Jump to content

Cyta : Η νέα εταιρία τηλεπικοινωνιών στοv τόπο μας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το να χρησιμοποιεί κάποιος ασύρματο τηλέφωνο, δεν αποκλείει το γεγονός να έχει και μία ενσύρματη συσκευή είτε σε άλλο χώρο ή σε παράλληλη σύνδεση για ώρα ανάγκης...:blink:

 

Δεν νομίζω να είναι τόσο συχνές οι διακοπές ρεύματος πλέον. Επίσης υπάρχουν και τα κινητά για ''ώρα ανάγκης''. Θα καταλάβω κάποιον να έχει πρόβλημα με την διακοπή ρεύματος μόνο αν είναι επαγγελματικό το νούμερο και χάνει δουλειές. Αν μιλάμε για οικιακό αριθμό τότε θεωρώ ότι είστε υπερβολικοί. Εξάλλου δεν ξέρω και πολλούς να έχουν και ενσύρματη συσκευή σταθερής σε όποιον πάροχο και να είναι.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πράγματι οι διακοπές ρεύματος ειναι σπάνιες, αλλά η διακοπή του ιντερνετ δεν είναι. Αν "πέσει" τι ίντερνετ, πέφτει κι η γραμμή του τηλεφώνου ή μια πιθανή συνομιλία; Έχει κάποιος που έχει cyta εμπειρία, από τη συχνότητα του φαινομένου και κατά πόσον δημιουργεί πραγματικά πρόβλημα (και την ποιότητα της κλήσης γενικά);
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι οι διακοπές ρεύματος ειναι σπάνιες, αλλά η διακοπή του ιντερνετ δεν είναι. Αν "πέσει" τι ίντερνετ, πέφτει κι η γραμμή του τηλεφώνου ή μια πιθανή συνομιλία; Έχει κάποιος που έχει cyta εμπειρία, από τη συχνότητα του φαινομένου και κατά πόσον δημιουργεί πραγματικά πρόβλημα (και την ποιότητα της κλήσης γενικά);

 

προφανως ναι αφου η voip επικοινωνια περναει απο το ιδιο το ιντερνετ αρα δεν παιζει αμα δεν υπαρχει ιντερνετ , δεν εχω cyta αλλα βαση κοινης λογικης ειναι θεμα. Οσο για τις διακοπες ρευματος αμα ερθεις προς κερατεα μερια οι διακοπες ειναι πιο συχνες και με πολυ ωρα αναμονη εκει να δεις σπασιμο νευρων αλλα απο την αλλη κανονικα πρεπει οταν δεν δουλευει το ιντερνετ ή δεν υπαρχει ρευμα ή το ρουτερ δεν ειναι στην μπριζα να ακουγεται μυνημα στον συνδρομητη που να του λεει οτι αυτη ο συνδρομητης δεν ειναι διαθεσιμος κατι τετοιο , και να μην χτυπαει η γραμμη ενω δεν υπαρχει ρευμα στο σπιτι .. Ετσι εινα το σωστο, βεβαια βαζεις και μια προωθηση κλησεων απο το σταθερο στο κινητο οταν δεν εχεις ρευμα και εισαι οκ , βλεπεις ποιος σε παιρνει και δεν το σηκωνεις για να μην χρεωσεις το σταθερο σου και τους καλεις πισω εσυ.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι οι διακοπές ρεύματος ειναι σπάνιες, αλλά η διακοπή του ιντερνετ δεν είναι. Αν "πέσει" τι ίντερνετ, πέφτει κι η γραμμή του τηλεφώνου ή μια πιθανή συνομιλία; Έχει κάποιος που έχει cyta εμπειρία, από τη συχνότητα του φαινομένου και κατά πόσον δημιουργεί πραγματικά πρόβλημα (και την ποιότητα της κλήσης γενικά);

 

Έχω CYTA εδώ και 3,5 χρόνια περίπου. Να ενημερώσω ότι ΠΟΤΕ μου δεν είχα πρόβλημα με αποσυνδέσεις και όχι μόνο εγώ αλλά και μεγάλος αριθμός από το φιλικό μου περιβάλλον. Δεν παραπονέθηκε ποτέ κανένας μας. Αν και VOIP η τηλεφωνία τους πριν αρκετό καιρό που υπήρξε μαζικό πρόβλημα με το internet η τηλεφωνία δούλευε κανονικά. Επίσης όταν μετακόμισα ο ΟΤΕ παρέδωσε ελαττωματικό βρόχο στην CYTA με αποτέλεσμα για 3 μέρες να μην έχω σωστό ίντερνετ αλλά τηλεφωνία είχα και πάλι. Δεν έχει διακοπεί ποτέ κάποιο τηλεφώνημα σε εξέλιξη και η ποιότητα της κλήσης άψογη. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τις VOIP υπηρεσίες της και αυτήν την στιγμή έχω στο σπίτι 3play + εταιρικό κινητό με τα 25€ το πακέτο στην CYTA(το παρέχει η εταιρία που εργάζομαι). Εξάλλου η VOIP είναι η νέα τεχνολογία και η POTS είναι παλιά. Από σχετικό άτομο στις τηλεπικοινωνίες μου είπε ότι με οδηγία της ευρωπαϊκής ένωσης σύντομα όλοι οι πάροχοι θα δίνουν μόνο VOIP πλέον.Πάντως μην την φοβάστε σαν τεχνολογία. Στην CYTA τουλάχιστον λειτουργεί όπως πρέπει. Για τις άλλες εταιρίες δεν μπορώ να πω κάτι μιας και δεν έχω δοκιμάσει τις υπηρεσίες τους.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Όλο τον Αύγουστο δεν είχα ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ. Ο τεχνικός έκανε πολλές μέρες να έρθει και τις 2 φορές που ήρθε. Την 1η φορά έκανε λάθος διάγνωση. Η cyta τα έριχνε στον ΟΤΕ ο ΟΤΕ στη cyta ότι δεν έκανε σωστή διάγνωση και περνούσαν οι μέρες χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα.

