Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδιά.....λοιπόν αποφάσισα μετά από σκέψη να πάρω αύριο το iphone 3gs 8gb σε λευκό..και λέω μετά από σκέψη γιατί εδώ και καιρό είμαι στο forum του xperia (windows). θα ήθελα αν μπορούσατε να με καθοδηγήσεται για αρχή στο τι να κάνω και μετά θα διαβάσω και ότι έχετε γράψει και το λέω αυτό γιατί απ ότι έχω ακούσει όταν το πάρεις πριν το ενεργοποιήσεις κάτι πρέπει να του κάνεις για να μην έχεις δυσσάρεστες εκπλήξεις, να το ξεκλειδώσεις κλπ. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων αν και καταλαβαίνω ότι αυτά που σας ρωτάω είναι για τελείως αρχάριους αλλά το κάνω για να μην ψάχνω δύο μέρες στο pc μέχρι να βρω πως να το ξεκλειδώσω ή πως να το χρησιμοποιήσω στην αρχή...

 

Καλησπέρα :)

Αρχικά να σε διορθώσω στο ότι το 3Gs "βγαίνει" μόνο σε 16GB και 32GB , 8GB μόνο το 3G πλέον :happy:

 

Αυτό που θα σου πρότεινα πέρα του ότι πιστεύω να ξέρεις για ποιό λόγο το παίρνεις είναι να μην μπεις άμεσα στην διαδικασία του να το "σπάσεις" αλλά να κοιτάξεις να το χαρείς όπως είναι και αν δεις πως δεν σε καλύπτει για αυτά που θέλεις τότε ναι να μπεις στην διαδικασία του JB :rolleyes:

Συνεπώς θα σου συνιστούσα να δεις την Ανακοίνωση: Μόλις παρέλαβα το νέο μου iPhone. Και τώρα;

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα :)

Αρχικά να σε διορθώσω στο ότι το 3Gs "βγαίνει" μόνο σε 16GB και 32GB , 8GB μόνο το 3G πλέον :happy:

 

Αυτό που θα σου πρότεινα πέρα του ότι πιστεύω να ξέρεις για ποιό λόγο το παίρνεις είναι να μην μπεις άμεσα στην διαδικασία του να το "σπάσεις" αλλά να κοιτάξεις να το χαρείς όπως είναι και αν δεις πως δεν σε καλύπτει για αυτά που θέλεις τότε ναι να μπεις στην διαδικασία του JB :rolleyes:

Συνεπώς θα σου συνιστούσα να δεις την Ανακοίνωση: Μόλις παρέλαβα το νέο μου iPhone. Και τώρα;

 

έχεις δίκιο είναι 16gb.. ευχαριστώ για τη βοήθεια..και καλή μου αρχή!!!

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο είναι 16gb.. ευχαριστώ για τη βοήθεια..και καλή μου αρχή!!!

 

Να σαι καλά φίλε μου :)

 

Απλά σαν συμβουλή θα σου έλεγα να μην βιαστείς να το "σπάσεις" :cool:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες μου επεσε κατω και μου δειχει μονο ασπρη οθονη τωρα... οταν με καλουν χτυπαει κανονικα, επισης οταν παω να το ξεκλειδωσω παλι ακουω τον ηχο του ξεκλειδωματος.... αλλα η οθονη παραμενει λευκη.... τι να κανω?

 

Μακάρι να κάνω λάθος ... , αλλά μάλλον θες service , αλλαγή οθόνης ή ότι πειράχτηκε ... ταρίφα 200 ευρώ περίπου και αναμονή ένα μήνα+ περίπου!:(

Ξαναλέω , μακάρι να μην είναι έτσι! ...

Από την αρχή το έκοψα εγώ ότι το κινητό αυτό δεν ενδείκνυται για βουτιές και γι' αυτό του έβαλα μια ακριβή θήκη από την πρώτη σχεδόν στιγμή που το έπιασα στα χέρια μου!!

Σου προτείνω , όταν με το καλό φτιαχτεί να κάνεις το ίδιο ... ;)

Link to comment
Share on other sites

ταρίφα 200 ευρώ περίπου και αναμονή ένα μήνα+ περίπου!:(

 

1. Η τιμή εξαρτάται από που το πήρε. Αν μιλάμε για Vodafone λογικά η χρέωση θα είναι 195 ευρώ.

