιβλίο, οπότε κάποτε μέσα στο μήνα θα το τελειώσω και θα γράψω περισσότερα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το στοίχημα έχω ακούσει τα χειρότερα... :([/QUOT

 

το διαβασα μεχρι την μεση πολυ κουραστικο.το σταματισα

τωρα διαβαζω το ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ΑΥΤΑΠΑΤΗ ΤΟΥ RICHARD DAWKINS μολις τωρα εγδωθηκε απο ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΤΟΠΤΡΟ

 

Υποθετω οτι αυτο ειναι σαφως το "The God Delusion". Καλο ηταν, αν και μου φανηκε αρκετα μονοπλευρο, καθως απορριπτει πολυ ευκολα σχετικα πολλα επιχειρηματα που ερχονται σε αντιθεση με τη δικη του αποψη. Σε καμια περιπτωση βαρετο παντως, σε σημειο που μου κινησε το ενδιαφερον να βρω και αλλα βιβλια του.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλουνται οι φανατικοι αναγνωστες βιβλιων (εν γενει) να βοηθησουν με την επιλογη ορισμενων απο τα παρακατω:

 

 

Alan Turing * 11,99 * 25

 

Παρα πολυ καλο!! Το ειχα παρει αφου ειχα δει ενα ντοκυμαντερ στην ΕΤ1 για την υποθεση Εnigma και τον Τuring και δεν απογοητευτηκα καθολου. Επισης ειναι πολυ θετικο το οτι τα οποια μαθηματικα εμπλεκονται εξηγουνται πολυ απλα απο τον συγγραφεα και δεν κουραζουν τους μη γνωστες του αντικειμενου.

 

 

 

Αυτο δεν το εχω διαβασει η ιδια αλλα απο φιλη μου που το τσιμπησε μεσω amazon εχω ακουσει τα καλυτερα και ειναι καιρο στη λιστα μου.

Πρεπει να σου πω ομως οτι οσο πιο ξεκουραστο κι αν ειναι το διαβασμα στα ελληνικα, mercy δηλαδη μην το παρεις στα ελληνικα ειναι η ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ τιμη απ'οτι στα αγγλικα!! :blink:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Για τους πιστούς κυκλοφόρησε το βιβλίο του King,Liseys story στα ελληνικά από τις εκδόσεις bell

 

Είναι 608 σελίδες και κοστίζει 9 ευρώ

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Για τους πιστούς κυκλοφόρησε το βιβλίο του King,Liseys story στα ελληνικά από τις εκδόσεις bell

 

Είναι 608 σελίδες και κοστίζει 9 ευρώ

 

:)

 

Το διάβασε κανείς να ακούσουμε καμιά γνώμη?

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασε κανείς να ακούσουμε καμιά γνώμη?

 

Θα το προμηθευτώ πολύ σύντομα

 

 

Θα υπάρξει κριτική

Link to comment
Share on other sites

Θα το προμηθευτώ πολύ σύντομα

 

 

Θα υπάρξει κριτική

Ελπίζουμε να υπάρξει και έλεος.

 

:p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Να παρετε βιβλια του Terry Pratchet της σειρας Discworld.Ο ανθρωπος εχει καταπληκτικο χιουμορ!Ειναι ιδιοφυια!!!!
Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα ποτε θα βγει στα ελληνικα το εβδομο χαρι ποτερ??:) :)

 

ρωτα εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=89063

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανείς που να πήρε και να διάβασε το "νέο" στην Ελλάδα τουλάχιστον βιβλίο που εκδώθηκε του Τόλκιν,"Τα παιδιά του Χουρίν";;;Η υπόθεση του από την περιγραφή φάνηκε ενδιαφέρουσα..
Link to comment
Share on other sites

διάβασα το "ο άνθρωπος σκιά" κ μου άρεσε πολύ! βέβαια είχα υποψιαστεί τον ένοχο,χωρίς να δίνει κάποιο στοιχείο.αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό βιβλίο πάντως.Τώρα πήρα το "ζήσε τη στιγμή" της καθρυ κελλυ.σχόλια αργότερα
Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή του < Η ιστορία της Λίσι> πήρα από του Κούτζο του Κινγκ.

 

Ειλικρινά πολύ καλό βιβλίο.Δυνατή,και πολύ καλή περιγραφή.Νιώθεις ότι σε αρπάζει το βιβλίο και ο King σε αφήνει πάντα σε ένταση/αγωνία με την περιγραφή του.

 

Για το καλοκαιράκι είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Προμηθεύτηκα και το Η ιστορία της Λίσι

 

Οι κριτικές που διάβασα είναι πολύ ενθαρρυτικές,και ελπίζω η μετάφραση να είναι εξίσου καλή.

 

 

σύντομα θα υπάρξει κριτική.

