Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο βιβλίο που ανηκει στη Σύγχρονη λογοτεχνία για νέους;Οχι κατι ιστορικο ουτε μυθιστόρημα ούτε επιστημονικο...Κατι απλο,κοινωνικο...Ελπίζω να καταλάβατε τι περίπου εννοώ...

 

Συγρονη λογοτεχνια για νεους χμμμμμ,θυμαμαιοτι μου αρεσε πολυ το 16ο καλοκαιρι,ειναι αυτο που περιγραφεις κ οτι πρεπει για την ηλικια σου,ελληνιδα συγγραφεας δε θυμαμαι ποια...

Επισης το Μασκα στο Φεγγαρι του θεου Μανου Κοντολεων,αν κ λιγο πιο ογκωδες,καταπληκτικο βιβλιο κ παλι στα πλαισια αυτου που θελεις...

Τσεκαρε τα κ πες μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τον γλάρο Ιωάναθαν τον βρήκα ενδιαφερων απ'την περιγραφη...

 

Το 16ο καλοκαιρι δυστυχως δεν το βρηκα,αλλά βρήκα το Μάσκα στο Φεγγάρι και η περιγραφή του μ'αρεσε!Μαλλον θα το παραγγειλω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο γλάρος (όσο πάμε κόβουμαι και τον τίτλο) μιλάει -στην ουσία διαβάζεται- για γλάρους αλλά αναφέρεται σε ανθρώπους. Είναι καθαρά συμβολικό βιβλίο. Θα ανακαλύψεις πράγματα του εαυτού σου μέσα στο βιβλίο. Εγγυημένα σου το λέω. Θα σε κατάπληξει.

A Big F to all the trendies...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο γλάρος (όσο πάμε κόβουμαι και τον τίτλο) μιλάει -στην ουσία διαβάζεται- για γλάρους αλλά αναφέρεται σε ανθρώπους. Είναι καθαρά συμβολικό βιβλίο. Θα ανακαλύψεις πράγματα του εαυτού σου μέσα στο βιβλίο. Εγγυημένα σου το λέω. Θα σε κατάπληξει.

 

Ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον.Θα το τιμήσω άμεσα :)

 

EDIT : το βιβλίο του King Liseys Story αναμένεται να έρθει στην Ελλάδα στις 29/06/07 από τις εκδόσεις Bell.

Link to comment
Share on other sites

+1 κι απο μενα για το γλαρο... νομιζω οτι ειναι απο τα βιβλία που όλοι θα έπρεπε να διαβάσουν...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το :Ο γλάρος Ιώναθαν Λίβινγκστον (Ρίτσαρντ Μπαχ)

 

και το Αστυνομική ιστορία (Ιμρε Κέρτες)

 

Σύντομα θα υπάρξει κριτική :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία παιδιά!Το αποφάσισα!Μολις τελειωσω τις εξετασεις,θα παραγγειλω το γλαρο και τη Μασκα στο Φεγγαρι!

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε το Γιουγκερμαν του Καραγατση.Πολυ δυνατο βιβλιο που καλυπτει και αρκετα ιστορικα γεγονοτα του 20 αιωνα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειπες Καραγατσης, Η Μεγαλη Χιμαιρα,πολυ ωραιο βιβλιο...γραφει μαγικα ο Καραγατσης..

 

Α!!!!!!!Κ ενα απο τα καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει ποτε ->

Η Μεγαλη Πρασινη της Ευγ.Φακινου.....ΤΟ βιβλιο

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το :Ο γλάρος Ιώναθαν Λίβινγκστον (Ρίτσαρντ Μπαχ)

 

και το Αστυνομική ιστορία (Ιμρε Κέρτες)

 

Σύντομα θα υπάρξει κριτική :)

 

Αληθινά εξαιρετικό βιβλίο.Ένα βιβλίο που εναντιώνεται σε κάθε άδικη εξουσία.Σχετικά δύσκολο,αλλά η γραφή του Κέρτες είναι αληθινά εξαιρετική.

 

Κατα την γνώμη μου επάξια του δόθηκε το Νομπελ.Συστήνεται για απαιτητικούς αναγνώστες που δεν θέλουν κάτι ανάλαφρο.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι το θέμα έχει προσανατολιστεί στη λογοτεχνία αλλά η πρότασή μου είναι το "Μονόγραμμα" του Οδ.Ελύτη

 

κάντε ένα κόπο να το διαβάσετε, και αν βρείτε ότι εχετε νιώσει έτσι όπως περιγράφει τότε ειστε το ίδιο τυχεροί και άτυχοι με εμένα :rolleyes:

Oh my God. They killed Kenny!

 

You bastards!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλουνται οι φανατικοι αναγνωστες βιβλιων (εν γενει) να βοηθησουν με την επιλογη ορισμενων απο τα παρακατω:

 

 

Με μπλε font ειναι οι τιμες σε ξενο βιβλιοπωλειο, ενω με κοκκινο σε ελληνικη εκθεση. Συνολικα θα ηθελα να ξοδεψω γυρω στα 100 ευρω (λιγο παραπανω, λιγο λιγοτερο δεν μας απασχολει) αλλα δεν ξερω ποια να προτιμησω, και κυριως ποσα στα ελληνικα και ποσα στα αγγλικα. Οκ, αγγλικα ξερω πολυ καλα και μπορω να διαβαζω βιβλια στα αγγλικα με σχετικη ανεση, αλλα τα προτιμαω στα ελληνικα γιατι μου φαινεται πιο ξεκουραστο το διαβασμα τους. Επισης, στα αγγλικα δεν ξερω κατα ποσο θα μου φανει ευκολο καποιο πιο τεχνικο βιβλιο οπως " Η μουσικη των πρωτων αριθμων" ;)

 

Επισης, αν καποιος εχει διαβασει καποιο βιβλιο και δεν τον ενθουσιασε (ή αντιθετα τον ξετρελανε) ας το αναφερει please! :)

 

Οπως ο φιλτατος Veco:

 

Πως σου φάνηκε;

 

Υ.Γ.