 

Τους έλεγα ότι με αυτή τη συμπεριφορά με αναγκάζουν να φύγω και λένε αν θέλετε φύγετε αλλά πρέπει να πληρώσετε 72€ πρόστιμο. Είχα κάνει το λάθος και αναβάθμισα σε 24mbps τον Μάιο και μου ανανέωσαν το συμβόλαιο για 1 χρόνο, που να ήξερα τι θα γινόταν. Και αφου αποκατασταθηκε η βλάβη έκαναν τον Κινέζο και δεν αφαίρεσαν το ποσο για όσες μέρες δεν είχα υπηρεσίες. Τους είπα και είπαν θα το κοιτάξουμε.

 

Τέλος πάντων μετά από πολλά χρόνια πελάτης περιμένω να έρθει ο Μάιος να φύγω. Μιας που πλέον η ελληνική τηλεόραση είναι εντελώς χωματερη και τα κινητά μου cosmote κατά ΟΤΕ με otetv θα πάω.

 

Όλα τα χρόνια ευχαριστημενος τους έχω δώσει ένα σωρό λεφτά και όταν είχα πρόβλημα με έγραψαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι. Πρακτικά εγώ αύριο ενεργοποιούμε στην CYTA. Μου είχαν δώσει κάτι κωδικούς για να μπαίνω στο my.cyta.gr . Σήμερα πάω να μπω και δε λειτουργεί. Λέει ότι δεν είναι σωστός ο κωδικός. Θα μου στείλουν άλλο κωδικό; Παίζει απλά να είναι μια δυσλειτουργία του συστήματος; Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω, τον κωδικό που μου δίνουν το σετάρω στο ρούτερ ή το βάζουν αυτόματα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήρα ένα φυλλάδιο, και είδα προσφορά vhdl 35ρι 23€ τον μήνα. Έγραφε και για δωρεάν ενεργοποίηση. Στο κατάστημα μου είπε για 50€ ενεργοποίηση. Τι ισχύει τελικά;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να ρωτήσω

κάτι. Πρακτικά εγώ αύριο ενεργοποιούμε στην CYTA. Μου είχαν δώσει κάτι

κωδικούς για να μπαίνω στο my.cyta.gr . Σήμερα πάω να μπω και δε

λειτουργεί. Λέει ότι δεν είναι σωστός ο κωδικός. Θα μου στείλουν άλλο

κωδικό; Παίζει απλά να είναι μια δυσλειτουργία του συστήματος; Τέλος θα

ήθελα να ρωτήσω, τον κωδικό που μου δίνουν το σετάρω στο ρούτερ ή το

βάζουν αυτόματα;

Απλά συνδέεις τον εξοπλισμό και είσαι έτοιμος.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι. Πρακτικά εγώ αύριο ενεργοποιούμε στην CYTA. Μου είχαν δώσει κάτι κωδικούς για να μπαίνω στο my.cyta.gr . Σήμερα πάω να μπω και δε λειτουργεί. Λέει ότι δεν είναι σωστός ο κωδικός. Θα μου στείλουν άλλο κωδικό; Παίζει απλά να είναι μια δυσλειτουργία του συστήματος; Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω, τον κωδικό που μου δίνουν το σετάρω στο ρούτερ ή το βάζουν αυτόματα;

 

Φίλε είναι η τυχερή σου μέρα.

 

Χθες έκανα ενεργοποίηση γραμμής cyta / μεταφορά από οτε.

 

1. Χθές είχαν μεγάλο πρόβλημα στο site τους και το mycyta δε λειτουργούσε(αυτό το έμαθα από τον τεχνικό που καλεσα στο τηλ μετά). Έβαζες username και password και σου έλεγε ότι βάζεις λάθος στοιχεία. Μεγάλος αποπροσανατολισμος δηλαδή. Σήμερα δε δοκίμασα να δω αν λειτουργεί το site τους.

 

2. Ο οτε έκλεισε τη γραμμή μου στις 930 πμ.

