Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως είπα πιο πάνω, στις 30 Οκτωβρίου έστειλα ένα μήνυμα μόνο, των 120 χαρακτήρων σε δικό μου τηλέφωνο. Ήταν εύκολο να το ελέγξω στον λογαριασμό μου. Ο λογαριασμός μου έχει στις 30 Οκτωβρίου ΕΝΑ sms με χρέωση 0,1008 ευρώ όπως όλα τα άλλα μηνύματα των άλλων ημερών. Τώρα ο κάθε ένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του, και ας κάνει τις δοκιμές του.

Επειδή και μένα αυτό δε μου φαίνεται λογικό μιας και είναι γνωστό το θέμα με τα μηνύματα να σε ρωτήσω κάτι άλλο μιας και δε γνωρίζω τις τιμές στην Ελλάδα. Το ένα μήνυμα κοστίζει πάνω από 10 λεπτά του ευρώ δηλαδή σε συμβόλαιο; Μήπως το αναφέρει ως ένα μήνυμα αλλά στο έχει χρεώσει διπλό; Δεν είναι λίγο μεγάλη η χρέωση για μήνυμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βασικά οι χρεώσεις των sms δείχνουν ως εξής:

Vodafone

Αποστολή μηνύματος SMS (εθνικά δίκτυα) 0,12 € / SMS

Αποστολή μηνύματος SMS (διεθνή δίκτυα) 0,2023 € / SMS

 

Cosmote

Αποστολή μηνύματος SMS (εθνικά δίκτυα) 0,12 € / SMS

Αποστολή μηνύματος SMS (διεθνή δίκτυα) 0,1904 € / SMS

 

 

Το 0,1008 ευρώ από που βγαίνει; :worry:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτές τότε είναι μάλλον σωστές γιατί είναι πιθανόν χωρίς ΦΠΑ αυτές που παραθέτεις.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτές τότε είναι μάλλον σωστές γιατί είναι πιθανόν χωρίς ΦΠΑ αυτές που παραθέτεις.

 

Είναι από τις επίσημες σελίδες των παρόχων αυτές που αναφέρω παραπάνω :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ναι αρα η χρέωση που λέει ο φίλος είναι σωστή αν υποθέσουμε ότι μας είπε την τιμή χωρίς ΦΠΑ ενώ αυτές που δίνεις εσύ είναι με το ΦΠΑ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη εχω το i-60 σαν προγραμμα που εχει 250sms δωρεαν τον μηνα και επειδη βλεπω μεσω e-bill ποσα μηνυματα εχω στειλει τον μηνα, τουλαχιστον σε εμενα με χρεωνει διπλα τα μηνυματα.

 

Δεν στελνω και πολλα μηνυματα (σαν 160 χαρακτηρες εννοω) και στελνω περιπου στα 100-120 τον μηνα (σαν 160 χαρακτηρες).

 

Ομως επειδη στο iphone συνηθως τα χρεωνει διπλα, καθε μηνα ειμαι στο οριο των μηνυματων.

 

(Σιγα μην στελνω καθε μηνα 250 sms :) )

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι αρα η χρέωση που λέει ο φίλος είναι σωστή αν υποθέσουμε ότι μας είπε την τιμή χωρίς ΦΠΑ ενώ αυτές που δίνεις εσύ είναι με το ΦΠΑ.

