Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ!Θα το δοκιμάσω..Ελπίζω να μου αντικαταστήσουν το Iphone-) Πολλοι πάντως απο το forum αλλα κ απο το google που εψαχνα info αντιμετώπισαν πρόβλημα με το κουμπι σίγασης..
Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πρωι αποφάσισα να επανεκκινησω το iphone 2g μου, το οποίο αγόρασα πριν απο 1 χρονο απο το ebay.com.

Έκλεισε και δεν μου ξανα άνοιξε!

Όσες φορες κι αν πατήσω το κουμπί power δεν γίνεται τίποτα.

Το έβαλα στην βάση του συνδεδεμένη με το mac μου αλλα δεν γίνεται κάτι.

Ούτε όταν το σύνδεσα στο ρεύμα.

Τι κάνω; Που μπορώ να το πάω; Βόλο ειμαι.

Μετα βίας κρατιέμαι απο το να πάρω το 3G... σκεφτόμουν να περιμένω για τον αντικαταστάτη του.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

πω πω... χίλια ευχαριστώ!! μ'εσωσες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

δεν μπορώ να καταλάνω τι κόλλημα έφαγε η συσκευή.

Πρώτη φορά μου έκανε κολπάκια στον ένα χρόνο που το έχω

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια τελευταια ερώτηση σας παρακαλώ,ακομα δεν το έχω στείλει για service.

Στο laptop με το οποιο ειχα ενεργοποιήσει το Iphone για πρωτη φορα,επομενως συνδεεται αποκλειστικα απο τοτε μονο με αυτο το λαπτοπ.Το λαπτοπ λογω ιου δεν ξερω ακομα,δεν μπαινει με τπτ στο ιντερνετ.

Επομενως το νεο iphone δεν θα μπορει να ενεργοποιηθει στο λαπτοπ,επομενως να περαστουν κ τ αντιγραφα απο το αλλο Iphone.

Πως γινεται να συνδεθει το υπαρχον iphone με αλλο pc?

 

Μεγαλη ανοησια της apple,να κλειδωνει την συσκευη ωστε να επικοινωνει με εναν μονο υπολογιστη...

Link to comment
Share on other sites

 

thanks!:)

Κράτησα backup,ελπιζω με το backup να περιλαμβανονται κ τα μηνυματα,οι επαφες λογικα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

thanks!:)

Κράτησα backup,ελπιζω με το backup να περιλαμβανονται κ τα μηνυματα,οι επαφες λογικα σιγουρα.

Ennoeitai!:)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά, αμα ήμουν στην αμερική δε θα ρώταγα καν εδώ ξέρω οτι πολύ δύσκολα θα γίνει κάτι αλλά ας δοκιμάσω γιατί σπάστηκα:P

 

Ξύπνησα ένα πρωί, έπιασα το iphone μου και είδα μία άσπρη γραμμή στο μπροστινό μέρος, πάνω αριστερά (οχι στην οθόνη) στην αρχή και για αρκετό καιρό πίστευα οτι ήταν γρατζουνιά.. κάτι δεν κολλούσε όμως γιατί όταν πήγα για ύπνο δεν υπήρχε και συνήθως το κλείνω σε ένα συρτάρι ελάχιστα ανοιχτό για να περνάει το καλώδιο που το φορτίζει (οπότε τι το γρατζούνισε το κουνούπι;;)

Χρησιμοποιώντας ένα φακό όμως παρατήρησα οτι είναι εσωτερικό και είναι κάποιο μέρος του κινητού που σε ένα σημείο φαίνετε πιο έντονα (ξεκόλλησε;;)

 

Απο άποψη λειτουργικότητας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αλλά έχει δημιουργηθεί αυτή η γραμμή που είναι πολύ έντονη (δλδ για να ήταν γρατζουνιά θα έπρεπε να έχω πάρει το μαχαίρι και να παλεύω...)

 

Δεν είναι μόνο αισθητικό το πρόβλημα, γιατί δε ξέρω στο μέλλον αμα χειροτερεύσει και ενδεχομένως χαλάσει και την οθόνη μου.