Link to comment
Share on other sites

24 Δεπτερόλεπτα.Μου το έφεραν δώρο και στην αρχή νόμιζα ότι θα ήταν κουραστικό και βαρετό, αλλά μετά μου κίνησε το ενδιαφέρον...Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα βιβλία, αλλά το προτείνω για ένα, δύο απογεύματα που δεν θα έχετε τι να κάνετε.:D
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι. Το βιβλίο "The orchid thief" της Susan Orlean, έχει μεταφραστεί στα ελληνικά;

Είναι το βιβλίο πάνω στο οποίο προσπαθεί να βασιστεί ο "Charles Kaufman" (Nicholas Cage) για να γράψει το σενάριο μιας ταινίας, στην ταινία "Adaptation".

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;

 

Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με κάποιο από τα μεγάλα βιβλιοπωλεία (κυρίως Ελευθερουδάκη, αλλά και Παπασωτηρίου) και να ρωτήσεις;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 16 χρονων.Ακουω προτασεις για βιβλια.Μεχρι 600 σελιδες:)

 

Αυτό που διάβασα εγώ τώρα ήταν καλό!Ηταν το Ζησε το τωρα της Καθυ Κελλυ και ηταν κοινωνικο,θα ελεγα.Πολύ καλό ήταν κι αυτό που μου είχαν προτείνει εδώ,το "Μασκα στο φεγγαρι" του Μανου Κοντολεων!Ο,τι πρεπει για την ηλικία μας! Επίσης αν σ'αρεσουν τα αστυνομικα μου αρεσε το "Ο ανθρωπος σκιά" και "Η δεκατη φωτογραφια"!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα - μετά κόπων και βασάνων - το «Στοίχημα» της Κάθριν Νέβιλ. Μετριότατο, το καλύτερο που μπορώ να πω. Καμία ανάπτυξη χαρακτήρων, μία παράθεση γεγονότων και καταστάσεων, ένα ρομάντζο εντελώς της πλάκας και κουβέντα να γίνεται, ένα παιδαριώδες τέλος και μία αστεία υπόθεση... Αν το «Οχτώ» ήταν συμπαθητικό και διαβαζόταν με κάποιο ενδιαφέρον, το «Στοίχημα» είναι πραγματικά κακό... Μην κάνετε τον κόπο... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ο πόλεμος των κόσμων του ουέλς και την πλήρη συλλογή του βερν-από δώδεκα χρονών μέχρι τώρα αυτά τα πέντε χρόνια έχω διαβάσει ότι βιβλίο έγραψε ο βερν-
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΘΑΥΜΑ - Μιά πραγματική ιστορία

 

- Ίσως από μια πλευρά να είναι καλύτερα που ήλθαν έτσι τα πράγματα, συνέχισε.

 

Τουλάχιστον εσείς παιδιά μου θα έχετε καλύτερες δυνατότητες να φτιάξετε την ζωή σας στην Ελλάδα κάτω από συνθήκες ελευθερίας και ισότητας. Εδώ στην Τουρκία πλέον, το μέλλον για τον Ελληνισμό της Πόλης είναι κατάμαυρο. Οι Τούρκοι επικαλούνται και εφαρμόζουν τις συμφωνίες που τους συμφέρουν, αλλά γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια και αγνοούν τα μέρη εκείνα των συμφωνιών που υπέγραψαν, αλλά δεν τους συμφέρουν.

 

Δείτε πως αξιοποίησαν την Συμφωνία με την οποία τερματίστηκε ο Πόλεμος με την Ελλάδα το 1923: Πριν από την υπογραφή της Συνθήκης της Λωζάνης, υπήρχαν 300.000 Έλληνες στην Κωνσταντινούπολη και 15.000 ακόμα στα νησιά Ίμβρος και Τένεδος.

 

Οι Τούρκοι συμφώνησαν, δήθεν δύσκολα, να εξαιρεθούν από την συμφωνία ανταλλαγής πληθυσμών η Κωνσταντινούπολη και τα νησιά Ίμβρος και Τένεδος, σε αντιστάθμισμα της εξαίρεσης 80.000 Μουσουλμάνων που ζούσαν στην Ελληνική Θράκη. Ο στόχος τους ήταν καθαρός.

 

Να κρατήσουν Μουσουλμανικό πληθυσμό στην ελληνική Θράκη αφού αυτό προέβλεπε η συμφωνία που υπέγραψαν και το σημείο αυτό τους συνέφερε, ενώ είχαν ήδη έτοιμα σχέδια να εξοντώσουν ολόκληρο τον ελληνικό πληθυσμό κι ας έγραφε ακριβώς το αντίθετο η Συμφωνία που υπέγραψαν. Αρχισαν από την Ίμβρο και την Τένεδο.