 

α ok , μπήκα :p

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Είναι χωρίς ΦΠΑ, όπως αναφέρει η λίστα. Το ΦΠΑ μπαίνει στο τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό; Σε άλλους να χρεώνεται ως ένα μήνυμα (το άνω των 70 χαρακτήρων) και σε άλλους να χρεώνεται ως δύο;

 

doganos, εσένα το τηλέφωνό σου είναι "πειραγμένο" ή "απείραχτο" σαν του ioterl;

 

Προτείνω να κάνετε το εξής: στείλτε ένα μήνυμα για ενημέρωση υπολοίπου και δείτε τον αριθμό μηνυμάτων που έχετε ως υπόλοιπο. Κατόπιν στείλτε ένα μήνυμα με >70 και <140 χαρακτήρες σε κάποιον άλλο αριθμό, κατόπιν μη στείλετε άλλο για κάποιο χρονικό διάστημα (π.χ. 1-2 ώρες) και τέλος ξαναστείλτε μήνυμα για ενημέρωση υπολοίπου. Αν το υπόλοιπό σας είναι το προηγούμενο -1, σημαίνει ότι χρεώνονται ως ένα μήνυμα. Αν είναι το προηγούμενο -2, σημαίνει ότι χρεώνονται ως δύο.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Με την wind τι παίζει ; Εννοώ που τα βρίσκει τα iphone αφού για την apple μόνο vodafone & cosmote έχουν iPhone. Και από service τι παίζει ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Geohot has indicated that he will make the community an untethered jailbreak in exchange for some help...

 

"at 9AM EST tomorrow, I will be asking for all of your help..if you come through for me, i'll make you an untethered jailbreak. also $1000.00"

 

"at 9AM EST tomorrow, I need you all to trend something and do something, which will be revealed then..big rewards are in order if this works"

 

Currently the new iPod touch and the newer iPhone 3GS devices require a tethered jailbreak. Which, especially in the case of the iPhone, make jailbreaking impractical.

 

Its not clear what assistance Geohot is seeking however previous tweets indicate that he has been looking for "something capable of checking 3 trillion SHA-1 hashes/second for $20,000"

 

He also mentioned, "i wouldn't feel right with a distributed approach since it has to stay up for months and is commercial for me"

 

Stayed tuned...

 

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=6432

 

Αυτό σημαίνει οτι θα μπορούμε να κάνουμε jailbreak χωρίς τα γνωστά προβλήματα της 3.1.2 έκδοσης;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι τέτοιο ετοιμάζει. Αλλά το πρόβλημα δεν είναι της 3.1.2 για να το ξεκαθαρίσουμε. Το πρόβλημα είναι σε καινούρια 3GS που φοράνε την καινούρια bootrom. Απλά επειδή είναι καινούρια έχουν την 3.1.2 αλλά δε φταίει αυτό.

 

Αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά

μια βοήθεια. Μόλις πηρα το πρωτο μου iphone 3gs 32GB από γερμανό

φοράει πάνω την εκδοση 3.1.2 (7D11). Φοβερό σε design, ταχύτητα, κάτι διαφορετικό από τα παραδοασιακά Nokia που είχα κατά καιρούς.

Απλά τώρα έχει φαει χονδρό κόλλημα.

Ενεργοποίησα χωρις να ξερω καθως επαιζα με το κινητό τα voice κάτι... απο τις ρυθμίσεις και είναι μια βλακεία. Τελικά, το κινητό δεν ανταποκρίνεται όπως πρέπει για να πάω πίσω και να το ξετσεκάρω. Δεν λειτουργεί η ροδέλα πάνω κάτω δηλαδή. Κάθε φορά που πατάω σε ενα εικονιδιο μου λεει τη λειτουργεία του στα ελληνικά και θέλει διπλό κλικ για να λειτουργήσει που ομως ετσι γινεται πολύ δυσχρηστο.

