Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3/11 σύμφωνα με την Bell

:)

 

Θένξ! :)

 

3/11 αλλά παιδιά όσο μπορείτε μακριά απο τα μεταφρασμένα ελληνικά.

 

Εντάξει, υπάρχουν μεταφράσεις που είναι το λιγότερο ικανοποιητικές. Δεν είναι όλα το ίδιο χάλια...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχει διαβασει κανεις τα βιβλια:

 

"Οι άντρες που φοβούνται να αγαπήσουν"

Όταν εκείνος φεύγει και εκείνη αναρωτιέται γιατί

 

Συγγραφέας: Carter, Steven | Sokol, Julia

Κατηγορία: Ψυχολογία

Εκδότης: ΚΕΔΡΟΣ

Ημερ/νία έκδοσης: 2003

Μεταφραστής: Βελούδος, Ματθαίος

Αριθμός σελίδων: 311

 

 

 

 

 

"Πώς να βρεις το θάρρος ν' αγαπήσεις "

 

Συγγραφέας: Carter, Steven | Sokol, Julia

Κατηγορία: Ψυχολογία

Εκδότης: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ

Ημερ/νία έκδοσης: 2005

Μεταφραστής: Παπαδάκης, Νίκος

Αριθμός σελίδων: 298

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τα εχει ξαναπροτεινει αλλο μελος....

 

Πολυ καλα βιβλια ειναι: "Το Θεωρημα του παπαγαλου" - Ντενι Γκετζ εκδοσεις Πολις

και "Ο θειος Πετρος και η εικασια του Γκολντμπαχ" - Αποστολος Δοξιαδης εκδοσεις Καστανιωτη!!!!

 

Και τα δυο ειναι μυθηστοριματα για τα Μαθηματικα!!!!!!

 

Τον "Θείο Πέτρο..." το έχω διαβάσει και έχω προαναφέρει ότι είναι απίστευτα καλογραμμένο βιβλίο. Όπως μου έχουν συστήσει και ένα άλλο του Δοξιάδη, από το οποίο όμως δεν θυμάμαι τον τίτλο :O . "Το θεώρημα του παπαγάλου" έχω ακούσει ότι είναι καλύτερο, το οποίο ελπίζω να καταφέρω να το διαβάσω άμεσα.

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

τελειώνω το the cell του κινγκ (στα αγγλικα), ειναι ΠΟΛΥ καλο και θυμιζει αρκετα the stand (οχι τοσο καλο φυσικα). Παντως δεν εχει καμια σχεση με το βαθος των βιβλιων του κινγκ απ τα παλια. ετσι, να μη ξεχνιομαστε!
MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

τελειώνω το the cell του κινγκ (στα αγγλικα), ειναι ΠΟΛΥ καλο και θυμιζει αρκετα the stand (οχι τοσο καλο φυσικα). Παντως δεν εχει καμια σχεση με το βαθος των βιβλιων του κινγκ απ τα παλια. ετσι, να μη ξεχνιομαστε!

 

 

O King παραμένει εξαιρετικά ικανός συγγραφέας,αλλά η θεματολογία του ρε γμτ έχει εξαντληθεί και δεν αγγίζει το Κοράκι και το Αυτό κτλ...

 

Εννοείται πως θα το τιμήσω :D

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;;

 

Το Δίψα Για Αίμα (Blood Crazy) του Simon Clark, είναι καλό;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;;

 

Το Δίψα Για Αίμα (Blood Crazy) του Simon Clark, είναι καλό;

 

 

Εξαιρετικο, αν σου αρεσει αυτο το ειδος! Συστηνω να το διαβασεις, αλλα με υπομονη, ιδιως στα σημεια που εχει αρκετη αιματοχυσια, και που κατα τα γουστα μου ειναι αρκετα μακαβρια! Ωστοσο το τελος σε ανταμοιβει! Διαβασε το!

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο, αν σου αρεσει αυτο το ειδος! Συστηνω να το διαβασεις, αλλα με υπομονη, ιδιως στα σημεια που εχει αρκετη αιματοχυσια, και που κατα τα γουστα μου ειναι αρκετα μακαβρια! Ωστοσο το τελος σε ανταμοιβει! Διαβασε το!
+1.μονο που σε εμενα δεν ηρθε ανταμοιβη στο τελος....:rolleyes:
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τα εχει ξαναπροτεινει αλλο μελος....

 

Πολυ καλα βιβλια ειναι: "Το Θεωρημα του παπαγαλου" - Ντενι Γκετζ εκδοσεις Πολις

και "Ο θειος Πετρος και η εικασια του Γκολντμπαχ" - Αποστολος Δοξιαδης εκδοσεις Καστανιωτη!!!!