 

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βγάλω άκρη με τη vodafone ε;; (η εγγύηση που έχω αφορά μόνο τη voda ε; Δλδ σε apple store του εξωτερικού δε μπορούν να με βοηθήσουν;)

Link to comment
Share on other sites

Το service της Vodafone και της Cosmote δεν έχει καμία σχέση με το service που προσφέρεται στα Apple Stores στην Αμερική. Υπάρχει έλλειψη τεχνογνωσίας σε τέτοιο βαθμό που πολλόι χρήστες ενδέχεται να γνωρίζουν περισσότερα από τους υποτιθέμενους ειδικούς. Το μόνο καλό σε αυτήν την υπόθεση είναι η σχετικά εύκολη αλλάγη του κινήτου με κάποιο καινούργιο και όχι η επιδιόρθωση του. Δεν λέω ότι αυτό είναι το καλύτερο απλά με την αντικατάσταση τουλάχιστον μπορείς να νιώθεις σίγουρος.
Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω αυτό αλλά φοβάμαι οτι θα έχω πρόβλημα να τους πείσω να μου το αλλάξουν για κάτι που δεν δείχνει να βλάπτει τη λειτουργικότητα αλλά ωστόσο δεν είναι δικό μου σφάλμα αλλά μάλλον κάποιο πρόβλημα κατα την συναρμολόγηση του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά, αμα ήμουν στην αμερική δε θα ρώταγα καν εδώ ξέρω οτι πολύ δύσκολα θα γίνει κάτι αλλά ας δοκιμάσω γιατί σπάστηκα:P

 

Ξύπνησα ένα πρωί, έπιασα το iphone μου και είδα μία άσπρη γραμμή στο μπροστινό μέρος, πάνω αριστερά (οχι στην οθόνη) στην αρχή και για αρκετό καιρό πίστευα οτι ήταν γρατζουνιά.. κάτι δεν κολλούσε όμως γιατί όταν πήγα για ύπνο δεν υπήρχε και συνήθως το κλείνω σε ένα συρτάρι ελάχιστα ανοιχτό για να περνάει το καλώδιο που το φορτίζει (οπότε τι το γρατζούνισε το κουνούπι;;)

Χρησιμοποιώντας ένα φακό όμως παρατήρησα οτι είναι εσωτερικό και είναι κάποιο μέρος του κινητού που σε ένα σημείο φαίνετε πιο έντονα (ξεκόλλησε;;)

 

Απο άποψη λειτουργικότητας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αλλά έχει δημιουργηθεί αυτή η γραμμή που είναι πολύ έντονη (δλδ για να ήταν γρατζουνιά θα έπρεπε να έχω πάρει το μαχαίρι και να παλεύω...)

 

Δεν είναι μόνο αισθητικό το πρόβλημα, γιατί δε ξέρω στο μέλλον αμα χειροτερεύσει και ενδεχομένως χαλάσει και την οθόνη μου.

 

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βγάλω άκρη με τη vodafone ε;; (η εγγύηση που έχω αφορά μόνο τη voda ε; Δλδ σε apple store του εξωτερικού δε μπορούν να με βοηθήσουν;)

 

Ειπωμένα μυριάκις.:O Το πας σε κατάστημα Vodafone, το στέλνουν στο service για έλεγχο, αν το πρόβλημα καλύπτεται από την εγγύηση το αντικαθιστούν αμέσως (άσχετα από το αν το πρόβλημα επηρεάζει ή όχι τη λειτουργία του κινητού) στέλνοντας το νέο στο κατάστημα, αν όχι σε παίρνουν τηλ. και σε ενημερώνουν για το κόστος (επιλέγεις αν θα αντικατασταθεί ή όχι). Η διαδικασία παίρνει περίπου 2 εβδομάδες.

 

Το iPhone δεν έχει διεθνή εγγύηση, ισχύει μόνο για το πάροχο από τον οποίο το πήρες. Επειδή όμως έχω ακούσει περίπτωση φίλου που του το άλλαξαν άμεσα στο Apple Store της Νέας Υόρκης, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αν πρόκειται να ταξιδέψεις σύντομα (ε θα τους κλαφτείς και λίγο...).