Γνωρίζει κάποιος τι πρεπει να κάνω για παω στις εργοστασιακές εστω ρυθμίσεις. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιήσει τη λειτουργία Voice Over. Πρέπει να την απενεργοποιήσεις από τις Ρυθμίσεις->Γενικά->Προσβασιμότητα (αν θυμάμαι καλά)
Link to comment
Share on other sites

αυτο θελω να κανω αλλα δεν κινειται η ροδελα γιατι η προσβασιμοτητα ειναι πιο χαμηλα. Πως το κάνω;

 

ευχαριστώ. Με το Restore επανήλθε. Αλλά μόνο έτσι. Απαράδεκτο

Link to comment
Share on other sites

Tότε σύνδεσε το με το iTunes και κάνε restore

 

ευχαριστώ. Με το Restore επανήλθε. Αλλά μόνο έτσι. Απαράδεκτο

 

Θα μπορούσες απλά, να το συνδέσεις στον υπολογιστή και μέσω του iTunes, στο tab «Summary» να πατήσεις το Configure Universal Access και να κλείσεις από κει το voice over, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις restore. Άκυρο λοιπόν (υποθέτω) το απαράδεκτο... :)

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο λοιπόν (υποθέτω) το απαράδεκτο... :)

 

Τώρα εδώ που τα λέμε και μόνο το πρόβλημα του scroll που εμποδίζει την απενεργοποίηση του voice over από την ίδια την συσκευή είναι "απαράδεκτο", οπότε μάλλον κάπου έχει δίκιο ο tubeki που διαμαρτύρεται. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

αυτο θελω να κανω αλλα δεν κινειται η ροδελα γιατι η προσβασιμοτητα ειναι πιο χαμηλα. Πως το κάνω;

 

φτουουουου δεν σε προλαβα ....το ιδιο ειχα παθει και εγω .........στο σημειο εκει που πας και δε κατεβαινει η ροδελα πιο κατω ,,,εκει χρησιμοποιεις τα 3 σου δακτυλα πατημενα πανω στην οθονη και παιζεις ανοιγοκλεινοντας τα ,κατι παιζει εκει με το ζουμ νομιζω,, αλλα σιγουρα μπορεις μετα να κινηθεις στην ρυθμιση που θες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φτουουουου δεν σε προλαβα ....το ιδιο ειχα παθει και εγω .........στο σημειο εκει που πας και δε κατεβαινει η ροδελα πιο κατω ,,,εκει χρησιμοποιεις τα 3 σου δακτυλα πατημενα πανω στην οθονη και παιζεις ανοιγοκλεινοντας τα ,κατι παιζει εκει με το ζουμ νομιζω,, αλλα σιγουρα μπορεις μετα να κινηθεις στην ρυθμιση που θες

 

Πιέζεις παρατεταμένα με τον δείκτη του χεριού σου και τα επόμενα δύο στη σειρά πάνω στην οθόνη για αυτό που αναφέρεις... :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες μου επεσε κατω και μου δειχει μονο ασπρη οθονη τωρα... οταν με καλουν χτυπαει κανονικα, επισης οταν παω να το ξεκλειδωσω παλι ακουω τον ηχο του ξεκλειδωματος.... αλλα η οθονη παραμενει λευκη.... τι να κανω?

ps3forums.gr

 

οτι θελετε να μαθετε για την αγαπημενη μας κονσολα... η μοναδικη κοινοτητα του ps3 στην ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά.....λοιπόν αποφάσισα μετά από σκέψη να πάρω αύριο το iphone 3gs 8gb σε λευκό..και λέω μετά από σκέψη γιατί εδώ και καιρό είμαι στο forum του xperia (windows). θα ήθελα αν μπορούσατε να με καθοδηγήσεται για αρχή στο τι να κάνω και μετά θα διαβάσω και ότι έχετε γράψει και το λέω αυτό γιατί απ ότι έχω ακούσει όταν το πάρεις πριν το ενεργοποιήσεις κάτι πρέπει να του κάνεις για να μην έχεις δυσσάρεστες εκπλήξεις, να το ξεκλειδώσεις κλπ. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων αν και καταλαβαίνω ότι αυτά που σας ρωτάω είναι για τελείως αρχάριους αλλά το κάνω για να μην ψάχνω δύο μέρες στο pc μέχρι να βρω πως να το ξεκλειδώσω ή πως να το χρησιμοποιήσω στην αρχή...

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...