Τελείωσα το «Καταραμένο Παιχνίδι». Αρκετά καλό, σίγουρα όχι το ίδιο καλό με τα «Μυστικά της Βαβυλώνας». Προφανώς η γραφή του Barker εξελίχθηκε ιδιαίτερα με το πέρασμα των χρόνων...

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Η Μάνα και το νόημα της ζωής είναι το δεύτερο βιβλίο αφηγημάτων του Ίρβιν Γιάλομ, μετά τον Δήμιο του έρωτα. Το βιβλίο του είναι γεμάτο από ζωτικότητα με προσεγμένο λόγο , βαθιά γνώση, και μια ικανότητα να ακούει και να θεραπεύει. Δεν ξέρω αν οφείλεται στην αγάπη μου για θέματα ψυχολογίας και ψυχανάλυσης αλλά διαβάζοντας το πραγματικά ταξιδεύω αλλού.

Αξιζει να το διαβασει κανεις

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

παιδες, ειμαι 15-16 χρονων και θα ηθελα να διαβασω κανα βιβλιαρακι γτ θα με φαει το pc :lol:

 

εχω διαβασει καποια ατομικα, harry potter.. τιποτα προσιτο και χαρουμενο εχετε να προτεινετε? thx :D

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ ωραιο βιβλιο για τους fun του παλιου ελληνικου κινηματογραφου ειναι αυτο «Σχεδόν μεταξύ μας» απο τον μανο τσιλιμιδη τον αγρυπνο.

αξιζει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Gia tous latreis twn mathimatikwn proteinw 'Upothesh Riman' toy Derbyshire....den to exw teleiwsei alla einai polu kalo....asxcoleitai sxedon me ollous tous megalous mathimatikous tou 19 k 20 aiwna...(Gausse klp)

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...Το γλάρο δεν τον βρήκα γιατι εδω που ειμαι εχουμε περιορισμενα βιβλια...Αν εχει βρει κανεις link απο το ιντερνετ,ας στειλει.

Η μάσκα στο Φεγγάρι ήταν πολύ ωραία!Ευχαριστώ που μου το συνιστήσατε!

Τώρα πήρα το "Οι κήποι της Τατιάνας" της Πολίνας Σίμονς που είναι συνέχεια από τα άλλα 2 της βιβλία "Ο Μπρούτζινος Καβαλάρης" και "Τατιάνα και Αλεξάντερ"!

 

Μετά θα δω τι θα πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Το γλάρο Ιωνάθαν τον διάβασα πέρυσι, επειδή μας το πρότεινε μια φιλόλογος. Εκείνο που δε μου άρεσε ήταν το γεγονός ότι τα περισσότερα διδάγματα δεν εξάγονται με φυσικότητα μέσα από την αφήγηση και τους διαλόγους, αλλά "σερβίρονται" έτοιμα. Όχι ότι είναι κακό, αλλά μερικές φορές καταντάει ελαφρώς κουραστικό.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς την "Έβδομη Μάστιγα", εκδόσεις Λιβάνη, συγγραφεύς μου διαφεύγει; Φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά θα το χτυπήσω μόλις κατέβω Κύπρο που θα έχω χρόνο για διάβασμα.

 

το αγόρασα χτες...έχει πάρει σειρά..:)

 

Τελικά τι λέει;

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι λέει;

 

Που το ξέθαψες αυτό; :p

 

Μου άρεσε αρκετά, ο τρόπος γραφής της Μπένσον είναι καλός και καθόλου κουραστικός, παρά το μέγεθος του βιβλίου. Η υπόθεση εξελίσσεται ομαλά, οι χαρακτήρες είναι καλά δουλεμένοι και γενικά είναι προσεγμένο σαν βιβλίο.

 

Υ.Γ.

Αυτό τον καιρό διαβάζω (με ρυθμούς χελώνας) «Το Στοίχημα» της Κάθριν Νέβιλ. Μετριότατο εώς τώρα (έχοντας διαβάσει 200+ σελίδες)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Που το ξέθαψες αυτό; :p

 

Μου άρεσε αρκετά, ο τρόπος γραφής της Μπένσον είναι καλός και καθόλου κουραστικός, παρά το μέγεθος του βιβλίου. Η υπόθεση εξελίσσεται ομαλά, οι χαρακτήρες είναι καλά δουλεμένοι και γενικά είναι προσεγμένο σαν βιβλίο.

 

Υ.Γ.

Αυτό τον καιρό διαβάζω (με ρυθμούς χελώνας) «Το Στοίχημα» της Κάθριν Νέβιλ. Μετριότατο εώς τώρα (έχοντας διαβάσει 200+ σελίδες)...

 

Για το στοίχημα έχω ακούσει τα χειρότερα... :(

Link to comment
Share on other sites

Για το στοίχημα έχω ακούσει τα χειρότερα... :(

 

...Και αυτοί που τα είπαν είναι μάλλον επιεικείς... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για το στοίχημα έχω ακούσει τα χειρότερα... :([/QUOT

 

το διαβασα μεχρι την μεση πολυ κουραστικο.το σταματισα

τωρα διαβαζω το ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ΑΥΤΑΠΑΤΗ ΤΟΥ RICHARD DAWKINS μολις τωρα εγδωθηκε απο ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΤΟΠΤΡΟ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...