Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδιά ας μου ξεκαθαρίσει κάποιος κάτι μία και καλή!

 

Αμα χαλάσει το iPhone μου, μου δίνουν καινούργιο* (μόνο τη συσκευή) ή το φτιάχνουν;; Απο οτι ξέρω και λένε στη σελίδα τους απλά το ελεγχουν και στο αντικαθιστούν.

*Οταν λένε καινούργιο, εννοούν καινούργιο ή refurbished;

 

Πήγα στη voda με 2 προβλήματα, πρώτον το οτι δε μπορούν να με ακούσουν όταν μιλάω, αρκετά συχνά, ειδικά όταν είμαι σε κλειστό χώρο.. απο το δωμάτιο μου βγαίνω στο μπαλκόνι για να μιλήσω, ενώ όλα τα κινητά στο σπίτι δεν έχουν κανένα πρόβλημα... έχει καταντήσει κουραστικό...

2ον έχει εμφανίσει εσωτερικές χαρακίες όπως αυτές που πόσταραν τα παιδιά στην 1η σελίδα...

 

Και η κοπέλα στη voda μου λέει : "Για το μικρόφωνο θα φτιαχτεί αλλά για τις εσωτερικές γρατζουνίες μπορεί να υπάρχει κόστος". Τις λέω και εγώ οτι δεν είναι δικό μου πρόβλημα αν ξαφνικά αρχίσει και βγάζει γραμμές το κινητό... μετά βέβαια σκέφτηκα οτι θα πρέπει να μου το αντικαταστήσουν για να φτιάξουν το άλλο πρόβλημα. Και όταν της το είπα μου λέει δεν τα αντικαθιστάμε, αλλάζουμε την πλακέτα (συμφώνησαν και οι υπόλοιποι...) και αλλάζει το IMEI για αυτό και το χαρακτηρίζουν καινούργιομ το εξωτερικό παραμένει το ίδιο. Τους λέω οτι στη σελίδα τους άλλα λένε και μου λένε οτι ειναι κακο-διατυπωμένο....

 

Δε βγάζεις άκρη με αυτούς! Πάντως εγώ αμα δε μου φτιάξουν τουλάχιστον το κουραστικό πρόβλημα με την ομιλία θα τους κυνηγήσω μέχρι να γίνει τόσο παλιά η συσκευή που δε θα αξίζει να ασχοληθεί κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη θέση της Apple και της Vodafone: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Από την αρχή της κυκλοφορίας του το είχανε ξεκαθαρίσει αυτό.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ο εφιάλτης που λέγετε vodafone δεν έχει τελιωμό.

 

Full story :

- iPhone πρόβλημα με μικρόφωνο και εμφάνιση εσωτερικής γραμμής.

- Πάρτε το και φτιάχτε το.

- "Θα πάρει 10 μέρες δώστε το στον κύριο"

- Κύριος : "Θα πάρει 30 μέρες, η γραμμή δε θα φτιάξει επειδή αλλάζουμε μόνο την πλακέτα.."

- Υπόλοιποι ανίδεοι : "Ναι ναι έτσι γίνεται"

- Μα στη σελίδα σας άλλα λέτε

- " Είναι κακά διατυπωμένο.."

 

- 5-6 μέρες μετά, "έχει βρεθεί υγρασία πρέπει να δώσετε 200 ευρώ"

- Δεν το έχω βρέξει ποτέ δεν το έχω φέρει κοντά σε υγρά και το προσέχει πολύ.

- "Ναι αλλά απο τις αλλάγες θερμοκρασίας μπορει να δημιουργήθηκαν υδρατμοί...."

- WTF

 

- Μιλάω με κεντρικά, μου λένε θα σας πληρώσουμε το μισό. Οπότε λέω οκ, χρειάζετε να κάνω κάτι εγώ;

- Μου λέει απλά πείτε τους να το φτιάξουν.

- Παίρνω το μαγαζί λέω δέχομαι το κόστος και επίσης θέλω φωτογραφίες που να αποδεικνύουν το πρόβλημα.