 

Τα νησιά αυτά, αν και ελληνικά όπως όλα τα νησιά του Αιγαίου, παραχωρήθηκαν στην Τουρκία, επειδή βρίσκονται στο στόμιο του Ελλήσποντου, για τη δήθεν ασφάλεια των στενών. Υπήρχε όμως η Συνθήκη της Λωζάνης που στο άρθρο 14 προέβλεπε ότι τα δύο νησιά έχουν ειδική διοικητική οργάνωση και ότι παρέχεται κάθε εγγύηση στον μη μουσουλμανικό πληθυσμό σε ό, τι αφορά την προστασία της ζωής, της περιουσίας, της θρησκείας, της παιδείας και της γλώσσας του.

 

Σαχλαμάρες! Οι Τούρκοι κάτι τέτοια τα υπογράφουν και μετά τα αγνοούν. Πριν προλάβει να στεγνώσει το μελάνι από την υπογραφή που έβαλαν, οι Τούρκοι έκλεισαν τα Ελληνικά σχολεία και απαγόρευσαν την διδασκαλία της Ελληνικής γλώσσας. Τα Ελληνόπουλα στάλθηκαν να φοιτούν σε Τουρκικά σχολεία. Το 1943 δημεύτηκαν οι περιουσίες των μοναστηριών Λαύρας και Κουτλουμουσίου τις οποίες έδωσαν στους Λαζούς εποίκους που έφεραν.

 

Όπως είναι φυσικό ο Ελληνισμός της Ίμβρου αλλά και της Τενέδου, κάτω από τέτοιες συνθήκες καταπίεσης και διώξεων σταδιακά θα μηδενιστεί. Ήδη ακούγεται ότι μπαίνει σε εφαρμογή ένα πρόγραμμα διάλυσης, με στόχο τον ολοκληρωτικό αφελληνισμό και ταυτόχρονα τον πλήρη εκτουρκισμό των Ελληνικών αυτών νησιών.

 

Βέβαια ήλθε στο μεταξύ και η σειρά μας, η σειρά των Κωνσταντινουπολιτών. Το 1928 έκαψαν τα Ταταύλα και τα βάφτισαν με το Τούρκικο όνομα Κουρτουλούς. Το 1930 απαγόρευσαν την άσκηση πολλών επαγγελμάτων από τους Έλληνες για να εμποδίσουν την οκονομική μας πρόοδο.

 

Το 1941 επινόησαν τα τάγματα εργασίας. Το 1942 τον εξοντωτικό φόρο περιουσίας που δεν μπορούσε να πληρωθεί και τα στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας που ακολούθησαν. Το 1955 την λεηλασία των περιουσιών μας κάτω από την οργανωμένη καθοδήγηση του επίσημου Τουρκικού Κράτους. Θυμάστε λίγο, γιατί βέβαια ήσασταν μικρά παιδιά τότε, πως την γλύτωσα παρά τρίχα και δεν είμαι σήμερα μακαρίτης. Και τώρα, το 1964, την εν ψυχρώ και χωρίς καμμιά στοιχειώδη έστω, αιτία, απέλαση με απάνθρωπες συνοπτικές διαδικασίες.

 

Τί μέλλον μπορούμε να έχουμε σε μια χώρα που, αφού κατέκτησε με το αίμα και τη βία τους τόπους μας, δεν μας θέλει; Ας πάμε λοιπόν καλύτερα στην Ελλάδα, όπου ο αέρας έχει οξυγόνο και ελευθερία και, αν είμαστε το ίδιο εργατικοί, είμαι σίγουρος πως θα ζήσουμε καλύτερα.

 

Τώρα θέλω να πάτε να κοιμηθήτε σαν καλά παιδιά και να έχετε πίστη στον Θεό, κατέληξε ο πατέρας μου. Η μάνα μου δεν μπόρεσε να κρατηθεί. Χώθηκε στην αγκαλιά του πατέρα μου και ξέσπασε σε κλάμματα. Σε κλάσματα δευτερολέπτων ακολούθησε κι η αδελφή μου.

 

O πατέρας μου κρατούσε, ακόμα, την ψυχραιμία του:

 

- Μην κάνετε έτσι! Δεν είπαμε πως πρέπει να δείξουμε κουράγιο και υπομονή; Τί σόι υπομονή είναι αυτή βουτηγμένη στο κλάμμα; Αντε τώρα στα κρεβάτια σας για να μπορέσω κι εγώ να ηρεμήσω λίγες ώρες. Δεν πρέπει να ξεχνάτε τί με περιμένει από αύριο.

 

Λεωνίδας Κουμάκης

ΤΟ ΘΑΥΜΑ

Μιά πραγματική ιστορία

 

πηγή:

http://hellenicrevenge.blogspot.com/2007/08/blog-post.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...