Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι ακριβώς ψάχνεις; 120 λεπτά ανά δευτερόλεπτο σου φτάνουν;
Λογικό με δύο coutdown τον μήνα θα της φτάνει.έλεγα απλά μήπως της έβαζα ένα να ξενοιαζω.Ούτε ίντερνετ θέλει ούτε μηνύματα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικό με δύο coutdown τον μήνα θα της φτάνει.έλεγα απλά μήπως της έβαζα ένα να ξενοιαζω.Ούτε ίντερνετ θέλει ούτε μηνύματα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορείς να αγοράζεις 2-3 φορές το ίδιο καουντνταουν, δεν απαγορεύεται και βγάζεις ένα μήνα.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο.

Επίσης τα καουντνταουν έχουν μία κυκλική επανάληψη στην πράξη, οπότε βάζεις ότι σε βολεύει 2φορες και μετά από 30 μέρες το ξαναβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Έιχα ενεργοποιήσει το q star και μετά αν θυμάμαι καλά πρόσθεσα την αυτόματη ανανέωση.

 

Στέλνω NO στο 1200 αλλά μου λέει οτι δεν έχω το πακέτο Q Star Auto ενεργοποιημένο.

 

Πως μπορώ να απενεργοποιήσω την αυτόματη ανανέωση με μήνυμα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό με δύο coutdown τον μήνα θα της φτάνει.έλεγα απλά μήπως της έβαζα ένα να ξενοιαζω.Ούτε ίντερνετ θέλει ούτε μηνύματα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η λυση σου βρίσκεται στη Frog. Αν θέλεις κανε ερώτηση στο αντίστοιχο τοπικ ωστε να συνεχίσουμε απο εκει για να μη βγουμε εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Η λυση σου βρίσκεται στη Frog. Αν θέλεις κανε ερώτηση στο αντίστοιχο τοπικ ωστε να συνεχίσουμε απο εκει για να μη βγουμε εκτός θέματος.
Μόλις ήρθε στην Q.πιστεύω θα την καλύψει.μελλοντικά βλέπουμε.Σας ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έιχα ενεργοποιήσει το q star και μετά αν θυμάμαι καλά πρόσθεσα την αυτόματη ανανέωση.

 

Στέλνω NO στο 1200 αλλά μου λέει οτι δεν έχω το πακέτο Q Star Auto ενεργοποιημένο.

 

Πως μπορώ να απενεργοποιήσω την αυτόματη ανανέωση με μήνυμα;

Φίλε μου, επειδή με ενδιαφέρει η περίπτωσή σου, θα μπορούσες να μου αναφέρεις (αν θυμάσαι) αν το απλό Q Star κάνει rollover με την αυτόματη ανανέωση ή όχι? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα!

 

Έχω ένα αριθμό Q σαν 2ο νούμερο που δεν χρησιμοποιώ. Όμως δεν θέλω να χάσω το νούμερο. Θέλω να περνώ καποια sms εκεί και ίσως να με περνούν και κάποιοι που δεν έχουν το άλλο μου νούμερο.

 

Κάθε πόσο πρέπει να βάζω χρήματα μέσα για να μην το χάσω? Μέχρι τώρα έβαζα 10 ευρώ κάθε 2 μήνες. Τελευταία ξεχάστηκα και έχασα το υπόλοιπο μου (δεν με ενδιαφέρει) αλλά δεν μπήκε κάποια φραγή. Άρα αν κάποιος ξέρει μέχρι πότε έχω περιθώριο για να μην βάζω κάθε 2 μήνες και ένα 10 ρικο θα το εκτιμούσα!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα!

 

Έχω ένα αριθμό Q σαν 2ο νούμερο που δεν χρησιμοποιώ. Όμως δεν θέλω να χάσω το νούμερο. Θέλω να περνώ καποια sms εκεί και ίσως να με περνούν και κάποιοι που δεν έχουν το άλλο μου νούμερο.

 

Κάθε πόσο πρέπει να βάζω χρήματα μέσα για να μην το χάσω? Μέχρι τώρα έβαζα 10 ευρώ κάθε 2 μήνες. Τελευταία ξεχάστηκα και έχασα το υπόλοιπο μου (δεν με ενδιαφέρει) αλλά δεν μπήκε κάποια φραγή. Άρα αν κάποιος ξέρει μέχρι πότε έχω περιθώριο για να μην βάζω κάθε 2 μήνες και ένα 10 ρικο θα το εκτιμούσα!