- Τους παίρνω σήμερα και μου λένε μισό να φωνάξω τον υπεύθυνο για τα iPhone.

- Μου λέει δεν έχετε δεχτεί το κόστος!!

- #@^#$$#%@

- Μετά απο 20 λεπτά ξαναπαίρνω το ίδιο μαγαζί και ζητάω τον υπεύθυνο για τα iPhone.

- Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα κύριε.. (υπευθύνος υπόθέτω, αν εννοούσε iPhone τι να πω...)

 

 

Επίσης μου είπε οτι για φωτογραφίες θα πρέπει να πάω εγώ στο σέρβις!! Τι δουλεία έχω εγώ με το σέρβις;; Εγώ της vodafone πελάτης είμαι οχι της άλλης της "εταιρίας"..

Κοντεύω 1 μήνα χωρίς το κινητό και αυτή ακόμα δεν ξέρουν τι τους γίνετε. Και όλα αυτά ενώ θα τους πληρώσω κιόλας...

 

Για μένα vodafone τέλος, στην επόμενη ζωή μου πάλι..

Link to comment
Share on other sites

ο εφιάλτης που λέγετε vodafone δεν έχει τελιωμό.

 

Full story :

- iPhone πρόβλημα με μικρόφωνο και εμφάνιση εσωτερικής γραμμής.

- Πάρτε το και φτιάχτε το.

- "Θα πάρει 10 μέρες δώστε το στον κύριο"

- Κύριος : "Θα πάρει 30 μέρες, η γραμμή δε θα φτιάξει επειδή αλλάζουμε μόνο την πλακέτα.."

- Υπόλοιποι ανίδεοι : "Ναι ναι έτσι γίνεται"

- Μα στη σελίδα σας άλλα λέτε

- " Είναι κακά διατυπωμένο.."

 

- 5-6 μέρες μετά, "έχει βρεθεί υγρασία πρέπει να δώσετε 200 ευρώ"

- Δεν το έχω βρέξει ποτέ δεν το έχω φέρει κοντά σε υγρά και το προσέχει πολύ.

- "Ναι αλλά απο τις αλλάγες θερμοκρασίας μπορει να δημιουργήθηκαν υδρατμοί...."

- WTF

 

- Μιλάω με κεντρικά, μου λένε θα σας πληρώσουμε το μισό. Οπότε λέω οκ, χρειάζετε να κάνω κάτι εγώ;

- Μου λέει απλά πείτε τους να το φτιάξουν.

- Παίρνω το μαγαζί λέω δέχομαι το κόστος και επίσης θέλω φωτογραφίες που να αποδεικνύουν το πρόβλημα.

- Τους παίρνω σήμερα και μου λένε μισό να φωνάξω τον υπεύθυνο για τα iPhone.

- Μου λέει δεν έχετε δεχτεί το κόστος!!

- #@^#$$#%@

- Μετά απο 20 λεπτά ξαναπαίρνω το ίδιο μαγαζί και ζητάω τον υπεύθυνο για τα iPhone.

- Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα κύριε.. (υπευθύνος υπόθέτω, αν εννοούσε iPhone τι να πω...)

 

 

Επίσης μου είπε οτι για φωτογραφίες θα πρέπει να πάω εγώ στο σέρβις!! Τι δουλεία έχω εγώ με το σέρβις;; Εγώ της vodafone πελάτης είμαι οχι της άλλης της "εταιρίας"..

Κοντεύω 1 μήνα χωρίς το κινητό και αυτή ακόμα δεν ξέρουν τι τους γίνετε. Και όλα αυτά ενώ θα τους πληρώσω κιόλας...

 

Για μένα vodafone τέλος, στην επόμενη ζωή μου πάλι..

