Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα,

 

Επειδη απ'οτι εχω καταλαβει, η αγορα της συγκεκριμενης συσκευης ("σκετη" συσκευη, χωρις συμβολαιο) δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο, την εχει αγορασει καποιος απο το e-shop της Cosmote χωρις να εχει καθυστερησεις η αλλο προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χωρίς καθυστέρηση και σχεδόν αυθημερόν απο OTESHOP. Ψάξε σε 3-4 .. και αν δε το έχουν το φέρνουν σχεδόν άμεσα (αν πάς σε πολύ μεγάλο βέβαια και έχουν καμία λίστα..10 ατόμων θα αργήσει) οπότε ψάχνεις και σε συνοικιακά!
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καθυστέρηση και σχεδόν αυθημερόν απο OTESHOP. Ψάξε σε 3-4 .. και αν δε το έχουν το φέρνουν σχεδόν άμεσα (αν πάς σε πολύ μεγάλο βέβαια και έχουν καμία λίστα..10 ατόμων θα αργήσει) οπότε ψάχνεις και σε συνοικιακά!

 

Σ'ευχαριστω για την απαντηση! Ελεγα μηπως αποφυγω το "ψαξιμο" αλλα μαλλον ετσι θα πρεπει να το κανω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Επειδη απ'οτι εχω καταλαβει, η αγορα της συγκεκριμενης συσκευης ("σκετη" συσκευη, χωρις συμβολαιο) δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο, την εχει αγορασει καποιος απο το e-shop της Cosmote χωρις να εχει καθυστερησεις η αλλο προβλημα ?

 

Είναι σαν να ζητάς το χαμένο θησαυρό στην Ελλάδα :p

 

Όντως για ατομικά συσκευή μόνο κυρίως σε iPhone 3G βρίσκεις και έχεις ποιο πολλές πιθανότητες να το πάρεις άμεσα παρά για το iPhone 3Gs που τους συμφέρει να το προωθούν με νέο συμβόλαιο :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να ζητάς το χαμένο θησαυρό στην Ελλάδα :p

 

Όντως για ατομικά συσκευή μόνο κυρίως σε iPhone 3G βρίσκεις και έχεις ποιο πολλές πιθανότητες να το πάρεις άμεσα παρά για το iPhone 3Gs που τους συμφέρει να το προωθούν με νέο συμβόλαιο :rolleyes:

 

Εχεις απολυτο δικιο, αυτα ακριβως σκεφτομουν. Ισως ομως, να ειναι πιο ευκολο να το βρω σε oteshop, οπως προτεινει και ο φιλος πιο πανω μιας και δεν εχουν "αμεσο" συμφερον για συμβολαιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Επειδη απ'οτι εχω καταλαβει, η αγορα της συγκεκριμενης συσκευης ("σκετη" συσκευη, χωρις συμβολαιο) δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο, την εχει αγορασει καποιος απο το e-shop της Cosmote χωρις να εχει καθυστερησεις η αλλο προβλημα ?

 

εγω πηρα το 32αρι μαυρο χωρις συνδεση απο γερμανο χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα..οποτε δε ειναι τελικα και τοσο δυσκολο οσο ακούγεται

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα το 32αρι μαυρο χωρις συνδεση απο γερμανο χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα..οποτε δε ειναι τελικα και τοσο δυσκολο οσο ακούγεται

 

Χμμ...δηλαδη πηγες, το ειχε, το πηρες, εφυγες ??

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα το 32αρι μαυρο χωρις συνδεση απο γερμανο χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα..οποτε δε ειναι τελικα και τοσο δυσκολο οσο ακούγεται

 

Ακριβως το ιδιο κι εγω...πηγα σε ενα oteshop (στη Σταυρουπολη Θεσ/νικης συγκεκριμενα),ειχε μονο το 16αρι...πηγα στης Καλαμαριας,ειχε ενα τελευταιο 32αρι,εδωσα την πιστωτικη μου και το πηρα...απλα.!:)

 

Μια ερωτηση.υπαρχει τροπος να σβηνεις μια μεμωμονεμνη κληση απο τα προσφατα και οχι ολες μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι jailbroken το iphone για να περάσεις εφαρμογή από το cydia που σου επιτρέπει να το κάνεις αυτό τότε όχι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !!! Αλαζω το iphone μου με ενα ... iphone !!! Τι πρεπει να κανω για να μην χασω τα apps μου γιατι μερικα ειναι paid και παραληλα για να παραδοσω το παλιο iphone στον καινουργιο ιδιοκτητη ;;; Δεν ειναι jailbroken !!!
Link to comment
Share on other sites