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Αν έχεις την εφαρμογή της Q μπορείς να τσεκαρεις κάθε πότε έχει countdown offer που σου δίνει το δικαίωμα να βάλεις και 6€ για ανανέωση υπολοίπου ονλαιν. Έτσι μπορείς κατά καιρούς να κάνεις και ανανέωση και να εκμεταλλεύεσαι και τα αρκετά οικονομικά πακέτα που προσφέρει. Τα countdown δίνονται συνήθως 2 φορές την εβδομάδα. Αν πάλι δεν το χρησιμοποιείς καθόλου το νούμερο η Q είναι η μόνη που δεν κάνει φραγή εισερχομένων κλήσεων μετά την λήξη του υπολοίπου αν και αυτό μπορεί κάποια στιγμή να αλλάξει...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

επισημα η φραγη εισερχομενων μπαινει στους 4 μηνες από την τελευταία ανανέωση. Ανεπίσημα κι εφοσον δεν το εχεις για πολυ καιρό κλειστό στο συρταρι π.χ. στις περισσότερες περιπτώσεις οι εισερχόμενες παραμενουν ως 12 μηνες,ενω το νουμερο χανεται στους 13 μηνες και 5 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα!

 

 

 

Έχω ένα αριθμό Q σαν 2ο νούμερο που δεν χρησιμοποιώ. Όμως δεν θέλω να χάσω το νούμερο. Θέλω να περνώ καποια sms εκεί και ίσως να με περνούν και κάποιοι που δεν έχουν το άλλο μου νούμερο.

 

 

 

Κάθε πόσο πρέπει να βάζω χρήματα μέσα για να μην το χάσω? Μέχρι τώρα έβαζα 10 ευρώ κάθε 2 μήνες. Τελευταία ξεχάστηκα και έχασα το υπόλοιπο μου (δεν με ενδιαφέρει) αλλά δεν μπήκε κάποια φραγή. Άρα αν κάποιος ξέρει μέχρι πότε έχω περιθώριο για να μην βάζω κάθε 2 μήνες και ένα 10 ρικο θα το εκτιμούσα!

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Επίσημα κρατάει για 12 μήνες από την τελευταία ανανέωση, όπως γράφουν οι κάρτες που πουλάει.

Βέβαια μπορεί να αλλάξει όποτε θέλει.

Αλλά ακόμη ισχύει.82fa71df2ca5ab6bb49d95ce045db3cc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, επειδή με ενδιαφέρει η περίπτωσή σου, θα μπορούσες να μου αναφέρεις (αν θυμάσαι) αν το απλό Q Star κάνει rollover με την αυτόματη ανανέωση ή όχι? Ευχαριστώ!

 

Τα ξόδεψα όλα να σου πω. Θεωρητικά κάνει, αλλά όχι μόνο του. Πρέπει να κάνεις ανανέωση τέλος του μηνός. Εγώ είχα βάλει επιπλέον να μου κάνει αυτόματη, ανεξάρτητα από το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

το βημα ελάχιστης χρεωσης στις διεθνεις κλησεις οταν δεν υπαρχει πακετο προς διεθνη πόσο είναι,ξερει κανεις? Έκανε μια κληση προς ΗΠΑ η μητερα μου για ελάχιστα δευτερολεπτα και αν καταλαβα καλα χρεωθηκε σαν να μιλησε τρίλεπτο. Ο τιμοκατάλογος δεν αναφέρει τιποτα,εκτος απο τις βασικες χρεωσεις που αναφέρει χρέωση ανα δευτερολεπτο απο το πρωτο δευτερολεπτο.

https://www.myq.gr/files/MyQ/Q_v4/Misc/Pricelists/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%85_2020.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Στην Q έστελνα μήνυμα 1500 στο 12410 και μου έδινε 1500 προς όλους, 600 προς Q και 2.5giga Internet.

 

Δοκίμασα σήμερα και δεν το ενεργοποιεί

Λέγοντας ότι το υπόλοιπο δεν επαρκεί για την ενεργοποίηση του πακέτου.

Έβαλα κάρτα 12 ευρώ μέσω ίντερνετ.

 

Την σταμάτησαν την προσφορά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Στην Q έστελνα μήνυμα 1500 στο 12410 και μου έδινε 1500 προς όλους, 600 προς Q και 2.5giga Internet.

 

Δοκίμασα σήμερα και δεν το ενεργοποιεί

Λέγοντας ότι το υπόλοιπο δεν επαρκεί για την ενεργοποίηση του πακέτου.

Έβαλα κάρτα 12 ευρώ μέσω ίντερνετ.

 

Την σταμάτησαν την προσφορά?

 

Αφου σου δινει την εξηγηση , πως καταληγεις σε αυτη την ερώτηση;;; :blink: Το πιο λογικο δεν ειναι να αναρωτηθείς πόσο κοστίζει το πακέτο και πόσα έχεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

το βημα ελάχιστης χρεωσης στις διεθνεις κλησεις οταν δεν υπαρχει πακετο προς διεθνη πόσο είναι,ξερει κανεις? Έκανε μια κληση προς ΗΠΑ η μητερα μου για ελάχιστα δευτερολεπτα και αν καταλαβα καλα χρεωθηκε σαν να μιλησε τρίλεπτο. Ο τιμοκατάλογος δεν αναφέρει τιποτα,εκτος απο τις βασικες χρεωσεις που αναφέρει χρέωση ανα δευτερολεπτο απο το πρωτο δευτερολεπτο.

https://www.myq.gr/files/MyQ/Q_v4/Misc/Pricelists/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%85_2020.pdf

 

 

"Χρέωση ανά δευτερόλεπτο εκτός από τις κλήσεις προς εξωτερικό, όπου η χρέωση γίνεται ανά λεπτό για τις χώρες εντός Ε.Ε. και ανά λεπτό με ελάχιστη χρέωση τα 90 δευτερόλεπτα για τις χώρες εκτός Ε.Ε."