2. Η αναμονή είναι σχετική. Μπορεί και σε μια εβδομάδα, μπορεί και σε ένα μήνα. Στη Vodafone υπήρχαν καθυστερήσεις το τελευταίο καιρό λόγω του ότι άλλαξαν εταιρεία service αλλά σιγά σιγά έχει αρχίσει και στρώνει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα το iphone μου κανει νουμερα..πριν παω γυμναστήριο,το βάζω σε ενα συρτάτι ΑΝΟΙΧΤΟ..γυρναω το βλεπω κλειστο... παω να το ανοιξω ΤΙΠΟΤΑ..πατάω hold+home ανοιγει κανονικα χωρις να ζητησει κωδικο... ολα μεχρι εκει κανονικα..τωρα ακουγα μουσικη,πατάω απο τα ακουστηκά το pause,και μετά απο λιγο το play.δεν ξεκιναει..λεω οκ μερικες φορες το κανει αυτο,παω να το ξεκλειδωσω να πατησω απο την ιδια την εφαρμογη play..παλι εκλεισε το κινητο μονο του...παω να το ανοιξω τπτ..χρειαστηκε παλι hold+home και ανοιξε παλι χωρις να ζητησει κωδικο pin

 

τι παιζει εδω; καμια ιδέα;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

μηπως να κανεις ενα respring?

ειναι jailbreaked σωστα;

 

εβαλες προσφατα κατι μεσα;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω περάσει τίποτα πρόσφατα (ούτε καν στο itunes δεν το εχω συνδέσει)

 

αν δεν ήταν σωστά JB τόσους μήνες θα "διαμαρτυρόταν" και ο,τιδήποτε άλλο ;)

 

respring ουσιαστικά δε έγινε απο την στιγμή που έκλεισε και ξανα-άνοιξε;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

εχεις (και εδω ) δικιο...

 

δεν ξερω τι μπορει να ειναι....

δες και αν σου εχει προβλημα εισαι για restore....

 

 

και μια ειδηση ενδιαφερουσα....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω την "παπια" (και εδώ) και αν δε το ξανακάνει όλα καλά.

αν το ξανακάνει έχει ο θεός

 

 

το οτι μείωσαν τις συσκευασίες των συσκευών που πωλούνται τώρα ειναι ένα καλό βήμα για την προστασία του περιβάλλοντος..άλλωστε η apple πρωτοστατεί σε τέτοιες ενέργειες :)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

 

Μπα; Το τούβλο γίνεται τουβλάκι. :p

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις δικιο...απο όσες συσκευές έχουν περάσει απο τα χέρια μου με εξαίρεση το νοκια 6510,το 3GS έχει το μικρότερο κουτί μακράν ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις δικιο...απο όσες συσκευές έχουν περάσει απο τα χέρια μου με εξαίρεση το νοκια 6510,το 3GS έχει το μικρότερο κουτί μακράν ;)

 

Δεν το είπα αναφορικά με το μέγεθος αλλά το σχήμα. Άλλωστε ποιος νοιάζεται για τις διαστάσεις της συσκευασίας (εκτός των λογιστών της Apple); :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα αναφορικά με το μέγεθος αλλά το σχήμα. Άλλωστε ποιος νοιάζεται για τις διαστάσεις της συσκευασίας (εκτός των λογιστών της Apple); :)

 

Μικρότερη συσκευασία σημαίνει επίσης περισσότερες συσκευές ανά μονάδα όγκου αποθήκευσης (βλέπε τετραγωνικά κτιρίων) και μεταφοράς (βλέπε εκπομπή καυσίμων) καθώς και λιγότερη κατανάλωση πρώτων υλών και παραγωγή σκουπιδιών :)

 

Υ.Γ. Όπως είδα ότι επισήμανε παραπάνω και η Βιργινία!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μικρότερη συσκευασία σημαίνει επίσης περισσότερες συσκευές ανά μονάδα όγκου αποθήκευσης (βλέπε τετραγωνικά κτιρίων) και μεταφοράς (βλέπε εκπομπή καυσίμων) καθώς και λιγότερη κατανάλωση πρώτων υλών και παραγωγή σκουπιδιών :)

 