Στις 1μμ πήρα τηλέφωνο από κινητό αναγκαστικά στη τεχνική υποστήριξη cyta, γιατί ακόμα δε δούλευε τίποτα. Περίμενα αρκετή ώρα στο τηλέφωνο, ήταν απασχολημένες οι γραμμές, και ο αυτόματος τηλεφωνητής έλεγε ότι να πατήσεις το 1 (νομίζω) θα σας πάρουμε πίσω. Το έκανα.

 

3. Στις 430μμ ξαναπήρα τηλέφωνο γιατί δε με είχαν καλέσει πίσω. Βγήκε σχετικά γρήγορα τεχνικός. Στα 5 λεπτά κατάφερε και το έφτιαξε. Δεν είχε γίνει σωστός συγχρονισμός είπε και είχε κολλήσει το σύστημα. Δικό τους λάθος.

Πρώτη μερα ενεργοποίησης και έπρεπε να είχαν τσεκαρει αν λειτουργεί η γραμμή. Γι αυτό το μικρό γεγονός δεν είχα τηλέφωνο+ίντερνετ για 7 ώρες. Και η συμπεριφορά του it was not very good που λένε και στο χωριό μου. Δεν δούλευε και το mycyta και ήμουν κάπως χαμένος στο τι συνέβη.

 

ΠΡΏΤΗ ΕΝΤΎΠΩΣΗ ΑΠΌ CYTA ΌΧΙ ΚΑΛΉ ΔΗΛΑΔΉ. Και ξέρεις τι λένε, ότι η πρώτη εντύπωση μετράει.. Γι αυτό υποτίθεται έφυγα από ότε, για καλύτερη εξυπηρέτηση.

Ήδη σκέφτομαι σοβαρά για επιστροφή στον οτε.

 

Ο κωδικός που λες υπάρχει ήδη και είναι κάτω από τον ρούτερ που σου δώσανε. Τον κωδικό αυτό θα βάλεις σε κάθε υπολογιστή, κινητό, τάμπλετ κτλ για να συνδεθείς στο δίκτυο.

Επίσης, διάβασε προσεχτικά τις οδηγίες χρήσης. Το σταθερό τηλέφωνο το συνδέεις με το ρούτερ, επειδή η cyta είναι phone over voip. Στον ΟΤΕ, συνδέεις το σταθερό τηλέφωνο όχι με τον ρούτερ αλλά με τη γραμμή.

 

Κάτι τελευταίο: ο κυριος λόγος που έφυγα από ΟΤΕ, ήταν ότι η ΕΜΒΕΛΕΙΑ router δεν ήταν καλή( βέβαια και οι τιμές τους ήταν ακριβές), , δηλαδή άλλαζα δωμάτιο και έπεφτε το σήμα πολύ. Αν και δοκιμασα πχ να αλλάξω κανάλια στο ρουτερ, δεν είχα βελτίωση.

Με το ρούτερ της cyta, αν και ακόμα το έχω δοκιμάσει ΜΟΝΟ μια μέρα, τα αποτελέσματα είναι ελαφρώς χειρότερα.. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ή όχι αυτά που λέω; Να κινηθω για αγορά άλλου ρούτερ τελικά ή wifi longer range η όπως στο διατανο λέγεται;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι η τυχερή σου μέρα.

 

Χθες έκανα ενεργοποίηση γραμμής cyta / μεταφορά από οτε.

 

1. Χθές είχαν μεγάλο πρόβλημα στο site τους και το mycyta δε λειτουργούσε(αυτό το έμαθα από τον τεχνικό που καλεσα στο τηλ μετά). Έβαζες username και password και σου έλεγε ότι βάζεις λάθος στοιχεία. Μεγάλος αποπροσανατολισμος δηλαδή. Σήμερα δε δοκίμασα να δω αν λειτουργεί το site τους.

 

2. Ο οτε έκλεισε τη γραμμή μου στις 930 πμ.

Στις 1μμ πήρα τηλέφωνο από κινητό αναγκαστικά στη τεχνική υποστήριξη cyta, γιατί ακόμα δε δούλευε τίποτα. Περίμενα αρκετή ώρα στο τηλέφωνο, ήταν απασχολημένες οι γραμμές, και ο αυτόματος τηλεφωνητής έλεγε ότι να πατήσεις το 1 (νομίζω) θα σας πάρουμε πίσω. Το έκανα.

 

3. Στις 430μμ ξαναπήρα τηλέφωνο γιατί δε με είχαν καλέσει πίσω. Βγήκε σχετικά γρήγορα τεχνικός. Στα 5 λεπτά κατάφερε και το έφτιαξε. Δεν είχε γίνει σωστός συγχρονισμός είπε και είχε κολλήσει το σύστημα. Δικό τους λάθος.