 

Ίδιο πρόβλημα, γραμμή από υγρασία. Στο κατάστημα μου έλεγαν άσχετα περι επισκευής αλλά φυσικά δεν τους άκουσα. Το έστειλαν στο service και μετά από 4 μέρες με πήραν τηλέφωνο να μου πουν για κόστος λίγο λιγότερο από 200 ευρώ για αντικατάσταση λόγω υγρασίας η οποία δεν καλύπτεται από την εγγύηση της Apple. Άρχισα να φωνάζω στο τηλέφωνο αλλά ανένδοτοι. Ζητάω την επιστροφή της συσκευής χωρίς αντικατάσταση.

 

Πήρα τηλέφωνο στο 13830 και κράτησαν παράπονο. 3 μέρες μετά με πήραν και αφού μου εξήγησαν ότι ο έλεγχος στις συσκευές γίνεται όχι αυθαίρετα αλλά με ηλεκτρονική εφαρμογή της ίδιας της Apple και πως το service δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο (σε αυτό μάλλον έχουν δίκιο) μου πρότειναν να το ξαναστείλω, να πληρώσω τα 200 ευρώ, να στείλω στη κοπέλα που με πήρε με fax την απόδειξη και να μου τα πιστώσουν στον επόμενο λογαριασμό. Έτσι και έγινε. Οπότε μάλλον πρέπει να δηλώνω ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο πρόβλημα, γραμμή από υγρασία. Στο κατάστημα μου έλεγαν άσχετα περι επισκευής αλλά φυσικά δεν τους άκουσα. Το έστειλαν στο service και μετά από 4 μέρες με πήραν τηλέφωνο να μου πουν για κόστος λίγο λιγότερο από 200 ευρώ για αντικατάσταση λόγω υγρασίας η οποία δεν καλύπτεται από την εγγύηση της Apple. Άρχισα να φωνάζω στο τηλέφωνο αλλά ανένδοτοι. Ζητάω την επιστροφή της συσκευής χωρίς αντικατάσταση.

 

Πήρα τηλέφωνο στο 13830 και κράτησαν παράπονο. 3 μέρες μετά με πήραν και αφού μου εξήγησαν ότι ο έλεγχος στις συσκευές γίνεται όχι αυθαίρετα αλλά με ηλεκτρονική εφαρμογή της ίδιας της Apple και πως το service δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο (σε αυτό μάλλον έχουν δίκιο) μου πρότειναν να το ξαναστείλω, να πληρώσω τα 200 ευρώ, να στείλω στη κοπέλα που με πήρε με fax την απόδειξη και να μου τα πιστώσουν στον επόμενο λογαριασμό. Έτσι και έγινε. Οπότε μάλλον πρέπει να δηλώνω ευχαριστημένος.

 

αυτό ακριβώς έγινε και με μένα, μόνο που εγώ δεν το πήρα πίσω...

Υποτίθεται και σε μένα θα το πιστώσουν το ποσό, αλλά τώρα το να μιλάω με τον "υπεύθυνο για iphone" και 10 λεπτά να μην υπάρχει τέτοιο πράγμα.... ε και η υπομονή έχει τα όρια της!

 

Πάντως συμφωνώ οτι μπορεί πράγματι να βρήκαν υγρασία σε αυτό φταίει η apple με τους sensors που είναι γτπ... αλλά ρε παιδιά είναι λες και μιλάω κινέζικα... μίλησα 2 φορές με το μαγαζί και τους είπα οτι δέχομαι το κόστος και μου λένε οτι δεν έχετε δεχτεί το κόστος.. Λες και μιλάς στο ντουβάρι...

 

update : 18/6 Το παρέδωσα και σήμερα είχα νέα τους πάλι. Με πήρανε να μου πούνε οτι δεν έχει έρθει το κινητό ακόμα -_-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κάτι πολύ σημαντικό,οταν η ζημιά στο Iphone υποτιθεται γινεται απο σένα, και το πληρώσεις.. Για π.χ Ενα κουμπι του ήχου.Ζητάνε 200 ευρώ για επισκευη.

Αν τα δώσω, θα πάρω το Iphone μου επισκευασμένο? Ή θα μου δώσουν αλλο?

Γνωρίζετε κάτι?