να κρατήσεις κάπου τα αρχεία του itunes και αφού τα κάνεις backup να τα σβήσεις όλα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα το 32αρι μαυρο χωρις συνδεση απο γερμανο χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα..οποτε δε ειναι τελικα και τοσο δυσκολο οσο ακούγεται

 

 

Είχε μόνο άντρες το κατάστημα....?...:lol:...:p

 

 

 

μία ερώτηση, διότι δεν έχω πολύ χρόνο ώστε να το ψάξω ..

τις προάλλες, όταν το συνέδεσα με iTunes μου βγήκε αυτό το μηνυματάκι για τo carrier update, κι ενώ τόσο καιρό το έκανα cancel, τις προάλλες πάτησα την εγκατάσταση ...

Το θέμα είναι ότι δεν είχα μονάδες .. όταν όμως έβαλα .. μέσα σε ελάχιστα λεπτά ... έγιναν αέρας 5 λίρες (έχω τον αγγλικό αριθμό μέσα).

πάω στις ρυθμίσεις δικτύου και συνειδητοποιώ ότι δεν μπορώ να τις αλλάξω χειροκίνητα (ενώ μέχρι πρότινος μπορούσα, κι αυτό είχα κάνει ... για να μην με χρεώνει ... ) δεν υπάρχει η επιλογή που είχα πριν!!

Τι πρέπει να κάνω για να το επαναφέρω στην προηγούμενη κατάσταση; δεν θέλω να χάσω κανένα αρχείο από το μηλαράκι ...!!

 

 

Τώρα πια δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...:(

 

Mόνο αν είναι jail και κατεβάσεις από cydia το sbsettings και κάνεις off το edge...

 

Μόνο αν κάνεις restore και δεν κάνεις update..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση, διότι δεν έχω πολύ χρόνο ώστε να το ψάξω ..

τις προάλλες, όταν το συνέδεσα με iTunes μου βγήκε αυτό το μηνυματάκι για τo carrier update, κι ενώ τόσο καιρό το έκανα cancel, τις προάλλες πάτησα την εγκατάσταση ...

Το θέμα είναι ότι δεν είχα μονάδες .. όταν όμως έβαλα .. μέσα σε ελάχιστα λεπτά ... έγιναν αέρας 5 λίρες (έχω τον αγγλικό αριθμό μέσα).

πάω στις ρυθμίσεις δικτύου και συνειδητοποιώ ότι δεν μπορώ να τις αλλάξω χειροκίνητα (ενώ μέχρι πρότινος μπορούσα, κι αυτό είχα κάνει ... για να μην με χρεώνει ... ) δεν υπάρχει η επιλογή που είχα πριν!!

Τι πρέπει να κάνω για να το επαναφέρω στην προηγούμενη κατάσταση; δεν θέλω να χάσω κανένα αρχείο από το μηλαράκι ...!!

 

Δες μήπως σε βοηθήσουν οι οδηγίες εδώ: http://www.macworld.com/article/143088/2009/10/carriersettings.html

 

δίνουν τρόπο να παρεμβεις στο plist των carrier settings χωρίς jailbreak.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

να κρατήσεις κάπου τα αρχεία του itunes και αφού τα κάνεις backup να τα σβήσεις όλα

 

Ευχαριστω αλλα δεν καταλαβενω ακριβωσ τη διαδικασια !!! Ισως αν το εγραφες πιο αναλυτικα ή να μου πει καποιος που το εχει κανει !!!

Link to comment
Share on other sites

παρατήρησα ότι το power button (πάνω δεξιά) έχει «μπει» υπερβολικά μέσα. Είναι σχεδόν flat με το πλαστικό γύρω γύρω και φυσικά είναι πιο δύσκολο στο πάτημα. Φοβάμαι μην μπει κι'άλλο μέσα και δεν πατιέται καθόλου μετά. Θα μου κάνουν καμιά αντικατάσταση λέτε ή klein mein?

 

Ευχαριστω αλλα δεν καταλαβενω ακριβωσ τη διαδικασια !!! Ισως αν το εγραφες πιο αναλυτικα ή να μου πει καποιος που το εχει κανει !!!