 

Και τα δυο ειναι μυθηστοριματα για τα Μαθηματικα!!!!!!

 

Αχ, τι μου θύμισες, ήμουν 8 χρονών και ο πατέρας μου διάβαζε το "Θεώρημα του παπαγάλου". Μου φάνηκε ενδιαφέρων ο τίτλος και επέμενα να μου το δώσει για να το διαβάσω! "Βρε δε θα καταλάβεις", "δεν είναι για την ηλικία σου", τίποτα εγώ. Τελικά διάβασα τις πρώτες 10 σελίδες και ως εκεί!

 

Ένα άλλο μυθιστόρημα για τα μαθηματικά, που λέγεται "Επιπεδοχώρα" ή κάπως έτσι, το έχετε διαβάσει; Αξίζει; Ποιες γνώσεις απαιτούνται για να γίνει κατανοητό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

farenheit 451 απο Ray Bradbury, για μια κοινωνια οπου το να εχεις βιβλια ειναι εγκλημα! το βιβλιο ειναι cult!
MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω το βιβλίο με τίτλο "πρακτική φιλοσοφία και συγγραφέας του είναι "Παπανούτσος".Πολύ καλό βιβλίο!!!:)

 

 

Παρα πολυ σωστο βιβλίο.....ειναι μια εξαιρετη επιλογη για διαβασμα και οχι μονο

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω το βιβλίο με τίτλο "πρακτική φιλοσοφία και συγγραφέας του είναι "Παπανούτσος".Πολύ καλό βιβλίο!!!:)

 

Απίστευτο βιβλίο με βοήθησε πάρα πολύ με τα θέματα της έκθεσης στο λύκειο και το αγάπησα...

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΠΟΤΑΜΙ ΤΟΥ ΛΕΧΕΙΝ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΤΑΙΝΙΑ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;:)
Link to comment
Share on other sites

Τον "Θείο Πέτρο..." το έχω διαβάσει και έχω προαναφέρει ότι είναι απίστευτα καλογραμμένο βιβλίο. Όπως μου έχουν συστήσει και ένα άλλο του Δοξιάδη, από το οποίο όμως δεν θυμάμαι τον τίτλο :O . "Το θεώρημα του παπαγάλου" έχω ακούσει ότι είναι καλύτερο, το οποίο ελπίζω να καταφέρω να το διαβάσω άμεσα.

 

Το θεώρημα του παπαγάλου μπορεί να διαβαστεί από κάποιον μαθηματικά αστοιχείωτο;

Link to comment
Share on other sites

Το θεώρημα του παπαγάλου μπορεί να διαβαστεί από κάποιον μαθηματικά αστοιχείωτο;

 

Όχι.Δεν είναι και τόσο ευκολονόητο...

Link to comment
Share on other sites

Οι πυλες της φωτιας.

 

Απο τα καλυτερα που εχω διαβασει , μιλαει για την μαχη στης Θερμοπυλες.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ

ΟΙ ΠΟΥΛΗΜΕΝΕΣ ΤΗΣ ΖΑΝΑ ΜΟΧΣΕΝ ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ.

ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΟΣΟ ΤΥΧΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:Η Ζάνα και η Νάντια Μόχσεν, δύο νεαρές Αγγλίδες από το Μπέρμιγχαμ, ξεγελάστηκαν από τον πατέρα τους και ταξίδεψαν στην Υεμένη, όπου εκείνος τις πούλησε για ανήλικες νύφες σε δύο φίλους του. Η Ζάνα κατάφερε να ξεφύγει μετά από οχτώ χρόνια και επέστρεψε στην Αγγλία, αφήνοντας πίσω το μικρό γιο της. Πριν φύγει, υποσχέθηκε στην αγαπημένη της αδερφή Νάντια ότι, μόλις θα έφτανε στην Αγγλία, θα έκανε τα πάντα για να ελευθερώσει εκείνη και τα παιδιά της.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ZIPPO LOVERS!

Link to comment
Share on other sites

Η τριλογία της Θεσσαλονίκης (Τα παιδιά της Θεσσαλονίκης - Αρτεμις - Το μυστικό μιας γυναίκας) του Μπερνάρ Λεντερίκ...

Απίστευτη ερωτική ιστορία που ισορροπεί ανάμεσα στα πραγματικά γεγονότα της απελευθέρωσης της Μακεδονίας από τους Τούρκους. Οι γνώσεις και η έρευνα του συγγραφέα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα είναι πραγματικά ανατριχιαστικές και ικανές να προβληματίσουν πολλούς από εμάς που γνωρίζουμε ελάχιστη ή ακόμα και καθόλου την ιστορία μας...