Thanks!:)

Link to comment
Share on other sites

θα πάρεις επισκευασμένο το δικό σου

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Οντως εξωπραγματικο ποσό...για το διακοπτάκι που το κανουμε αθόρυβο-δυνατό..

Κατι τετοια <<σκηνικά>> με ξενερώνουν πάρα πολυ σε μια εταιρεία....

Θα Σκεφτω πολυ σοβαρα αν ξαναπροτιμήσω άλλο προιον της...

200 ευρώ,με την ακρίβεια 195!!

 

Ποτε δεν πιστευα οτι σε τετοιες καταστάσεις θα μου λειπουν τα νοκια,εκεινα μια χαρα ειναι,με 50 ευρω αλλαζεις ολα τα καπάκια!Ασχετο παράδειγμα,αλλα ειναι πραγματικο αθλιο το service της apple/vodafone.

 

 

Τουλάχιστον αν μου διναν με 200 ευρω,καινουριο,ισως το σκεφτόμουν...

 

θα δίνατε εσεις 200 ευρω???

Link to comment
Share on other sites

με τίποτα..θα αυξομείωνα τον θόρυφο απο τα πλήκτρα +/-

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ομως παλι δεν γινεται τελειως αθορυβο...παλι χτυπάει εστω κ λιγο...ακουγεται....

+αλλες ειδοποιησεις-μηνυματα κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απάτη αυτό που κάνουν.

Η Apple δε δίνει σε καμία εταιρεία να κάνει service το iPhone.

Όσο για το κουμπί? Είμαι σχεδόν όπως εσύ- δεν έχει χαλάσει, αλλά τρέμει όταν το κατεβάζω σε αθόρυβο κ νομίζω θα μου μείνει καμιά μέρα στον τόπο... Έτσι... Θα κάνω ενα mp3 που δεν ακουγεται τιποτα σε αυτο και θα το βαζω καθε φορα ηχο κλησης που θέλω αθόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

ναι δίκιο έχεις...μπορείς απ`το να δώσεις 200 ευρώ να βγάλεις ηχο μηνύματος κλπ

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι απάτη αυτό που κάνουν.

Η Apple δε δίνει σε καμία εταιρεία να κάνει service το iPhone.

Όσο για το κουμπί? Είμαι σχεδόν όπως εσύ- δεν έχει χαλάσει, αλλά τρέμει όταν το κατεβάζω σε αθόρυβο κ νομίζω θα μου μείνει καμιά μέρα στον τόπο... Έτσι... Θα κάνω ενα mp3 που δεν ακουγεται τιποτα σε αυτο και θα το βαζω καθε φορα ηχο κλησης που θέλω αθόρυβο...

Κατι τετοιο σκεφτομαι....τωρα δεν με νοιαζει κ πολυ...το προσεχα...

Ηρθε η ώρα του Jailbreak, ισως με κανενα προγραμμα ή εστω mp3 να γίνει κάτι..

Πολλοί εχουν αυτο το πρόβλημα πάντως....παρα πολλοί...

Link to comment
Share on other sites

thanks!:)

Κράτησα backup,ελπιζω με το backup να περιλαμβανονται κ τα μηνυματα,οι επαφες λογικα σιγουρα.

 

Τι έγινε τελικά με το iPhone; Σου το αντικατέστησαν; γιατί κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με το κουμπί σίγασης και σκέφτομαι να τους το πάω. Σε χρέωσαν;

Αννη
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά χρεώνουν 195Ε :devil:

 

Οπωσδήποτε πίεσέ τους να στο αλλάξουν στην εγγύηση... Να ξέρεις όμως ότι θα το αποχωριστείς τουλάχιστον για καμιά 10ριά ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πως το Home Button αν το πιέσεις ελαφρά από τα αριστερά, κάνει ένα "τσικ", σαν να σπάει τσόφλι, π.χ. Είναι πολύ σπαστικό και δε νομίζω να βγάλει κάποιο πρόβλημα.