Φοβάσαι να πεις φίλε μου Κώστα μικρότερο κόστος (μεταφορικών, αποθήκευσης, συσκευασίας κλπ) που είναι και αυτό που απασχολεί κυρίως; Όχι πως είναι κακό, αλλά πραγματικά μου προκαλεί ψιλοαηδία όταν εταιρείες όπως π.χ. Microsoft, Apple και λίγο πολύ όλες ισχυρίζονται πως καταργούν τα printed manuals ή μειώνουν ακόμα και καταργούν την συσκευασία για να ...προστατεύσουν το περιβάλλον. Έχει πια καταντήσει το αποτυχημένο ανέκδοτο της εποχής. :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Φοβάσαι να πεις φίλε μου Κώστα μικρότερο κόστος (μεταφορικών, αποθήκευσης, συσκευασίας κλπ) που είναι και αυτό που απασχολεί κυρίως; Όχι πως είναι κακό, αλλά πραγματικά μου προκαλεί ψιλοαηδία όταν εταιρείες όπως π.χ. Microsoft, Apple και λίγο πολύ όλες ισχυρίζονται πως καταργούν τα printed manuals ή μειώνουν ακόμα και καταργούν την συσκευασία για να ...προστατεύσουν το περιβάλλον. Έχει πια καταντήσει το αποτυχημένο ανέκδοτο της εποχής. :lol:

 

Όχι ίσα ίσα αυτό λέω και εγώ, απλώς το θέμα είναι ότι οικονομικά και περιβαλλοντικά κίνητρα συγκλίνουν !!!

 

Όπως λέμε "για χάρη του βασιλικού ποτίζεται και η γλάστρα" :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Όχι ίσα ίσα αυτό λέω και εγώ, απλώς το θέμα είναι ότι οικονομικά και περιβαλλοντικά κίνητρα συγκλίνουν !!!

 

Όπως λέμε "για χάρη του βασιλικού ποτίζεται και η γλάστρα" :)

 

Εκ του αποτελέσματος έτσι είναι, αλλά και πάλι δεν παύει να ακούγεται το ίδιο ανόητο όταν οι κατασκευαστές επικαλούνται το περιβάλλον τη στιγμή που είναι ολοφάνερα τα κίνητρά τους. Και δεν το λέω με ...σοσιαλιστική διάθεση, και εγώ τα ίδια θα έκανα στη θέση τους. :p

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Εκ του αποτελέσματος έτσι είναι, αλλά και πάλι δεν παύει να ακούγεται το ίδιο ανόητο όταν οι κατασκευαστές επικαλούνται το περιβάλλον τη στιγμή που είναι ολοφάνερα τα κίνητρά τους. Και δεν το λέω με ...σοσιαλιστική διάθεση, και εγώ τα ίδια θα έκανα στη θέση τους. :p

 

Τι να πουν και οι ξενοδόχοι με τα μπουκάλια σαπουνιων και την αλλαγή λευκών ειδών μόνο όταν το ζητήσεις για περιβαλλοντικούς πάντα λόγους :)

 

Αλλά φύγαμε off topic και είμαστε εκτός έδρας (ανέμων και υδάτων) ;)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αλλά φύγαμε off topic και είμαστε εκτός έδρας (ανέμων και υδάτων) ;)

 

Δίκιο έχεις. :)

Ωραίο πάντως το νέο κουτάκι. Δεν είδαμε όμως καμμιά φωτό του ανανεωμένου φορτιστή να καταλάβουμε τι άλλαξαν.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Εκ του αποτελέσματος έτσι είναι, αλλά και πάλι δεν παύει να ακούγεται το ίδιο ανόητο όταν οι κατασκευαστές επικαλούνται το περιβάλλον τη στιγμή που είναι ολοφάνερα τα κίνητρά τους. Και δεν το λέω με ...σοσιαλιστική διάθεση, και εγώ τα ίδια θα έκανα στη θέση τους. :p

 

Εγώ θα διαφωνήσω, με το σκεπτικό ότι εφόσον βοηθούνται οικονομικά τότε γιατί δεν το έχουν κάνει όλοι; Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο στην τελική. Σίγουρα οικονομικά υπάρχει όφελος αλλά δεν νομίζω να είναι και τόσο τρομερό αλλιώς θα το έκαναν όλοι