Link to comment
Share on other sites

θα σας αναφέρω δύο βιλία!

 

http://www.psychognosia.gr/images/1ginaikes-pou-agapoun-polu.jpg

ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΠΟΛΥ

 

Όταν η αγάπη μας προκαλεί πόνο, τότε αγαπάμε υπερβολικά.

Όταν οι περισσότερες συζητήσεις μας αφορούν εκείνον και όλες οι φράσεις μας ξεκινούν με τη λέξη «εκείνος», τότε αγαπάμε υπερβολικά

Όταν δεν εγκρίνουμε τις αξίες ή τη συμπεριφορά του, αλλά συμβιβαζόμαστε, τότε αγαπάμε υπερβολικά.

Το βιβλίο αυτό μας μαθαίνει πάνω απ' όλα να σεβόμαστε και ν' αγαπάμε τον εαυτό μας. Γιατί μόνο έτσι τοποθετούμαστε σωστά και ισότιμα απέναντι στους άλλους και δημιουργούμε ολοκληρωμένες και ουσιαστικές σχέσεις.

 

Συγγραφέας:Ρόμπιν Νόργουντ

Μετάφραση:Εύη Βαγγελάτου

Εκδοτικός Οίκος:ΦΥΤΡΑΚΗΣ

Έτος Έκδοσης:2001

Σελίδες:378

 

http://www.psychognosia.gr/images/1THEMATA-psixikis-ugeias-pa.jpg

ΘΕΜΑΤΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ

Το βιβλίο αυτό επικεντρώνεται σε αρκετά ενδιαφέροντα και σοβαρά θέματα ψυχικής υγείας των παιδιών και των εφήβων, τα οποία απασχολούν σήμερα ένα ευρύ φάσμα ακροατηρίου-αναγνωστικού κοινού. Η θεματική του ενδιαφέρει όλους αυτούς που εμπλέκονται, έμμεσα ή άμεσα, με το παιδί και τον έφηβο, την ανθρώπινη ανάπτυξη και τις δυσκολίες που συναντά στην πορεία του το αναπτυσσόμενο άτομο

 

Συγγραφέας:Συλλογικό

Επιμέλεια:Αναστασία Καλαντζή-Αζίζι

Εκδοτικός Οίκος:ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

Έτος Έκδοσης:2000

Σελίδες:214

Link to comment
Share on other sites

http://photos1.blogger.com/blogger2/2353/1056947852812441/1600/FinkBruce_LacanIntro.jpg

 

το βιβλίο "Κλινική εισαγωγή στη λακανική ψυχανάλυση: Θεωρία και Τεχνική" του Bruce Fink, το οποίο κυκλοφόρησε πρόσφατα από τις εκδόσεις "Πλέθρον". Πρόκειται για μια πραγματικά χρήσιμη εισαγωγή στην ορολογία και τη διαδικασία της λακανικής ανάλυσης και θεραπείας. Αφού παρουσιάζει πολλές από τις έννοιες του Lacan, o Fink εστιάζει σε αρκετά θέματα από την πλευρά (βεβαίως) του θεραπευτή, ώστε να αντιμετωπίσει τα κρίσιμα ζητήματα της διάγνωσης, της επιλογής θεραπευτικής μεθόδου και της κινητοποίησης του ασθενή.

 

Πρόκειται για εισαγωγικό βιβλίο απευθυνόμενο τόσο στο ευρύ κοινό όσο και σε ειδικούς και (σε αντίθεση με αρκετά άλλα, τα οποία έχω υπόψιν) δεν απαιτεί προηγούμενη επαφή με τη σκέψη του Lacan.

 

Είναι αλήθεια ότι η ψυχαναλυτική μέθοδος του Jaques Lacan φαντάζει συχνότατα ακατάληπτη ακόμη και σε εκπαιδευμένους στην ψυχολογία ή γενικότερα τις κοινωνικές επιστήμες. Πρόκειται για παράδοξο κατά κάποιον τρόπο, διότι ο ίδιος ο Lacan (θα) επιθυμούσε το ακριβώς αντίθετο. Ιδιαίτερα στην ελληνική πραγματικότητα (βοηθεία και ορισμένων ατυχών μεταφράσεων, καθ' όσον είμαι σε θέση να κρίνω) έχει δημιουργεί "ομιχλώδες τοπίο", όσον αφορά το "λακανικό σύμπαν".