Γενικά, αυτό το iPhone μου από αντικατάσταση, έχει πολύ χαλαρά τα κουμπιά... Ειδικά αυτό της έντασης, αν ταρακουνήσεις το κινητό, ακούγεται πολύ.

Τι κάνουμε? Δε θέλω να μπλέξω με τη Vodafone, συν του ότι μπορεί και να το στείλω και για το τίποτα, να μη μου δώσουν άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα τους πιέσω να μου το επιδιορθώσουν ή να μου το αντικαταστήσουν ΔΩΡΕΑΝ! Σε περίπτωση που πέσω σε γαϊδούρια θα επικοινωνήσω με Apple Αμερικής, το έχω ξανακάνει και ήταν εξυπηρετικότατοι.

Το ξέρω ότι θα το αποχωριστώ για καμιά 10ριά μέρες, αλλά μπορώ να κάνω κι αλλιώς;...

Αννη
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, όχι... Αν είχαμε Apple Store στην Ελλάδα, ή θα στο αντικαθιστούσαν επιτόπου, ή θα στο κρατούσαν για service 1-2 μέρες αλλά τι να πεις.... Α, θα σου έδιναν και άλλον ένα χρόνο εγγύηση (2 αντί για 1).

 

Ελλαδιστάν για πάντα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στη Vodafone ο υπάλληλος αρχικά μου είπε ότι έσπασε γιατί έπεσε κάτω :mad::mad::mad: Δεν έχει ούτε μια γρατζουνιά το κινητό μου, του είπα, πώς τολμάτε να μου λέτε ότι έπεσε κάτω; Τους απείλησα ότι θα επικοινωνήσω απευθείας με Apple USA και μαζεύτηκαν κάπως.. Για να δούμε τι θα γίνει :(:worry:
Αννη
Link to comment
Share on other sites

τελικά το πήρα και ενω φαινόταν μία χαρά κτλ τώρα παρατηρώ οτι απο το πλάι φαίνεται ένα φως απο την οθόνη (να υποθέσω τα light leaks που έχω ακούσει). Ωραία έδωσα άλλα 200 ευρώ μετρητά (100 θα μου επιστρέψουν) και έχω πάλι "ελλατωματικό" τηλέφωνο... Εντάξει τώρα έβαλα την invisible shield και δεν έχω καμία όρεξη να μείνω άλλον 1 μήνα χωρίς κινητό και δεν θέλω καν να σκεφτώ το ενδεχόμενο να μου ζητήσουν κανένα 200αρι ξανά (ε ναι σε 3 ώρες μέσα το πήγα για μπάνιο το έριξα κάτω, το πάτησε αμάξι, αεροπλάνο,τρένο κτλ.)

Να υποθέσω οτι δεν υπάρχει καμία λύση ε;;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι κατι εκτεταμενο και εντονο μην σε απασχολει....

κοίτα δεν είναι και τρελό, αλλά είναι 3 γραμμές (η μία είναι πιο μεγάλη απο τις άλλες 2 και συνολικά και οι 3 μαζί είναι όσο η μισή οθόνη - μόνο η οθόνη όχι το μπροστά μέρος δλδ)

 

Τελικά δεν είναι και τόσο ενοχλητικό, απλά στην αρχή είχα τη λάμπα απο πάνω και δεν φαινόταν και όταν έσβησα τη λάμπα και έπεσε το απόλυτο σκοτάδι είπα "ΧΑΛΑΣΕ" lol.

 

Νταξ κατα τα άλλα φαίνετε μία χαρά, οπότε it's a keeper τώρα που μου πέρασε και το σοκ!

Link to comment
Share on other sites

9volto για αλλαγή σε σπασμένο τζάμι το οποίο είναι λέει set με την οθόνη μου ζήτησαν 260 ευρώ και για να αλλάξω το πίσω καπάκι άλλα τόσα για το 2G και της απάντησα με τόσα χρήματα καλύτερα να το πετάξω στη θάλασσα και να πάρω καινούριο στο κινιτομάνια ήταν πιο οικονομικοί από 200 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...