Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο,τι τους λεει το συστημα λενε οι υπαλληλοι.

Οχι ο,τι κανει οντως το συστημα.

Δε ταυτιζονται τα παραπανω (λεω vs κσνω) στη Nova.

Που να ξερουν οι υπαλληλοι τι κανει οντως το συστημα οταν δε τους λεει; Πχ τα 15GB μονο 1μηνια. Και εαν εσυ τους λες : "Μα δε μου μπηκαν και το λεει εδω....", τι περιμενεις να σου πουνε; Κατι που δε ξερουν τι και πως κανει το συστημα οτσν δε τους το λεει και να εκτεθουν σε επανειλημμενα παρομοια να προτρεχουν? Μονο εμπειροι υπαλληλοι που ξερουν ακριβως τι και πως και ποτε κανει το συστημα παροτι δε το λεει μπορει να "εκτεθουνε" σε πελατες. Δεν ειναι εποχη για ρισκα στη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

παλιοτερα,οταν εβαζες στην εφαρμογη ή δηλωνες στο κατάστημα κινητό τηλεφωνο επικοινωνιας στη σταθερη γραμμή,απέδιδαν ανεξαρτητως αφμ τα 1000' στο κινητό. Επειδη λόγω σηματος ο αδελφος μου θα φυγει απο f2g,αν τυχον βαλουμε μετα δικο μου f2g/q σαν τηλεφωνο επικοινωνιας στην σταθερη του γραμμή, υπάρχει περιπτωση να παρω το buy more? το εχει δοκιμασει κανεις τελευταια?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kmpatra said:

παλιοτερα,οταν εβαζες στην εφαρμογη ή δηλωνες στο κατάστημα κινητό τηλεφωνο επικοινωνιας στη σταθερη γραμμή,απέδιδαν ανεξαρτητως αφμ τα 1000' στο κινητό. Επειδη λόγω σηματος ο αδελφος μου θα φυγει απο f2g,αν τυχον βαλουμε μετα δικο μου f2g σαν τηλεφωνο επικοινωνιας στην σταθερη του γραμμή, υπάρχει περιπτωση να παρω το buy more? το εχει δοκιμασει κανεις τελευταια?

Πρέπει το καρτοκινητό να είναι απαραιτήτως στο ίδιο αφμ που είναι και το σταθερό για να τα πάρεις και να κάνεις σχετικό αίτημα. Από μόνο του δε γίνεται τίποτα.

9 minutes ago, alteisei said:

Ο,τι τους λεει το συστημα λενε οι υπαλληλοι.

Οχι ο,τι κανει οντως το συστημα.

Δε ταυτιζονται τα παραπανω (λεω vs κσνω) στη Nova.

Που να ξερουν οι υπαλληλοι τι κανει οντως το συστημα οταν δε τους λεει; Πχ τα 15GB μονο 1μηνια. Και εαν εσυ τους λες : "Μα δε μου μπηκαν και το λεει εδω....", τι περιμενεις να σου πουνε; Κατι που δε ξερουν τι και πως κανει το συστημα οτσν δε τους το λεει και να εκτεθουν σε επανειλημμενα παρομοια να προτρεχουν? Μονο εμπειροι υπαλληλοι που ξερουν ακριβως τι και πως και ποτε κανει το συστημα παροτι δε το λεει μπορει να "εκτεθουνε" σε πελατες. Δεν ειναι εποχη για ρισκα στη δουλεια.

Έχεις δίκιο, ωστόσο αυτό είναι και πολύ βολικό για τους υπαλλήλους ωστε να σε ξεπετανε. Αν δεν ξέρουν το ένα, δεν ξέρουν το άλλο , εεε τι ξέρουν πια στην τελική; Να κάνουν copy paste έτοιμες απαντήσεις; Αυτά τα κάνουν και τα bots.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Δες τη διαδικασια στο κεντρο εξυπηρετησης διαχρονικα στα ετη/δεκαετιες (πχ ποιοι υπαλληλοι αποδεχονται θεση εργασιας, ποιοι μενουν και ποσους μηνες και ποιοι φευγουν), με δεδομενο το:

"Ποτε οσα λεει το συστημα της Nova δεν ειναι επακριβως ,πχ σε μικρες λεπτομερειες που μπορει να ενδιαφερουν πχ ενα πελατη που το ψιριζει το θεμα, με οσα οντως επακριβως κανει".

