Jump to content

[App Store] Γενικές Πληροφορίες και Εύρεση εφαρμογών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τζένη μην περιμένεις και πολλά από το Marine:Mediterranean. Δυστυχώς χρησιμοποιεί τους μικρής κλίμακας Gold maps της Navionics και όχι τους πολύ λεπτομερείς classic. Σαν αποτέλεσμα στο Αιγαίο και γενικότερα τις Ελληνικές θάλασσες λεπτομέρειες όπως ισοβαθείς, αγκυροβόλια, παράκτια POIs, ακόμα και ρηχά, ξέρες κλπ απεικονίζονται εντελώς υποτυπωδώς και δεν παρέχουν παρά μόνο επικουρική και γενική πληροφόρηση.

 

Και πριν μπεις στον πειρασμό να δοκιμάσεις και το iNavX για το οποίο ίσως διαβάσεις θετικά σχόλια, να σε ενημερώσω πως πέρα από χάλια viewer, ταυτόχρονα φορά ακριβώς τους ίδιους χάρτες της Navionics (μέσω X-Traverse) και απλά πληρώνεις τριπλάσια τιμή ενώ ταυτόχρονα δεσμεύεσαι και με device activation lock.

 

Γενικότερα προς το παρόν, από naval charts δεν θα βρεις τίποτα καλύτερο στο appstore, μιλώντας φυσικά για Ελλάδα καθώς παράκτιοι Αμερικής υπάρχουν αλλά υποθέτω πως δεν σε ενδιαφέρουν. Αν θέλεις, αποδεχόμενη τους παραπάνω περιορισμούς, μπορείς να αγοράσεις το Marine:Mediterranean που τουλάχιστον είναι φτηνό και χρήσιμο μέχρι ενός σημείου. Τουλάχιστον μέχρι η Navionics να κυκλοφορήσει τα μεγαλύτερης κλίμακας Greek maps.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το φιλαρακι που μου εδωσε το κινητο ειχε περασει 2 εφαρμογες με δικο του λογαριασμο, φυσικά εχω δικο μυο στο app store -itunes αλλα επειδη στις συγκεκριμενες εφαρμογες θελουν update μου ζηταει τον κωδικο του λογαριασμου του φιλου μου. Πως θα κανω αναβαθμιση, πρέπει να διαγραψω τις εφαρμογες και να τις περασω ξανα?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει επισης καμια εφαρμογη για να βλεπω πληροφοριες για το κινητο οπως τη μνημη, ταχυτητα, κλπ οπως σε αλλα κινητα, δηλαδη μια περιγραφη της εικονας του? ΕΒαλα το free space και ειναι καλο...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το φιλαρακι που μου εδωσε το κινητο ειχε περασει 2 εφαρμογες με δικο του λογαριασμο, φυσικά εχω δικο μυο στο app store -itunes αλλα επειδη στις συγκεκριμενες εφαρμογες θελουν update μου ζηταει τον κωδικο του λογαριασμου του φιλου μου. Πως θα κανω αναβαθμιση, πρέπει να διαγραψω τις εφαρμογες και να τις περασω ξανα?

 

Πρέπει να μπεις στο iTunes και να τις αγοράσεις ή να τις κατεβάσεις με τον δικό σου λογαριασμό απαραίτητα. Το καλύτερο βέβαια είναι να κάνεις restore το τηλέφωνο για να βγάλεις όλα τα υπολείμματα του προηγούμενου κατόχου.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει επισης καμια εφαρμογη για να βλεπω πληροφοριες για το κινητο οπως τη μνημη, ταχυτητα, κλπ οπως σε αλλα κινητα, δηλαδη μια περιγραφη της εικονας του? ΕΒαλα το free space και ειναι καλο...

 

istat το οποίο δίνει αρκετά στοιχεία για το τηλέφωνο αλλά αξιοποιείται πλήρως αν έχεις και mac μηχάνημα(τα) τα οποία μπορείς να παρακολουθείς ως προς βασικά στοιχεία τους από το iPhone.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια πρόταση για εφαρμογή για μεταφράσεις; Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ να περιέχει μεταφράσεις κειμένου όσο να έχει λεξικό, να μεταφράζει δηλαδή μεμονωμένες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια πρόταση για εφαρμογή για μεταφράσεις; Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ να περιέχει μεταφράσεις κειμένου όσο να έχει λεξικό, να μεταφράζει δηλαδή μεμονωμένες λέξεις.