 

@ChrisAgr: Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα τεχνογνωσίας μια και η συσκευή ελέγχεται από ηλεκτρονική εφαρμογή που τους έχει δώσει η Apple, οι ίδιοι δεν ανοίγοουν τις συσκευές ώστε να τις ελέγξουν. Απλώς καθυστερούν αρκετά στις μεταφορές από τα καταστήματα στο service και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει να μείνω 10 μέρες χωρίς κινητό και τελικά αμα μου το αλλάξουν;; Εδώ εγώ που ήξερα οτι το κινητό ήταν κλειστό στο συρτάρι νόμιζα οτι γρατζουνίστηκε μέχρι που το κοίταξα με το φακό για να καταλάβω, είμαι σίγουρος οτι θα προσπαθούν να καταλάβουν σε τι αναφέρομαι μιας και κανένας δε θα τους έχει ενημερώσει για το πρόβλημα.. με αυτό το τηλέφωνο που έχει η apple για την ελλάδα θα βγάλω καμία άκρη;;

ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει να μείνω 10 μέρες χωρίς κινητό και τελικά αμα μου το αλλάξουν;; Εδώ εγώ που ήξερα οτι το κινητό ήταν κλειστό στο συρτάρι νόμιζα οτι γρατζουνίστηκε μέχρι που το κοίταγα με το φακό για να καταλάβω είμαι σίγουρος οτι θα προσπαθούν να καταλάβουν σε τι αναφέρομαι μιας και κανένας δε θα τους έχει ενημερώσει για το πρόβλημα.. με αυτό το τηλέφωνο που έχει η apple για την ελλάδα θα βγάλω καμία άκρη;;

ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Aν το πρόβλημα καλύπτεται από την εγγύηση στο αλλάζουν. Αν όχι (π.χ υγρασία την οποία κανένας κατασκευαστής δεν τη καλύπτει) θα σε ρωτήσουν αν θα το αλλάξουν με χρέωση. Ξαναλέω ότι η συσκευή ελέγχεται με ηλεκτρονική εφαρμογή. Εσύ απλώς στο κατάστημα θα αναφέρεις ότι εμφανίστηκε εσωτερική γραμμή-ρωγμή ξαφνικά.

 

Το τηλέφωνο της Apple είναι μόνο για Mac και iPod. Για iPhone απευθύνεσαι στη Vodafone ή στη Cosmote (ανάλογα με το από που το αγόρασες).

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, αμα ξες και εσύ δλδ, πως ελέγχουν αυτές τις "εξωτερικές" ζημιές, αν έχει εμφανίσει μία ρογμή τι θα δείξει το πρόγραμμα οτι απλά δεν έχει βραχεί π.χ. οπότε να αντικατασταθεί;;

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι εφόσον το πρόγραμμα δείξει οτι δεν έχω προκαλέσει εγώ κάποια ζημιά θα μου αλλάξουν τη συσκευή ή θα μου πούνε "μια γρατζουνιά είναι.."

 

Σε έχω πρήξει το ξέρω, αλλά 10 μέρες χωρίς κινητό είναι πολλές :P

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, αμα ξες και εσύ δλδ, πως ελέγχουν αυτές τις "εξωτερικές" ζημιές, αν έχει εμφανίσει μία ρογμή τι θα δείξει το πρόγραμμα οτι απλά δεν έχει βραχεί π.χ. οπότε να αντικατασταθεί;;

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι εφόσον το πρόγραμμα δείξει οτι δεν έχω προκαλέσει εγώ κάποια ζημιά θα μου αλλάξουν τη συσκευή ή θα μου πούνε "μια γρατζουνιά είναι.."