 

 

http://photos1.blogger.com/blogger2/2353/1056947852812441/1600/NakedWoman.jpg

Οταν ένας ζωολόγος αναλαμβάνει να μας ξεναγήσει στο γυναικείο σώμα, είναι σχεδόν βέβαιο ότι πρέπει να ξεχάσουμε τις πνευματικές ιδιότητες της γυναίκας. Ο Desmond Morris -ζωολόγος με διδακτορικό και πολλά επιστημονικά βιβλία αλλά και τηλεοπτικές εκπομπές και ταινίες για τη συμπεριφορά των ανθρώπων και των ζώων- έχει πια καταχωριστεί στους ειδήμονες και περί τον άνθρωπο. Οι συγκριτικές μελέτες του για τον άνθρωπο σε σχέση με τους άλλους πρωτεύοντες συγγενείς μας τον έχουν κάνει διάσημο ανά τον κόσμο. Ετσι, μετά τον πολυθρήλητο «Γυμνό πίθηκο» (έκδόθηκε στα αγγλικά το 1967 και στα ελληνικά το 1970 από τις εκδόσεις "Κέδρος") που έχει μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες και έχει πουλήσει πάνω από 10 εκατομμύρια αντίτυπα σε όλο τον κόσμο, έρχεται τώρα να ταράξει τα σεξουαλικά και ερωτικά μας ένστικτα με μια μελέτη για τη γυναίκα "γυμνή". Πρόκειται για το βιβλίο "Η γυναίκα γυμνή" ( "Jonathan Cape", London 2004), το οποίο πρόσφατα κυκλοφόρησε και στα ελληνικά από τις εκδόσεις "Διόπτρα".

Για το ζωολόγο οι άνθρωποι («είναι πίθηκοι χωρίς ουρά και με μεγάλο εγκέφαλο», απίστευτα πετυχημένοι και ικανοί να ζουν σε όλο και μεγαλύτερες ομάδες και με μέγιστη πυκνότητα πληθυσμού) γίνονται και αντικείμενα συγκριτικής μελέτης, τόσο σε σχέση με τα άλλα πρωτεύοντα όσο και ανάμεσα στα δύο φύλα -αρσενικό και θηλυκό. Και επειδή ο λόγος για τη γυναίκα, ο Morris έπιασε να απαριθμήσει τις ομορφιές του σώματός της και τις διαφορές του από εκείνο του αρσενικού, αλλά και των άλλων θηλυκών πρωτευόντων. Γράφει: «Το θηλυκό του ανθρώπινου είδους έχει υποστεί ριζικές αλλαγές κατά τη διάρκεια της εξέλιξής του -πολύ περισσότερες από το αρσενικό. Εχει αφήσει πίσω του πολλές από τις θηλυκές ιδιότητες των άλλων πρωτευόντων θηλαστικών και, με τη μορφή της σύγχρονης γυναίκας, έχει γίνει ένα μοναδικό πλάσμα εξαίρετου είδους».

 

Μια μεγάλη διαφορά του ανθρώπου από τα άλλα πρωτεύοντα θηλαστικά εντοπίζεται στη φιλική προδιάθεση του ανθρώπου και στην περιέργειά του. Αυτή έχει επιτευχθεί «χάρη σε μια επαναστατική διαδικασία που ονομάζεται "νεοτενία" και η οποία έχει φροντίσει ώστε οι άνθρωποι να διατηρούν το νεανικό χαρακτήρα και στη ζωή τους ως ενήλικες». Ο συγγραφέας δεν επιχειρεί να δώσει «μοντέλα» κάλλους. Αντιθέτως δείχνει τα σημεία του σώματος που έχουν τραβήξει την προσοχή (τόσο των ίδιων των γυναικών όσο και των ανδρών) και έχουν γίνει ανά τους αιώνες «κράχτες» σεξουαλικού ενδιαφέροντος. Ασχετα, λοιπόν, από το τι και γιατί θεωρείται ωραίο και ερωτικό -σε διάφορες εποχές και λαούς-, το θηλυκό κορμί εξετάζεται λεπτομερώς και διαχρονικώς από την κορυφή (μαλλιά, κεφάλι κ.λπ.) έως τα πέλματα. Σε 22 κεφάλαια (από τα συνολικά 23) αυτού του βιβλίου ο Morris δίνει όλες εκείνες τις πληροφορίες που θεώρησε απαραίτητες, ώστε να καταδειχθεί ότι το σώμα του θηλυκού έχει υποστεί πολλές αλλαγές λόγω της εξέλιξης, καθώς έτσι ανέπτυσσε «ολοένα και περισσότερα παιδικά χαρακτηριστικά, διατηρώντας, ταυτόχρονα, λιγότερες παιδικές πνευματικές ιδιότητες», σε αντίθεση με το αρσενικό, που συμπεριφέρεται όλο και περισσότερο σαν παιδί, ενώ παρουσιάζει λιγότερες ανατομικές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...