Πρώτη μερα ενεργοποίησης και έπρεπε να είχαν τσεκαρει αν λειτουργεί η γραμμή. Γι αυτό το μικρό γεγονός δεν είχα τηλέφωνο+ίντερνετ για 7 ώρες. Και η συμπεριφορά του it was not very good που λένε και στο χωριό μου. Δεν δούλευε και το mycyta και ήμουν κάπως χαμένος στο τι συνέβη.

 

ΠΡΏΤΗ ΕΝΤΎΠΩΣΗ ΑΠΌ CYTA ΌΧΙ ΚΑΛΉ ΔΗΛΑΔΉ. Και ξέρεις τι λένε, ότι η πρώτη εντύπωση μετράει.. Γι αυτό υποτίθεται έφυγα από ότε, για καλύτερη εξυπηρέτηση.

Ήδη σκέφτομαι σοβαρά για επιστροφή στον οτε.

 

Ο κωδικός που λες υπάρχει ήδη και είναι κάτω από τον ρούτερ που σου δώσανε. Τον κωδικό αυτό θα βάλεις σε κάθε υπολογιστή, κινητό, τάμπλετ κτλ για να συνδεθείς στο δίκτυο.

Επίσης, διάβασε προσεχτικά τις οδηγίες χρήσης. Το σταθερό τηλέφωνο το συνδέεις με το ρούτερ, επειδή η cyta είναι phone over voip. Στον ΟΤΕ, συνδέεις το σταθερό τηλέφωνο όχι με τον ρούτερ αλλά με τη γραμμή.

 

Κάτι τελευταίο: ο κυριος λόγος που έφυγα από ΟΤΕ, ήταν ότι η ΕΜΒΕΛΕΙΑ router δεν ήταν καλή( βέβαια και οι τιμές τους ήταν ακριβές), , δηλαδή άλλαζα δωμάτιο και έπεφτε το σήμα πολύ. Αν και δοκιμασα πχ να αλλάξω κανάλια στο ρουτερ, δεν είχα βελτίωση.

Με το ρούτερ της cyta, αν και ακόμα το έχω δοκιμάσει ΜΟΝΟ μια μέρα, τα αποτελέσματα είναι ελαφρώς χειρότερα.. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ή όχι αυτά που λέω; Να κινηθω για αγορά άλλου ρούτερ τελικά ή wifi longer range η όπως στο διατανο λέγεται;

 

καθε εταιρεια δινει το δικο της ρουτερ μην περιμενεις και πολλα απο την εμβελεια του wifi , παντως του οτε το zte το ασπρο εχει πολυ καλη εμβελεια εχω να πω , κανοντας βεβαια την αναβαθμιση που εχει βγεια απο το σιτε τους.

οσο για την επεκταση του wifi θα σε συμβουλευα να παρεις αυτο http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/router-access-points/Turbo-X-Wi-less-N300-Access-Point.htm εγω εχω παρει το tenda a30 αλλα δεν το βρισκω ειναι ολοιδο με αυτο το πλαισιου , εχει εμβελεια 300mbs λεει αλλα ποιανει παρα πολυ , κανει για ξενοδοχεια περισσοτερο πιστευω και για καφετεριες , εμεις το εχουμε στο σπιτι στο ισογειο , ποιανει ιντερνετ και στον πρωτο οροφο και στο υπογειο , κατι που το ρουτερ της εταιρειας δεν κανει , επισης ποιανει το και απεναντι απο το σπιτι που εχουμε θαλλασα ενδιαμεσα υπαρχει μια εκκλησια σε πληροφορω στην εκκλησια απεναντι ποιανω το δικτυο μου και δεν το πιστευα αλλα οντως ετσι ειναι , γνωστοι που εχουνε μπει στο ιντερνετ στο σπιτι μας με το κινητο τους και μετα εχουνε παει στην εκκλησια μπαινουνε και απο εκει φαντασου ποσο δυνατο ειναι ! παρτο για να λυσεις το προβλημα σου , αλλα για μενα αμα αλλαζα εταιρεια δεν θα ητανε το wifi που δεν ποιανει αλλα αλλοι λογοι πχ αποσυνδεσεις ή οπως ειπες το μηνιαιο παγιο που στο τον οτε ειναι ακριβο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καθε εταιρεια δινει το δικο της ρουτερ μην περιμενεις και πολλα απο την εμβελεια του wifi , παντως του οτε το zte το ασπρο εχει πολυ καλη εμβελεια εχω να πω , κανοντας βεβαια την αναβαθμιση που εχει βγεια απο το σιτε τους.