 

Σε έχω πρήξει το ξέρω, αλλά 10 μέρες χωρίς κινητό είναι πολλές :P

 

Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί αυτό το πράγμα. Προφανώς δείχνει αν κάτι έχει προέλθει π.χ από υγρασία. Προφανώς αν το αποτέλεσμα δεν βγάλει κάτι ή βγάλει κάτι για το οποιό δεν φταις εσύ στο αντικαθιστούν. Εφόσον η ρωγμή είναι εσωτερική φαντάζομαι (δεν παίρνω και όρκο) πως δεν μπορούν να πουν ότι το γρατζούνισες. Δεν ξέρω κιόλας. Πήγαινε το, βολέψου με κάποια παλαιότερη συσκευή για 2 εβδομάδες, και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά η συσκευή έχει στο κάτω μέρος της 1 ή 2 ηχεία; ρωτώ γιατί αν είναι και τα 2 ηχεία από το δεξί δεν βγάζει καθόλου ήχο και φοβάμαι μήπως πρέπει να το πάω για επισκευή;

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

παιδιά η συσκευή έχει στο κάτω μέρος της 1 ή 2 ηχεία; ρωτώ γιατί αν είναι και τα 2 ηχεία από το δεξί δεν βγάζει καθόλου ήχο και φοβάμαι μήπως πρέπει να το πάω για επισκευή;

 

Tο ένα είναι ηχείο, το άλλο ακουστικό ;)

 

----------------

Now playing on iTunes: Nick Cave & The Bad Seeds - Fifteen Feet Of Pure White Snow

via FoxyTunes

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά η συσκευή έχει στο κάτω μέρος της 1 ή 2 ηχεία; ρωτώ γιατί αν είναι και τα 2 ηχεία από το δεξί δεν βγάζει καθόλου ήχο και φοβάμαι μήπως πρέπει να το πάω για επισκευή;

 

Για να μην επαναλαμβανομαστε .... και να μην ειμαστε και εκτος θεματος ...........................

 

iPhone FAQ - απορίες "αρχάριων" χρηστών

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2562893#post2562893

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Tο ένα είναι ηχείο, το άλλο ακουστικό ;)

 

----------------

Now playing on iTunes: Nick Cave & The Bad Seeds - Fifteen Feet Of Pure White Snow

via FoxyTunes

 

ευχαριστώ :)

 

Για να μην επαναλαμβανομαστε .... και να μην ειμαστε και εκτος θεματος ...........................

 

iPhone FAQ - απορίες "αρχάριων" χρηστών

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2562893#post2562893

 

:O συγνώμη nervous, αλλά δεν περίμενα να βρω τέτοια πληροφορία στο FAQ

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει.

 

1ον) Έχω το άσπρο 3G και έχει 4 καμμένα pixel. Θα υπάρχει stock σε κανένα 2μηνο που θα το πάω για αντικατάσταση ή θα μου πουν ότι δε γίνεται τίποτα;

 

2ον) Έχασα την απόδειξη αγοράς. Την πρώτη φορά που το πήγα για service την είχα, αλλά μόλις το παρέλαβα κράτησα το παραστατικό επιστροφής.

Λέτε να υπάρχει πρόβλημα; Στην πρώτη απόδειξη δε, δεν είχα δώσει κάποιο όνομα για να με βρουν:blink:

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

2ον) Έχασα την απόδειξη αγοράς. Την πρώτη φορά που το πήγα για service την είχα, αλλά μόλις το παρέλαβα κράτησα το παραστατικό επιστροφής.

Λέτε να υπάρχει πρόβλημα; Στην πρώτη απόδειξη δε, δεν είχα δώσει κάποιο όνομα για να με βρουν:blink:

 

Ευχαριστώ

 

Ίσως μπορείς να ζητήσεις επανέκδοση από το κατάστημα που το αγόρασες για να είσαι καλυμμένος.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορείς να ζητήσεις επανέκδοση από το κατάστημα που το αγόρασες για να είσαι καλυμμένος.

 

πάνω σε αυτό όταν το αγόρασα από την vodafone Με ενημέρωσαν ότι δεν πρέπει να χαθεί η απόδειξη αγοράς γιατί δεν μπορεί να εκδοθεί πάλι :confused:

Link to comment
Share on other sites

πάνω σε αυτό όταν το αγόρασα από την vodafone Με ενημέρωσαν ότι δεν πρέπει να χαθεί η απόδειξη αγοράς γιατί δεν μπορεί να εκδοθεί πάλι :confused:

 

Κρατανε αρχεια, δεν μπορουν να τα πεταξουν. Να βρουν το αντιγραφο και να σου βγαλουν μια φωτοτυπια. Προφανως βαριουνται.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...