 

στο φάκελο "μουσική μου" υπάρχει ο φάκελος iTunes όπου περιέχονται όλα τα αρχεία που έχεις μέσα στο ιtunes. Αυτόν τον φάκελο κάντον ένα backup σε κάποιον εξωτερικό δίσκο και μετά το φορμάτ τον βάζεις πάλι στην αντίστοιχη θέση. Αν τα τραγούδια σου περιέχονται σε άλλες τοποθεσίες τότε πρέπει να τα κάνεις και αυτά backup ξεχωριστά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω ένα αγαπημένο 2G που αρχίζει και αργεί πολύ τι να κάνω?

Μου παίρνει πια πολύ ώρα να κάνω unlock, να μπει σε mode...

 

Να το αφήσω να πεθάνει πρώτα ή να πάω σε 3GS?

 

Είναι αλήθεια ότι δε θα μπορώ να κάνω unlock στις επόμενες version?

Και ότι τα καινούργια 3GS δεν κάνουν jail?

 

Τι να κάνω..

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω ένα αγαπημένο 2G που αρχίζει και αργεί πολύ τι να κάνω?

Μου παίρνει πια πολύ ώρα να κάνω unlock, να μπει σε mode...

 

Να το αφήσω να πεθάνει πρώτα ή να πάω σε 3GS?

 

Είναι αλήθεια ότι δε θα μπορώ να κάνω unlock στις επόμενες version?

Και ότι τα καινούργια 3GS δεν κάνουν jail?

 

Τι να κάνω..

 

Αν έχεις οικονομική άνεση μπορείς κάλλιστα να πας σε 3Gs που είναι σαφώς ποιό γρήγορο. :rolleyes:

Λόγω του ότι δεν έχω κάνει JB το 3Gs μου δεν μπορώ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες παρά μόνο του ότι Unlock κάνουμε όταν θέλουμε να ξεκλειδώσουμε τη συσκευή (baseband), ώστε να δέχεται οποιαδήποτε SIM, οποιουδήποτε πάροχου κινητής τηλεφωνίας και Jailbreak όταν θέλουμε να ξεκλειδώσουμε το σύστημα αρχείων (filesystem), ώστε να υπάρχει ελευθερη πρόσβαση (read/write access) και να είναι δυνατή η εγκατάσταση εφαρμογών και τροποποιήσεων.

Συνεπώς απ' ότι έχει συζητηθεί οι περισσότερες νέες συσκευές έχουν το νέο BootLoader , που αυτό σημαίνει πως αν σε "καίει" άμεσα να το "σπάσεις" δεν νομίζω πως θα καταφέρεις κάτι στο απόλυτο , προς το παρόν , εκτός αν φροντίσεις να μην μένεις ποτέ από μπαταρία. :p

 

Πιστεύω να μην σε μπέρδεψα ή τα μπέρδεψα και ο ίδιος :p

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις οικονομική άνεση μπορείς κάλλιστα να πας σε 3Gs που είναι σαφώς ποιό γρήγορο. :rolleyes:

Λόγω του ότι δεν έχω κάνει JB το 3Gs μου δεν μπορώ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες παρά μόνο του ότι Unlock κάνουμε όταν θέλουμε να ξεκλειδώσουμε τη συσκευή (baseband), ώστε να δέχεται οποιαδήποτε SIM, οποιουδήποτε πάροχου κινητής τηλεφωνίας και Jailbreak όταν θέλουμε να ξεκλειδώσουμε το σύστημα αρχείων (filesystem), ώστε να υπάρχει ελευθερη πρόσβαση (read/write access) και να είναι δυνατή η εγκατάσταση εφαρμογών και τροποποιήσεων.

Συνεπώς απ' ότι έχει συζητηθεί οι περισσότερες νέες συσκευές έχουν το νέο BootLoader , που αυτό σημαίνει πως αν σε "καίει" άμεσα να το "σπάσεις" δεν νομίζω πως θα καταφέρεις κάτι στο απόλυτο , προς το παρόν , εκτός αν φροντίσεις να μην μένεις ποτέ από μπαταρία. :p

 

Πιστεύω να μην σε μπέρδεψα ή τα μπέρδεψα και ο ίδιος :p

Ναι ξέρω τι σημαίνουν αυτές οι διαδικασίες...απλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάω σε 3GS...ακούω και τα προβλήματα που βγάζουν κατά καιρούς...