οσο για την επεκταση του wifi θα σε συμβουλευα να παρεις αυτο http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/router-access-points/Turbo-X-Wi-less-N300-Access-Point.htm εγω εχω παρει το tenda a30 αλλα δεν το βρισκω ειναι ολοιδο με αυτο το πλαισιου , εχει εμβελεια 300mbs λεει αλλα ποιανει παρα πολυ , κανει για ξενοδοχεια περισσοτερο πιστευω και για καφετεριες , εμεις το εχουμε στο σπιτι στο ισογειο , ποιανει ιντερνετ και στον πρωτο οροφο και στο υπογειο , κατι που το ρουτερ της εταιρειας δεν κανει , επισης ποιανει το και απεναντι απο το σπιτι που εχουμε θαλλασα ενδιαμεσα υπαρχει μια εκκλησια σε πληροφορω στην εκκλησια απεναντι ποιανω το δικτυο μου και δεν το πιστευα αλλα οντως ετσι ειναι , γνωστοι που εχουνε μπει στο ιντερνετ στο σπιτι μας με το κινητο τους και μετα εχουνε παει στην εκκλησια μπαινουνε και απο εκει φαντασου ποσο δυνατο ειναι ! παρτο για να λυσεις το προβλημα σου , αλλα για μενα αμα αλλαζα εταιρεια δεν θα ητανε το wifi που δεν ποιανει αλλα αλλοι λογοι πχ αποσυνδεσεις ή οπως ειπες το μηνιαιο παγιο που στο τον οτε ειναι ακριβο.

 

Thanks για την απαντηση, θα εχω υποψην το ρουτερ που προτεινες, αστειο αυτο που εγραψες για την εκκλησια! Αν δεις καποιος να εχει 'κατεβασει' την ταινια ' Τα κολασμενα μοναστηρια', θα ξερεις ποιος παπας την εχει κανει τη ζημια :)

 

Οπως προειπα, η εμβελεια ρουτερ ηταν το κυριως προβλημα που ειχα. Απλα ειδα κακη εξυπηρετηση και λιγες γνωσεις και στα καταστηματα ΟΤΕ που επισκεφτηκα, ηταν και καπως ακριβος, και αποφασισα να κανω την αλλαγη. Στην Αγγλια οταν ημουν, ειχα παροχο voip και εκει (Orange) και ημουν ευχαριστημενος, και αποφασισα να κανω την αλλαγη.

 

Βεβαια, οταν ο ΟΤΕ επικοινωνησε μαζι μου για την φορητοτητα, ειχα μια πολυ καλη επικοινωνια. Δηλαδη η κοπελα:

-ηταν ευγενικη και ειχε γνωσεις

-ακουσε με προσοχη οσα ειχα να πω (με ευγενεια) για την εμπειρια μου με τον οτε, χωρις να με διακοψει, χωρις να ειρωνευτει, χωρις να λεει δικαιολογιες

- γενικως, καναμε μια πολυ ωραια συζητηση μισης ωρας, χωρις να προσπαθει να 'πουλησει' το προιον της, φανηκε ειλικρινης κτλ. Ηταν το 'service' που θα ηθελα να ειχα απο την αρχη.

 

Παραταυτα, και ενω η επικοινωνα ηταν καλη, και η προσφορα που μου εκανε ηταν ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο της cyta, προτιμησα να προχωρησω.

 

Με προετρεψε στο τελος, κι ενω η φορητοτητα ισχυε ακομα, να παρω την τεχνικη υποστηριξη οτε μηπως λυνεται το προβλημα. Ε εκει, μιλησα περιπου 10 φορες, και περιπου το 50% υπηρχε μια σχετικη αδιαφορια και η κλασικη συμπεριφορα.

 

Γενικα, με τα ρουτερ δεν εχω πολλες γνωσεις, και θελει παλι ψαξιμο ( πχ. ενας δυνατος ρουτερ μηπως εχει πολυ ακτινοβολια , και αλλες τετοιες noob αποριες..) Και μετα παλι δοκιμες, και μετα παλι αλλαγες κτλ.

 

Και κατι τελευταιο, ισως ο τροπος που κατασκευαζονται οι πολυκατοικιες (υλικα, τσιμεντο φουλ..) παιζει ρολο. Στην Αγγλια, που εμενα σε πολυκατοικια καινουργια 20+ οροφων, ειχε τελεια ηχομονωση, καλη θερμονωτικη αποδοση, και το ιντερνετ δουλευε μια χαρα. Eδω, στον 1ο οροφο φωναζει ο ενας νερο, και απο τον 3ο του φερνουν ενα ποτηρι. Βεβαια, Αγγλια δεν εχουν σεισμους, οποτε εδω ισως εχουν αλλες υποχρεωτικες παραμετρους..

Link to comment
Share on other sites

τελικώς ενεργοποιήθηκα κανονικά τηλέφωνο και ιντερνετ. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι ενώ παλιότερα με forthnet, ontelecoms κούμπωνα στα 18,2 Mbps τώρα με CYTA κουμπώνω στα 13 - 14.
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα ενεργοποίηση γραμμής cyta / μεταφορά από οτε.

...

ΠΡΏΤΗ ΕΝΤΎΠΩΣΗ ΑΠΌ CYTA ΌΧΙ ΚΑΛΉ ΔΗΛΑΔΉ. Και ξέρεις τι λένε, ότι η πρώτη εντύπωση μετράει.. Γι αυτό υποτίθεται έφυγα από ότε, για καλύτερη εξυπηρέτηση.

Ήδη σκέφτομαι σοβαρά για επιστροφή στον οτε.