Δε σημαινει οτι οσα κανει το συστημα ειναι παντα εις βαρος των πελατων, ουτε και οτι δε δουλευει εξεπιτηδες ετσι η ολη διαδικασια εδω και χρονια στη Nova.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gpapas640 said:

Σε σένα τι συνέβη ακριβώς;

Τίποτα. Σε έναν ξάδελφο που του το πρότεινα εγώ και αναγκαστικά τον βοήθησα. Ούτε 4g δεν έπιανε η κάρτα και έπεφτε 2g γιατί  κατάργησε η Q το 3g. Πήρα το 13700 και σε 5' φτιάξανε όλα με μία επανεκκίνηση.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Τίποτα. Σε έναν ξάδελφο που του το πρότεινα εγώ και αναγκαστικά τον βοήθησα. Ούτε 4g δεν έπιανε η κάρτα και έπεφτε 2g γιατί  κατάργησε η Q το 3g. Πήρα το 13700 και σε 5' φτιάξανε όλα με μία επανεκκίνηση.

Βρε άνθρωπε στο buy more αναφέρομαι

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, gpapas640 said:

Βρε άνθρωπε στο buy more αναφέρομαι

Άνθρωπε κι εγώ εκεί αναφέρομαι. Σιμ δώρο για σταθερό νόβα. Χάσαμε την ικανότητα για επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, dimitroula10 said:

Άνθρωπε κι εγώ εκεί αναφέρομαι. Σιμ δώρο για σταθερό νόβα. Χάσαμε την ικανότητα για επικοινωνία.

Όντως γιατί η δική μου ερώτηση ήταν αν έχει τύχει σε κάποιον να του περάσουν μόνο τα 1000 λεπτά αλλά όχι τα 15GB 😂 Το 4G είναι άλλου παπά 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά. Να κάνω μια ερώτηση: Γνωριζετε αν κάνω το f2go μου, Q πιάνεται σαν φορητοτητα και νεα ενεργοποίηση στο δίκτυο της nova για να δικαιούμαι και τα 15gb του buy more εκτός από τα 1000 λεπτά που έχω ήδη η πρέπει να περάσω από άλλη εταιρία υποχρεωτικά πρώτα; Σας ευχαριστώ!

Edited by Aggelos_Kypraios

Devices: Galaxy S24 Ultra, Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πιάνεται για φορητότητα καθώς είναι εσωτερική μεταφορά. Αλλά τα συστήματά τους είναι τόσο μπορντέλο που ποτέ δε ξέρεις, ειδικά αν δεν έχεις πάει ποτέ ξανά στην Q.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Παλιότερα ήξερα ότι αν κάποιος δεν κάνει ανανέωση χρόνου ομιλίας σε καρτοκινητο Q/Nova μπορεί να δέχεται κλήσεις

(ουσιαστικά δηλαδή να μην έχει φραγή εισερχομένων)

για 12 μήνες.

Είχε όμως κάπου πάρει το μάτι μου ότι αυτό έχει αλλάξει και στην nova γιατί στις άλλες δύο εταιρείες σίγουρα δεν ισχύει. Ξέρουμε σήμερα σε νέο αριθμό q από φορητότητα ή  σε free to go πόσοι είναι οι μήνες που μπορεί κανείς να δέχεται κλήσεις χωρίς να έχει κάνει ανανέωση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elephant said:

Είχε όμως κάπου πάρει το μάτι μου ότι αυτό έχει αλλάξει και στην nova γιατί στις άλλες δύο εταιρείες σίγουρα δεν ισχύει. Ξέρουμε σήμερα σε νέο αριθμό q από φορητότητα ή  σε free to go πόσοι είναι οι μήνες που μπορεί κανείς να δέχεται κλήσεις χωρίς να έχει κάνει ανανέωση;

Πρέπει να περιμένεις μέχρι του χρόνου να σου πούμε σίγουρα. Μέχρι στιγμής 5 μήνες με μηδενικό υπόλοιπο δέχεται κανονικά.