Ειναι η δεύτερη παράγραφος στις Σημειώσεις που βρίσκονται κάτω-κάτω στη σελιδα του τιμοκαταλόγου: https://www.myq.gr/gr/xrewseis-q/

 

Μου κάνει εντύπωση πόσος κόσμος θεωρεί ότι επειδή η χρέωση είναι ανα δευτερόλεπτο, τους παίρνει να κάνουν κλήσεις εκτός πακέτου. Το λέω επειδή έχει ξανα αναφέρθει παρόμοιο περιστατικό, όπου 10ε κάρτα εξανεμιστηκαν με ομιλια περιπου 15 λεπτων.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

"Χρέωση ανά δευτερόλεπτο εκτός από τις κλήσεις προς εξωτερικό, όπου η χρέωση γίνεται ανά λεπτό για τις χώρες εντός Ε.Ε. και ανά λεπτό με ελάχιστη χρέωση τα 90 δευτερόλεπτα για τις χώρες εκτός Ε.Ε."

Ειναι η δεύτερη παράγραφος στις Σημειώσεις που βρίσκονται κάτω-κάτω στη σελιδα του τιμοκαταλόγου: https://www.myq.gr/gr/xrewseis-q/

 

Μου κάνει εντύπωση πόσος κόσμος θεωρεί ότι επειδή η χρέωση είναι ανα δευτερόλεπτο, τους παίρνει να κάνουν κλήσεις εκτός πακέτου. Το λέω επειδή έχει ξανα αναφέρθει παρόμοιο περιστατικό, όπου 10ε κάρτα εξανεμιστηκαν με ομιλια περιπου 15 λεπτων.

Ακριβώς. Σιγά μη μιλάς ένα τέταρτο με μία κάρτα των 10€, μακάρι να ήταν έτσι. Με 8,63€ που απομένουν μετά από αφαίρεση του φόρου κινητής 12% και του τέλους ανανέωσης 0,3€, με 0,81€ ανά λεπτό που είναι η βασική (εκτός πακέτου) εθνική χρέωση ομιλίας, μιλάς ακριβώς 10'39''. Βέβαια, όταν έχεις χρέωση ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο, όλα εξαρτώνται από τη διάρκεια των κλήσεων που πραγματοποιείς. Για παράδειγμα, αν καλέσεις κάποιον, του πεις "έλα, έφτασα" και το κλήσεις, και 2€ ανά λεπτό να είναι η χρέωση, δε σε νοιάζει καθόλου, ούτε που θα καταλάβεις διαφορά στο υπόλοιπό σου. Αντίθετα, αν η χρέωση ήταν ανά λεπτό, ακόμη και αυτή η κλήση θα "έτσουζε". Για μένα, η καλύτερη επιλογή είναι το Κιου Σταρ, που σε χρεώνει ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστο χρόνο χρέωσης, ακόμη και για διεθνείς κλήσεις και σου μεταφέρει τα υπολοιπόμενα λεπτά και MBs στον επόμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

α εγω πηγα κατευθειαν στα pdf και δεν προσεξα παρακατω. Βασικα κληση δευτερολέπτων θα έκανε ουτως ή αλλως η μητέρα μου και δεν χρησιμοποιει το αρκετο υπόλοιπο που εχει (παιρνει τα 120' λόγω σταθερού που υπερπερισσευουν) οποτε η ζημιά ηταν σχετικά μικρή.
Link to comment
Share on other sites

α εγω πηγα κατευθειαν στα pdf και δεν προσεξα παρακατω. Βασικα κληση δευτερολέπτων θα έκανε ουτως ή αλλως η μητέρα μου και δεν χρησιμοποιει το αρκετο υπόλοιπο που εχει (παιρνει τα 120' λόγω σταθερού που υπερπερισσευουν) οποτε η ζημιά ηταν σχετικά μικρή.
Νομίζω ότι τα 120 από σταθερό δεν έχουν χρέωση ανά δευτερόλεπτο.

Μόλις το είδα είναι ανά τριλεπτο και μετά ανά δευτερόλεπτο μάλλον.

Οπότε μάξιμουμ είναι 40 κλήσεις τον μήνα, περίπου 1+ κλήση την ημέρα.

Δεν είναι και πολύ σοβαρό δώρο.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία σχετικά με τη σύνδεση του κινητού με το δίκτυο είτε με WiFi είτε με data.

Στο κινητό της συζύγου (Asus Zenfone M1), με sim Q, προσπάθησα να κατεβάσω ενημερώσεις και εφαρμογές αλλά δεν κατεβαίνει καμία, ακόμη και με τους 2 τρόπους ανοικτούς.

Με WiFi "συνδέεται" με το router στο οποίο συνδέεται και το δικό μου κινητό. Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...