...

Κάτι τελευταίο: ο κυριος λόγος που έφυγα από ΟΤΕ, ήταν ότι η ΕΜΒΕΛΕΙΑ router δεν ήταν καλή( βέβαια και οι τιμές τους ήταν ακριβές), , δηλαδή άλλαζα δωμάτιο και έπεφτε το σήμα πολύ. Αν και δοκιμασα πχ να αλλάξω κανάλια στο ρουτερ, δεν είχα βελτίωση.

Με το ρούτερ της cyta, αν και ακόμα το έχω δοκιμάσει ΜΟΝΟ μια μέρα, τα αποτελέσματα είναι ελαφρώς χειρότερα.. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ή όχι αυτά που λέω; Να κινηθω για αγορά άλλου ρούτερ τελικά ή wifi longer range η όπως στο διατανο λέγεται;

Τελικά από πολλούς χρήστες αναφέρεται ότι service της cyta είναι χάλια. Αν σας ενδιαφέρει και η δικιά μου (κακή) εμπειρία την περίοδο που πρωτοσυνδεόμουν, μπορείτε να κάνετε αναζήτηση στο θέμα με το όνομά μου (pankan).

Ευτυχώς όμως που από τότε (τις πρώτες μέρες της σύνδεσης), δεν έχω αντιμετωπίσει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Άψογη τηλεφωνία και ότι πληρώνω στο ίντερνετ (8άρι γιατί τόσο σηκώνει η γειτονιά μου). Για να λέμε και τα (πολύ) καλά. Που δεν τα έβλεπα μέχρι που πήγα στη Cyta. Δηλαδή ευτυχώς που δεν χρειάζεται το service :).

...

Σε ότι αφορά το ρούτερ ZTE ZXV10 H201L σε μένα πιάνει μια χαρά και είναι κλεισμένο σε ένα πατάρι, τρεις τοίχους και καμιά δεκαριά μέτρα μακριά. Κι αυτό ακόμη ήταν αιτία καυγά στην αρχή γιατί μου είχαν υποσχεθεί (γράφοντάς το και στη σύμβαση) ότι θα μου φέρουν Pirelli. Και όταν τους ζήτησα να τηρήσουν τη σύμβαση δεν δίστασαν να μου πουν αν θέλω να φύγω. Κι εδώ όμως τέλος καλό όλα καλά.

...

Ξέρετε τι λέω τελικά εγώ από την εμπειρία μου με τη Cyta; Ότι η cyta πουλάει ένα πολύ καλό προιόν σε ένα τρισάθλιο περιτύλιγμα. Και είναι κρίμα γιατί και το περιτύλιγμα έχει τη σημασία του και κάποιες φορές είναι και απαραίτητο (βλέπε service)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος αν διακοψω το συμβόλαιο και κάνω φορητότητα 5 μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο θα εχω κάποια επίπτωση ;το λέω αυτό γιατί δε θελω να περιμένω μην χάσω κάποια προσφορά που μου έχει γίνει ..

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος αν διακοψω το συμβόλαιο και κάνω φορητότητα 5 μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο θα εχω κάποια επίπτωση ;το λέω αυτό γιατί δε θελω να περιμένω μην χάσω κάποια προσφορά που μου έχει γίνει ..

 

κανε την αιτηση για να μην χασεις την προσφορα και ζητα τους να σου κανουνε την ενεργοποιηση του τηλεφωνου οταν εχει ληξει το συμβολαιο , απο οτι καταλαβαινω πρεπει να περασουμε καποιες μερες και μεσα στο μηνα ληγει το συμβολαιο σου! αρα δεν θα εχεις προβλημα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

κανε την αιτηση για να μην χασεις την προσφορα και ζητα τους να σου κανουνε την ενεργοποιηση του τηλεφωνου οταν εχει ληξει το συμβολαιο , απο οτι καταλαβαινω πρεπει να περασουμε καποιες μερες και μεσα στο μηνα ληγει το συμβολαιο σου! αρα δεν θα εχεις προβλημα.

 

 

Ναι ακριβώς όπως τα λες ειναι λήγει 14 αλλά δε θελω να χάσω την προσφορά που πιθανότατα ειναι μέχρι το Σάββατο .Σε ευχαριστώ για την απάντηση .Παντως στο site δε βλέπω κάτι σαν πεναλντυ για πέντε μέρες

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς όπως τα λες ειναι λήγει 14 αλλά δε θελω να χάσω την προσφορά που πιθανότατα ειναι μέχρι το Σάββατο .Σε ευχαριστώ για την απάντηση .Παντως στο site δε βλέπω κάτι σαν πεναλντυ για πέντε μέρες

 

 

Ασε την πάτησα επειδή λέει έκανα τηλεφωνικά την ανανέωση ισχύει από την πρώτη του επόμενου μήνα οπότε το συμβόλαιο μου λήγει την 01/11/2014...Μου είπαν πως αν το διακοψω νωρίτερα πληρώνω ποινή 72€ .εχει τύχει σε κανέναν ;υπάρχει περίπτωση για 15 μέρες να μου ζητήσουν την ποινή ;