Τα πιο παλιά εννοείται ότι δέχονται. Αυτά που αγοράστηκαν αυτόν τον μήνα θα ξέρουμε του χρόνου το καλοκαίρι. Σταματάς να βάζεις λεφτά και περιμένεις. Σύντομα θα έλθει και το ΠΑΚΕΤΟ 

.😃

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, dimitroula10 said:

Σύντομα θα έλθει και το ΠΑΚΕΤΟ

Ελθέτω το πακετάκι σου, γενηθήτω το θέλημά σου; 😉😂😂

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Σύντομα θα έλθει και το ΠΑΚΕΤΟ 
😃

Ίαως η έμφαση να πρέπει να μπει στο: ΤΟ πακέτο... :classic_biggrin:
@elephant   TO πακέτο είναι ένα που σου δίνει (συχνά αλλά όχι πάντα) μόνο σε προσωπική προσφορά η Q αν δεν βάζεις καθόλου χρήματα στο νούμερο σου. Με 7€ παίρνεις 1000 λεπτά προς όλους και απεριόριστα δεδομένα για 30 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, opmgls said:

Ίαως η έμφαση να πρέπει να μπει στο: ΤΟ πακέτο... :classic_biggrin:
@elephant   TO πακέτο είναι ένα που σου δίνει (συχνά αλλά όχι πάντα) μόνο σε προσωπική προσφορά η Q αν δεν βάζεις καθόλου χρήματα στο νούμερο σου. Με 7€ παίρνεις 1000 λεπτά προς όλους και απεριόριστα δεδομένα για 30 ημέρες.

Σε νούμερο που βάζω τακτικά κάρτα και εξυπηρετείται με το buy more (κάθε 2-3 μήνες) ήρθε η συγκεκριμένη προσφορά.

Επομένως δεν υπάρχει κανόνας. Πιθανότατα να παίζει ρόλο η τακτική ενεργοποίηση πακέτων.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τι ισχύει για ταξίδι σε USA; Υποθέτω η q δε θα δουλεύει καθόλου, σωστά;

Όσοι με καλούν τι ενημέρωση θα έχουν; Ότι έχω κλειστό κινητό ίσως;

Εκεί θα πάρω τοπικό νούμερο.

Υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ κάτι αν δεν βγάλω τη sim;

Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, phph said:

Καλησπέρα,

τι ισχύει για ταξίδι σε USA; Υποθέτω η q δε θα δουλεύει καθόλου, σωστά;

Όσοι με καλούν τι ενημέρωση θα έχουν; Ότι έχω κλειστό κινητό ίσως;

Εκεί θα πάρω τοπικό νούμερο.

Υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ κάτι αν δεν βγάλω τη sim;

Ξέρει κανείς;

Μία χαρά δουλεύει και έχει και πακέτο για Αμερική. Αν δεν το σηκώνεις δεν χρεώνεσαι τίποτα. Μπορείς να το κλείσεις και να βάλεις μήνυμα στον τηλεφωνητή με τον καινούργιο αριθμό.

Δεν ξέρω τι γίνεται με ΣΜΣ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Μία χαρά δουλεύει και έχει και πακέτο για Αμερική. Αν δεν το σηκώνεις δεν χρεώνεσαι τίποτα. Μπορείς να το κλείσεις και να βάλεις μήνυμα στον τηλεφωνητή με τον καινούργιο αριθμό.

Δεν ξέρω τι γίνεται με ΣΜΣ.

Αν με το πακέτο εννοείς τα 30' και 200ΜΒ με 14,9€ / ημέρα, προφανώς και δεν αξίζει. Θα μείνω 20 ημέρες δηλαδή 300€. Από ότι μου είπαν με 50$ max καλύπτομαι με το παραπάνω. Δεν ήξερα όμως ότι θα δουλεύει. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, phph said:

Αν με το πακέτο εννοείς τα 30' και 200ΜΒ με 14,9€ / ημέρα, προφανώς και δεν αξίζει. Θα μείνω 20 ημέρες δηλαδή 300€. Από ότι μου είπαν με 50$ max καλύπτομαι με το παραπάνω. Δεν ήξερα όμως ότι θα δουλεύει. 

Περίμενε. Θέλεις να πας Αμερική και να μιλάς κανονικά όπως μιλάς στην Ελλάδα? Δεν γίνεται.