 

Τι εννοείς να μη μένω ποτέ από μπαταρία?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω τι σημαίνουν αυτές οι διαδικασίες...απλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάω σε 3GS...ακούω και τα προβλήματα που βγάζουν κατά καιρούς...

 

Τι εννοείς να μη μένω ποτέ από μπαταρία?

 

Για το νέο BootLoader έχω διαβάσει πως γίνεται JB αλλά αν σβήσει από μπαταρία πρέπει να το κάνεις ξανά...(αν δεν κάνω λάθος)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα 3GS μπορείς να τα κάνεις j/b αλλά αν το κλείσεις ή αν μείνεις από μπαταρία το χάνεις! και πρέπει να το κάνεις j/b ξανά!!! κάτι που δεν γίνεται στα παλιότερα! οφείλεται στο νεότερο bootloader και δεν γνωρίζω αν κατάφεραν ακόμα να το φτιάξουν αυτό!
Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα 3GS μπορείς να τα κάνεις j/b αλλά αν το κλείσεις ή αν μείνεις από μπαταρία το χάνεις! και πρέπει να το κάνεις j/b ξανά!!! κάτι που δεν γίνεται στα παλιότερα! οφείλεται στο νεότερο bootloader και δεν γνωρίζω αν κατάφεραν ακόμα να το φτιάξουν αυτό!

 

Αλήθεια??Πρώτη φορά το ακούω αυτό...μάλλον δεν το πρόσεξα!Εγώ πάντως σε λίγο καιρό θα το πάρω το iphone 3GS αν το έχουν βέβαια γιατί είναι κ αυτό ένα πρόβλημα...τι πρέπει να προσέξω π.χ. στην έκδοση κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια??Πρώτη φορά το ακούω αυτό...μάλλον δεν το πρόσεξα!Εγώ πάντως σε λίγο καιρό θα το πάρω το iphone 3GS αν το έχουν βέβαια γιατί είναι κ αυτό ένα πρόβλημα...τι πρέπει να προσέξω π.χ. στην έκδοση κλπ?

 

Επειδή τα τηλέφωνα που κυκλοφορούν έχουν πια το καινούργιο λογισμικό, αν το πάρεις καινούργιο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα διαφορετικό εκτός από το να περιμένεις να βγει κάποια καλύτερη έκδοση του "σπαστηριού". Αν το πάρεις μεταχειρισμένο, πρέπει η εβδομάδα παραγωγής να είναι παλιότερη από την 38-39, από ότι θυμάμαι - και με διορθώνει κάποιος συνάδελφος - από τότε περίπου άλλαξε το λογισμικό στην έκδοση που λέμε. Την εβδομάδα την βλέπεις από τα ψηφία 4 και 5 του σειριακού αριθμού του τηλεφώνου.

 

- off topic - Με τον Bill καμία συγγένεια;

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα τηλέφωνα που κυκλοφορούν έχουν πια το καινούργιο λογισμικό, αν το πάρεις καινούργιο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα διαφορετικό εκτός από το να περιμένεις να βγει κάποια καλύτερη έκδοση του "σπαστηριού". Αν το πάρεις μεταχειρισμένο, πρέπει η εβδομάδα παραγωγής να είναι παλιότερη από την 38-39, από ότι θυμάμαι - και με διορθώνει κάποιος συνάδελφος - από τότε περίπου άλλαξε το λογισμικό στην έκδοση που λέμε. Την εβδομάδα την βλέπεις από τα ψηφία 4 και 5 του σειριακού αριθμού του τηλεφώνου.

 

- off topic - Με τον Bill καμία συγγένεια;

 

Έτσι κ αλλιώς δε θέλω να το "σπάσω" αμέσως.Κάθε πότε περίπου βγαίνει καινούριο σπαστήρι?Δε νομίζω να αργούν πάρα πολύ...Δε θα το πάρω μεταχειρισμένο δε θέλω να χάσω την αίσθηση του να παίρνεις καινούριο i-phone και να το βγάζεις από το κουτί!!

 

-αν είχα συγγένεια με τον Bill και έβλεπε ότι θέλω να πάρω το i-phone θα με σκότωνε!!-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα αρχές Σεπτεμβρίου και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, νομίζω όσα είναι μετά τα μέσα Οκτωβρίου έχουν αυτό το πρόβλημα ή στις αρχές του ίδιου μήνα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...