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Ασε την πάτησα επειδή λέει έκανα τηλεφωνικά την ανανέωση ισχύει από την πρώτη του επόμενου μήνα οπότε το συμβόλαιο μου λήγει την 01/11/2014...Μου είπαν πως αν το διακοψω νωρίτερα πληρώνω ποινή 72€ .εχει τύχει σε κανέναν ;υπάρχει περίπτωση για 15 μέρες να μου ζητήσουν την ποινή ;

 

ωχ... δεν το περιμενα αυτο.. αμα ζητησεις να κανεις την αιτηση και να ενεργοποιηθεις 1/11/2014 για να εκμεταλευτεις την προσφορα αποκλειεται να στο κανουνε.. τι να πω.. ατυχος εισαι.. η προσφορα απο ποιον παροχο ητανε.. εβγαλε προσφορα με 24μηνο συμβολαιο ο οτε να ξερεις πχ εχει μονο ιντερνετ εως 4mbs ο οτε με 17,90 τον μηνα μαζι με το παγιο, πολυ καλη τιμη αλλα ισχυει για νεες συνδεσεις.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ασε την πάτησα επειδή λέει έκανα τηλεφωνικά την ανανέωση ισχύει από την πρώτη του επόμενου μήνα οπότε το συμβόλαιο μου λήγει την 01/11/2014...Μου είπαν πως αν το διακοψω νωρίτερα πληρώνω ποινή 72€ .εχει τύχει σε κανέναν ;υπάρχει περίπτωση για 15 μέρες να μου ζητήσουν την ποινή ;

 

Φίλε μου, είμαι τώρα στη Cyta και θα σου μεταφέρω την εμπειρία μου από τη διακοπή σύνδεσης από άλλες εταιρίες (Wind, Vodafone και Forthnet - σταθερά και κινητά).

Η ποινή διακοπής είναι συγκεκριμένη για κάθε εταιρία (για τη Cyta είναι όντως 72 ευρώ) και ισχύει αυτούσια μέχρι και 6 μήνες πριν από τη λήξη του συμβολαίου. Από το σημείο εκείνο μειώνεται αναλογικά κάθε μήνα που περνάει. Εσύ, λογικά, που είσαι στον τελευταίο μήνα του συμβολαίου σου πρέπει να σε χρεώσουν το πολύ 12 ευρώ (στην ακραία περίπτωση που σου χρεώσουν όλο τον μήνα και όχι μόνο τις μέρες που απομένουν). Ψάξε το λίγο με την εξυπηρέτηση πελατών, αν τους πεις συγκεκριμένες ημέρες υπολοίπου (και όχι γενικά περί διακοπής συμβολαίου) πιστεύω θα σου πουν το ακριβές ποσό.

Γνώμη μου είναι να μην χάσεις την προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, είμαι τώρα στη Cyta και θα σου μεταφέρω την εμπειρία μου από τη διακοπή σύνδεσης από άλλες εταιρίες (Wind, Vodafone και Forthnet - σταθερά και κινητά).

Η ποινή διακοπής είναι συγκεκριμένη για κάθε εταιρία (για τη Cyta είναι όντως 72 ευρώ) και ισχύει αυτούσια μέχρι και 6 μήνες πριν από τη λήξη του συμβολαίου. Από το σημείο εκείνο μειώνεται αναλογικά κάθε μήνα που περνάει. Εσύ, λογικά, που είσαι στον τελευταίο μήνα του συμβολαίου σου πρέπει να σε χρεώσουν το πολύ 12 ευρώ (στην ακραία περίπτωση που σου χρεώσουν όλο τον μήνα και όχι μόνο τις μέρες που απομένουν). Ψάξε το λίγο με την εξυπηρέτηση πελατών, αν τους πεις συγκεκριμένες ημέρες υπολοίπου (και όχι γενικά περί διακοπής συμβολαίου) πιστεύω θα σου πουν το ακριβές ποσό.

Γνώμη μου είναι να μην χάσεις την προσφορά.

 

Αυτό ήθελα να μάθω αν διακοψω τωρα θα χρεωθω αναλογικά για το υπόλοιπο των 15 ημερών η ολόκληρο το πόσο των 72 ευρώ ;Άκρη με το συμβόλαιο δεν έβγαλα καθώς τα γράμματα τα ψιλά ειναι πολύ μπερδεμενα..Για αυτό ρωτάω αν απέχει κάποιος ανάλογης εμπειρία .ειςαι σίγουρος για αυτό που λες φιλε μου ;Θελω να πάω ΟΤΕ με 24 αρι στα 24.9 και ΟΤΕ TV με 10.95 αν είσαι από φορητότητα..