Περιβαλλοντικό, πιστεύω είναι πρωτίστως το κίνητρο και αυτό όχι γιατί νοιάζονται για το περιβάλλον τόσο πολύ αλλά γιατί τα προϊόντα τους τα τελευταία χρόνια ήταν τελευταία στη λίστα των enviromentally-friendly από πολύ μεγάλες εταιρείες. Ήθελαν να το αλλάξουν αυτό και να χτυπήσουν και αυτό το καταναλωτικό κοινό. Και το πέτυχαν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω, με το σκεπτικό ότι εφόσον βοηθούνται οικονομικά τότε γιατί δεν το έχουν κάνει όλοι; Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο στην τελική. Σίγουρα οικονομικά υπάρχει όφελος αλλά δεν νομίζω να είναι και τόσο τρομερό αλλιώς θα το έκαναν όλοι

 

Μα ήδη το κάνουν όλοι. Από τα retail Windows μέχρι τα iphone και από τα laptops κάθε κατασκευαστήγ μέχρι οποιαδήποτε καταναλωτική συσκευή ή software, οι συσκευασίες μειώνονται σε μέγεθος συνεχώς ενώ τα printed docs απλά εξαφανίζονται και φυσικά δεν γίνεται για να βοηθήσουν το περιβάλλον. Γιατί από την άλλη η χρήση περιορισμένης ανακύκλωσης πλαστικού ABS συνεχώς αυξάνεται ενώ το πλήρως ανακυκλώσιμο μέταλλο ...εξαφανίζεται, όπως εξαφανίζονται από όλες τις συσκευές οι διακόπτες ON/OFF και οι υψηλής απόδοσης μετασχηματιστές καθώς και τα υλικά χαμηλών θερμικών απωλειών, και σίγουρα πάντως δεν γίνεται για το καλό του πλανήτη. :p

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

βρειτε ρε παιδια εναν τροπο να στελνουμε ομαδικο sms σε αυτους που γιορταζουν (οπως τα symbian) απο το να καθομαστε να βαζουμε ενα ενα το καθε ονομα μεσα στο μηνυμα...

μα τι...ολη μερα χρονια πολλα θα στελνουμε?

Μια κι εξω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασέ τες αυτές τις ευκολίες. Καλώς ήρθες στον κόσμο του iPhone... :lol:
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

βρειτε ρε παιδια εναν τροπο να στελνουμε ομαδικο sms σε αυτους που γιορταζουν (οπως τα symbian) απο το να καθομαστε να βαζουμε ενα ενα το καθε ονομα μεσα στο μηνυμα...

μα τι...ολη μερα χρονια πολλα θα στελνουμε?

Μια κι εξω!!!!

 

(1) γράφεις το μήνυμα

(2) πηγαίνεις στο πεδίο αποστολής

(3) γράφεις λίγα γράμματα από το πρώτο όνομα αυτού που θέλεις να στείλεις ευχές.

(4) ανοίγουν οι επαφές και σου εμφανίζουν όλους όσους ταιριάζουν με τα γράμματα που έβαλες

(5) διαλέγεις μία από αυτές

(6) επαναλαμβάνεις τα βήματα 3 έως 5 για όλους τους υπόλοιπους

 

Δεν είναι τέλειο αλλά δεν είναι και πλήρης "χειροτεχνία" ;)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

(1) γράφεις το μήνυμα

(2) πηγαίνεις στο πεδίο αποστολής

(3) γράφεις λίγα γράμματα από το πρώτο όνομα αυτού που θέλεις να στείλεις ευχές.

(4) ανοίγουν οι επαφές και σου εμφανίζουν όλους όσους ταιριάζουν με τα γράμματα που έβαλες

(5) διαλέγεις μία από αυτές

(6) επαναλαμβάνεις τα βήματα 3 έως 5 για όλους τους υπόλοιπους

 

Δεν είναι τέλειο αλλά δεν είναι και πλήρης "χειροτεχνία" ;)

 

αυτος ειναι ο γνωστος τροπος...

το θεμα ειναι οτι του "Αγιου Γεωργιου" τι θα κανεις εαν εχεις

γυρω στους 60 Γιωργηδες καταχωρημενους...

Σιγουρα θα υπαχει καποια εφαρμογη...

για βαλτε τα δυνατα σας παιδες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...