Έχεις 2 λύσεις. 1_Βάζεις τηλεφωνητή που ενημερώνει ότι είσαι αμερική και όποιος σε θέλει σε καλεί είτε στο νούμερο της Αμερικής είτε Viber κλπ.

2_ Αγοράζεις το πακέτο προς ΗΠΑ και κάνεις εκτροπή στο αμερικανικό νούμερο. Εννοείται ότι αγοράζεις μια eSIM με ντατα για Αμερική.

Υπάρχουν πολλές φτηνές λύσεις.

Screenshot_20240620-032121_Soul.jpg

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, είτε βάλεις τηλεφωνητή είτε προώθηση, θα χρεώνεσαι κλήση από το εξωτερικό, εκτός και αν πριν φύγεις από Ελλάδα, διαλέξεις την επιλογή να πηγαίνουν όλες οι κλήσεις χωρίς να χτυπάει το τηλέφωνό σου (και πιθανώς να πρέπει να το κρατήσεις κλειστό όλο το χρονικό διάστημα έξω).

Είτε προώθηση είτε τηλεφωνητης που ενεργοποιείται μετά την κλήση (τύπου χωρίς απάντηση ή κατειλημμένο) ώστε να έχεις ανοιχτό το τηλέφωνο και να βλέπεις ποιος παίρνει, χρεώνονται σαν να κάνεις κλήση από εξωτερικό προς Ελλάδα καθώς την διαχειρίζεται το ξένο δίκτυο. Δεν την πιάνει πακέτο για κλήσεις προς Αμερική αγορασμένο στην Ελλάδα.

Ακόμα και το μήνυμα χαμένης κλήσης σε χρεώνει κλήση roaming αν η συσκευή είναι ανοιχτή γιατί το έχουν υλοποιήσει σαν εσωτερική προώθηση σε ειδικό νούμερο που δεν το έχουν καταχωρήσει σαν μηδενικής χρέωσης για roaming.

Είχα χάσει πολλά λεφτά μέχρι να το καταλάβω ότι αυτό φταίει.

Η μόνη λύση αν θες να είναι το κινητό ανοιχτό ώστε να βλέπεις μηνύματα και κλήσεις χωρίς να χρεώνεσαι είναι να ακυρώσεις όλες τις προωθήσεις πριν φύγεις (και των χαμένων κλήσεων) και να μην το σηκώνεις στο εξωτερικό. Θα βλέπεις ποιος πήρε και θα καλείς εσύ με άλλο τρόπο.

Όλα αυτά για πάνω από δέκα χρόνια εμπειρίας σε τρίτες χώρες με wind/q και μέχρι πέρυσι που άλλαξα δίκτυο. Μακάρι να έχει αλλάξει κάτι από τότε αλλά δε νομίζω.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ημέρες ταλαιπωρίας, έσκασε το παραμύθι.

Τα 1000 λεπτά & 15GB του buy more ΔΕΝ αποδίδονται σε Q.

 

IMG_20240620_164023.thumb.jpg.948b8c31d01b5c1e08b7a4724a437f08.jpg

Λογικά θα πρέπει να γυρίσει σε F2G. Αναμένουμε λεπτομέρειες από τη σφαιράτη εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Για ανανέωση κάρτας Q online, μου βγάζει ελάχιστη τιμή 13 ευρώ.
Ενώ στης μάνας μου που έβαλα πάλι online, είχε και με 8.
(όσες φορές έχω ανανεώσει online το δικό μου έβαλα 8 ή 10 ευρώ)

Σε κατάστημα Nova θα βρω με 8;

Edited by panossgo
Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα όχι. Πιθανότατα έβαζες κάρτα στη μητέρα σου όταν είχε countdown offer. Τότε μόνο μπορείς να βάλεις απο 8-12€

Δοκίμασε πάλι από αύριο το πρωί μετά τις 9

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Για το Q star με τα 9,80€ σωστά υπολογίζω (θεωρητικά) ως εξής; ανανέωση 11,23€ - 10% = 10,10€ - 0,30€ = 9,80€ επομένως χρειάζεται να βάζω μηνιαίως >11,23€;

Έχω απενεργοποιήσει εδώ και καιρό το χαράτσι των 1,70€.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...