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να μάθω αν διακοψω τωρα θα χρεωθω αναλογικά για το υπόλοιπο των 15 ημερών η ολόκληρο το πόσο των 72 ευρώ ;Άκρη με το συμβόλαιο δεν έβγαλα καθώς τα γράμματα τα ψιλά ειναι πολύ μπερδεμενα..Για αυτό ρωτάω αν απέχει κάποιος ανάλογης εμπειρία .ειςαι σίγουρος για αυτό που λες φιλε μου ;Θελω να πάω ΟΤΕ με 24 αρι στα 24.9 και ΟΤΕ TV με 10.95 αν είσαι από φορητότητα..

 

Είμαι σίγουρος για τις εταιρίες που ανέφερα (Wind, Voda, Fortnet) στις οποίες έκανα προσωπικά πρόωρη διακοπή συμβολαίου. Στη Cyta δεν το έχω κάνει (... ακόμα :rolleyes:).

Οπωσδήποτε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση Πελατών.

Link to comment
Share on other sites

εβγαλε προσφορα με 24μηνο συμβολαιο ο οτε να ξερεις πχ εχει μονο ιντερνετ εως 4mbs ο οτε με 17,90 τον μηνα μαζι με το παγιο, πολυ καλη τιμη αλλα ισχυει για νεες συνδεσεις.

 

Τώρα αυτή είναι καλή τιμή, για "σκέτο" internet; :confused:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτή είναι καλή τιμή, για "σκέτο" internet; :confused:

 

κοιτα εχω παρατηρησει πολυ κοσμο να λεει οτι εχω ταχυτητα εως 24 σε hol και wind και ποιανει κατω απο 4mbs . και ακουω κοσμο που εχει 4mbs απο τον οτε και κλειδωνει στα 3,80mbs και ειναι ευχαριστημενος.. τι να πω αυτη η ταχυτητα εως 24mbs γιατι οταν μπαινουνε και αλλα ατομα στην περιοχη απο το ιδιο καφαο να πεφτει; . και οταν εχεις ταχυτητα 4mbs να μην εχεις τετοια προβληματα; πραγματικα δεν ξερω εαν θα πρεπει να δοκιμασω την ταχυτητα εως 24 , που και εγω εχω 4mbs και κλειδωνω κοντα στα 4. Mου ειπανε οτι αμα βαλω εως 24 θα ποιανω γυρω στα 7-7,5mbs... και αμα μπαινουνε και αλλοι στην περιοχη θα πεφτει η ταχυτητα στα 4; και κατω; τοτε γιατι να την βαλω;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχω παρατηρησει πολυ κοσμο να λεει οτι εχω ταχυτητα εως 24 σε hol και wind και ποιανει κατω απο 4mbs . και ακουω κοσμο που εχει 4mbs απο τον οτε και κλειδωνει στα 3,80mbs και ειναι ευχαριστημενος.. τι να πω αυτη η ταχυτητα εως 24mbs γιατι οταν μπαινουνε και αλλα ατομα στην περιοχη απο το ιδιο καφαο να πεφτει; . και οταν εχεις ταχυτητα 4mbs να μην εχεις τετοια προβληματα; πραγματικα δεν ξερω εαν θα πρεπει να δοκιμασω την ταχυτητα εως 24 , που και εγω εχω 4mbs και κλειδωνω κοντα στα 4. Mου ειπανε οτι αμα βαλω εως 24 θα ποιανω γυρω στα 7-7,5mbs... και αμα μπαινουνε και αλλοι στην περιοχη θα πεφτει η ταχυτητα στα 4; και κατω; τοτε γιατι να την βαλω;.

 

Μα, ποιος ο λόγος να βάλεις πακέτο με 24Mbps και να κλειδώνεις στα 7 - 7.5; :confused: Εκτός κι αν σου περισσεύουν τα ευρώ. Στη cyta μου είπαν ότι στην περιοχή μου μπορώ να βάλω το πακέτο με τα 8Mbps και να έχω 8 Mbps, αλλά επειδή ήθελα να δοκιμάσω το δίκτυό της πρώτα, έβαλα αυτό με τα 4Mbps. Με ένα έλεγχο της ταχύτητας πριν λίγο, είδα ταχύτητα 3,96Mbps. Η ταχύτητα που γράφεις ότι πέφτει είναι επειδή έχουμε "καλό" τηλεφωνικό δίκτυο στην Ελλάδα. Το καλό είναι που σου λένε ότι δε θα κλειδώνεις στα 24. Άρα, πας στα 8 και είσαι μια χαρά. Όσο για την υστέρηση ταχύτητας, με τα 4Mbps, μόνο στα 1080p βίντεο έχω μια καθυστέρηση κι αυτή στη φόρτωση. Πουθενά αλλού. Άμα μπαίνουν κι άλλοι θα πέφτει η ταχύτητα; :confused: Πρώτη φορά το ακούω. Εκτός κι αν μπαίνουν απ' το δικό σου router.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δες την προσφορα για ταχυτητα 24αρα κ δες και το κοστος για 8αρα. Περισσοτερο συμφερει η πρωτη, ακομα και αν δε πιανεις ουτε 8αρα!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...