Το iTranslate;

Link to comment
Share on other sites

Το iTranslate;

Το είδα και το έχω υπόψη μου. Στα screenshots φαίνεται ότι είναι για φράσεις περισσότερο. Μεταφράζει κανονικά και λέξεις; Το έχεις δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και το έχω υπόψη μου. Στα screenshots φαίνεται ότι είναι για φράσεις περισσότερο. Μεταφράζει κανονικά και λέξεις; Το έχεις δοκιμάσει;

Ναι το έχω δοκιμάσει και το έχω ακόμα.:) Κάνει μετάφραση από/σε πολλές γλώσσες. Έχει και Αντιγραφή/Επικόλληση!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, νομίζω έκλεψα το AppStore ακουσίως :p

Λοιπόν, εχθές κατέβασα το iTweetReply και κόστιζε 1,59. Όλως παραδόξως, εγώ δεν είχα 1,59 στην προπληρωμένη μου, αλλά η εφαρμογή κατέβηκε κανονικά!!! Αναρωτήθηκα αλλά το άφησα.

Ε, λοιπόν, δε ξέρω πώς έγινε, αλλά κατέβηκε, δε πλήρωσα και τώρα χρωστάω 1,59 στην Apple και δε με αφήνει να κατεβάσω άλλη εφαρμογή! Δε μπορώ να την "επιστρέψω" πίσω? Πρέπει να το πληρώσω? Επειδή δεν έχω τίποτα μέσα στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω δοκιμάσει και το έχω ακόμα.:) Κάνει μετάφραση από/σε πολλές γλώσσες. Έχει και Αντιγραφή/Επικόλληση!:)

Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, νομίζω έκλεψα το AppStore ακουσίως :p

Λοιπόν, εχθές κατέβασα το iTweetReply και κόστιζε 1,59. Όλως παραδόξως, εγώ δεν είχα 1,59 στην προπληρωμένη μου, αλλά η εφαρμογή κατέβηκε κανονικά!!! Αναρωτήθηκα αλλά το άφησα.

Ε, λοιπόν, δε ξέρω πώς έγινε, αλλά κατέβηκε, δε πλήρωσα και τώρα χρωστάω 1,59 στην Apple και δε με αφήνει να κατεβάσω άλλη εφαρμογή! Δε μπορώ να την "επιστρέψω" πίσω? Πρέπει να το πληρώσω? Επειδή δεν έχω τίποτα μέσα στην κάρτα.

 

Μην ανησυχείς και δεν το "έκλεψες" το AppStore. Ενημερωτικά, δεν χρεώνει άμεσα την κάρτα για κάθε συναλλαγή αλλά με καθυστέρηση κάποιων λίγων ωρών. Από ότι με ενημέρωσαν σε ερώτησή μου σχετικά με αυτό το "θέμα" όταν το πρόσεξα για πρώτη φορά, έχουν αυτή την καθυστέρηση στη χρέωση ώστε στην περίπτωση που κάποιος πρόκειται να αγοράσει περισσότερες από μια εφαρμογές να χρεωθούν όλες σαν ένα συνολικό ποσό, αποφεύγοντας έτσι τα επιπλέον έξοδα ανά κίνηση που κατακρατούν κάποιες τράπεζες.

 

Τώρα στην περίπτωσή σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα πρέπει να βάλεις μερικά ευρώ στην κάρτα σου ώστε να ξοφλήσεις και στη συνέχεια να έχεις δικαίωμα άλλου download. Όσο για "επιστροφή" αυτό φυσικά δεν γίνεται.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μαλλον θα σας φανει βλακεια η ερωτηση αλλα εγω θα την κανω:rolleyes:

 

Για να κανουμε register πρεπει να βαλουμε τα πραγματικα μας στοιχεια ετσι??αυτο ομως ειναι ασφαλες?:worry:(δε λεω για τον αριθμο της πιστωτικης λεω για τα αλλα που ζηταει)

:cool:
Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα σας φανει βλακεια η ερωτηση αλλα εγω θα την κανω:rolleyes:

 

Για να κανουμε register πρεπει να βαλουμε τα πραγματικα μας στοιχεια ετσι??αυτο ομως ειναι ασφαλες?:worry:(δε λεω για τον αριθμο της πιστωτικης λεω για τα αλλα που ζηταει)

Αν μη τι άλλο τα στοιχεία πάνε στην Apple. Όχι όπου να ναι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει οτι να 'ναι. Ούτε λέξη δεν σχηματίζεται. Και όλα καλά.
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο τα στοιχεία πάνε στην Apple. Όχι όπου να ναι.. :)

 

ναι απλα με ολα αυτα που ακουμε..ελπιζω να πηγαινουν μονο εκει :rolleyes:

 

@lefmangr αυτο σκεφτηκα κι εγω να κανω ομως..μετα δε θα υπαρχει προβλημαμε την πιστωτικη αν θες να αγορασεις κατι?εννοω...η apple δεν ελεγχει να δει αν τα προσωπικα σου στοιχεια ανταποκρινονται σε αυτα της καρτας??

:cool:
Link to comment
Share on other sites

ναι απλα με ολα αυτα που ακουμε..ελπιζω να πηγαινουν μονο εκει :rolleyes:

 

@lefmangr αυτο σκεφτηκα κι εγω να κανω ομως..μετα δε θα υπαρχει προβλημαμε την πιστωτικη αν θες να αγορασεις κατι?εννοω...η apple δεν ελεγχει να δει αν τα προσωπικα σου στοιχεια ανταποκρινονται σε αυτα της καρτας??

 

Τα στοιχεία μας κυκλοφορούν "αέρα - πατέρα" σε ένα σωρό σημεία, ξέρεις πόσες απάτες γίνονται με πιστωτικές κάρτες που δίνονται σε εστιατόρια, μαγαζιά ρούχων, κλπ?

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

ναι απλα με ολα αυτα που ακουμε..ελπιζω να πηγαινουν μονο εκει :rolleyes:

 

@lefmangr αυτο σκεφτηκα κι εγω να κανω ομως..μετα δε θα υπαρχει προβλημαμε την πιστωτικη αν θες να αγορασεις κατι?εννοω...η apple δεν ελεγχει να δει αν τα προσωπικα σου στοιχεια ανταποκρινονται σε αυτα της καρτας??

 

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η αγορά εφαρμογών, και δεν έχω δώσει αριθμό πιστωτικής. Λογικά τα στοιχεία σου θα μπορείς να τα αλλάξεις. (Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό)

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς και δεν το "έκλεψες" το AppStore. Ενημερωτικά, δεν χρεώνει άμεσα την κάρτα για κάθε συναλλαγή αλλά με καθυστέρηση κάποιων λίγων ωρών. Από ότι με ενημέρωσαν σε ερώτησή μου σχετικά με αυτό το "θέμα" όταν το πρόσεξα για πρώτη φορά, έχουν αυτή την καθυστέρηση στη χρέωση ώστε στην περίπτωση που κάποιος πρόκειται να αγοράσει περισσότερες από μια εφαρμογές να χρεωθούν όλες σαν ένα συνολικό ποσό, αποφεύγοντας έτσι τα επιπλέον έξοδα ανά κίνηση που κατακρατούν κάποιες τράπεζες.

 

Τώρα στην περίπτωσή σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα πρέπει να βάλεις μερικά ευρώ στην κάρτα σου ώστε να ξοφλήσεις και στη συνέχεια να έχεις δικαίωμα άλλου download. Όσο για "επιστροφή" αυτό φυσικά δεν γίνεται.

 

Δεν κάνει απλά ώρες να χρεωθεί η κάρτα, μπορεί να κάνει μέχρι και μέρες. Αγόρασα την Πέμπτη μια εφαρμογή και την Παρασκευή άλλη μία, αλλά ακόμα χρέωση δεν έχει γίνει. Έχω SMS alert στην πιστωτική και όποτε γίνεται χρέωση με ενημερώνει με sms.

Χώρια που ακόμα δεν έχει έρθει receipt στο email.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο στις ειδήσεις έδειξε μια εφαρμογή για το iphone που λειτουργεί ως ηλεκτρονικός ξεναγός....! μήπως ξέρετε για πια πρόκειται;

Μάλιστα μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ότι δουλεύει με την κάμερα του κινητού!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο στις ειδήσεις έδειξε μια εφαρμογή για το iphone που λειτουργεί ως ηλεκτρονικός ξεναγός....! μήπως ξέρετε για πια πρόκειται;

Μάλιστα μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ότι δουλεύει με την κάμερα του κινητού!

Το wikitude μάλλον λες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό είναι φίλε μου.....

Αλλά είναι μόνο για το 3gs :(

Ναι.. είναι μόνο για 3GS (λόγω κάμερας) και για OS από 3.1 και πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...